keditbookmarks - en to id translation catalogue (115 entries)

en: &Delete
id: &Hapus

en: Rename
id: Ganti Nama

en: C&hange Location
id: Uba&h Lokasi

en: C&hange Comment
id: U&bah Komentar

en: Chan&ge Icon...
id: Uba&h Ikon...

en: Update Favicon
id: Perbarui Favicon

en: Recursive Sort
id: Pengurutan Rekursif

en: &New Folder...
id: &Folder Baru...

en: &New Bookmark
id: &Markah Baru

en: &Insert Separator
id: &Sisipkan Pemisah

en: &Sort Alphabetically
id: Urutkan &Secara Alfabet

en: Set as T&oolbar Folder
id: Atur Sebagai F&older Bilah Alat

en: &Expand All Folders
id: &Bentangkan Semua Folder

en: Collapse &All Folders
id: Ciutkan &Semua Folder

en: Check &Status
id: Cek &Status

en: Check Status: &All
id: Cek Status: Se&mua

en: Update All &Favicons
id: Perbarui Semua &Favicon

en: Cancel &Checks
id: Batalkan Pemeri&ksaan

en: Cancel &Favicon Updates
id: Batalkan Pembaruan &Favicon

en: Import &Netscape Bookmarks...
id: Impor Markah &Netscape...

en: Import &Opera Bookmarks...
id: Impor Markah &Opera...

en: Import &Galeon Bookmarks...
id: Impor Markah &Galeon...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
id: Impor Markah &KDE 2 atau KDE 3...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
id: Impor Markah &Internet Explorer...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
id: Impor Markah &Mozilla...

en: Export &Netscape Bookmarks
id: Ekspor Markah &Netscape

en: Export &Opera Bookmarks...
id: Ekspor Markah &Opera...

en: Export &HTML Bookmarks...
id: Ekspor Markah &HTML...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
id: Ekspor Markah &Internet Explorer...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
id: Ekspor Markah &Mozilla...

en: HTML Bookmark Listing (*.html)
id: Pendaftaran Markah HTML (*.html)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
id: Potong Butir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
id: Tempel

en: New folder:
id: Folder baru:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
id: Ciptakan Folder Markah Baru

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
id: Pengurutan Rekursif

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
id: Urutkan Secara Alfabet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
id: Hapus Butir

en: Name:
id: Nama:

en: Location:
id: Lokasi:

en: Comment:
id: Komentar:

en: First viewed:
id: Pertama ditampilkan:

en: Viewed last:
id: Terakhir ditampilkan:

en: Times visited:
id: Kali dikunjungi:

en: My Bookmarks
id: Markah Saya

en: OK
id: Oke

en: Updating favicon...
id: Memutakhirkan favicon...

en: %1; no HTML component found (%2)
id: %1; tak ada komponen HTML yang ditemukan (%2)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
id: Impor %1 Markah

en: %1 Bookmarks
id: %1 Markah

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
id: Impor sebagai subfolder baru atau ganti semua markah saat ini?

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
id: %1 Impor

en: As New Folder
id: Sebagai Folder Baru

en: Replace
id: Ganti

en: Galeon Bookmark Files (*.xbel)
id: File-file Markah Galeon (*.xbel)

en: KDE Bookmark Files (*.xml)
id: File-file Markah KDE (*.xml)

en: KBookmarkMerger
id: KMarkahMerger

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
id: Menggabungkan markah yang diinstal oleh pihak ketiga ke dalam markah pengguna

en: Copyright © 2005 Frerich Raabe
id: Hak Cipta © 2005 Frerich Raabe

en: Original author
id: Penulis asli

en: Directory to scan for extra bookmarks
id: Direktori guna dipindai untuk markah ekstra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
id: Sisipkan Pemisah

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
id: Ciptakan Pendanda

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
id: Ciptakan Folder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
id: Salin %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
id: Perubahan Ikon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
id: Perubahan Judul

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
id: Perubahan URL

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
id: Perubahan Komentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
id: Pindah %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
id: Atur Sebagai Bilah Alat Markah

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
id: Salin Butir

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
id: Pindah Butir

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
id: Markah

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
id: Nama

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
id: Lokasi

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
id: Komentar

en: Search Columns
id: Kolom Pencarian

en: All Visible Columns
id: Semua Kolom Yang Terlihat

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
id: Kolom No. %1

en: S&earch:
id: Ca&ri:

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
id: &Tampilan

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
id: &Markah

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
id: Peng&aturan

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
id: Bilah Alat Utama

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
id: &Impor

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
id: &Ekspor

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
id: Pera&latan

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
id: Instansi lain %1 telah berjalan. Anda yakin ingin membuka instansi lain atau melanjutkan bekerja di instansi yang sama?
    Perlu dicatat bahwa, sayangnya, tampilan duplikat adalah hanya-baca.

[ctx: @title:window]
en: Warning
id: Peringatan

en: Run Another
id: Jalankan Lainnya

en: Continue in Same
id: Lanjutkan di Sama

en: Bookmark Editor
id: Pengedit Markah

en: Bookmark Organizer and Editor
id: Pengedit dan Pengelola Markah

en: Initial author
id: Penulis asli

en: Author
id: Penulis

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
id: Impor markah dari file dalam format Mozilla

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
id: Impor markah dari file dalam format Netscape (4.x dan sebelumnya)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
id: Impor markah dari file dalam format Favorites Internet Explorer

en: Import bookmarks from a file in Opera format
id: Impor markah dari file dalam format Opera

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
id: Impor markah dari file dalam format KDE2

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
id: Impor markah dari file dalam format Galeon

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
id: Ekspor markah ke file dalam format Mozilla

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
id: Ekspor markah ke file dalam format Netscape (4.x dan sebelumnya)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
id: Ekspor markah ke file dalam format HTML yang dapat dicetak

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
id: Ekspor markah ke file dalam format Favorites Internet Explorer

en: Export bookmarks to a file in Opera format
id: Ekspor markah ke file dalam format Opera

en: Open at the given position in the bookmarks file
id: Buka posisi yang telah ditentukan dalam file markah

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
id: Atur inset yang dapat dibaca pengguna, misalnya "Konsole"

en: Hide all browser related functions
id: Sembunyikan semua fungsi yang terkait penelusur

en: A unique name that represents this bookmark collection, usually the kinstance name.
    This should be "konqueror" for the Konqueror bookmarks, "kfile" for KFileDialog bookmarks, etc.
    The final D-Bus object path is /KBookmarkManager/<dbusObjectName>
id: Sebuah nama unik yang mewakili koleksi markah ini, biasanya nama kinstance.
    Ini seharusnya "konqueror" untuk markah-markah Konqueror, "kfile" untuk markah KFileDialog, dll.
    Alur objek D-Bus final adalah /KBookmarkManager/<dbusObjectName>

en: File to edit
id: File untuk diedit

en: You may only specify a single --export option.
id: Kamu  hanya bisa menentukan satu opsi --export.

en: You may only specify a single --import option.
id: Kamu hanya bisa menentukan satu opsi --import.

en: Checking...
id: Memeriksa...
