kexi - en to cy translation catalogue (161 entries)

en: &Data View
cy: Golwg &Data

en: D&esign View
cy: Golwg &Cynllunio

en: &Text View
cy: Golwg &Testun

en: Former developer
cy: Cyn-ddatblygwr

en: CQL++, SQL assistance
cy: CQL++, cymorth SQL

en: Bugfixes, original Table Widget
cy: Nam-gywiriadau, Celfigyn Tabl Gwreiddiol

en: Initial design improvements
cy: Gwelliannau cynllunio cychwynnol

en: Coffee sponsoring
cy: Noddi Coffi

en: Unknown error
cy: Gwall anhysbys

en: &Ascending
cy: &Esgynnol

en: &Descending
cy: &Disgynnol

en: Save Changes
cy: Cadw Newidiadau

en: Page %1
cy: Tudalen %1

en: OK?
cy: Iawn?

en: Signal
cy: Arwydd

en: Receiver
cy: Derbynnydd

en: New &Subitem
cy: &Is-eitem Newydd

en: Caption
cy: Egluryn

en: Clickable
cy: Clicadwy

en: Form
cy: Ffurflen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
cy: Enw

en: Text
cy: Testun

en: Geometry
cy: Geometreg

en: Foreground Color
cy: Lliw Blaendir

en: Read Only
cy: Darllen yn Unig

en: Frame
cy: Ffrâm

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
cy: Neidiol

en: Bold
cy: Trwm

en: Left Align
cy: Alinio i'r Chwith

en: Move Up
cy: Symud i Fyny

en: Move widget up
cy: Symud Celfigyn i Fyny

en: Move Down
cy: Symud i Lawr

en: Move widget down
cy: Symud Celfigyn i Lawr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
cy: A&mnewid

en: Create a new project
cy: Creu cywaith newydd

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
cy: Creu cywaith newydd.  Ni effeithir ar y cywaith sydd ar agor eisoes.

en: Open an existing project
cy: Agor hen gywaith

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
cy: Yn agor hen gywaith.  Ni effeithir ar y cywaith sydd ar agor eisoes.

en: Save object changes
cy: Cadw newidiadau i'r gwrthrych

en: Saves object changes from currently selected window.
cy: Cadw newidiadau i'r gwrthrych o'r ffenestr a ddewisir ar hyn o bryd

en: Save &As...
cy: Cadw &Fel...

en: Save object as
cy: Cadw gwrthrych fel

en: Close the current project
cy: Cau'r cywaith cyfredol

en: Closes the current project.
cy: Cau'r cywaith cyfredol

en: Deletes currently selected object.
cy: Dileu'r gwrthrych a ddewisir ar hyn o bryd.

en: &Insert Empty Row
cy: Mewnosod Rhes &Wag

en: Insert one empty row above
cy: Mewnosod un rhes wag uwchben

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
cy: Mewnosod un rhes wag uwchben yr un wedi'i dewis ar hyn o bryd

en: &Font...
cy: W&ynebfath...

en: This shows useful tips on the use of this application.
cy: Dengys hyn gynghorion defnyddiol ar ddefnydd y rhaglen hon.

en: unknown object type "%1"
cy: math anhysbys o wrthrych "%1"

en: cannot create object of type "%1"
cy: methu creu gwrthrych o fath "%1"

en: object not found
cy: ni chafwyd y gwrthrych

en: cannot open object
cy: methu agor y gwrthrych

en: From File...
cy: O Ffeil...

en: From Server...
cy: O Weinydd...

en: Save changes
cy: Cadw Newidiadau

en: Create
cy: Creu

en: New database
cy: Cronfa ddata newydd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
cy: &Uwch

en: Column %1
cy: Colofn %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
cy: Math

en: Primary Key
cy: Prif Allwedd

en: Advanced Options
cy: Dewisiadau Uwch

en: Importing
cy: Yn mewnforio

en: Success
cy: Llwyddiant

en: Importing in progress...
cy: Mewnforio ar waith ...

en: Original
cy: Gwreiddiol

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
cy: Anfon Celfigyn i'r Blaen

en: Send Widget to Back
cy: Anfon Celfigyn i'r Cefn

en: To Left
cy: I'r Chwith

en: To Right
cy: I'r Dde

en: To Top
cy: I'r Pen

en: To Bottom
cy: I'r Gwaelod

en: To Grid
cy: I'r Grid

en: To Fit
cy: I Ffitio

en: To Shortest
cy: I'r Byrraf

en: To Tallest
cy: I'r Talaf

en: To Narrowest
cy: I'r Culaf

en: To Widest
cy: I'r Lletaf

en: Widgets
cy: Celfigion

en: Line
cy: Llinell

en: Value
cy: Gwerth

en: Date
cy: Dyddiad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
cy: Disgrifiad

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
cy: Delwedd

en: Size
cy: Maint

en: Image
cy: Delwedd

[ctx: For Text Format]
en: Log
cy: Cofnodion

en: &Image
cy: &Delwedd

en: Delimiter:
cy: Amffinydd:

en: Defaults
cy: Rhagosodion

en: Copying
cy: Copïo

en: Primary key
cy: Prif Allwedd

en: Ignore duplicated delimiters
cy: Anwybyddu amffinyddion dyblygedig

en: Column
cy: Colofn

en: None
cy: Dim

[ctx: Text type for column]
en: Text
cy: Testun

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
cy: Rhif

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
cy: Arian

en: Tabulator
cy: Tablwr

en: Other
cy: Eraill

en: Query Columns
cy: Colofnau'r ymholiad

en: Table
cy: Tabl

en: Visible
cy: Gweladwy

en: Sorting
cy: Didoli

en: Ascending
cy: Esgynnol

en: Descending
cy: Disgynnol

en: Criteria
cy: Meini prawf

en: Alias
cy: Ffugenw

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
cy: ymholiad

en: &Import...
cy: &Mewnforio...

en: Data Type
cy: Math data

en: Comments
cy: Sylwadau

en: Subtype
cy: Is-fath

[ctx: Image object type]
en: Image
cy: Delwedd

en: Unsigned Number
cy: Rhif diarwydd

en: Precision
cy: Trachywiredd

en: Default Value
cy: Gwerth Rhagosodol

en: Unique
cy: Unigryw

en: Required
cy: Angenrheidiol

en: Indexed
cy: Mynegeiwyd

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
cy: tabl

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
cy: Datganwyd cyfyngiad y golofn fel NOT EMPTY (dim yn wag) a NOT NULL (dim nwl)

en: NAME
cy: ENW

en: Field Name
cy: Enw Maes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
cy: Gwybodaeth am y Gweinydd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
cy: Ychw&anegu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
cy: &Golygu...

en: Database Connection
cy: Cysylltiad Cronfa Ddata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
cy: Cronfa ddata

en: Parameters
cy: Paramedrau

en: Details
cy: Manylion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
cy: Dilysiant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
cy: &Enw Defnyddiwr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
cy: &Cyfrinair:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
cy: &Enw:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
cy: Gweinydd Cronfa Ddata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
cy: &Peiriant :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
cy: &Enw Gwesteiwr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
cy: Porth:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
cy: &Disgrifiad:

en: &Open
cy: &Agor

en: Name:
cy: Enw:

en: Enter a filename.
cy: Mewnosod enw ffeil.

en: Caption:
cy: Pennawd:

en: Please enter the name.
cy: Rhowch yr enw.

en: Please enter the caption.
cy: Rhowch y pennawd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
cy: Enw'r Cywaith

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
cy: Cysylltiad

en: Overwrite
cy: Trosysgrifo

en: &Design
cy: &Cynllun

en: &Create Object: %1...
cy: &Creu Gwrthrych: %1...

en: &Create Object...
cy: &Creu Gwrthrych...

en: &Hide Selected Table/Query
cy: &Cuddio'r Tabl/Ymholiad Dewisiedig

en: &Open Selected Table/Query
cy: &Agor y Tabl/Ymholiad Dewisiedig

en: &Hide Table
cy: &Cuddio Tabl

en: &Open Table
cy: &Agor Tabl

en: &Design Table
cy: &Cynllunio Tabl

en: Relationship
cy: Perthynas

en: &Clear
cy: &Clirio
