keditbookmarks - en to ja translation catalogue (112 entries)

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Rename
ja: 名前変更(&E)

en: C&hange Location
ja: 場所を変更(&H)

en: C&hange Comment
ja: コメントを変更(&A)

en: Chan&ge Icon...
ja: アイコンを変更(&G)...

en: Update Favicon
ja: ファビコンを更新(&F)

en: Recursive Sort
ja: 再帰的にソート(&R)

en: &New Folder...
ja: 新しいフォルダ(&N)...

en: &New Bookmark
ja: 新しいブックマーク(&N)

en: &Insert Separator
ja: セパレータを挿入(&I)

en: &Sort Alphabetically
ja: アルファベット順にソート(&S)

en: Set as T&oolbar Folder
ja: ツールバーフォルダとして設定(&O)

en: &Expand All Folders
ja: すべてのフォルダを展開(&E)

en: Collapse &All Folders
ja: すべてのフォルダを閉じる(&A)

en: Check &Status
ja: ステータスをチェック(&S)

en: Check Status: &All
ja: すべてのステータスをチェック(&A)

en: Update All &Favicons
ja: すべてのファビコンを更新(&U)

en: Cancel &Checks
ja: チェックをキャンセル(&C)

en: Cancel &Favicon Updates
ja: ファビコンの更新をキャンセル(&F)

en: Import &Netscape Bookmarks...
ja: &Netscape のブックマークをインポート...

en: Import &Opera Bookmarks...
ja: &Opera のブックマークをインポート...

en: Import &Galeon Bookmarks...
ja: &Galeon のブックマークをインポート...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
ja: &KDE 2/KDE 3 のブックマークをインポート...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
ja: &Internet Explorer のブックマークをインポート...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
ja: &Mozilla のブックマークをインポート...

en: Export &Netscape Bookmarks
ja: &Netscape へブックマークをエクスポート

en: Export &Opera Bookmarks...
ja: &Opera へブックマークをエクスポート...

en: Export &HTML Bookmarks...
ja: &HTML でブックマークをエクスポート...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
ja: &Internet Explorer へブックマークをエクスポート...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
ja: &Mozilla へブックマークをエクスポート...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
ja: 項目を切り取り

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ja: 貼り付け

en: New folder:
ja: 新しいフォルダ:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
ja: 新しいブックマークフォルダを作成

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
ja: 再帰的にソート(&R)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
ja: アルファベット順にソート

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
ja: 項目を削除

en: Name:
ja: 名前:

en: Location:
ja: 場所:

en: Comment:
ja: コメント:

en: First viewed:
ja: 初回訪問:

en: Viewed last:
ja: 前回訪問:

en: Times visited:
ja: 訪問回数:

en: My Bookmarks
ja: マイブックマーク

en: Updating favicon...
ja: ファビコンを更新中...

en: %1; no HTML component found (%2)
ja: %1; HTML コンポーネントが見つかりません (%2)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
ja: %1 のブックマークをインポート

en: %1 Bookmarks
ja: %1 のブックマーク

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
ja: 新しいサブフォルダとしてインポートしますか？それとも現在のブックマークをすべて置き換えますか？

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
ja: %1 のインポート

en: As New Folder
ja: 新しいフォルダとして

en: Replace
ja: 置換

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
ja: サードパーティによってインストールされたブックマークをユーザのブックマークにマージします

en: Original author
ja: オリジナルの作者

en: Directory to scan for extra bookmarks
ja: 他のブックマークを探すディレクトリ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
ja: セパレータを挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
ja: ブックマークを作成

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
ja: フォルダを作成

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
ja: %1 をコピー

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
ja: アイコンの変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
ja: タイトルの変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
ja: URL の変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
ja: コメントの変更

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
ja: %1 を移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
ja: ブックマークツールバーとして設定

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
ja: 項目をコピー

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
ja: 項目を移動

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
ja: ブックマーク

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
ja: 名前

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
ja: 場所

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
ja: コメント

[ctx: @title:column status of a bookmark]
en: Status
ja: ステータス

en: Search Columns
ja: カラム検索

en: All Visible Columns
ja: 表示されている全カラム

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
ja: カラム番号 %1

en: S&earch:
ja: 検索(&E):

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ja: 編集(&E)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
ja: フォルダ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
ja: ブックマーク(&B)

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ja: 設定(&S)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ja: インポート(&I)

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ja: エクスポート(&E)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
ja: %1 の他のインスタンスが既に実行中です。本当にもう一つインスタンスを起動しますか？それとも現在のインスタンスで作業しますか？
    残念ながら重複したビューは読み取り専用になります。

[ctx: @title:window]
en: Warning
ja: 注意

en: Run Another
ja: 他を実行

en: Continue in Same
ja: 同じもので続行

en: Bookmark Editor
ja: ブックマークエディタ

en: Bookmark Organizer and Editor
ja: ブックマーク管理

en: Initial author
ja: 最初の作者

en: Author
ja: 作者

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
ja: Mozilla 形式のファイルからブックマークをインポート

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
ja: Netscape (4.x かそれ以前の) 形式のファイルからブックマークをインポート

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
ja: Internet Explorer のお気に入り形式のファイルからブックマークをインポート

en: Import bookmarks from a file in Opera format
ja: Opera 形式のファイルからブックマークをインポート

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
ja: KDE2 形式のファイルからブックマークをインポート

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
ja: Galeon 形式のファイルからブックマークをインポート

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
ja: ブックマークを Mozilla 形式のファイルにエクスポート

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
ja: ブックマークを Netscape (4.x かそれ以前の) 形式のファイルにエクスポート

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
ja: ブックマークを印刷可能な HTML 形式のファイルにエクスポート

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
ja: ブックマークを Internet Explorer のお気に入り形式のファイルにエクスポート

en: Export bookmarks to a file in Opera format
ja: ブックマークを Opera 形式のファイルにエクスポート

en: Open at the given position in the bookmarks file
ja: ブックマークファイル内の指定した場所を開く

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
ja: (例えば “Konsole” のような) 読みやすい見出しを付けます

en: Hide all browser related functions
ja: ブラウザ関連の機能をすべて隠す

en: File to edit
ja: 編集するファイル

en: You may only specify a single --export option.
ja: --export オプションは一つだけしか指定できません。

en: You may only specify a single --import option.
ja: --import オプションは一つだけしか指定できません。

en: Checking...
ja: チェック中...
