keditbookmarks - en to sv translation catalogue (119 entries)

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Rename
sv: Byt namn

en: C&hange Location
sv: Ä&ndra plats

en: C&hange Comment
sv: &Ändra kommentar

en: Chan&ge Icon...
sv: &Ändra ikon...

en: Update Favicon
sv: Uppdatera favoritikon

en: Recursive Sort
sv: Rekursiv sortering

en: &New Folder...
sv: &Ny korg...

en: &New Bookmark
sv: &Nytt bokmärke

en: &Insert Separator
sv: &Infoga avskiljare

en: &Sort Alphabetically
sv: &Sortera i bokstavsordning

en: Set as T&oolbar Folder
sv: Använd s&om verktygsradskatalog

en: &Expand All Folders
sv: &Expandera alla kataloger

en: Collapse &All Folders
sv: Komprimera &alla kataloger

en: &Open in Browser
sv: Ö&ppna i webbläsare

en: Check &Status
sv: Kontrollera &status

en: Check Status: &All
sv: Kontrollera status: &Alla

en: Update All &Favicons
sv: Uppdatera alla &favoritikoner

en: Cancel &Checks
sv: Avbr&yt kontroll

en: Cancel &Favicon Updates
sv: Avbryt alla uppdateringar av &favikoner

en: Import &Netscape Bookmarks...
sv: Importera bokmärken från &Netscape...

en: Import &Opera Bookmarks...
sv: Importera bokmärken från &Opera...

en: Import &Galeon Bookmarks...
sv: Importera bokmärken från &Galeon...

en: Import &KDE 2 or KDE 3 Bookmarks...
sv: Importera bokmärken från &KDE 2 eller KDE 3...

en: Import &Internet Explorer Bookmarks...
sv: Importera bokmärken från &Internet Explorer...

en: Import &Mozilla Bookmarks...
sv: Importera bokmärken från &Mozilla...

en: Export &Netscape Bookmarks
sv: Exportera bokmärken till &Netscape

en: Export &Opera Bookmarks...
sv: Exportera bokmärken till &Opera...

en: Export &HTML Bookmarks...
sv: Exportera bokmärken till &HTML...

en: Export &Internet Explorer Bookmarks...
sv: Exportera bokmärken till &Internet Explorer...

en: Export &Mozilla Bookmarks...
sv: Exportera bokmärken till &Mozilla...

en: HTML Bookmark Listing (*.html)
sv: HTML-bokmärkeslista (*.html)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut Items
sv: Klipp ut objekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
sv: Klistra in

en: New folder:
sv: Ny katalog:

[ctx: @title:window]
en: Create New Bookmark Folder
sv: Skapa nytt bokmärkeskatalog

[ctx: (qtundo-format)]
en: Recursive Sort
sv: Rekursiv sortering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Alphabetically
sv: Sortera i bokstavsordning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Items
sv: Ta bort objekt

en: Name:
sv: Namn:

en: Location:
sv: Plats:

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: First viewed:
sv: Först visad:

en: Viewed last:
sv: Senast visad:

en: Times visited:
sv: Antal besök:

en: My Bookmarks
sv: Mina bokmärken

en: OK
sv: Ok

en: Updating favicon...
sv: Uppdaterar favoritikon...

en: %1; no HTML component found (%2)
sv: %1; ingen HTML-komponent hittades (%2)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Import %1 Bookmarks
sv: Importera %1 bokmärken

en: %1 Bookmarks
sv: %1 bokmärken

en: Import as a new subfolder or replace all the current bookmarks?
sv: Importera som ny undermeny eller ersätta alla aktuella bokmärken?

[ctx: @title:window]
en: %1 Import
sv: %1 import

en: As New Folder
sv: Som ny undermeny

en: Replace
sv: Ersätt

en: Galeon Bookmark Files (*.xbel)
sv: Galeon-bokmärkesfiler (*.xbel)

en: KDE Bookmark Files (*.xml)
sv: KDE-bokmärkesfiler (*.xml)

en: KBookmarkMerger
sv: Bokmärkessammanslagning

en: Merges bookmarks installed by 3rd parties into the user's bookmarks
sv: Sammanfogar bokmärken installerade av tredje part i användarens bokmärken

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Directory to scan for extra bookmarks
sv: Katalog att söka efter extra bokmärken i

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Separator
sv: Infoga avskiljare

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Bookmark
sv: Skapa bokmärke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Folder
sv: Skapa katalog

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy %1
sv: Kopiera %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Icon Change
sv: Ikonändring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Title Change
sv: Namnändring

[ctx: (qtundo-format)]
en: URL Change
sv: Webbadressändring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Comment Change
sv: Kommentarändring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move %1
sv: Flytta %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set as Bookmark Toolbar
sv: Använd som bokmärkesverktygsrad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy Items
sv: Kopiera objekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move Items
sv: Flytta objekt

[ctx: name of the container of all browser bookmarks]
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Name
sv: Namn

[ctx: @title:column name of a bookmark]
en: Location
sv: Plats

[ctx: @title:column comment for a bookmark]
en: Comment
sv: Kommentar

en: Search Columns
sv: Sök i kolumner

en: All Visible Columns
sv: Alla synliga kolumner

[ctx: Column number %1]
en: Column No. %1
sv: Kolumn nummer %1

en: S&earch:
sv: &Sök:

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (folder)
en: &Folder
sv: &Katalog

note: i18n: ectx: Menu (bookmark)
en: &Bookmark
sv: &Bokmärke

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

note: i18n: ectx: Menu (import)
en: &Import
sv: &Importera

note: i18n: ectx: Menu (export)
en: &Export
sv: &Exportera

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: Another instance of %1 is already running. Do you really want to open another instance or continue work in the same instance?
    Please note that, unfortunately, duplicate views are read-only.
sv: En annan instans av %1 körs redan. Vill du verkligen öppna ytterligare en, eller vill du fortsätta att arbeta i samma?
    Observera att duplicerade vyer tyvärr saknar skrivmöjligheter.

[ctx: @title:window]
en: Warning
sv: Varning

en: Run Another
sv: Starta ytterligare en

en: Continue in Same
sv: Fortsätt i samma

en: Bookmark Editor
sv: Bokmärkeseditor

en: Bookmark Organizer and Editor
sv: Bokmärkesorganisering och editor

en: Copyright 2000-2017, KDE developers
sv: Copyright 2000-2017, KDE-utvecklarna

en: Initial author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Author
sv: Upphovsman

en: Import bookmarks from a file in Mozilla format
sv: Importera bokmärken från en fil i Mozilla-format

en: Import bookmarks from a file in Netscape (4.x and earlier) format
sv: Importera bokmärken från en fil i Netscape-format (4.x och tidigare)

en: Import bookmarks from a file in Internet Explorer's Favorites format
sv: Importera bokmärken från en fil i Internet Explorers Favoriter-format

en: Import bookmarks from a file in Opera format
sv: Importera bokmärken från en fil i Opera-format

en: Import bookmarks from a file in KDE2 format
sv: Importera bokmärken från en fil i KDE2-format

en: Import bookmarks from a file in Galeon format
sv: Importera bokmärken från en fil i Galeon-format

en: Export bookmarks to a file in Mozilla format
sv: Exportera bokmärken till en fil i Mozilla-format

en: Export bookmarks to a file in Netscape (4.x and earlier) format
sv: Exportera bokmärken till en fil i Netscape-format (4.x och tidigare)

en: Export bookmarks to a file in a printable HTML format
sv: Exportera bokmärken till en fil i utskrivbart HTML-format

en: Export bookmarks to a file in Internet Explorer's Favorites format
sv: Exportera bokmärken till en fil i Internet Explorers Favoriter-format

en: Export bookmarks to a file in Opera format
sv: Exportera bokmärken till en fil i Opera-format

en: Open at the given position in the bookmarks file
sv: Öppna vid angiven plats i bokmärkesfilen

en: Set the user-readable caption, for example "Konsole"
sv: Ange rubriken som användaren ser, till exempel "Terminal"

en: Hide all browser related functions
sv: Dölj alla funktioner relaterade till webbläsning

en: A unique name that represents this bookmark collection, usually the kinstance name.
    This should be "konqueror" for the Konqueror bookmarks, "kfile" for KFileDialog bookmarks, etc.
    The final D-Bus object path is /KBookmarkManager/<dbusObjectName>
sv: Ett unikt namn som representerar den här bokmärkessamlingen, oftast instansnamnet.
    Det ska vara "konqueror" för bokmärken i Konqueror, "kfile" för bokmärken i fildialogrutor, etc.
    Den slutliga D-Bus objektsökvägen är /KBookmarkManager/<DBus_objektnamn>

en: File to edit
sv: Fil att redigera

en: You may only specify a single --export option.
sv: Du kan bara ange en ensam --export-väljare.

en: You may only specify a single --import option.
sv: Du kan bara ange en ensam --import-väljare.

en: Checking...
sv: Kontrollerar...
