keepnote 0.6.7 - en to ja translation catalogue (342 entries)

en: Cannot save preferences
ja: 設定を保存できません

en: Must specify '%s' program in Helper Applications
ja: ヘルパーアプリケーションで '%s' プログラムを指定する必要があります

en: Error occurred while opening file with %s.
    
    program: '%s'
    
    file: '%s'
    
    error: %s
ja: ファイルを %s で開いている間にエラーが発生しました。
    
    プログラム： '%s'
    
    ファイル： '%s'
    
    エラー： %s

en: Unable to determine note type.
ja: ノートの形式を決定できません。

en: You must specify a Screen Shot program in Application Options
ja: アプリケーションオプションでスクリーンショットプログラムを指定する必要があります

en: The screenshot program did not create the necessary image file '%s'
ja: スクリーンショットプログラムは必要な画像ファイル '%s' を生成できませんでした

en: command '%s' already exists
ja: コマンド '%s' はすでに存在しています

en: enabling extension '%s'
ja: 機能拡張 '%s' を有効化中

en:   skipping extension '%s':
ja:   機能拡張 '%s' をスキップ：

en:     failed dependency: %s
ja:     依存関係の欠損： %s

en: Unable to install extension '%s'
ja: 機能拡張 '%s' をインストールできません

en: removing '%s'
ja: '%s' を削除中

en: Enabling new extensions:
ja: 新しい機能拡張を有効化中：

en: Unable to uninstall unknown extension '%s'.
ja: 不明な機能拡張 '%s' をアンインストールできません。

en: KeepNote can only uninstall user extensions
ja: KeepNote はユーザー機能拡張だけをアンインストールできます

en: Unable to uninstall extension.  Do not have permission.
ja: 機能拡張をアンインストールできません。権限がありません。

en: _Find In Page...
ja: ページを検索(_F)...

en: Find _Next In Page...
ja: ページ内で次を検索(_N)...

en: Find Pre_vious In Page...
ja: ページ内で前を検索(_V)...

en: _Replace In Page...
ja: ページ内で置換(_R)...

en: _Spell Check
ja: スペルチェック(_S)

en: New Image
ja: 新規画像

en: format:
ja: 書式：

en: width:
ja: 幅：

en: height:
ja: 高さ：

en: New Notebook
ja: 新規ノートブック

en: Cancel
ja: キャンセル

en: New
ja: 新規

en: Open Notebook
ja: ノートブックを開く

en: Open
ja: 開く

en: Notebook (*.nbk)
ja: ノートブック (*.nbk)

en: All files (*.*)
ja: 全てのファイル (*.*)

en: Notebook saved
ja: ノートブックが保存されました

en: Could not save notebook.
ja: ノートブックを保存できませんでした。

en: Error saving notebook
ja: ノートブックの保存中にエラーが発生しました

en: Reloading only works when a notebook is open.
ja: 再読み込みはノートブックが開いている間のみです。

en: Notebook reloaded
ja: ノートブックが再読み込みされました

en: Created '%s'
ja: '%s' が作成されました

en: Could not create new notebook.
ja: 新規ノートブックを作成できませんでした。

en: Loaded '%s'
ja: '%s' を読み込みました

en: Notebook closed
ja: ノートブックが閉じられました

en: Indexing notebook
ja: ノートブックの索引生成中

en: Indexing...
ja: 索引生成中...

en: Notebook modified
ja: ノートブックが修正されました

en: The Trash folder cannot be deleted.
ja: ゴミ箱フォルダは削除できません。

en: The top-level folder cannot be deleted.
ja: トップレベルフォルダは削除できません。

en: Do you want to delete this note and all of its children?
ja: このノートとすべての子ノートを削除しますか？

en: Do you want to delete this note?
ja: このノートを削除しますか？

en: Delete Note
ja: ノートを削除

en: Could not empty trash.
ja: ゴミ箱を空にできません。

en: No notes are selected.
ja: ノートが選択されていません。

en: Could not open error log
ja: エラーログを開けませんでした

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: _New Notebook...
ja: 新規ノートブック(_N)...

en: Start a new notebook
ja: 新規ノートブックを開始

en: _Open Notebook...
ja: ノートブックを開く(_O)...

en: Open an existing notebook
ja: 既存のノートブックを開く

en: Open Re_cent Notebook
ja: 最近使ったノートブックを開く(_C)

en: _Reload Notebook
ja: ノートブックの再読み込み(_R)

en: Reload the current notebook
ja: 現在のノートブックを再読み込み

en: _Save Notebook
ja: ノートブックを保存(_S)

en: Save the current notebook
ja: 現在のノートブックを保存

en: _Close Notebook
ja: ノートブックを閉じる(_C)

en: Close the current notebook
ja: 現在のノートブックを閉じる

en: Empty _Trash
ja: ゴミ箱を空にする(_T)

en: _Export Notebook
ja: ノートブックを出力(_E)

en: _Import Notebook
ja: ノートブックに取り込む(_I)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit KeepNote
ja: KeepNote を終了

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: _Search All Notes
ja: 全てのノートを検索(_S)

en: _Go
ja: 移動(_G)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: View Note in File Explorer
ja: ノートをファイルブラウザで表示

en: View Note in Text Editor
ja: ノートをテキストエディタで表示

en: View Note in Web Browser
ja: ノートをウェブブラウザで表示

en: _Open File
ja: ファイルを開く(_O)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Update Notebook Index
ja: ノートブックの索引をアップデート(_U)

en: Window
ja: ウィンドウ

en: New Window
ja: 新規ウィンドウ

en: Open a new window
ja: 新規ウィンドウを開く

en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

en: Close window
ja: ウィンドウを閉じる

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: View _Error Log...
ja: エラーログを表示...(_E)

en: View Preference Files...
ja: 設定ファイルを表示...

en: Drag and Drop Test...
ja: ドラッグアンドドロップのテスト...

en: _About
ja: 情報(_A)

en: Search All Notes
ja: 全てのノートを検索

en: Unexpected error
ja: 予期しないエラー

en: Searching notebook
ja: ノートブックを検索中

en: Searching...
ja: 検索中...

en: Choose Default Notebook
ja: デフォルトのノートブックを選択

en: show lines in treeview
ja: ツリービューで線を表示

en: use ruler hints in listview
ja: リストビューでルーラーヒントを使用

en: use GTK stock icons in toolbar
ja: ツールバーに GTK のストックアイコンを使用する

en: use minimal toolbar
ja: 最小限のツールバーを使用する

en: Listview Layout:
ja: リストビューレイアウト：

en: Vertical
ja: 縦方向

en: Horizontal
ja: 横方向

en: Language:
ja: 言語：

en: Choose %s
ja: %s を選択

en: Browse...
ja: 参照...

en: This section contains options that are saved on a per notebook basis (e.g. notebook-specific font).   A subsection will appear for each notebook that is currently opened.
ja: このセクションでは、保存されているノートブック毎の基本的なオプション（例えばノートブック固有のフォント）を含みます。細目は、現在開いている各ノートブック毎に現れます。

en: Choose alternative notebook index directory
ja: 代替のノートブック索引ディレクトリを選択

en: Install New Extension
ja: 新たな機能拡張をインストール

en: KeepNote Extension (*.kne)
ja: KeepNote 機能拡張 (*.kne)

en: Enabled
ja: 有効化済

en: Uninstall
ja: アンインストール

en: Look and Feel
ja: 外観

en: Language
ja: 言語

en: Date and Time
ja: 日付

en: Helper Applications
ja: ヘルパーアプリケーション

en: Notebook Options
ja: ノートブックのオプション

en: Extensions
ja: 機能拡張

en: (Untitled)
ja: （無題）

en: New _Tab
ja: 新規タブ(_T)

en: Open a new tab
ja: 新規タブを開く

en: Close _Tab
ja: タブを閉じる(_T)

en: Close a tab
ja: タブを閉じる

en: _Next Tab
ja: 次のタブ(_N)

en: Switch to next tab
ja: 次のタブへ切り替え

en: _Previous Tab
ja: 前のタブ(_P)

en: Switch to previous tab
ja: 前のタブへ切り替え

en: Could not load notebook '%s'.
ja: ノートブック '%s' を読み込めませんでした。

en: Cannot open notebook (version too old)
ja: ノートブックを開けません（バージョンが古すぎます）

en: Opening notebook
ja: ノートブックを展開中

en: Loading...
ja: 読込中...

en: This version of %s cannot read this notebook.
    The notebook has version %d.  %s can only read %d.
ja: このバージョンの %s ではこのノートブックは読み込めません。
    このノートブックのバージョンは %d です。 %s は %d でのみ読み込めます。

en: Attach File...
ja: ファイルを添付...

en: Attach
ja: 添付

en: Error while attaching files %s.
ja: ファイル %s を添付中にエラーが発生しました。

en: Error while attaching file '%s'.
ja: ファイル %s を添付中にエラーが発生しました。

en: Error
ja: エラー

en: Do you want to install the extension "%s"?
ja: 機能拡張 "%s" をインストールしますか？

en: Extension "%s" is now installed.
ja: 機能拡張 "%s" がインストールされました。

en: Install Successful
ja: インストールが成功しました

en: Do you want to uninstall the extension "%s"?
ja: 機能拡張 "%s" をアンインストールしますか？

en: Extension Uninstall
ja: 機能拡張のアンインストール

en: Extension "%s" is now uninstalled.
ja: 機能拡張 "%s" がアンインストールされました。

en: Uninstall Successful
ja: アンインストールが成功しました

en: %d pages
ja: %d ページ

en: 1 page
ja: 1 ページ

en: Paste As Plain Text
ja: プレーンテキストとして貼り付け

en: This notebook has format version %d and must be updated to version %d before opening.
ja: このノートブックのバージョンは %d なので、開く前にバージョン %d へアップデートしなくてはなりません。

en: Updating Notebook
ja: ノートブックをアップデート

en: Updating notebook...
ja: ノートブックをアップデート中...

en: Error while updating.
ja: アップデート中にエラーが発生しました。

en: Notebook updated successfully
ja: ノートブックのアップデートが成功しました

en: Notebook Update Complete
ja: ノートブックのアップデートが完了しました

en: Choose Backup Notebook Name
ja: バックアップするノートブックの名称を選択してください

en: Backup
ja: バックアップ

en: Backing Up Notebook
ja: ノートブックをバックアップする

en: Backing up old notebook...
ja: 古いノートブックをバックアップ中...

en: Error occurred during backup.
ja: バックアップ中にエラーが発生しました。

en: Backup canceled.
ja: バックアップがキャンセルされました。

en: The screenshot program encountered an error:
     %s
ja: スクリーンショットプログラムはエラーに遭遇しました：
     %s

en: %s was unable to remove temp file for screenshot
ja: %s はスクリーンショットの一時ファイルを削除できませんでした

en: Insert Image From File
ja: ファイルから画像を挿入

en: Insert
ja: 挿入

en: Could not insert image '%s'
ja: 画像 '%s' を挿入できませんでした

en: Save Image As...
ja: 画像を別名で保存...

en: Save
ja: 保存

en: Must specify a filename for the image.
ja: 画像のファイル名を指定する必要があります。

en: Could not save image '%s'.
ja: 画像 '%s' を保存できませんでした。

en: _View Image...
ja: 画像を表示(_V)...

en: <b>_View Image...</b>
ja: <b>画像を表示(_V)...</b>

en: _Edit Image...
ja: 画像を編集(_E)...

en: _Resize Image...
ja: 画像をリサイズ(_R)...

en: _Save Image As...
ja: 画像を別名で保存(_S)...

en: Choose Font
ja: フォントを選択

en: Insert _Horizontal Rule
ja: 横方向のルールを挿入(_H)

en: Insert _Image...
ja: 画像を挿入(_I)...

en: Insert _New Image...
ja: 新規画像を挿入(_N)...

en: Insert a new image
ja: 新規画像を挿入

en: Insert _Screenshot...
ja: スクリーンショット挿入(_S)...

en: Fo_rmat
ja: 書式(_R)

en: _Bold
ja: 太字(_B)

en: Bold
ja: 太字

en: _Italic
ja: イタリック(_I)

en: Italic
ja: イタリック

en: _Underline
ja: 下線(_U)

en: Underline
ja: 下線

en: S_trike
ja: 打ち消し(_T)

en: Strike
ja: 打ち消し

en: _Monospace
ja: 等幅(_M)

en: Monospace
ja: 等幅

en: Lin_k
ja: リンク(_K)

en: Make Link
ja: リンクを作成

en: No _Wrapping
ja: 折り返しなし(_W)

en: No Wrapping
ja: 折り返しなし

en: _Left Align
ja: 左寄せ(_L)

en: Left Align
ja: 左寄せ

en: C_enter Align
ja: 中央配置(_E)

en: Center Align
ja: 中央配置

en: _Right Align
ja: 右寄せ(_R)

en: Right Align
ja: 右寄せ

en: _Justify Align
ja: 均等配置(_J)

en: Justify Align
ja: 均等配置

en: _Bullet List
ja: 箇条書き(_B)

en: Bullet List
ja: 箇条書き

en: Set Font Face
ja: フォントフェイスを設定

en: Set Font Size
ja: フォントサイズを設定

en: Set Text Color
ja: 文字色を設定

en: Set Background Color
ja: 背景色を設定

en: Indent M_ore
ja: インデントを追加(_O)

en: Indent Le_ss
ja: インデントを削除(_S)

en: Increase Font _Size
ja: フォントサイズを増加(_S)

en: _Decrease Font Size
ja: フォントサイズを減少(_D)

en: _Apply Text Color
ja: 文字色を適用(_A)

en: A_pply Background Color
ja: 背景色を適用(_P)

en: Choose _Font
ja: フォントを選択(_F)

en: Go to Lin_k
ja: リンクへ移動(_K)

en: Choose Icon
ja: アイコンを選択

en: Choose Open Icon
ja: オープンアイコンを選択

en: Copy _Tree
ja: ツリーを複製(_T)

en: Copy entire tree
ja: ツリー全体を複製

en: New _Page
ja: 新規ページ(_P)

en: Create a new page
ja: 新規ページを作成

en: New _Child Page
ja: 新規子ページ(_C)

en: Create a new child page
ja: 新規子ページを作成

en: New _Folder
ja: 新規フォルダ(_F)

en: Create a new folder
ja: 新規フォルダを作成

en: _Attach File...
ja: ファイルを添付(_A)...

en: Attach a file to the notebook
ja: ノートブックにファイルを添付

en: _Back
ja: 戻る(_B)

en: _Forward
ja: 進む(_F)

en: Go to _Note
ja: ノートに移動(_N)

en: Go to _Parent Note
ja: 親ノートに移動(_P)

en: Go to Next N_ote
ja: 次のノートに移動(_O)

en: Go to _Previous Note
ja: 前のノートに移動(_P)

en: E_xpand Note
ja: ノートを展開する(_X)

en: _Collapse Note
ja: ノートを折り畳む(_C)

en: Expand _All Child Notes
ja: すべての子ノートを展開する(_A)

en: Collapse A_ll Child Notes
ja: すべての子ノートを折り畳む(_L)

en: Go to _Tree View
ja: ツリービューへ移動(_T)

en: Go to _List View
ja: リストビューへ移動(_L)

en: Go to _Editor
ja: エディタへ移動(_E)

en: _Delete
ja: 削除(_D)

en: _Rename
ja: リネーム(_R)

en: _Change Note Icon
ja: ノートアイコン変更(_C)

en: Cannot find notebook '%s'
ja: ノートブック '%s' を見つけられません

en: Cannot read notebook preferences
ja: ノートブックの設定を読み込めません

en: Notebook preference data is corrupt
ja: ノートブックの設定データが破損しています

en: Unknown version string
ja: 不明なバージョン文字列

en: Cannot copy file '%s'
ja: ファイル '%s' をコピーできません

en: This node is not part of any notebook
ja: このノードはどのノートブックの一部でもありません

en: The Trash folder must be a top-level folder.
ja: ゴミ箱フォルダはトップレベルフォルダでなければなりません。

en: Cannot create Trash folder
ja: ゴミ箱を作成できません

en: Cannot save notebook preferences
ja: ノートブックの設定を保存できません

en: File format error
ja: ファイルフォーマットエラー

en: New Page
ja: 新規ページ

en: Cannot create node
ja: ノードを作成できません

en: Cannot rename '%s' to '%s'
ja: '%s' から '%s'へ改名できません

en: Do not have permission to delete
ja: 削除権限がありません

en: Do not have permission to read folder contents: %s
ja: フォルダコンテンツ %s を読むための権限がありません

en: Cannot write meta data
ja: メタデータを書き込めません

en: Root tag is not 'node'
ja: ルートタグが 'node' ではありません

en: No version tag found
ja: バージョンタグが見つかりません

en: Do not have permission for move
ja: 移動権限がありません

en: Do not have permission to read folder contents
ja: フォルダコンテンツを読むための権限がありません

en: Cannot initialize richtext file '%s'
ja: リッチテキストファイル '%s' を初期化できません

en: New File
ja: 新規ファイル

en: Error reading meta data file
ja: メタデータファイルを読み込み中にエラーが発生しました

en: <b>All Available icons</b>
ja: <b>利用可能な全てのアイコン</b>

en: <b>Date &amp; time formatting key</b>
ja: <b>日付の書式キー</b>

en: <b>Date and Time</b>
ja: <b>日付</b>

en: <b>General KeepNote Options</b>
ja: <b>KeepNote の一般的オプション</b>

en: <b>Manage icons</b>
ja: <b>管理アイコン</b>

en: <b>Node icons</b>
ja: <b>ノードアイコン</b>

en: <b>Notebook Update</b>
ja: <b>ノートブックのアップデート</b>

en: <b>Quick pick icons</b>
ja: <b>Quick pick アイコン</b>

en: <b>Startup</b>
ja: <b>スタートアップ</b>

en: <b>This Notebook</b>
ja: <b>このノートブック</b>

en: <i>note: backup and upgrade may take a while for larger notebooks.</i>
ja: <i>注意：巨大なノートブックのバックアップとアップグレードはしばらく時間がかかるかも知れません。</i>

en: Alternative index location:
ja: 代替索引の位置：

en: Always on top
ja: 常にトップに

en: Autosave:
ja: 自動保存：

en: Case _Sensitive
ja: 大文字小文字の区別(_S)

en: Day of the month as a decimal number [01,31]
ja: 月の日数を十進数で ［01,31］

en: Day of the year as a decimal number [001,366]
ja: 年の日数を十進数で ［001,366］

en: Default Notebook:
ja: デフォルトのノートブック：

en: Default font:
ja: デフォルトのフォント：

en: Different year:
ja: 異なる年：

en: Find Text:
ja: 検索するテキスト：

en: Find/Replace
ja: 検索/置換

en: Hide from taskbar
ja: タスクバーから隠す

en: Hour (12-hour clock) as a decimal number [01,12]
ja: 時間を十進数で（12時制） ［01,12］

en: Hour (24-hour clock) as a decimal number [00,23]
ja: 時間を十進数で（24時制） ［00,23］

en: Keep aspect ratio
ja: アスペクト比を維持

en: KeepNote Preferences
ja: KeepNote の設定

en: Locale's abbreviated month name
ja: 地域の省略した月名

en: Locale's abbreviated weekday name
ja: 地域の省略した週名

en: Locale's appropriate date and time representation
ja: 地域の適切な日付と時刻表現

en: Locale's appropriate date representation
ja: 地域の適切な日付表現

en: Locale's appropriate time representation
ja: 地域の適切な時刻表現

en: Locale's equivalent of either AM or PM
ja: 地域の午前・午後に相当する語句

en: Locale's full month name
ja: 地域の完全な月名

en: Locale's full weekday name
ja: 地域の完全な週名

en: Minimize on start
ja: 起動時に最小化

en: Minute as a decimal number [00,59]
ja: 分を十進数で ［00,59］

en: Month as a decimal number [01,12]
ja: 月を十進数で ［00,12］

en: New Icon
ja: 新規アイコン

en: No Default Notebook
ja: デフォルトではないノートブック

en: Notebook Update
ja: ノートブックのアップデート

en: Notebook-specific Icons
ja: ノートブック固有のアイコン

en: Open Last Notebook
ja: 最後に開いたノートブックを開く

en: Replace Text:
ja: 置換するテキスト：

en: Replace _All
ja: すべてを置換(_A)

en: Resize Image
ja: 画像をリサイズ

en: Same day:
ja: 同日：

en: Same month:
ja: 同月：

en: Same year:
ja: 同年：

en: Sea_rch Forward
ja: 前方を検索(_R)

en: Search _Backward
ja: 後方を検索(_B)

en: Second as a decimal number [00,61]
ja: 秒を十進数で ［00,61］

en: Snap:
ja: スナップ：

en: Standard Icons
ja: 標準アイコン

en: This notebook has format version 1 and must be updated to version 2 before openning.
ja: このノートブックはフォーマットバージョン1であり、開く前にバージョン2にアップデートしなくてはなりません。

en: Time zone name (no characters if no time zone exists)
ja: 時間帯の名称（時間帯が存在しないなら無記入）

en: Use current notebook
ja: 現在のノートブックを使う

en: Use system tray icon
ja: システムトレイアイコンを使う

en: Visible on all desktops
ja: すべてのデスクトップで見えるように

en: Weekday as a decimal number [0(Sunday),6]
ja: 曜日を十進数で ［0（日曜）,6］

en: Year with century as a decimal number
ja: 上二桁付きの西暦を十進数で

en: Year without century as a decimal number [00,99]
ja: 上二桁なしの西暦を十進数で [00,99]

en: _Apply
ja: 適用(_A)

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Ok
ja: Ok(_O)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: delete icon
ja: アイコンを消去

en: icon:
ja: アイコン：

en: open-icon:
ja: オープンアイコン：

en: save backup before updating (recommended)
ja: アップデートの前にバックアップを取得（推奨）

en: seconds
ja: 秒

en: set icon
ja: アイコンを設定

en: set open-icon
ja: オープンアイコンを設定
