kdiff3 - en to sv translation catalogue (584 entries)

en: Getting file status: %1
sv: Hämtar filstatus: %1

[ctx: Mesage for progress dialog %1 = path to file]
en: Reading file: %1
sv: Läser fil: %1

[ctx: Mesage for progress dialog %1 = path to file]
en: Writing file: %1
sv: Skriver fil: %1

en: Out of memory
sv: Slut på minne

[ctx: Mesage for progress dialog %1 = path to file]
en: Making folder: %1
sv: Skapar katalog: %1

[ctx: Mesage for progress dialog %1 = path to file]
en: Removing folder: %1
sv: Tar bort katalog: %1

[ctx: Mesage for progress dialog %1 = path to file]
en: Removing file: %1
sv: Tar bort fil: %1

en: Creating symbolic link: %1 -> %2
sv: Skapar symbolisk länk: %1 -> %2

en: Renaming file: %1 -> %2
sv: Byter namn på fil: %1 -> %2

en: Copying file: %1 -> %2
sv: Kopierar fil: %1 -> %2

en: Reading folder: %1
sv: Läser katalog: %1

en: Listing directory: %1
sv: Listar katalog: %1

en: Data loss error:
    If it is reproducible please contact the author.
sv: Dataförlustfel:
    Om det går att upprepa, kontakta upphovsmannen.

en: Severe Internal Error
sv: Allvarligt internt fel

en: File %1: Line %2
sv: Fil %1; Rad %2

en: File %1: Line not available
sv: Fil %1: Rad inte tillgänglig

en: Encoding:
sv: Kodning:

en: Line end style:
sv: Typ av radslut:

en: A (Base)
sv: A (bas)

en: Encoding: %1
sv: Kodning: %1

en: Line end style: %1
sv: Typ av radslut: %1

en: Unknown
sv: Okänd

en: Top line
sv: Övre rad

en: End
sv: Slut

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Unicode, 8 bit
sv: Unicode, 8 bitar

en: Other
sv: Annan

[ctx: Operation column message]
en: Copy A to B
sv: Kopiera A till B

[ctx: Operation column message]
en: Copy B to A
sv: Kopiera B till A

[ctx: Operation column message]
en: Delete A
sv: Ta bort A

[ctx: Operation column message]
en: Delete B
sv: Ta bort B

[ctx: Operation column message]
en: Delete A & B
sv: Ta bort A och B

[ctx: Operation column message]
en: Merge to A
sv: Sammanfoga till A

[ctx: Operation column message]
en: Merge to B
sv: Sammanfoga till B

[ctx: Operation column message]
en: Merge to A & B
sv: Sammanfoga till A och B

[ctx: Operation column message]
en: Delete (if exists)
sv: Ta bort (om den finns)

[ctx: Operation column message (Directory merge)]
en: Merge
sv: Sammanfoga

[ctx: Operation column message (File merge)]
en: Merge (manual)
sv: Sammanfoga (manuellt)

[ctx: Operation column message]
en: Error: Conflicting File Types
sv: Fel: Konflikt i filtyper

[ctx: Operation column message]
en: Error: Changed and Deleted
sv: Fel: Ändrad och borttagen

[ctx: Operation column message]
en: Error: Dates are equal but files are not.
sv: Fel: Datum är lika men filerna är det inte.

[ctx: Status column message]
en: Done
sv: Klar

[ctx: Status column message]
en: Error
sv: Fel

[ctx: Status column message]
en: Skipped.
sv: Överhoppad.

[ctx: Status column message]
en: Not saved.
sv: Inte sparad.

[ctx: Status column message]
en: In progress...
sv: Pågår...

[ctx: Status column message]
en: To do.
sv: Att göra.

[ctx: Column title]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Column title]
en: Operation
sv: Åtgärd

[ctx: Column title]
en: Unsolved
sv: Olöst

[ctx: Column title]
en: Solved
sv: Löst

[ctx: Column title]
en: Nonwhite
sv: Inte blank

[ctx: Column title]
en: White
sv: Blank

en: You are currently doing a folder merge. Are you sure, you want to abort the merge and rescan the folder?
sv: Du håller för närvarande på med att sammanfoga kataloger. Är du säker på att du vill avbryta den och avsöka katalogen igen?

[ctx: Error dialog caption]
en: Warning
sv: Varning

[ctx: Title for rescan button]
en: Rescan
sv: Avsök igen

[ctx: Title for continue button]
en: Continue Merging
sv: Fortsätt sammanfoga

en: Opening of folders failed:
sv: Öppna katalogerna misslyckades:

en: Folder A "%1" does not exist or is not a folder.
sv: Katalog A "%1" finns inte eller är inte en katalog.

en: Folder B "%1" does not exist or is not a folder.
sv: Katalog B "%1" finns inte eller är inte en katalog.

en: Folder C "%1" does not exist or is not a folder.
sv: Katalog C "%1" finns inte eller är inte en katalog.

en: Folder Opening Error
sv: Fel vid öppna katalog

en: The destination folder must not be the same as A or B when three folders are merged.
    Check again before continuing.
sv: Målkatalogen får inte vara samma som A eller B när tre kataloger sammanfogas.
    Kontrollera igen innan du fortsätter.

en: Parameter Warning
sv: Parametervarning

en: Scanning folders...
sv: Söker i kataloger...

en: Reading Folder A
sv: Läser katalog A

en: Reading Folder B
sv: Läser katalog B

en: Reading Folder C
sv: Läser katalog C

en: Some subfolders were not readable in
sv: Vissa underkataloger kunde inte läsas i

en: Check the permissions of the subfolders.
sv: Kontrollera rättigheter för underkatalogerna.

en: Ready.
sv: Klar.

en: Folder Comparison Status
    
    Number of subfolders: %1
    Number of equal files: %2
    Number of different files: %3
sv: Status för katalogjämförelse
    
    Antal underkataloger: %1
    Antal likadana filer: %2
    Antal olika filer: %3

en: Number of manual merges: %1
sv: Antal manuella sammanfogningar: %1

en: This affects all merge operations.
sv: Det här påverkar alla sammanfogningsåtgärder.

en: Changing All Merge Operations
sv: Ändra alla sammanfogningsåtgärder

en: Processing %1 / %2
    %3
sv: Behandlar %1 / %2
    %3

en: Some files could not be processed.
sv: Några filer kunde inte behandlas.

en: Aborting due to too many errors.
sv: Avbryter på grund av för många fel.

en: This operation is currently not possible.
sv: Den här åtgärden är för närvarande inte möjlig att utföra.

en: Operation Not Possible
sv: Åtgärd inte möjlig

en: An error occurred while copying.
sv: Ett fel uppstod vid kopiering.

en: Merge Error
sv: Sammanfogningsfel

en: Unknown merge operation. (This must never happen!)
sv: Okänd sammanfogningsåtgärd. (Det här får aldrig inträffa!)

en: Unknown merge operation.
sv: Okänd sammanfogningsåtgärd.

en: The merge is about to begin.
    
    Choose "Do it" if you have read the instructions and know what you are doing.
    Choosing "Simulate it" will tell you what would happen.
    
    Be aware that this program still has beta status and there is NO WARRANTY whatsoever! Make backups of your vital data!
sv: Sammanfogning ska nu börja.
    
    Välj "Gör det" om du har läst instruktionerna och vet vad du gör.
    Genom att välja "Simulera det" får du reda på vad som skulle hända.
    
    Var medveten om att det här programmet fortfarande har beta-status, och det finns INGA GARANTIER överhuvudtaget! Gör säkerhetskopior av viktig information!

[ctx: Caption]
en: Starting Merge
sv: Startar sammanfogning

[ctx: Button title to confirm merge]
en: Do It
sv: Gör det

[ctx: Button title to simulate merge]
en: Simulate It
sv: Simulera det

en: The highlighted item has a different type in the different folders. Select what to do.
sv: Det markerade objektet har olika typ i de olika katalogerna. Välj vad du vill göra.

en: The modification dates of the file are equal but the files are not. Select what to do.
sv: Ändringsdatum för filerna är samma, men filerna är det inte. Välj vad du vill göra.

en: The highlighted item was changed in one folder and deleted in the other. Select what to do.
sv: Det markerade objektet har olika typ i de olika katalogerna. Välj vad du vill göra.

en: This operation is currently not possible because folder merge is currently running.
sv: Den här åtgärden är för närvarande inte möjlig eftersom katalogsammanfogning för närvarande kör.

en: There was an error in the last step.
    Do you want to continue with the item that caused the error or do you want to skip this item?
sv: Ett fel uppstod under föregående steg.
    Vill du fortsätta med objektet som orsakade felet, eller vill du hoppa över objektet?

[ctx: Caption for message dialog]
en: Continue merge after an error
sv: Fortsätt sammanfoga efter ett fel

[ctx: Continue button title]
en: Continue With Last Item
sv: Fortsätt med sista objekt

[ctx: Skip button title]
en: Skip Item
sv: Hoppa över objekt

en: Merge operation complete.
sv: Sammanfogningsåtgärd färdig.

en: Merge Complete
sv: Sammanfogning färdig

en: Simulated merge complete: Check if you agree with the proposed operations.
sv: Simulerad sammanfogning färdig. Kontrollera om du håller med om de föreslagna åtgärderna.

en: An error occurred. Press OK to see detailed information.
sv: Ett fel uppstod. Tryck på Ok för att se detaljerad information.

en: Error: While deleting %1: Creating backup failed.
sv: Fel: Vid borttagning av %1: Misslyckades skapa säkerhetskopia.

en: delete folder recursively( %1 )
sv: ta bort katalog rekursivt (%1)

en: delete( %1 )
sv: Ta bort (%1)

en: Error: delete folder operation failed while trying to read the folder.
sv: Fel: Borttagningsåtgärd för katalog misslyckades när katalogen skulle läsas.

en: Error: rmdir( %1 ) operation failed.
sv: Fel: Åtgärden rmdir (%1) misslyckades.

en: Error: delete operation failed.
sv: Fel: Borttagningsåtgärden misslyckades.

en: manual merge( %1, %2, %3 -> %4)
sv: Manuell sammanfogning (%1, %2, %3 -> %4)

en:      Note: After a manual merge the user should continue by pressing F7.
sv:      Observera: Efter en manuell sammanfogning bör användaren fortsätta genom att trycka på F7.

en: Error: copy( %1 -> %2 ) failed.Deleting existing destination failed.
sv: Fel: Kopiering (%1 -> %2) misslyckades. Borttagning av befintlig fil misslyckades.

en: copyLink( %1 -> %2 )
sv: Kopiera länk (%1 -> %2)

en: Error: copyLink failed: Remote links are not yet supported.
sv: Fel: Kopiera länk misslyckades: Fjärrlänkar stöds inte ännu.

en: Error: copyLink failed.
sv: Fel: Kopiera länk misslyckades.

en: copy( %1 -> %2 )
sv: Kopiera (%1 -> %2)

en: Error during rename( %1 -> %2 ): Cannot delete existing destination.
sv: Fel vid namnbyte (%1 -> %2): Kan inte ta bort befintlig fil.

en: rename( %1 -> %2 )
sv: Byt namn (%1 -> %2)

en: Error: Rename failed.
sv: Fel: Namnbyte misslyckades.

en: Error during makeDir of %1. Cannot delete existing file.
sv: Fel när katalogen %1 skulle skapas: Kan inte ta bort befintlig fil.

en: makeDir( %1 )
sv: Skapa katalog (%1)

en: Error while creating folder.
sv: Fel vid skapa katalog.

en: Dest
sv: Mål

en: Folder
sv: Katalog

en: Type
sv: Typ

en: Size
sv: Storlek

en: Attr
sv: Egenskap

en: Last Modification
sv: Senast ändrad

en: Link-Destination
sv: Länkmål

en: File
sv: Arkiv

en: -Link
sv: -Länk

en: not available
sv: Ej tillgänglig

en: A (Dest):
sv: A (mål):

en: A (Base):
sv: A (bas):

en: B (Dest):
sv: B (mål):

en: C (Dest):
sv: C (mål):

en: Dest:
sv: Mål:

note: i18n("Saving Directory Merge State ..."));
en: Save Folder Merge State As...
sv: Spara tillstånd för katalogsammanfogning som...

en: Start/Continue Folder Merge
sv: Starta eller fortsätt katalogsammanfogning

en: Run Operation for Current Item
sv: Utför åtgärd för aktuellt objekt

en: Compare Selected File
sv: Jämför markerade filer

en: Merge Current File
sv: Sammanfoga markerade filer

en: Merge
    File
sv: Sammanfoga
    fil

en: Fold All Subfolders
sv: Dra ihop alla underkataloger

en: Unfold All Subfolders
sv: Expandera alla underkataloger

en: Rescan
sv: Avsök igen

note: i18n("Save Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSaveMergeState, ac, "dir_save_merge_state"); i18n("Load Directory Merge State ..."), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotLoadMergeState, ac, "dir_load_merge_state");
en: Choose A for All Items
sv: Välj A för alla objekt

en: Choose B for All Items
sv: Välj B för alla objekt

en: Choose C for All Items
sv: Välj C för alla objekt

en: Auto-Choose Operation for All Items
sv: Välj automatiskt åtgärd för alla objekt

en: No Operation for All Items
sv: Ingen åtgärd för något objekt

note: i18n("Synchronize Directories"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotSynchronizeDirectories, ac, "dir_synchronize_directories"); d->m_pDirChooseNewerFiles = GuiUtils::createAction< KToggleAction >(i18n("Copy Newer Files Instead of Merging"), 0, this, &DirectoryMergeWindow::slotChooseNewerFiles, ac, 
en: Show Identical Files
sv: Visa identiska filer

en: Identical
    Files
sv: Identiska
    filer

en: Show Different Files
sv: Visa olika filer

en: Show Files only in A
sv: Visa bara filer i A

en: Files
    only in A
sv: Bara
    filer i A

en: Show Files only in B
sv: Visa bara filer i B

en: Files
    only in B
sv: Bara
    filer i B

en: Show Files only in C
sv: Visa bara filer i C

en: Files
    only in C
sv: Bara
    filer i C

en: Compare Explicitly Selected Files
sv: Jämför explicit markerade filer

en: Merge Explicitly Selected Files
sv: Sammanfoga explicit markerade filer

en: Do Nothing
sv: Gör ingenting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCheckBox)
en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Delete (if exists)
sv: Ta bort (om den finns)

en: Copy A to B
sv: Kopiera A till B

en: Copy B to A
sv: Kopiera B till A

en: Delete A
sv: Ta bort A

en: Delete B
sv: Ta bort B

en: Delete A && B
sv: Ta bort A och B

en: Merge to A
sv: Sammanfoga till A

en: Merge to B
sv: Sammanfoga till B

en: Merge to A && B
sv: Sammanfoga till A och B

en: Unable to determine full url. No parent specified.
sv: Kan inte bestämma fullständig webbadress. Inget överliggande objekt angivet.

en: Failed to read file: %1
sv: Misslyckades läsa fil: %1

en: Creating temp copy of %1 failed.
sv: Att skapa tillfällig kopia av %1 misslyckades.

en: Opening %1 failed. %2
sv: Öppna %1 misslyckades: %2

en: Error reading from %1. %2
sv: Fel vid läsning från %1. %2

en: While trying to make a backup, deleting an older backup failed.
    Filename: %1
sv: Vid försök att skapa en säkerhetskopia, misslyckades borttagning av äldre säkerhetskopia.
    Filnamn: %1

en: While trying to make a backup, renaming failed.
    Filenames: %1 -> %2
sv: Vid försök att skapa en säkerhetskopia, misslyckades namnbyte.
    Filnamn: %1 -> %2

en: Current Configuration:
sv: Aktuell inställning:

en: Config Option Error:
sv: Fel i inställningsalternativ:

en: Option --auto used, but no output file specified.
sv: Väljaren --auto användes, men ingen utdatafil angavs.

en: Directory merge
sv: Katalogsammanfogning

en: Merge info
sv: Sammanfoga information

en: Saving failed.
sv: Misslyckades spara.

en: Option --auto ignored for folder comparison.
sv: Väljaren --auto ignoreras för katalogjämförelse.

en: Opening of these files failed:
sv: Misslyckades öppna följande filer:

en: File open error
sv: Fel när filen öppnades

en: Opens documents for comparison...
sv: Öppnar dokument för jämförelse...

en: Reload
sv: Uppdatera

en: Saves the merge result. All conflicts must be solved!
sv: Sparar sammanfogningsresultat. Alla konflikter måste vara lösta.

en: Saves the current document as...
sv: Sparar aktuellt dokument som...

en: Print the differences
sv: Skriv ut skillnaderna

en: Quits the application
sv: Avslutar programmet

en: Undo last action.
sv: Ångra senaste åtgärden.

en: Cuts the selected section and puts it to the clipboard
sv: Klipper ut markerad del och flyttar den till klippbordet

en: Copies the selected section to the clipboard
sv: Kopierar markerad del till klippbordet

en: Pastes the clipboard contents to current position
sv: Klistrar in klippbordets innehåll på aktuell position

en: Select everything in current window
sv: Markera allting i nuvarande fönster

en: Search for a string
sv: Sök efter en sträng

en: Search again for the string
sv: Sök efter strängen igen

en: Enables/disables the statusbar
sv: Aktiverar/inaktiverar statusraden

en: Configure KDiff3...
sv: Anpassa Kdiff3...

en: Go to Current Delta
sv: Gå till aktuell skillnad

en: Current
    Delta
sv: Aktuell
    skillnad

en: Go to First Delta
sv: Gå till första skillnad

en: First
    Delta
sv: Första
    skillnad

en: Go to Last Delta
sv: Gå till sista skillnad

en: Last
    Delta
sv: Sista
    skillnad

en: (Skips white space differences when "Show White Space" is disabled.)
sv: (Hoppar över skillnader i blanktecken när "Visa blanktecken" är inaktiverat.)

en: (Does not skip white space differences even when "Show White Space" is disabled.)
sv: (Hoppar inte över skillnader i blanktecken även när "Visa blanktecken" är inaktiverat.)

en: Go to Previous Delta
sv: Gå till föregående skillnad

en: Prev
    Delta
sv: Föregående
    skillnad

en: Go to Next Delta
sv: Gå till nästa skillnad

en: Next
    Delta
sv: Nästa
    skillnad

en: Go to Previous Conflict
sv: Gå till föregående konflikt

en: Prev
    Conflict
sv: Föregående
    konflikt

en: Go to Next Conflict
sv: Gå till nästa konflikt

en: Next
    Conflict
sv: Nästa
    konflikt

en: Go to Previous Unsolved Conflict
sv: Gå till föregående olösta konflikt

en: Prev
    Unsolved
sv: Föregående
    olösta

en: Go to Next Unsolved Conflict
sv: Gå till nästa olösta konflikt

en: Next
    Unsolved
sv: Nästa
    olösta

[ctx: Title for menu item]
en: Go to Line
sv: Gå till rad

[ctx: Text used for toolbar button.]
en: Go
    Line
sv: Gå till
    rad

[ctx: Additional text intooltip]
en: .
     Goto specified line.
sv: .
     Gå till angiven rad.

[ctx: Title for menu item]
en: Select Line(s) From A
sv: Välj rad(er) från A

[ctx: Text used for select A toolbar button.]
en: Choose
    A
sv: Välj
    A

[ctx: Title for menu item]
en: Select Line(s) From B
sv: Välj rad(er) från B

[ctx: Text used for select B when toolbar button.]
en: Choose
    B
sv: Välj
    B

[ctx: Title for menu item]
en: Select Line(s) From C
sv: Välj rad(er) från C

[ctx: Text used for select C toolbar button.]
en: Choose
    C
sv: Välj
    C

[ctx: Title for menu item]
en: Automatically Go to Next Unsolved Conflict After Source Selection
sv: Gå automatiskt till nästa olösta konflikt efter val av källa

[ctx: Auto goto next unsolced toolbar text.]
en: Auto
    Next
sv: Automatiskt
    nästa

en: Show Space && Tabulator Characters
sv: Visa mellanslag och tabulatortecken

[ctx: Show whitespace toolbar text.]
en: White
    Characters
sv: Blank
    tecken

en: Show White Space
sv: Visa blanktecken

[ctx: Show whitespace changes toolbar text.]
en: White
    Deltas
sv: Blanktecken
    skillnader

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

[ctx: Show line numbers toolbar text]
en: Line
    Numbers
sv: Rad
    nummer

en: Automatically Solve Simple Conflicts
sv: Lös automatiskt enkla konflikter

en: Set Deltas to Conflicts
sv: Ändra skillnader till konflikter

en: Run Regular Expression Auto Merge
sv: Kör automatisk sammanfogning med reguljärt uttryck

en: Automatically Solve History Conflicts
sv: Lös automatiskt historikkonflikter

en: Split Diff At Selection
sv: Dela jämförelse vid markering

en: Join Selected Diffs
sv: Foga ihop markerade jämförelser

en: Show Window A
sv: Visa fönster A

en: Show Window B
sv: Visa fönster B

en: Show Window C
sv: Visa fönster C

en: Normal Overview
sv: Normal översikt

en: A vs. B Overview
sv: A mot B-översikt

en: A vs. C Overview
sv: A mot C-översikt

en: B vs. C Overview
sv: B mot C-översikt

en: Word Wrap Diff Windows
sv: Radbryt skillnadsfönster

en: Add Manual Diff Alignment
sv: Lägg till manuell justering av jämförelse

en: Clear All Manual Diff Alignments
sv: Rensa alla manuella justeringar av jämförelse

en: Focus Next Window
sv: Fokus till nästa fönster

en: Focus Prev Window
sv: Fokus till föregående fönster

en: Toggle Split Orientation
sv: Byt delningsorientering

en: Folder && Text Split Screen View
sv: Delad skärmvy för kataloger och text

en: Toggle Between Folder && Text View
sv: Byt mellan katalog och textvy

en: The merge result has not been saved.
sv: Sammanfogningsresultatet har inte sparats.

en: Save && Quit
sv: Spara och avsluta

en: Quit Without Saving
sv: Avsluta utan att spara

en: Saving the merge result failed.
sv: Misslyckades spara sammanfogningsresultatet.

en: You are currently doing a folder merge. Are you sure, you want to abort?
sv: Du håller för närvarande på med en katalogsammanfogning. Är du säker på att du vill avbryta?

en: Saving file...
sv: Sparar fil...

en: Saving file with a new filename...
sv: Sparar fil med ett nytt namn...

en: Save As...
sv: Spara som...

en: Printing not implemented.
sv: Utskrift inte implementerad.

en: Printing...
sv: Skriver ut...

en: Printing page %1 of %2
sv: Skriver ut sida %1 av %2

en:  (Selection)
sv:  (markering)

en: Printing completed.
sv: Utskrift färdig.

en: Printing aborted.
sv: Utskrift avbruten.

en: Exiting...
sv: Avslutar...

en: Toggle the statusbar...
sv: Växla statusraden...

en: KDiff3 Part
sv: Kdiff3-del

en: A KPart to display SVG images
sv: Ett KDE delprogram för att visa SVG-bilder

en: Could not find files for comparison.
sv: Kunde inte hitta filer för jämförelse.

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: &KDiff3
sv: &Kdiff3

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: Configure KDiff3
sv: Anpassa Kdiff3

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: KDiff3
sv: Kdiff3

en: Could not initialize the KDiff3 part.
    This usually happens due to an installation problem. Please read the README-file in the source package for details.
sv: Kunde inte initiera Kdiff3-delprogrammet.
    Detta händer oftast beroende på ett installationsproblem. Läs filen README i källkodspaketet för detaljinformation.

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (directory)
en: F&older
sv: Katal&og

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_merge_menu)
en: Current Item Merge Operation
sv: Sammanfogningsåtgärd för aktuellt objekt

note: i18n: ectx: Menu (dir_current_sync_menu)
en: Current Item Sync Operation
sv: Synkroniseringsåtgärd för aktuellt objekt

note: i18n: ectx: Menu (movement)
en: M&ovement
sv: Förfl&yttning

note: i18n: ectx: Menu (diff)
en: D&iffview
sv: &Jämförelsevy

note: i18n: ectx: Menu (merge)
en: M&erge
sv: Samman&foga

note: i18n: ectx: Menu (window)
en: &Window
sv: Fö&nster

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Ignored. (User defined.)
sv: Ignorerad. (Användardefinierad.)

[ctx: Program version info.]
en:  (64 bit)
sv:  (64 bitar)

[ctx: Program version info.]
en:  (32 bit)
sv:  (32 bitar)

en: Tool for Comparison and Merge of Files and Folders
sv: Verktyg för jämförelse och sammanfogning av filer och kataloger

en: (c) 2002-2014 Joachim Eibl, (c) 2017 Michael Reeves KF5/Qt5 port
sv: © 2002-2014 Joachim Eibl, © 2017 Michael Reeves Konvertering till KF5/Qt5

en: Merge the input.
sv: Sammanfoga indata.

en: Explicit base file. For compatibility with certain tools.
sv: Explicit basfil. För att fungera tillsammans med vissa verktyg.

en: Output file. Implies -m. E.g.: -o newfile.txt
sv: Utdatafil. Betyder underförstått -m. T.ex.: -o ny_fil.txt

en: Output file, again. (For compatibility with certain tools.)
sv: Utdatafil, igen. (för att fungera med vissa verktyg.)

en: No GUI if all conflicts are auto-solvable. (Needs -o file)
sv: Inget grafiskt gränssnitt om alla konflikter kan lösas automatiskt (kräver -o fil)

en: Ignore --auto and always show GUI.
sv: Ignorera --auto och visa alltid användargränssnittet.

en: Ignored.
sv: Ignorerad.

en: Visible name replacement for input file 1 (base).
sv: Synlig ersättning av namn för indatafil 1 (bas).

en: Visible name replacement for input file 2.
sv: Synlig ersättning av namn för indatafil 2.

en: Visible name replacement for input file 3.
sv: Synlig ersättning av namn för indatafil 3.

en: Alternative visible name replacement. Supply this once for every input.
sv: Alternativ synlig ersättning av namn. Ange detta en gång för all indata.

en: Override a config setting. Use once for every setting. E.g.: --cs "AutoAdvance=1"
sv: Överskrid en inställning. Använd en gång för varje inställning, t.ex.  --cs "AutoAdvance=1"

en: Show list of config settings and current values.
sv: Visa lista med inställningar och nuvarande värden.

en: Use a different config file.
sv: Använd en annan inställningsfil.

en: file1 to open (base, if not specified via --base)
sv: Fil 1 att öppna (basfil, om den inte anges med --base)

en: file2 to open
sv: Fil 2 att öppna

en: file3 to open
sv: Fil 3 att öppna

en: See kdiff3 --help for supported options.
sv: Se kdiff3 --help för ytterligare väljare som stöds.

en: Unable to compare non-normal file with normal file.
sv: Kan inte jämföra icke-normal fil med normal fil.

en: Mix of links and normal files.
sv: Blandning av länkar och normala filer.

en: Link:
sv: Länk:

en: Size.
sv: Storlek:

en: Date & Size:
sv: Datum och storlek:

en: Comparing file...
sv: Jämför fil...

en: Choose A Everywhere
sv: Välj A överallt

en: Choose B Everywhere
sv: Välj B överallt

en: Choose C Everywhere
sv: Välj C överallt

en: Choose A for All Unsolved Conflicts
sv: Välj A för alla olösta konflikter

en: Choose B for All Unsolved Conflicts
sv: Välj B för alla olösta konflikter

en: Choose C for All Unsolved Conflicts
sv: Välj C för alla olösta konflikter

en: Choose A for All Unsolved Whitespace Conflicts
sv: Välj A för olösta konflikter med blanktecken

en: Choose B for All Unsolved Whitespace Conflicts
sv: Välj B för olösta konflikter med blanktecken

en: Choose C for All Unsolved Whitespace Conflicts
sv: Välj C för olösta konflikter med blanktecken

en: Number of remaining unsolved conflicts: %1 (of which %2 are whitespace)
sv: Antal återstående olösta konflikter: %1 (av vilka %2 är blanktecken)

en: The output has been modified.
    If you continue your changes will be lost.
sv: Utdata har ändrats.
    Om du fortsätter kommer dina ändringar att gå förlorade.

en: All input files are binary equal.
sv: Alla indatafiler är binärt lika.

en: All input files contain the same text.
sv: Alla indatafiler innehåller samma text.

en: Files %1 and %2 are binary equal.
sv: Filerna %1 och %2 är binärt likadana.

en: Files %1 and %2 have equal text.
sv: Filerna %1 och %2 innehåller samma text.

en: Total number of conflicts: %1
    Number of automatically solved conflicts: %2
    Number of unsolved conflicts: %3
    %4
sv: Totalt antal konflikter: %1
    Antal automatiskt lösta konflikter: %2
    Antal olösta konflikter: %3
    %4

en: Conflicts
sv: Konflikter

en: <No src line>
sv: <Ingen källrad>

en: <Merge Conflict (Whitespace only)>
sv: <Konflikt vid sammanfogning (bara blanktecken)>

en: <Merge Conflict>
sv: <Konflikter vid sammanfogning>

en: Not all conflicts are solved yet.
    File not saved.
sv: Alla konflikter har inte lösts ännu.
    Filen har inte sparats.

en: Conflicts Left
sv: Konflikter kvar

en: There is a line end style conflict. Please choose the line end style manually.
    File not saved.
sv: Det finns konflikter i typ av radslut. Välj typ av radslut manuellt.
    Filen har inte sparats.

en: 
    
    Creating backup failed. File not saved.
sv: 
    
    Misslyckades skapa säkerhetskopia. Filen sparades inte.

en: File Save Error
sv: Fel vid spara fil

en: Error while writing.
sv: Fel vid skrivning.

en: Output:
sv: Utmatning:

en: [Modified]
sv: [Ändrad]

en: Encoding for saving:
sv: Kodning för att spara:

en: Conflict
sv: Konflikt

en: Codec from A: %1
sv: Kodare från A: %1

en: Codec from B: %1
sv: Kodare från B: %1

en: Codec from C: %1
sv: Kodare från C: %1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, OpenDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ProgressDialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: A (Base):
sv: A (bas):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Output (Optional):
sv: Utmatning (valfri):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fileSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFile)
en: File...
sv: Fil...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, swapCopy)
en: Swap/Copy Names...
sv: Byt eller kopiera namn...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: C (Optional):
sv: C (valfri):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectB) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectC) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, folderSelectA) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectOutputFolder)
en: Folder...
sv: Katalog...

en: The quick brown fox jumps over the river
    but the little red hen escapes with a shiver.
    :-)
sv: Östen äter müsli på ett café
    med mössan på sné.
    :-)

[ctx: Button title]
en: Change Font
sv: Ändra teckensnitt

[ctx: Font sample display, %1 = family, %2 = style, %3 = size]
en: Font: %1, %2, %3
    
    Example:
sv: Teckensnitt: %1, %2, %3
    
    Exempel:

en: Change this if non-ASCII characters are not displayed correctly.
sv: Ändra det här om tecken som inte är ASCII inte visas riktigt.

en: Configure
sv: Anpassa

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Editor & Diff Output Font
sv: Teckensnitt för editor och jämförelser

en: Application font
sv: Programteckensnitt

en: File view font
sv: Filvisningsteckensnitt

[ctx: Title for color settings page]
en: Color
sv: Färg

en: Colors Settings
sv: Färginställningar

en: Editor and Diff Views:
sv: Editor- och skillnadsvyer:

en: Foreground color:
sv: Förgrundsfärg:

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: Diff background color:
sv: Bakgrundsfärg för jämförelse:

en: Color A:
sv: Färg A:

en: Color B:
sv: Färg B:

en: Color C:
sv: Färg C:

en: Conflict color:
sv: Konfliktfärg:

en: Current range background color:
sv: Bakgrundsfärg för aktuellt intervall:

en: Current range diff background color:
sv: Bakgrundsfärg för aktuellt jämförelseintervall:

en: Color for manually aligned difference ranges:
sv: Färg för manuellt justerade jämförelseintervall:

en: Folder Comparison View:
sv: Katalogjämförelsevy:

en: Newest file color:
sv: Färg för nyaste fil:

en: Changing this color will only be effective when starting the next folder comparison.
sv: Att ändra färgen får bara effekt när nästa katalogjämförelse startas.

en: Oldest file color:
sv: Färg för äldsta fil:

en: Middle age file color:
sv: Färg för medelgammal fil:

en: Color for missing files:
sv: Färg för saknade filer:

en: Editor Behavior
sv: Editorbeteende

en: Tab inserts spaces
sv: Tabulator infogar mellanslag

en: On: Pressing tab generates the appropriate number of spaces.
    Off: A tab character will be inserted.
sv: På: Genom att trycka på tabulator, skapas lämpligt antal mellanslag.
    Av: Ett tabulatortecken infogas.

en: Tab size:
sv: Tabulatorbredd:

en: Auto indentation
sv: Automatisk indentering

en: On: The indentation of the previous line is used for a new line.
sv: På: Indentering av föregående rad används för en ny rad.

en: Auto copy selection
sv: Kopiera automatiskt markering

en: On: Any selection is immediately written to the clipboard.
    Off: You must explicitly copy e.g. via Ctrl-C.
sv: På: Alla markeringar skrivs omedelbart till klippbordet.
    Av: Du måste kopiera explicit, t.ex. via Ctrl-C.

[ctx: Dos/Windows line ending]
en: Dos/Windows
sv: DOS/Windows

[ctx: Automatically detected line ending]
en: Autodetect
sv: Detektera automatiskt

en: Sets the line endings for when an edited file is saved.
    DOS/Windows: CR+LF; UNIX: LF; with CR=0D, LF=0A
sv: Anger radsluten när en redigerad fil sparas.
    DOS/Windows: CR+LF, Unix: LF, med CR=0D och LF=0A

en: Diff
sv: Jämför

en: Diff Settings
sv: Inställningar av jämför

en: Ignore numbers (treat as white space)
sv: Ignorera tal (behandla som blanktecken)

en: Ignore number characters during line matching phase. (Similar to Ignore white space.)
    Might help to compare files with numeric data.
sv: Ignorera siffror när rader matchas. (Liknar ignorera blanktecken.)
    Kan hjälpa till att jämföra filer med numerisk data.

en: Ignore C/C++ comments (treat as white space)
sv: Ignorera C/C++ kommentarer (behandla som blanktecken)

en: Treat C/C++ comments like white space.
sv: Behandla C/C++ kommentarer som blanktecken.

en: Ignore case (treat as white space)
sv: Ignorera skiftläge (behandla som blanktecken)

en: Treat case differences like white space changes. ('a'<=>'A')
sv: Behandla skiftlägesskillnader som blankteckenskillnader. ('a' <=> 'A')

en: Preprocessor command:
sv: Preprocessorkommando:

en: User defined pre-processing. (See the docs for details.)
sv: Användardefinierad förbehandling (Se dokumentationen för detaljinformation.)

en: Line-matching preprocessor command:
sv: Preprocessorkommando för radmatchning:

en: This pre-processor is only used during line matching.
    (See the docs for details.)
sv: Den här preprocessorn används bara under radmatchning.
    (Se dokumentationen för detaljinformation.)

en: Try hard (slower)
sv: Var noggrann (långsammare)

en: Enables the --minimal option for the external diff.
    The analysis of big files will be much slower.
sv: Aktiverar väljaren --minimal för det externa verktyget diff.
    Analys av stora filer blir mycket långsammare.

en: Align B and C for 3 input files
sv: Justera B och C vid tre indatafiler

en: Try to align B and C when comparing or merging three input files.
    Not recommended for merging because merge might get more complicated.
    (Default is off.)
sv: Försök justera B och C vid jämförelse eller sammanfogning av tre indatafiler.
    Rekommenderas inte vid sammanfogning eftersom den kan bli mer komplicerad
    (normalvärdet är av),

[ctx: Settings page]
en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Merge Settings
sv: Inställningar av sammanfoga

en: Auto advance delay (ms):
sv: Fördröjning vid automatisk fortsättning (ms):

en: When in Auto-Advance mode the result of the current selection is shown 
    for the specified time, before jumping to the next conflict. Range: 0-2000 ms
sv: Vid läget automatisk fortsättning, visas resultatet av aktuell markering
    under den angivna tiden, innan det går vidare till nästa konflikt. Intervall: 0-2000 ms.

en: Show info dialogs
sv: Visa informationsdialogrutor

en: Show a dialog with information about the number of conflicts.
sv: Visa en dialogruta med information om antal konflikter.

en: White space 2-file merge default:
sv: Standardvärde för sammanfogning av blanktecken med två filer:

en: Manual Choice
sv: Manuellt val

en: Allow the merge algorithm to automatically select an input for white-space-only changes.
sv: Tillåt att sammanfogningsalgoritmen automatiskt väljer indata för ändringar av bara blanktecken.

en: White space 3-file merge default:
sv: Standardvärde för sammanfogning av blanktecken med tre filer:

en: Automatic Merge Regular Expression
sv: Automatisk sammanfogning med reguljärt uttryck

en: Auto merge regular expression:
sv: Reguljärt uttryck för automatisk sammanfogning:

en: Run regular expression auto merge on merge start
sv: Kör automatisk sammanfogning med reguljärt uttryck när sammanfogning startar

en: Run the merge for auto merge regular expressions
    immediately when a merge starts.
sv: Kör automatisk sammanfogning med reguljärt
    uttryck omedelbart när en sammanfogning startar.

en: Version Control History Merging
sv: Sammanfogning enligt versionshanteringshistorik

en: History start regular expression:
sv: Reguljärt uttryck för historikens början:

en: History entry start regular expression:
sv: Reguljärt uttryck för historikpostens början:

en: History merge sorting
sv: Sortering av historiksammanfogning

en: Sort version control history by a key.
sv: Sortera versionshanteringshistoriken med en nyckel.

en: History entry start sort key order:
sv: Sorteringsnycklarnas ordning från historikpostens början:

en: Merge version control history on merge start
sv: Sammanfogning enligt versionshanteringshistorik när sammanfogning startar

en: Run version control history automerge on merge start.
sv: Kör automatisk sammanfogning enligt versionshanteringshistorik när sammanfogning startar.

en: Max number of history entries:
sv: Maximalt antal historikposter:

en: Cut off after specified number. Use -1 for infinite number of entries.
sv: Skär bort efter angivet antal. Använd -1 för obegränsat antal poster.

en: Test your regular expressions
sv: Prova dina reguljära uttryck

en: Irrelevant merge command:
sv: Ej relevant sammanfogningskommando:

en: If specified this script is run after automerge
    when no other relevant changes were detected.
    Called with the parameters: filename1 filename2 filename3
sv: Om angivet körs det här skriptet efter automatisk sammanfogning
    när inga andra relevanta ändringar detekterades.
    Anropas med parametrarna: filnamn1 filnamn2 filnamn3

en: Auto save and quit on merge without conflicts
sv: Spara automatiskt och avsluta vid sammanfogning utan konflikter

en: If KDiff3 was started for a file-merge from the command line and all
    conflicts are solvable without user interaction then automatically save and quit.
    (Similar to command line option "--auto".)
sv: När Kdiff3 startas från kommandoraden för en filsammanfogning och alla
    konflikter kan lösas utan användarinteraktion, spara då automatiskt och avsluta.
    (Liknar kommandoradsväljaren "--auto".)

en: Recursive folders
sv: Rekursiva kataloger

en: Whether to analyze subfolders or not.
sv: Om underkataloger ska analyseras eller inte.

en: File pattern(s):
sv: Mönster för filer:

en: Pattern(s) of files to be analyzed. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
sv: Mönster för filer som ska analyseras.
    Jokertecken: '*' och '?'
    Flera mönster kan anges genom att använda skiljetecknet ';'

en: File-anti-pattern(s):
sv: Undantagsmönster för filer:

en: Pattern(s) of files to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
sv: Mönster för filer som ska undantas från analys.
    Jokertecken: '*' och '?'
    Flera mönster kan anges genom att använda skiljetecknet ';'

en: Folder-anti-pattern(s):
sv: Undantagsmönster för kataloger:

en: Pattern(s) of folders to be excluded from analysis. 
    Wildcards: '*' and '?'
    Several Patterns can be specified by using the separator: ';'
sv: Mönster för kataloger som ska undantas från analys.
    Jokertecken: '*' och '?'
    Flera mönster kan anges genom att använda skiljetecknet ';'

en: Use Ignore File
sv: Använd ignoreringsfil

en: Extends the antipattern to anything that would be ignored by source control.
    Via local ignore files this can be folder-specific.
sv: Utökar undantagsmönster med allt som skulle ignoreras av källkontroll.
    Med lokala ignoreringsfiler, kan det vara katalogspecifikt.

en: Find hidden files and folders
sv: Sök efter gömda filer och kataloger

en: Finds hidden files and folders.
sv: Söker efter gömda filer och kataloger.

en: Follow file links
sv: Följ fillänkar

en: On: Compare the file the link points to.
    Off: Compare the links.
sv: På: Jämför filen som länken pekar på.
    Av: Jämför länkarna.

en: Follow folder links
sv: Följ kataloglänkar

en: On: Compare the folder the link points to.
    Off: Compare the links.
sv: På: Jämför filen som länken pekar på.
    Av: Jämför länkarna.

en: Case sensitive filename comparison
sv: Skiftlägeskänslig filnamnsjämförelse

en: The folder comparison will compare files or folders when their names match.
    Set this option if the case of the names must match. (Default for Windows is off, otherwise on.)
sv: Katalogjämförelsen jämför filer eller kataloger när deras namn matchar.
    Ange alternativet om namnens skiftläge måste matcha. (Normalvärdet för Windows är av, annars på.)

en: Unfold all subfolders on load
sv: Expandera alla underkataloger vid inläsning

en: On: Unfold all subfolders when starting a folder diff.
    Off: Leave subfolders folded.
sv: På: Expandera alla underkataloger när en katalogjämförelse påbörjas.
    Av: Lämna underkataloger ihopdragna.

en: Skip folder status report
sv: Hoppa över katalogstatusrapport

en: On: Do not show the Folder Comparison Status.
    Off: Show the status dialog on start.
sv: På: Visa inte katalogjämförelsestatus.
    Av: Visa statusdialogrutan vid start.

en: File Comparison Mode
sv: Filjämförelseläge

en: Binary comparison
sv: Binär jämförelse

en: Binary comparison of each file. (Default)
sv: Binär jämförelse av varje fil. (Standardvärde)

en: Full analysis
sv: Fullständig analys

en: Do a full analysis and show statistics information in extra columns.
    (Slower than a binary comparison, much slower for binary files.)
sv: Gör en fullständig analys och visa statistisk information i extra kolumner.
    (Långsammare än binär jämförelse, mycket långsammare för binärfiler.)

en: Trust the size and modification date (unsafe)
sv: Lita på storlek och ändringsdatum (inte säkert)

en: Assume that files are equal if the modification date and file length are equal.
    Files with equal contents but different modification dates will appear as different.
    Useful for big folders or slow networks.
sv: Antar att filer är lika om ändringsdatum och fillängden är lika.
    Filer med lika innehåll men olika ändringsdatum kommer att verka vara olika.
    Användbar för stora kataloger eller långsamma nätverk.

en: Trust the size and date, but use binary comparison if date does not match (unsafe)
sv: Lita på storlek och datum, men använd binärjämförelse om datum inte stämmer (inte säkert)

en: Assume that files are equal if the modification date and file length are equal.
    If the dates are not equal but the sizes are, use binary comparison.
    Useful for big folders or slow networks.
sv: Antar att filer är lika om ändringsdatum och fillängden är lika.
    Om datumen inte är lika men storlekarna är det, används binärjämförelse.
    Användbar för stora kataloger eller långsamma nätverk.

en: Trust the size (unsafe)
sv: Lita på storleken (inte säkert)

en: Assume that files are equal if their file lengths are equal.
    Useful for big folders or slow networks when the date is modified during download.
sv: Antar att filer är lika om deras fillängder är lika.
    Användbar för stora kataloger eller långsamma nätverk när datum ändras under nerladdning.

en: Synchronize folders
sv: Synkronisera kataloger

en: Offers to store files in both folders so that
    both folders are the same afterwards.
    Works only when comparing two folders without specifying a destination.
sv: Erbjuder att lagra filer i båda katalogerna, så att båda
    blir likadana efteråt. Fungerar bara när två kataloger
    jämförs och ingen målkatalog anges.

en: White space differences considered equal
sv: Skillnader i blanktecken anses lika

en: If files differ only by white space consider them equal.
    This is only active when full analysis is chosen.
sv: Om filer bara skiljer sig med blanktecken, anse dem lika.
    Det här är bara aktiverat när fullständig analys väljes.

en: Copy newer instead of merging (unsafe)
sv: Kopiera nyare istället för att sammanfoga (inte säkert)

en: Do not look inside, just take the newer file.
    (Use this only if you know what you are doing!)
    Only effective when comparing two folders.
sv: Titta inte i filen, utan använd bara den nyare filen.
    (Använd bara det här om du vet vad du gör!)
    Har bara någon effekt när två kataloger jämförs.

en: Backup files (.orig)
sv: Säkerhetskopior (.orig)

en: If a file would be saved over an old file, then the old file
    will be renamed with a '.orig' extension instead of being deleted.
sv: När en fil skulle sparas och en gammal fil redan finns, kommer den
    gamla filen att döpas om med filändelsen '.orig' istället för att tas bort.

en: Regional Settings
sv: Regionsinställningar

en: Use the same encoding for everything:
sv: Använd samma kodning för allt:

en: Enable this allows to change all encodings by changing the first only.
    Disable this if different individual settings are needed.
sv: Att aktivera det här låter dig ändra alla kodningar genom att bara ändra den första.
    Inaktivera det om olika individuella inställningar behövs.

en: Note: Local Encoding is "%1"
sv: Observera: Lokal kodning är "%1"

en: File Encoding for A:
sv: Filkodning för A:

en: If enabled then Unicode (UTF-16 or UTF-8) encoding will be detected.
    If the file is not Unicode then the selected encoding will be used as fallback.
    (Unicode detection depends on the first bytes of a file.)
sv: Om aktiverad detekteras Unicode-kodning (UTF-16 eller UTF-8).
    Om filens kodning inte kan detekteras, används den valda kodningen som reserv.
    (Detektering av Unicode beror på den första byten i en fil.)

en: Auto Detect Unicode
sv: Detektera automatiskt Unicode

en: File Encoding for B:
sv: Filkodning för B:

en: File Encoding for C:
sv: Filkodning för C:

en: File Encoding for Merge Output and Saving:
sv: Filkodning för sammanfogad utdata och vid spara:

en: Auto Select
sv: Automatiskt markering

en: If enabled then the encoding from the input files is used.
    In ambiguous cases a dialog will ask the user to choose the encoding for saving.
sv: Om aktiverad används indatafilernas kodning.
    I tvetydiga fall ombedes användaren att välja kodning för att spara med en dialogruta.

en: File Encoding for Preprocessor Files:
sv: Filkodning för preprocessorfiler:

en: Right To Left Language
sv: Språk som läses från höger till vänster

en: Some languages are read from right to left.
    This setting will change the viewer and editor accordingly.
sv: Vissa språk läses från höger till vänster.
    Inställningen ändrar visningen och editorn på motsvarande sätt.

en: Integration
sv: Integrering

en: Integration Settings
sv: Integreringsinställningar

en: Command line options to ignore:
sv: Kommandoradsväljare att ignorera:

en: List of command line options that should be ignored when KDiff3 is used by other tools.
    Several values can be specified if separated via ';'
    This will suppress the "Unknown option" error.
sv: Lista med kommandoradsväljare som ska ignoreras när Kdiff3 används av andra verktyg.
    Flera värden kan anges om de åtskiljs av ';'
    Detta undertrycker felmeddelandet "Okänd väljare".

en: Quit also via Escape key
sv: Avsluta också via Esc-tangenten

en: Fast method to exit.
    For those who are used to using the Escape key.
sv: Snabb metod att avsluta.
    För de som är vana vid att använda Esc-tangenten.

en: This resets all options. Not only those of the current topic.
sv: Det här återställer alla alternativ, inte bara de i nuvarande ämne.

en: PreprocessorCmd:
sv: Preprocessorkommando:

en: The following option(s) you selected might change data:
sv: Följande alternativ du valde kan ändra data:

en: 
    Most likely this is not wanted during a merge.
    Do you want to disable these settings or continue with these settings active?
sv: 
    Troligen är det inte önskvärt under en sammanfogning.
    Vill du inaktivera inställningarna eller fortsätta med inställningarna aktiva?

en: Option Unsafe for Merging
sv: Alternativ osäkert vid sammanfogning

en: Use These Options During Merge
sv: Använd alternativen under sammanfogningen

en: Disable Unsafe Options
sv: Inaktivera osäkra alternativ

en: Loading A
sv: Läser in A

en: Loading A: %1
sv: Läser in A: %1

en: Loading B
sv: Läser in B

en: Loading B: %1
sv: Läser in B: %1

en: Diff: A <-> B
sv: Jämförelse: A <-> B

en: Linediff: A <-> B
sv: Radjämförelse: A <-> B

en: Loading C
sv: Läser in C

en: Loading C: %1
sv: Läser in C: %1

en: Diff: A <-> C
sv: Jämförelse: A <-> C

en: Diff: B <-> C
sv: Jämförelse: B <-> C

en: Linediff: B <-> C
sv: Radjämförelse: B <-> C

en: Linediff: A <-> C
sv: Radjämförelse: A <-> C

en: All input files contain the same text, but are not binary equal.
sv: Alla indatafiler innehåller samma text, men är inte binärt likadana.

en: Files %1 and %2 have equal text, but are not binary equal.
sv: Filerna %1 och %2 har samma text, men är inte binärt likadana.

en: Some input files do not seem to be pure text files.
    Note that the KDiff3 merge was not meant for binary data.
    Continue at your own risk.
sv: Vissa indatafiler verkar inte vara rena textfiler.
    Observera att Kdiff3:s sammanfogning inte är avsedd för binärdata.
    Fortsätt på egen risk.

en: Some input characters could not be converted to valid unicode.
    You might be using the wrong codec. (e.g. UTF-8 for non UTF-8 files).
    Do not save the result if unsure. Continue at your own risk.
    Affected input files are in %1.
sv: Vissa indatatecken kunde inte konverteras till giltig Unicode.
    Du kanske använder fel avkodare (t.ex. UTF-8 för filer som inte använder UTF-8).
    Spara inte resultatet om du är osäker. Fortsätt på egen risk.
    Berörda indatafiler finns i %1.

en: Abort
sv: Avbryt

en: Continue Merging
sv: Fortsätt sammanfoga

en: Opening files...
sv: Öppnar filer...

en: Cutting selection...
sv: Klipper ut markering...

en: Copying selection to clipboard...
sv: Kopierar markering till klippbord...

en: Inserting clipboard contents...
sv: Infogar klippbordets innehåll...

en: Go to Line
sv: Gå till rad

en: Word wrap (Cancel disables word wrap)
sv: Radbrytning (Avbryt inaktiverar radbrytning)

en: Calculating max width for horizontal scrollbar
sv: Beräknar maximal bredd för horisontell rullningslist

en: Save && Continue
sv: Spara och fortsätt

en: Continue Without Saving
sv: Fortsätt utan att spara

en: Search complete.
sv: Sökning färdig.

en: Search Complete
sv: Sökning färdig

en: Nothing is selected in either diff input window.
sv: Ingenting är markerad i något indatafönster med jämförelse.

en: Error while adding manual diff range
sv: Fel vid tillägg av manuellt jämförelseintervall

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, abortButton)
en: &Cancel
sv: &Avbryt

en: Swap %1<->%2
sv: Byt ut %1 mot %2

en: Copy %1->Output
sv: Kopiera %1 till utdata

en: Swap %1<->Output
sv: Byt %1 mot utmatning

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Open Folder
sv: Öppna katalog

en: Select Output File
sv: Välj utdatafil

en: all/allfiles (*)
sv: Alla/Alla filer (*)

en: Search text:
sv: Söktext:

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Search A
sv: Sök A

en: Search B
sv: Sök B

en: Search C
sv: Sök C

en: Search output
sv: Sökutmatning

en: &Search
sv: &Sök

en: Regular Expression Tester
sv: Test av reguljära uttryck

en: Example auto merge line:
sv: Exempel på rad för automatisk sammanfogning:

en: To test auto merge, copy a line as used in your files.
sv: För att prova automatisk sammanfogning, kopiera en rad som används i dina filer.

en: Match result:
sv: Matchningsresultat:

en: Example history start line (with leading comment):
sv: Exempel på startrad för historik (med inledande kommentar):

en: Copy a history start line as used in your files,
    including the leading comment.
sv: Kopiera en startrad för historik som används i dina filer,
    inklusive den inledande kommentaren.

en: History sort key order:
sv: Sorteringsnyckelordning för historik:

en: Example history entry start line (without leading comment):
sv: Exempel på startrad för en historikpost (utan inledande kommentar):

en: Copy a history entry start line as used in your files,
    but omit the leading comment.
sv: Kopiera en startrad för en historikpost som används i dina filer,
    men utelämna den inledande kommentaren.

en: Sort key result:
sv: Sorteringsnyckelresultat:

en: Match success.
sv: Matchning lyckades.

en: Match failed.
sv: Matchning misslyckades.

en: Opening and closing parentheses do not match in regular expression.
sv: Inledande och avslutande parenteser matchar inte i reguljärt uttryck.

en: Writing clipboard data to temp file failed.
sv: Skrivning av klippbordsdata till tillfällig fil misslyckades.

en: From Clipboard
sv: Från klippbord

en: %1 is not a normal file.
sv: %1 är inte en normal fil.

[ctx: Read error message. %1 = filepath]
en: File %1 too large to process. Skipping.
sv: Filen %1 är för stor för att behandla. Hoppar över.

en:     Temp file is: %1
sv:     Tillfällig fil är: %1

en: Preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The preprocessing command will be disabled now.
sv: Preprocessing misslyckades möjligen. Kontrollera kommandot:
    
      %1
    
    Preprocessingkommandot inaktiveras nu.

en: The line-matching-preprocessing possibly failed. Check this command:
    
      %1
    
    The line-matching-preprocessing command will be disabled now.
sv: Preprocessingen för radmatchning misslyckades möjligen. Kontrollera kommandot:
    
      %1
    
    Preprocessingen för radmatchning inaktiveras nu.

[ctx: Read error message. %1 = filepath]
en: Failed to read file: %1
sv: Misslyckades läsa fil: %1

en: Expecting space after closing quote.
sv: Förväntade mellanslag efter avslutande citationstecken.

en: Unmatched quote.
sv: Citationstecken utan motsvarighet.

en: Unexpected quote character within argument.
sv: Oväntat citationstecken inne i argument.

en: No program specified.
sv: Inget program angivet.
