calligra - en to bs translation catalogue (1044 entries)

en: &No View
bs: &Nema prikaza

en: &Data View
bs: &Prikaz podataka

en: D&esign View
bs: Prikaz dizajna

en: &Text View
bs: &Prikaz teksta

en: &Unknown
bs: &Nepoznato

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
bs: Ova funkcija nije dostupna u verziji %1 programa %2.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> could have been incorrectly installed or started. The application will be closed.
bs: <application>%1</application> nije dobro instalirana ili pokrenuta. Aplikacija će se sada zatvoriti.

en: Visual database applications creator
bs: Vizualni kreator za aplikacije baza podataka

en: © 2002-%1, The Kexi Team
bs: 2002-%1, Kexi tim

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
bs: Ovaj program je napravljen od strane Kexi tima - internacionalne grupe nezavisnih programera. Oni čine dio Calligra projekta.

en: Project maintainer & developer, overall design
bs: Bivši održavalac projekta i programer, opšti dizajn

en: OpenOffice Polska LLC
bs: OpenOffice Polska doo

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
bs: Sponzorisanje i podrška (poslodavac Jaroslaw Staniek u 2003-2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
bs: PostgreSQL softver za bazu podataka, moduli migracije i izvještaja, više popravki grešaka

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
bs: Elementi karte za obrasce i izvjestaje, pahulja oblik karte

en: Features and bug fixes
bs: Osobine i popravka grešaka

en: Users Manual for Kexi 2, main window improvements, numerous bug reports
bs: Korisnički Priručnik za Kexi 2, glavna poboljšanja prozora, brojni izvještaji grešaka

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
bs: Više grafičkih kontrola na formularima, prijenos na QT 4, stabilizacija

en: Web elements for forms and reports
bs: Web elementi za obrasce i izvjestaje

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
bs: Modul za skriptovanje (KROSS), veze za Python, dizajn

en: Web Forms module
bs: Modul web formulara

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
bs: Sybase/MS SQL Server softver za bazu podataka, xBase dodatak za migraciju, poboljsanja za KexiDB

en: First version of Property Editor and Form Designer
bs: Prva verzija urednika svojstava i dizajner obrasca

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
bs: Doprinosi za MySQL i KexiDB, popravke, Migracija modul, MS Access podrška za format datoteka

en: Oracle database driver
bs: Drajver Oracle baze podataka

en: Graphics effects, helper dialogs
bs: Grafički efekti, pomoćni dijalozi

en: ODBC database driver
bs: ODBC drajver baze podataka

en: Former project maintainer & developer
bs: Bivši održavalac projekta i programer

en: Former developer
bs: Bivši programer

en: Joseph Wenninger
bs: Jozef Weninger

en: Original Form Designer, original user interface & much more
bs: Prvobitni dizajner obrazaca, prvobitni korisnički interfejs i još mnogo toga

en: CQL++, SQL assistance
bs: CQL++, SQL pomoć

en: Original code cleanings
bs: Prvobitno prečišćavanje koda

en: Bugfixes, original Table Widget
bs: Ispravke grešaka, prvobitna kontrola tabele

en: Numerous bug reports and tests
bs: Brojni izvještaji o greškama i testiranje

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
bs: Brojni izvještaji o greškama, testiranje, pobojšanje priručnika

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
bs: Popravke grešaka, unapređenje sistema gradnje, čišćenje koda

en: Code cleanups
bs: Čišćenje koda

en: Initial design improvements
bs: Početna poboljšanja dizajna

en: Icons and user interface research
bs: Ikone i pretraga korisničkog sučelja

en: Coffee sponsoring
bs: Sponzorstvo za kafu

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
bs: Brojni izvještaji o greškama, testiranje upotrebljivosti, tehnička podrška

en: Unknown error
bs: Nepoznata greška

en: Details:
bs: Detalji:

en: Object could not be opened in Data View.
bs: Nisam mogao da otvorim objekat u prikazu podataka.

en: Do you want to open it in Text View?
bs: Želite li da ga otvorite u tekstualnom prikazu?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
bs: objekat

en: Could not create object's window.
bs: Ne mogu kreirati objektov prozor.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
bs: Priključak ili definicija objekta može biti oštećeno.

en: Could not load object's definition.
bs: Nisam uspio da učitam definiciju objekta.

en: Object design may be corrupted.
bs: Dizajn objekta može biti oštećen.

en: Could not load object's data.
bs: Ne mogu učitati objekat podataka.

en: Could not set empty name for this object.
bs: Ne mogu da stavim prazno ime za ovaj objekat.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
bs: Ne može se otvoriti datoteka

en: Project major version
bs: Velika verzija projekta

en: Project minor version
bs: Mala verzija projekta

en: Project caption
bs: Natpis projekta

en: Project description
bs: Opis projekta

en: This project is opened as read only.
bs: Ovaj projekat je otvoren kao samo-za-čitanje.

en: Open As Read Only
bs: Otvori Samo za čitanje

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
bs: <para>Ne može se otvoriti datoteka <filename>%1</filename> za čitanje i pisanje.</para><para>Želite li otvoriti datoteku samo za čitanje?</para>

en: &Ascending
bs: &Rastući

en: Sort data in ascending order
bs: Sortiraj podatke u rastućem redoslijedu

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
bs: Sortira podatke u rastućem redoslijedu (od A do Ž i od 0 do 9). Za sortiranje se koriste podaci iz izabrane kolone.

en: &Descending
bs: &Opadajuće

en: Sort data in descending order
bs: Sortiraj podatke u opadajućem redoslijedu

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
bs: Sortira podatke u opadajućem redoslijedu (od Ž do A i od 9 do 0). Za sortiranje se koriste podaci iz izabrane kolone.

en: Switch to data view
bs: Prebaci na prikaz podataka

en: Switches to data view.
bs: Prebacuje na prikaz podataka.

en: Switch to design view
bs: Prebaci na dizajnerski prikaz

en: Switches to design view.
bs: Prebacuje na dizajnerski prikaz.

en: Switch to text view
bs: Prebaci na tekstualni prikaz

en: Switches to text view.
bs: Prebacuje na tekstualni prikaz.

en: Menu for the current window
bs: Meni za trenutni prozor

en: Shows menu for the current window.
bs: Prikazuje meni za trenutni prozor.

en: Save
bs: Snimi

en: Save current design
bs: Snimi trenutni dizajn

en: Saves changes made to the current design.
bs: Snima promjene koje su napravljene na trenutni dizajn.

en: Data
bs: Podaci

en: Design
bs: Dizajn

en: Could not create new object.
bs: Nisam mogao da kreiram novi objekat.

en: Save Changes
bs: Snimi izmjene

en: Do Not Switch
bs: Ne prebacuj

en: <para>There are unsaved changes in object <resource>%1</resource>.</para><para>Do you want to save these changes before switching to other view?</para>
bs: <para> Postoje promjene koje nisu spremljene u objektu <resource>%1</resource>.</para><para> Želite li da sačuvate ove promjene prije prelaska na drugi pogled? </para>

en: Confirm Saving Changes
bs: Potvrdite Spremanje Promjena

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
bs: Dizajn je izmijenjen. Morate ga snimiti prije prebacivanja na drugi prikaz.

en: Switching to other view failed (%1).
bs: Prebacivanje na drugi prikaz nije uspjelo (%1).

en: Saving object's definition failed.
bs: Snimanje definicije objekta nije uspjelo.

en: Saving object's data failed.
bs: Spremanje podataka objekta nije uspjelo.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
bs: Premjesti višestruke kontrole

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
bs: Poravnaj Dodatke uz rešetku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
bs: Poravnaj kontrole prema lijevo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
bs: Poravnaj kontrole prema desno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
bs: Poravnaj kontrole prema vrhu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
bs: Poravnaj kontrole prema dnu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
bs: Promjeni veličinu kontrola uz mrežu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
bs: Promijeni veličinu kontrola da se uklopi sadržaj

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
bs: Promijeni veličinu kontrola na najuže

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
bs: Promijeni veličinu kontrola na najšire

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
bs: Promijeni veličinu kontrola na najniže

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
bs: Promijeni veličinu kontrola na najviše

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
bs: Ubaci kontrolu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
bs: Umetni

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
bs: Izbriši grafičku kontrolu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
bs: Kopiraj Dodatak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
bs: Isijeci

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
bs: Dodaj Stranicu

en: Page %1
bs: Strana %1

en: Caption
bs: Natpis

en: Form
bs: Obrazac

en: Multiple Widgets (%1)
bs: Više kontrola (%1)

en: %1 : Form
bs: %1 : obrazac

en: No Buddy
bs: Bez drugara

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
bs: Vod. poravnanje

en: Horizontal Alignment
bs: Vodoravno poravnanje

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
bs: Usp. poravnanje

en: Vertical Alignment
bs: Uspravno poravnanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
bs: Ime

en: Window title
bs: Naslov prozora

en: Text
bs: Tekst

en: Background Pixmap
bs: Pozadinska piksmapa

en: Geometry
bs: Geometrija

en: Size Policy
bs: Pravila veličine

en: Minimum Size
bs: Najmanja veličina

en: Maximum Size
bs: Najveća veličina

en: Cursor
bs: Kursor

en: Foreground Color
bs: Boja teksta

en: Background Color
bs: Boja pozadine

en: Fill Background
bs: Ispuni pozadinu

en: Focus Policy
bs: Politika fokusiranja

en: Margin
bs: Margina

en: Read Only
bs: Samo za čitanje

en: Style Sheet
bs: Stil

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
bs: Savjet

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
bs: Šta je ovo?

en: Icon Size
bs: Veličina ikone

en: Frame
bs: Okvir

en: Frame Width
bs: Širina okvira

en: Mid Frame Width
bs: Srednja širina okvira

en: Frame Shape
bs: Oblik okvira

en: Frame Shadow
bs: Sjenka okvira

en: Vertical Scrollbar
bs: Uspravna linija sa klizanjem

en: Horizontal Scrollbar
bs: Vodoravna linija sa klizanjem

en: No Background
bs: Bez pozadine

en: Palette Foreground
bs: Paleta iscrtavanja

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
bs: Automatski

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
bs: Automatski

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
bs: Lijevo

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
bs: Desno

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
bs: Centriraj

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
bs: Obostrano poravnanje

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
bs: Vrh

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
bs: Dno

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
bs: Bez okvira

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
bs: Kućica

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
bs: Windows panel

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
bs: Horiz. linija

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
bs: Uspravna linija

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
bs: Stilizovano

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
bs: Iskakači

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
bs: Traka Menija

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
bs: Alatna traka

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
bs: Tekst okvir

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
bs: Kartična kontrola

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
bs: Okvir grupe

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
bs: Obični

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
bs: Izdignuto

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
bs: Utisnuto

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
bs: Unutrašnja

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
bs: Bez fokusa

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
bs: Tabulator

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
bs: Klikni

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
bs: Tabulator/klik

en: Auto
bs: Automatski

en: Always Off
bs: Uvijek isključeno

en: Always On
bs: Uvijek uključeno

en: Horizontal
bs: Vodoravno

en: Vertical
bs: Uspravno

en: Left to Right
bs: Sa lijeva na desno

en: Right to Left
bs: Sa desna na lijevo

en: Qt Designer UI Files
bs: Qt Dizajner UI fajlovi

en: No action
bs: Bez radnje

en: Application actions
bs: Radnje u programu

[ctx: Current form's actions]
en: Current
bs: Tekuće

en: Open in Data View
bs: Otvori u prikazu podataka

en: Execute
bs: Izvrši

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
bs: Umetni u datoteku
    kao tablicu podataka

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
bs: Kopiraj na međuspremnik
    kao tablicu podataka

en: Open in Design View
bs: Otvori u dizajnerskom prikazu

en: Open in Text View
bs: Otvori u tekstualnom prikazu

en: Close View
bs: Zatvori prikaz

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
bs: Dodjela akcije dugmetu

en: Action category:
bs: Kategorija radnje:

en: Action to execute:
bs: Radnja za izvršenje:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
bs: &Dodjeli

en: Assign action
bs: Dodijeli radnju

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
bs: Uredi bogati tekst

en: Bold
bs: Masno

en: Italic
bs: Kurzivno

en: Underline
bs: Podvučeno

en: Superscript
bs: Eksponent

en: Subscript
bs: Indeks

en: Left Align
bs: Lijevo poravnanje

en: Centered
bs: Centrirano

en: Right Align
bs: Desno poravnanje

en: Justified
bs: Obostrano

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
bs: Uredi redoslijed kartica

en: Move Up
bs: Pomjeri nagore

en: Move widget up
bs: Pomjeri kontrolu nagore

en: Move Down
bs: Pomjeri nadolje

en: Move widget down
bs: Pomjeri kontrolu nadolje

en: Handle tab order automatically
bs: Automatski rukuj redoslijedom tabulatora

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
bs: Edituj sadržaj %1

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
bs: Umetni horizontalno

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
bs: Umetni vertikalno

en: Insert Widget: %1
bs: Ubaci kontrolu: %1

en: Cancel
bs: Otkaži

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
bs: Stranica kartice

[ctx: Widget's type]
en: Type
bs: Tip

en: Widget name
bs: Ime kontrole

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
bs: Sljedeća

en: Open
bs: Otvori

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
bs: Datoteka ili direktorij <filename>%1</filename> ne postoji.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
bs: Pogrešan hiperlink <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
bs: Izvršni program <link>%1</link> nije dopušten.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
bs: Udaljena hiperveza <link>%1</link> nije dopuštena.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
bs: Želite li pokrenuti ovu datoteku?<warning>Pokretanje izvršnih programa može biti opasno.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
bs: Prijavi grešku ili želju

en: Operating system & platform:
bs: Operativni sistem & platforma.

[ctx: Other operating system]
en: Other
bs: Ostalo

[ctx: Other platform]
en: Other
bs: Ostalo

en: (All fields)
bs: (Sva polja)

en: (Current field)
bs: (Tekuće polje)

[ctx: @title:window]
en: Replace
bs: Zamjeni

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
bs: Zamijeni u  <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find
bs: Pronađi

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
bs: Pronađi <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
bs: Tražena stavka nije pronađena

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
bs: &Pogledaj u:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
bs: &Traži:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
bs: Samo &cijele riječi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
bs: &Nađi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
bs: Upit prilikom zamjene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
bs: &Poklapa:

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
bs: &Razlikuj velika i mala slova

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
bs: Bilo koji dio polja

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
bs: Cijelo polje

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
bs: Početak polja

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
bs: Gore

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
bs: Dolje

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
bs: Svi redovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
bs: &Zamijeni

en: &Close Tab
bs: &Zatvori karticu

en: Close the current tab
bs: Zatvori trenutnu karticu

en: Closes the current tab.
bs: Zatvara trenutnu karticu.

en: Cl&ose All Tabs
bs: Cl&ose Sve kratice

en: Close all tabs
bs: Zatvori sve kartice

en: Closes all tabs.
bs: Zatvori sve kartice.

en: Create a new project
bs: Napravi novi projekat

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
bs: Pravi novi projekat. Trenutno otvoreni projekat se ne dira.

en: Open an existing project
bs: Otvori postojeći projekat

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
bs: Otvara postojeći projekat. Trenutno otvoreni projekat se ne dira.

en: Welcome
bs: Dobro došli

en: Show Welcome page
bs: Prikaži stranicu Dobrodošlice.

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
bs: Prikaži stranicu Dobrodošlice sa listom nedavno otvorenih projekata i drugih informacija.

en: Save object changes
bs: Snimi izmjene objekta

en: Saves object changes from currently selected window.
bs: Snima izmjene objekta iz trenutno izabranog prozora.

en: Save &As...
bs: Snimi k&ao...

en: Save object as
bs: Snimi objekat kao

en: Saves object from currently selected window under a new name (within the same project).
bs: Čuva objekt od trenutno odabranog prozora pod novim imenom (u okviru istog projekta).

en: &Import, Export or Send...
bs: &Uvezi, Izvezi ili Pošalji...

en: Import, export or send project
bs: Uvezi, izvezi ili pošalji  projekat

en: Imports, exports or sends project.
bs: Uvoženje, izvoženje ili slanje projekata.

[ctx: Close Project]
en: &Close
bs: &Zatvori

en: Close the current project
bs: Zatvori tekući projekat

en: Closes the current project.
bs: Zatvora tekući projekat.

en: Quits Kexi application.
bs: Napusti Kexi aplikaciju.

en: &Import Database...
bs: &Uvezi bazu podataka...

en: Import entire database as a Kexi project
bs: Uvezi cjelokupnu bazu kao Kexi-jev projekat

en: Imports entire database as a Kexi project.
bs: Uvozi cjelokupnu bazu podataka kao Kexi-jev projekat.

en: Import data from an external source into this project
bs: Uvoz podataka iz vanjskog izvora u ovaj projekat

en: Imports data from an external source into this project.
bs: Uvoz podataka iz unutrašnjeg izvora u ovaj projekat.

en: &Compact Database...
bs: &Sažmi bazu podataka...

en: Compact the current database project
bs: Sažmi tekući projekat baze

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
bs: Sažima tekući projekat baze podataka, tako da zauzima manje mjesta i radi brže.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
bs: Umetanje podataka iz &Datoteke...

en: Import table data from a file
bs: Uvezi tabelu podataka iz datoteke

en: Imports table data from a file.
bs: Uvozi tabelu podataka iz datoteke.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
bs: Umetanje podataka u &datoteku...

en: Export data from the active table or query to a file
bs: Izvezi podatke sa aktivne ploče ili pitanje u datoteku.

en: Exports data from the active table or query to a file.
bs: Izvoženje podataka sa aktivne ploče ili pitanja u datoteku.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
bs: Posebno umetanje ...

en: Paste clipboard data as a table
bs: Umetni sadržaj međuspremnika kao tabelu

en: Pastes clipboard data as a table.
bs: Zalijepi  međuspremnik kao stol.

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
bs: Posebno kopiranje..

en: Copy selected table or query data to clipboard
bs: Kopiraj izabranu tabelu ili podatke upita u klipbord

en: Copies selected table or query data to clipboard.
bs: Kopira izabranu tabelu ili podatke upita u klipbord.

en: Reverts the most recent editing action.
bs: Vraća najskoriju uređivačku radnju.

en: Reverts the most recent undo action.
bs: Vraća najskoriji opoziv.

en: Find text
bs: Pronalaženje teksta

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
bs: Traži prvo pojavljivanje dijela teksta.

en: &Delete
bs: &Izbriši

en: Delete selected object
bs: Obriši izabrani objekat

en: Deletes currently selected object.
bs: Briše trenutno izabrani objekat.

en: Delete Record
bs: Obriši slog

en: Delete the current record
bs: Brisanje trenutnog zapisa

en: Deletes the current record.
bs: Briše trenutni zapis.

en: Clear table contents
bs: Očisti sadržaj

en: Clears table contents.
bs: Čisti sadržaj.

en: Edit Item
bs: Uredi stavku

en: Edit currently selected item
bs: Uredi trenutno izabranu stavku

en: Edits currently selected item.
bs: Uređuje trenutno izabranu stavku.

en: &Insert Empty Row
bs: &Ubaci praznu vrstu

en: Insert one empty row above
bs: Ubaci jednu praznu vrstu iznad

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
bs: Ubacuje jednu praznu vrstu iznad trenutno izabrane vrste tabele.

en: Switch to Global Search
bs: Prebaci na Globalno Pretraživanje

en: Switch to Global Search box
bs: Prebaci na okvir za Globalno Pretraživanje

en: Switches to Global Search box.
bs: Prebacivanje na okvir za Globalno Pretraživanje.

en: &Save Record
bs: &Spremi Zapis

en: Save changes made to the current record
bs: Spremi promjene u trenutnom zapisu

en: Saves changes made to the current record.
bs: Sprema promjene u trenutnom zapisu.

en: &Cancel Record Changes
bs: &Otkaži Promjenu zapisa

en: Cancel changes made to the current record
bs: Otkaži promjene trenutnog zapisa.

en: Cancels changes made to the current record.
bs: Otkazuje promjene trenutnog zapisa.

en: &Execute
bs: &Izvrši

en: Change font for selected object
bs: Promijeni font izabranog objekta

en: Changes font for selected object.
bs: Mijenja font za izabrani objekat.

en: &Next Window
bs: &Sljedeći prozor

en: Next window
bs: Sljedeći prozor

en: Switches to the next window.
bs: Prebacuje na sljedeći prozor.

en: &Previous Window
bs: &Prethodni prozor

en: Previous window
bs: Prethodni prozor

en: Switches to the previous window.
bs: Prebacuje na prethodni prozor.

en: This shows useful tips on the use of this application.
bs: Ovo pokazuje korisne savjete za upotrebu ovog programa.

[ctx: Help Menu]
en: Help
bs: Pomoć

en: Show Help menu
bs: Prikaži Pomoćni Izbornik

en: Shows Help menu.
bs: Prikazuje pomoćni izbornik.

en: cannot create object - unknown object type "%1"
bs: ne mogu da napravim objekat - nepoznat tip "%1"

en: unknown object type "%1"
bs: nepoznat tip objekta "%1"

en: cannot create object of type "%1"
bs: ne mogu da napravim objekat tipa "%1"

[ctx: "executing object" action]
en: executing
bs: izvršavam

en: opening
bs: otvaram

en: table not found
bs: tabela nije nađena

en: query not found
bs: upit nije nađen

en: macro not found
bs: makro nije nađen

en: script not found
bs: skripta nije nađena

en: object not found
bs: objekat nije nađen

en: cannot execute object
bs: ne mogu da izvršim objekat

en: cannot open object
bs: ne mogu da otvorim objekat

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
bs: Zahtijevali ste da se odabrani objekti automatski otvaraju ili obrađuju po pokretanju. Za nekoliko njih to nije bilo moguće.

en: Property Editor
bs: Uređivač svojstava

en: Properties
bs: Svojstva

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
bs: %1 (samo čitanje)

en: From File...
bs: Iz datoteke...

en: From Server...
bs: Sa servera...

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
bs: Ne može se snimiti ispod originalnog imena.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
bs: Snimi

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
bs: Snimi objekat kao

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
bs: Snimanje <resource>%1</resource> objekta nije uspjelo.

en: Save changes
bs: Snimi izmjene

en: Do you want to save changes?
bs: Želite li da snimite izmjene?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
bs: nije dozvoljeno otvaranje u režimu „%1“

[ctx: @title:window Delete Object %1.]
en: Delete <resource>%1</resource>?
bs: Obriši  <resource>%1</resource>?

[ctx: @info]
en: <para>Before renaming object <resource>%1</resource> it should be closed.</para><para>Do you want to close it?</para>
bs: <para>Prije reimenovanja objekta <resource>%1</resource> trebao bi biti zatvoren.</para><para>Do you want to close it?</para>

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
bs: Tekući projekat mora biti zatvoren prije sažimanja baze. Biće ponovo otvoren poslije sažimanja.
    
    Želite li da nastavite?

en: Task-oriented toolbar. Groups commands using tabs.
bs: Alatna traka orijentirana na zadatak . Grupe naredbi korištenjem kartice.

[ctx: Report a bug or wish for Kexi application]
en: Report a &Bug or Wish...
bs: Prijavi &grešku ili želju...

en: Files a bug or wish for Kexi application.
bs: Prijavi grešku ili želju za Kexi aplikaciju.

en: Activates a "What's This?" tool.
bs: Aktiviraj "What's this?" alatku.

en: Help
bs: Pomoć

en: Shows Kexi Handbook.
bs: Prikazuje Kexi priručnik.

en: Shows information about Kexi application.
bs: Prikazuje informacije o Kexi aplikacijama.

en: Shows information about KDE.
bs: Prikaži informacije od KDE.

en: Create
bs: Napravi

en: External Data
bs: Vanjski podaci

en: Tools
bs: Alati

en: Form Design
bs: Dizajn obrasca

en: Report Design
bs: Dizajn izvještaja

en: Visit Calligra home page at %1
bs: Posjeti Calligra početnu stranicu na %1

en: Search
bs: Pretraga

en: Try Again
bs: Pokušaj ponovo

[ctx: @title:window]
en: New Project
bs: Novi projekat

[ctx: @info]
en: Kexi will create a new database project. Select blank database.
bs: Kexi će kreirati novu database projekat. Selektiraj prazan database.

en: Blank Projects
bs: Prazani projekti

en: Blank database
bs: Prazna baza podataka

en: Database project without any objects
bs: Baza podataka bez objekata.

en: Contacts
bs: Kontakti

en: Movie catalog
bs: Katalog filmova

en: Templates
bs: Šabloni

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
bs: Metod pohranjivanja

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
bs: Selektiraj metod pohranjivanja koji će biti korišten da čuva novi projekat.

en: New database
bs: Nova baza podataka

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
bs: Projekat Caption & Filename

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Filename will be created automatically based on the caption. You can change the filename too.
bs: Unesite naslov za novi projekt. Naziv će biti automatski kreiran na osnovu natpisa. Možete promijeniti i filename.

en: Enter project caption.
bs: Unesite natpis projekta.

en: Enter a valid project filename. The file should be located on this computer.
bs: Upiši važeći naziv projekta. Datoteka bi trebala biti smještena na ovom računaru.

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
bs: Pravim projekat

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
bs: Molimo sačekajte dok se projekat kreira.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
bs: Veza sa bazom podataka

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Database Name
bs: Projekt Naslov & Ime baze podataka

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Database name will be created automatically based on the caption. You can change the database name too.
bs: Unesite naslov za novi projekt. Ime baze podataka će biti automatski kreiran na osnovu natpisa. Možete  promijeniti i ime baze podataka.

[ctx: @info]
en: Existing project databases on <resource>%1 (%2)</resource> database server:
bs: Postojeći projekt baze podataka o <resource>%1 (%2) </resource> poslužitelja baze podataka:

en: Enter database name.
bs: Upišite naziv baze podataka.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
bs: Baza podataka sa ovim imenom već postoji. Da li je želite obrisati i stvoriti novu?

en: Delete and Create New
bs: Obriši i Stvori novu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
bs: <b>Izaberite postojeću Kexi-jevu projektnu datoteku za otvaranje:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
bs: &Napredno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
bs: Kliknite na dugme "Napredno" ako želite da nađete postojeći projekat na serveru umjesto u datoteci.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
bs: Otvori projekt

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
bs: Selektiraj projekat da se otvori. Možeš izabrati projekat spremljen u fajlu ili bazi podataka servera.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
bs: Projekti spremljeni u fajlu

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
bs: Projekti spremljeni u bazi podataka servera.

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
bs: Otvori projekat iz baze podataka servera

[ctx: @info]
en: Select project on database server <resource>%1 (%2)</resource> to open.
bs: Selektiraj projekat iz baze podataka servera <resource>%1 (%2)</resource> da se otvori.

[ctx: @title:window]
en: Database Password
bs: Šifra baze podataka

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
bs: Datoteka

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
bs: Novi projekat pohranjen u datoteku

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
bs: Novi projekat pohranjen na serveru baze podataka

en: Opened less than minute ago
bs: Otvoreno prije manje od minute.

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
bs[0]: Otvoreno prije %1 minutu
bs[1]: Otvoreno prije %1 minuta
bs[2]: Otvoreno prije %1 minuta

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
bs[0]: Otvoreno prije %1 sat
bs[1]: Otvoreno prije %1 sata
bs[2]: Otvoreno prije %1 sati

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
bs[0]: Otvorena prije %1 dan
bs[1]: Otvorena prije %1 dana
bs[2]: Otvorena prije %1 dana

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
bs[0]: Otvoreno prije %1 mjesec
bs[1]: otvoreno prije %1 mjeseca
bs[2]: otvoreno prije %1 mjeseci

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
bs[0]: Otvareno prije %1 godinu
bs[1]: Otvareno prije %1 godine
bs[2]: Otvoreno prije %1 godina

en: on local server
bs: na lokalnom serveru

[ctx: <type> database, e.g. PostgreSQL database, MySQL database]
en: %1 database
bs: %1 baza podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
bs: Projekat ispis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
bs: Projektni naziv baze podataka:

en: Invalid port number <icode>%1</icode> specified.
bs: Nevažeći broj porta <icode>%1 </icode> navedeno.

en: Could not open database. No database driver specified.
bs: Nisam mogao da nađem otvorenu bazu podataka. Drajver za baze podataka nije naveden.

en: Could not start Kexi application this way.
bs: Nisam mogao da pokrenem Kexi na ovaj način.

[ctx: Please don't translate the "createdb" and "dropdb" words, these are constants.]
en: Both <icode>createdb</icode> and <icode>dropdb</icode> used in startup options.
bs: Oba <icode> createdb </icode> i <icode> dropdb </icode> koriste se u opcijama pokretanja.

en: No project name specified.
bs: Ime projekta nije navedeno.

[ctx: Please don't translate the <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> words, these are constants.]
en: Both <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> used in startup options.
bs: Oba <icode>user-mode</icode> i <icode>design-mode</icode> koriste se u opcijama pokretanja.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
bs: Pomoću opcija pri pokretanju, zadali ste automatsko otvaranje nekoliko objekata baze podataka.
    Te opcije će biti ignorisane jer nisu dostupne prilikom pravljenja ili bacanja projekata.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
bs: Ne mogu otvoriti datoteku. Nedostaje ime datoteke.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
bs: Ne mogu otvoriti datoteku. Datoteka <filename>%1</filename> ne postoji.

en: Open External File
bs: Otvori spoljašnju datoteku

en: Could not load list of available projects for <resource>%1</resource> database server.
bs: Ne mogu učitati popis dostupnih projekata za <resource>%1</resource> poslužitelja baze podataka.

en: Failed saving connection data to <filename>%1</filename> file.
bs: Neuspjelo čuvanje podataka vezu sa <filename>%1 </filename>.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
bs: Dobro došli u Kexi

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
bs: Selektiraj jedon od nedavno korištenih projekata da se otvori.

en: Donate to the Project
bs: Donirajte za projekat

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
bs: Ne sada

en: Column %1
bs: Kolona %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
bs: Tip

en: Primary Key
bs: Primarni ključ

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
bs: Napredne opcije uvoza

en: Text encoding:
bs: Kodiranje teksta:

en: Always use this encoding in similar situations
bs: Uvijek koristi ovo kodiranje u sličnim situacijama

en: Name Already Used
bs: Ime se već koristi

en: Welcome to the Table Importing Assistant
bs: Dobrodošli na tabelu Uvoz pomoćnika

en: Select Location for Source Database
bs: Izaberite lokaciju izvorne baze podataka

en: Select Source Database
bs: Izaberite izvornu bazu podataka

en: Select the Table to Import
bs: Odaberi tablicu za uvoz.

en: Advanced Options
bs: Napredne opcije

en: Importing
bs: Uvoženje

en: Alter the Detected Table Design
bs: Izmjena otkrivenog dizajna tabele

en: Open imported table
bs: Otvori uvezenu tabelu

en: Success
bs: Uspjeh

en: Select source database you wish to import:
bs: Izaberite izvornu bazu koju želite da uvezete:

en: Failure
bs: Neuspjeh

en: No appropriate migration driver found.
bs: Nije nađen pogodan drajver za migraciju.

en: No project available.
bs: Nijedan projekat nije dostupan.

en: No table was selected to import.
bs: Nijedna tabela nije odabrana za uvoz.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
bs: Uvezi bazu podataka

en: Welcome to the Database Importing Assistant
bs: Dobrodošli u bazu podataka Uvoz pomoćnik

en: Destination database type:
bs: Tip odredišne baze podataka:

en: Database project stored in a file
bs: Projekat baze pohranjen u datoteku

en: Database project stored on a server
bs: Projekat baze pohranjen na serveru

en: Select Destination Database Type
bs: Izaberite tip odredišne baze podataka

en: Destination project's caption:
bs: Natpis odredišnog projekta:

en: Destination project's name:
bs: Ime destinacije projekta:

en: Enter Destination Database Project's Caption
bs: Unesite naslov odredišnog projekta baze podataka

en: Select Location for Destination Database Project
bs: Izaberite Mjesto za Destinaciju Database Projekta

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
bs: Struktura i podaci

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
bs: Samo struktura

en: Select Scope of Import
bs: Odaberite Obim uvoza

en: Open imported project
bs: Otvori uvezeni projekat

en: Select source database filename.
bs: Izaberite ime datoteke izvorne baze.

en: Select source database.
bs: Izaberite izvornu bazu podataka.

en: Could not import database. This type is not supported.
bs: Ne mogu uvesti bazu podataka. Ovaj tip nije podržan.

en: Importing in progress...
bs: Uvoženje je u toku...

en: No help is available for this page.
bs: Pomoć za ovu stranu nije dostupna.

en: Here you can choose the location to import data from.
bs: Ovdje možete izabrati lokaciju sa koje uvozite podatke.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
bs: Ovdje možete izabrati stvarnu bazu podataka iz koje uvozite podatke.

en: Here you can choose the location to save the data.
bs: Ovdje možete izabrati lokaciju na koju snimate podatke.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
bs: Ovdje možete izabrati lokaciju na koju snimate podatke i ime nove baze podataka.

en: No data source could be assigned for this widget.
bs: Ovoj kontroli se ne može dodijeliti nijedan izvor podataka.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
bs: Višestrukim kontrolama se ne može dodijeliti nijedan izvor podataka.

en: Go to selected form's data source
bs: Idi na izvor podataka izabranog obrasca

en: Goes to selected form's data source
bs: Odlazak u izvor podataka odabranog obrasca

en: Data Source
bs: Izvor podataka

en: Frame Color
bs: Boja okvira

en: Pointer
bs: Pokazivač

en: Snap to Grid
bs: Poravnaj s mrežom

en: Style
bs: Stil

en: Set the current view style.
bs: Postavi trenutni stil prikaza.

en: Show Form UI Code
bs: Prikaži UI kôd obrasca

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
bs: UI kod obrasca

en: Current
bs: Tekuće

en: Original
bs: Izvorno

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
bs: obrazac

[ctx: tooltip]
en: Create new form
bs: Kreiraj novi obrazac

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
bs: Kreira novi obrazac.

en: Clear Widget Contents
bs: Očisti sadržaj kontrole

en: Edit Tab Order...
bs: Uredi redoslijed tabova...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
bs: Dovedi kontrolu ispred svega

en: Send Widget to Back
bs: Pošalji kontrolu iza svega

en: Align Widgets Position
bs: Poravnaj položaj kontrola

en: To Left
bs: Lijevo

en: To Right
bs: Desno

en: To Top
bs: Na vrhu

en: To Bottom
bs: Na dnu

en: To Grid
bs: Po mreži

en: Adjust Widgets Size
bs: Podesi veličinu kontrola

en: To Fit
bs: Da se uklapa

en: To Shortest
bs: Na najniže

en: To Tallest
bs: Na najviše

en: To Narrowest
bs: Na najuže

en: To Widest
bs: Na najšire

en: Widgets
bs: Kontrole

en: Click to show actions for this image box
bs: Kliknite da prikažete radnje za ovu kutiju slike

en: Click to show actions for <interface>%1</interface> image box
bs: Kliknite da se pokažu akcije za <interface>%1</interface> image box

[ctx: Form widget]
en: Form
bs: Forma

[ctx: A prefix for identifiers of forms. Based on that, identifiers such as form1, form2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: form
bs: forma

en: A form widget
bs: Obrazac widget

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
bs: Polje sa tekstom

en: A widget for entering and displaying line of text text
bs: Widget za unos i prikazivanje linije teksta teksta

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
bs: Editor teksta

en: A multiline text editor
bs: Višelinijski uređivač teksta

[ctx: Text Label widget]
en: Label
bs: Labela

[ctx: A prefix for identifiers of label widgets. Based on that, identifiers such as label1, label2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: label
bs: labela

en: A widget for displaying text
bs: Kontrola za prikaz teksta

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
bs: Kutija slike

[ctx: A prefix for identifiers of image box widgets. Based on that, identifiers such as image1, image2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: image
bs: slika

en: A widget for displaying images
bs: Kontrola za prikaz slika

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
bs: Kombo kutija

en: A combo box widget
bs: Kontrola kombo-kutije

en: A check box with text label
bs: Kućica sa tekstualnom etiketom

[ctx: Button widget]
en: Button
bs: Dugme

[ctx: A prefix for identifiers of button widgets. Based on that, identifiers such as button1, button2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: button
bs: dugme

en: A button for executing actions
bs: Dugme za izvršenje akcija

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
bs: Dugme sa vezom

en: A Link button for executing actions
bs: Dugme s vezom za izvšavanje naredbi

[ctx: Slider widget]
en: Slider
bs: Klizač

[ctx: A prefix for identifiers of slider widgets. Based on that, identifiers such as slider1, slider2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: slider
bs: klizač

en: A Slider widget
bs: Dodatak klizača

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
bs: Traka napretka

en: A Progress Bar widget
bs: Dodatak Traka Napredka

en: Line
bs: Linija

[ctx: A prefix for identifiers of line widgets. Based on that, identifiers such as line1, line2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: line
bs: linija

en: A line to be used as a separator
bs: Linija koja se koristi kao razdvajač

en: Insert &Horizontal Line
bs: Ubaci &vodoravnu liniju

en: Insert &Vertical Line
bs: Ubaci &uspravnu liniju

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
bs: Birač datuma

en: A Date Picker widget
bs: Dodatak za biranje datuma

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
bs: Eho režim

en: Indent
bs: Uvlačenje

en: Inverted
bs: Invertovano

en: Maximum
bs: Maksimum

en: Orientation
bs: Orijentacija

en: Text Direction
bs: Smijer teksta

en: Text Visible
bs: Vidljivost teksta

en: Value
bs: Vrijednost

en: Date
bs: Datum

en: Arrow Visible
bs: Vidljivost strelice

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
bs: Opis

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
bs: Korak stranice

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
bs: Jedan korak

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
bs: Intervala Tick-a

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
bs: Pozicija Tick-a

en: Show Editor
bs: Prikaži editor

en: Form Name
bs: Ime obrasca

en: On Click
bs: Na klik

en: On Click Option
bs: Opcije za na klik

en: Auto Tab Order
bs: Auto. redoslijed tabova

en: Spell Checking
bs: Provjera pravopisa

en: Line Wrap Mode
bs: Line Wrap Mod

en: Spell Checking Language
bs: Jezik za provjeru pravopisa

en: Editor Type
bs: Tip uređivača

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
bs: Višelinijski tekst

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
bs: Padajuća lista

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
bs: Slika

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
bs: Nema Tick-ova

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
bs: Iznad

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
bs: Lijevo

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
bs: Ispod

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
bs: Desno

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
bs: Obije strane

en: Size
bs: Veličina

en: Image
bs: Slika

en: Scaled Contents
bs: Skalirani sadržaj

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
bs: Izglađivanje

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
bs: Sačuvaj omjer

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
bs: Padajuće
    dugme vidljivo

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
bs: Provjereno

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
bs: Tri stanja

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
bs: Podrazumijevano

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
bs: Da

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
bs: Ne

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
bs: Za uređivanje

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
bs: Auto. ponavljanje

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Delay]
en: Auto Rep. Delay
bs: Kašnjenje kod automatskog ponavljanja

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Interval]
en: Auto Rep. Interval
bs: Interval Auto.ponavljanja

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
bs: Ravno

[ctx: Hyperlink address]
en: Hyperlink
bs: Hiperveza

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
bs: Tip hiperveze

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
bs: Alat hiperveza

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
bs: Udaljena hiperveza

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
bs: Hiperveza do izvršnog programa

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
bs: Nema hiperveze

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
bs: Statička

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
bs: Dinamička

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
bs: Podrazumijevano

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
bs: Pregledač

[ctx: Hyperlink tool, MailerTool]
en: Mailer
bs: Poštanski softver

en: Text Format
bs: Format teksta

[ctx: For Text Format]
en: Plain
bs: Obični

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
bs: Hipertekst

[ctx: For Text Format]
en: Auto
bs: Automatski

[ctx: For Text Format]
en: Log
bs: Dnevnik

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
bs: Otvori vanjske poveznice

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
bs: Mjesto za tekst

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
bs: Režim lozinke

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
bs: Smanjen tekst

en: Tab Stop Width
bs: Širina tabulatora

en: Tab Changes Focus
bs: Tabulator mijenja fokus

en: Word Wrap Policy
bs: Politika preloma riječi

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
bs: Na granicama riječi

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
bs: Bilo gdje

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
bs: Na granicama riječi ako je moguće

en: Word Wrapping
bs: Prelom riječi

en: Word Wrap Position
bs: Položaj preloma riječi

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
bs: Ništa

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
bs: Širina kontrole

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
bs: U pikselima

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
bs: U kolonama

en: Links Underlined
bs: Veze podvučene

en: Horizontal Scroll Bar
bs: Vodoravna traka za pomicanje

en: Vertical Scroll Bar
bs: Uspravna traka za pomicanje

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
bs: Po potrebi

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
bs: Uvijek isključeno

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
bs: Uvijek uključeno

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
bs: Bogati tekst

en: Tab Widget
bs: Kartična kontrola

en: A widget to display multiple pages using tabs
bs: Kontrola za prikaz višestrukih strana pomoću tabulatora

[ctx: Frame widget]
en: Frame
bs: Okvir

[ctx: A prefix for identifiers of frame widgets. Based on that, identifiers such as frame1, frame2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: frame
bs: okvir

en: A frame widget
bs: Okvir widgeta

en: Group Box
bs: Okvir grupe

en: A container to group some widgets
bs: Kontejner za grupisanje nekih kontrola

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
bs: Naslov

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
bs: Ravno

en: Tab Position
bs: Pozicija kartice

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
bs: Trenutna strana

en: Tab Shape
bs: Oblik kartice

[ctx: Tab Widget's Elide Mode property]
en: Elide Mode
bs: Izostaviti način

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
bs: Klizno dugme

en: Closable Tabs
bs: Kartice koje možete zatvoriti

en: Movable Tabs
bs: Kartice koje možete pomjerati

en: Document Mode
bs: Dokument

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
bs: Zaobljena

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Triangular
bs: Trouglasto

en: &Image
bs: &Slika

en: &Assign Action...
bs: &Dodijeli radnju...

[ctx: default indent value]
en: default
bs: podrazumijevano

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
bs: Dodaj stranu

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
bs: Preimenuj stranu...

en: Enter a new title for the current page:
bs: Unesite novi naslov za tekuću stranu:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
bs: Dodaj stranu...

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
bs: Idi na prethodnu stranu

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
bs: Idi na sljedeću stranu

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
bs: Uređivanje bogatog teksta

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Export
bs: Izvezi

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
bs: Kopiraj podatke iz tabele u međuspremnik

en: Copying data from table:
bs: Kopiram podatke iz tabele:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
bs: Izvezi podatke iz tabele u CSV datoteku

en: Exporting data from table:
bs: Izvozim podatke iz tabele:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
bs: Kopiraj podatke iz upita u međuspremnik

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
bs: Izvezi podatke iz upita u CSV datoteku

en: Exporting data from query:
bs: Izvozim podatke iz upita:

en: Could not open data for exporting.
bs: Nisam mogao da otvorim podatke za izvoz.

en: (rows: %1, columns: %2)
bs: (vrstâ: %1, kolonâ: %2)

en: (columns: %1)
bs: (kolonâ: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
bs: Unesite ime datoteke u koju želite da snimite podatke

en: To CSV file:
bs: U CSV datoteka:

en: To clipboard.
bs: U klipbord.

en: Show Options &gt;&gt;
bs: Prikaži opcije &gt;&gt;

en: Delimiter:
bs: Razdvajač:

en: Text quote:
bs: Navodnici za tekst:

en: Add column names as the first row
bs: Dodaj imena kolona u prvu vrstu

en: Defaults
bs: Podrazumijevano

en: Always use above options for copying
bs: Uvijek koristi gornje opcije za kopiranje

en: Always use above options for exporting
bs: Uvijek koristi gornje opcije pri izvozu

en: Copying
bs: Kopiram

en: Exporting
bs: Izvoženje

en: Hide Options &lt;&lt;
bs: Sakrij opcije &lt;&lt;

en: no
bs: ne

en: false
bs: netačno

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
bs: Umetanje CSV podataka iz datoteke

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
bs: Umetni CSV podatke iz međuspremnika

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
bs: Skup podataka ne sadrži nijednu vrstu. Želite li da uvezete praznu tabelu?

en: No database connection available.
bs: Nijedna veza baze podataka nije dostupna.

en: Please choose other name.
bs: Izaberite drugo ime.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
bs: Učitavam CSV potatke iz <filename>%1</filename>...

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
bs: Učitavam CSV podatke

en: Preview of data from file:
bs: Pregled podataka iz datoteke:

en: Preview of data from clipboard
bs: Pregled podataka iz međuspremnika

en: Primary key
bs: Primarni ključ

en: Ignore duplicated delimiters
bs: Ignoriši višestruke razdvajače

en: First row contains column names
bs: Prva vrsta sadrži imena kolona

en: Import Options
bs: Opcije uvoza

[ctx: @label]
en: Name:
bs: Ime:

[ctx: @label]
en: Caption:
bs: Natpis:

[ctx: @label]
en: Row count:
bs: Broj redova:

[ctx: @label]
en: Column count:
bs: Broj kolona:

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
bs: Izaberi ime odredišne tabele

en: From CSV file:
bs: Iz CSV datoteke:

en: From Clipboard
bs: Sa klipborda

en: Start at line (1-%1):
bs: Početak u liniji (1 -%1):

en: Start at line:
bs: Počni od linije:

en: Column
bs: Kolona

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
bs: Došlo je do greške prilikom umetanja zapisa.

en: None
bs: Nijedan

en: Format for column %1:
bs: Format za kolonu %1:

[ctx: @info]
en: <para>No primary key (autonumber) has been defined.</para><para>Should it be automatically defined on import (recommended)?</para><para><note>An imported table without a primary key may not be editable (depending on database type).</note></para>
bs: <para>Nijedan primarni ključ (samobrojni) nije definisan.</para><para>Treba li ga automatski definisati pri uvozu (preporučeno)?</para><para><note> Uvezenu tabelu bez primarnog ključa možda nije moguće uređivati (zavisi od tipa baze).</note></para>

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
bs: Kolona %1

en: Import has been canceled.
bs: Uvoz je prekinut.

en: Error occurred during import.
bs: Došlo je do greške prilikom uvoza.

[ctx: Text type for column]
en: Text
bs: Tekst

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
bs: Broj

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
bs: Valuta

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
bs: (kolona: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
bs: (vrsta: više od %1)

en: Not all rows are visible on this preview
bs: U ovom pregledu nisu vidljive sve vrste

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
bs: Ime kolone

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
bs: Opcije CSV uvoza

en: Text encoding
bs: Kodiranje teksta

en: Always use this encoding when importing CSV data files
bs: Uvijek koristi ovo kodiranje pri uvozu iz CSV datoteka

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
bs: Automatski

en: day
bs: dan

en: month
bs: mjesec

en: year
bs: godina

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
bs: %1, %2, %3 (npr. %4-%5-%6)

en: Date format:
bs: Format datuma:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
bs: Ukloni vodeće i prateće razmake iz tekstualnih vrijednosti

en: Import missing text values as empty texts
bs: Uvozu nedostaju tekstualne vrijednosti kao prazni tekstovi

en: Comma ","
bs: Zarez (,)

en: Semicolon ";"
bs: Tačka-zarez (;)

en: Space " "
bs: Razmak ( )

en: Other
bs: Ostalo

en: Query Columns
bs: Kolone upita

en: Describes field name or expression for the designed query.
bs: Opisuje ime polja ili izraz za dizajnirani upit.

en: Table
bs: Tabela

en: Describes table for a given field. Can be empty.
bs: Opisuje tabelu za dato polje. Može biti prazno.

en: Visible
bs: Vidljivo

en: Describes visibility for a given field or expression.
bs: Opisuje vidljivost za dato polje ili izraz.

en: Sorting
bs: Sortiranje

en: Describes a way of sorting for a given field.
bs: Opisuje način sortiranja za dato polje.

en: Ascending
bs: Rastuće

en: Descending
bs: Opadajuće

en: Criteria
bs: Kriterijumi

en: Describes the criteria for a given field or expression.
bs: Opisuje kriterijume za dato polje ili izraz.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
bs: Ne mogu da prebacim na prikaz podataka zato što je dizajn upita prazan.
    Napravite prvo svoj dizajn.

en: Query definition loading failed.
bs: Učitavanje definicije upita nije uspjelo.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
bs: Dizajn upita je možda iskvaren tako da ga nije moguće otvoriti ni u tekstualnom prikazu.
    Možete obrisati upit i napraviti novi.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
bs: izraz

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
bs: Identifikatori ne mogu počinjati slovom ili znakom '_'

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
bs: Nisam mogao da postavim sortiranje za višestruke kolone (%1)

en: Could not set criteria for empty record
bs: Nemoguće postavljanje kriterija za prazan zapis

en: Alias
bs: Alijas

en: SQL Query Text
bs: Tekst SQL upita

en: Check Query
bs: Provjeri upit

en: Checks query for validity.
bs: Provjerava ispravnost upita.

en: The query is correct
bs: Upit je ispravan

en: The query is incorrect
bs: Upit nije ispravan

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
bs: Unesite svoj upit i izvršite funkciju "Provjeri upit" da biste ga provjerili.

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
bs: upit

[ctx: tooltip]
en: Create new query
bs: Kreiraj novi upit

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
bs: kreira novi upit.

en: Query executing failed.
bs: Izvršavanje upita nije uspelo.

en: Edit Sections
bs: Uredi izbor

en: Raise
bs: Uzdigni

en: Lower
bs: Spusti

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
bs: izvjesti

[ctx: tooltip]
en: Create new report
bs: Kreiraj novi izvještaj

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
bs: Kreira novi izvještaj.

en: Go to first page
bs: Idi na prvu stranicu

en: Goes to first page
bs: Ide na prvu stranicu

en: Go to previous page
bs: Idi na prethodnu stranicu

en: Goes to previous page
bs: Ide na prethodnu stranicu

en: Go to next page
bs: Idi na sljedeću stranicu

en: Goes to next page
bs: Ide na sljedeću stranicu

en: Go to last page
bs: Idi na posljednju stranicu

en: Goes to last page
bs: Ide na posljednju stranicu

en: Current page number
bs: Broj trenutne stranice

en: Number of pages
bs: Broj stranica

en: Print
bs: Štampaj

en: Print report
bs: Izvještaj ispisa

en: Prints the current report.
bs: Ispisuje trenutni izvještaj.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
bs: &Izvezi kao

en: Export:
bs: Izvezi:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
bs: Tekstualni dokument...

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
bs: Izvezi izvještaj kao tektualni dokument (u OpenDocument formatu)

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
bs: Izvozi izvještaje kao tekstualne dokumente( u OpenDocument formatu).

en: Export as PDF
bs: Izvezi kao PDF

en: Exports the current report as PDF.
bs: Izvezi trenutni izvještaj kao PDF.

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
bs: Tablični kalkulator...

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
bs: Izvezi izvještaj kao tablicu (u OpenDocument tabličnom formatu)

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
bs: izvozi izvještaj kao tablicu (u OpenDocument tabličnom formatu).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
bs: Web stranica...

en: Export the report as a web page (in HTML format)
bs: Izvezi izvještaj kao web stranicu (u HTML formatu)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
bs: Izvozi izvještaj kao web stranicu (u HTML formatu).

en: Export Report as PDF
bs: Izvezi izvještaj kao PDF.

en: Exporting the report as PDF to %1 failed.
bs: Izvezi izvještaj kao PDF za %1 nije uspio.

en: Export Failed
bs: Neuspjelo izvoženje

en: Do you want to open exported document?
bs: Da li želite otvoriti izvežen dokument?

en: Export Report as Spreadsheet
bs: Izvezi izvještaj kao tablicu

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
bs: Neuspjelo izvoženje izvještaja kao tablice na %1.

en: Export Report as Text Document
bs: Izvještaj izvoženja kao tekstualnog dokumenta

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
bs: Neuspjelo izvoženje izvještaja kao tekstualnog dokumenta na %1.

en: Export Report as Web Page
bs: Izvezi Izvještaj kao Web Stranicu

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
bs: Neuspjelo Izvoženje izvještaja kao web stranice na %1.

en: Opening failed
bs: Otvaranje nije uspjelo

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
bs: Izvješće shema čini se nevažećim ili oštećenim.

en: Execute the scripting code
bs: Izvrši skriptni kod

en: Executes the scripting code.
bs: Izvršava skripting koda.

en: Edit
bs: Izmijeni

en: Edit actions
bs: Uredi akcije

en: Provides Edit menu.
bs: Pruža podešavanje menija.

en: Configure Editor...
bs: Podesi uređivač...

en: Configure the scripting editor
bs: Konfiguriraj  urednik za skriptiranje

en: Configures the scripting editor.
bs: Konfiguracija urednika za skriptiranje.

en: &Import...
bs: &Uvezi...

en: Import script
bs: Uvezi skriptu.

en: Imports script from a file.
bs: Uvozi skriptu iz datoteke.

en: &Export...
bs: &Izvoz...

en: Export script
bs: Izvoz skripte

en: Exports script to a file.
bs: Izvozi skriptu u datoteku.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
bs: Uvezi skriptu

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
bs: Ne mogu pročitati <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
bs: Izvoz skripte

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
bs: Ne mogu napisati <filename>%1</filename>.

en: Script Type
bs: Tip skripte

en: The type of script
bs: Tip od  skripte

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
bs: Uspješno izvršeno. Proteklo vrijeme :%1ms

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: script
bs: skripta

[ctx: tooltip]
en: Create new script
bs: Kreiraj novu skriptu

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
bs: Kreira novu skriptu.

en: Record source:
bs: Izvor zapisa:

en: Go to selected record source
bs: Idi na odabrani izvor zapisa

en: Bound column:
bs: Vezana kolona:

en: Visible column:
bs: Vidljiva kolona:

en: No field selected
bs: Nijedno polje nije izabrano

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
bs: Ubaci polje tabele "%1"

en: Additional information about the field
bs: Dodatni podaci o polju

en: Field Caption
bs: Natpis polja

en: Describes caption for the field
bs: Opisuje natpis polja.

en: Data Type
bs: Tip podataka

en: Describes data type for the field
bs: Opisuje tip podataka polja.

en: Comments
bs: Komentari

en: Describes additional comments for the field
bs: Opisuje dodatne komentare za polje.

en: Subtype
bs: Podtip

[ctx: Image object type]
en: Image
bs: Slika

en: Unsigned Number
bs: Neoznačeni broj

en: Max Length
bs: Maksimalna dužina

en: Precision
bs: Tačnost

en: Visible Decimal Places
bs: Vidljiva decimalna mjesta

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
bs: Automatski

en: Default Width
bs: Podrazumijevana širina

en: Default Value
bs: Podrazumijevana vrijednost

en: Unique
bs: Jedinstvena

en: Required
bs: Zahtijevana

en: Allow Zero
    Size
bs: Dozvoli nultu
    veličinu

en: Autonumber
bs: Samobrojno

en: Indexed
bs: Indeksirano

en: Record Source
bs: Zapisani Izvor

en: Bound Column
bs: Vezana kolona

en: Visible Column
bs: Vidljiva kolona

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
bs: Ne mogu da prebacim na prikaz podataka zato što je dizajn tabele prazan.
    Napravite prvo svoj dizajn.

en: <para>Setting autonumber requires primary key to be set for current field.</para>
bs: <para> Postavljanje autonumber zahtijeva primarni ključ biti postavljen za tekuće terenu. </para>

en: <para>Do you want to create primary key for current field? Click <interface>Cancel</interface> to cancel setting autonumber.</para>
bs: <para>Želite li stvoriti primarni ključ za tekuće polje? Kliknite <interface>Odustani</interface> da otkaže postavljanje autonumber.</para>

en: Setting Autonumber Field
bs: Postavaljanje samobrojačkog polja

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set autonumber for field <resource>%1</resource>
bs: Postavi autonumber za polje <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set <resource>%1</resource> property for field <resource>%2</resource>
bs: Postavi  <resource>%1</resource> propertis za polje <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
bs: Promijeni tip za polje <resource>%1</resource> za <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set primary key for field <resource>%1</resource>
bs: Postavi primarni ključ za polje <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unset primary key for field <resource>%1</resource>
bs: Ukloni primarni ključ za polje <resource>%1</resource>

en: You should enter field caption.
bs: Trebalo bi da unesete natpis polja.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
bs: Niste dodali nijedno polje.
    Svaka tabela bi trebalo da ima bar jedno polje.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
bs: <para>Tabela<resource>%1</resource> nema <b>primarni ključ</b> definiran.</para><para> Iako nije potreban primarni ključ, to je potrebno za stvaranje odnosa između tablica baze podataka , Želite primarni ključ će se automatski dodaje sada?</para><para>Ako želite dodati primarni ključ ručno, pritisnite <interface>Odustani</interface> da otkaže za uštedu stolu. </para>

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
bs: Prazna vrsta

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
bs: tabela

[ctx: tooltip]
en: Create new table
bs: Kreiranje nove tablice

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
bs: Kreira novu tablicu.

en: Lookup column
bs: Kolona za potragu

[ctx: Question]
en: Error: %1?
bs: Greška:%1?

en: The column's constraint is declared as NOT NULL (required).
bs: Kolona je ograničenje deklariran kao NOT NULL (obavezno).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY (text should be filled).
bs: Kolona je ograničenje deklariran kao NOT EMPTY (tekst treba popuniti).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
bs: Ograničenje kolone je da ne može biti prazna ili nulta.

en: Do you want to delete selected record?
bs: Da li želite obrisati odabrani zapis?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
bs: Želite li da očistite sadržaj tabele %1?

en: Record: %1
bs: Zapis: %1

en: Correct changes
bs: Ispravi izmjene

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
bs[0]: Ograničenje od %2 znakova za polje <resource>%3</resource> je prekoračeno za %1 znak.
    Popravite tekst ili će biti odsječen pri snimanju promjena.
bs[1]: Ograničenje od %2 znakova za polje <resource>%3</resource> je prekoračeno za %1 znaka.
    Popravite tekst ili će biti odsječen pri snimanju promjena.
bs[2]: Ograničenje od %2 znakova za polje <resource>%3</resource> je prekoračeno za %1 znakova.
    Popravite tekst ili će biti odsječen pri snimanju promjena.

en: NAME
bs: IME

en: Field Name
bs: Ime polja

en: * (All Columns)
bs: * (sve kolone)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
bs: Podrazumijevano: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
bs: Informacije o serveru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
bs: &Dodaj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
bs: &Uredi...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
bs: &Obriši...

en: Add a new database connection
bs: Dodaj novu vezu baze podataka

en: Edit selected database connection
bs: Uredi izabranu vezu baze podataka

en: File
bs: Datoteka

en: Add database connection
bs: Dodaj vezu baze podataka

[ctx: @title:window]
en: Add a New Database Connection
bs: Dodaj novu konekciju za bazu podataka

en: Save changes made to this database connection
bs: Snimi izmjene načinjene u ovoj vezi baze podataka

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
bs: Uredu vezu baze podataka

en: Define Query...
bs: Definiši upit...

en: Load database list from the server
bs: Učitaj listu baza sa servera

en: Loads database list from the server, so you can select one using the <interface>Name</interface> combo box.
bs: Učitava sa servera listu baza podataka, tako da možete izabrati neku pomoću kombo kutije <interface>Name</interface>.

en: Save all changes made to this connection information
bs: Snimi sve izmjene načinjene u ovim informacijama o vezi

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
bs: Snimi sve izmjene načinjene u ovim informacijama o vezi. Kasnije ih možete ponovo upotrijebiti.

en: Test database connection
bs: Isprobaj vezu baze podataka

en: Tests database connection. You can check validity of connection information.
bs: Testovi povezivanja baze podataka. Možete provjeriti valjanost informacija veze.

en: Database Connection
bs: Veza baze podataka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
bs: Baza podataka

en: Parameters
bs: Parametri

en: Details
bs: Detalji

[ctx: @title:window]
en: Open Database
bs: Otvori Bazu podataka

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
bs: Poveži se sa serverom baza

en: Open Database Connection
bs: Otvori vezu baze podataka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
bs: Autentifikacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
bs: &Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
bs: &Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
bs: Sačuvaj lozinku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
bs: &Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: &Caption (optional):
bs: &Naslov (opcionalno):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
bs: Server baze podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
bs: &Motor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
bs: Lokalni server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
bs: Udaljeni server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
bs: &Ime domaćina:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
bs: Podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
bs: Koristi datoteku &soketa umjesto TCP/IP porta:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
bs: Podrazumijevano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
bs: &Opis:

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
bs: Otvaram bazu podataka

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
bs: Unesi lozinku ispod.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
bs: Server baze podataka:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
bs: (nenavedeni)

en: &Open
bs: &Otvori

en: Name:
bs: Ime:

en: Enter a filename.
bs: Unesite ime datoteke.

en: Do you want to replace it?
bs: Želite li da ga zamijenite?

en: Replace object
bs: Zamijeni objekat

en: Caption:
bs: Natpis:

en: Please enter the name.
bs: Unesite ime.

en: Please enter the caption.
bs: Unesite natpis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
bs: Unesi lozinku ispod.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
bs: Korisničko ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
bs: Anoniman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
bs: Ime baze podataka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
bs: Lozinka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
bs: Zapamti lozinku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
bs: Projekti pohranjeni u datoteku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
bs: Projekti pohranjeni na serveru baze podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
bs: <b>Postoje Kexi-jevi projekti koje ste skorije otvorili.</b> Izaberite onaj koji želite da otvorite:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
bs: Ime projekta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
bs: Veza

en: File (%1)
bs: Datoteka (%1)

[ctx: Boolean False - No]
en: No
bs: Ne

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
bs: Da

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
bs: Ova datoteka već postoji. Želite li je prebrisati?

en: Overwrite
bs: Prebriši

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
bs: Navigator projekta

en: Open object
bs: Otvori objekat

en: Opens object selected in the list.
bs: Otvara objekat odabran s liste.

en: Delete object
bs: Obriši objekat

en: Deletes the object selected in the list.
bs: Briše objekat odabran s liste.

en: &Rename...
bs: P&reimenuj...

en: Rename object
bs: Preimenuj objekat

en: Renames the object selected in the list.
bs: Preimenuje objekat odabran s liste.

en: &Design
bs: &Dizajniraj

en: Design object
bs: Dizajniraj objekat

en: Starts designing of the object selected in the list.
bs: Početak dizajniranja objekta odabranog s liste.

en: Design in &Text View
bs: Dizajniraj u &tekstualnom prikazu

en: Design object in text view
bs: Dizajniraj objekat u tekstualnom prikazu

en: Starts designing of the object in the list in text view.
bs: Počni dizajnirati objekte na listi u tekstualnom prikazu.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
bs: U &međuspremnik...

en: Export data to clipboard
bs: Slanje podataka u međuspremnik.

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
bs: Slanje podataka iz trenutno odabrane tablice ili upita u međuspremnik.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
bs: U &Datoteku kao tabelu podataka..

en: Export data to a file
bs: Slanje podataka u datoteku

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
bs: Slanje podataka iz trenutno odabrane tabele ili upita u datoteku.

en: &Create Object: %1...
bs: &Napravi objekat: %1...

en: &Create Object...
bs: &Napravi objekat...

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
bs: Preimenuj <resource>%1</resource>:

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
bs: Preimenuj

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
bs: Preimenuj <resource>%1</resource>

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
bs: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Vaš projekt je orazan...<nl/>Zašto ne <b>kreirate</b> nešto?

[ctx: @title:window]
en: Properties
bs: Svojstva

en: &Hide Selected Table/Query
bs: &Sakrij izabranu tabelu/upit

en: &Open Selected Table/Query
bs: &Otvori izabranu tabelu/upit

en: Table:
bs: Tablica:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
bs: &Ubaci

en: &Hide Table
bs: &Sakrij tabelu

en: &Append Field
bs: &Dodaj polje

en: &Append Fields
bs: &Dodaj polja

en: &Open Table
bs: &Otvori tabelu

en: &Design Table
bs: &Dizajniraj tabelu

en: Relationship
bs: Relacija

en: Click to show available actions for this cell
bs: Kliknite da prikažete dostupne radnje za ovu ćeliju

[ctx: @info:whatsthis]
en: Contains a pointer to the currently selected record.
bs: Sadrži pokazivač na trenutno selektiran zapis.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Record navigator.
bs: Navigator zapisa.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Column <resource>%1</resource>.
bs: Kolona <resource>%1</resource>.

en: Insert From &File...
bs: Ubaci iz &datoteke...

en: &Clear
bs: &Očisti

en: <para>File <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
bs: <para>File <filename>%1</filename> već postoji </para><para>Da li želite da ga zamijenite novim?</para>

en: &Don't Replace
bs: &Ne zamjenjuj

en: Record:
bs: Zapis:

en: Current record number
bs: Trenutni broj zapisa

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
bs: od

en: Number of records
bs: Broj zapisa

en: Editing indicator
bs: Indikator uređivanja

en: First record
bs: Prvi zapis

en: Go to first record
bs: Idi na prvi zapis

en: Go to previous record
bs: Idi na prethodni zapis

en: Previous record
bs: Prethodni zapis

en: Go to next record
bs: Idi na sljedeći zapis

en: Next record
bs: Sljedeći zapis

en: Go to last record
bs: Idi na poslejdnji zapis

en: Last record
bs: Posljednji zapis

en: Go to new record
bs: Idi na novi zapis

en: New record
bs: Novi zapis

en: Moves cursor to first record.
bs: Pomiče kursor na prvi zapis.

en: Moves cursor to previous record.
bs: Pomiče kursor na prethodni zapis.

en: Moves cursor to next record.
bs: Pomiče kursor na sljedeći zapis.

en: Moves cursor to last record.
bs: Pomiče kursor na posljednji zapis.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
bs: Pomiče kursor na novi zapis i omogućuje umetanje.
