keditbookmarks - en to ar translation catalogue (128 entries)

en: &Delete
ar: ا&حذف

en: Rename
ar: أعد التسمية

en: C&hange Location
ar: &غيّر المكان

en: C&hange Comment
ar: &غيّر التعليق

en: Chan&ge Icon...
ar: غيّ&ر الأيقونة...

en: Update Favicon
ar: حدّث أيقونة الموقع

en: Recursive Sort
ar: افرز تكراريًا

en: &New Folder...
ar: مجلد &جديد...

en: &New Bookmark
ar: &علامة جديدة

en: &Insert Separator
ar: أ&درج فاصلًا

en: &Sort Alphabetically
ar: ا&فرز أبجديًا

en: Set as T&oolbar Folder
ar: عيّن كم&جلد شريط أدوات

en: &Expand All Folders
ar: &وسّع كلّ المجلدات

en: Collapse &All Folders
ar: ا&طو كلّ المجلدات

en: &Open in Browser
ar: ا&فتح  في المتصفح

en: Check &Status
ar: افحص ال&حالة

en: Check Status: &All
ar: افحص الحالة: ال&كلّ

en: Update All &Favicons
ar: حدّث كل أي&قونات المواقع

en: Cancel &Checks
ar: ألغِ ال&فحوص

en: Cancel &Favicon Updates
ar: ألغِ تحدي&ث أيقونات المواقع

en: Import &Netscape Bookmarks...
ar: استورد علامات &نِت​سكيب...

en: Import &Opera Bookmarks...
ar: استورد علامات أو&برا...

en: Import &Galeon Bookmarks...
ar: استورد علامات &جاليون...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
ar: استورد علامات &كِيدِي 2 أو 3...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
ar: استورد علامات إنترنت إ&كسبلورر...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
ar: استورد علامات &موزيلا...

en: Export &Netscape Bookmarks
ar: صدّر علامات &نِت​سكيب

en: Export &Opera Bookmarks...
ar: صدّر علامات أو&برا...

en: Export &HTML Bookmarks...
ar: صدّر &علامات HTML...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
ar: صدّر علامات إنترنت إ&كسبلورر...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
ar: صدّر  علامات &موزيلا...

en: HTML Bookmark Listing (*.html)
ar: قائمة HTML المرجعية  (*.html)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
ar: قصّ العناصر

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ar: اللصق

en: New folder:
ar: المجلد الجديد:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
ar: أنشئ مجلد علامات جديد

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
ar: افرز تكراريًا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
ar: افرز أبجديًا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
ar: حذف العناصر

en: Name:
ar: الاسم:

en: Location:
ar: الموقع:

en: Comment:
ar: تعليق:

en: First viewed:
ar: أول عرض:

en: Viewed last:
ar: آخر عرض:

en: Times visited:
ar: عدد الزيارات:

en: My Bookmarks
ar: علاماتي

en: OK
ar: حسنًا

en: Updating favicon...
ar: يحدّث أيقونة الموقع...

en: %1; no HTML component found (%2)
ar: %1؛ لم يُعثر على مكوّن HTML ‏(%2)

en: No browser component found
ar: لم يُعثر على مكوّن المتصفح

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
ar: استيراد علامات %1

en: %1 Bookmarks
ar: علامات %1

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
ar: أأستوردد كمجلد فرعي أو أستبدل العلامات الحالية؟

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
ar: استورد %1

en: As New Folder
ar: كمجلد جديد

en: Replace
ar: استبدل

en: Galeon Bookmark Files (*.xbel)
ar: ملفات علامات جاليون (*.xbel)

en: KDE Bookmark Files (*.xml)
ar: ملفات علامات كِيدِي (*.xml)

en: Galeon
ar: جاليون

en: KDE
ar: كِيدِي

en: Netscape
ar: نِت​سكيب

en: Mozilla
ar: موزيلا

en: IE
ar: إنترنت إكسبلورر

en: Opera
ar: أوبرا

en: KBookmarkMerger
ar: دامج كِيدِي للعلامات

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
ar: يدمج العلامات التي ثبّتتها أطراف ثالثة إلى علامات المستخدِم

en: Copyright © 2005 Frerich Raabe
ar: حقوق النسخ محفوظة © 2005 Frerich Raabe

en: Original author
ar: المؤلف الأصلي

en: Directory to scan for extra bookmarks
ar: الدليل للمسح فيه عن علامات مواقع إضافية

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
ar: إدراج فاصل

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
ar: إنشاء علامة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
ar: إنشاء مجلد

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
ar: نسخ %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
ar: تغيير الأيقونة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
ar: تغيير العنوان

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
ar: تغيير الوصلة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
ar: تغيير التعليق

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
ar: نقل %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
ar: التعيين كمجلد شريط أدوات

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
ar: نسخ العناصر

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
ar: نقل العناصر

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
ar: العلامات

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
ar: الموقع

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
ar: تعليق

[ctx: @title:column status of a bookmark]
en: Status
ar: الحالة

en: Search Columns
ar: ابحث في الأعمدة

en: All Visible Columns
ar: كلّ الأعمدة المرئية

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
ar: رقم العمود %1

en: S&earch:
ar: ا&بحث:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ar: &حرّر

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: من&ظور

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
ar: م&جلد

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
ar: علام&ة

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: إ&عدادات

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ar: ا&ستورد

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ar: &صدّر

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: أ&دوات

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
ar: توجد سيرورة أخرى من %1 تعمل بالفعل، أتريد حقًّا فتح سيرورة أخرى أو متابعة العمل في نفس السيرورة؟
    من فضلك لاحظ أنّ المناظير المتكرّرة للقراءة فقط للأسف.

[ctx: @title:window]
en: Warning
ar: تحذير

en: Run Another
ar: نفّذ آخر

en: Continue in Same
ar: استمر في نفس السيرورة

en: Bookmark Editor
ar: محرّر علامات

en: Bookmark Organizer and Editor
ar: منظّم ومحرّر علامات

en: Copyright 2000-2023, KDE developers
ar: حقوق النسخ محفوظة © 2000-2023، مطوري كِيدِي

en: Initial author
ar: أولّ مؤلّف

en: Author
ar: المؤلّف

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
ar: استورد علامات من ملف بهيئة موزيلا

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
ar: استورد علامات من ملف بهيئة نِت​سكيب (4 وأقدم)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
ar: استورد علامات من ملف بهيئة مفضّلات إنترنت إكسبلورر

en: Import bookmarks from a file in Opera format
ar: استورد علامات من ملف بهيئة أوبرا

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
ar: استورد علامات من ملف بهيئة كِيدِي2

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
ar: استورد علامات من ملف بهيئة صيغة جاليون

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
ar: صدّر علامات إلى ملف بهيئة موزيلا

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
ar: صدّر علامات إلى ملف بهيئة نِت​سكيب (4 وأقدم)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
ar: صدّر علامات إلى ملف بهيئة HTML قابل للطباعة

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
ar: صدّر علامات إلى ملف بهيئة مفضّلات إنترنت إكسبلورر

en: Export bookmarks to a file in Opera format
ar: صدّر علامات إلى ملف بهيئة أوبرا

en: Open at the given position in the bookmarks file
ar: افتح عند الموضع المعطى في ملف علامات المواقع

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
ar: استخدم واصفة يمكن للمستخدِم قراءتها، مثلًا "كونسول"

en: Hide all browser related functions
ar: أخفِ كلّ الدوال المتعلّقة بالمتصفّح

en: A unique name that represents this bookmark collection, usually the kinstance name.
    This should be "konqueror" for the Konqueror bookmarks, "kfile" for KFileDialog bookmarks, etc.
    The final D-Bus object path is /KBookmarkManager/<dbusObjectName>
ar: اسم فريد يمثل مجموعة الإشارات المرجعية هذه ، عادةً ما يكون اسم kinstance. 
    يجب أن يكون هذا "konqueror" لإشارات Konqueror المرجعية و "kfile" لإشارات KFileDialog وما إلى ذلك.
    المسار النهائي لكوائن DBus هو /KBookmarkManager/<dbusObjectName>

en: File to edit
ar: الملف لتحريره

en: You may only specify a single --export option.
ar: يمكنك تحديد خيار ‎--export واحد فقط.

en: You may only specify a single --import option.
ar: يمكنك تحديد خيار ‎--import واحد فقط.

en: Checking...
ar: يفحص...
