kexi - en to ar translation catalogue (46 entries)

en: CQL++, SQL assistance
ar: CQL++, مساعد SQL

en: OK?
ar: موافق؟

en: Signal
ar: الاشارة

en: Receiver
ar: المستقبل

en: The signal/slot arguments are not compatible.
ar: وسطاء الإشارة/الفتحة غير متوافقة.

en: New &Subitem
ar: &عنصر جزئي جديد

en: Clickable
ar: قابل للنقر

en: No Buddy
ar: دون رفيق

en: Text
ar: نص

en: Background Pixmap
ar: رسمة الخلفية

en: Geometry
ar: القياسات

en: Size Policy
ar: سياسة الحجم

en: Focus Policy
ar: سياسة التركيز

en: Mid Frame Width
ar: عرض الإطار الوسط

en: Palette Foreground
ar: لوحة ألوان المقدمة

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
ar: صندوق

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
ar: سطر أفقي

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
ar: منبثق

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
ar: شريط القائمة

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
ar: مرفوع

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
ar: غارق

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
ar: دون تركيز

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
ar: النقر/الجدولة

en: Always Off
ar: دائما معطل

en: Always On
ar: دائما يعمل

en: Bold
ar: غليظ

en: Underline
ar: تسطير

en: Left Align
ar: محاذة لليسار

en: Move Up
ar: تحريك للأعلى

en: Move widget up
ar: تحريك المتحكم إلى الأعلى

en: Move widget down
ar: تحريك المتحكم إلى الأسفل

en: Primary Key
ar: المفتاح الرئيسي

en: Original
ar: الأصلي

en: A line to be used as a separator
ar: سطر يستخدم كفاصل

en: Insert &Vertical Line
ar: إدراج سطر &رأسي

[ctx: For Text Format]
en: Log
ar: سجل

en: Word Wrapping
ar: إلتفاف النص

en: Links Underlined
ar: وصلات مسطرات

en: A container to group some widgets
ar: حاوية لجمع بعض المتحكمات

en: Enter a new title for the current page:
ar: ادخل عنوان جديد للصفحة الحالية:

en: Precision
ar: الدقّة

en: Default Value
ar: القيمة الافتراضية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
ar: قاعدة بيانات

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
ar: التّوثيق

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
ar: المنفذ:

en: Name:
ar: الاسم:
