keditbookmarks - en to mk translation catalogue (84 entries)

en: &Delete
mk: &Избриши

en: Rename
mk: Преименувај

en: C&hange Comment
mk: Из&мени коментар

en: Chan&ge Icon...
mk: Изм&ени икона...

en: Update Favicon
mk: Ажурирај омилена икона

en: Recursive Sort
mk: Рекурзивно подредување

en: &New Folder...
mk: &Нова папка...

en: &New Bookmark
mk: Нов о&бележувач

en: &Insert Separator
mk: Вметн&и раздвојувач

en: &Sort Alphabetically
mk: П&одреди по азбучен ред

en: Set as T&oolbar Folder
mk: Постави како папка во ала&тник

en: &Expand All Folders
mk: Рашири ги сит&е папки

en: Collapse &All Folders
mk: Скриј ги сите п&апки

en: Check &Status
mk: Провери &статус

en: Check Status: &All
mk: Провери го статусот на &сите

en: Update All &Favicons
mk: Освежи ги с&ите омилени икони

en: Cancel &Checks
mk: Откажи провер&ки

en: Cancel &Favicon Updates
mk: Откажи освежув&ања на омилени икони

en: Import &Netscape Bookmarks...
mk: Внеси обележувачи на &Netscape...

en: Import &Opera Bookmarks...
mk: Внеси обележувачи на &Opera...

en: Import &Galeon Bookmarks...
mk: Внеси обележувачи на &Galeon...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
mk: Внеси обележувачи на &KDE2 или KDE3...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
mk: Внеси обележувачи на &Internet Explorer...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
mk: Внеси обележувачи на &Mozilla...

en: Export &Netscape Bookmarks
mk: &Изнеси во обележувачи за Netscape

en: Export &Opera Bookmarks...
mk: Изнеси во обележувачи за &Opera...

en: Export &HTML Bookmarks...
mk: И&знеси во HTML-обележувачи...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
mk: Изнеси во обележувачи за &Internet Explorer...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
mk: Изнеси во обележувачи за &Mozilla...

en: New folder:
mk: Нова папка:

en: Name:
mk: Име:

en: Location:
mk: Локација:

en: Comment:
mk: Коментар:

en: First viewed:
mk: Гледано прв пат:

en: Viewed last:
mk: Гледано последен пат:

en: Times visited:
mk: Посетувања:

en: My Bookmarks
mk: Мои обележувачи

en: OK
mk: Во ред

en: Updating favicon...
mk: Ажурирам омилена икона...

en: %1 Bookmarks
mk: Обележувачи на %1

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
mk: Да внесам како нова потпапка или да ги заменам сите тековни обележувачи?

en: As New Folder
mk: Како нова папка

en: Replace
mk: Замени

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
mk: Ги спојува обележувачите инсталирани од трети лица со обележувачите на корисникот

en: Copyright © 2005 Frerich Raabe
mk: Авторски права © 2005 Frerich Raabe

en: Original author
mk: Оригинален автор

en: Directory to scan for extra bookmarks
mk: Папка за пребарување на дополителни обележувачи

en: Search Columns
mk: Колони за пребарување

en: All Visible Columns
mk: Сите видливи колони

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
mk: Колона бр. %1

en: S&earch:
mk: &Барај:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
mk: &Датотека

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
mk: &Уредување

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
mk: П&риказ

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
mk: &Папка

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
mk: О&бележувач

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
mk: По&ставувања

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mk: Главен алатник

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
mk: Внес&и

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
mk: &Експортирај

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
mk: &Алатки

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
mk: Веќе работи друга инстанција од %1. Дали навистина сакате да отворите уште една или сакате да продолжите да работите во истата?
    Забележете дека, за жал, двојните прегледи се само за читање.

en: Run Another
mk: Стартувај друга

en: Continue in Same
mk: Продолжи во истата

en: Bookmark Editor
mk: Уредувач на обележувачи

en: Bookmark Organizer and Editor
mk: Уредувач и организатор на обележувачи

en: Initial author
mk: Почетен автор

en: Author
mk: Автор

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
mk: Ги внесува обележувачите од датотека во формат на Mozilla

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
mk: Ги внесува обележувачите од датотека во формат на Netscape (4.x или поранешно)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
mk: Ги внесува обележувачите од датотека во форматот Favorites на Internet Explorer

en: Import bookmarks from a file in Opera format
mk: Ги изнесува обележувачите од датотека во формат на Opera

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
mk: Ги изнесува обележувачите во датотека во формат на Mozilla

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
mk: Ги изнесува обележувачите во датотека во формат на Netscape (4.x или поранешно)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
mk: Ги изнесува обележувачите во датотека во формат HTML за печатење

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
mk: Ги изнесува обележувачите во датотека во формат Favorites на Internet Explorer

en: Export bookmarks to a file in Opera format
mk: Ги изнесува обележувачите во датотека во формат на Opera

en: Open at the given position in the bookmarks file
mk: Отвора на дадената позиција во датотеката со обележувачи

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
mk: Го поставува насловот за корисникот, на пример „Konsole“

en: Hide all browser related functions
mk: Ги сокрива сите функции во врска со прелистувачот

en: File to edit
mk: Датотека за уредување

en: You may only specify a single --export option.
mk: Може да наведете само единечна опција --export.

en: You may only specify a single --import option.
mk: Може да наведете само единечна опција --import.

en: Checking...
mk: Проверувам...
