kexi - en to da translation catalogue (949 entries)

en: &No View
da: &Ingen visning

en: &Data View
da: &Datavisning

en: D&esign View
da: &Designvisning

en: &Text View
da: &Tekstvisning

en: &Unknown
da: &Ukendt

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
da: Denne funktion er ikke tilgængelig for version %1 af programmet %2.

en: Visual database applications creator
da: Visuel oprettelse af databaseapplikationer

en: Project maintainer & developer, overall design
da: Vedligeholder af projektet og udvikler, overordnet design

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
da: Sponsorering og support (arbejdsgiver for Jarosław Staniek i 2003-2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
da: PostgreSQL databasedriver, migrations- og rapporteringsmoduler, diverse fejlrettelser

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
da: Kortelementer til formularer og rapporter, kort-flakeform

en: Features and bug fixes
da: Funktioner og fejlrettelser

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
da: Diverse formular-kontroller, portering til Qt4, stabilisering

en: Web elements for forms and reports
da: Web-elementer til formularer og rapporter

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
da: Scriptmodul (KROSS), Python sprogbindinger, design

en: Web Forms module
da: Modul til webformularer

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
da: Sybase/MS SQL-server/ODBC-databasedrivere, xBase migrationsplugin, forbedringeraf KexiDB

en: First version of Property Editor and Form Designer
da: Første version af egenskabseditor og formulardesigner

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
da: Bidrag til MySQL og KexiDB, programrettelser, migrationsmodul, understøttelse af MS Access-filformatet

en: Oracle database driver
da: Oracle-database-driver

en: Graphics effects, helper dialogs
da: Grafiske effekter, hjælpedialoger

en: ODBC database driver
da: ODBC-database-driver

en: Former project maintainer & developer
da: Tidligere vedligeholder af projektet og udvikler

en: Former developer
da: Tidligere udvikler

en: Original Form Designer, original user interface & much more
da: Oprindelig formulardesigner, oprindelig brugergrænseflade & meget mere

en: CQL++, SQL assistance
da: CQL++, SQL-assistent

en: Original code cleanings
da: Oprindelige kodeoprydninger

en: Bugfixes, original Table Widget
da: Fejlretninger, oprindeligt tabelelement

en: Numerous bug reports and tests
da: Et stort antal fejlrapporter og tester

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
da: Et stort antal fejlrapporter og tester, forbedring af håndbogen

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
da: Fejlrettelser, forbedring af byggesystem, oprydning i koden

en: Code cleanups
da: Oprydning af koden

en: Initial design improvements
da: Begyndende designforbedringer

en: Icons and user interface research
da: Ikoner og brugergrænseglade-undersøgelsesarbejde

en: Coffee sponsoring
da: Kaffe-sponsorering

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
da: Et stort antal fejlrapporter, nyttighedstester, teknisk understøttelse

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Details:
da: Detaljer:

en: Object could not be opened in Data View.
da: Objektet kunne ikke åbnes i data-visning.

en: Do you want to open it in Text View?
da: Vil du åbne det i tekstvisning?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
da: objekt

en: Could not create object's window.
da: Kunne ikke oprette objektets vindue.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
da: Pluginet eller objektdefinitionen er måske defekt.

en: Could not load object's definition.
da: Kunne ikke indlæse objektets definition.

en: Object design may be corrupted.
da: Objektdesign er måske korrumperet.

en: Could not load object's data.
da: Kunne ikke indlæse objektets data.

en: Could not set empty name for this object.
da: Kunne ikke sætte tomt navn for dette objekt.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
da: Kunne ikke åbne filen

en: Project major version
da: Projektet hovedversion:

en: Project minor version
da: Projektets delversion

en: Project caption
da: Projektets overskrift

en: Project description
da: Projektets beskrivelse

en: This project is opened as read only.
da: Projektet er åbnet skrivebeskyttet.

en: Open As Read Only
da: Åbn som skrivebeskyttet

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
da: <para>Kunne ikke åbne filen <filename>%1</filename> til læsning og skrivning.</para><para>Vil du åbne filen som skrivebeskyttet?</para>

en: &Ascending
da: &Opad

en: Sort data in ascending order
da: Sortér data i stigende rækkefølge

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
da: Sorterer data i stigende rækkefølge (fra A til Z og fra 0 til 9). Data fra udvalgt kolonne bruges til sortering.

en: &Descending
da: &Nedad

en: Sort data in descending order
da: Sortér data i aftagende rækkefølge

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
da: Sorterer data i aftagende rækkefølge (fra Z til A og fra 9 til 0). Data fra markeret kolonne bruges til sortering.

en: Switch to data view
da: Skift til datavisning

en: Switches to data view.
da: Skifter til datavisning.

en: Switch to text view
da: Skift til tekstvisning

en: Switches to text view.
da: Skifter til tekstvisning.

en: Menu for the current window
da: Menu for det aktuelle vindue

en: Save
da: Gem

en: Save current design
da: Gem aktuelt design

en: Saves changes made to the current design.
da: Gemmer ændringer som er udført på det aktuelle design.

en: Could not create new object.
da: Kunne ikke oprette nyt objekt.

en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: Do Not Switch
da: Skift ikke

en: Confirm Saving Changes
da: Bekræft at ændringer gemmes

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
da: Designet er blevet ændret. Du skal gemme det før du skifter til en anden visning.

en: Switching to other view failed (%1).
da: Skift til anden visning mislykkedes (%1).

en: Saving object's definition failed.
da: Det mislykkedes at gemme objektets definition.

en: Saving object's data failed.
da: Det mislykkedes at gemme objektets data.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
da: Flyt flere kontroller

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
da: Justér kontroller til gitter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
da: Justér kontroller til venstre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
da: Justér kontroller til højre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
da: Justér kontroller til top

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
da: Justér kontroller til bund

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
da: Tilpas kontroller til gitter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
da: Tilpas kontroller til indhold

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
da: Tilpas kontroller til smalleste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
da: Tilpas kontroller til bredeste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
da: Tilpas kontroller til korteste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
da: Tilpas kontroller til højeste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
da: Indsæt kontrol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
da: Indsæt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
da: Slet kontrol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
da: Duplikér kontrol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
da: Klip

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
da: Tilføj side

en: Page %1
da: Side %1

en: &New Connection
da: &Ny forbindelse

en: Connection correctness
da: Rigtighed af forbindelse

en: Sender
da: Afsender

en: Receiver
da: Modtager

en: The signal/slot arguments are not compatible.
da: Signal/slot-argumenterne er ikke kompatible.

en: Do you want to delete this connection?
da: Vil du slette denne forbindelse?

en: Columns
da: Kolonner

en: &Add Item
da: &Tilføj element

en: New &Subitem
da: Nyt &underelement

en: Move Item &Up
da: Flyt element &op

en: Move Item &Down
da: Flyt element &ned

en: Contents
da: Indhold

en: Caption
da: Påskrift

en: Width
da: Bredde

en: Clickable
da: Klikbar

en: Resizable
da: Kan ændre størrelse

en: Full Width
da: Fuld bredde

en: New Column
da: Ny kolonne

en: New Item
da: Nyt element

en: Sub Item
da: Underelement

en: Form
da: Formular

en: Multiple Widgets (%1)
da: Flere kontroller (%1)

en: %1 : Form
da: %1 : Formular

en: No Buddy
da: Ingen ven

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
da: Vandr. justering

en: Horizontal Alignment
da: Vandret justering

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
da: Lodr. justering

en: Vertical Alignment
da: Lodret justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
da: Navn

en: Window title
da: Vinduestitel

en: Text
da: Tekst

en: Background Pixmap
da: Baggrundsbillede

en: Geometry
da: Geometri

en: Size Policy
da: Størrelsespolitik

en: Minimum Size
da: Minimumstørrelse

en: Maximum Size
da: Maksimumstørrelse

en: Font
da: Skrifttype

en: Cursor
da: Markør

en: Foreground Color
da: Forgrundsfarve

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Fill Background
da: Udfyld baggrund

en: Focus Policy
da: Fokuspolitik

en: Margin
da: Margen

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Style Sheet
da: Stilark

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
da: Værktøjstip

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
da: Hvad er dette

en: Icon Size
da: Ikonstørrelse

en: Frame
da: Ramme

en: Frame Width
da: Rammebredde

en: Mid Frame Width
da: Midtrammebredde

en: Frame Shape
da: Rammeform

en: Frame Shadow
da: Rammeskygge

en: Vertical Scrollbar
da: Lodret rullebjælke

en: Horizontal Scrollbar
da: Vandret rullebjælke

en: No Background
da: Ingen baggrund

en: Palette Foreground
da: Palet-forgrund

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
da: Højre

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
da: Centreret

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
da: Justér

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
da: Øverst

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
da: Nederst

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
da: Ingen ramme

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
da: Felt

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
da: Vinduespanel

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
da: Vandret linje

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
da: Lodret linje

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
da: Stiliseret

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
da: Popop

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
da: Menulinje

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
da: Værktøjslinje

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
da: Tekstfelt

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
da: Fanebladskontrol

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
da: Gruppefelt

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
da: Klartekst

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
da: Hævet

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
da: Nedsænket

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
da: Intern

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
da: Intet fokus

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
da: Tabulator

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
da: Klik

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
da: Tabulator/klik

[ctx: Tab/Click/MouseWheel (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click/Mouse Wheel
da: Tabulator/klik/musehjul

en: Always Off
da: Altid fra

en: Always On
da: Altid til

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical
da: Lodret

en: Left to Right
da: Venstre mod højre

en: Right to Left
da: Højre mod venstre

en: Qt Designer UI Files
da: Qt Designer UI-filer

en: No action
da: Ingen handling

en: Application actions
da: Programhandlinger

[ctx: Current form's actions]
en: Current
da: Aktuel

en: Open in Data View
da: Åbn i datavisning

en: Execute
da: Kør

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
da: Eksportér til fil
    som datatabel

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
da: Kopiér til udklipsholder
    som datatabel

en: Open in Design View
da: Åbn i designvisning

en: Open in Text View
da: Åbn i tekstvisning

en: Close View
da: Luk visning

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
da: Tilknytning af handling til knap

en: Action category:
da: Handlingskategori:

en: Action to execute:
da: Handling at udføre:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
da: &Tilknyt...

en: Assign action
da: Tilknyt handling

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
da: Redigér rich tekst

en: Bold
da: Fed type

en: Italic
da: Kursiv

en: Underline
da: Understreget

en: Superscript
da: Hævet skrift

en: Subscript
da: Sænket skrift

en: Left Align
da: Venstrejustér

en: Centered
da: Centreret

en: Right Align
da: Højrejusteret

en: Justified
da: Justeret

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
da: Redigér fanebladsrækkefølge

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move widget up
da: Flyt kontrol op

en: Move Down
da: Flyt ned

en: Move widget down
da: Flyt kontrol ned

en: Handle tab order automatically
da: Håndtér tabulatorrækkefølge automatisk

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
da: Redigér indholdet i %1

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
da: Indsæt vandret

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
da: Indsæt lodret

en: Insert Widget: %1
da: Indsæt kontrol: %1

en: Cancel
da: Annullér

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
da: Fanebladsside

en: Widget name
da: Kontrolnavn

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
da: Næste

en: Open
da: Åbn

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
da: Filen eller mappen <filename>%1</filename> findes ikke.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
da: Ugyldigt hyperlink <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
da: Den kørbare fil <link>%1</link> er ikke tilladt.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
da: Eksternt hyperlink <link>%1</link> er ikke tilladt.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
da: Vil du køre denne fil?<warning>Afvikling af kørbare filer kan være risikabelt.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
da: Rapportér en fejl eller et ønske

[ctx: Other operating system]
en: Other
da: Andet

[ctx: Other platform]
en: Other
da: Andet

en: (All fields)
da: (Alle felter)

en: (Current field)
da: (Aktuelt felt)

[ctx: @title:window]
en: Replace
da: Erstat

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
da: Erstat i <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
da: Find i <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
da: Søgeelementet blev ikke fundet

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
da: &Led i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
da: &Søg:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
da: &Kun hele ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
da: Spørg ved erstatning

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
da: &Versalfølsom

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
da: Alle dele af felt

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
da: Hele feltet

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
da: Starten af feltet

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
da: Op

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
da: Ned

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
da: Alle rækker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
da: &Erstat

en: &Close Tab
da: &Luk faneblad

en: Close the current tab
da: Luk dette faneblad

en: Closes the current tab.
da: Lukker det nuværende faneblad.

en: Cl&ose All Tabs
da: &Luk alle faneblade

en: Close all tabs
da: Luk alle faneblade

en: Closes all tabs.
da: Lukker alle faneblade.

en: Create a new project
da: Opret et nyt projekt

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
da: Opretter et nyt projekt. De nuværende åbne projekter påvirkes ikke.

en: Open an existing project
da: Åbn et eksisterende projekt

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
da: Åbner et nyt projekt. De nuværende åbne projekter er ikke påvirkede.

en: Welcome
da: Velkommen

en: Show Welcome page
da: Vis velkomstsiden

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
da: Vis velkomstsiden med en liste over nyligt åbnede projekter og anden information.

en: Save object changes
da: Gem objektændringer

en: Saves object changes from currently selected window.
da: Gemmer objektændringer fra det markerede vindue.

en: Save &As...
da: Gem &som...

en: Save object as
da: Gem objekt som

en: &Import, Export or Send...
da: &Importér, eksportér eller send...

en: Import, export or send project
da: Importér, eksportér eller send projekt

en: Imports, exports or sends project.
da: Importerer, eksporterer eller sender projekt.

[ctx: Close Project]
en: &Close
da: &Luk

en: Close the current project
da: Luk dette projekt

en: Closes the current project.
da: Lukker dette projekt.

en: Quits Kexi application.
da: Afslut programmet Kexi.

en: &Import Database...
da: &Importér database...

en: &Compact Database...
da: &Komprimér database...

en: Compact the current database project
da: Komprimér nuværende databaseprojekt

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
da: Komprimerer det nuværende databaseprojekt, så at det optager mindre plads og fungerer hurtigere.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
da: Importér data fra &fil...

en: Import table data from a file
da: Importér tabeldata fra en fil

en: Imports table data from a file.
da: Importerer tabeldata fra en fil.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
da: Eksportér data til &fil...

en: Export data from the active table or query to a file
da: Eksportér data fra aktiv tabel eller forespørgsel til en fil

en: Exports data from the active table or query to a file.
da: Eksporterer data fra den aktive tabel eller forespørgsel til en fil.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
da: Indsæt special...

en: Paste clipboard data as a table
da: Indsæt data fra udklipsholderen som en tabel

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
da: Kopiér special...

en: Copy selected table or query data to clipboard
da: Kopiér markeret tabel eller spørgedata til udklipsholder

en: Copies selected table or query data to clipboard.
da: Kopierer markeret tabel eller spørgedata til udklipsholderen.

en: Reverts the most recent editing action.
da: Fortryder den seneste redigeringshandling.

en: Reverts the most recent undo action.
da: Gendanner den senest fortrudte handling.

en: Find text
da: Find tekst

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
da: Slår den første forekomst af et stykke tekst op.

en: &Delete
da: &Slet

en: Delete selected object
da: Slet markeret objekt

en: Deletes currently selected object.
da: Sletter det markerede projekt.

en: Delete Record
da: Slet post

en: Clear table contents
da: Ryd tabellens indhold

en: Clears table contents.
da: Rydder tabellens indhold.

en: Edit Item
da: Redigér element

en: Edit currently selected item
da: Redigér det markerede element

en: Edits currently selected item.
da: Redigerer det markerede element.

en: &Insert Empty Row
da: &Indsæt tom række

en: Insert one empty row above
da: Indsæt en tom række ovenfor

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
da: Indsætter en tom række over den markerede tabelrække.

en: Switch to Global Search
da: Skift til global søgning

en: &Save Record
da: &Gem post

en: Save changes made to the current record
da: Gem ændringer som blev udført for denne post

en: Saves changes made to the current record.
da: Gemmer ændringer som er udført i den nuværende post.

en: &Cancel Record Changes
da: &Annullér postændringer

en: Cancel changes made to the current record
da: Annullér ændringer udføre i nuværende post

en: Cancels changes made to the current record.
da: Annullerer ændringer som er udført i den nuværende post.

en: &Execute
da: &Kør

en: &Font...
da: S&krifttype...

en: Change font for selected object
da: Ændr skrifttype for markeret objekt

en: Changes font for selected object.
da: Ændrer skrifttype for markeret objekt.

en: &Next Window
da: &Næste vindue

en: Next window
da: Næste vindue

en: Switches to the next window.
da: Skifter til det næste vindue.

en: &Previous Window
da: &Forrige vindue

en: Previous window
da: Forrige vindue

en: Switches to the previous window.
da: Skifter til det forrige vindue.

en: This shows useful tips on the use of this application.
da: Dette viser nyttige vink om brugen af dette program.

[ctx: Help Menu]
en: Help
da: Hjælp

en: Show Help menu
da: Vis menuen Hjælp

en: Shows Help menu.
da: Viser menuen Hjælp.

en: cannot create object - unknown object type "%1"
da: kan ikke oprette objekt: ukendt objekttype "%1"

en: unknown object type "%1"
da: ukendt objekttype "%1"

en: cannot create object of type "%1"
da: kan ikke oprette objekt af type "%1"

[ctx: "executing object" action]
en: executing
da: kør

en: opening
da: åbner

en: table not found
da: tabel ikke fundet

en: query not found
da: forespørgsel ikke fundet

en: macro not found
da: makro ikke fundet

en: script not found
da: script ikke fundet

en: object not found
da: objekt ikke fundet

en: cannot execute object
da: kan ikke køre objekt

en: cannot open object
da: kan ikke åbne objekt

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
da: Du har bedt om at valgte objekt skal åbnes eller behandles automatisk ved start. Flere objekter kan ikke åbnes eller behandles.

en: Property Editor
da: Egenskabseditor

en: Properties
da: Egenskaber

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
da: %1 (skrivebeskyttet)

en: From File...
da: Fra fil...

en: From Server...
da: Fra server ...

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
da: Kunne ikke gemme under det oprindelige navn.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
da: Gem

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
da: Gem objekter som

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
da: Gemning af <resource>%1</resource>-objektet mislykkedes.

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Do you want to save changes?
da: Vil du gemme ændringerne?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
da: åbning er ikke tilladt i "%1"-tilstand

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
da: Nuværende projekt skal lukkes inden databasen komprimeres. Det åbnes igen efter komprimeringen.
    
    Vil du fortsætte?

en: Help
da: Hjælp

en: Create
da: Opret

en: External Data
da: Eksterne data

en: Tools
da: Værktøjer

en: Form Design
da: Formulardesign

en: Report Design
da: Rapportdesign

en: Visit Calligra home page at %1
da: Besøg Calligras hjemmeside på %1

en: Search
da: Søg

en: Try Again
da: Prøv igen

[ctx: @title:window]
en: New Project
da: Nyt projekt

en: Blank Projects
da: Tomme projekter

en: Blank database
da: Tom database

en: Database project without any objects
da: Databaseprojekt uden nogen objekter

en: Contacts
da: Kontakter

en: Movie catalog
da: Filmkatalog

en: Templates
da: Skabeloner

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
da: Lagringssmetode

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
da: Vælg den metode som skal bruges til at opbevare det nye projekt.

en: New database
da: Ny database

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
da: Projektoverskrift og filnavn

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
da: Oprettelse af projekt

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
da: Vent venligst mens projektet bliver oprettet.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
da: Databaseforbindelse

en: Enter database name.
da: Indtast databasenavn.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
da: En database med dette navn findes allerede. Vil du slette den og oprette en ny?

en: Delete and Create New
da: Slet og opret nyt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
da: &Avanceret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
da: Tryk på knappen "Avanceret" hvis du vil finde et eksisterende projekt på en server i stedet for en fil.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
da: Åbn projekt

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
da: Vælg et projekt at åbne. Du kan vælge et projekt opbevaret i fil eller på databaseserver.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
da: Projekter opbevaret i fil

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
da: Projekt opbevaret på database-server

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
da: Åbn projekt på database-serveren

[ctx: @title:window]
en: Database Password
da: Adgangskode til database

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
da: Nyt projekt opbevaret i fil

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
da: Nyt projekt opbevaret på database-serveren

en: Opened less than minute ago
da: Åbnet for mindre end et minut siden

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
da[0]: Åbnet for 1 minut siden
da[1]: Åbnet for %1 minutter siden

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
da[0]: Åbnet for 1 time siden
da[1]: Åbnet for %1 timer siden

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
da[0]: Åbnet i går
da[1]: Åbnet for %1 dage siden

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
da[0]: Åbnet for over en måned siden
da[1]: Åbnet for %1 måneder siden

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
da[0]: Åbnet for et år siden
da[1]: Åbnet for %1 år siden

en: on local server
da: på lokal server

[ctx: <type> database, e.g. PostgreSQL database, MySQL database]
en: %1 database
da: %1-database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
da: Projektets overskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
da: Projektets databasenavn:

en: Could not open database. No database driver specified.
da: Kunne ikke åbne database. Ingen database-driver angivet.

en: Could not start Kexi application this way.
da: Kunne ikke starte programmet Kexi på denne måde.

en: No project name specified.
da: Nyt projektnavn angivet

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
da: Du har angivet nogle få databaseobjekter som automatisk skal åbnes, med starttilvalg.
    Disse tilvalg ignoreres da de ikke er tilgængelige når projekter oprettes eller droppes.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
da: Kunne ikke åbne fil. Manglende filnavn.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
da: Kunne ikke åbne filen. Filen <filename>%1</filename> findes ikke.

en: Open External File
da: Åbn ekstern fil

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
da: Vælg et af de senest brugte projekter for at åbne det.

en: Donate to the Project
da: Donér til projektet

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
da: Ikke nu

en: Column %1
da: Kolonne %1

en: Primary Key
da: Primær nøgle

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
da: Avancerede importindstillinger

en: Text encoding:
da: Tegnsæt:

en: Always use this encoding in similar situations
da: Brug altid dette tegnsæt lignende situationer

en: Select Location for Source Database
da: Vælg stedet for kildedatabasen

en: Select Source Database
da: Vælg kildedatabase

en: Select the Table to Import
da: Vælg tabellen der skal importeres

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Importing
da: Importerer

en: Success
da: Succes

en: Select source database you wish to import:
da: Vælg kildedatabasen du vil importere:

en: Failure
da: Mislykkedes

en: No appropriate migration driver found.
da: Ingen passende driver fundet.

en: No project available.
da: Intet projekt tilgængeligt.

en: No table was selected to import.
da: Ingen tabel blev valgt til import.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
da: Importér database

en: Destination database type:
da: Målets databasetype:

en: Database project stored in a file
da: Databaseprojekt opbevaret i fil

en: Database project stored on a server
da: Databaseprojekt opbevaret på en server

en: Select Destination Database Type
da: Vælg målets databasetype

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
da: Struktur og data

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
da: Kun struktur

en: Open imported project
da: Åbn importeret projekt

en: Select source database filename.
da: Vælg kildedatabasens filnavn.

en: Select source database.
da: Vælg kildedatabase.

en: Could not import database. This type is not supported.
da: Kunne ikke importere database. Denne type er ikke understøttet.

en: Importing in progress...
da: Import i fremgang...

en: No help is available for this page.
da: Ingen hjælp tilgængelig for denne side.

en: Here you can choose the location to import data from.
da: Her kan du vælge stedet at importere data fra.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
da: Her kan du vælge selve databasen at importere data fra.

en: Here you can choose the location to save the data.
da: Her kan du vælge stedet hvor data skal gemmes.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
da: Her kan du vælge stedet data skal gemmes og den nye databases navn.

en: No data source could be assigned for this widget.
da: Ingen datakilde kunne tildeles for denne kontrol.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
da: Ingen datakilde kunne tildeles for flere kontroller.

en: Go to selected form's data source
da: Gå til den markerede formulars datakilde

en: Goes to selected form's data source
da: Går til den markerede formulars datakilde

en: Data Source
da: Datakilde

en: Frame Color
da: Rammefarve

en: Snap to Grid
da: Hægt til gitter

en: Style
da: Stil

en: Set the current view style.
da: Sæt den aktuelle visningsstil.

en: Show Form UI Code
da: Vis formularens brugergrænsefladekode

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
da: Formularens UI-kode

en: Current
da: Aktuel

en: Original
da: Oprindelig

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
da: formular

[ctx: tooltip]
en: Create new form
da: Opret ny formular

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
da: Opretter ny formular.

en: Clear Widget Contents
da: Ryd kontrollens indhold

en: Edit Tab Order...
da: Redigér fanebladsrækkefølge...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
da: Placér kontrol forrest

en: Send Widget to Back
da: Send kontrol tilbage

en: Align Widgets Position
da: Justér elementets placering

en: To Left
da: Til venstre

en: To Right
da: Til højre

en: To Top
da: Til øverst

en: To Bottom
da: Til underst

en: To Grid
da: Til gitter

en: Adjust Widgets Size
da: Justér kontrolstørrelse

en: To Fit
da: Tilpasning

en: To Shortest
da: Til korteste

en: To Tallest
da: Til højeste

en: To Narrowest
da: Til snævreste

en: To Widest
da: Til bredeste

en: Click to show actions for this image box
da: Klik for at vise handlinger for billedfeltet

[ctx: Form widget]
en: Form
da: Formular

en: A form widget
da: En formular-kontrol

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
da: Tekstfelt

[ctx: A prefix for identifiers of text box widgets. Based on that, identifiers such as textBox1, textBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textBox
da: tekstFelt

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
da: Teksteditor

[ctx: A prefix for identifiers of text editor widgets. Based on that, identifiers such as textEditor1, textEditor2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textEditor
da: tekstEditor

en: A multiline text editor
da: En flerlinjers teksteditor

[ctx: Text Label widget]
en: Label
da: Etiket

en: A widget for displaying text
da: En kontrol til at vise tekst

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
da: Billedfelt

[ctx: A prefix for identifiers of image box widgets. Based on that, identifiers such as image1, image2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: image
da: billede

en: A widget for displaying images
da: En kontrol til at vise billeder

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
da: Kombinationsfelt

en: A combo box widget
da: En kombinationsfelt-kontrol

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
da: Afkrydsningsfelt

en: A check box with text label
da: Et afkrydsningsfelt med tekstetiket

[ctx: Button widget]
en: Button
da: Knap

en: A button for executing actions
da: En knap til at udføre handlinger

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
da: Linkknap

[ctx: A prefix for identifiers of link button widgets. Based on that, identifiers such as linkButton1, linkButton2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: linkButton
da: linkKnap

en: A Link button for executing actions
da: En linkknap til at udføre handlinger

[ctx: Slider widget]
en: Slider
da: Skydeknap

[ctx: A prefix for identifiers of slider widgets. Based on that, identifiers such as slider1, slider2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: slider
da: skydeknap

en: A Slider widget
da: En skydeknap-kontrol

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
da: Fremgangslinje

[ctx: A prefix for identifiers of progress bar widgets. Based on that, identifiers such as progressBar1, progressBar2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: progressBar
da: fremgangsLinje

en: A Progress Bar widget
da: En fremgangslinje-kontrol

en: Line
da: Linje

en: A line to be used as a separator
da: En linje der skal bruges som adskiller

en: Insert &Horizontal Line
da: Indsæt &vandret linje

en: Insert &Vertical Line
da: Indsæt &lodret linje

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
da: Datovælger

[ctx: A prefix for identifiers of date picker widgets. Based on that, identifiers such as datePicker1, datePicker2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: datePicker
da: datoVælger

en: A Date Picker widget
da: En datovælger-kontrol

en: Indent
da: Indrykning

en: Inverted
da: Inverteret

en: Maximum
da: Maksimum

en: Orientation
da: Orientering

en: Text Direction
da: Tekstretning

en: Text Visible
da: Synlig tekst

en: Value
da: Værdi

en: Date
da: Dato

en: Arrow Visible
da: Synlig pil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
da: Sidetrin

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
da: Enkelt trin

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
da: Mærkeinterval

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
da: Mærkeposition

en: Show Editor
da: Vis editor

en: Form Name
da: Formularnavn

en: On Click
da: Ved klik

en: On Click Option
da: Tilvalg ved klik

en: Auto Tab Order
da: Automatisk tabulatorrækkefølge

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: Spell Checking Language
da: Sprog til stavekontrol

en: Editor Type
da: Editortype

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
da: Flerlinjers tekst

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
da: Dropned-liste

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
da: Billede

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
da: Ingen mærker

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
da: Over

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
da: Venstre

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
da: Under

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
da: Højre

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
da: Begge sider

en: Size
da: Størrelse

en: Image
da: Billede

en: Scaled Contents
da: Skaleret indhold

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
da: Udglatning

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
da: Behold proportion

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
da: Kombinationsfeltets
    knap synlig

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
da: Standard

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
da: Ja

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
da: Nej

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
da: Redigerbar

[ctx: Property: Button is checkable]
en: On/Off
da: Til/fra

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
da: Automatisk gentagelse

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
da: Flad

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
da: Type af hyperlink

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
da: Hyperlinkværktøj

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
da: Eksternt hyperlink

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
da: Hyperlink til kørbar fil

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
da: Intet hyperlink

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
da: Statisk

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
da: Dynamisk

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
da: Standard

en: Text Format
da: Tekstformat

[ctx: For Text Format]
en: Plain
da: Klartekst

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
da: Hypertekst

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
da: Åbn eksterne links

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
da: Pladsholder

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
da: Adgangskodetilstand

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
da: Mast tekst

en: Tab Stop Width
da: Tabulatorbredde

en: Tab Changes Focus
da: Tabulator skifter fokus

en: Word Wrap Policy
da: Linjeombrydningspolitik

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
da: Ved ordgrænse

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
da: Hvor som helst

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
da: Ved ordgrænse om muligt

en: Word Wrapping
da: Linjeombrydning

en: Word Wrap Position
da: Linjeombrydningsposition

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
da: Ingen

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
da: Kontrollens bredde

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
da: I pixels

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
da: I kolonner

en: Links Underlined
da: Link understreget

en: Horizontal Scroll Bar
da: Vandret rullebjælke

en: Vertical Scroll Bar
da: Lodret rullebjælke

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
da: Efter behov

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
da: Altid fra

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
da: Altid til

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
da: Rich text

en: Tab Widget
da: Fanebladskontrol

en: A widget to display multiple pages using tabs
da: En kontrol til at vise flere sider ved brug af faneblade

[ctx: Frame widget]
en: Frame
da: Ramme

en: Group Box
da: Gruppefelt

en: A container to group some widgets
da: En container til at gruppere nogle kontroller

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
da: Titel

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
da: Flad

en: Tab Position
da: Fanebladsposition

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
da: Aktuel side

en: Tab Shape
da: Fanebladsform

en: Closable Tabs
da: Faneblade som kan lukkes

en: Movable Tabs
da: Flytbare faneblade

en: Document Mode
da: Dokumenttilstand

en: &Image
da: &Billede

en: &Assign Action...
da: &Tilknyt handling...

[ctx: default indent value]
en: default
da: standard

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
da: Tilføj side

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
da: Omdøb side...

en: Enter a new title for the current page:
da: Indtast en ny titel for denne side:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
da: Tilføj side...

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
da: Gå til forrige side

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
da: Gå til næste side

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
da: Redigér rich text

en: Copy
da: Kopiér

en: Export
da: Eksportér

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
da: Kopiér data fra tabel til udklipsholder

en: Copying data from table:
da: Kopierer data fra tabel:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
da: Eksporterer data fra tabel til CSV-fil

en: Exporting data from table:
da: Eksporterer data fra tabel:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
da: Kopiér data fra forespørgsel til udklipsholder

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
da: Eksporterer data fra forespørgsel til CSV-fil

en: Exporting data from query:
da: Eksporterer data fra forespørgsel:

en: Could not open data for exporting.
da: Kunne ikke åbne data til eksport.

en: (rows: %1, columns: %2)
da: (rækker: %1, kolonner: %2)

en: (columns: %1)
da: (søjer: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
da: Indtast navnet på filen du vil gemme data i

en: To CSV file:
da: Til CSV-fil:

en: To clipboard.
da: Til udklipsholder.

en: Delimiter:
da: Afgrænser:

en: Text quote:
da: Tekstcitat:

en: Add column names as the first row
da: Tilføj kolonnenavn som første række

en: Defaults
da: Standarder

en: Always use above options for copying
da: Brug altid ovenstående indstillinger til kopiering

en: Always use above options for exporting
da: Brug altid ovenstående indstillinger til eksport

en: Copying
da: Kopierer

en: Exporting
da: Eksporterer

en: no
da: nej

en: false
da: falsk

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
da: Importér CSV-data fra fil

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
da: Indsæt CSV-data fra udklipsholderen

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
da: Datasættet indeholder ingen rækker. Vil du importere en tom tabel?

en: No database connection available.
da: Ingen databaseforbindelse tilgængelig.

en: Please choose other name.
da: Vælg andet navn.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
da: Indlæser CSV-data fra <filename>%1</filename>...

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
da: Indlæser CSV-data

en: Preview of data from file:
da: Forhåndsvisning af data fra fil:

en: Preview of data from clipboard
da: Forhåndsvisning af data fra udklipsholderen

en: Primary key
da: Primær nøgle

en: Ignore duplicated delimiters
da: Ignorére duplikeret adskiller

en: First row contains column names
da: Første række indeholder kolonnenavn

en: Import Options
da: Importindstillinger

[ctx: @label]
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @label]
en: Caption:
da: Påskrift:

[ctx: @label]
en: Row count:
da: Rækkeantal:

[ctx: @label]
en: Column count:
da: Kolonneantal:

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
da: Vælg navn på destinationstabel

en: From CSV file:
da: Fra CSV-fil:

en: From Clipboard
da: Fra udklipsholder

en: Start at line (1-%1):
da: Start ved linje (1-%1):

en: Start at line:
da: Start på linje:

en: Column
da: Kolonne

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
da: En fejl opstod under indsætning af post.

en: None
da: Ingen

en: Format for column %1:
da: Format for kolonne %1:

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
da: Kolonne %1

en: Import has been canceled.
da: Import er blevet annulleret.

en: Error occurred during import.
da: Der opstod en fejl under importen.

[ctx: Text type for column]
en: Text
da: Tekst

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
da: Nummer

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
da: Valuta

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
da: (rækker: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
da: (rækker: mere end %1)

en: Not all rows are visible on this preview
da: Ikke alle rækker er synlige i forhåndsvisningen

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
da: Kolonnenavn

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
da: CSV-importindstillinger

en: Text encoding
da: Tegnsæt

en: Always use this encoding when importing CSV data files
da: Brug altid dette tegnsæt når CSV-datafiler importeres

en: day
da: dag

en: month
da: måned

en: year
da: år

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
da: %1, %2, %3 (f.eks. %4-%5-%6)

en: Date format:
da: Datoformat:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
da: Fjern indledende og efterfølgende blanktegn fra tekstværdier

en: Import missing text values as empty texts
da: Importér manglende tekstværdier som tomme tekster

en: Comma ","
da: Komma ","

en: Semicolon ";"
da: Semikolon ";"

en: Space " "
da: Mellemrum " "

en: Other
da: Andet

en: Query Columns
da: Forespørgselskolonner

en: Describes field name or expression for the designed query.
da: Beskriver feltnavne eller udtryk for den oprettede forespørgsel.

en: Table
da: Tabel

en: Describes table for a given field. Can be empty.
da: Beskriver tabel for et givet felt. Kan være tom.

en: Visible
da: Synlig

en: Describes visibility for a given field or expression.
da: Beskriver synlighed for et givet felt eller udtryk.

en: Sorting
da: Sorterer

en: Describes a way of sorting for a given field.
da: Beskriver en måde sortere for et givet felt.

en: Ascending
da: Opad

en: Descending
da: Nedad

en: Criteria
da: Kriterier

en: Describes the criteria for a given field or expression.
da: Beskriver kriterier for et givet felt eller udtryk.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
da: Kan ikke skifte til datavisning, da  forespørgselsdesignet er tomt.
    Opret først dit design.

en: Query definition loading failed.
da: Indlæsning af forespørgselsdefinition mislykkedes.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
da: Forespørgselskonstruktionen kan være ødelagt så den ikke engang kan åbnes i tekstvisningen.
    Du kan fjerne forespørgslen og oprette den igen.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
da: udtryk

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
da: Identifikatorer skal indledes med et bogstav eller tegnet '_'

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
da: Kunne ikke angive sortering for flere kolonner (%1)

en: Could not set criteria for empty record
da: Kunne ikke sætte kriterier for tom post

en: SQL Query Text
da: SQL Forespørgselstekst

en: Check Query
da: Kontrollér forespørgsel

en: Checks query for validity.
da: Tjekker forespørgsel for gyldighed.

en: The query is correct
da: Forespørgslen er rigtig

en: The query is incorrect
da: Forespørgslen er forkert

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
da: Indtast venligst din forespørgsel og udfør funktionen "Kontrollér forespørgsel" for at verificere den.

[ctx: tooltip]
en: Create new query
da: Opret ny forespørgsel

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
da: Opretter ny forespørgsel.

en: Query executing failed.
da: Udførsel af forspørgsel mislykkedes.

en: Edit Sections
da: Redigér afsnit

en: Raise
da: Hæv

en: Lower
da: Sænk

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
da: rapport

[ctx: tooltip]
en: Create new report
da: Opret ny rapport

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
da: Opretter en ny rapport.

en: Go to first page
da: Gå til første side

en: Goes to first page
da: Går til den første side

en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

en: Goes to previous page
da: Går til den forrige side

en: Go to next page
da: Gå til næste side

en: Goes to next page
da: Går til den næste side

en: Go to last page
da: Gå til sidste side

en: Goes to last page
da: Går til den sidste side

en: Current page number
da: Den aktuelle sides nummer

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Print
da: Udskriv

en: Print report
da: Udskriv rapport

en: Prints the current report.
da: Udskriver den aktuelle rapport.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
da: E&ksportér som

en: Export:
da: Eksportér:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
da: Tekstdokument...

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
da: Eksportér rapporten som et tekstdokument (i OpenDocument tekstformat)

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
da: Eksporterer rapporten som et tekstdokument (i OpenDocument tekstformat).

en: Export as PDF
da: Eksportér som PDF

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
da: Regneark...

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
da: Eksportér rapporten som et regneark (i OpenDocument regnearksformat)

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
da: Eksporterer rapporten som et regneark (i OpenDocument regnearksformat).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
da: Webside...

en: Export the report as a web page (in HTML format)
da: Eksportér rapporten som en webside (i HTML-format)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
da: Eksporterer rapporten som en webside (i HTML-format).

en: Export Failed
da: Eksport mislykkedes

en: Export Report as Spreadsheet
da: Eksportér rapporten som regneark

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
da: Kunne ikke eksportere rapporten til %1 som et regneark.

en: Export Report as Text Document
da: Eksportér rapporten som tekstdokument

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
da: Kunne ikke eksportere rapporten til %1 som tekstdokument.

en: Export Report as Web Page
da: Eksportér rapport som webside

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
da: Kunne ikke eksportere rapporten til %1 som en webside.

en: Opening failed
da: Åbning mislykkedes

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
da: Rapportskema synes at være ugyldigt eller ødelagt

en: Execute the scripting code
da: Kør scriptkoden

en: Executes the scripting code.
da: Kører scriptkoden.

en: Edit
da: Redigér...

en: Edit actions
da: Redigér handlinger

en: Provides Edit menu.
da: Leverer redigeringsmenu.

en: Configure Editor...
da: Indstil editor...

en: Configure the scripting editor
da: Indstil scripteditoren

en: Configures the scripting editor.
da: Indstiller scripteditoren.

en: &Import...
da: &Importér...

en: Import script
da: Importér script

en: Imports script from a file.
da: Importerer script fra fil.

en: &Export...
da: &Eksportér...

en: Export script
da: Eksportér script

en: Exports script to a file.
da: Eksporterer scriptet til en fil.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
da: Importér script

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
da: Kunne ikke læse <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
da: Eksportér script

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
da: Kunne ikke skrive <filename>%1</filename>.

en: Script Type
da: Scripttype

en: The type of script
da: Scripttypen

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
da: Kørsel gennemført. Forløbet tid: %1ms

[ctx: tooltip]
en: Create new script
da: Opret nyt script

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
da: Opretter et nyt script.

en: Record source:
da: Postkilde:

en: Go to selected record source
da: Gå til den markerede postkilde

en: Bound column:
da: Bunden kolonne:

en: Visible column:
da: Synlig kolonne:

en: No field selected
da: Intet felt markeret

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
da: Indsæt tabelfeltet "%1"

en: Additional information about the field
da: Yderliger information om feltet

en: Field Caption
da: Feltpåskrift

en: Describes caption for the field
da: Beskriver overskriften for feltet

en: Data Type
da: Datatype

en: Describes data type for the field
da: Beskriver datatype for feltet

en: Comments
da: Kommentarer

en: Describes additional comments for the field
da: Beskriver yderligere kommentarer for feltet

en: Subtype
da: Undertype

[ctx: Image object type]
en: Image
da: Billede

en: Unsigned Number
da: Tal uden fortegn

en: Max Length
da: Maks. længde

en: Precision
da: Præcision

en: Visible Decimal Places
da: Synlige decimaler

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
da: Automatiske

en: Default Width
da: Standardbredde

en: Default Value
da: Standardværdi

en: Unique
da: Entydig

en: Required
da: Krævet

en: Allow Zero
    Size
da: Tillad nul
    Størrelse

en: Autonumber
da: Autonummerér

en: Indexed
da: Indekseret

en: Record Source
da: Postkilde

en: Bound Column
da: Bunden kolonne

en: Visible Column
da: Synlig kolonne

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
da: Kan ikke skifte til datavisning, da  tabeldesignet er tomt.
    Opret først dit design.

en: Setting Autonumber Field
da: Indstilling af felt for automatisk nummerering

en: You should enter field caption.
da: Du skal indtaste feltpåskrift.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
da: Du har ingen felter tilføjet.
    Hver tabel skal have mindst et felt.

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
da: Tom række

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
da: tabel

[ctx: tooltip]
en: Create new table
da: Opretter ny tabel

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
da: Opretter ny tabel.

en: Lookup column
da: Opslagskolonne

[ctx: Question]
en: Error: %1?
da: Fejl: %1?

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
da: Kolonnernes begrænsning er erklæret som NOT EMPTY og NOT NULL.

en: Do you want to delete selected record?
da: Vil du slette den markerede post?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
da: Vil du rydde indholdet af tabellen %1?

en: Record: %1
da: Post: %1

en: Correct changes
da: Korrigér ændringer

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
da[0]: Grænsen på %2 tegn for feltet <resource>%3</resource> er blevet overskredet med %1 tegn.
    Ret teksten, ellers vil den blive afkortet når ændringerne gemmes.
da[1]: Grænsen på %2 tegn for feltet <resource>%3</resource> er blevet overskredet med %1 tegn.
    Ret teksten, ellers vil den blive afkortet når ændringerne gemmes.

en: NAME
da: NAVN

en: Field Name
da: Feltnavn

en: * (All Columns)
da: * (alle kolonner)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
da: Standard: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
da: Serverinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
da: &Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
da: &Redigér...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
da: &Slet...

en: Add a new database connection
da: Tilføj en ny databaseforbindelse

en: Edit selected database connection
da: Redigér udvalgt databaseforbindelse

en: File
da: Fil

en: Add database connection
da: Tilføj databaseforbindelse

en: Save changes made to this database connection
da: Gem ændringer som blev udført for denne databaseforbindelse

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
da: Redigér databaseforbindelse

en: Define Query...
da: Definér forspørgsel...

en: Load database list from the server
da: Hent databaseliste fra serveren

en: Save all changes made to this connection information
da: Gem alle ændringer som blev udført for denne forbindelses information

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
da: Gem alle ændringer som blev udført for denne forbindelses information. Du kan senere genbruge denne information.

en: Test database connection
da: Test databaseforbindelse

en: Database Connection
da: Databaseforbindelse

en: Parameters
da: Parametre

en: Details
da: Detaljer

[ctx: @title:window]
en: Open Database
da: Åbn database

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
da: Forbind til en databaseserver

en: Open Database Connection
da: Åbn databaseforbindelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
da: Adgangstilladelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
da: &Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
da: &Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
da: Gem adgangskode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
da: &Navn:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
da: Databaseserver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
da: &Motor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
da: Lokal server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
da: Ekstern server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
da: &Værtsnavn:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
da: Brug sok&kel i stedet for TCP/IP-port:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
da: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
da: &Beskrivelse:

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
da: Åbner database

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
da: Angiv en adgangskode herunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
da: Database-server:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
da: (uspecificeret)

en: &Open
da: Å&bn

en: Name:
da: Navn:

en: Enter a filename.
da: Indtast et filnavn.

en: Do you want to replace it?
da: Vil du erstatte den?

en: Replace object
da: Erstat objekt

en: Caption:
da: Påskrift:

en: Please enter the name.
da: Indtast venligst navnet.

en: Please enter the caption.
da: Indtast venligst påskriften.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
da: Angiv en adgangskode herunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
da: Brugernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
da: Anonym:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
da: Databasenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
da: Adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
da: Husk adgangskode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
da: Projekter opbevaret i fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
da: Projekter opbevaret på en database-server.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
da: Projektnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
da: Forbindelse

en: File (%1)
da: Fil (%1)

[ctx: Boolean False - No]
en: No
da: Nej

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
da: Ja

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
da: Denne fil findes allerede. Vil du overskrive den?

en: Overwrite
da: Overskriv

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
da: Projektnavigator

en: Open object
da: Åbn objekt

en: Opens object selected in the list.
da: Åbner objektet som er valgt i listen.

en: Delete object
da: Slet objekt

en: Deletes the object selected in the list.
da: Sletter objektet som er valgt i listen.

en: &Rename...
da: &Omdøb...

en: Rename object
da: Omdøb objekt

en: Renames the object selected in the list.
da: Omdøber objektet som er valgt i listen.

en: Design object
da: Design objekt

en: Starts designing of the object selected in the list.
da: Begynder at designe objektet som er valgt i listen.

en: Design object in text view
da: Design objekt i tekstvisning

en: Starts designing of the object in the list in text view.
da: Begynder at designe objektet i listen i tekstvisning.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
da: Til ud&klipsholderen...

en: Export data to clipboard
da: Eksportér data til udklipsholderen

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
da: Eksporterer data fra den markerede tabel eller forespørgsel til udklipsholderen.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
da: Til &fil som datatabel...

en: Export data to a file
da: Eksportér data til en fil

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
da: Eksporterer data fra den markerede tabel eller forespørgsel til en fil.

en: &Create Object: %1...
da: &Opret objekt: %1...

en: &Create Object...
da: &Opret objekt...

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
da: Omdøb <resource>%1</resource>:

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
da: Omdøb <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Properties
da: Egenskaber

en: &Hide Selected Table/Query
da: S&kjul valgte tabel/forespørgsel

en: &Open Selected Table/Query
da: Å&bn valgte tabel/forespørgsel

en: Table:
da: Tabel:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
da: &Indsæt

en: &Hide Table
da: &Skjul tabel

en: &Append Field
da: &Tilføj felt

en: &Append Fields
da: &Tilføj felter

en: &Open Table
da: Å&bn tabel

en: &Design Table
da: &Design tabel

en: Relationship
da: Forhold

en: Click to show available actions for this cell
da: Klik for at vise tilgængelige handlinger for denne celle

en: Insert From &File...
da: Indsæt fra &fil...

en: &Clear
da: &Ryd

en: &Don't Replace
da: &Erstat ikke

en: Record:
da: Post:

en: Current record number
da: Denne posts nummer

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
da: af

en: Number of records
da: Antal poster

en: Editing indicator
da: Redigeringsindikator

en: First record
da: Første post

en: Go to first record
da: Gå til første post

en: Go to previous record
da: Gå til foregående post

en: Previous record
da: Forrige post

en: Go to next record
da: Gå til næste post

en: Next record
da: Næste post

en: Go to last record
da: Gå til sidste post

en: Last record
da: Sidste post

en: Go to new record
da: Gå til ny post

en: New record
da: Ny post

en: Moves cursor to first record.
da: Flytter markøren til første post.

en: Moves cursor to previous record.
da: Flytter markøren til forrige post.

en: Moves cursor to next record.
da: Flytter markøren til næste post.

en: Moves cursor to last record.
da: Flytter markøren til sidste post.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
da: Flytter markøren til ny post og tillader indsætning.
