keditbookmarks - en to sr@ijekavianlatin translation catalogue (125 entries)

en: &Delete
sr@ijekavianlatin: &Obriši

en: Rename
sr@ijekavianlatin: Preimenuj

en: C&hange Location
sr@ijekavianlatin: Izmijeni &lokaciju

en: C&hange Comment
sr@ijekavianlatin: Izmijeni &komentar

en: Chan&ge Icon...
sr@ijekavianlatin: Izmijeni &ikonicu...

en: Update Favicon
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj favikonicu

en: Recursive Sort
sr@ijekavianlatin: Rekurzivno poređaj

en: &New Folder...
sr@ijekavianlatin: &Nova fascikla...

en: &New Bookmark
sr@ijekavianlatin: &Novi obilježivač

en: &Insert Separator
sr@ijekavianlatin: &Umetni razdvajač

en: &Sort Alphabetically
sr@ijekavianlatin: &Poređaj abecedno

en: Set as T&oolbar Folder
sr@ijekavianlatin: Postavi kao &traku fascikli

en: &Expand All Folders
sr@ijekavianlatin: &Raširi sve fascikle

en: Collapse &All Folders
sr@ijekavianlatin: &Sažmi sve fascikle

en: Check &Status
sr@ijekavianlatin: Provjeri &stanje

en: Check Status: &All
sr@ijekavianlatin: Provjeri stanje: s&vi

en: Update All &Favicons
sr@ijekavianlatin: Ažuriraj sve &favikonice

en: Cancel &Checks
sr@ijekavianlatin: &Otkaži provjere

en: Cancel &Favicon Updates
sr@ijekavianlatin: Otkaži ažuriranje &favikonica

en: Import &Netscape Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz &Netscapea...

en: Import &Opera Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz &Opere...

en: Import &Galeon Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz &Galije...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz KDE‑a 2 ili 3...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz Internet Explorera...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz Mozille...

en: Export &Netscape Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače za &Netscape

en: Export &Opera Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače za &Operu...

en: Export &HTML Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Izvezi HTML obilježivače...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače za Internet Explorer...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače za Mozillu...

en: HTML Bookmark Listing (*.html)
sr@ijekavianlatin: HTML spisak obilježivača (*.html)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
sr@ijekavianlatin: Isijeci stavke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
sr@ijekavianlatin: Nalijepi

en: New folder:
sr@ijekavianlatin: Nova fascikla:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
sr@ijekavianlatin: Stvaranje nove fascikle obilježivača

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
sr@ijekavianlatin: Poređaj rekurzivno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
sr@ijekavianlatin: Poređaj abecedno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
sr@ijekavianlatin: Obriši stavke

en: Name:
sr@ijekavianlatin: Ime:

en: Location:
sr@ijekavianlatin: Lokacija:

en: Comment:
sr@ijekavianlatin: Komentar:

en: First viewed:
sr@ijekavianlatin: Prvi pregled:

en: Viewed last:
sr@ijekavianlatin: Posljednji pregled:

en: Times visited:
sr@ijekavianlatin: Broj posjeta:

en: My Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Moji obilježivači

en: OK
sr@ijekavianlatin: U redu

en: Updating favicon...
sr@ijekavianlatin: Ažuriram favikonicu...

en: %1; no HTML component found (%2)
sr@ijekavianlatin: %1; nije nađena HTML komponenta (%2)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz %1|/|Uvezi obilježivače iz $[gen %1]

en: %1 Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači iz %1|/|Obilježivači iz $[gen %1]

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
sr@ijekavianlatin: Uvesti kao novu potfasciklu ili zamijeniti sve trenutne obilježivače?

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
sr@ijekavianlatin: Uvoz iz %1|/|Uvoz iz $[gen %1]

en: As New Folder
sr@ijekavianlatin: Kao potfasciklu

en: Replace
sr@ijekavianlatin: Zameni

en: Galeon Bookmark Files (*.xbel)
sr@ijekavianlatin: Galijini obilježivači (*.xbel)

en: KDE Bookmark Files (*.xml)
sr@ijekavianlatin: KDE‑ovi obilježivači (*.xml)

en: Galeon
sr@ijekavianlatin: Galija

en: IE
sr@ijekavianlatin: Internet Explorer

en: KBookmarkMerger
sr@ijekavianlatin: Stapač obilježivača|/|$[svojstva gen 'Stapača obilježivača'
               dat 'Stapaču obilježivača'
               aku 'Stapač obilježivača'
    ]

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
sr@ijekavianlatin: Stapa obilježivače instalirane sa strane u korisnikove

en: Copyright © 2005 Frerich Raabe
sr@ijekavianlatin: © 2005, Frerih Rabe

en: Frerich Raabe
sr@ijekavianlatin: Frerih Rabe

en: Original author
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor

en: Directory to scan for extra bookmarks
sr@ijekavianlatin: Fascikla u kojoj se traže dodatni obilježivači

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
sr@ijekavianlatin: Umetni razdvajač

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
sr@ijekavianlatin: Napravi obilježivač

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
sr@ijekavianlatin: Napravi fasciklu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
sr@ijekavianlatin: Kopiraj %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
sr@ijekavianlatin: Promjena ikonice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
sr@ijekavianlatin: Promjena naslova

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
sr@ijekavianlatin: Promjena URL‑a

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
sr@ijekavianlatin: Promjena komentara

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
sr@ijekavianlatin: Premjesti %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
sr@ijekavianlatin: Postavi kao traku obilježivača

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
sr@ijekavianlatin: Kopiraj stavke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
sr@ijekavianlatin: Premjesti stavke

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
sr@ijekavianlatin: Obilježivači

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
sr@ijekavianlatin: ime

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
sr@ijekavianlatin: lokacija

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
sr@ijekavianlatin: komentar

[ctx: @title:column status of a bookmark]
en: Status
sr@ijekavianlatin: stanje

en: Search Columns
sr@ijekavianlatin: Pretraga kolona

en: All Visible Columns
sr@ijekavianlatin: Sve vidljive kolone

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
sr@ijekavianlatin: Kolona br. %1

en: S&earch:
sr@ijekavianlatin: &Traži:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sr@ijekavianlatin: &Fajl

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sr@ijekavianlatin: &Uređivanje

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sr@ijekavianlatin: &Prikaz

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
sr@ijekavianlatin: F&ascikla

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
sr@ijekavianlatin: &Obilježivač

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sr@ijekavianlatin: P&odešavanje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sr@ijekavianlatin: Glavna traka

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
sr@ijekavianlatin: U&voz

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
sr@ijekavianlatin: &Izvoz

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sr@ijekavianlatin: &Alatke

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
sr@ijekavianlatin: Jedan primjerak uređivača obilježivača već radi (%1). Želite li zaista da otvorite novi, ili da nastavite u postojećem primjerku?
    Imajte u vidu da su udvostručeni prikazi, na žalost, samo‑za‑čitanje.|/|Jedan primjerak $[gen %1] već radi. Želite li zaista da otvorite novi, ili da nastavite u postojećem primjerku?
    Imajte u vidu da su udvostručeni prikazi, na žalost, samo‑za‑čitanje.

[ctx: @title:window]
en: Warning
sr@ijekavianlatin: Upozorenje

en: Run Another
sr@ijekavianlatin: Pokreni novi

en: Continue in Same
sr@ijekavianlatin: Nastavi u istom

en: Bookmark Editor
sr@ijekavianlatin: Uređivač obilježivača|/|$[svojstva gen 'Uređivača obilježivača'
               dat 'Uređivaču obilježivača'
               aku 'Uređivač obilježivača'
    ]

en: Bookmark Organizer and Editor
sr@ijekavianlatin: Organizovanje i uređivanje obilježivača

en: Copyright 2000-2017, KDE developers
sr@ijekavianlatin: © 2000–2017, programeri KDE‑a

en: David Faure
sr@ijekavianlatin: David For

en: Initial author
sr@ijekavianlatin: prvobitni autor

en: Alexander Kellett
sr@ijekavianlatin: Aleksander Kelet

en: Author
sr@ijekavianlatin: autor

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz fajla u Mozillinom formatu

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz fajla u Netscapeovom formatu (4.x i noviji)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz fajla u formatu omiljenih Internet Explorera

en: Import bookmarks from a file in Opera format
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz fajla u Operinom formatu

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz fajla u formatu KDE‑a 2

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
sr@ijekavianlatin: Uvezi obilježivače iz fajla u Galijinom formatu

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače u fajl u Mozillinom formatu

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače u fajl u Netscapeovom formatu (4.x i noviji)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače u fajl u HTML formatu za štampanje

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače u fajl u formatu omiljenih Internet Explorera

en: Export bookmarks to a file in Opera format
sr@ijekavianlatin: Izvezi obilježivače u fajl u Operinom formatu

en: Open at the given position in the bookmarks file
sr@ijekavianlatin: Otvori na datom položaju u fajlu obilježivača

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
sr@ijekavianlatin: Naslov koji vidi korisnik, npr. „Konsole“

en: Hide all browser related functions
sr@ijekavianlatin: Sakrij sve funkcije u vezi sa pregledačem

en: A unique name that represents this bookmark collection, usually the kinstance name.
    This should be "konqueror" for the Konqueror bookmarks, "kfile" for KFileDialog bookmarks, etc.
    The final D-Bus object path is /KBookmarkManager/<dbusObjectName>
sr@ijekavianlatin: Jedinstveno ime za ovu zbirku obilježivača, obično prema programu koji zove.
    Na primjer, trebalo bi da bude „konqueror“ za K‑osvajačeve obilježivače, „kfile“ za one u dijalogu za otvaranje, itd.
    Krajnja putanja D‑Bus objekta je /KBookmarkManager/<imeDbusObjekta>

en: File to edit
sr@ijekavianlatin: Fajl za uređivanje

en: You may only specify a single --export option.
sr@ijekavianlatin: Možete zadati samo jednu opciju --export.

en: You may only specify a single --import option.
sr@ijekavianlatin: Možete zadati samo jednu opciju --import.

en: Checking...
sr@ijekavianlatin: Provjeravam...
