keditbookmarks - en to be@latin translation catalogue (83 entries)

en: &Delete
be@latin: &Vydali

en: Rename
be@latin: Źmiani nazvu

en: C&hange Comment
be@latin: &Źmiani kamentar

en: Chan&ge Icon...
be@latin: &Źmiani ikonu...

en: Update Favicon
be@latin: Aktualizuj ikonu sajta

en: Recursive Sort
be@latin: Rekursiŭny paradak

en: &New Folder...
be@latin: &Novy kataloh...

en: &New Bookmark
be@latin: &Novaja zakładka

en: &Insert Separator
be@latin: &Uklej dzielnik

en: &Sort Alphabetically
be@latin: &Paradkuj pavodle alfabetu

en: Set as T&oolbar Folder
be@latin: &Źmiaści ŭ paneli zakładak

en: &Expand All Folders
be@latin: &Razharni ŭsie katalohi

en: Collapse &All Folders
be@latin: Zharni &ŭsie katalohi

en: Check &Status
be@latin: Spraŭdź &stan

en: Check Status: &All
be@latin: Spraŭdź stan dla &ŭsich

en: Update All &Favicons
be@latin: Aktualizuj usie &ikony sajtaŭ

en: Cancel &Checks
be@latin: Anuluj &spraŭdžvańni

en: Cancel &Favicon Updates
be@latin: Anuluj &aktualizacyju ikonaŭ sajtaŭ

en: Import &Netscape Bookmarks...
be@latin: Zimpartuj zakładki „&Netscape”...

en: Import &Opera Bookmarks...
be@latin: Zimpartuj zakładki „&Opera”...

en: Import &Galeon Bookmarks...
be@latin: Zimpartuj zakładki „&Galeon”...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
be@latin: Zimpartuj zakładki „&KDE 2” ci „KDE 3”...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
be@latin: Zimpartuj zakładki „&Internet Explorer”...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
be@latin: Zimpartuj zakładki „&Mozilla”...

en: Export &Netscape Bookmarks
be@latin: Zekspartuj zakładki „&Netscape”

en: Export &Opera Bookmarks...
be@latin: Zekspartuj zakładki „&Opera”...

en: Export &HTML Bookmarks...
be@latin: Zekspartuj zakładki „&HTML”...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
be@latin: Zekspartuj zakładki „&Internet Explorer”...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
be@latin: Zekspartuj zakładki „&Mozilla”...

en: New folder:
be@latin: Novy kataloh:

en: Name:
be@latin: Nazva:

en: Location:
be@latin: Miesca:

en: Comment:
be@latin: Kamentar:

en: First viewed:
be@latin: Pieršy prahlad:

en: Viewed last:
be@latin: Apošni prahlad:

en: Times visited:
be@latin: Kolkaść naviedvańniaŭ:

en: My Bookmarks
be@latin: Maje zakładki

en: OK
be@latin: Ok

en: Updating favicon...
be@latin: Aktualizacyja ikony sajta...

en: %1 Bookmarks
be@latin: Zakładki „%1”

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
be@latin: Zimpartavać jak novy padkataloh albo zamianić usie dziejnyja zakładki?

en: As New Folder
be@latin: Jak novy kataloh

en: Replace
be@latin: Zamiani

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
be@latin: Źmiaščaje zakładki, zainstalavanyja inšymi asobami, u schoviščy karystańnika

en: Original author
be@latin: Pieršy aŭtar

en: Directory to scan for extra bookmarks
be@latin: Kataloh, dzie treba šukać dadatkovyja zakładki

en: Search Columns
be@latin: Słupki pošuku

en: All Visible Columns
be@latin: Usie vidočnyja słupki

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
be@latin: Słupok %1

en: S&earch:
be@latin: &Šukaj:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
be@latin: &Fajł

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
be@latin: &Redahuj

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
be@latin: &Vyhlad

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
be@latin: &Kataloh

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
be@latin: &Zakładka

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
be@latin: &Nałady

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
be@latin: Hałoŭnaja panel pryładździa

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
be@latin: &Zimpartuj

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
be@latin: &Zekspartuj

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
be@latin: &Pryładździe

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
be@latin: Užo pracuje inšaja kopija prahramy „%1”. Sapraŭdy treba adčynić inšuju kopiju albo praciahvać pracavać u toj samaj kopii?
    Nažal, paŭtornyja kopii dastupnyja tolki dla čytańnia.

en: Run Another
be@latin: Uklučy inšuju kopiju

en: Continue in Same
be@latin: Praciahvaj u toj samaj kopii

en: Bookmark Editor
be@latin: Redaktar zakładak

en: Bookmark Organizer and Editor
be@latin: Kiraŭnik i redaktar zakładak

en: Initial author
be@latin: Pieršy aŭtar

en: Author
be@latin: Aŭtar

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
be@latin: Zimpartuj zakładki z fajła ŭ farmacie „Mozilla”

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
be@latin: Zimpartuj zakładki z fajła ŭ farmacie „Netscape” (4.x ci raniejšaj versii)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
be@latin: Zimpartuj zakładki z fajła ŭ farmacie „Internet Explorer”

en: Import bookmarks from a file in Opera format
be@latin: Zimpartuj zakładki z fajła ŭ farmacie „Opera”

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
be@latin: Zekspartuj zakładki ŭ fajł u farmacie „Mozilla”

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
be@latin: Zekspartuj zakładki ŭ fajł u farmacie „Netscape” (4.x ci raniejšaj versii)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
be@latin: Zekspartuj zakładki ŭ fajł u farmacie „HTML”, padrychtavanym dla vydruku

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
be@latin: Zekspartuj zakładki ŭ fajł u farmacie „Internet Explorer”

en: Export bookmarks to a file in Opera format
be@latin: Zekspartuj zakładki ŭ fajł u farmacie „Opera”

en: Open at the given position in the bookmarks file
be@latin: Adčyni ŭ peŭnym miescy fajła z zakładkami

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
be@latin: Aznač podpis, naprykład, „Konsole”

en: Hide all browser related functions
be@latin: Schavaj usie aperacyi, źviazanyja z hartańniem sieciva

en: File to edit
be@latin: Fajł dla redahavańnia

en: You may only specify a single --export option.
be@latin: Možna padać tolki adnu opcyju „--export”.

en: You may only specify a single --import option.
be@latin: Možna padać tolki adnu opcyju „--import”.

en: Checking...
be@latin: Spraŭdžvańnie...
