keditbookmarks - en to da translation catalogue (118 entries)

en: &Delete
da: &Slet

en: Rename
da: Omdøb

en: C&hange Location
da: S&kift placering

en: C&hange Comment
da: Ændr &kommentar

en: Chan&ge Icon...
da: Ændr &ikon...

en: Update Favicon
da: Opdatér favicon

en: Recursive Sort
da: Rekursiv sortering

en: &New Folder...
da: &Ny mappe...

en: &New Bookmark
da: &Nyt bogmærke

en: &Insert Separator
da: &Indsæt adskiller

en: &Sort Alphabetically
da: &Sortér alfabetisk

en: Set as T&oolbar Folder
da: Sæt som værktøjslinjemappe

en: &Expand All Folders
da: &Fold alle mapper ud

en: Collapse &All Folders
da: Fold &alle mapper sammen

en: &Open in Browser
da: Å&bn i browser

en: Check &Status
da: Tjek &status

en: Check Status: &All
da: Tjek status: &Alle

en: Update All &Favicons
da: Opdatér alle &faviconer

en: Cancel &Checks
da: Annullér &tjek

en: Cancel &Favicon Updates
da: Annullér &favicon-opdatering

en: Import &Netscape Bookmarks...
da: Importér &Netscape-bogmærker...

en: Import &Opera Bookmarks...
da: Importér &Opera-bogmærker...

en: Import &Galeon Bookmarks...
da: Importér &Galeon-bogmærker...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
da: Importér &KDE 2- eller KDE 3-bogmærker...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
da: Importér &Internet Explorer-bogmærker...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
da: Importér &Mozilla-bogmærker...

en: Export &Netscape Bookmarks
da: Eksportér &Netscape-bogmærker

en: Export &Opera Bookmarks...
da: Eksportér &Opera-bogmærker...

en: Export &HTML Bookmarks...
da: Eksportér &HTML-bogmærker...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
da: Eksportér &Internet Explorer-bogmærker...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
da: Eksportér &Mozilla-bogmærker...

en: HTML Bookmark Listing (*.html)
da: HTML-bogmærkeliste (*.html)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
da: Klip elementer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
da: Indsæt

en: New folder:
da: Ny mappe:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
da: Opret ny bogmærkemappe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
da: Rekursiv sortering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
da: Sortér alfabetisk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
da: Slet elementer

en: Name:
da: Navn:

en: Location:
da: Sted:

en: Comment:
da: Kommentar:

en: First viewed:
da: Først besøgt:

en: Viewed last:
da: Sidst besøgt:

en: Times visited:
da: Antal gange besøgt:

en: My Bookmarks
da: Mine bogmærker

en: Updating favicon...
da: Opdaterer favicon...

en: %1; no HTML component found (%2)
da: %1; ingen HTML-komponent fundet (%2)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
da: Importér %1 bogmærker

en: %1 Bookmarks
da: %1 bogmærker

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
da: Importér som ny undermappe eller erstat alle nuværende bogmærker?

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
da: Import af %1

en: As New Folder
da: Som ny mappe

en: Replace
da: Erstat

en: Galeon Bookmark Files (*.xbel)
da: Galeon-bogmærkefiler (*.xbel)

en: KDE Bookmark Files (*.xml)
da: KDE-bogmærkefiler (*.xml)

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
da: Indfletter bogmærker installeret af tredjepart i brugerens bogmærker

en: Copyright © 2005 Frerich Raabe
da: Ophavsret © 2005 Frerich Raabe

en: Original author
da: Oprindelig udvikler

en: Directory to scan for extra bookmarks
da: Mappe der skal scannes for ekstra bogmærker

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
da: Indsæt adskiller

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
da: Opret bogmærke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
da: Opret mappe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
da: Kopiér %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
da: Ikonændring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
da: Titelændring

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
da: URL-ændring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
da: Kommentarændring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
da: Flyt %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
da: Sæt som bogmærkeværktøjslinje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
da: Kopiér elementer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
da: Flyt elementer

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
da: Bogmærker

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
da: Placering

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
da: Kommentar

en: Search Columns
da: Søg i kolonner

en: All Visible Columns
da: Alle synlige kolonner

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
da: Kolonnenr. %1

en: S&earch:
da: S&øg:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
da: &Mappe

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
da: &Bogmærke

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
da: &Importér

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
da: &Eksportér

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
da: En anden instans af %1 kører allerede. Vil du åbne endnu en instans eller fortsætte arbejdet i den samme instans?
    Bemærk venligst at duplikerede visninger er skrivebeskyttede.

[ctx: @title:window]
en: Warning
da: Advarsel

en: Run Another
da: Kør endnu en

en: Continue in Same
da: Fortsæt i samme

en: Bookmark Editor
da: Bogmærkeredigering

en: Bookmark Organizer and Editor
da: Organisering og redigering af bogmærker

en: Copyright 2000-2017, KDE developers
da: Ophavsret 2000-2017, KDE-udviklerne

en: Initial author
da: Oprindelig udvikler

en: Author
da: Udvikler

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
da: Importér bogmærker fra en fil i Mozilla-format

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
da: Importér bogmærker fra en fil i Netscape-format (4.x og tidligere)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
da: Importér bogmærker fra en fil i Internet Explorers Favortites-format

en: Import bookmarks from a file in Opera format
da: Importér bogmærker fra fil i Opera-format

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
da: Importér bogmærker fra fil i KDE2-format

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
da: Importér bogmærker fra fil i Galeon-format

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
da: Eksportér bogmærker til en fil i Mozilla-format

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
da: Eksportér bogmærker til fil i Netscape-format (4.x og tidligere)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
da: Eksportér bogmærker til en fil i udskrivbart HTML-format

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
da: Eksportér bogmærker til en fil i Internet Explorers Favorites-format

en: Export bookmarks to a file in Opera format
da: Eksportér bogmærker til en fil i Opera-format

en: Open at the given position in the bookmarks file
da: Åbn ved den givne position i bogmærkefilen

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
da: Indstil den for brugeren læsbare overskrift, f.eks. "Konsole"

en: Hide all browser related functions
da: Skjul alle browserrelaterede funktioner

en: A unique name that represents this bookmark collection, usually the kinstance name.
    This should be "konqueror" for the Konqueror bookmarks, "kfile" for KFileDialog bookmarks, etc.
    The final D-Bus object path is /KBookmarkManager/<dbusObjectName>
da: Et unikt navn som repræsenterer denne bogmærkesamling, normalt navnet på kinstance.
    Dette bør være "konqueror" for Konqueror-bogmærker, "kfile" for KFileDialog-bogmærker, osv.
    Den endelige D-Bus-objektsti er /KBookmarkManager/<dbusObjectName>

en: File to edit
da: Fil at redigere

en: You may only specify a single --export option.
da: Du må kun angive et enkelt '--export'-tilvalg.

en: You may only specify a single --import option.
da: Du må kun angive et enkelt '--import'-tilvalg.

en: Checking...
da: Tjekker...
