kexi - en to ca translation catalogue (1403 entries)

en: &No View
ca: &No hi ha vista

en: &Data View
ca: Vista de les &dades

en: D&esign View
ca: Vista del diss&eny

en: &Text View
ca: Vista de &text

en: &Unknown
ca: Desconeg&ut

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
ca: Aquesta funció no està disponible per a la versió %1 de l'aplicació %2.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> function is not available for version %2 of %3 application.
ca: La funció <resource>%1</resource> no està disponible per a la versió %2 de l'aplicació %3.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> could have been incorrectly installed or started. The application will be closed.
ca: El <application>%1</application> es podria haver instal·lat o iniciat incorrectament. L'aplicació es tancarà.

en: Visual database applications creator
ca: Generador d'aplicacions de bases de dades visual

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
ca: Aquest programari el desenvolupa l'equip Kexi, un grup internacional de desenvolupadors independents. Formen part del projecte Calligra.

en: Project maintainer & developer, overall design
ca: Mantenidor i desenvolupador del projecte, disseny global

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
ca: Patrocinadors i suport (empleat de Jarosław Staniek en 2003-2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
ca: Controlador de base de dades PostgreSQL, mòduls de migració i informe, nombroses correccions d'errors

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
ca: Elements de mapa per a formularis i informes, forma de mapa de Flake

en: Features and bug fixes
ca: Funcionalitats i correcció d'errors

en: Users Manual for Kexi 2, main window improvements, numerous bug reports
ca: Manual d'usuari del Kexi 2, millores a la finestra principal, nombrosos informes d''error

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
ca: Diversos estris de formulari, adaptació a les Qt 4, estabilització

en: Web elements for forms and reports
ca: Elements web per a formularis i informes

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
ca: Mòdul de creació de scripts (KROSS), vinculacions de llenguatge Python, disseny

en: Web Forms module
ca: Mòdul de formularis web

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
ca: Controladors del servidor de base de dades Sybase/MS SQL/ODBC, connector de migració xBase, millores per al KexiDB

en: First version of Property Editor and Form Designer
ca: Primera versió de l'editor de propietats i del dissenyador de formularis

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
ca: Col·laboracions per al MySQL i KexiDB, solucions, mòdul de migració, compatibilitat amb el format de fitxer de l'MS Access

en: Oracle database driver
ca: Controlador de la base de dades Oracle

en: Graphics effects, helper dialogs
ca: Efectes gràfics, diàlegs d'ajuda

en: ODBC database driver
ca: Controlador de base de dades ODBC

en: Former project maintainer & developer
ca: Antic mantenidor i desenvolupador del projecte

en: Former developer
ca: Antic desenvolupador

en: Original Form Designer, original user interface & much more
ca: El dissenyador de formularis original, la interfície d'usuari original i molt més

en: CQL++, SQL assistance
ca: CQL++, ajut SQL

en: Original code cleanings
ca: Neteges del codi originals

en: Bugfixes, original Table Widget
ca: Correcció d'errors, estri de taula original

en: Numerous bug reports and tests
ca: Molts informes d'errades i proves

en: AppImage packages for Linux
ca: Paquets d'AppImage per al Linux

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
ca: Molts informes d'errors i proves, millores en el manual

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
ca: Correccions d'errors, millores en el sistema de construcció, neteja de codi

en: Code cleanups
ca: Neteges de codi

en: Initial design improvements
ca: Millores sobre el disseny inicial

en: Icons and user interface research
ca: Icones i recerca quant a la interfície d'usuari

en: Coffee sponsoring
ca: Patrocini del cafè

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
ca: Molts informes d'errades, proves d'usabilitat, assistència tècnica

[ctx: 'createdb' command line option]
en: Create a new, blank project using specified database driver and database name and exit immediately. You will be asked for confirmation if overwriting is needed.
ca: Crea un projecte nou i buit fent servir controladors i nom de base de dades i surt immediatament. Se us demanarà confirmació si cal sobreescriure.

[ctx: 'create-opendb' command line option]
en: Like --createdb, but also open newly created database.
ca: Com --createdb, però també obre una base de dades nova.

[ctx: 'dropdb' command line option]
en: Drop (remove) a project using specified database driver and database name. You will be asked for confirmation.
ca: Suprimeix (elimina) un projecte usant controladors i noms específics de bases de dades. Es demanarà confirmació.

[ctx: 'dbdriver' command line option]
en: Name of a database driver to be used when connecting to a database project ("sqlite" by default). Ignored if a shortcut filename is provided. Complete KDb-specific globally unique identifier can be used, e.g. "org.kde.kdb.sqlite" to specify exact vendor of the driver.
ca: Nom del controlador de la base de dades que s'usarà per connectar a un projecte de base de dades («sqlite» per defecte). S'ignorarà si es proporciona un nom de fitxer de drecera. Es pot usar un identificador únic globalment específic del KDb, p. ex. «org.kde.kdb.sqlite» per especificar el venedor exacte del controlador.

[ctx: 'type' command line option]
en: Specify the type of file provided as an argument. This option is only useful if the filename does not have a valid extension set and its type cannot be determined unambiguously by examining its contents. This option is ignored if no file is specified as an argument.
    Available file types are:
    - "project" for a project file (the default)
    - "shortcut" for a shortcut file pointing to a
      project.
    - "connection" for database connection data.
ca: Especifica el tipus de fitxer facilitat com a argument. Aquesta opció només és útil si el nom del fitxer no té un conjunt d'extensions vàlid i el seu tipus no es pot determinar sense ambigüitats examinant-ne els continguts. S'ignora aquesta opció si no s'especifica cap fitxer com a argument.
    Els tipus disponibles són:
    - «project» per a un fitxer de projecte (el valor per defecte)
    - «shortcut» per a una drecera apuntant a
     un projecte.
    - «connection» per a dades de connexió a una base de dades.

[ctx: 'connection' command line option]
en: Specify a database connection shortcut .kexic file containing connection data. Can be used with --createdb or --create-opendb for convenience instead of using options such as --user, --host or --port.
    Note: Options like --user, --host have precedence over settings defined in the shortcut file.
ca: Especifiqueu una drecera a un fitxer de connexió a una base de dades .kexic que contingui dades de connexió. Es pot usar amb --createdb o --create-opendb per comoditat en lloc d'opcions com --user --host o --port.
    Nota: opcions com ara --user i --host tenen preferència sobre arranjaments definits al fitxer de la drecera.

[ctx: 'readonly' command line option]
en: Specify that any database connections will be performed without write support. This option is ignored when "createdb" option is present, otherwise the database could not be created.
ca: Especifiqueu que qualsevol connexió de base de dades es farà sense permís d'escriptura. Aquesta opció s'ignora quan estigui present l'opció «createdb», si no la base de dades no es podria crear.

[ctx: 'user-mode' command line option]
en: Start project in User Mode, regardless of the project settings.
ca: Inicia projecte en el mode usuari, malgrat el que hi hagi als arranjaments del projecte.

[ctx: 'design-mode' command line option]
en: Start project in Design Mode, regardless of the project settings.
ca: Inicia projecte en mode disseny, malgrat el que hi hagi a l'arranjament del projecte.

[ctx: 'show-navigator' command line option]
en: Show the Project Navigator side pane even if Kexi runs in User Mode.
ca: Mostra la subfinestra lateral del plafó navegador del projecte encara que el Kexi funcioni en el mode usuari.

[ctx: 'hide-menu' command line option]
en: Hide the main menu (the tabbed toolbar) completely. A number of commands from the main menu is still visible. This option is useful in User Mode.
ca: Oculta el menú principal (la barra d'eines amb pestanyes) completament. Una sèrie d'ordres del menú principal sempre són visibles. Aquesta opció és útil en el mode usuari.

[ctx: 'open' command line option]
en: Open object of type 'object_type' and name 'object_name' from specified project on application start. 'object_type' is optional, if omitted - %1 type is assumed. Other object types can be %2, %3, %4, %5. There may by more or less types available depending on Kexi plugins installed.
    Use "" characters to specify names containing spaces.
    Examples: --open MyTable, --open %2:"My very big query"
ca: Obre objecte del tipus «object_type» i nom «object_name» del projecte especificat a l'inici de l'aplicació. «object_type»: és opcional, si s'omet, s'assumeix el tipus %1. Altres tipus d'objectes poden ser %2, %3, %4, %5. Poden ser més o menys, depenent dels connectors instal·lats del Kexi.
    Useu els caràcters "" per especificar noms que contenen espais.
    Exemples: --open Lamevataula, --open query:"La meva gran consulta"

[ctx: 'design' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Design Mode, if one is available.
ca: Com ara --open, però l'objecte s'obrirà en mode Disseny, si n'hi ha un disponible.

[ctx: 'edittext' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Text Mode, if one is available.
ca: Com ara --open, però l'objecte s'obrirà en mode Text, si n'hi ha un disponible.

[ctx: 'execute' command line option]
en: Start execution of object of type 'object_type' and name 'object_name' on application start. 'object_type' is optional, if omitted - %1 type is assumed. Object type can be also %2. There may by more or less types available depending on Kexi plugins installed.
    Use "" characters to specify names containing spaces.
ca: Inicia l'execució de l'objecte de tipus «object_type» i nom «object_name» a l'inici de l'aplicació. «object_type» és opcional, si s'omet, s'assumeix el tipus %1. Els tipus d'objecte també poden ser %2. Poden ser més o menys tipus disponibles, depenent dels connectors instal·lats del Kexi.
    Useu els caràcters "" per especificar els noms que contenen espais.

[ctx: 'new' command line option]
en: Start design of a new object of type 'object_type'.
ca: Inicia el disseny d'un objecte nou del tipus «object_type».

[ctx: 'print' command line option]
en: Open the Print dialog window for an object of type 'object_type' and name 'object_name' in the specified project when the application starts for quick printing of the object's data. 'object_type' is optional; if omitted, %1 type is assumed. Object type can also be %2.
ca: Obre el diàleg d'impressió per a un objecte del tipus «object_type» i nom «object_name» al projecte indicat quan s'inicia l'aplicació, per a una impressió ràpida de les dades dels objectes. «object_type» és opcional; si s'omet, s'assumeix el tipus %1. El tipus d'objecte també es pot %2.

[ctx: 'print-preview' command line option]
en: Open the Print Preview window for an object of type 'object_type' and name 'object_name' in the specified project when the application starts to see preview of the object's data printout. 'object_type' is optional; if omitted, %1 type is assumed. Object type can also be %2.
ca: Obre el diàleg d'impressió per a un objecte del tipus «object_type» i nom «object_name» al projecte indicat quan s'inicia l'aplicació, per a una impressió ràpida de les dades dels objectes. «object_type» és opcional; si s'omet, s'assumeix el tipus %1. El tipus d'objecte també es pot %2.

[ctx: 'user' command line option]
en: Database server's user name when connecting to a project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Default user name is the same as the current login (<resource>%1</resource>).
ca: Nom del servidor que es farà servir per a connectar al projecte de base de dades. S'ignora si s'hi posa una drecera a un nom de fitxer. El nom d'usuari per defecte és el mateix que l'inic de sessió actual (<resource>%1</resource>).

[ctx: 'host' command line option]
en: Network server's (host) name to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Default host is the local computer.
ca: Nom del servidor que es farà servir per a connectar al projecte de base de dades. S'ignora si s'hi posa una drecera a un nom de fitxer. El servidor per defecte és l'ordinador local.

[ctx: 'port' command line option]
en: Network server's port number to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Defaults depend on the used server type (e.g. %1, %2).
ca: Número de port del servidor que es farà servir per a connectar al projecte de base de dades. S'ignora si s'hi posa una drecera a un nom de fitxer. Per defecte depèn del tipus de servidor emprat (p. ex. %1, %2).

[ctx: 'local-socket' command line option]
en: Local computer's socket filename to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Defaults depend on the used server type (e.g. %1, %2).
ca: Nom del fitxer del sòcol de l'ordinador local que es farà servir per a connectar al projecte de base de dades. S'ignora si el projecte s'obre usant un fitxer de drecera. Per defecte depèn del tipus de servidor emprat (p. ex. %1, %2).

[ctx: 'skip-conn-dialog' command line option]
en: Skip displaying connection dialog window and connect directly. Available when opening .kexic or .kexis shortcut files.
ca: Omet la visualització del diàleg de connexió i connecta directament. Disponible en obrir fitxers de drecera .kexic o .kexis.

[ctx: 'fullscreen' command line option]
en: Start Kexi in full screen mode to occupy the whole screen area by hiding window decorations such as title bars.
ca: Inicia el Kexi en mode de pantalla completa per ocupar tota l'àrea de la pantalla ocultant les decoracions de la finestra, com per exemple, les barres de títol.

[ctx: 'list-plugins' command line option]
en: Displays list of plugins available for Kexi with their name, description, version and filenames.
ca: Mostra la llista de connectors disponibles per al Kexi amb el seu nom, descripció, versió i noms de fitxers.

en: Could not find location to save connection data file.
ca: No s'ha pogut trobar la ubicació a on desar el fitxer de dades de connexió.

en: Could not create folder <filename>%1</filename> for connection data file.
ca: No s'ha pogut crear la carpeta <filename>%1</filename> per al fitxer de dades de connexió.

en: Could not remove connection file <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut eliminar el fitxer de connexió <filename>%1</filename>.

en: All Supported Files
ca: Tots els fitxers admesos

en: All Files
ca: Tots els fitxers

en: Unknown error
ca: Error desconegut

en: Details:
ca: Detalls:

[ctx: @info]
en: Object <resource>%1</resource> could not be opened in Design View.
ca: No s'ha pogut obrir l'objecte <resource>%1</resource> a la vista del disseny.

en: Object could not be opened in Data View.
ca: No s'ha pogut obrir l'objecte a la vista de les dades.

en: Do you want to open it in Text View?
ca: Voleu obrir-lo a la vista de text?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
ca: objecte

en: Could not create object's window.
ca: No s'ha pogut crear la finestra de l'objecte.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
ca: El connector o la definició de l'objecte poden estar corruptes.

en: Could not load object's definition.
ca: No s'ha pogut carregar la definició de l'objecte.

en: Object design may be corrupted.
ca: El disseny de l'objecte pot estar corrupte.

[ctx: @info]
en: You can delete <resource>%1</resource> object and create it again.
ca: Podeu suprimir l'objecte <resource>%1</resource> i crear-lo de nou.

en: Could not load object's data.
ca: No s'han pogut carregar les dades de l'objecte.

[ctx: @info]
en: Data identifier: <resource>%1</resource>.
ca: Identificador de dades: <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Create new object of type <resource>%1</resource>
ca: Crea un objecte nou del tipus <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Creates new object of type <resource>%1</resource>
ca: Crea un objecte nou del tipus <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Could not load Kexi plugin file <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer connector del Kexi <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open Kexi plugin <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut obrir el connector del Kexi <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para>Could not find any Kexi plugins, e.g. for tables or forms. Kexi would not be functional so it will exit.</para><para><note>Please check if Kexi is properly installed.</note></para>
ca: <para>No s'ha pogut trobar cap connector pel Kexi, p. ex. per taules o formularis. El Kexi no serà funcional, així que acabarà.</para><para><note>Verifiqueu que el Kexi estigui instal·lat adequadament.</note></para>

[ctx: @info]
en: No plugin for ID <resource>%1</resource>
ca: No hi ha cap connector per l'ID <resource>%1</resource>

en: Could not set empty name for this object.
ca: No es pot posar un nom buit per a aquest objecte.

[ctx: @info]
en: Could not use this name. Object <resource>%1</resource> already exists.
ca: No es pot usar aquest nom. Ja hi ha un objecte amb el nom <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not rename object <resource>%1</resource>.
ca: No s'ha pogut reanomenar l'objecte <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not open project <resource>%1</resource>.
ca: No s'ha pogut obrir el projecte <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not open project. The project file <filename>%1</filename> does not exist.
ca: No s'ha pogut obrir el projecte. El fitxer de projecte <filename>%1</filename> no existeix.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi and cannot be opened. It is an SQLite file created using other tools.
ca: El projecte de base de dades %1 no sembla que s'hagi creat usant Kexi i no es pot obrir. És un fitxer SQLite creant altres eines.

[ctx: @info]
en: Could not create project <resource>%1</resource>.
ca: No s'ha pogut crear el projecte <resource>%1</resource>.

en: Project major version
ca: Versió major del projecte

en: Project minor version
ca: Versió menor projecte

en: Project caption
ca: Títol del projecte

en: Project description
ca: Descripció del projecte

en: Could not load list of tables.
ca: No s'ha pogut carregar la llista de les taules.

[ctx: @info]
en: Opening object <resource>%1</resource> failed.
    %2 %3
ca: Ha fallat l'intent d'obrir l'objecte <resource>%1</resource>.
    %2 %3

en: This project is opened as read only.
ca: Aquest projecte està obert com a només lectura.

en: Could not delete object's user data.
ca: No s'ha pogut suprimir les dades d'usuari de l'objecte.

[ctx: warning]
en: Entire project's data and design will be deleted.
ca: Se suprimiran totes les dades i disseny del projecte.

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>The project %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new, blank one?</para><para><warning>%2</warning></para>
ca: <para>El projecte %1 ja existeix.</para><para>El voleu substituir amb un de nou i buit?</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Replace
ca: Substitueix

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to delete the project <resource>%1</resource>?</para><para><warning>%2</warning></para>
ca: <para>Voleu suprimir el projecte <resource>%1</resource>?</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Delete Project
ca: Suprimeix el projecte

en: Could not delete this project. Database connection for this project has been opened as read only.
ca: No s'ha pogut suprimir aquest projecte. La connexió a la base de dades d'aquest projecte s'ha obert només per lectura.

en: Open As Read Only
ca: Obre com a només lectura

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
ca: <para>No s'ha pogut obrir el fitxer <filename>%1</filename> per lectura i escriptura.</para><para> Voleu obrir el fitxer com a només lectura?</para>

[ctx: @info database connection]
en: <resource>%1</resource> (connection <resource>%2</resource>)
ca: <resource>%1</resource> (connexió <resource>%2</resource>)

en: File <filename>%1</filename> contains no connection information.
ca: El fitxer <filename>%1</filename> no conté cap informació de connexió.

en: File <filename>%1</filename> does not contain group <resource>%2</resource>.
ca: El fitxer <filename>%1</filename> no conté cap grup <resource>%2</resource>.

en: Invalid value <resource>%1</resource> type specified in group <resource>%2</resource> of file <filename>%3</filename>.
ca: Tipus de valor <resource>%1</resource> no vàlid especificat en el grup <resource>%2</resource> del fitxer <filename>%3</filename>.

en: No valid "engine" field specified in group <resource>%1</resource> of file <filename>%2</filename>.
ca: No s'ha especificat cap camp «engine» vàlid en el grup <resource>%1</resource> del fitxer <filename>%2</filename>.

en: Could not create folder <filename>%1</filename> for storing recent projects information.
ca: No s'ha pogut crear la carpeta <filename>%1</filename> per a emmagatzemar informació dels projectes recents.

en: &Ascending
ca: &Ascendent

en: Sort data in ascending order
ca: Ordena les dades en ordre ascendent

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
ca: Ordena les dades en ordre ascendent (de la A a la Z i de 0 a 9). S'usaran les dades de la columna seleccionades per a ordenar.

en: &Descending
ca: &Descendent

en: Sort data in descending order
ca: Ordena les dades en ordre descendent

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
ca: Ordena les dades en ordre descendent (de la Z a la A i de 9 a 0). S'usaran les dades de la columna seleccionades per a ordenar.

[ctx: <file> argument description for the command line]
en: Kexi database project filename, Kexi shortcut filename, or name of a Kexi database project on a server to open.
ca: Nom de fitxer de projecte de base de dades del Kexi, nom de drecera de fitxer del Kexi, o nom de projecte de base de dades del Kexi per a obrir en un servidor.

en: Switch to data view
ca: Alterna al mode de vista de les dades

en: Switches to data view.
ca: Alterna al mode de vista de les dades.

en: Switch to design view
ca: Alterna al mode vista del disseny

en: Switches to design view.
ca: Alterna al mode vista del disseny.

en: Switch to text view
ca: Commuta al mode de vista de text

en: Switches to text view.
ca: Commuta al mode de vista de text.

en: Menu for the current window
ca: Menú per a la finestra actual

en: Shows menu for the current window.
ca: Mostra el menú per a la finestra actual.

en: Save
ca: Desa

en: Save current design
ca: Desa el disseny actual

en: Saves changes made to the current design.
ca: Desa els canvis fets al disseny actual.

en: Data
ca: Dades

en: Design
ca: Disseny

en: Could not create new object.
ca: No s'ha pogut crear l'objecte nou.

en: Save Changes
ca: Desa els canvis

en: Do Not Switch
ca: No commutis

en: <para>There are unsaved changes in object <resource>%1</resource>.</para><para>Do you want to save these changes before switching to other view?</para>
ca: <para>Hi ha canvis sense desar en l'objecte <resource>%1</resource>.</para><para>Voleu desar aquests canvis abans de commutar a una altra vista?</para>

en: Confirm Saving Changes
ca: Confirma el desament dels canvis

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
ca: S'ha canviat el disseny. Heu de desar-lo abans de commutar a una altra vista.

en: Switching to other view failed (%1).
ca: La commutació a una altra vista ha fallat (%1).

en: Saving object's definition failed.
ca: Ha fallat el desament de la definició de l'objecte.

en: Saving object's data failed.
ca: Ha fallat el desament de les dades de l'objecte.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for multiple widgets
ca: Canvia la propietat <resource>%1</resource> per a estris múltiples

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for widget <resource>%2</resource>
ca: Canvia la propietat <resource>%1</resource> per a l'estri <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
ca: Mou múltiples estris

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
ca: Alinea els estris a la quadrícula

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
ca: Alinea els estris a l'esquerra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
ca: Alinea els estris a la dreta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
ca: Alinea els estris a dalt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
ca: Alinea els estris a baix

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
ca: Redimensiona els estris a la quadrícula

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
ca: Redimensiona els estris per a ajustar-hi els continguts

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
ca: Redimensiona els estris al més estret

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
ca: Ajusta la mida dels estris al més ample

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
ca: Ajusta la mida dels estris al més curt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
ca: Ajusta la mida dels estris al més alt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget <resource>%1</resource>
ca: Insereix l'estri <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
ca: Insereix un estri

[ctx: @info]
en: Could not insert widget of type <resource>%1</resource>. A problem with widget's creation encountered.
ca: No s'ha pogut inserir l'estri de tipus <resource>%1</resource>. S'ha trobat un problema amb la creació de l'estri.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ca: Enganxa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
ca: Suprimeix l'estri

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
ca: Duplica l'estri

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
ca: Retalla

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
ca: Afegeix una pàgina

en: Page %1
ca: Pàgina %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Page
ca: Suprimeix la pàgina

[ctx: @title:window]
en: Edit Form Connections
ca: Edició de connexions de formulari

en: &New Connection
ca: Connexió &nova

en: &Delete Connection
ca: &Suprimeix la connexió

en: OK?
ca: D'acord?

en: Connection correctness
ca: Correcció de la connexió

en: Sender
ca: Remitent

en: Signal
ca: Senyal

en: Receiver
ca: Receptor

en: Slot
ca: Ranura

en: The connection is OK.
ca: La connexió és correcta.

en: The connection is invalid.
ca: La connexió no és vàlida.

en: You have not selected item: <resource>%1</resource>.
ca: No heu seleccionat l'element: <resource>%1</resource>.

en: The signal/slot arguments are not compatible.
ca: Els arguments del senyal/ranura no són compatibles.

en: Do you want to delete this connection?
ca: Voleu suprimir aquesta connexió?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Connection
ca: &Suprimeix la connexió

[ctx: @title:window]
en: Edit Listview Contents
ca: Edita els continguts de la vista de llista

en: Columns
ca: Columnes

en: &Add Item
ca: &Afegeix un element

en: New &Subitem
ca: &Subelement nou

en: &Delete Item
ca: Su&primeix l'element

en: Move Item &Up
ca: Mo&u l'element amunt

en: Move Item &Down
ca: Mou l'element a&vall

en: Contents
ca: Contingut

en: Caption
ca: Títol

en: Width
ca: Amplada

en: Clickable
ca: Clicable

en: Resizable
ca: Es pot redimensionar

en: Full Width
ca: Amplada total

en: New Column
ca: Columna nova

en: New Item
ca: Element nou

en: Sub Item
ca: Subelement

en: Form
ca: Formulari

[ctx: @info]
en: Renaming widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> failed.
ca: Ha fallat el canvi de nom de l'estri <resource>%1</resource> a <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not rename widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> because <resource>%3</resource> is not a valid name (identifier) for a widget.
ca: No es pot reanomenar l'estri <resource>%1</resource> a <resource>%2</resource> perquè <resource>%3</resource> no és cap nom (identificador) vàlid per a un estri.

[ctx: @info]
en: Could not rename widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> because a widget with the name <resource>%3</resource> already exists.
ca: No es pot reanomenar l'estri <resource>%1</resource> a <resource>%2</resource> perquè ja existeix un estri amb el nom <resource>%3</resource>.

en: Multiple Widgets (%1)
ca: Estris múltiples (%1)

en: %1 : Form
ca: %1: Formulari

en: No Buddy
ca: Sense ningú

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
ca: Alineació horitz.

en: Horizontal Alignment
ca: Alineació horitzontal

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
ca: Alineació vert.

en: Vertical Alignment
ca: Alineació vertical

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
ca: Nom

en: Window title
ca: Títol de la finestra

en: Background Pixmap
ca: Mapa de píxels del fons

[ctx: Property: enabled widget]
en: Enabled
ca: Habilitat

en: Geometry
ca: Geometria

en: Size Policy
ca: Política de mides

en: Minimum Size
ca: Mida mínima

en: Maximum Size
ca: Mida màxima

en: Font
ca: Tipus de lletra

en: Foreground Color
ca: Color de primer pla

en: Background Color
ca: Color de fons

en: Fill Background
ca: Omple el fons

en: Focus Policy
ca: Política de focus

en: Margin
ca: Marge

en: Read Only
ca: Només de lectura

en: Style Sheet
ca: Full d'estil

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
ca: Consell

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
ca: Què és això

en: Icon Size
ca: Mida d'icona

en: Frame
ca: Marc

en: Frame Width
ca: Amplada del marc

en: Mid Frame Width
ca: Amplada mitjana del marc

en: Frame Shape
ca: Forma del marc

en: Frame Shadow
ca: Ombra del marc

en: Vertical Scrollbar
ca: Barra de desplaçament vertical

en: Horizontal Scrollbar
ca: Barra de desplaçament horitzontal

en: No Background
ca: Sense fons

en: Palette Foreground
ca: Paleta de primer pla

[ctx: Baseline (HINT: for Align)]
en: Baseline
ca: Línia base

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
ca: Esquerra

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
ca: Dreta

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
ca: Centre

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
ca: Justificada

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
ca: Dalt

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
ca: Baix

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
ca: Sense marc

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
ca: Quadre

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
ca: Plafó

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
ca: Plafó de la finestra

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
ca: Línia horitz.

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
ca: Línia vertical

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
ca: Estilitzat

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
ca: Emergent

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
ca: Barra de menús

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
ca: Barra d'eines

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
ca: Quadre de text

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
ca: Estri de pestanya

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
ca: Grup de caselles

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
ca: Pla

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
ca: Aixecat

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
ca: Enfonsat

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
ca: Intern

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
ca: Sense focus

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
ca: Pestanya

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
ca: Clic

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
ca: Pestanya/Clic

[ctx: Tab/Click/MouseWheel (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click/Mouse Wheel
ca: Tabulador/Clic/Roda del ratolí

en: Always Off
ca: Sempre apagat

en: Always On
ca: Sempre encès

en: Horizontal
ca: Horitzontal

en: Left to Right
ca: D'esquerra a dreta

en: Right to Left
ca: De dreta a esquerra

en: Qt Designer UI Files
ca: Fitxers UI del Qt Designer

en: No action
ca: Sense acció

en: Application actions
ca: Accions d'aplicació

[ctx: Current form's actions]
en: Current
ca: Actual

en: Open in Data View
ca: Obre a la vista de les dades

en: Execute
ca: Executa

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
ca: Exporta a un fitxer
    Com a taula de dades

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
ca: Copia al porta-retalls
    Com a taula de dades

en: Create New Object (%1)
ca: Crea un objecte nou (%1)

en: Open in Design View
ca: Obre a la vista del disseny

en: Open in Text View
ca: Obre en vista de text

en: Close View
ca: Tanca la vista

en: &Select action to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
ca: &Selecciona l'acció a executar després de clicar el botó <resource>%1</resource>:

en: &Select macro to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
ca: &Selecciona la macro a executar després de clicar el botó <resource>%1</resource>:

en: &Select script to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
ca: &Selecciona l'script a executar després de clicar el botó <resource>%1</resource>:

en: &Select object to be opened after clicking <resource>%1</resource> button:
ca: &Selecciona l'objecte a obrir després de clicar el botó <resource>%1</resource>:

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
ca: Assignació d'acció a botó

en: Action category:
ca: Categoria d'acció:

en: Action to execute:
ca: Acció a executar:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
ca: &Assigna

en: Assign action
ca: Assigna una acció

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
ca: Edita text enriquit

en: Bold
ca: Negreta

en: Italic
ca: Cursiva

en: Underline
ca: Subratllat

en: Superscript
ca: Superíndex

en: Subscript
ca: Subíndex

en: Left Align
ca: Alineació esquerra

en: Centered
ca: Centrat

en: Right Align
ca: Alineat a la dreta

en: Justified
ca: Justificat

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
ca: Edició d'ordre de tabulació

en: Move Up
ca: Mou amunt

en: Move widget up
ca: Mou l'estri a dalt

en: Move Down
ca: Mou avall

en: Move widget down
ca: Mou l'estri avall

en: Handle tab order automatically
ca: Gestiona l'ordre de tabulació automàticament

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
ca: Edició de continguts de %1

en: Could not find any form widget plugins.
ca: No s'han pogut trobar cap connector d'estri de formulari.

[ctx: @info]
en: Could not load Kexi Form Widgets plugin file <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut carregar el fitxer connector d'estris de formulari del Kexi <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open Kexi Form Widgets plugin <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut obrir el connector d'estris de formulari del Kexi <filename>%1</filename>.

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
ca: Insereix horitzontal

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
ca: Insereix vertical

en: Insert Widget: %1
ca: Insereix l'estri %1

en: Cancel
ca: Cancel·la

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
ca: Pàgina de pestanya

[ctx: Widget's type]
en: Type
ca: Tipus

en: Widget name
ca: Nom de l'estri

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
ca: Següent

en: Open
ca: Obre

[ctx: @info]
en: <para>The file <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to overwrite it?</para>
ca: <para>El fitxer <filename>%1</filename> ja existeix.</para><para>Voleu sobreescriure'l?</para>

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
ca: El fitxer o directori <filename>%1</filename> no existeix.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
ca: Hiperenllaç <link>%1</link> no vàlid.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
ca: L'executable <link>%1</link> no està permès.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
ca: Hiperenllaç remot <link>%1</link> no vàlid.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
ca: Voleu executar aquest fitxer?<warning>L'execució d'executables pot ser perillosa.</warning>

[ctx: @action:button Run script file]
en: Run
ca: Executa

en: modified
ca: modificat

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
ca: Informe d'errors o petició

en: Operating system & platform:
ca: Sistema operatiu i plataforma:

[ctx: Other operating system]
en: Other
ca: Altres

[ctx: Other platform]
en: Other
ca: Altres

en: (All fields)
ca: (Tots els camps)

en: (Current field)
ca: (Camp actual)

[ctx: @title:window]
en: Replace
ca: Substitució

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
ca: Substitueix a <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find
ca: Cerca

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
ca: Cerca a <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
ca: no s'ha trobat l'element

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
ca: &Cerca a:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
ca: &Cerca:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
ca: Només paraules &senceres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
ca: Cer&ca:

[ctx: Replace all occurrences with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_replaceLbl)
en: Re&place with:
ca: Substitueix &per:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
ca: Assisteix en el reemplaçament

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
ca: E&ncaixa:

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
ca: Sensible a c&aixa

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
ca: Qualsevol part de camp

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
ca: Tot el camp

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
ca: Inici del camp

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
ca: Amunt

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
ca: Avall

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
ca: Totes les files

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
ca: &Substitueix

[ctx: Replace All Occurrences]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplaceAll)
en: Replace All
ca: Substitueix-ho tot

en: &Close Tab
ca: Tan&ca la pestanya

en: Close the current tab
ca: Tanca la pestanya actual

en: Closes the current tab.
ca: Tanca la pestanya actual.

en: Cl&ose All Tabs
ca: Tanca t&otes les pestanyes

en: Close all tabs
ca: Tanca totes les pestanyes

en: Closes all tabs.
ca: Tanca totes les pestanyes.

en: Create a new project
ca: Crea un projecte nou

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
ca: Crea un projecte nou. El projecte obert actualment no es veu afectat.

en: Open an existing project
ca: Obre un projecte existent

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
ca: Obre un projecte existent. El projecte obert actualment no es veu afectat.

en: Welcome
ca: Benvingut

en: Show Welcome page
ca: Mostra la pàgina de benvinguda

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
ca: Mostra la pàgina de benvinguda amb una llista de documents oberts recentment i altra informació.

en: Save object changes
ca: Desa els canvis als objectes

en: Saves object changes from currently selected window.
ca: Desa els canvis als objectes des de la finestra seleccionada.

en: Save &As...
ca: D&esa com a...

en: Save object as
ca: Desa l'objecte com a

en: Saves object from currently selected window under a new name (within the same project).
ca: Desa l'objecte de la finestra actualment seleccionada amb un nom nou (dins del mateix projecte).

en: &Import, Export or Send...
ca: &Importa, exporta o envia...

en: Import, export or send project
ca: Importa, exporta o envia un projecte

en: Imports, exports or sends project.
ca: Importa, exporta o envia un projecte.

[ctx: Close Project]
en: &Close
ca: &Tanca

en: Close the current project
ca: Tanca el projecte actual

en: Closes the current project.
ca: Tanca el projecte actual.

en: Quits Kexi application.
ca: Surt de l'aplicació Kexi.

en: &Import Database...
ca: &Importa base de dades...

en: Import entire database as a Kexi project
ca: Importa tota la base de dades com a projecte Kexi

en: Imports entire database as a Kexi project.
ca: Importa tota la base de dades com a projecte Kexi.

en: Import Tables...
ca: Importa taules...

en: Import data from an external source into this project
ca: Importa dades d'una font externa en aquest projecte

en: Imports data from an external source into this project.
ca: Importa dades d'una font externa en aquest projecte.

en: &Compact Database...
ca: &Compacta la base de dades...

en: Compact the current database project
ca: Compacta el projecte actual de bases de dades

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
ca: Compacta el projecte de base de dades actual, de manera que ocuparà menys espai i treballarà més de pressa.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
ca: Importa dades des d'un &Fitxer...

en: Import table data from a file
ca: Importa les dades de la taula des d'un fitxer

en: Imports table data from a file.
ca: Importa les dades de la taula des d'un fitxer.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
ca: Exporta dades a un &Fitxer...

en: Export data from the active table or query to a file
ca: Exporta dades des de la taula activa o la consulta a un fitxer

en: Exports data from the active table or query to a file.
ca: Exporta dades des de la taula activa o la consulta a un fitxer.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
ca: Enganxa especial...

en: Paste clipboard data as a table
ca: Enganxa les dades del porta-retalls com a una taula

en: Pastes clipboard data as a table.
ca: Enganxa les dades del porta-retalls com a una taula.

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
ca: Copia especial...

en: Copy selected table or query data to clipboard
ca: Copia la taula o la consulta seleccionada al porta-retalls

en: Copies selected table or query data to clipboard.
ca: Copia les taules o consultes seleccionades al porta-retalls.

en: Reverts the most recent editing action.
ca: Desfà l'acció d'edició més recent.

en: Reverts the most recent undo action.
ca: Desfà l'acció de desfer més recent.

en: Find text
ca: Cerca el text

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
ca: Cerca la primera concurrència d'un tros de text.

en: &Delete
ca: &Suprimeix

en: Delete selected object
ca: Suprimeix l'objecte seleccionat

en: Deletes currently selected object.
ca: Suprimeix l'objecte seleccionat actualment.

en: Delete Record
ca: Supressió de registre

en: Delete the current record
ca: Suprimeix el registre actual

en: Deletes the current record.
ca: Suprimeix el registre actual.

en: Clear Table Contents...
ca: Neteja el contingut de la taula...

en: Clear table contents
ca: Neteja el contingut de la taula

en: Clears table contents.
ca: Neteja el contingut de la taula.

en: Edit Item
ca: Edita element

en: Edit currently selected item
ca: Edita l'element seleccionat

en: Edits currently selected item.
ca: Edita l'element seleccionat actualment.

en: &Insert Empty Row
ca: &Insereix una fila buida

en: Insert one empty row above
ca: Insereix una línia buida a sobre

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
ca: Insereix una línia buida a sobre de la línia seleccionada actualment.

en: Show Project Navigator
ca: Mostra el navegador del projecte

en: Show the Project Navigator pane
ca: Mostra la subfinestra del navegador del projecte

en: Shows the Project Navigator pane.
ca: Mostra la subfinestra del navegador del projecte.

en: Activate Project Navigator
ca: Activa el navegador del projecte

en: Activate the Project Navigator pane
ca: Activa la subfinestra del navegador del projecte

en: Activates the Project Navigator pane. If it is hidden, shows it first.
ca: Activa la subfinestra del navegador del projecte. Si està oculta, primer la mostra.

en: Activate main area
ca: Activa l'àrea principal.

en: Activate the main area
ca: Activa l'àrea principal

en: Activates the main area.
ca: Activa l'àrea principal.

en: Show Property Editor
ca: Mostra l'editor de propietats

en: Show the Property Editor pane
ca: Mostra la subfinestra de l'editor de propietats

en: Shows the Property Editor pane.
ca: Mostra la subfinestra de l'editor de propietats.

en: Activate Property Editor
ca: Activa l'editor de propietats

en: Activate the Property Editor pane
ca: Activa la subfinestra de l'editor de propietats

en: Activates the Property Editor pane. If it is hidden, shows it first.
ca: Activa la subfinestra de l'editor de propietats. Si està oculta, primer la mostra.

en: Switch to Global Search
ca: Commuta a la cerca global

en: Switch to Global Search box
ca: Commuta al quadre de cerca global

en: Switches to Global Search box.
ca: Commuta al quadre de cerca global.

en: &Save Record
ca: De&sa el registre

en: Save changes made to the current record
ca: Desa els canvis fets al registre actual

en: Saves changes made to the current record.
ca: Desa els canvis fets al registre actual.

en: &Cancel Record Changes
ca: &Cancel·la els canvis del registre

en: Cancel changes made to the current record
ca: Cancel·la els canvis fets al registre actual

en: Cancels changes made to the current record.
ca: Cancel·la els canvis fets al registre actual.

en: &Execute
ca: &Executa

en: &Font...
ca: &Tipus de lletra...

en: Change font for selected object
ca: Canvia el tipus de lletra de l'objecte seleccionat

en: Changes font for selected object.
ca: Canvia el tipus de lletra de l'objecte seleccionat.

en: &Next Window
ca: &Finestra següent

en: Next window
ca: Finestra següent

en: Switches to the next window.
ca: Commuta a la finestra següent.

en: &Previous Window
ca: F&inestra anterior

en: Previous window
ca: Finestra anterior

en: Switches to the previous window.
ca: Commuta a la finestra anterior.

en: This shows useful tips on the use of this application.
ca: Això us mostra consells d'utilitat en l'ús d'aquesta aplicació.

[ctx: Help Menu]
en: Help
ca: Ajuda

en: Show Help menu
ca: Mostra el menú d'ajuda

en: Shows Help menu.
ca: Mostra el menú d'ajuda.

en: <br/>(reason: <i>%1</i>)
ca: <br/>(motiu: <i>%1</i>)

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi.<nl/>Do you want to import it as a new Kexi project?
ca: El projecte de base de dades %1 no sembla que s'hagi creat usant el Kexi.<nl/>Voleu importar-lo com a un projecte nou del Kexi?

[ctx: @action:button Import Database]
en: &Import...
ca: &Importa...

[ctx: @window:title]
en: Select New Project's Location
ca: Seleccioneu la ubicació del projecte nou

en: cannot create object - unknown object type "%1"
ca: no s'ha pogut crear l'objecte - tipus d'objecte «%1» desconegut

en: unknown object type "%1"
ca: objecte de tipus desconegut «%1»

en: cannot create object of type "%1"
ca: no s'ha pogut crear un objecte del tipus «%1»

[ctx: "executing object" action]
en: executing
ca: s'està executant

en: opening
ca: s'està obrint

en: table not found
ca: taula no trobada

en: query not found
ca: consulta no trobada

en: macro not found
ca: No s'ha trobat la macro

en: script not found
ca: no s'ha trobat l'script

en: object not found
ca: no s'ha trobat l'objecte

en: cannot execute object
ca: no s'ha pogut executar l'objecte

en: cannot open object
ca: no s'ha pogut obrir l'objecte

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
ca: Heu requerit que els objectes seleccionats s'obrin o es processin automàticament a l'inici. Molts objectes no es poden obrir o processar.

en: Property Editor
ca: Editor de propietats

en: Properties
ca: Propietats

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
ca: %1 (només de lectura)

en: From File...
ca: Des de fitxer...

en: From Server...
ca: Des de servidor...

[ctx: @info]
en: Selected view is not supported for <resource>%1</resource> object.
ca: La vista seleccionada no està permesa per a l'objecte <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Selected view (%1) is not supported by this object type (%2).
ca: La vista seleccionada (%1) no està permesa per a aquest tipus d'objecte (%2).

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
ca: No s'ha pogut desar amb el nom original.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
ca: Desa

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
ca: Desa l'objecte com a

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
ca: Ha fallat en desar l'objecte <resource>%1</resource>.

en: Save changes
ca: Desa els canvis

[ctx: @info]
en: Saves all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
ca: Desa tots els canvis recents fets a l'objecte <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Discards all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
ca: Descarta tots els canvis recents fets a l'objecte <resource>%1</resource>.

en: Do you want to save changes?
ca: Voleu desar els canvis?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
ca: No està permesa l'obertura en mode «%1»

[ctx: @info]
en: Tab for <resource>%1</resource> (%2).
ca: Pestanya per a <resource>%1</resource> (%2).

[ctx: @info]
en: Tab for <resource>%1</resource>.
ca: Pestanya per a <resource>%1</resource>.

[ctx: @info Delete <objecttype> <objectname>?]
en: <para>Do you want to permanently delete the following object?<nl/><nl/>%1 <resource>%2</resource></para><para><note>If you click <interface>Delete</interface>, you will not be able to undo the deletion.</note></para>
ca: <para>Voleu suprimir permanentment l'objecte següent?<nl/><nl/>%1 <resource>%2</resource></para><para><note>Si cliqueu <interface>Suprimeix</interface>, no podreu desfer l'acció.</note></para>

[ctx: @title:window Delete Object %1.]
en: Delete <resource>%1</resource>?
ca: Suprimeixo <resource>%1</resource>?

en: Could not delete object.
ca: No s'ha pogut suprimir l'objecte.

[ctx: @info]
en: <para>Before renaming object <resource>%1</resource> it should be closed.</para><para>Do you want to close it?</para>
ca: <para>Abans de reanomenar l'objecte <resource>%1</resource> s'hauria de tancar.</para><para>El voleu tancar?</para>

en: Close Window and Rename
ca: Tanca la finestra i reanomena

[ctx: @info]
en: Renaming object <resource>%1</resource> failed.
ca: Ha fallat el canvi de nom de l'objecte <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Setting caption for object <resource>%1</resource> failed.
ca: Ha fallat el canvi del títol de l'objecte <resource>%1</resource>.

en: Compacting database file <filename>%1</filename> is not supported.
ca: No està permesa la compactació del fitxer de bases de dades <filename>%1</filename>.

[ctx: @action:button Compact database]
en: Compact
ca: Compacta

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
ca: El projecte actual s'ha de tancar abans de compactar la base de dades. S'obrirà de nou després de compactar.
    
    Voleu continuar?

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> that you want to export data from is changed and has not yet been saved. Do you want to use data from the changed query for exporting or from its original (saved) version?
ca: El disseny de la consulta <resource>%1</resource>de la que voleu exportar dades s'ha canviat i encara no s'ha desat. Voleu usar les dades de la consulta canviada per exportar o de la seva versió original (desada)?

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Changed Query
ca: Usa la consulta canviada

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Original Query
ca: Usa la consulta original

en: Task-oriented toolbar. Groups commands using tabs.
ca: Barra d'eines orientades a tasques. Agrupa ordres usant pestanyes.

[ctx: Report a bug or wish for Kexi application]
en: Report a &Bug or Wish...
ca: Informe d'&errors o petició...

en: Files a bug or wish for Kexi application.
ca: Enregistra un informe d'error o millora per l'aplicació Kexi.

en: Activates a "What's This?" tool.
ca: Activa l'eina «Què és això».

en: Help
ca: Ajuda

en: Shows Kexi Handbook.
ca: Mostra el manual del Kexi.

en: Shows information about Kexi application.
ca: Mostra informació quant a l'aplicació Kexi.

en: Shows information about KDE.
ca: Mostra informació quant al KDE.

en: Create
ca: Crea

en: External Data
ca: Dades externes

en: Tools
ca: Eines

en: Form Design
ca: Disseny de formulari

en: Report Design
ca: Disseny d'informe

[ctx: @info]
en: Could not start <application>%1</application> application.
ca: No s'ha pogut iniciar l'aplicació <application>%1</application>.

[ctx: @info]
en: Command <command>%1</command> failed.
ca: L'ordre <command>%1</command> ha fallat.

en: Visit KEXI Facebook page at %1
ca: Visiteu la pàgina KEXI de Facebook a %1

en: Visit KEXI Twitter page at %1
ca: Visiteu la pàgina KEXI de Twitter a %1

en: Visit Calligra home page at %1
ca: Visiteu la pàgina web del Calligra a %1

[ctx: @info]
en: <para>Could not open icon resource file <filename>%1</filename>.</para><para><application>Kexi</application> will not start. Please check if <application>Kexi</application> is properly installed.</para>
ca: <para>No s'ha pogut obrir el fitxer de recursos d'icona <filename>%1</filename>.</para><para>El <application>Kexi</application> no s'iniciarà. Comproveu que el <application>Kexi</application> estigui adequadament instal·lat.</para>

[ctx: @info Tried to find files in <dir list>]
en: Tried to find in %1.
ca: Es mira de trobar a %1.

[ctx: @info]
en: Could not open icon resource file <filename>%1</filename>. Please check if <application>%2</application> is properly installed.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de recursos d'icona <filename>%1</filename>. Comproveu que el <application>%2</application> estigui adequadament instal·lat.

en: Search
ca: Cerca

en: Try Again
ca: Intentar de nou

[ctx: @title:window]
en: New Project
ca: Projecte nou

[ctx: @info]
en: Kexi will create a new database project. Select blank database.
ca: El Kexi crearà un projecte nou de base de dades. Seleccioneu una base de dades buida.

en: Blank Projects
ca: Projectes buits

en: Blank database
ca: Base de dades buida

en: Database project without any objects
ca: Projectes de base de dades sense cap objecte

en: Contacts
ca: Contactes

en: Movie catalog
ca: Catàleg de pel·lícules

en: Templates
ca: Plantilles

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
ca: Mètode d'emmagatzematge

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
ca: Escolliu el mètode d'emmagatzematge que s'usarà per al projecte nou.

en: New database
ca: Base de dades nova

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
ca: Títol i nom de fitxer del projecte

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Filename will be created automatically based on the caption. You can change the filename too.
ca: Introduïu un títol pel projecte nou. El nom de fitxer es crearà automàticament basat en el títol. També podeu canviar el nom del fitxer.

en: Enter project caption.
ca: Introduïu el títol del projecte.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a relative path.</para><para><note>Enter absolute path of a file to be created.</note></para>
ca: <para><filename>%1</filename> és un camí relatiu.</para><para><note>Introduïu un camí absolut al fitxer que s'ha de crear.</note></para>

en: Enter a valid project filename. The file should be located on this computer.
ca: Introduïu un nom de fitxer de projecte vàlid. El fitxer ha d'estar ubicat en aquest ordinador.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a directory name.</para><para><note>Enter name of a file to be created.</note></para>
ca: <para><filename>%1</filename> és un nom de directori.</para><para><note>Introduïu un nom del fitxer que s'ha de crear.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not create database file <filename>%1</filename>.</para><para><note>There is no permission to create this file. Pick another directory or change permissions so the file can be created.</note></para>
ca: <para>No s'ha pogut crear el fitxer de base de dades <filename>%1</filename>.</para><para><note>No hi ha permís per crear aquest fitxer. Seleccioneu un altre directori o canvieu els permisos perquè es pugui crear el fitxer.</note></para>

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
ca: Creació del projecte

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
ca: Espereu mentre es crea el projecte.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
ca: Connexió a la base de dades

[ctx: @info]
en: <para>Select database server's connection you wish to use to create a new Kexi project.</para><para>Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
ca: <para>Seleccioneu la connexió amb el servidor de base de dades que voleu usar per a crear un projecte nou del Kexi.</para><para>També podeu afegir, editar o suprimir connexions de la llista.</para>

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Database Name
ca: Títol del projecte i nom de la base de dades

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Database name will be created automatically based on the caption. You can change the database name too.
ca: Introduïu un títol pel projecte nou. El nom de la base de dades es crearà automàticament basat en el títol. També podeu canviar el nom de la base de dades.

[ctx: @info]
en: Existing project databases on <resource>%1 (%2)</resource> database server:
ca: Bases de dades de projectes existents al servidor de bases de dades <resource>%1 (%2)</resource>:

en: Enter database name.
ca: Introduïu el nom de la base de dades.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
ca: Ja existeix una base de dades amb aquest nom. Voleu suprimir-la i crear-ne una de nova?

en: Delete and Create New
ca: Suprimeix i crea una nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
ca: <b>Seleccioneu un fitxer de projecte Kexi existent a obrir:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
ca: &Avançat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
ca: Premeu el botó «Avançat» si voleu buscar un projecte existent a un servidor en comptes d'un fitxer.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
ca: Obre un projecte

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
ca: Seleccioneu un projecte a obrir. Podeu seleccionar un projecte emmagatzemat en un fitxer o en un servidor de bases de dades.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
ca: Projectes emmagatzemats en fitxer

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
ca: Projectes emmagatzemats en servidor de bases de dades

[ctx: @info]
en: <para>Select database server's connection with project you wish to open.</para><para>Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
ca: <para>Escolliu la connexió amb el servidor de base de dades amb el projecte que voleu obrir.</para><para>També podeu afegir, editar o suprimir connexions de la llista.</para>

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
ca: Obre un projecte en un servidor de bases de dades

[ctx: @info]
en: Select project on database server <resource>%1 (%2)</resource> to open.
ca: Seleccioneu un projecte en el servidor de bases de dades <resource>%1 (%2)</resource> a obrir.

[ctx: @title:window]
en: Database Password
ca: Contrasenya de la base de dades

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
ca: Fitxer

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
ca: Projecte nou emmagatzemat en un fitxer

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
ca: Servidor

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
ca: Projecte nou emmagatzemat en un servidor de bases de dades

en: Opened less than minute ago
ca: Obert fa menys d'un minut

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
ca[0]: Obert fa 1 minut
ca[1]: Obert fa %1 minuts

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
ca[0]: Obert fa 1 hora
ca[1]: Obert fa %1 hores

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
ca[0]: Obert ahir
ca[1]: Obert fa %1 dies

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
ca[0]: Obert fa un mes
ca[1]: Obert fa %1 mesos

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
ca[0]: Obert fa un any
ca[1]: Obert fa %1 anys

en: on local server
ca: en el servidor local

[ctx: @info]
en: on <resource>%1</resource> server
ca: en el servidor <resource>%1</resource>

[ctx: @info File database <file>]
en: File database <filename>%1</filename>
ca: Fitxer de base de dades <filename>%1</filename>

en: database
ca: base de dades

[ctx: <type> database, e.g. PostgreSQL database, MySQL database]
en: %1 database
ca: Base de dades %1

en: Last opened on %1
ca: Última obertura el %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
ca: Títol del projecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
ca: Nom de la base de dades del projecte:

[ctx: Plugin name]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: Plugin description]
en: Description:
ca: Descripció:

[ctx: Plugin version]
en: Version:
ca: Versió:

[ctx: Plugin fileName]
en: File:
ca: Fitxer:

en: No Kexi plugins found.
ca: No s'ha trobat cap connector del Kexi.

en: Kexi plugins (%1):
ca: Connectors del Kexi (%1):

en: No KDb database driver plugins found.
ca: No s'ha trobat cap connector controlador de base de dades KDb.

en: KDb database driver plugins (%1):
ca: Connectors controladors de base de dades KDb (%1):

[ctx: @info]
en: <para>Could not read connection information from connection shortcut file <filename>%1</filename>.</para><para><note>Check whether the file has valid contents.</note></para>
ca: <para>No s'ha pogut llegir la informació del fitxer de drecera de connexió <filename>%1</filename>.</para><para><note>Comprova que el fitxer té continguts vàlids.</note></para>

[ctx: Please don't translate the "type" word, it's constant.]
en: <icode>%1</icode> is not valid value for <icode>--type</icode> command-line option. Possible value can be <icode>%2</icode>, <icode>%3</icode> or <icode>%4</icode>
ca: <icode>%1</icode> no és cap valor vàlid per l'opció <icode>--type</icode> de la línia d'ordres. Els valors possibles poden ser <icode>%2</icode>, <icode>%3</icode> o <icode>%4</icode>

en: Invalid port number <icode>%1</icode> specified.
ca: S'ha especificat un número de port <icode>%1</icode> no vàlid.

en: Could not open database. No database driver specified.
ca: No s'ha pogut obrir la base de dades. No s'ha indicat cap controlador de base de dades.

en: Could not start Kexi application this way.
ca: No es pot iniciar l'aplicació Kexi d'aquesta manera.

[ctx: Please don't translate the "createdb" and "dropdb" words, these are constants.]
en: Both <icode>createdb</icode> and <icode>dropdb</icode> used in startup options.
ca: S'han usat ambdues opcions d'arrencada <icode>createdb</icode> i <icode>dropdb</icode>.

en: No project name specified.
ca: No s'ha assignat cap nom de projecte.

[ctx: Please don't translate the <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> words, these are constants.]
en: Both <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> used in startup options.
ca: Heu fet servir les opcions d'arrencada <icode>user-mode</icode> i <icode>design-mode</icode>.

[ctx: @info]
en: Could not delete project. The file <filename>%1</filename> does not exist.
ca: No s'ha pogut suprimir el projecte. El fitxer <filename>%1</filename> no existeix.

[ctx: @info]
en: Could not open shortcut file <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut obrir la drecera <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open connection data file <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer de dades de connexió <filename>%1</filename>.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
ca: Heu seleccionat alguns objectes de base de dades que s'obriran automàticament, fent servir les opcions d'inici.
    Aquestes opcions s'ignoraran perquè no estan disponibles quan es creen o se suprimeixen projectes.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> created successfully.
ca: El projecte <resource>%1</resource> s'ha creat amb èxit.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> dropped successfully.
ca: El projecte <resource>%1</resource> s'ha suprimit amb èxit.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
ca: No es pot obrir el fitxer. No s'ha trobat el nom del fitxer.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer. El fitxer <filename>%1</filename> no existeix.

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading.</para><para><note>Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</note></para>
ca: <para>No s'ha pogut obrir el fitxer <filename>%1</filename> per lectura.</para><para><note>Comproveu els permisos dels fitxers i si ja està obert i bloquejat per una altra aplicació.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not open project.</para><para>The file <filename>%1</filename> is not readable. Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</para>
ca: <para>No s'ha pogut obrir el projecte.</para><para>No s'ha pogut llegir el fitxer <filename>%1</filename>. Comproveu els permisos dels fitxers i si ja està obert i bloquejat per una altra aplicació.</para>

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is an external file of type <resource>%2</resource>.</para><para>Do you want to import the file as a Kexi project?</para>
ca: <para><filename>%1</filename> és un fitxer extern del tipus <resource>%2</resource>.</para><para>Voleu importar-lo com a projecte del Kexi?</para>

en: Open External File
ca: Obre fitxer extern

[ctx: @action:button Import File]
en: Import...
ca: Importa...

[ctx: @info]
en: The project file <filename>%1</filename> is recognized as compatible with <resource>%2</resource> database driver, while you have asked for <resource>%3</resource> database driver to be used.
    Do you want to use <resource>%4</resource> database driver?
ca: El fitxer de projecte <filename>%1</filename> és compatible amb el controlador de bases de dades <resource>%2</resource>, però heu demanat d'usar el controlador de bases de dades <resource>%3</resource>.
    Voleu fer servir el controlador de bases de dades <resource>%4</resource>?

en: Possible problems: %1
ca: Possibles problemes: %1

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not recognized as being supported by Kexi.
ca: El fitxer <filename>%1</filename> no s'ha reconegut pel Kexi com un fitxer acceptat.

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para>
ca: <para>No s'ha trobat cap controlador de bases de dades per a aquest tipus de fitxer.</para><para>El tipus MIME detectat és <resource>%1</resource>%2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>
ca: <para>No s'ha trobat cap controlador de bases de dades per a aquest tipus de fitxer.</para><para>El tipus MIME detectat és <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>

en: Could not load list of available projects for <resource>%1</resource> database server.
ca: No s'ha pogut carregar la llista de projectes disponibles per al servidor de bases de dades <resource>%1</resource>.

en: Failed saving connection data to <filename>%1</filename> file.
ca: Ha fallat en desar les dades de connexió al fitxer <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
ca: Benvingut al Kexi

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
ca: Seleccioneu un dels projectes usats recentment per obrir-lo.

[ctx: @info donate to the project]
en: <title>Kexi may be totally free, but its development is costly.</title><para>Power, hardware, office space, internet access, traveling for meetings - everything costs.</para><para>Direct donation is the easiest and fastest way to efficiently support the Kexi Project. Everyone, regardless of any degree of involvement can do so.</para><para>What do you receive for your donation? Kexi will become more feature-full and stable as contributors will be able to devote more time to Kexi. Not only you can expect new features, but you can also have an influence on what features are added!</para><para>Currently we are accepting donations through <emphasis>BountySource</emphasis> (a funding platform for open-source software) using secure PayPal, Bitcoin and Google Wallet transfers.</para><para>Contact us at <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>https://community.kde.org/Kexi/Contact</link> for more information.</para><para>Thanks for your support!</para>
ca: <title>El Kexi pot ser totalment gratuït, però el seu desenvolupament té un cost.</title><para>Llum, maquinari, espai d'oficina, accés a Internet, viatges per reunions - tot té un preu.</para><para>La donació directa és la manera més senzilla i ràpida d'ajudar eficientment al projecte Kexi. Tothom, sense tenir en compte el seu grau de compromís, pot fer-ho.</para><para>Què rebeu per la vostra donació? El Kexi esdevindrà més funcional i estable, ja que els col·laboradors podran dedicar més temps al Kexi. No només es poden esperar noves funcionalitats, també podeu tenir influència en quines funcionalitats s'afegeixen!</para><para>Actualment s'accepten donacions a través de <emphasis>BountySource</emphasis> (una plataforma de mecenatge per programari de codi font obert) usant transferències segures de PayPal, Bitcoin i Google Wallet.</para><para>Contacteu-nos a <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>http://community.kde.org/Kexi/Contact</link> per a més informació.</para><para>Gràcies per la vostra ajuda!</para>

en: Donate to the Project
ca: Feu un donatiu al projecte

[ctx: @action:button Go to Donation]
en: Proceed to the Donation Web Page
ca: Aneu a la pàgina web de donació

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
ca: Ara no

en: Column %1
ca: Columna %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
ca: Tipus

en: Primary Key
ca: Clau primària

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
ca: Opcions avançades d'importació

en: <title>Text encoding for Microsoft Access database</title>
    <para>Database file <filename>%1</filename> appears to be created by a version of Microsoft Access older than 2000.</para><para>In order to properly import national characters, you may need to choose a proper text encoding if the database was created on a computer with a different character set.</para>
ca: <title>Codificació de text per a bases de dades de Microsoft Access</title>
    <para>El fitxer de base de dades <filename>%1</filename> sembla que s'ha creat a partir d'una versió de Microsoft Access anterior a la 2000.</para><para>Per tal d'importar els caràcters nacionals, hauríeu d'escollir un codificador de text adequat si la base de dades es va crear en un ordinador amb joc de caràcters diferent.</para>

en: Text encoding:
ca: Codificació del text:

en: Always use this encoding in similar situations
ca: Usa sempre aquesta codificació en situacions similars

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> name is already used by an existing table. Enter different table name to continue.
ca: El nom <resource>%1</resource> ja està en ús en una taula existent. Introduïu un nom de taula diferent per a continuar.

en: Name Already Used
ca: El nom ja és en ús

[ctx: @info]
en: <para>Table Importing Assistant allows you to import a table from an existing database into the current Kexi project.</para><para>Click <interface>Next</interface> button to continue or <interface>Cancel</interface> button to exit this assistant.</para>
ca: <para>L'assistent d'importació de taules us permet importar una taula d'una base de dades existent en el projecte actual del Kexi.</para><para>Cliqueu el botó <interface>Següent</interface> per continuar o el botó <interface>Cancel·la</interface> per sortir d'aquest assistent.</para>

en: Welcome to the Table Importing Assistant
ca: Benvingut a l'assistent d'importació de taules

en: Select Location for Source Database
ca: Seleccioneu la localització per a la base de dades d'origen

en: Select Source Database
ca: Seleccioneu la base de dades d'origen

en: Select the Table to Import
ca: Seleccioneu la taula a importar

en: Advanced Options
ca: Opcions avançades

en: Importing
ca: S'està important

en: Alter the Detected Table Design
ca: Modifica el disseny detectat de la taula

en: Processing Import
ca: Importació en procés

en: Open imported table
ca: Obre una taula importada

en: Success
ca: Èxit

en: Select source database you wish to import:
ca: Seleccioneu la bases de dades d'origen que voleu importar:

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
ca: No s'ha pogut importar la taula <resource>%1</resource>. Seleccioneu una taula diferent o cancel·leu la importació.

[ctx: @info]
en: No data has been found in table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
ca: No s'ha trobat cap dada en la taula <resource>%1</resource>. Seleccioneu una taula diferent o cancel·leu la importació.

[ctx: @info Table import wizard, final message]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing table <resource>%1</resource>.</para><para><note>Depending on size of the table this may take some time.</note></para>
ca: <para>S'ha recollit tota la informació necessària. Cliqueu el botó <interface>Següent</interface> per a començar la importació de la taula <resource>%1</resource>.</para><para><note>Depenent de la mida de la base de dades, pot trigar algun temps.</note></para>

[ctx: @info]
en: Please wait while the table is imported.
ca: Espereu mentre s'importa la taula.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has been imported.
ca: S'ha importat la taula <resource>%1</resource>.

en: Failure
ca: Fallada

en: An error occurred.
ca: S'ha produït un error.

en: No appropriate migration driver found.
ca: No s'ha trobat cap controlador de migració.

en: No project available.
ca: No hi ha cap projecte disponible.

en: No table was selected to import.
ca: No s'ha seleccionat cap taula a importar.

[ctx: @info]
en: Unable to create table <resource>%1</resource>.
ca: No s'ha pogut crear la taula <resource>%1</resource>.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
ca: Importació de base de dades

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant is about to import <resource>%1</resource> database (connection <resource>%2</resource>) into a KEXI project.
ca: L'assistent d'importació de bases de dades està a punt d'importar la base de dades <resource>%1</resource> (connexió <resource>%2</resource>) en un projecte del KEXI.

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant is about to import <filename>%1</filename> file of type <resource>%2</resource> into a KEXI project.
ca: L'assistent d'importació de bases de dades està a punt d'importar el fitxer <filename>%1</filename> de tipus <resource>%2</resource> en un projecte del KEXI.

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant allows you to import an existing database into a KEXI project.
ca: L'assistent d'importació de bases de dades us permet importar una base de dades existent en un projecte del KEXI.

[ctx: @info]
en: <para>Click <interface>Next</interface> button to continue or <interface>Cancel</interface> button to exit this assistant.</para>
ca: <para>Feu clic al botó <interface>Següent</interface> per continuar o <interface>Cancel·la</interface> per sortir d'aquest assistent.</para>

en: Welcome to the Database Importing Assistant
ca: Benvingut a l'assistent d'importació de bases de dades

en: Destination database type:
ca: Tipus de base de dades de destinació:

en: Database project stored in a file
ca: Projecte de base de dades emmagatzemat en un fitxer

en: Database project stored on a server
ca: Projecte de base de dades emmagatzemat en un servidor

en: Select Destination Database Type
ca: Seleccioneu el tipus de base de dades de destinació

en: Destination project's caption:
ca: Títol de destinació del projecte:

en: Destination project's name:
ca: Nom del projecte de destinació:

en: Enter Destination Database Project's Caption
ca: Seleccioneu la destinació del títol de projecte de base de dades

en: Select Location for Destination Database Project
ca: Seleccioneu la ubicació del projecte de base de dades de destinació

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
ca: Estructura i dades

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
ca: Només estructura

en: Select Scope of Import
ca: Seleccioneu l'àmbit de la importació

en: Open imported project
ca: Obre un projecte importat

[ctx: @info]
en: <para>No new database name was entered.</para>
ca: <para>No s'ha introduït cap nom nou de base de dades.</para>

[ctx: @info]
en: %1<para>Source database is the same as destination.</para>
ca: %1<para>La base de dades d'origen és la mateixa que la de destinació.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Following issues were found with the data you entered:</para>%1<para>Please click <interface>Back</interface> button and correct these issues.</para>
ca: <para>S'han trobat els problemes següents amb les dades introduïdes:</para>%1<para>Si us plau, cliqueu el botó <interface>Enrere</interface> i corregiu aquests problemes.</para>

[ctx: @info]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing.</para><para><note>Depending on size of the database this may take some time.</note></para>
ca: <para>S'ha recollit tota la informació necessària. Cliqueu el botó <interface>Següent</interface> per a començar la importació.</para><para><note>Depenent de la mida de la base de dades, pot trigar algun temps.</note></para>

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>Database %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
ca: <para>La base de dades %1 ja existeix.</para><para>Voleu substituir-la per una de nova?</para>

[ctx: @action:button Replace Database]
en: &Replace
ca: &Substitueix

[ctx: @info]
en: <para>Import failed.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>You can click <interface>Back</interface> button and try again.</para>
ca: <para>Ha fallat la importació.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>Podeu clicar el botó <interface>Enrere</interface> i provar de nou.</para>

en: Select source database filename.
ca: Selecciona el nom de fitxer de base de dades d'origen.

en: Select source database.
ca: Selecciona la base de dades d'origen.

en: Could not import database. This type is not supported.
ca: No s'ha pogut importar la base de dades. Aquest tipus no està acceptat.

[ctx: @info]
en: Could not import database <resource>%1</resource>. This type is not supported.
ca: No s'ha pogut importar la base de dades <resource>%1</resource>. Aquest tipus no està acceptat.

en: Importing in progress...
ca: Importació en progrés...

[ctx: @info]
en: Database has been imported into Kexi project <resource>%1</resource>.
ca: La base de dades s'ha importat al projecte <resource>%1</resource> del Kexi.

en: No help is available for this page.
ca: No hi ha ajuda disponible per aquesta pàgina.

en: Here you can choose the location to import data from.
ca: Aquí podeu escollir la localització del lloc a on importar.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
ca: Aquí podeu escollir la base de dades des d'on importar les dades.

en: Here you can choose the location to save the data.
ca: Aquí podeu escollir la localització on desar les dades.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
ca: Aquí podeu escollir la localització on desar les dades i el nom de la base de dades nova.

[ctx: @info]
en: Could not create database <resource>%1</resource>.
ca: No s'ha pogut crear la base de dades <resource>%1</resource>.

en: Could not connect to database %1.
ca: No s'ha pogut connectar amb la base de dades %1.

en: Could not get a list of table names for database %1.
ca: No s'ha pogut obtenir una llista de noms de la taula per a la base de dades %1.

en: No tables have been found in database %1.
ca: No s'han trobat taules a la base de dades %1.

[ctx: @info]
en: Could not import project from database %1. Error reading table <resource>%2</resource>.
ca: No s'ha pogut importar el projecte de la base de dades %1. Error en llegir la taula <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>.
ca: No s'ha pogut importar la taula <resource>%1</resource>.

en: Could not import project from data source %1.
ca: No s'ha pogut importar el projecte de la font de dades %1.

[ctx: @info]
en: Could not copy table <resource>%1</resource> to destination database.
ca: No s'ha pogut copiar la taula <resource>%1</resource> a la base de dades de destinació.

en: Could not import data from data source %1.
ca: No s'han pogut importar les dades de la font de dades %1.

[ctx: @title:window]
en: Field Type
ca: Tipus de camp

[ctx: @info]
en: The data type for field <resource>%1</resource> could not be determined. Please select one of the following data types.
ca: No s'ha pogut determinar el tipus de dades per al camp <resource>%1</resource>. Si us plau, seleccioneu un dels següents tipus de dades.

en: Could not find any migration database drivers.
ca: No s'ha pogut trobar cap controlador de migració de bases de dades.

en: No data source could be assigned for this widget.
ca: No s'ha pogut assignar cap font de dades a aquest estri.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
ca: No s'ha pogut assignar cap font de dades a múltiples estris.

[ctx: Table Field or Query Field]
en: Widget's data source:
ca: Font de dades de l'estri:

en: Form's data source:
ca: Font de dades del formulari:

en: Go to selected form's data source
ca: Vés a la font de dades del formulari seleccionat

en: Goes to selected form's data source
ca: Vés a la font de dades del formulari seleccionat

en: Data Source
ca: Font de les dades

en: Frame Color
ca: Color de marc

en: Pointer
ca: Apuntador

en: Snap to Grid
ca: Ajusta a la quadrícula

en: Style
ca: Estil

en: Set the current view style.
ca: Arranja l'estil de vista actual.

en: Show Form UI Code
ca: Mostra el codi de formulari UI

en: Set form's data source to <resource>%1</resource>
ca: Estableix la font de dades del formulari a <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
ca: Codi UI de formulari

en: Current
ca: Actual

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
ca: formulari

[ctx: tooltip]
en: Create new form
ca: Crea un formulari nou

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
ca: Crea un formulari nou.

en: Clear Widget Contents
ca: Neteja els continguts d'estri

en: Edit Tab Order...
ca: Edita l'ordre de tabulació...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
ca: Porta l'estri a davant

en: Send Widget to Back
ca: Envia l'estri al darrere

en: Align Widgets Position
ca: Alinea la posició dels estris

en: To Left
ca: Cap a l'esquerra

en: To Right
ca: Cap a la dreta

en: To Top
ca: Cap a dalt

en: To Bottom
ca: Cap a baix

en: To Grid
ca: A la quadrícula

en: Adjust Widgets Size
ca: Ajusta la mida dels estris

en: To Fit
ca: Fins a encaixar

en: To Shortest
ca: Al més curt

en: To Tallest
ca: Al més alt

en: To Narrowest
ca: Al més estret

en: To Widest
ca: Al més ample

[ctx: @info]
en: Design of form <resource>%1</resource> has been modified.
ca: S'ha modificat el disseny del formulari <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Form <resource>%1</resource> already exists.
ca: El formulari <resource>%1</resource> ja existeix.

en: Widgets
ca: Estris

[ctx: @info]
en: Form <resource>%1</resource>
ca: Formulari <resource>%1</resource>

en: Click to show actions for this image box
ca: Cliqueu per mostrar accions per a aquest quadre d'imatge

en: Click to show actions for <interface>%1</interface> image box
ca: Cliqueu per mostrar accions per al quadre d'imatge <interface>%1</interface>

[ctx: Unbound Image Box]
en: %1 (unbound)
ca: %1 (deslliga)

[ctx: Unbound Image Box]
en: %1
    (unbound)
ca: %1
    (deslliga)

[ctx: Form widget]
en: Form
ca: Formulari

[ctx: A prefix for identifiers of forms. Based on that, identifiers such as form1, form2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: form
ca: formulari

en: A form widget
ca: Un estri de formulari

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
ca: Quadre de text

[ctx: A prefix for identifiers of text box widgets. Based on that, identifiers such as textBox1, textBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textBox
ca: quadreDeText

en: A widget for entering and displaying line of text text
ca: Un estri per a introduir i mostrar línies de text

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
ca: Editor de text

[ctx: A prefix for identifiers of text editor widgets. Based on that, identifiers such as textEditor1, textEditor2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textEditor
ca: editorDeText

en: A multiline text editor
ca: Un editor de text multilínia

[ctx: Text Label widget]
en: Label
ca: Etiqueta

[ctx: A prefix for identifiers of label widgets. Based on that, identifiers such as label1, label2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: label
ca: etiqueta

en: A widget for displaying text
ca: Un estri per a mostrar text

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
ca: Quadre d'imatge

[ctx: A prefix for identifiers of image box widgets. Based on that, identifiers such as image1, image2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: image
ca: imatge

en: A widget for displaying images
ca: Un estri per a mostrar imatges

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
ca: Quadre combinat

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as comboBox1, comboBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: comboBox
ca: quadreCombinat

en: A combo box widget
ca: Un estri de quadre combinat

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
ca: Casella de selecció

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as checkBox1, checkBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: checkBox
ca: casellaDeSelecció

en: A check box with text label
ca: Una casella de selecció amb etiqueta de text

[ctx: Button widget]
en: Button
ca: Botó

[ctx: A prefix for identifiers of button widgets. Based on that, identifiers such as button1, button2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: button
ca: botó

en: A button for executing actions
ca: Un botó d'ordre per a executar accions

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
ca: Botó d'enllaç

[ctx: A prefix for identifiers of link button widgets. Based on that, identifiers such as linkButton1, linkButton2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: linkButton
ca: botóEnllac

en: A Link button for executing actions
ca: Un botó d'enllaç per executar accions

[ctx: Slider widget]
en: Slider
ca: Control lliscant

[ctx: A prefix for identifiers of slider widgets. Based on that, identifiers such as slider1, slider2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: slider
ca: controlLliscant

en: A Slider widget
ca: Un estri de control lliscant

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
ca: Barra de progrés

[ctx: A prefix for identifiers of progress bar widgets. Based on that, identifiers such as progressBar1, progressBar2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: progressBar
ca: barraDeProgrés

en: A Progress Bar widget
ca: Un estri de barra de progrés

en: Line
ca: Línia

[ctx: A prefix for identifiers of line widgets. Based on that, identifiers such as line1, line2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: line
ca: línia

en: A line to be used as a separator
ca: Una línia per usar-la com a separació

en: Insert &Horizontal Line
ca: Insereix una línia &Horitzontal

en: Insert &Vertical Line
ca: Insereix una línia &vertical

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
ca: Selector de data

[ctx: A prefix for identifiers of date picker widgets. Based on that, identifiers such as datePicker1, datePicker2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: datePicker
ca: selectorData

en: A Date Picker widget
ca: Un estri selector de data

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
ca: Mode eco

en: Indent
ca: Sagnat

en: Inverted
ca: Invertit

en: Minimum
ca: Mínim

en: Maximum
ca: Màxim

en: Orientation
ca: Orientació

en: Text Direction
ca: Direcció del text

en: Text Visible
ca: Text visible

en: Value
ca: Valor

en: Date
ca: Data

en: Arrow Visible
ca: Fletxa visible

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
ca: Descripció

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
ca: Pas de pàgina

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
ca: Pas únic

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
ca: Interval de les marques

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
ca: Posició de les marques

en: Show Editor
ca: Mostra l'editor

en: Form Name
ca: Nom de formulari

en: On Click
ca: Al clic

en: On Click Option
ca: Opció al clic

en: Auto Tab Order
ca: Ordre de tabulació automàtic

en: Spell Checking
ca: Verificació ortogràfica

en: Line Wrap At
ca: Ajust de línia a

en: Line Wrap Mode
ca: Mode d'ajust de línia

en: Spell Checking Language
ca: Idioma de la verificació ortogràfica

en: Editor Type
ca: Editor de tipus

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
ca: Text multilínia

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
ca: Llista desplegable

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
ca: Imatge

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
ca: Sense marques

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
ca: Sobre

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
ca: Esquerra

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
ca: Sota

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
ca: Dreta

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
ca: Ambdues bandes

en: Size
ca: Mida

en: Image
ca: Imatge

en: Scaled Contents
ca: Continguts escalats

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
ca: Suavitzat

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
ca: Mantén la proporció

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
ca: Botó visible de
    llista desplegable

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
ca: Comprovat

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
ca: Estat triple

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
ca: Per defecte

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: Property: Button is checkable]
en: On/Off
ca: Engega/apaga

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
ca: Repeteix automàticament

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Delay]
en: Auto Rep. Delay
ca: Retard de la repetició automàtica

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Interval]
en: Auto Rep. Interval
ca: Interval de la repetició automàtica

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
ca: Pla

[ctx: Hyperlink address]
en: Hyperlink
ca: Hiperenllaç

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
ca: Tipus d'hiperenllaç

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
ca: Eina d'hiperenllaços

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
ca: Hiperenllaç remot

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
ca: Hiperenllaç executable

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
ca: Sense hiperenllaç

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
ca: Estàtic

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
ca: Dinàmic

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
ca: Per defecte

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
ca: Navegador

[ctx: Hyperlink tool, MailerTool]
en: Mailer
ca: Programa de correu

en: Text Format
ca: Format de text

[ctx: For Text Format]
en: Plain
ca: Normal

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
ca: Hipertext

[ctx: For Text Format]
en: Log
ca: Registre

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
ca: Obre enllaços externs

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
ca: Text variable

[ctx: Property: Clear Button Enabled]
en: Clear Button
ca: Botó de neteja

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
ca: Mode de contrasenya

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
ca: Text comprimit

en: Tab Stop Width
ca: La pestanya atura l'amplada

en: Tab Changes Focus
ca: La pestanya canvia el focus

en: Word Wrap Policy
ca: Política d'ajustament de paraules

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
ca: Al límit de la paraula

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
ca: On sigui

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
ca: Al límit de la paraula, quan sigui possible

en: Word Wrapping
ca: Ajustament de paraules

en: Word Wrap Position
ca: Posició d'ajustament de paraula

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
ca: Cap

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
ca: Amplada de l'estri

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
ca: En píxels

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
ca: A les columnes

en: Links Underlined
ca: Enllaços subratllats

en: Horizontal Scroll Bar
ca: Barra de desplaçament horitzontal

en: Vertical Scroll Bar
ca: Barra de desplaçament vertical

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
ca: Quan sigui necessari

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
ca: Sempre desactivades

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
ca: Sempre actives

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
ca: Text enriquit

en: Tab Widget
ca: Estri de pestanya

[ctx: A prefix for identifiers of tab widgets. Based on that, identifiers such as tab1, tab2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: tabWidget
ca: estriPestanya

en: A widget to display multiple pages using tabs
ca: Un estri per a mostrar múltiples pàgines usant pestanyes

[ctx: Frame widget]
en: Frame
ca: Marc

[ctx: A prefix for identifiers of frame widgets. Based on that, identifiers such as frame1, frame2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: frame
ca: marc

en: A frame widget
ca: Un estri de marc

en: Group Box
ca: Grup de caselles

[ctx: A prefix for identifiers of group box widgets. Based on that, identifiers such as groupBox1, groupBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: groupBox
ca: grupCaselles

en: A container to group some widgets
ca: Un contenidor per a agrupar alguns estris

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
ca: Títol

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
ca: Pla

en: Auto-hide Tabs
ca: Oculta automàticament les pestanyes

en: Tab Position
ca: Posició de pestanya

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
ca: Pàgina actual

en: Tab Shape
ca: Forma de la pestanya

[ctx: Tab Widget's Elide Mode property]
en: Elide Mode
ca: Mode elidit

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
ca: Botons de desplaçament

en: Closable Tabs
ca: Pestanyes que es poden tancar

en: Movable Tabs
ca: Pestanyes movibles

en: Document Mode
ca: Mode de document

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
ca: Arrodonida

en: &Image
ca: &Imatge

en: &Assign Action...
ca: &Assigna una acció...

[ctx: default indent value]
en: default
ca: Per defecte

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
ca: Afegeix una pàgina

[ctx: Delete tab widget's page]
en: Delete Page
ca: Suprimeix la pàgina

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
ca: Reanomena la pàgina...

[ctx: @window:title]
en: New Page Title
ca: Títol nou de la pàgina

en: Enter a new title for the current page:
ca: Introduïu un títol nou per a la pàgina actual:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
ca: Afegeix pàgina...

[ctx: Delete page from a stacked widget]
en: Delete Page
ca: Suprimeix la pàgina

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
ca: Vés a la pàgina anterior

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
ca: Vés a la pàgina següent

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
ca: Edita text enriquit

en: Copy
ca: Copia

en: Export
ca: Exporta

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
ca: Copia les dades de la taula al porta-retalls

en: Copying data from table:
ca: S'estan copiant les dades de la taula:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
ca: Exporta dades des de la taula a un fitxer CSV

en: Exporting data from table:
ca: S'estan exportant les dades de la taula:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
ca: Copia les dades de la consulta al porta-retalls

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
ca: Exporta dades des de la consulta a un fitxer CSV

en: Exporting data from query:
ca: S'estan exportant les dades des de la consulta:

en: Could not open data for exporting.
ca: No s'han pogut obrir les dades per a exportar.

en: (rows: %1, columns: %2)
ca: (files: %1, columnes: %2)

en: (columns: %1)
ca: (columnes: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
ca: Introduïu el nom del fitxer on voleu desar les dades

en: To CSV file:
ca: A un fitxer CSV:

en: To clipboard.
ca: Al porta-retalls.

en: Show Options &gt;&gt;
ca: Mostra opcions &gt;&gt;

en: Delimiter:
ca: Delimitador:

en: Text quote:
ca: Cita de text:

en: Add column names as the first row
ca: Afegeix noms de columna com la primera fila

en: Defaults
ca: Per defecte

en: Always use above options for copying
ca: Usa sempre les opcions de dalt per copiar

en: Always use above options for exporting
ca: Usa sempre les opcions de baix per a exportar

en: Copying
ca: S'està copiant

en: Exporting
ca: S'està exportant

en: Hide Options &lt;&lt;
ca: Oculta opcions &lt;&lt;

en: false
ca: fals

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
ca: Importa dades CSV des d'un fitxer

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
ca: Enganxa dades CSV des del porta-retalls

[ctx: @action:button Import CSV]
en: &Import...
ca: &Importa...

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
ca: El conjunt de dades no té files. Voleu importar la taula buida?

en: No database connection available.
ca: No hi ha cap connexió a bases de dades disponible.

en: Please choose other name.
ca: Si us plau, escolliu un altre nom.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
ca: S'estan carregant les dades CSV des de <filename>%1</filename>...

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
ca: S'estan carregant les dades CSV

en: Select Import Filename
ca: Selecció del nom de fitxer a importar

en: Preview of data from file:
ca: Vista prèvia de dades des d'un fitxer:

en: Preview of data from clipboard
ca: Visualització prèvia de dades des del porta-retalls

en: Comment symbol:
ca: Símbol de comentari:

en: Primary key
ca: Clau primària

en: Ignore duplicated delimiters
ca: Ignora els delimitadors duplicats

en: First row contains column names
ca: La primera fila conté els noms de les columnes

en: Import Options
ca: Opcions d'importació

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to a new table]
en: &New table
ca: Taula &nova

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to existing table]
en: &Existing table
ca: Taula &existent

en: Choose Destination for Imported Data
ca: Escolliu la destinació per a les dades importades

[ctx: @label]
en: Select existing table:
ca: Selecciona una taula existent:

[ctx: @label Preview of selected table]
en: Table preview:
ca: Vista prèvia de la taula:

[ctx: @label]
en: Name:
ca: Nom:

[ctx: @label]
en: Caption:
ca: Títol:

[ctx: @label]
en: Row count:
ca: Nombre de files:

[ctx: @label]
en: Column count:
ca: Nombre de columnes:

[ctx: @label]
en: Fields:
ca: Camps:

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
ca: Selecció del nom de la taula de destinació

en: From CSV file:
ca: Des d'un fitxer CSV:

en: From Clipboard
ca: Des del porta-retalls

[ctx: @label Importing CSV data to table:]
en: To table:
ca: A la taula:

en: Ready to Import
ca: Preparat per importar

en: Cannot open input file <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer d'entrada <filename>%1</filename>.

en: Start at line (1-%1):
ca: Comença a la línia (1-%1):

en: Start at line:
ca: Comença a la línia:

en: Column
ca: Columna

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
ca: S'ha detectat un error durant la inserció d'un registre.

en: None
ca: Cap

en: Format for column %1:
ca: Format per a la columna %1:

[ctx: @info]
en: <para>No primary key (autonumber) has been defined.</para><para>Should it be automatically defined on import (recommended)?</para><para><note>An imported table without a primary key may not be editable (depending on database type).</note></para>
ca: <para>No s'ha definit cap clau primària (numeració automàtica).</para><para>S'ha de definir automàticament en importar (recomanat)?</para><para><note>Una taula importada sense la clau primària pot no ser editable (depèn del tipus de base de dades).</note></para>

[ctx: @action:button Add Database Primary Key to a Table]
en: &Add Primary Key
ca: &Afegeix la clau primària

[ctx: @action:button Do Not Add Database Primary Key to a Table]
en: Do &Not Add
ca: &No afegeixis

en: Cannot add column.
ca: No es pot afegir cap columna.

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
ca: Columna %1

en: <para>Field count does not match.</para><para>Please choose another table.</para>
ca: <para>El nombre de camps no concorda.</para><para>Seleccioneu una altra taula.</para>

en: Importing data...
ca: S'estan important les dades...

en: Import has been canceled.
ca: S'ha cancel·lat la importació.

en: Error occurred during import.
ca: S'ha detectat un error durant la importació.

[ctx: @info]
en: Data has been successfully imported to table <resource>%1</resource>.
ca: S'han importat amb èxit les dades a la taula <resource>%1</resource>.

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
ca: Número

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
ca: Moneda

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
ca: (files: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
ca: (files: més de %1)

en: Not all rows are visible on this preview
ca: No totes les files són visibles en aquesta vista prèvia

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
ca: Nom de columna

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
ca: Opcions d'importació CSV

en: Text encoding
ca: Codificació de text

en: Always use this encoding when importing CSV data files
ca: Usa sempre aquesta codificació per a importar els fitxers de dades CSV

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
ca: Automàtic

en: day
ca: dia

en: month
ca: mes

en: year
ca: any

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
ca: %1, %2, %3 (p. ex. %4-%5-%6)

en: Date format:
ca: Format de data:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
ca: Treure els primers i últims espais dels valors de text

en: Import missing text values as empty texts
ca: Importa els valors que faltin com a texts buits

en: Comma ","
ca: Coma «,»

en: Semicolon ";"
ca: Punt i coma «;»

en: Tabulator
ca: Tabulador

en: Space " "
ca: Espai « »

en: Other
ca: Altres

en: Hash "#"
ca: Coixinet «#»

en: Query Columns
ca: Columnes de consulta

en: Describes field name or expression for the designed query.
ca: Descriu el nom de camp o expressió per a la consulta designada.

en: Table
ca: Taula

en: Describes table for a given field. Can be empty.
ca: Descriu la taula per a un camp donat. Pot quedar buit.

en: Describes visibility for a given field or expression.
ca: Descriu la visibilitat per a un camp donat o una expressió.

en: Sorting
ca: Ordenació

en: Describes a way of sorting for a given field.
ca: Descriu una manera d'ordenació per a un camp donat.

en: Ascending
ca: Ascendent

en: Descending
ca: Descendent

en: Criteria
ca: Criteri

en: Describes the criteria for a given field or expression.
ca: Descriu els criteris d'un camp donat o una expressió.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
ca: No es pot commutar a la vista de les dades, perquè el disseny és buit.
    Creeu primer el vostre disseny, si us plau.

[ctx: @info]
en: Select column for table <resource>%1</resource>
ca: Seleccioneu una columna per a la taula <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Invalid criteria <icode>%1</icode>
ca: Criteri no vàlid <icode>%1</icode>

[ctx: @info]
en: Invalid expression <icode>%1</icode>
ca: Expressió no vàlida <icode>%1</icode>

en: Query definition loading failed.
ca: Ha fallat la càrrega de definició de consulta.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
ca: El disseny de la consulta deu estar corromput i no es pot obrir ni en mode de vista de text.
    Podeu suprimir la consulta i crear-la de nou.

[ctx: @info]
en: Entered column alias <resource>%1</resource> is not a valid identifier.
ca: L'àlies de columna introduït <resource>%1</resource> no és un identificador vàlid.

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
ca: Els identificadors han de començar amb una lletra o el caràcter «_»

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
ca: No s'ha pogut establir l'ordenament per a múltiples columnes (%1)

[ctx: @info]
en: Could not set criteria for <resource>%1</resource>
ca: No s'ha pogut establir el criteri <resource>%1</resource>

en: Could not set criteria for empty record
ca: No s'ha pogut establir el criteri pel registre buit

[ctx: Query column]
en: Column
ca: Columna

en: Alias
ca: Àlies

en: SQL Query Text
ca: Text de la consulta SQL

en: Check Query
ca: Comprova la consulta

en: Checks query for validity.
ca: Comprova la validesa de la consulta.

en: The query is correct
ca: La consulta és correcta

en: The query is incorrect
ca: La consulta no és correcta

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
ca: Si us plau, introduïu la consulta i executeu «Comprova la consulta» per verificar-la.

en: <para>The query you entered is incorrect.</para><para>Do you want discard changes made to this SQL text and switch to the other view?</para>
ca: <para>La consulta que heu introduït és incorrecta.</para><para>Voleu descartar els canvis fets en aquest text SQL i commutar a l'altra vista?</para>

en: Discard Changes and Switch
ca: Descarta els canvis i commuta

en: Don't Switch
ca: No commutis

en: <para>This query is invalid.</para><para>Do you want to save it?</para>
ca: <para>Aquesta consulta no és vàlida.</para><para>Voleu desar-la?</para>

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
ca: consulta

[ctx: tooltip]
en: Create new query
ca: Crea una consulta nova

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
ca: Crea una consulta nova.

en: <para>You are about to delete query <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
ca: <para>Esteu a punt de suprimir la consulta <resource>%1</resource>, però s'utilitza a les finestres obertes següents:</para>

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> has been modified.
ca: El disseny de consulta <resource>%1</resource> s'ha modificat.

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource> already exists.
ca: La consulta <resource>%1</resource> ja existeix.

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to close these windows and save the design or cancel saving?</para>
ca: <para>Voleu tancar aquestes finestres i desar el disseny o cancel·lar el desament?</para>

[ctx: @action:button Close all windows and save]
en: Close Windows and Save
ca: Tanca les finestres i desa

[ctx: @info:tooltip Close all windows and save design]
en: Close all windows and save design
ca: Tanca totes les finestres i desa el disseny

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource>
ca: Consulta <resource>%1</resource>

en: Query executing failed.
ca: Ha fallat l'execució de la consulta.

en: Edit Sections
ca: Edita seccions

en: Raise
ca: Eleva

en: Lower
ca: Baixa

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
ca: informe

[ctx: tooltip]
en: Create new report
ca: Crea un informe nou

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
ca: Crea un informe nou.

[ctx: @info]
en: Design of report <resource>%1</resource> has been modified.
ca: S'ha modificat el disseny de l'informe <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Report <resource>%1</resource> already exists.
ca: L'informe <resource>%1</resource> ja existeix.

[ctx: @info]
en: Report <resource>%1</resource>
ca: Informe <resource>%1</resource>

[ctx: Page selector label]
en: Page:
ca: Pàgina:

en: Go to first page
ca: Vés a la primera pàgina

en: Goes to first page
ca: Va a la primera pàgina

en: Go to previous page
ca: Vés a la pàgina prèvia

en: Goes to previous page
ca: Va a la pàgina anterior

en: Go to next page
ca: Vés a la pàgina següent

en: Goes to next page
ca: Va a la pàgina següent

en: Go to last page
ca: Vés a l'última pàgina

en: Goes to last page
ca: Va a l'última pàgina

en: Current page number
ca: Número de pàgina actual

en: Number of pages
ca: Nombre de pàgines

en: Print
ca: Imprimeix

en: Print report
ca: Imprimeix l'informe

en: Prints the current report.
ca: Imprimeix l'informe actual.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
ca: E&xporta com a

en: Export:
ca: Exporta:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
ca: Document de text...

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
ca: Exporta l'informe com un document de text (en format OpenDocument Text)

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
ca: Exporta l'informe com un document de text (en format OpenDocument Text).

en: Export as PDF
ca: Exporta com a PDF

en: Exports the current report as PDF.
ca: Exporta l'informe actual com a PDF.

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
ca: Full de càlcul...

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
ca: Exporta l'informe com un full de càlcul (en format OpenDocument Spreadsheet)

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
ca: Exporta l'informe com un full de càlcul (en format OpenDocument Spreadsheet).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
ca: Pàgina web...

en: Export the report as a web page (in HTML format)
ca: Exporta l'informe com una pàgina Web (en format HTML)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
ca: Exporta l'informe com una pàgina Web (en format HTML).

en: Printing the report failed.
ca: Ha fallat en imprimir l'informe.

en: Print Failed
ca: Ha fallat la impressió

en: Export Report as PDF
ca: Exporta l'informe com a PDF

en: Exporting the report as PDF to %1 failed.
ca: Ha fallat l'exportació de l'informe com a PDF a %1.

en: Export Failed
ca: L'exportació ha fallat

en: Do you want to open exported document?
ca: Voleu obrir el document exportat?

en: Export Report as Spreadsheet
ca: Exporta com a full de càlcul

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
ca: Ha fallat l'exportació de l'informe com a full de càlcul a %1.

en: Export Report as Text Document
ca: Exporta l'informe com un document de text

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
ca: Ha fallat l'exportació de l'informe com a document de text a %1.

en: Export Report as Web Page
ca: Exporta l'informe com una pàgina Web

[ctx: @info]
en: <para>Would you like to use Cascading Style Sheets (CSS) in the exported web page or use HTML tables?</para><para><note>CSS give output closer to the original.</note></para>
ca: <para>Preferiu usar fulls d'estil en cascada (CSS) a la pàgina web exportada o usar taules HTML?</para><para><note>Els CSS proporcionen una sortida més fidel amb l'original.</note></para>

[ctx: @action:button]
en: Use CSS
ca: Usa CSS

[ctx: @action:button]
en: Use Table
ca: Usa una taula

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
ca: Ha fallat l'exportació de l'informe com a pàgina web a %1.

en: Opening failed
ca: Ha fallat l'obertura

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
ca: L'esquema de l'informe sembla no vàlid o corrupte

en: Report's data source:
ca: Font de dades de l'informe:

en: Execute the scripting code
ca: Executa el codi dels scripts

en: Executes the scripting code.
ca: Executa el codi de creació de scripts.

en: Edit
ca: Edita

en: Edit actions
ca: Edita accions

en: Provides Edit menu.
ca: Proporciona el menú Edita.

en: Configure Editor...
ca: Configura l'editor...

en: Configure the scripting editor
ca: Configura l'editor de scripts

en: Configures the scripting editor.
ca: Configura l'editor de scripts.

en: &Import...
ca: &Importa...

en: Import script
ca: Importa un script

en: Imports script from a file.
ca: Importa un script des d'un fitxer.

en: &Export...
ca: &Exporta...

en: Export script
ca: Exporta un script

en: Exports script to a file.
ca: Exporta un script a un fitxer.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
ca: Importació de script

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut llegir <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
ca: Exportació de script

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut escriure a <filename>%1</filename>.

en: Script Type
ca: Tipus de script

en: The type of script
ca: El tipus de script

[ctx: @info]
en: Execution of the script <resource>%1</resource> started.
ca: S'han iniciat l'execució de l'script <resource>%1</resource>.

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
ca: S'ha executat correctament. Temps transcorregut: %1ms

[ctx: tooltip]
en: Create new script
ca: Crea un script nou

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
ca: Crea un script nou.

en: Error executing script at line %1:
    %2
ca: Error en executar l'script a la línia %1:
    %2

en: Kexi Script
ca: Script del Kexi

[ctx: @info]
en: Design of script <resource>%1</resource> has been modified.
ca: S'ha modificat el disseny de l'script <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Script <resource>%1</resource> already exists.
ca: L'script <resource>%1</resource> ja existeix.

en: Record source:
ca: Font del registre:

en: Go to selected record source
ca: Vés a la font del registre seleccionat

en: Bound column:
ca: Columna lligada:

en: Visible column:
ca: Columna visible:

en: No field selected
ca: No s'ha seleccionat cap camp

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for table field from <resource>%2</resource> to <resource>%3</resource>
ca: Canvia la propietat <resource>%1</resource> del camp de la taula de <resource>%2</resource> a <resource>%3</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete table field <resource>%1</resource>
ca: Suprimeix el camp <resource>%1</resource> de la taula

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete empty row at position %1
ca: Suprimeix la fila buida en la posició %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
ca: Insereix el camp de taula «%1»

en: Additional information about the field
ca: Informació addicional sobre el camp

en: Field Caption
ca: Camp del títol

en: Describes caption for the field
ca: Descriu el títol per al camp

en: Data Type
ca: Tipus de dades

en: Describes data type for the field
ca: Descriu el tipus de dades per al camp

en: Comments
ca: Comentaris

en: Describes additional comments for the field
ca: Descriu els comentaris addicionals per al camp

en: Sets or deletes primary key
ca: Defineix o suprimeix la clau primària

en: Sets or deletes primary key for currently selected field.
ca: Defineix o suprimeix la clau primària per al camp actualment seleccionat.

[ctx: Table field]
en: Field
ca: Camp

en: Subtype
ca: Subtipus

[ctx: Image object type]
en: Image
ca: Imatge

en: Unsigned Number
ca: Nombre sense signar

en: Max Length
ca: Longitud màxima

en: Precision
ca: Precisió

en: Visible Decimal Places
ca: Llocs decimals visibles

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
ca: Automàtic

en: Default Width
ca: Amplada per defecte

en: Default Value
ca: Valor per defecte

en: Unique
ca: Únic

en: Required
ca: Requerit

en: Allow Zero
    Size
ca: Mida

en: Autonumber
ca: Numeració automàtica

en: Indexed
ca: Indexat

en: Record Source
ca: Font del registre

[ctx: Record source type (in two records)]
en: Record Source
    Type
ca: Font de registre
    Tipus

en: Bound Column
ca: Columna lligada

en: Visible Column
ca: Columna visible

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
ca: No es pot commutar a la vista de les dades, perquè el disseny de la taula és buit.
    Primer creeu el disseny, si us plau.

[ctx: @info]
en: <para>Saving changes for existing table design is now required.</para>%1
ca: <para>Es requereix ara desar els canvis per al disseny de taula existent.</para>%1

[ctx: @action:button]
en: Save Design and Delete Table Data
ca: Desa el disseny i suprimeix les dades de la taula

[ctx: @action:button]
en: Discard Design
ca: Descarta el disseny

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> field name to <resource>%2</resource> and caption from <resource>%3</resource> to <resource>%4</resource>
ca: Canvia el nom del camp <resource>%1</resource> a <resource>%2</resource> i el títol de <resource>%3</resource> a <resource>%4</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change data type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
ca: Canvia el tipus de dada per al camp <resource>%1</resource> a <resource>%2</resource>

en: <para>Setting autonumber requires primary key to be set for current field.</para>
ca: <para>Per arranjar la numeració automàtica, cal que la clau primària estigui configurada per al camp actual.</para>

en: <para>Previous primary key will be deleted.</para>
ca: <para>La clau primària prèvia se suprimirà.</para>

en: <para>Do you want to create primary key for current field? Click <interface>Cancel</interface> to cancel setting autonumber.</para>
ca: <para>Voleu crear la clau primària per al camp actual? Cliqueu <interface>Cancel·la</interface> per cancel·lar l'arranjament de numeració automàtica.</para>

en: Setting Autonumber Field
ca: S'està arranjant el camp de numeració automàtica

[ctx: @action:button]
en: Create &Primary Key
ca: Crea la clau &primària

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set autonumber for field <resource>%1</resource>
ca: Assigna l'autonumeració per al camp <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete autonumber from field <resource>%1</resource>
ca: Suprimeix l'autonumeració del camp <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set <resource>%1</resource> property for field <resource>%2</resource>
ca: Arranja la propietat <resource>%1</resource> per al camp <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
ca: Canvia el tipus per al camp <resource>%1</resource> a <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set primary key for field <resource>%1</resource>
ca: Assigna la clau primària per al camp <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unset primary key for field <resource>%1</resource>
ca: Desassigna la clau primària per al camp <resource>%1</resource>

en: You should enter field caption.
ca: Hauríeu d'introduir el títol del camp.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
ca: No hi heu afegit camps.
    Cada taula ha de tenir almenys un camp.

[ctx: @info]
en: <para>You have added <resource>%1</resource> field name twice.</para><para>Field names cannot be repeated. Correct name of the field.</para>
ca: <para>Heu afegit el nom de camp <resource>%1</resource> dues vegades.</para><para>Els noms de camp no es poden repetir. Corregiu el nom del camp.></para>

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
ca: La taula <resource>%1</resource> no té cap clau primària definida.<para><note>Encara que no cal cap clau primària, es necessita per crear relacions entre les taules de la base de dades. Voleu afegir una clau primària de forma automàtica?</note></para><para>Si voleu afegir una clau primària de forma manual, premeu <interface>Cancel·la</interface> per cancel·lar el desament del disseny de la taula.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to change the design of table <resource>%1</resource> but following objects using this table are open:</para>
ca: <para>Esteu a punt de canviar el disseny de la taula <resource>%1</resource> però estan oberts els següents objectes que usen aquesta taula:</para>

[ctx: @info]
en: Table field <resource>%1</resource>
ca: Camp de taula <resource>%1</resource>

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
ca: Fila buida

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to save the design now?</para>%1
ca: <para>Voleu desar el disseny ara?</para>%1

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
ca: taula

[ctx: tooltip]
en: Create new table
ca: Crea una taula nova

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
ca: Crea una taula nova.

en: <para>You are about to delete table <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
ca: <para>Esteu a punt de suprimir la taula <resource>%1</resource>, però s'utilitza a les finestres obertes següents:</para>

en: <para>You are about to rename table <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
ca: <para>Esteu a punt de reanomenar la taula <resource>%1</resource>, però s'utilitza a les finestres obertes següents:</para>

[ctx: @info]
en: Design of table <resource>%1</resource> has been modified.
ca: S'ha modificat el disseny de la taula <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> already exists.
ca: La taula <resource>%1</resource> ja existeix.

[ctx: @info]
en: <warning>Any data in this table will be deleted upon design's saving!</warning>
ca: <warning>Qualsevol dada d'aquesta taula se suprimirà un cop es desi el disseny!</warning>

en: Lookup column
ca: Millora la columna

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource>
ca: Taula <resource>%1</resource>

en: The column's constraint is declared as NOT NULL (required).
ca: La restricció de columna s'ha declarat com a NO NUL·LA (requerit).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY (text should be filled).
ca: La restricció de columna s'ha declarat com a NO BUIDA (s'ha d'omplir un text).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
ca: La restricció de columna s'ha declarat com a NO BUIDA i NO NUL·LA.

en: Do you want to delete selected record?
ca: Voleu suprimir el registre seleccionat?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Record
ca: &Suprimeix el registre

en: Do you want to clear the contents of table %1?
ca: Voleu netejar els continguts de la taula %1?

[ctx: @action:button]
en: &Clear Contents
ca: &Neteja el contingut

en: Record: %1
ca: Registre: %1

[ctx: @action:button Correct Changes]
en: Correct
ca: Corregeix

en: Correct changes
ca: Corregeix els canvis

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
ca: Descarta els canvis

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
ca[0]: El límit de %2 caràcters pel camp <resource>%3</resource> s'ha superat amb %1 caràcter.
    Esmeneu el text o es truncarà en desar els canvis.
ca[1]: El límit de %2 caràcters pel camp <resource>%3</resource> s'ha superat amb %1 caràcters.
    Esmeneu el text o es truncarà en desar els canvis.

en: NAME
ca: NOM

en: Field Name
ca: Nom de camp

en: * (All Columns)
ca: * (Totes les columnes)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
ca: Per defecte: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <title>Select Existing Database Server's Connection From the List Below</title>
    <para>You will see existing Kexi projects available for the selected connection. Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
ca: <title>Seleccioneu la connexió a servidor de base de dades existent de la llista inferior.</title>
    <para>Veureu els projectes de Kexi disponibles per a la connexió seleccionada. També podeu afegir, editar o suprimir les connexions de la llista.</para>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
ca: Informació del servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
ca: &Afegeix...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
ca: &Edita...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
ca: &Suprimeix...

en: Add a new database connection
ca: Afegeix una connexió nova a una base de dades

en: Edit selected database connection
ca: Edita la connexió a la base de dades seleccionada

en: Delete selected database connections
ca: Suprimeix les connexions a les bases de dades seleccionades

en: File
ca: Fitxer

[ctx: @action:button Add Database Connection]
en: &Add
ca: &Afegeix

en: Add database connection
ca: Afegeix connexió a una base de dades

[ctx: @title:window]
en: Add a New Database Connection
ca: Afegeix una connexió nova a una base de dades

[ctx: @action:button Save Database Connection]
en: &Save
ca: De&sa

en: Save changes made to this database connection
ca: Desa els canvis fets a aquesta connexió de base de dades

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
ca: Edita la connexió a una base de dades

[ctx: @info]
en: Do you want to delete database connection <resource>%1</resource> from the list of available connections?
ca: Voleu suprimir la connexió a la base de dades <resource>%1</resource> de la llista de connexions disponibles?

en: Define Query...
ca: Defineix la consulta...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pro&ject caption:
ca: Títol del pro&jecte:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_requester)
en: Project file&name:
ca: &Nom de fitxer del projecte:

en: Load database list from the server
ca: Carrega la llista de bases de dades des d'un servidor

en: Loads database list from the server, so you can select one using the <interface>Name</interface> combo box.
ca: Carrega la llista de bases de dades des d'un servidor, de manera que en podeu seleccionar una usant el quadre combinat <interface>Nom</interface>.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
ca: Desa els canvis

en: Save all changes made to this connection information
ca: Desa tots els canvis fets a aquesta informació de connexió

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
ca: Desa tots els canvis fets a aquesta informació de connexió. Podeu tornar a usar després aquesta informació.

[ctx: @action:button]
en: &Test Connection
ca: &Prova de connexió

en: Test database connection
ca: Prova de la connexió a la base de dades

en: Tests database connection. You can check validity of connection information.
ca: Proves de connexió de bases de dades. Podeu comprovar que se serveix la informació vàlida de la connexió.

en: Database Connection
ca: Connexió a una base de dades

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
ca: Base de dades

en: Parameters
ca: Paràmetres

en: Details
ca: Detalls

[ctx: @title:window]
en: Open Database
ca: Obre base de dades

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
ca: Connecta a un servidor de bases de dades

[ctx: @action:button]
en: &Open
ca: &Obre

en: Open Database Connection
ca: S'està obrint la connexió de base de dades

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
ca: Autenticació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
ca: &Nom d'usuari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
ca: &Contrasenya:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: <html><head/><body><p>Saves password in a <span style=" font-style:italic;">.kexic</span> or <span style=" font-style:italic;">.kexis</span> connection shortcut file using a simple encryption similar to ROT-47. It does not guarantee security, but simply makes it difficult for anyone to read, so generally it is not safe to make such files publicly accessible.</p></body></html>
ca: <html><head/><body><p>Desa la contrasenya en un fitxer <span style=" font-style:italic;">.kexic</span> o <span style=" font-style:italic;">.kexis</span> de drecera de connexió usant un encriptatge senzill similar al ROT-47. No garanteix la seguretat, però dificulta llegir-ho a qualsevol, per tant, generalment no és segur fer públicament accessibles aquests fitxers.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
ca: Desa la contrasenya

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ca: &Nom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: &Caption (optional):
ca: &Títol (opcional):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
ca: Servidor de bases de dades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
ca: &Motor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
ca: Servidor local

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
ca: Servidor remot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
ca: Nom de la &màquina:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
ca: Per defecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
ca: Usa &fitxer de sòcol en lloc del port TCP/IP:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
ca: Per defecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
ca: &Descripció:

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
ca: S'està obrint la base de dades

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
ca: A sota, introduïu la contrasenya.

en: &Details >>
ca: &Detalls >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
ca: Servidor de bases de dades:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
ca: (sense especificar)

en: &Open
ca: &Obre

en: All supported formats
ca: Tots els formats acceptats

en: Computer
ca: Ordinador

en: Could not enter directory <filename>%1</filename>.
ca: No s'ha pogut introduir el directori <filename>%1</filename>.

en: Go to parent directory
ca: Vés al directori superior

en: Select directory
ca: Selecció de directori

en: Name:
ca: Nom:

en: Filter:
ca: Filtre:

en: Enter a filename.
ca: Introduïu un nom de fitxer.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> does not exist.
ca: El fitxer <filename>%1</filename> no existeix.

[ctx: @info]
en: Enter a filename.
ca: Introduïu un nom de fitxer.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not readable.
ca: El fitxer <filename>%1</filename> no és llegible.

en: Do you want to replace it?
ca: Voleu substituir-lo?

en: Replace object
ca: Substitueix objecte

[ctx: @action:button]
en: &Choose Other Name...
ca: Es&colliu un altre nom...

en: Caption:
ca: Títol:

en: Please enter the name.
ca: Si us plau, introduïu el nom.

en: Please enter the caption.
ca: Si us plau, introduïu el títol.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
ca: A sota, introduïu la contrasenya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
ca: Nom d'usuari:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
ca: Anònim:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
ca: Nom de la base de dades:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ca: Contrasenya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
ca: Recorda la contrasenya:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
ca: Projectes emmagatzemats en un fitxer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
ca: Projectes emmagatzemats en un servidor de bases de dades

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
ca: <b>Hi ha projectes del Kexi oberts recentment.</b> Seleccioneu-ne un que vulgueu obrir:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
ca: Nom del projecte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
ca: Connexió

en: File (%1)
ca: Fitxer (%1)

en: Select a project on <resource>%1</resource> database server to open:
ca: Seleccioneu un projecte per a obrir al servidor de bases de dades <resource>%1</resource>:

[ctx: @title:window Enter Query Parameter Value]
en: Enter Parameter Value
ca: Introduïu el valor del paràmetre

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
ca: Sí

[ctx: @info]
en: <title>No database server drivers found</title><para>Connection to a database server requires an appropriate driver which you do not have installed.</para><subtitle>Details</subtitle><para>To obtain database drivers please use your Package Manager to search and install packages with so-called <emphasis>KDb drivers</emphasis> named <filename>kdb-****-driver</filename>. Please note that your package names could vary slightly depending on the operating system you use.</para>
ca: <title>No s'han trobat cap controlador del servidor de base de dades</title><para>La connexió amb el servidor de base de dades requereix un controlador adequat que no està instal·lat.</para><subtitle>Detalls</subtitle><para>Per obtenir els controladors de base de dades useu el gestor de paquets per a cercar i instal·lar els paquets <emphasis>controladors KDb</emphasis> anomenats <filename>calligra-kexi-xxxx-driver</filename>. Tingueu present que els noms dels paquets poden variar lleugerament en funció del sistema operatiu emprat.</para>

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
ca: Aquest fitxer ja existeix, voleu sobreescriure'l?

en: Overwrite
ca: Sobreescriu

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
ca: Navegador del projecte

en: Open object
ca: Obre objecte

en: Opens object selected in the list.
ca: Obre l'objecte seleccionat de la llista.

en: Delete object
ca: Suprimeix l'objecte

en: Deletes the object selected in the list.
ca: Suprimeix l'objecte seleccionat de la llista.

en: &Rename...
ca: &Reanomena...

en: Rename object
ca: Reanomena l'objecte

en: Renames the object selected in the list.
ca: Reanomena l'objecte seleccionat de la llista.

en: &Design
ca: &Dissenya

en: Design object
ca: Dissenya objecte

en: Starts designing of the object selected in the list.
ca: Inicia el disseny de l'objecte seleccionat a la llista.

en: Design in &Text View
ca: Disseny en vista de &text

en: Design object in text view
ca: Objecte de disseny en vista de text

en: Starts designing of the object in the list in text view.
ca: Inicia el disseny de l'objecte a la llista en vista de text.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
ca: Al &porta-retalls...

en: Export data to clipboard
ca: Exporta les dades al porta-retalls

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
ca: Exporta les dades de la taula seleccionada o consulta al porta-retalls.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
ca: Al &fitxer com a taula de dades...

en: Export data to a file
ca: Exporta les dades a un fitxer

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
ca: Exporta les dades de la taula o consulta seleccionada a un fitxer.

en: &Create Object: %1...
ca: &Crea un objecte: %1...

en: &Create Object...
ca: &Crea un objecte...

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
ca: Reanomena <resource>%1</resource>:

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
ca: Reanomena

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
ca: Canvi de nom de <resource>%1</resource>

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
ca: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>El projecte és buit...<nl/>Per què no <b>creeu</b> quelcom?

[ctx: @title:window]
en: Properties
ca: Propietats

en: &Hide Selected Table/Query
ca: &Oculta la taula/consulta seleccionada

en: &Delete Selected Relationship
ca: Suprimeix les &relacions seleccionades

en: &Open Selected Table/Query
ca: &Obre la taula/consulta seleccionada

en: Table:
ca: Taula:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
ca: &Insereix

en: &Hide Table
ca: &Oculta taula

en: &Append Field
ca: &Afegeix el camp

en: &Append Fields
ca: &Afegeix camps

en: &Open Table
ca: &Obre taula

en: &Design Table
ca: &Dissenya taula

en: Relationship
ca: Relació

en: Click to show available actions for this cell
ca: Cliqueu per a mostrar les accions disponibles per a aquesta cel·la

[ctx: @info:whatsthis]
en: Contains a pointer to the currently selected record.
ca: Conté un punter al registre actualment seleccionat.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Record navigator.
ca: Navegador de registres.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Column <resource>%1</resource>.
ca: Columna <resource>%1</resource>.

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
ca: Desfés

en: Undo %1
ca: Desfés %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
ca: Refés

en: Redo %1
ca: Refés %1

en: <empty>
ca: <buit>

en: Redo
ca: Refés

en: Undo
ca: Desfés

en: Insert From &File...
ca: Insereix des de &fitxer...

en: &Clear
ca: &Neteja

[ctx: @title]
en: Insert Image From File
ca: Insereix imatge des d'un fitxer

[ctx: @title]
en: Save Image to File
ca: Desa imatge al fitxer

en: <para>File <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
ca: <para>El fitxer <filename>%1</filename> ja existeix.</para><para>Voleu reemplaçar-lo amb un de nou?</para>

en: &Don't Replace
ca: &No el reemplacis

[ctx: @action:button]
en: &Replace
ca: &Substitueix

[ctx: Object name : Object type]
en: %1 : %2
ca: %1: %2

en: Record:
ca: Registre:

en: Current record number
ca: Número del registre actual

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
ca: de

en: Number of records
ca: Nombre de registres

en: Editing indicator
ca: S'està editant l'indicador

en: First record
ca: Primer registre

en: Go to first record
ca: Vés al primer registre

en: Go to previous record
ca: Vés al registre anterior

en: Previous record
ca: Registre anterior

en: Go to next record
ca: Vés al registre següent

en: Next record
ca: Registre següent

en: Go to last record
ca: Vés a l'últim registre

en: Last record
ca: Últim registre

en: Go to new record
ca: Vés a un registre nou

en: New record
ca: Registre nou

en: Moves cursor to first record.
ca: Mou el cursor al primer registre.

en: Moves cursor to previous record.
ca: Mou el cursor al registre anterior.

en: Moves cursor to next record.
ca: Mou el cursor al registre següent.

en: Moves cursor to last record.
ca: Mou el cursor a l'últim registre.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
ca: Mou el cursor a un registre nou i permet inserir-hi.
