kdiff3 - en to nds translation catalogue (329 entries)

en: Getting file status: %1
nds: Dateistatus warrt leest: %1

en: Out of memory
nds: Nich noog Spieker

en: Creating symbolic link: %1 -> %2
nds: Symboolsch Link warrt opstellt: %1 -> %2

en: Renaming file: %1 -> %2
nds: Datei warrt ümnöömt: %1 -> %2

en: Copying file: %1 -> %2
nds: Datei warrt kopeert: %1 -> %2

en: Listing directory: %1
nds: Orner warrt oplist: %1

en: Data loss error:
    If it is reproducible please contact the author.
nds: Daten sünd wegkamen:
    Lett sik dit wedderhalen, snack dor bitte den Autor op an.

en: Severe Internal Error
nds: Swoor intern Fehler

en: Encoding:
nds: Koderen:

en: Line end style:
nds: Reegenn-Stil:

en: Top line
nds: Böverst Reeg

en: End
nds: Enn

en: Unicode, 8 bit
nds: Unicode, 8 Bit

en: This affects all merge operations.
nds: Dit bedröppt all Tosamenföhr-Akschonen

en: Changing All Merge Operations
nds: All Tosamenföhr-Akschonen ännern

en: This operation is currently not possible.
nds: Disse Akschoon is opstunns nich mööglich.

en: Operation Not Possible
nds: Akschoon nich mööglich

en: Merge Error
nds: Tosamenföhr-Fehler

en: Unknown merge operation. (This must never happen!)
nds: Nich begäng Tosamenföhrakschoon (Dit mutt nienich vörkamen!)

en: Unknown merge operation.
nds: Nich begäng Tosamenföhrakschoon

en: The merge is about to begin.
    
    Choose "Do it" if you have read the instructions and know what you are doing.
    Choosing "Simulate it" will tell you what would happen.
    
    Be aware that this program still has beta status and there is NO WARRANTY whatsoever! Make backups of your vital data!
nds: Dat Tosamenföhren kann nu loosgahn.
    
    Klick op "Utföhren", wenn Du de Anwiesen leest hest un weetst, wat Du deist.
    Klick op "Simuleren", wenn Du weten wullt, wat passeren dee.
    
    Beacht bitte, dit Programm hett jümmers noch Beta-Status un dat gifft keen Garantien, för gor nix. Maak Sekerheitkopien vun Dien wichtige Daten!

en: The modification dates of the file are equal but the files are not. Select what to do.
nds: De Ännerdaten vun de Dateien sünd liek, man de Dateien sünd dat nich. Wat wullt Du doon?

en: There was an error in the last step.
    Do you want to continue with the item that caused the error or do you want to skip this item?
nds: Bi den verleden Schritt hett dat en Fehler geven.
    Wullt Du mit dat Element wiedermaken, dat den Fehler utlööst hett, oder wullt Du dat utlaten?

en: Merge operation complete.
nds: Tosamenföhren afslaten.

en: Merge Complete
nds: Tosamenföhren afslaten

en: Simulated merge complete: Check if you agree with the proposed operations.
nds: Dat simuleerte Tosamensmölten is afslaten Kiek, wat Du de vörslaan Akschonen utföhren wullt.

en: Error: While deleting %1: Creating backup failed.
nds: Fehler bi't Wegdoon vun "%1": Opstellen vun Sekerheitkopie fehlslaan.

en: delete( %1 )
nds: wegdoon (%1)

en: Error: rmdir( %1 ) operation failed.
nds: Fehler: rmdir-Akschoon (%1) fehlslaan.

en: Error: delete operation failed.
nds: Fehler: Wegdoon fehlslaan.

en: manual merge( %1, %2, %3 -> %4)
nds: Vun Hand tosamenföhren (%1, %2, %3 -> %4)

en:      Note: After a manual merge the user should continue by pressing F7.
nds:      Beacht bitte: Na't Tosamenföhren vun Hand schull de Bruker mit F7 wiedermaken

en: Error: copy( %1 -> %2 ) failed.Deleting existing destination failed.
nds: Fehler: Koperen (%1 -> %2) fehlslaan. Wegdoon vun vörhannen Teel fehlslaan.

en: copyLink( %1 -> %2 )
nds: Link koperen (%1 -> %2)

en: Error: copyLink failed: Remote links are not yet supported.
nds: Fehler: Koperen vun Link fehlslaan. Feern links warrt noch nich ünnerstütt.

en: Error: copyLink failed.
nds: Fehler: Koperen vun Link fehlslaan.

en: copy( %1 -> %2 )
nds: Koperen (%1 -> %2)

en: Error during rename( %1 -> %2 ): Cannot delete existing destination.
nds: Fehler bi't Ümnömen (%1 -> %2): Vörhannen Teel lett sik nich wegmaken.

en: rename( %1 -> %2 )
nds: Ümnömen (%1 -> %2)

en: Error: Rename failed.
nds: Fehler: Ümnömen fehlslaan.

en: Error during makeDir of %1. Cannot delete existing file.
nds: Fehler bi't Opstellen vun Orner "%1". Vörhannen Datei lett sik nich wegdoon.

en: makeDir( %1 )
nds: Orner opstellen (%1)

en: Dest
nds: Teel

en: A (Dest):
nds: A (Teel):

en: A (Base):
nds: B (Grundl.):

en: B (Dest):
nds: B (Teel):

en: C (Dest):
nds: C (Teel):

en: Dest:
nds: Teel:

en: Run Operation for Current Item
nds: Akschoon mit aktuell Element utföhren

en: Compare Selected File
nds: Utsöcht Datei verglieken

en: Merge Current File
nds: Aktuell Datei tosamenföhren

en: Merge
    File
nds: Datei
    tosamenföhren

en: Rescan
nds: Nieg dörkieken

note: i18n("Save Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSaveMergeState, ac, "dir_save_merge_state"); i18n("Load Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotLoadMergeState, ac, "dir_load_merge_state");
en: Choose A for All Items
nds: A bi all Indrääg utsöken

en: Choose B for All Items
nds: B bi all Indrääg utsöken

en: Choose C for All Items
nds: C bi all Indrääg utsöken

en: Auto-Choose Operation for All Items
nds: Akschoon bi all Indrääg automaatsch utsöken

en: No Operation for All Items
nds: Keen Akschoon för all Indrääg

note: i18n("Synchronize Directories"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSynchronizeDirectories, ac, "dir_synchronize_directories"); d->m_pDirChooseNewerFiles = GuiUtils::createAction< KToggleAction >(i18n("Copy Newer Files Instead of Merging"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotChooseNewerFiles, ac, 
en: Show Identical Files
nds: Liek Dateien wiesen

en: Identical
    Files
nds: Liek
    Dateien

en: Show Different Files
nds: Verscheden Dateien wiesen

en: Show Files only in A
nds: Dateien bloots in A wiesen

en: Files
    only in A
nds: Dateien
    bloots in A

en: Show Files only in B
nds: Dateien bloots in B wiesen

en: Files
    only in B
nds: Dateien
    bloots in B

en: Show Files only in C
nds: Dateien bloots in C wiesen

en: Files
    only in C
nds: Dateien
    bloots in C

en: Compare Explicitly Selected Files
nds: Utsöcht Dateien verglieken

en: Merge Explicitly Selected Files
nds: Utsöcht Dateien tosamenföhren

en: Do Nothing
nds: Nix doon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCheckBox)
en: Merge
nds: Tosamenföhren

en: Delete (if exists)
nds: Wegdoon (wenn vörhannen)

en: Copy A to B
nds: A op B koperen

en: Copy B to A
nds: B op A koperen

en: Delete A
nds: A wegdoon

en: Delete B
nds: B wegdoon

en: Delete A && B
nds: A un B wegdoon

en: Merge to A
nds: Mit A tosamenföhren

en: Merge to B
nds: Mit B tosamenföhren

en: Merge to A && B
nds: Na A un B tosamenföhren

en: Creating temp copy of %1 failed.
nds: Temporeerkopie vun "%1" lett sik nich opstellen

en: Current Configuration:
nds: Aktuell Instellen:

en: Config Option Error:
nds: Fehler binnen de Instellen:

en: Option --auto used, but no output file specified.
nds: Optschoon "--auto" bruukt, man keen Utgaavdatei angeven.

en: Saving failed.
nds: Sekern fehlslaan.

en: Opening of these files failed:
nds: Disse Dateien laat sik nich opmaken:

en: File open error
nds: Fehler bi't Datei-Opmaken

en: Opens documents for comparison...
nds: Dokmenten warrt för't Verglieken opmaakt...

en: Reload
nds: Nieg laden

en: Saves the merge result. All conflicts must be solved!
nds: Sekert dat Resultaat vun't Tosamenföhren. All Konflikten mööt oplööst wesen!

en: Saves the current document as...
nds: Sekert dat aktuelle Dokment as...

en: Print the differences
nds: Verscheel drucken

en: Quits the application
nds: Maakt dat Programm ut

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
nds: Knippt dat utsöchte Rebeet un föögt dat na de Twischenaflaag in

en: Copies the selected section to the clipboard
nds: Kopeert den utsöchten Afsnitt na de Twischenaflaag

en: Pastes the clipboard contents to current position
nds: Föögt de Twischenaflaag ehr Inholt bi de aktuelle Steed in.

en: Select everything in current window
nds: Allens binnen dat aktuelle Finster utsöken

en: Search for a string
nds: Na en Tekenkeed söken

en: Search again for the string
nds: Nochmaal na en Tekenkeed söken

en: Enables/disables the statusbar
nds: Maakt den Statusbalken an oder ut

en: Configure KDiff3...
nds: KDiff3 instellen...

en: Go to Current Delta
nds: Na aktuellen Verscheel gahn

en: Current
    Delta
nds: Aktuell
    Verscheel

en: Go to First Delta
nds: Na eersten Verscheel gahn

en: First
    Delta
nds: Eerst
    Verscheel

en: Go to Last Delta
nds: Na lesten Verscheel gahn

en: Last
    Delta
nds: Lest
    Verscheel

en: Go to Previous Delta
nds: Na verleden Verscheel gahn

en: Prev
    Delta
nds: Verleden
    Verscheel

en: Go to Next Delta
nds: Na nakamen Verscheel gahn

en: Next
    Delta
nds: Nakamen
    Verscheel

en: Go to Previous Conflict
nds: Na verleden Konflikt gahn

en: Prev
    Conflict
nds: Verleden
    Konflikt

en: Go to Next Conflict
nds: Na nakamen Konflikt gahn

en: Next
    Conflict
nds: Nakamen
    Konflikt

en: Go to Previous Unsolved Conflict
nds: Na verleden Konflikt gahn, de nich oplööst is

en: Prev
    Unsolved
nds: Verleden
    n. oplööst

en: Go to Next Unsolved Conflict
nds: Na nakamen Konflikt gahn, de nich oplööst is

en: Next
    Unsolved
nds: Nakamen
    n. oplööst

en: Show White Space
nds: Freerüüm wiesen

en: Show Line Numbers
nds: Reegnummern wiesen

en: Automatically Solve Simple Conflicts
nds: Eenfach Konflikten automaatsch oplösen

en: Set Deltas to Conflicts
nds: All Verschelen as Konflikten markeren

en: Run Regular Expression Auto Merge
nds: Automaatsch Tosamenföhren mit reguleer Utdruck

en: Automatically Solve History Conflicts
nds: Vörgeschicht-Konflikten automaatsch oplösen

en: Split Diff At Selection
nds: Verscheel bi Köör delen

en: Join Selected Diffs
nds: Utsöcht Verschelen tosamenstellen

en: Show Window A
nds: Finster A wiesen

en: Show Window B
nds: Finster B wiesen

en: Show Window C
nds: Finster C wiesen

en: Normal Overview
nds: Normaal Översicht

en: A vs. B Overview
nds: A-B-Översicht

en: A vs. C Overview
nds: A-C-Översicht

en: B vs. C Overview
nds: B-C-Översicht

en: Word Wrap Diff Windows
nds: Regen ümbreken

en: Add Manual Diff Alignment
nds: Verscheel-Utrichten vun Hand tofögen

en: Clear All Manual Diff Alignments
nds: All Vun-Hand-Utrichten wegmaken

en: Focus Next Window
nds: Nakamen Finster anmaken

en: Focus Prev Window
nds: Verleden Finster anmaken

en: Toggle Split Orientation
nds: Deelricht wesseln

en: Ready.
nds: Praat.

en: Save && Quit
nds: Sekern && Utmaken

en: Quit Without Saving
nds: Utmaken un nich Sekern

en: Saving the merge result failed.
nds: Tosamenföhr-Resultaat lett sik nich sekern

en: Saving file...
nds: Datei warrt sekert...

en: Saving file with a new filename...
nds: Datei warrt mit en nieg Dateinaam sekert...

en: Save As...
nds: Sekern as...

en: Printing not implemented.
nds: Drucken nich inbuut

en: Printing...
nds: An't Drucken...

en: Printing completed.
nds: Drucken afslaten.

en: Printing aborted.
nds: Drucken afbraken.

en: Exiting...
nds: Bi to utstiegen...

en: Toggle the statusbar...
nds: Statusbalken an-/utmaken...

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_merge_menu)
en: Current Item Merge Operation
nds: Tosamenföhr-Akschoon för aktuell Element

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_sync_menu)
en: Current Item Sync Operation
nds: Synkroniseer-Akschoon för aktuell Element

note: i18n: ectx: Menu (diff)
en: D&iffview
nds: Verscheel&ansicht

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
nds: &Finster

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Ignored. (User defined.)
nds: Övergahn. (Vun'n Bruker fastleggt.)

en: Merge the input.
nds: De Ingaav tosamenföhren

en: Explicit base file. For compatibility with certain tools.
nds: Utspraken Basisdatei. För de Kompatibiliteet mit anner Warktüüch.

en: Output file. Implies -m. E.g.: -o newfile.txt
nds: Utgaavdatei. Slutt "-m" in. Bispill: -o niegdatei.txt

en: Output file, again. (For compatibility with certain tools.)
nds: Utgaavdatei, nochmaal. (För de Kompatibiliteet  mit anner Warktüüch.)

en: No GUI if all conflicts are auto-solvable. (Needs -o file)
nds: Keen Böversiet, wenn sik all Konflikten automaatsch oplösen laat ("-o Utgaavdatei" nödig)

en: Visible name replacement for input file 1 (base).
nds: Sichtbor Tuuschnaam för Ingaavdatei 1 (Grundlaag).

en: Visible name replacement for input file 2.
nds: Sichtbor Tuuschnaam för Ingaavdatei 2.

en: Visible name replacement for input file 3.
nds: Sichtbor Tuuschnaam för Ingaavdatei 3.

en: Alternative visible name replacement. Supply this once for every input.
nds: Anner sichtbor Tuuschnaam. Eenmaal för elkeen Ingaavdatei angeven.

en: Override a config setting. Use once for every setting. E.g.: --cs "AutoAdvance=1"
nds: En Instellen överschrieven. Eenmaal för elkeen Instellen bruken, a.B.: »--cs "AutoAdvance=1"«

en: Show list of config settings and current values.
nds: List vun Instellenoptschonen un Weerten wiesen

en: Use a different config file.
nds: En anner Instellendatei bruken

en: file1 to open (base, if not specified via --base)
nds: Eerste Datei, de Du opmaken wullt (Grundlaag, wenn nich mit "--base" angeven)

en: file2 to open
nds: Twete Datei, de Du opmaken wullt

en: file3 to open
nds: Drüdde Datei, de Du opmaken wullt

en: Mix of links and normal files.
nds: Mischen vun Links un normaal Dateien

en: Size.
nds: Grött:

en: Date & Size:
nds: Datum un Grött:

en: Choose A Everywhere
nds: Jümmers A bruken

en: Choose B Everywhere
nds: Jümmers B bruken

en: Choose C Everywhere
nds: Jümmers C bruken

en: Choose A for All Unsolved Conflicts
nds: A för all nich oplööst Konflikten bruken

en: Choose B for All Unsolved Conflicts
nds: B för all nich oplööst Konflikten bruken

en: Choose C for All Unsolved Conflicts
nds: C för all nich oplööst Konflikten bruken

en: Choose A for All Unsolved Whitespace Conflicts
nds: A för all nich oplööst Freeruum-Konflikten bruken

en: Choose B for All Unsolved Whitespace Conflicts
nds: B för all nich oplööst Freeruum-Konflikten bruken

en: Choose C for All Unsolved Whitespace Conflicts
nds: C för all nich oplööst Freeruum-Konflikten bruken

en: Number of remaining unsolved conflicts: %1 (of which %2 are whitespace)
nds: Tall vun överbleven nich oplööst Konflikten: %1 (dor sünd %2 vun Freeruum-Konflikten)

en: The output has been modified.
    If you continue your changes will be lost.
nds: Du hest de Utgaav ännert.
    Maakst Du wieder, kaamt Dien Ännern weg.

en: All input files are binary equal.
nds: All Ingaavdateien sünd bineer liek.

en: All input files contain the same text.
nds: All Ingaavdateien bargt den sülven Text.

en: Files %1 and %2 are binary equal.
nds: De Dateien %1 un %2 sünd bineer liek.

en: Files %1 and %2 have equal text.
nds: De Dateien %1 un %2 bargt den sülven Text.

en: Conflicts
nds: Konflikten

en: <No src line>
nds: <Keen Bornreeg>

en: <Merge Conflict (Whitespace only)>
nds: <Tosamenföhrkonflikt (Freeruum)>

en: <Merge Conflict>
nds: <Tosamenförkonflikt>

en: 
    
    Creating backup failed. File not saved.
nds: 
    
    Sekerheitkopie lett sik nich opstellen. Datei nich sekert.

en: File Save Error
nds: Fehler bi't Sekern

en: Error while writing.
nds: Fehler bi't Schrieven

en: [Modified]
nds: [Ännert]

en: Conflict
nds: Konflikt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: A (Base):
nds: A (Basis):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFile)
en: File...
nds: Datei...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: C (Optional):
nds: C (köörwies):

en: Configure
nds: Instellen

en: Font
nds: Schriftoort

en: Editor & Diff Output Font
nds: Editor- un Verscheel-Schriftoort

en: Colors Settings
nds: Klören instellen

en: Editor and Diff Views:
nds: Editor- un Verscheel-Ansichten:

en: Foreground color:
nds: Vörgrundklöör:

en: Background color:
nds: Achtergrundklöör:

en: Diff background color:
nds: Verscheel-Achtergrundklöör:

en: Color A:
nds: Klöör A:

en: Color B:
nds: Klöör B:

en: Color C:
nds: Klöör C:

en: Conflict color:
nds: Konflikt-Klöör:

en: Current range background color:
nds: Achtergrundklöör för aktuell Rebeet:

en: Current range diff background color:
nds: Verscheel-Achtergrundklöör för aktuell Rebeet:

en: Color for manually aligned difference ranges:
nds: Klöör för vun Hand utricht Verscheelrebeden:

en: Newest file color:
nds: Klöör för niegst Datei:

en: Oldest file color:
nds: Klöör för öllst Datei:

en: Middle age file color:
nds: Klöör för en middeloolt Datei:

en: Color for missing files:
nds: Klöör för fehlen Dateien:

en: Editor Behavior
nds: Editor-Bedregen

en: Tab inserts spaces
nds: Tabtast föögt Freetekens in

en: Tab size:
nds: Tab-Breed:

en: Auto indentation
nds: Autom. inrücken

en: Auto copy selection
nds: Köör autom. koperen

en: Diff
nds: Verscheel

en: Diff Settings
nds: Verscheel-Instellen

en: Preprocessor command:
nds: Vörverarbeid-Befehl:

en: Line-matching preprocessor command:
nds: Vörverarbeid-Befehl för't Regenutrichten:

en: Try hard (slower)
nds: In't Tüüch leggen (langsamer)

en: Align B and C for 3 input files
nds: B un C för 3 Ingaavdateien utrichten

en: Merge Settings
nds: Tosamenföhr-Instellen

en: Auto advance delay (ms):
nds: Töövtiet för't autom. Wiedergahn (ms):

en: Show info dialogs
nds: Infodialogen wiesen

en: White space 2-file merge default:
nds: Freeruum-Standard bi 2-Dateien-Tosamenföhren:

en: Manual Choice
nds: Köör vun Hand

en: White space 3-file merge default:
nds: Freeruum-Standard bi 3-Dateien-Tosamenföhren:

en: Automatic Merge Regular Expression
nds: Reguleer Utdruck för't autom. Tosamenföhren

en: Auto merge regular expression:
nds: Reguleer Utdruck för't autom. Tosamenföhren:

en: Run regular expression auto merge on merge start
nds: Bi't Starten vun't Tosamenföhren automaatsch na reguleer Utdruck tosamenföhren

en: Version Control History Merging
nds: Tosamenföhren mit Verschoonkuntrull-Vörgeschicht

en: History start regular expression:
nds: Reguleer Utdruck för Vörgeschicht-Anfang:

en: History entry start regular expression:
nds: Reguleer Utdruck för Vörgeschichtindrag-Anfang:

en: History merge sorting
nds: Sorteren bi Vörgeschicht-Tosamenföhren

en: History entry start sort key order:
nds: Sorteerreeg för Vörgeschichtindrag-Anfang:

en: Merge version control history on merge start
nds: Verschoonkuntrull-Vörgeschicht bi't Starten vun't Tosamenföhren tosamenföhren

en: Max number of history entries:
nds: Hööchsttall vun Vörgeschichtindrääg:

en: Test your regular expressions
nds: Regulere Utdrück utproberen

en: Irrelevant merge command:
nds: Tosamenföhr-Befehl bi fehlen Ännern:

en: Auto save and quit on merge without conflicts
nds: Na't Tosamenföhren ahn Konflikten autom. sekern un utmaken

en: File pattern(s):
nds: Dateimuster(n):

en: File-anti-pattern(s):
nds: Datei-Utsluutmuster(n):

en: Follow file links
nds: Dateilinks nagahn

en: Case sensitive filename comparison
nds: Bi Dateinaam-Vergliek op Groot- un Lüttschrieven kieken

en: File Comparison Mode
nds: Dateivergliek-Bedriefoort

en: Binary comparison
nds: Bineervergliek

en: Full analysis
nds: Heel Dörkiek

en: Trust the size and modification date (unsafe)
nds: Grött un Ännerdatum bruken (nich seker)

en: Trust the size and date, but use binary comparison if date does not match (unsafe)
nds: Grött un Ännerdatum bruken, man bi nich liek Datum bineer verglieken (nich seker)

en: Trust the size (unsafe)
nds: Grött bruken (nich seker)

en: White space differences considered equal
nds: Freeruum-Verschelen as liek hanteren

en: Copy newer instead of merging (unsafe)
nds: Nieger Datei koperen, nich tosamenföhren (nich seker)

en: Backup files (.orig)
nds: Sekerheitkopie (.orig) opstellen

en: Regional Settings
nds: Regiooninstellen

en: Use the same encoding for everything:
nds: De sülve Koderen för allens bruken:

en: File Encoding for A:
nds: Koderen för Datei A:

en: File Encoding for B:
nds: Koderen för Datei B:

en: File Encoding for C:
nds: Koderen för Datei C:

en: File Encoding for Merge Output and Saving:
nds: Koderen för't Tosamenföhren un Sekern:

en: Auto Select
nds: Autom. Köör

en: File Encoding for Preprocessor Files:
nds: Koderen för de Vörverarbeid-Dateien:

en: Right To Left Language
nds: Rechts-Na-Links-Spraak

en: Integration
nds: Inbinnen

en: Integration Settings
nds: Inbinnen instellen

en: Command line options to ignore:
nds: Befehlsreeg-Optschonen, de övergahn warrt:

en: Quit also via Escape key
nds: Ok mit ESC-Tast utmaken

en: This resets all options. Not only those of the current topic.
nds: Disse Funkschoon sett all Optschonen torüch, nich bloots de för't aktuelle Thema.

en: PreprocessorCmd:
nds: Vörverarbeid-Befehl:

en: The following option(s) you selected might change data:
nds: Disse vun Di utsöchten Optschonen köönt Daten ännern:

en: 
    Most likely this is not wanted during a merge.
    Do you want to disable these settings or continue with these settings active?
nds: 
    Dat will Een normalerwies bi't Tosamenföhren nich hebben.
    Wullt Du disse Instellen ut- oder dor mit wiedermaken?

en: Option Unsafe for Merging
nds: Optschoon för't Tosamenföhren nich seker

en: Use These Options During Merge
nds: Disse Optschonen bruken

en: Disable Unsafe Options
nds: Nich seker Optschonen utmaken

en: All input files contain the same text, but are not binary equal.
nds: All Ingaavdateien bargt den sülven Text, man sünd bineer nich liek.

en: Files %1 and %2 have equal text, but are not binary equal.
nds: De Dateien %1 un %2 bargt den sülven Text, man sünd bineer nich liek.

en: Abort
nds: Afbreken

en: Continue Merging
nds: Tosamenföhren wiedermaken

en: Opening files...
nds: Dateien warrt opmaakt...

en: Cutting selection...
nds: Köör warrt knippt...

en: Copying selection to clipboard...
nds: Köör warrt na de Twischenaflaag kopeert...

en: Inserting clipboard contents...
nds: Twischenaflaag-Inholt warrt inföögt...

en: Ok
nds: OK

en: Save && Continue
nds: Sekern un wiedermaken

en: Continue Without Saving
nds: Ahn Sekern wiedermaken

en: Search complete.
nds: Söök afslaten.

en: Search Complete
nds: Söök afslaten

en: Nothing is selected in either diff input window.
nds: Binnen keen Verscheel-Ingaavfinster is wat utsöcht.

en: Error while adding manual diff range
nds: Fehler bi't Tofögen vun en Verscheelrebeet vun Hand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Cancel
nds: &Afbreken

en: Swap %1<->%2
nds: %1<->%2 tuschen

en: Copy %1->Output
nds: %1 -> Utgaav koperen

en: Swap %1<->Output
nds: %1 <-> Utgaav tuschen

en: Configure...
nds: Instellen...

en: Search text:
nds: Sööktext:

en: Case sensitive
nds: Op Groot-/Lüttschrieven kieken

en: Search A
nds: A dörkieken

en: Search B
nds: B dörkieken

en: Search C
nds: C dörkieken

en: Search output
nds: Utgaav dörkieken

en: &Search
nds: &Söken

en: Regular Expression Tester
nds: Reguleer Utdrück utproberen

en: Example auto merge line:
nds: Bispillreeg för't autom. Tosamenföhren:

en: Match result:
nds: Passen Resultaat:

en: Example history start line (with leading comment):
nds: Bispillreeg för en Vörgeschicht-Anfang (mit vöranstellt Kommentar):

en: History sort key order:
nds: Vörgeschicht-Sorteerreeg:

en: Example history entry start line (without leading comment):
nds: Bispillreeg för en Vörgeschichtindrag-Anfang (ahn vöranstellt Kommentar):

en: Sort key result:
nds: Sorteerresultaat:

en: Match success.
nds: Dreper funnen.

en: Match failed.
nds: Keen Dreper funnen.

en: Opening and closing parentheses do not match in regular expression.
nds: Binnen den reguleren Utdruck passt de linken un rechten Klemmen nich tosamen.

en: Writing clipboard data to temp file failed.
nds: Twischenaflaag-Daten laat sik nich as Temporeerdatei sekern.

en: From Clipboard
nds: Ut Twischenaflaag

en: Preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The preprocessing command will be disabled now.
nds: Dat Vörverarbeiden is villicht fehlslaan. Prööv dissen Befehl:
    
      %1
    
    De Vörverarbeid-Befehl warrt nu utmaakt.

en: The line-matching-preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The line-matching-preprocessing command will be disabled now.
nds: De Vörverarbeiden för de Regenutrichten is villicht fehlslaan. Prööv dissen Befehl:
    
      %1
    
    De Vörverarbeid-Befehl för de Regenutrichten warrt nu utmaakt.

en: No program specified.
nds: Keen Programm angeven
