keditbookmarks - en to nds translation catalogue (112 entries)

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Rename
nds: Ümnömen

en: C&hange Location
nds: &Steed ännern

en: C&hange Comment
nds: &Kommentar ännern

en: Chan&ge Icon...
nds: &Lüttbild ännern...

en: Update Favicon
nds: Sietlüttbild opfrischen

en: Recursive Sort
nds: Sorteren, ok Ünnerornern

en: &New Folder...
nds: &Nieg Orner...

en: &New Bookmark
nds: &Nieg Leesteken

en: &Insert Separator
nds: &Trennlien infögen

en: &Sort Alphabetically
nds: Na &Alfabeet sorteren

en: Set as T&oolbar Folder
nds: As &Orner op Warktüüchbalken setten

en: &Expand All Folders
nds: &All Ornern utklappen

en: Collapse &All Folders
nds: All Ornern &inklappen

en: Check &Status
nds: Tostand &pröven

en: Check Status: &All
nds: Tostand pröven: &All

en: Update All &Favicons
nds: All Siet&lüttbiller opfrischen

en: Cancel &Checks
nds: &Pröven afbreken

en: Cancel &Favicon Updates
nds: Op&frischen vun Sietlüttbiller afbreken

en: Import &Netscape Bookmarks...
nds: &Netscape-Leestekens importeren...

en: Import &Opera Bookmarks...
nds: &Opera-Leestekens importeren...

en: Import &Galeon Bookmarks...
nds: &Galeon-Leestekens importeren...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
nds: &KDE2/3-Leestekens importeren...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
nds: &Internet-Explorer-Leestekens importeren...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
nds: &Mozilla-Leestekens importeren...

en: Export &Netscape Bookmarks
nds: As &Netscape-Leestekens exporteren

en: Export &Opera Bookmarks...
nds: As &Opera-Leestekens exporteren...

en: Export &HTML Bookmarks...
nds: As &HTML-Leestekens exporteren...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
nds: As &Internet-Explorer-Leestekens exporteren...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
nds: As &Mozilla-Leestekens exporteren...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
nds: Indrääg knippen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
nds: Infögen

en: New folder:
nds: Nieg Orner:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
nds: Niegen Leestekenorner opstellen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
nds: Sorteren, ok Ünnerornern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
nds: Na Alfabeet sorteren

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
nds: Indrääg wegdoon

en: Name:
nds: Naam:

en: Location:
nds: Steed:

en: Comment:
nds: Kommentar:

en: First viewed:
nds: Toeerst ankeken:

en: Viewed last:
nds: Tolest ankeken:

en: Times visited:
nds: Tall vun Besöök:

en: My Bookmarks
nds: Mien Leestekens

en: Updating favicon...
nds: Sietlüttbild warrt opfrischt...

en: %1; no HTML component found (%2)
nds: %1; keen HTML-Komponent funnen (%2)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
nds: %1-Leestekens importeren

en: %1 Bookmarks
nds: %1-Leestekens

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
nds: As nieg Ünnerorner importeren oder all aktuelle Leestekens utwesseln?

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
nds: Import vun %1

en: As New Folder
nds: As nieg Orner

en: Replace
nds: Utwesseln

en: KBookmarkMerger
nds: Leestekenmöhl

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
nds: Importeert Leestekens vun anner Makers na den Bruker sien Leestekens

en: Original author
nds: Orginaalautor

en: Directory to scan for extra bookmarks
nds: Orner, den Du na mehr Leestekens dörkieken wullt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
nds: Trennlien infögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
nds: Leesteken opstellen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
nds: Orner opstellen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
nds: %1 koperen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
nds: Lüttbildännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
nds: Titelännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
nds: URL-Ännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
nds: Kommentarännern

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
nds: %1 verschuven

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
nds: As Leestekenbalken fastleggen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
nds: Indrääg koperen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
nds: Indrääg verschuven

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
nds: Leestekens

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
nds: Naam

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
nds: Steed

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
nds: Kommentar

en: Search Columns
nds: Striepen dörkieken

en: All Visible Columns
nds: All sichtbor Striepen

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
nds: Striep Nr. %1

en: S&earch:
nds: &Söken:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
nds: &Bewerken

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
nds: &Orner

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
nds: &Leesteken

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
nds: &Instellen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
nds: &Importeren

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
nds: &Exporteren

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
nds: Dat Programm "%1" löppt opstunns al. Wullt Du dat redig nochmaal opmaken oder dat bruken, wat al apen is?
    Wohrschoen: Dubbelt opmaakt Ansichten laat sik nich ännern.

[ctx: @title:window]
en: Warning
nds: Wohrschoen

en: Run Another
nds: Nochmaal starten

en: Continue in Same
nds: Binnen dat sülve wiedermaken

en: Bookmark Editor
nds: Leesteken-Editor

en: Bookmark Organizer and Editor
nds: Leestekenpleger un -editor

en: Initial author
nds: Eerst Autor

en: Author
nds: Autor

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
nds: Leestekens ut en Datei in Mozilla-Formaat importeren

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
nds: Leestekens ut en Datei in Netscape-Formaat (4.x oder öller) importeren

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
nds: Leestekens ut en Datei in Internet-Explorer-Formaat importeren

en: Import bookmarks from a file in Opera format
nds: Leestekens ut en Datei in Opera-Formaat importeren

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
nds: Leestekens ut en Datei in KDE2-Formaat importeren

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
nds: Leestekens ut en Datei in Galeon-Formaat importeren

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
nds: Leestekens na en Datei in Mozilla-Formaat exporteren

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
nds: Leestekens na en Datei in Netscape-Formaat (4.x oder öller) exporteren

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
nds: Leestekens na en Datei in druckbor HTML-Formaat exporteren

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
nds: Leestekens na en Datei in Internet-Explorer-Formaat exporteren

en: Export bookmarks to a file in Opera format
nds: Leestekens na en Datei in Opera-Formaat exporteren

en: Open at the given position in the bookmarks file
nds: Bi de angeven Steed in de Leestekendatei opmaken

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
nds: Den Titel fastleggen, den de Bruker süht, a.B. "Konsole"

en: Hide all browser related functions
nds: All Nettkieker-Funkschonen versteken

en: File to edit
nds: Datei, de Du bewerken wullt

en: You may only specify a single --export option.
nds: Du kannst bloots een --export-Optschoon angeven.

en: You may only specify a single --import option.
nds: Du kannst bloots een --import-Optschoon angeven.

en: Checking...
nds: Bi to pröven...
