keditbookmarks - en to ru translation catalogue (120 entries)

en: &Delete
ru: &Удалить

en: Rename
ru: Переименовать

en: C&hange Location
ru: Изменить &адрес

en: C&hange Comment
ru: Изменить &комментарий

en: Chan&ge Icon...
ru: Изменить &значок...

en: Update Favicon
ru: Обновить значок сайта

en: Recursive Sort
ru: Рекурсивная сортировка

en: &New Folder...
ru: &Создать папку...

en: &New Bookmark
ru: &Новая закладка

en: &Insert Separator
ru: &Вставить разделитель

en: &Sort Alphabetically
ru: &Сортировка по алфавиту

en: Set as T&oolbar Folder
ru: Сделать папкой &панели закладок

en: &Expand All Folders
ru: &Развернуть все папки

en: Collapse &All Folders
ru: &Свернуть все папки

en: &Open in Browser
ru: &Открыть в браузере

en: Check &Status
ru: Проверить &доступность

en: Check Status: &All
ru: Проверить: &все

en: Update All &Favicons
ru: Обновить все зна&чки сайтов

en: Cancel &Checks
ru: &Отменить проверку

en: Cancel &Favicon Updates
ru: Отменить о&бновление значков сайтов

en: Import &Netscape Bookmarks...
ru: Импорт закладок из &Netscape...

en: Import &Opera Bookmarks...
ru: Импорт закладок из &Opera...

en: Import &Galeon Bookmarks...
ru: Импорт закладок из &Galeon...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
ru: Импорт закладок из &KDE 2 или KDE 3...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
ru: Импорт закладок из &Internet Explorer

en: Import &Mozilla Bookmarks...
ru: Импорт закладок из &Mozilla...

en: Export &Netscape Bookmarks
ru: Экспорт закладок в &Netscape...

en: Export &Opera Bookmarks...
ru: Экспорт закладок в &Opera...

en: Export &HTML Bookmarks...
ru: Экспорт закладок в &HTML...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
ru: Экспорт закладок в &Internet Explorer...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
ru: Экспорт закладок в &Mozilla...

en: HTML Bookmark Listing (*.html)
ru: Закладки в HTML (*.html)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
ru: вырезку объектов

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ru: вставку

en: New folder:
ru: Новая папка:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
ru: Создание новой папки закладок

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
ru: рекурсивную сортировку

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
ru: сортировку по алфавиту

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
ru: удаление объектов

en: Name:
ru: Название:

en: Location:
ru: Адрес:

en: Comment:
ru: Комментарий:

en: First viewed:
ru: Первый просмотр:

en: Viewed last:
ru: Последний просмотр:

en: Times visited:
ru: Количество посещений:

en: My Bookmarks
ru: Закладки

en: OK
ru: ОК

en: Updating favicon...
ru: Обновление значка сайта...

en: %1; no HTML component found (%2)
ru: %1; не найдено компонента для работы с HTML (%2)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
ru: импорт закладок %1

en: %1 Bookmarks
ru: Закладки %1

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
ru: Импортировать как новую папку или заменить все текущие закладки?

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
ru: Импорт %1

en: As New Folder
ru: Как новую папку

en: Replace
ru: Заменить

en: Galeon Bookmark Files (*.xbel)
ru: Закладки Galeon (*.xbel)

en: KDE Bookmark Files (*.xml)
ru: Закладки KDE (*.xml)

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
ru: Объединяет закладки сторонних приложений с закладками пользователя

en: Copyright © 2005 Frerich Raabe
ru: © Frerich Raabe, 2005

en: Original author
ru: Первоначальный автор

en: Directory to scan for extra bookmarks
ru: Каталог для поиска дополнительных закладок

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
ru: вставку разделителя

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
ru: создание закладки

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
ru: создание папки

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
ru: копирование %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
ru: изменение значка

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
ru: изменение названия

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
ru: изменение адреса

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
ru: изменение комментария

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
ru: перемещение %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
ru: показ на панели закладок

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
ru: копирование объектов

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
ru: перемещение объектов

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
ru: Закладки

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
ru: Название

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
ru: Адрес

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
ru: Комментарий

[ctx: @title:column status of a bookmark]
en: Status
ru: Состояние

en: Search Columns
ru: Столбцы для поиска

en: All Visible Columns
ru: Все видимые столбцы

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
ru: Столбец № %1

en: S&earch:
ru: &Поиск:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
ru: П&апка

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
ru: &Закладка

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
ru: &Импорт

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
ru: &Экспорт

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
ru: Запущен ещё один экземпляр %1. Вы хотите запустить ещё один экземпляр или продолжить работать в первом?
    Учтите, что новые экземпляры запускаются в режиме только для чтения.

[ctx: @title:window]
en: Warning
ru: Предупреждение

en: Run Another
ru: Запустить второй

en: Continue in Same
ru: Работать с уже открытым

en: Bookmark Editor
ru: Редактор закладок

en: Bookmark Organizer and Editor
ru: Управление закладками

en: Copyright 2000-2017, KDE developers
ru: © Разработчики KDE, 2000-2017

en: Initial author
ru: Первоначальный автор

en: Author
ru: Автор

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
ru: Импорт закладок из файла в формате Mozilla

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
ru: Импорт закладок из файла в формате Netscape (4.x и ранее)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
ru: Импорт закладок из файла в формате Internet Explorer

en: Import bookmarks from a file in Opera format
ru: Импорт закладок из файла в формате Opera

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
ru: Импортировать закладки из файла в формате KDE2

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
ru: Импортировать закладки из файла в формате Galeon

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
ru: Экспорт закладок в файл в формате Mozilla

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
ru: Экспорт закладок в файл в формате Netscape (4.x и ранее)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
ru: Экспорт закладок в файл в HTML-формате для печати

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
ru: Экспорт закладок в файл в формате Internet Explorer

en: Export bookmarks to a file in Opera format
ru: Экспорт закладок в файл в формате Opera

en: Open at the given position in the bookmarks file
ru: Открыть указанную позиция в файле закладок

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
ru: Укажите заголовок, например «Терминал»

en: Hide all browser related functions
ru: Скрыть все функции, связанные с браузером

en: A unique name that represents this bookmark collection, usually the kinstance name.
    This should be "konqueror" for the Konqueror bookmarks, "kfile" for KFileDialog bookmarks, etc.
    The final D-Bus object path is /KBookmarkManager/<dbusObjectName>
ru: Уникальное имя, связанное с этой коллекцией закладок, обычно это 
    имя приложения. Например, «konqueror» для закладок Konqueror, 
    «kfile» для закладок диалога файлов и так далее.
    Полный путь к объекту D-Bus: /KBookmarkManager/<имя объекта DBus>

en: File to edit
ru: Файл для редактирования

en: You may only specify a single --export option.
ru: Возможно указание только одного аргумента для --export.

en: You may only specify a single --import option.
ru: Возможно указание только одного аргумента для --import.

en: Checking...
ru: Проверка...
