kexi - en to el translation catalogue (1354 entries)

en: &No View
el: Κα&μία προβολή

en: &Data View
el: Προβολή &δεδομένων

en: D&esign View
el: Προβολή σχ&εδίασης

en: &Text View
el: Προβολή &κειμένου

en: &Unknown
el: Ά&γνωστο

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
el: Αυτή η συνάρτηση δεν είναι διαθέσιμη στην έκδοση %1 της εφαρμογής %2.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> function is not available for version %2 of %3 application.
el: Η συνάρτηση <resource>%1</resource> δεν είναι διαθέσιμη στην έκδοση %2 της εφαρμογής %3.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> could have been incorrectly installed or started. The application will be closed.
el: Η <application>%1</application> μάλλον έχει λανθασμένα εγκατασταθεί ή εκκινήσει. Η εφαρμογή θα κλείσει.

en: Visual database applications creator
el: Πρόγραμμα δημιουργίας εφαρμογών οπτικών βάσεων δεδομένων

en: © 2002-%1, The Kexi Team
el: © 2002-%1, Η Ομάδα Kexi

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
el: Το λογισμικό αυτό αναπτύχθηκε από την ομάδα Kexi - μια διεθνής ομάδα ανεξάρτητων προγραμματιστών. Αποτελούν τμήμα του Έργου Calligra.

en: Project maintainer & developer, overall design
el: Συντηρητής έργου & προγραμματιστής, συνολική σχεδίαση

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
el: Χορηγία και υποστήριξη (εργοδότης του Jarosław Staniek στο διάστημα 2003-2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
el: Οδηγός βάσης δεδομένων PostgreSQL, άρθρωμα μεταφοράς και αναφορών, πολυάριθμες διορθώσεις σφαλμάτων

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
el: Στοιχεία χαρτών για φόρμες και γραπτές αναφορές, σε σχήμα flake

en: Radosław Wicik
el: Radoslaw Wicik

en: Features and bug fixes
el: Χαρακτηριστικά και διορθώσεις σφαλμάτων

en: Users Manual for Kexi 2, main window improvements, numerous bug reports
el: Εγχειρίδιο χρήστη για το Kexi 2, βελτιώσεις στο κύριο παράθυρο, πολυάριθμες αναφορές σφαλμάτων

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
el: Πολλά συστατικά φορμών, μεταφορά σε QT 4, σταθεροποίηση

en: Web elements for forms and reports
el: Στοιχεία χαρτών για φόρμες και γραπτές αναφορές

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
el: Άρθρωμα γραφής σεναρίων (KROSS), Συνδέσεις γλώσσας Python, σχεδιασμός

en: Web Forms module
el: Άρθρωμα φορμών ιστού

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
el: Οδηγοί Sybase/MS SQL Server/ODBC, πρόσθετο μεταφοράς από xBase, βελτιώσεις στο KexiDB

en: First version of Property Editor and Form Designer
el: Πρώτη έκδοση του επεξεργαστή ιδιοτήτων και σχεδιαστή φορμών

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
el: Συνεισφορά στη MySQL και KexiDB, διορθώσεις, άρθρωμα μεταφοράς, υποστήριξη MS Access

en: Oracle database driver
el: Οδηγός βάσης δεδομένων Oracle

en: Graphics effects, helper dialogs
el: Γραφικά εφέ, βοηθητικοί διάλογοι

en: ODBC database driver
el: ODBC οδηγός βάσης δεδομένων

en: Former project maintainer & developer
el: Πρώην συντηρητής έργου & προγραμματιστής

en: Former developer
el: Πρώην προγραμματιστής

en: Original Form Designer, original user interface & much more
el: Αρχικός σχεδιαστής φορμών, αρχικό περιβάλλον χρήστη & πολλά άλλα

en: CQL++, SQL assistance
el: CQL++, βοήθεια SQL

en: Original code cleanings
el: Αρχικός καθαρισμός κώδικα

en: Bugfixes, original Table Widget
el: Διορθώσεις σφαλμάτων, αρχικό γραφικό συστατικό πίνακα

en: Numerous bug reports and tests
el: Πολυάριθμες αναφορές σφαλμάτων και δοκιμές

en: AppImage packages for Linux
el: Εικόνες πακέτων εφαρμογών για Linux

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
el: Πολυάριθμες αναφορές σφαλμάτων και δοκιμές, βελτιώσεις στο εγχειρίδιο

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
el: Διορθώσεις σφαλμάτων, βελτιώσεις στο σύστημα κατασκευής, κώδικας καθαρισμού

en: Code cleanups
el: Κώδικας καθαρισμού

en: Initial design improvements
el: Αρχικές βελτιώσεις σχεδιασμού

en: Icons and user interface research
el: Εικονίδια και έρευνα για το γραφικό περιβάλλον

en: Coffee sponsoring
el: Συνεισφορά καφέ

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
el: Πολυάριθμες αναφορές σφαλμάτων, δοκιμές χρηστικότητας, τεχνική υποστήριξη

[ctx: 'createdb' command line option]
en: Create a new, blank project using specified database driver and database name and exit immediately. You will be asked for confirmation if overwriting is needed.
el: Δημιουργία ενός νέου, κενού έργου χρησιμοποιώντας τον καθορισμένο οδηγό και όνομα βάσης και έξοδος αμέσως. Θα ερωτηθείτε για επιβεβαίωση αν απαιτείται αντικατάσταση.

[ctx: 'create-opendb' command line option]
en: Like --createdb, but also open newly created database.
el: Όπως με --createdb, αλλά άνοιγμα επίσης της νέας δημιουργημένης βάσης.

[ctx: 'dropdb' command line option]
en: Drop (remove) a project using specified database driver and database name. You will be asked for confirmation.
el: Απόρριψη (αφαίρεση) ενός έργου που χρησιμοποιεί τον καθορισμένο οδηγό και όνομα βάσης δεδομένων. Θα ερωτηθείτε για επιβεβαίωση.

[ctx: 'dbdriver' command line option]
en: Name of a database driver to be used when connecting to a database project ("sqlite" by default). Ignored if a shortcut filename is provided. Complete KDb-specific globally unique identifier can be used, e.g. "org.kde.kdb.sqlite" to specify exact vendor of the driver.
el: Το όνομα του οδηγού βάσης δεδομένων που θα χρησιμοποιηθεί κατά τη σύνδεση με ένα έργο βάσης δεδομένων ("sqlite" εξ ορισμού). Παραβλέπεται αν παρέχεται συντόμευση ονόματος αρχείου. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί ένα πλήρες ειδικά για KDb καθολικά μοναδικό αναγνωριστικό, π.χ. "org.kde.kdb.sqlite" για να ορίσει επακριβώς τον προμηθευτή του οδηγού.

[ctx: 'type' command line option]
en: Specify the type of file provided as an argument. This option is only useful if the filename does not have a valid extension set and its type cannot be determined unambiguously by examining its contents. This option is ignored if no file is specified as an argument.
    Available file types are:
    - "project" for a project file (the default)
    - "shortcut" for a shortcut file pointing to a
      project.
    - "connection" for database connection data.
el: Καθοορίστε τον τύπο του αρχείου που δίνεται ως όρισμα. Αυτή η επιλογή είναι χρήσιμη αν το αρχείο δεν έχει έγκυρη επέκταση και ο τύπος του δεν μπορεί να καθοριστεί ξεκάθαρα από την εξέταση των περιεχομένων του. Αυτή η επιλογή παραβλέπεται αν δεν δίνεται όνομα αρχείου ως όρισμα.
    Διαθέσιμοι τύποι αρχείων είναι:
    - "έργο" για ένα αρχείο έργου (προκαθορισμένο)
    - "συντόμευση" για αρχείο συντόμευσης που δείχνει σε ένα 
      έργο.
    - "σύνδεση" για δεδομένα σύνδεσης στη βάση.

[ctx: 'connection' command line option]
en: Specify a database connection shortcut .kexic file containing connection data. Can be used with --createdb or --create-opendb for convenience instead of using options such as --user, --host or --port.
    Note: Options like --user, --host have precedence over settings defined in the shortcut file.
el: Καθορίστε μια συντόμευση σύνδεσης βάσης δεδομένων .kexic ενός αρχείου που περιέχει τα δεδομένα σύνδεσης. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με --createdb ή --create-opendb για ευκολία αντί της χρήσης των επιλογών --user, --host ή --port.
    Σημείωση: Επιλογές όπως οι --user, --host προηγούνται των ρυθμίσεων που ορίζονται στο αρχείο συντόμευσης.

[ctx: 'readonly' command line option]
en: Specify that any database connections will be performed without write support. This option is ignored when "createdb" option is present, otherwise the database could not be created.
el: Καθορισμός για τη σύνδεση βάσεων δεδομένων χωρίς υποστήριξη εγγραφής. Αυτή η επιλογή παραβλέπεται αν είναι ενεργοποιημένη η επιλογή "createdb", διαφορετικά η βάση δεν μπορεί να δημιουργηθεί.

[ctx: 'user-mode' command line option]
en: Start project in User Mode, regardless of the project settings.
el: Έναρξη έργου σε λειτουργία χρήστη, ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις του έργου.

[ctx: 'design-mode' command line option]
en: Start project in Design Mode, regardless of the project settings.
el: Έναρξη έργου σε λειτουργία σχεδίασης, ανεξάρτητα από τις ρυθμίσεις του έργου.

[ctx: 'show-navigator' command line option]
en: Show the Project Navigator side pane even if Kexi runs in User Mode.
el: Εμφάνιση του Πλοηγού Έργου ακόμα κι όταν το Kexi εκτελείται σε λειτουργία χρήστη.

[ctx: 'hide-menu' command line option]
en: Hide the main menu (the tabbed toolbar) completely. A number of commands from the main menu is still visible. This option is useful in User Mode.
el: Πλήρης απόκρυψη του κυρίως μενού (της καρτέλας με τη γραμμή εργαλείων). Ορισμένες εντολές του κυρίως μενού θα είναι ορατές. Αυτή η επιλογή είναι χρήσιμη στη λειτουργία χρήστη.

[ctx: 'open' command line option]
en: Open object of type 'object_type' and name 'object_name' from specified project on application start. 'object_type' is optional, if omitted - %1 type is assumed. Other object types can be %2, %3, %4, %5. There may by more or less types available depending on Kexi plugins installed.
    Use "" characters to specify names containing spaces.
    Examples: --open MyTable, --open %2:"My very big query"
el: Άνοιγμα αντικειμένου με τύπο 'object_type' και όνομα 'object_name' από καθορισμένο έργο κατά την έναρξη της εφαρμογής. Το 'object_type' είναι προαιρετικό, αν παραβλεφθεί - θα θεωρηθεί ότι είναι %1. Άλλοι τύποι αντικειμένου είναι %2, %3, %4, %5. Μπορεί να είναι περισσότεροι ή λιγότεροι, ανάλογα με τα εγκατεστημένα πρόσθετα του Kexi.
    Χρησιμοποιήστε "" για τον ορισμό ονομάτων που περιέχουν κενά.
    Παραδείγματα: --open MyTable, --open %2:"Το μεγάλο μου ερώτημα"

[ctx: 'design' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Design Mode, if one is available.
el: Όπως το --open, αλλά το αντικείμενο θα ανοίξει σε λειτουργία σχεδίασης, αν υπάρχει διαθέσιμη.

[ctx: 'edittext' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Text Mode, if one is available.
el: Όπως το --open, αλλά το αντικείμενο θα ανοίξει σε λειτουργία κειμένου, αν υπάρχει διαθέσιμο.

[ctx: 'execute' command line option]
en: Start execution of object of type 'object_type' and name 'object_name' on application start. 'object_type' is optional, if omitted - %1 type is assumed. Object type can be also %2. There may by more or less types available depending on Kexi plugins installed.
    Use "" characters to specify names containing spaces.
el: Έναρξη εκτέλεσης αντικειμένου με τύπο 'object_type' και όνομα 'object_name' κατά την έναρξη της εφαρμογής. Το 'object_type' είναι προαιρετικό, αν παραβλεφθεί - θα θεωρηθεί ότι είναι %1. Ο τύπος αντικειμένου μπορεί επίσης να είναι %2. Μπορεί να είναι περισσότεροι ή λιγότεροι, ανάλογα με τα εγκατεστημένα πρόσθετα του Kexi.
    Χρησιμοποιήστε "" για τον ορισμό ονομάτων που περιέχουν κενά.

[ctx: 'new' command line option]
en: Start design of a new object of type 'object_type'.
el: Έναρξη σχεδιασμού νέου αντικειμένου με τύπο 'object_type'.

[ctx: 'print' command line option]
en: Open the Print dialog window for an object of type 'object_type' and name 'object_name' in the specified project when the application starts for quick printing of the object's data. 'object_type' is optional; if omitted, %1 type is assumed. Object type can also be %2.
el: Άνοιγμα του διαλόγου εκτύπωσης για ένα αντικείμενο με τύπο 'object_type' και όνομα 'object_name' στο καθορισμένο έργο κατά την εκκίνηση της εφαρμογής για γρήγορη εκτύπωση των δεδομένων του αντικειμένου. Το 'object_type' είναι προαιρετικό, αν παραλειφθεί, θα θεωρηθεί %1. Ο τύπος αντικειμένου μπορεί να είναι και %2.

[ctx: 'print-preview' command line option]
en: Open the Print Preview window for an object of type 'object_type' and name 'object_name' in the specified project when the application starts to see preview of the object's data printout. 'object_type' is optional; if omitted, %1 type is assumed. Object type can also be %2.
el: Άνοιγμα του διαλόγου προεπισκόπησης εκτύπωσης για ένα αντικείμενο με τύπο 'object_type' και όνομα 'object_name' στο καθορισμένο έργο κατά την εκκίνηση της εφαρμογής για προεπισκόπησης της εκτύπωσης των δεδομένων του αντικειμένου. Το 'object_type' είναι προαιρετικό, αν παραλειφθεί, θα θεωρηθεί %1. Ο τύπος αντικειμένου μπορεί να είναι και %2.

[ctx: 'user' command line option]
en: Database server's user name when connecting to a project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Default user name is the same as the current login (<resource>%1</resource>).
el: Το όνομα χρήστη στον εξυπηρετητή της βάσης που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με ένα έργο. Θα αγνοηθεί αν δίνεται μια συντόμευση αρχείου. Το προκαθορισμένο όνομα χρήστη είναι ίδιο με τον τρέχοντα λογαριασμό σύνδεσης (<resource>%1</resource>).

[ctx: 'host' command line option]
en: Network server's (host) name to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Default host is the local computer.
el: Ο εξυπηρετητής (υπολογιστής) δικτύου που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με ένα έργο βάσης δεδομένων. Θα αγνοηθεί αν δίνεται μια συντόμευση αρχείου. Προκαθορισμένος υπολογιστής είναι ο τοπικός.

[ctx: 'port' command line option]
en: Network server's port number to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Defaults depend on the used server type (e.g. %1, %2).
el: Ο αριθμός θύρας του εξυπηρετητή δικτύου που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με ένα έργο βάσης δεδομένων. Θα αγνοηθεί αν δίνεται μια συντόμευση αρχείου. Οι προκαθορισμένες τιμές εξαρτώνται από τον τύπο εξυπηρετητή (π.χ. %1, %2).

[ctx: 'local-socket' command line option]
en: Local computer's socket filename to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Defaults depend on the used server type (e.g. %1, %2).
el: Το αρχείο υποδοχής του τοπικού υπολογιστή που θα χρησιμοποιηθεί για τη σύνδεση με ένα έργο βάσης δεδομένων. Θα αγνοηθεί αν δίνεται μια συντόμευση αρχείου. Οι προκαθορισμένες τιμές εξαρτώνται από τον τύπο εξυπηρετητή (π.χ. %1, %2).

[ctx: 'skip-conn-dialog' command line option]
en: Skip displaying connection dialog window and connect directly. Available when opening .kexic or .kexis shortcut files.
el: Να παραλειψθεί ο διάλογος σύνδεσης και να γίνει άμεση σύνδεση. Διαθέσιμο στο άνοιγμα συντομεύσεων αρχείων .kexic ή .kexis.

[ctx: 'fullscreen' command line option]
en: Start Kexi in full screen mode to occupy the whole screen area by hiding window decorations such as title bars.
el: Εκκίνηση Kexi σε πλήρη οθόνη για να καλύψει όλην την οθόνη αποκρύπτοντας τις διακοσμήσεις παραθύρων, όπως τις γραμμές τίτλου.

[ctx: 'list-plugins' command line option]
en: Displays list of plugins available for Kexi with their name, description, version and filenames.
el: Εμφανίζει λίστες προσθέτων διαθέσιμων για το Kexi με όνομα, περιγραφή, έκδοση και ονόματα αρχείων.

en: Could not find location to save connection data file.
el: Αδυναμία εύρεσης θέσης αποθήκευσης για το αρχείο δεδομένων σύνδεσης.

en: Could not create folder <filename>%1</filename> for connection data file.
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου <filename>%1</filename> για το αρχείο δεδομένων σύνδεσης.

en: Could not remove connection file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία αφαίρεσης του αρχείου σύνδεσης <filename>%1</filename>.

en: All Supported Files
el: Όλα τα υποστηριζόμενα αρχεία

en: Unknown error
el: Άγνωστο σφάλμα

en: Details:
el: Λεπτομέρειες:

[ctx: @info]
en: Object <resource>%1</resource> could not be opened in Design View.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αντικειμένου <resource>%1</resource> στην προβολή σχεδίασης.

en: Object could not be opened in Data View.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αντικειμένου στην Προβολή δεδομένων.

en: Do you want to open it in Text View?
el: Θέλετε να το ανοίξετε στην Προβολή κειμένου;

en: Could not create object's window.
el: Αδυναμία δημιουργίας παραθύρου για το αντικείμενο.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
el: Το πρόσθετο ή ο ορισμός του αντικειμένου μπορεί να έχουν καταστραφεί.

en: Could not load object's definition.
el: Αδυναμία φόρτωσης του ορισμού του αντικειμένου.

en: Object design may be corrupted.
el: Το σχέδιο του αντικειμένου μπορεί να είναι κατεστραμμένο.

[ctx: @info]
en: You can delete <resource>%1</resource> object and create it again.
el: Μπορείτε να διαγράψετε το αντικείμενο <resource>%1</resource> και να το δημιουργήσετε ξανά.

en: Could not load object's data.
el: Αδυναμία φόρτωσης δεδομένων του αντικειμένου.

[ctx: @info]
en: Data identifier: <resource>%1</resource>.
el: Αναγνωριστικό δεδομένων: <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Create new object of type <resource>%1</resource>
el: Δημιουργία νέου αντικειμένου με τύπο <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Creates new object of type <resource>%1</resource>
el: Δημιουργεί ένα νέο αντικείμενο τύπου <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Could not load Kexi plugin file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία φόρτωσης του αρχείου προσθέτου <filename>%1</filename> του Kexi.

[ctx: @info]
en: Could not open Kexi plugin <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία ανοίγματος του προσθέτου <filename>%1</filename> του Kexi.

[ctx: @info]
en: No plugin for ID <resource>%1</resource>
el: Χωρίς πρόσθετο για το ID <resource>%1</resource>

en: Could not set empty name for this object.
el: Αδυναμία καθορισμού κενού ονόματος για αυτό το αντικείμενο.

[ctx: @info]
en: Could not use this name. Object <resource>%1</resource> already exists.
el: Αδυναμία χρήσης αυτού του ονόματος. Το αντικείμενο <resource>%1</resource> υπάρχει ήδη.

[ctx: @info]
en: Could not rename object <resource>%1</resource>.
el: Αδυναμία μετονομασίας του αντικειμένου <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not open project <resource>%1</resource>.
el: Αδυναμία ανοίγματος έργου <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not open project. The project file <filename>%1</filename> does not exist.
el: Αδυναμία ανοίγματος έργου. Το αρχείο έργου <filename>%1</filename> δεν υπάρχει.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi and cannot be opened. It is an SQLite file created using other tools.
el: Το έργο βάσης δεδομένων %1 δεν φαίνεται να δημιουργήθηκε με το Kexi και δεν ανοίγει. Είναι αρχείο SQLite που δημιουργήθηκε με άλλα εργαλεία.

[ctx: @info]
en: Could not create project <resource>%1</resource>.
el: Αδυναμία δημιουργίας έργου <resource>%1</resource>.

en: Project major version
el: Κύρια έκδοση έργου

en: Project minor version
el: Δευτερεύουσα έκδοση έργου

en: Project caption
el: Επικεφαλίδα έργου

en: Project description
el: Περιγραφή έργου

[ctx: @info]
en: Opening object <resource>%1</resource> failed.
    %2 %3
el: Αποτυχία ανοίγματος αντικειμένου <resource>%1</resource>.
    %2 %3

en: This project is opened as read only.
el: Αυτό το έργο έχει ανοιχτεί μόνο για ανάγνωση.

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>The project %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new, blank one?</para><para><warning>%2</warning></para>
el: <para>Το έργο "%1" υπάρχει ήδη.</para><para>Επιθυμείτε την αντικατάστασή του με ένα νέο κενό έργο;</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to delete the project <resource>%1</resource>?</para><para><warning>%2</warning></para>
el: <para>Θέλετε να διαγράψετε το έργο <resource>%1</resource>;</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Delete Project
el: Διαγραφή έργου

en: Could not delete this project. Database connection for this project has been opened as read only.
el: Αδυναμία διαγραφής αυτού του έργου. Η σύνδεση με τη βάση για το έργο αυτό ανοίχτηκε μόνο για ανάγνωση.

en: Open As Read Only
el: Άνοιγμα για ανάγνωση μόνο

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
el: <para>Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου <filename>%1</filename> για ανάγνωση και εγγραφή.</para><para>Θέλετε να ανοίξετε το αρχείο για ανάγνωση μόνο;</para>

[ctx: @info database connection]
en: <resource>%1</resource> (connection <resource>%2</resource>)
el: <resource>%1</resource> (σύνδεση <resource>%2</resource>)

en: File <filename>%1</filename> contains no connection information.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν περιέχει καμία πληροφορία σύνδεσης.

en: File <filename>%1</filename> does not contain group <resource>%2</resource>.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν περιέχει ομάδα <resource>%2</resource>.

en: Invalid value <resource>%1</resource> type specified in group <resource>%2</resource> of file <filename>%3</filename>.
el: Μη έγκυρος τύπος <resource>%1</resource> ορίστηκε στην ομάδα <resource>%2</resource> του αρχείου <filename>%3</filename>.

en: No valid "engine" field specified in group <resource>%1</resource> of file <filename>%2</filename>.
el: Δεν ορίστηκε έγκυρο πεδίο "μηχανή" στην ομάδα <resource>%1</resource> του αρχείου <filename>%2</filename>.

en: Could not create folder <filename>%1</filename> for storing recent projects information.
el: Αδυναμία δημιουργίας φακέλου <filename>%1</filename> αποθήκευσης πληροφοριών για πρόσφατα έργα.

en: &Ascending
el: &Αύξουσα

en: Sort data in ascending order
el: Ταξινόμηση δεδομένων σε αύξουσα σειρά

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
el: Ταξινομεί τα δεδομένα σε αύξουσα σειρά (από το Α στο V και από το 0 στο 9). Χρησιμοποιούνται τα δεδομένα της τρέχουσας στήλης.

en: &Descending
el: &Φθίνουσα

en: Sort data in descending order
el: Ταξινόμηση δεδομένων κατά φθίνουσα σειρά

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
el: Ταξινομεί τα δεδομένα κατά φθίνουσα σειρά (από το Α στο V και από το 0 στο 9). Χρησιμοποιούνται τα δεδομένα της τρέχουσας στήλης.

[ctx: <file> argument description for the command line]
en: Kexi database project filename, Kexi shortcut filename, or name of a Kexi database project on a server to open.
el: Όνομα αρχείου έργου βάσης δεδομένων Kexi, Συντόμευση αρχείου Kexi, ή όνομα ενός έργου βάσης δεδομένων Kexi σε έναν εξυπηρετητή για άνοιγμα.

en: Switch to data view
el: Εναλλαγή στην προβολή δεδομένων

en: Switches to data view.
el: Εναλλάσσει στην προβολή δεδομένων.

en: Switch to design view
el: Εναλλαγή στην προβολή σχεδίασης

en: Switches to design view.
el: Εναλλάσσει στην προβολή σχεδίασης.

en: Switch to text view
el: Εναλλαγή στην προβολή κειμένου

en: Switches to text view.
el: Εναλλάσσει στην προβολή κειμένου.

en: Menu for the current window
el: Μενού για το τρέχον παράθυρο.

en: Shows menu for the current window.
el: Δείχνει το μενού για το τρέχον παράθυρο.

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save current design
el: Αποθήκευση τρέχοντος σχεδίου

en: Saves changes made to the current design.
el: Αποθηκεύει τις τροποποιήσεις που έγιναν στο τρέχον σχέδιο.

en: Data
el: Δεδομένα

en: Design
el: Σχέδιο

en: Could not create new object.
el: Αδυναμία δημιουργίας νέου αντικειμένου.

en: Save Changes
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων

en: Do Not Switch
el: Να μη γίνει εναλλαγή

en: <para>There are unsaved changes in object <resource>%1</resource>.</para><para>Do you want to save these changes before switching to other view?</para>
el: <para>Υπάρχουν μη αποθηκευμένες τροποποιήσεις στο αντικείμενο <resource>%1</resource>.</para><para>. Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων πριν την εναλλαγή σε άλλη προβολή;</para>

en: Confirm Saving Changes
el: Επιβεβαίωση αποθήκευσης τροποποιήσεων

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
el: Το σχέδιο έχει αλλάξει. Πρέπει να το αποθηκεύσετε πριν αλλάξετε σε άλλη προβολή.

en: Switching to other view failed (%1).
el: Η εναλλαγή σε άλλη προβολή απέτυχε (%1).

[ctx: @title:window with dirty indicator]
en: %1*
el: %1

en: Saving object's definition failed.
el: Η αποθήκευση του ορισμού του αντικειμένου απέτυχε.

en: Saving object's data failed.
el: Αποτυχία αποθήκευσης δεδομένων αντικειμένου.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for multiple widgets
el: Τροποποίηση ιδιότητας <resource>%1</resource> για πολλά γραφικά συστατικά

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for widget <resource>%2</resource>
el: Τροποποίηση ιδιότητας <resource>%1</resource> για το γραφικό συστατικό <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
el: Μετακίνηση πολλαπλών γραφικών συστατικών

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
el: Στοίχιση γραφικών συστατικών στον κάνναβο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
el: Στοίχιση γραφικών συστατικών αριστερά

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
el: Στοίχιση γραφικών συστατικών δεξιά

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
el: Στοίχιση γραφικών συστατικών στην κορυφή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
el: Στοίχιση γραφικών συστατικών στη βάση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
el: Αλλαγή μεγέθους γραφικών συστατικών στον κάνναβο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
el: Αλλαγή μεγέθους γραφικών συστατικών για προσαρμογή στο περιεχόμενο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
el: Αλλαγή μεγέθους γραφικών συστατικών προς το στενότερο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
el: Αλλαγή μεγέθους γραφικών συστατικών προς το φαρδύτερο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
el: Αλλαγή μεγέθους γραφικών συστατικών στο κοντύτερο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
el: Αλλαγή μεγέθους γραφικών συστατικών προς το μακρύτερο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget <resource>%1</resource>
el: Εισαγωγή γραφικού συστατικού <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
el: Εισαγωγή γραφικού συστατικού

[ctx: @info]
en: Could not insert widget of type <resource>%1</resource>. A problem with widget's creation encountered.
el: Αδυναμία εισαγωγής γραφικού συστατικού τύπου <resource>%1</resource>. Παρουσιάστηκε πρόβλημα με τη δημιουργία του.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
el: Επικόλληση

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
el: Διαγραφή γραφικού συστατικού

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
el: Αντιγραφή γραφικού συστατικού

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
el: Αποκοπή

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
el: Προσθήκη σελίδας

en: Page %1
el: Σελίδα %1

[ctx: @title:window]
en: Edit Form Connections
el: Επεξεργασία συνδέσεων με φόρμες

en: &New Connection
el: &Νέα σύνδεση

en: OK?
el: Εντάξει;

en: Connection correctness
el: Διόρθωση σύνδεσης

en: Sender
el: Πομπός

en: Signal
el: Σήμα

en: Receiver
el: Δέκτης

en: Slot
el: Υποδοχή

en: The connection is OK.
el: Η σύνδεση είναι εντάξει.

en: The connection is invalid.
el: Η σύνδεση δεν είναι έγκυρη.

en: You have not selected item: <resource>%1</resource>.
el: Δεν έχετε επιλέξει το αντικείμενο: <resource>%1</resource>.

en: The signal/slot arguments are not compatible.
el: Τα ορίσματα σήματος/υποδοχής δεν είναι συμβατά.

en: Do you want to delete this connection?
el: Επιθυμείτε τη διαγραφή της σύνδεσης;

[ctx: @action:button]
en: &Delete Connection
el: &Διαγραφή σύνδεσης

[ctx: @title:window]
en: Edit Listview Contents
el: Επεξεργασία περιεχομένων προβολής λίστας

en: Columns
el: Στήλες

en: &Add Item
el: Προσθήκη &αντικειμένου

en: New &Subitem
el: Νέο &υπο-αντικείμενο

en: Move Item &Up
el: Μετακίνηση αντικειμένου &πάνω

en: Move Item &Down
el: Μετακίνηση αντικειμένου &κάτω

en: Contents
el: Περιεχόμενο

en: Caption
el: Επικεφαλίδα

en: Width
el: Πλάτος

en: Clickable
el: Με δυνατότητα κλικ

en: Resizable
el: Μεταβλητού μεγέθους

en: Full Width
el: Πλήρες πλάτος

en: New Column
el: Νέα στήλη

en: New Item
el: Νέο αντικείμενο

en: Sub Item
el: Υπο αντικείμενο

en: Form
el: Φόρμα

[ctx: @info]
en: Renaming widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> failed.
el: Αποτυχία μετονομασίας του γραφικού συστατικού <resource>%1</resource> σε <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not rename widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> because <resource>%3</resource> is not a valid name (identifier) for a widget.
el: Αδυναμία μετονομασίας του γραφικού συστατικού <resource>%1</resource> σε <resource>%2</resource> επειδή το <resource>%3</resource> δεν είναι έγκυρο όνομα (αναγνωριστικό) για γραφικό συστατικό.

[ctx: @info]
en: Could not rename widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> because a widget with the name <resource>%3</resource> already exists.
el: Αδυναμία μετονομασίας του γραφικού συστατικού <resource>%1</resource> σε <resource>%2</resource> επειδή υπάρχει ήδη γραφικό συστατικό με όνομα <resource>%3</resource>.

en: Multiple Widgets (%1)
el: Πολλαπλά γραφικά συστατικά (%1)

en: %1 : Form
el: %1 : Φόρμα

en: No Buddy
el: Χωρίς φίλο

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
el: Ορ. στοίχιση

en: Horizontal Alignment
el: Οριζόντια στοίχιση

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
el: Κατ. στοίχιση

en: Vertical Alignment
el: Κατακόρυφη στοίχιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
el: Όνομα

en: Window title
el: Τίτλος παραθύρου

en: Text
el: Κείμενο

en: Background Pixmap
el: Εικόνα φόντου

[ctx: Property: enabled widget]
en: Enabled
el: Ενεργό

en: Geometry
el: Γεωμετρία

en: Size Policy
el: Πολιτική μεγέθους

en: Minimum Size
el: Ελάχιστο μέγεθος

en: Maximum Size
el: Μέγιστο μέγεθος

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Cursor
el: Δρομέας

en: Foreground Color
el: Χρώμα προσκηνίου

en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

en: Fill Background
el: Γέμισμα φόντου

en: Focus Policy
el: Πολιτική εστίασης

en: Margin
el: Περιθώριο

en: Read Only
el: Για ανάγνωση μόνο

en: Style Sheet
el: Φύλλο αισθητικής επικάλυψης

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
el: Συμβουλή

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
el: Τι είναι αυτό

en: Icon Size
el: Μέγεθος εικονιδίου

en: Frame
el: Πλαίσιο

en: Frame Width
el: Πλάτος πλαισίου

en: Mid Frame Width
el: Πλάτος μεσαίου πλαισίου

en: Frame Shape
el: Σχήμα πλαισίου

en: Frame Shadow
el: Σκιά πλαισίου

en: Vertical Scrollbar
el: Κατακόρυφη γραμμή κύλισης

en: Horizontal Scrollbar
el: Οριζόντια γραμμή κύλισης

en: No Background
el: Χωρίς φόντο

en: Palette Foreground
el: Παλέτα προσκηνίου

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
el: Αυτόματο

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
el: Αυτόματη

[ctx: Baseline (HINT: for Align)]
en: Baseline
el: Βάση

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
el: Κέντρο

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
el: Ομοιόμορφα

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
el: Πάνω

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
el: Κάτω

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
el: Χωρίς πλαίσιο

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
el: Πλαίσιο

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
el: Πίνακας

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
el: Πίνακας παραθύρων

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
el: Οριζ. γραμμή

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
el: Κατακόρυφη γραμμή

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
el: Με στιλ

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
el: Αναδυόμενο

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
el: Γραμμή μενού

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
el: Πλαίσιο κειμένου

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
el: Γραφικό συστατικό καρτέλας

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
el: Πλαίσιο ομάδας

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
el: Απλή

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
el: Ανυψωμένη

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
el: Βυθισμένη

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
el: Εσωτερική

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
el: Χωρίς εστίαση

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
el: Κλικ

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
el: Στηλοθέτης/Κλικ

[ctx: Tab/Click/MouseWheel (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click/Mouse Wheel
el: Tab/Κλικ/Ποντίκι

en: Auto
el: Αυτόματο

en: Always Off
el: Πάντα ανενεργό

en: Always On
el: Πάντα ενεργό

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: Vertical
el: Κατακόρυφα

en: Left to Right
el: Από αριστερά προς τα δεξιά

en: Right to Left
el: Από δεξιά στα αριστερά

en: Qt Designer UI Files
el: Qt Designer UI αρχεία

en: No action
el: Καμία ενέργεια

en: Application actions
el: Ενέργειες εφαρμογής

[ctx: Current form's actions]
en: Current
el: Τρέχουσες

en: Open in Data View
el: Άνοιγμα σε προβολή δεδομένων

en: Execute
el: Εκτέλεση

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
el: Εξαγωγή σε αρχείο
    ως πίνακας δεδομένων

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο
    ως πίνακας δεδομένων

en: Create New Object (%1)
el: Δημιουργία νέου αντικειμένου (%1)

en: Open in Design View
el: Άνοιγμα σε προβολή σχεδίασης

en: Open in Text View
el: Άνοιγμα σε προβολή κειμένου

en: Close View
el: Κλείσιμο προβολής

en: &Select action to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
el: &Επιλέξτε την ενέργεια που θα εκτελείται μετά το κλικ στο κουμπί <resource>%1</resource>:

en: &Select macro to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
el: &Επιλέξτε τη μακροεντολή που θα εκτελείται μετά το κλικ στο κουμπί <resource>%1</resource>:

en: &Select script to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
el: &Επιλέξτε το σενάριο που θα εκτελείται μετά το κλικ στο κουμπί <resource>%1</resource>:

en: &Select object to be opened after clicking <resource>%1</resource> button:
el: &Επιλέξτε το αντικείμενο που θα ανοίξει μετά το κλικ στο κουμπί <resource>%1</resource>:

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
el: Ανάθεση ενέργειας σε κουμπί

en: Action category:
el: Κατηγορία ενέργειας:

en: Action to execute:
el: Ενέργεια για εκτέλεση:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
el: &Ανάθεση

en: Assign action
el: Ανάθεση ενέργειας

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
el: Επεξεργασία εμπλουτισμένου κειμένου

en: Bold
el: Έντονα

en: Italic
el: Πλάγια

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Left Align
el: Αριστερή στοίχιση

en: Centered
el: Κεντραρισμένο

en: Right Align
el: Δεξιά στοίχιση

en: Justified
el: ομοιόμορφο

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
el: Επεξεργασία σειράς καρτελών

en: Move Up
el: Μετακίνηση πάνω

en: Move widget up
el: Μετακίνηση γραφικού συστατικού πάνω

en: Move Down
el: Μετακίνηση κάτω

en: Move widget down
el: Μετακίνηση γραφικού συστατικού κάτω

en: Handle tab order automatically
el: Αυτόματη διαχείριση σειράς στηλοθετών

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
el: Επεξεργασία περιεχομένων του %1

en: Could not find any form widget plugins.
el: Αδυναμία εύρεσης προσθέτων γραφικών συστατικών φόρμας.

[ctx: @info]
en: Could not load Kexi Form Widgets plugin file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία φόρτωσης του αρχείου προσθέτων <filename>%1</filename> γραφικών συστατικών φόρμας του Kexi.

[ctx: @info]
en: Could not open Kexi Form Widgets plugin <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία ανοίγματος του προσθέτου <filename>%1</filename> γραφικών συστατικών φόρμας του Kexi.

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
el: Εισαγωγή οριζόντιου

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
el: Εισαγωγή κατακόρυφου

en: Insert Widget: %1
el: Εισαγωγή γραφικού συστατικού: %1

en: Cancel
el: Ακύρωση

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
el: Σελίδα καρτέλας

[ctx: Widget's type]
en: Type
el: Τύπος

en: Widget name
el: Όνομα γραφικού συστατικού

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
el: Επόμενη

en: Open
el: Άνοιγμα

[ctx: @info]
en: <para>The file <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to overwrite it?</para>
el: <para>Το αρχείο <filename>%1</filename> υπάρχει ήδη.</para><para>Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;</para>

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
el: Το αρχείο ή ο καταλογος <filename>%1</filename> δεν υπάρχει.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
el: Μη έγκυρος σύνδεσμος <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
el: Εκτελέσιμος <link>%1</link> δεν επιτρέπεται.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
el: Απομακρυσμένος σύνδεσμος <link>%1</link> δεν επιτρέπεται.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
el: Θέλετε να εκτελέσετε αυτό το αρχείο;<warning>Η εκτέλεση εκτελέσιμων ίσως να είναι επικίνδυνη.</warning>

[ctx: @action:button Run script file]
en: Run
el: Εκτέλεση

[ctx: 'Dirty (modified) object' flag]
en: %1*
el: %1

en: modified
el: τροποποιήθηκε

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
el: Αναφορά σφάλματος ή επιθυμίας

en: Operating system & platform:
el: Λειτουργικό σύστημα & πλατφόρμα:

[ctx: Other operating system]
en: Other
el: Άλλο

[ctx: Other platform]
en: Other
el: Άλλη

en: (All fields)
el: (Όλα τα πεδία)

en: (Current field)
el: (Τρέχον πεδίο)

[ctx: @title:window]
en: Replace
el: Αντικατάσταση

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
el: Αντικατάσταση με <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find
el: Εύρεση

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
el: Εύρεση σε <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
el: Το αντικείμενο αναζήτησης δε βρέθηκε

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
el: &Αναζήτηση σε:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
el: &Αναζήτηση:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
el: &Ολόκληρες λέξεις μόνο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
el: Εύρε&ση:

[ctx: Replace all occurrences with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_replaceLbl)
en: Re&place with:
el: Αντι&κατάσταση με:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
el: Προτροπή κατά την αντικατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
el: Ταίριασ&μα:

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
el: Δ&ιάκριση πεζών/κεφαλαίων

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
el: Οποιοδήποτε τμήμα του πεδίου

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
el: Ολόκληρο το πεδίο

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
el: Αρχή του πεδίου

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
el: Πάνω

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
el: Κάτω

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
el: Σε όλες τις γραμμές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

[ctx: Replace All Occurrences]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplaceAll)
en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

en: &Close Tab
el: &Κλείσιμο καρτέλας

en: Close the current tab
el: Κλείσιμο τρέχουσας καρτέλας

en: Closes the current tab.
el: Κλείνει την τρέχουσα καρτέλα.

en: Cl&ose All Tabs
el: Κλείσιμ&ο όλων των καρτελών

en: Close all tabs
el: Κλείσιμο όλων των καρτελών

en: Closes all tabs.
el: κλείνει όλες τις καρτέλες.

en: Create a new project
el: Δημιουργία ενός νέου έργου

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
el: Δημιουργεί ένα νέο έργο. Το τρέχον ανοικτό έργο δεν επηρεάζεται.

en: Open an existing project
el: Άνοιγμα ενός υπάρχοντος έργου

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
el: Ανοίγει ένα υπάρχον έργο. Το τρέχον ανοικτό έργο δεν επηρεάζεται.

en: Welcome
el: Καλώς ήρθατε

en: Show Welcome page
el: Εμφάνισης σελίδας υποδοχής

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
el: Εμφανίζει τη σελίδα υποδοχής με λίστα των πρόσφατα ανοιγμένων έργων και άλλων πληροφοριακών στοιχείων.

en: Save object changes
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων του αντικειμένου

en: Saves object changes from currently selected window.
el: Αποθηκεύει τις τροποποιήσεις του αντικειμένου στο τρέχον επιλεγμένο παράθυρο.

en: Save &As...
el: &Αποθήκευση ως...

en: Save object as
el: Αποθήκευση αντικειμένου ως

en: Saves object from currently selected window under a new name (within the same project).
el: Αποθηκεύει το αντικείμενο στο τρέχον επιλεγμένο παράθυρο με νέο όνομα (στο ίδιο έργο).

en: &Import, Export or Send...
el: Ε&ισαγωγή, εξαγωγή ή αποστολή...

en: Import, export or send project
el: Εισαγωγή, εξαγωγή ή αποστολή έργου

en: Imports, exports or sends project.
el: Εισαγάγει, εξαγάγει ή αποστέλλει το έργο.

[ctx: Close Project]
en: &Close
el: &Κλείσιμο

en: Close the current project
el: Κλείσιμο του τρέχοντος έργου

en: Closes the current project.
el: Κλείνει το τρέχον έργο.

en: Quits Kexi application.
el: Έξοδος από την εφαρμογή Kexi.

en: &Import Database...
el: Ε&ισαγωγή βάσης δεδομένων...

en: Import entire database as a Kexi project
el: Εισαγωγή ολόκληρης βάσης δεδομένων ως έργο Kexi

en: Imports entire database as a Kexi project.
el: Εισάγει ολόκληρη βάση δεδομένων ως έργο Kexi.

en: Import Tables...
el: Εισαγωγή πινάκων...

en: Import data from an external source into this project
el: Εισαγωγή δεδομένων από εξωτερική πηγή σε αυτό το έργο

en: Imports data from an external source into this project.
el: Εισαγωγή δεδομένων από εξωτερική πηγή σε αυτό το έργο.

en: &Compact Database...
el: &Συμπίεση βάσης δεδομένων...

en: Compact the current database project
el: Συμπίεση του τρέχοντος έργου βάσης δεδομένων

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
el: Συμπιέζει το τρέχον έργο βάσης δεδομένων, έτσι ώστε να καταλαμβάνει λιγότερο χώρο και να λειτουργεί ταχύτερα.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
el: Εισαγωγή δεδομένων από αρ&χείο...

en: Import table data from a file
el: Εισαγωγή δεδομένων πίνακα από αρχείο

en: Imports table data from a file.
el: Εισάγει δεδομένα πίνακα από αρχείο.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
el: Εξαγωγή δεδομένων σε αρ&χείο...

en: Export data from the active table or query to a file
el: Εξαγωγή δεδομένων από ενεργό πίνακα ή ερώτηση σε αρχείο

en: Exports data from the active table or query to a file.
el: Εξαγάγει δεδομένα από τον ενεργό πίνακα ή την ερώτηση σε αρχείο.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
el: Ειδική επικόλληση...

en: Paste clipboard data as a table
el: Επικόλληση δεδομένων του προχείρου ως ένα πίνακα

en: Pastes clipboard data as a table.
el: Κάνει επικόλληση δεδομένων του προχείρου ως ένα πίνακα.

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
el: Ειδική αντιγραφή...

en: Copy selected table or query data to clipboard
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου πίνακα ή ερώτησης στο πρόχειρο

en: Copies selected table or query data to clipboard.
el: Αντιγράφει τον επιλεγμένο πίνακα ή ερώτησης στο πρόχειρο.

en: Reverts the most recent editing action.
el: Επαναφορά της πιο πρόσφατης ενέργειας επεξεργασίας.

en: Reverts the most recent undo action.
el: Επαναφέρει την πιο πρόσφατη ενέργεια αναίρεσης.

en: Find text
el: Αναζήτηση κειμένου

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
el: Αναζητά την πρώτη εμφάνιση τμήματος κειμένου.

en: &Delete
el: &Διαγραφή

en: Delete selected object
el: Διαγραφή του επιλεγμένου αντικειμένου

en: Deletes currently selected object.
el: Διαγράφει το τρέχον επιλεγμένο αντικείμενο.

en: Delete Record
el: Διαγραφή εγγραφής

en: Delete the current record
el: Διαγραφή της τρέχουσας εγγραφής

en: Deletes the current record.
el: Διαγράφει την τρέχουσα εγγραφή.

en: Clear Table Contents...
el: Καθαρισμός περιεχομένων πίνακα...

en: Clear table contents
el: Καθαρισμός περιεχομένων πίνακα

en: Clears table contents.
el: Καθαρισμός των περιεχομένων του πίνακα.

en: Edit Item
el: Επεξεργασία αντικειμένου

en: Edit currently selected item
el: Επεξεργασία τρέχοντος επιλεγμένου αντικειμένου

en: Edits currently selected item.
el: Επεξεργασία του τρέχοντος επιλεγμένου αντικειμένου.

en: &Insert Empty Row
el: Ε&ισαγωγή κενής γραμμής

en: Insert one empty row above
el: Εισάγει μια κενή γραμμή πάνω

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
el: Εισάγει μια κενή γραμμή πάνω από την τρέχουσα επιλεγμένη γραμμή του πίνακα.

en: Show Project Navigator
el: Εμφάνιση πλοηγού έργου

en: Show the Project Navigator pane
el: Εμφάνιση του πίνακα πλοηγού έργου

en: Shows the Project Navigator pane.
el: Εμφανίζει τον πίνακα πλοηγού έργου.

en: Activate Project Navigator
el: Ενεργοποίηση πλοηγού έργου

en: Activate the Project Navigator pane
el: Ενεργοποίηση του πίνακα πλοηγού έργου

en: Activates the Project Navigator pane. If it is hidden, shows it first.
el: Ενεργοποιεί τον πίνακα πλοηγού έργου. Αν είναι σε απόκρυψη, τον εμφανίζει πρώτα.

en: Activate main area
el: Ενεργοποίηση κύριας περιοχής

en: Activate the main area
el: Ενεργοποίήση της κύριας περιοχής

en: Activates the main area.
el: Ενεργοποιεί την κύρια περιοχή.

en: Show Property Editor
el: Εμφάνιση επεξεργαστή ιδιοτήτων

en: Show the Property Editor pane
el: Εμφάνιση πίνακα επεξεργαστή ιδιοτήτων

en: Shows the Property Editor pane.
el: Εμφανίζει τον πίνακα του επεξεργαστή ιδιοτήτων.

en: Activate Property Editor
el: Ενεργοποίηση επεξεργαστή ιδιοτήτων

en: Activate the Property Editor pane
el: Ενεργοποίηση του πίνακα επεξεργαστή ιδιοτήτων

en: Activates the Property Editor pane. If it is hidden, shows it first.
el: Ενεργοποιεί τον πίνακα του επεξεργαστή ιδιοτήτων. Αν είνσι σε απόκρυψη, τον εμφανίζει πρώτα.

en: Switch to Global Search
el: Εναλλαγή σε καθολική αναζήτηση

en: Switch to Global Search box
el: Εναλλαγή στο πλαίσιο καθολικής αναζήτησης

en: Switches to Global Search box.
el: Εναλλάσσει στο πλαίσιο καθολικής αναζήτησης.

en: &Save Record
el: Αποθήκευ&ση εγγραφής

en: Save changes made to the current record
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων που έγιναν στην τρέχουσα εγγραφή

en: Saves changes made to the current record.
el: Αποθηκεύει τις τροποποιήσεις που έγιναν στην τρέχουσα εγγραφή.

en: &Cancel Record Changes
el: &Ακύρωση τροποποιήσεων εγγραφής

en: Cancel changes made to the current record
el: Ακύρωση των τροποποιήσεων που έγιναν στην τρέχουσα εγγραφή

en: Cancels changes made to the current record.
el: Ακυρώνει τις τροποποιήσεις που έγιναν στην τρέχουσα εγγραφή.

en: &Execute
el: &Εκτέλεση

en: &Font...
el: &Γραμματοσειρά...

en: Change font for selected object
el: Τροποποίηση γραμματοσειράς του τρέχοντος αντικειμένου

en: Changes font for selected object.
el: Τροποποιεί τη γραμματοσειρά του τρέχοντος αντικειμένου.

en: &Next Window
el: Επόμε&νο παράθυρο

en: Next window
el: Επόμενο παράθυρο

en: Switches to the next window.
el: Εναλλαγή στο επόμενο παράθυρο.

en: &Previous Window
el: &Προηγούμενο παράθυρο

en: Previous window
el: Προηγούμενο παράθυρο

en: Switches to the previous window.
el: Εναλλαγή στο προηγούμενο παράθυρο.

en: This shows useful tips on the use of this application.
el: Αυτό εμφανίζει χρήσιμες συμβουλές για τη χρήση της εφαρμογής.

[ctx: Help Menu]
en: Help
el: Βοήθεια

en: Show Help menu
el: Εμφάνιση μενού βοήθειας

en: Shows Help menu.
el: Εμφανίζει το μενού βοήθειας.

en: <br/>(reason: <i>%1</i>)
el: <br/>(αιτία: <i>%1</i>)

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi.<nl/>Do you want to import it as a new Kexi project?
el: Το έργο βάσης δεδομένων %1 δε φαίνεται να δημιουργήθηκε με το Kexi.<nl/>Επιθυμείτε την εισαγωγή του ως ένα νέο έργο Kexi;

[ctx: @action:button Import Database]
en: &Import...
el: Ε&ισαγωγή...

[ctx: @window:title]
en: Select New Project's Location
el: Επιλέξτε την τοποθεσία του νέου έργου

en: cannot create object - unknown object type "%1"
el: αδυναμία δημιουργίας αντικειμένου - άγνωστος τύπος αντικειμένου "%1"

en: unknown object type "%1"
el: άγνωστος τύπος αντικειμένου "%1"

en: cannot create object of type "%1"
el: αδυναμία δημιουργίας αντικειμένου με τύπο "%1"

[ctx: "executing object" action]
en: executing
el: εκτέλεση

en: opening
el: άνοιγμα

en: table not found
el: ο πίνακας δεν βρέθηκε

en: query not found
el: το ερώτημα δεν βρέθηκε

en: macro not found
el: η μακροεντολή δεν βρέθηκε

en: script not found
el: το σενάριο δεν βρέθηκε

en: object not found
el: το αντικείμενο δεν βρέθηκε

en: cannot execute object
el: αδυναμία εκτέλεσης αντικειμένου

en: cannot open object
el: αδυναμία ανοίγματος του αντικειμένου

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
el: Ζητήσατε τα επιλεγμένα αντικείμενα να ανοίγουν ή να επεξεργάζονται αυτόματα στην εκκίνηση. Αρκετά αντικείμενα δεν μπορούν να ανοιχτούν ή να επεξεργαστούν.

en: Property Editor
el: Επεξεργαστής ιδιοτήτων

en: Properties
el: Ιδιότητες

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
el: %1 (για ανάγνωση μόνο)

en: From File...
el: Από αρχείο...

en: From Server...
el: Από εξυπηρετητή...

[ctx: @info]
en: Selected view is not supported for <resource>%1</resource> object.
el: Η επιλεγμένη προβολή δεν υποστηρίζεται για το αντικείμενο <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Selected view (%1) is not supported by this object type (%2).
el: Η επιλεγμένη προβολή (%1) δεν υποστηρίζεται για αυτόν τον τύπο αντικειμένου (%2).

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
el: Αδυναμία αποθήκευσης του πίνακα με το αρχικό όνομα.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
el: Αποθήκευση

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
el: Αποθήκευση αντικείμενου ως

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
el: Η αποθήκευση του αντικειμένου <resource>%1</resource> απέτυχε.

en: Save changes
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων

[ctx: @info]
en: Saves all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
el: Αποθηκεύι όλες τις πρόσφατες αλλαγές που έγιναν στο αντικείμενο <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Discards all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
el: Απορρίπτει όλες τις πρόσφατες αλλαγές που έγιναν στο αντικείμενο <resource>%1</resource>.

en: Do you want to save changes?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση των τροποποιήσεων;

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
el: το άνοιγμα δεν επιτρέπεται σε λειτουργία "%1"

[ctx: @info]
en: Tab for <resource>%1</resource> (%2).
el: Με Tab για <resource>%1</resource> (%2).

[ctx: @info]
en: Tab for <resource>%1</resource>.
el: Με Tab για <resource>%1</resource>.

[ctx: @title:window Delete Object %1.]
en: Delete <resource>%1</resource>?
el: Διαγραφή του <resource>%1</resource>;

[ctx: @info]
en: <para>Before renaming object <resource>%1</resource> it should be closed.</para><para>Do you want to close it?</para>
el: <para>Πριν τη μετονομασία του αντικειμένου <resource>%1</resource> αυτό πρέπει να κλείσει.</para><para>Θέλετε να το κλείσετε;</para>

en: Close Window and Rename
el: Κλείσιμο παραθύρου και μετονομασία

[ctx: @info]
en: Renaming object <resource>%1</resource> failed.
el: Αποτυχία μετονομασίας του αντικειμένου <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Setting caption for object <resource>%1</resource> failed.
el: Αποτυχία ρύθμισης τίτλου για το αντικείμενο <resource>%1</resource>.

en: Compacting database file <filename>%1</filename> is not supported.
el: Η συμπίεση του αρχείου βάσης δεδομένων <resource>%1</resource> δεν υποστηρίζεται.

[ctx: @action:button Compact database]
en: Compact
el: Συμπίεση

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
el: Το τρέχον έργο πρέπει να κλείσει πριν τη συμπίεση της βάσης δεδομένων. Θα ανοιχτεί ξανά μετά τη συμπίεση.
    
    Επιθυμείτε τη συνέχεια;

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> that you want to export data from is changed and has not yet been saved. Do you want to use data from the changed query for exporting or from its original (saved) version?
el: Ο σχεδιασμός του ερωτήματος <resource>%1</resource> με το οποίο θέλετε να εξάγετε δεδομένα έχει αλλάξει και δεν έχει αποθηκευθεί ακόμα. Θέλετε να χρησιμοποιήσετε δεδομένα για εξαγωγή από το τροποποιημένο ερώτημα ή από την αρχική (αποθηκευμένη) έκδοση;

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Changed Query
el: Να γίνει χρήση του τροποποιημένου ερωτήματος

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Original Query
el: Να γίνει χρήση του αρχικού ερωτήματος

en: Task-oriented toolbar. Groups commands using tabs.
el: Γραμμή εργαλείων για εργασίες. Ομαδοποιεί εντολές με χρήση καρτελών.

[ctx: Report a bug or wish for Kexi application]
en: Report a &Bug or Wish...
el: Αναφορά &σφάλματος ή επιθυμίας...

en: Files a bug or wish for Kexi application.
el: Αποθηκεύει ένα σφάλμα ή μια επιθυμία για την εφαρμογή του Kexi.

en: Activates a "What's This?" tool.
el: Ενεργοποιεί το εργαλείο "Τι είναι αυτό;".

en: Help
el: Βοήθεια

en: Shows Kexi Handbook.
el: Εμφάνιση του εγχειριδίου Kexi.

en: Shows information about Kexi application.
el: Εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με την εφαρμογή Kexi.

en: Shows information about KDE.
el: Εμφανίζει πληροφορίες σχετικά με το KDE.

en: Create
el: Δημιουργία

en: External Data
el: Εξωτερικά δεδομένα

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Form Design
el: Σχεδιασμός φορμών

en: Report Design
el: Σχεδιασμός αναφορών

[ctx: @info]
en: Could not start <application>%1</application> application.
el: Αδυναμία εκκίνησης της εφαρμογής <application>%1</application>.

[ctx: @info]
en: Command <command>%1</command> failed.
el: Η εντολή <command>%1</command> απέτυχε.

en: Visit Calligra home page at %1
el: Επίσκεψη αρχικής σελίδας του Calligra στο %1

[ctx: @info]
en: <para>Could not open icon resource file <filename>%1</filename>.</para><para><application>Kexi</application> will not start. Please check if <application>Kexi</application> is properly installed.</para>
el: <para>Αδυναμία ανοίγματος αρχείου πόρου εικονιδίου <filename>%1</filename>.</para><para><application>Το Kexi</application> δεν θα ξεκινήσει. Ελέγξτε αν το <application>Kexi</application> έχει εγκατασταθεί σωστά.</para>

[ctx: @info Tried to find files in <dir list>]
en: Tried to find in %1.
el: Προσπάθεια εύρεσης στο %1.

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Try Again
el: Προσπαθήστε ξανά

[ctx: @title:window]
en: New Project
el: Νέο έργο

[ctx: @info]
en: Kexi will create a new database project. Select blank database.
el: Το Kexi θα δημιουργήσει ένα νέο έργο βάσης δεδομένων. Επιλέξτε κενή βάση.

en: Blank Projects
el: Κενά έργα

en: Blank database
el: Κενή βάση δεδομένων

en: Database project without any objects
el: Έργο βάσης δεδομένων χωρίς αντικείμενα

en: Contacts
el: Επαφές

en: Movie catalog
el: Κατάλογος κινηματογραφικών έργων

en: Templates
el: Πρότυπα

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
el: Μέθοδος αποθήκευσης

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
el: Επιλέξτε μία μέθοδο αποθήκευσης για το νέο έργο.

en: New database
el: Νέα βάση δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
el: Τίτλος έργου και όνομα αρχείου

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Filename will be created automatically based on the caption. You can change the filename too.
el: Εισαγάγετε τον τίτλο του νέου έργου. Το όνομα αρχείου θα δημιουργηθεί αυτόματα με βάση τον τίτλο. Αν θέλετε, μπορείτε να αλλάξετε το όνομα αρχείου.

en: Enter project caption.
el: Εισαγάγετε τον τίτλο του έργου.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a relative path.</para><para><note>Enter absolute path of a file to be created.</note></para>
el: <para>Το <filename>%1</filename>είναι σχετική διαδρομή.</para><para><note>Εισάγετε την απόλυτη διαδρομή για να δημιουργηθεί το αρχείο.</note></para>

en: Enter a valid project filename. The file should be located on this computer.
el: Εισαγάγετε ένα έγκυρο όνομα αρχείου για το έργο. Το αρχείο πρέπει να βρίσκεται σε αυτόν τον υπολογιστή.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a directory name.</para><para><note>Enter name of a file to be created.</note></para>
el: <para>Το <filename>%1</filename> είναι όνομα καταλόγου.</para><para><note>Δώστε ένα όνομα για να δημιουργηθεί το αρχείο.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not create database file <filename>%1</filename>.</para><para><note>There is no permission to create this file. Pick another directory or change permissions so the file can be created.</note></para>
el: <para>Αδυναμία dhmioyrg;iaw του αρχείου <filename>%1</filename> της βάσης. </para><para><note>Δεν έχετε δικαιώματα δημιουργίας για αυτό το αρχείο. Επιλέξτε άλλον κατάλογο ή αλλάξτε δικαιώματα ώστε το αρχείο να μπορεί να δημιουργηθεί.</note></para>

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
el: Δημιουργία έργου

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
el: Περιμένετε καθώς το έργο δημιουργείται.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
el: Σύνδεση βάσης δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Database Name
el: Τίτλος έργου και όνομα βάσης δεδομένων

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Database name will be created automatically based on the caption. You can change the database name too.
el: Εισαγάγετε τον τίτλο του νέου έργου. Το όνομα της βάσης δεδομένων θα δημιουργηθεί αυτόματα με βάση τον τίτλο. Αν θέλετε, μπορείτε να αλλάξετε το όνομα της βάσης.

[ctx: @info]
en: Existing project databases on <resource>%1 (%2)</resource> database server:
el: Υφιστάμενες βάσεις δεδομένων έργων στον εξυπηρετητή <resource>%1 (%2)</resource>:

en: Enter database name.
el: Εισαγάγετε όνομα βάσης δεδομένων.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
el: Υπάρχει ήδη βάση δεδομένων με αυτό το όνομα. Επιθυμείτε να τη διαγράψετε και να δημιουργήσετε μια νέα;

en: Delete and Create New
el: Διαγραφή και δημιουργία νέας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
el: <b>Επιλογή υπάρχοντος έργου Kexi για άνοιγμα:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
el: Για &προχωρημένους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
el: Κάντε κλικ στο κουμπί "Για προχωρημένους" αν επιθυμείτε την εύρεση ενός υπάρχοντος έργου σε έναν εξυπηρετητή αντί για ένα αρχείο.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
el: Άνοιγμα έργου

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
el: Επιλογή έργου για άνοιγμα. Μπορείτε να επιλέξετε έργο αποθηκευμένο σε αρχείο ή σε εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
el: Έργα αποθηκευμένα σε αρχείο

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
el: Έργα αποθηκευμένο σε εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
el: Άνοιγμα έργου σε εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

[ctx: @info]
en: Select project on database server <resource>%1 (%2)</resource> to open.
el: Επιλέξτε έργο στον εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων <resource>%1 (%2)</resource> για άνοιγμα.

[ctx: @title:window]
en: Database Password
el: Κωδικός πρόσβασης στη βάση δεδομένων

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
el: Αρχείο

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
el: Νέο έργο αποθηκευμένο σε αρχείο

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
el: Εξυπηρετητής

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
el: Νέο έργο αποθηκευμένο σε εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

en: Opened less than minute ago
el: Ανοίχθηκε λιγότερο από ένα λεπτό πριν

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
el[0]: Ανοίχθηκε πριν από 1 λεπτό
el[1]: Ανοίχθηκε πριν από %1 λεπτά

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
el[0]: Ανοίχθηκε πριν από 1 ώρα
el[1]: Ανοίχθηκε πριν από %1 ώρες

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
el[0]: Ανοίχθηκε χθες
el[1]: Ανοίχθηκε πριν από %1 ημέρες

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
el[0]: Ανοίχθηκε περισσότερο από 1 μήνα πριν
el[1]: Ανοίχθηκε πριν από %1 μήνες

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
el[0]: Ανοίχθηκε πριν από 1 έτος
el[1]: Ανοίχθηκε πριν από %1 έτη

en: on local server
el: στον τοπικό εξυπηρετητή

[ctx: @info]
en: on <resource>%1</resource> server
el: στον <resource>%1</resource> εξυπηρετητή

[ctx: @info File database <file>]
en: File database <filename>%1</filename>
el: Βάση αρχείου <filename>%1</filename>

en: database
el: βάση δεδομένων

[ctx: <type> database, e.g. PostgreSQL database, MySQL database]
en: %1 database
el: %1 βάση δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
el: Τίτλος έργου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
el: Όνομα βάσης δεδομένων έργου:

[ctx: Plugin name]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: Plugin description]
en: Description:
el: Περιγραφή:

[ctx: Plugin version]
en: Version:
el: Έκδοση:

[ctx: Plugin fileName]
en: File:
el: Αρχείο:

en: No Kexi plugins found.
el: Δε βρέθηκαν πρόσθετα του Kexi.

en: Kexi plugins (%1):
el: Πρόσθετα του Kexi (%1):

en: No KDb database driver plugins found.
el: δε βρέθηκαν πρόσθετα οδηγού βάσης δεδομένων KDb.

en: KDb database driver plugins (%1):
el: Πρόσθετα οδηγού βάσης δεδομένων KDb (%1):

[ctx: @info]
en: <para>Could not read connection information from connection shortcut file <filename>%1</filename>.</para><para><note>Check whether the file has valid contents.</note></para>
el: <para>Αδυναμία ανάγνωσης πληροφοριών σύνδεσης από το αρχείο συντόμευσης <filename>%1</filename>.</para><para><note>Ελέγξτε την εγκυρότητα των περιεχομένων του αρχείου.</note></para>

[ctx: Please don't translate the "type" word, it's constant.]
en: <icode>%1</icode> is not valid value for <icode>--type</icode> command-line option. Possible value can be <icode>%2</icode>, <icode>%3</icode> or <icode>%4</icode>
el: Η <icode>%1</icode> δεν είναι έγκυρη τιμή για την επιλογή γραμμής εντολών <icode>--type</icode>. Πιθανές τιμές οι <icode>%2</icode>, <icode>%3</icode> ή <icode>%4</icode>

en: Invalid port number <icode>%1</icode> specified.
el: Δόθηκε μη έγκυρος αριθμός θύρας <icode>%1</icode>.

en: Could not open database. No database driver specified.
el: Αδυναμία ανοίγματος βάσης δεδομένων. Δεν ορίστηκε οδηγός.

en: Could not start Kexi application this way.
el: Αδυναμία εκκίνησης της εφαρμογής Kexi με αυτόν τον τρόπο.

[ctx: Please don't translate the "createdb" and "dropdb" words, these are constants.]
en: Both <icode>createdb</icode> and <icode>dropdb</icode> used in startup options.
el: Και το <icode>createdb</icode> και το <icode>dropdb</icode> χρησιμοποιούνται στις επιλογές εκκίνησης.

en: No project name specified.
el: Δεν καθορίστηκε όνομα έργου.

[ctx: Please don't translate the <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> words, these are constants.]
en: Both <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> used in startup options.
el: Και το <icode>user-mode</icode> και το <icode>design-mode</icode> σρησιμοποιούνται στις επιλογές εκκίνησης.

[ctx: @info]
en: Could not open shortcut file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου συντόμευσης <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open connection data file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου δεδομένων σύνδεσης <filename>%1</filename>.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
el: Καθορίσατε το αυτόματο άνοιγμα κάποιων αντικειμένων βάσης δεδομένων με χρήση επιλογών έναρξης.
    Αυτές οι επιλογές θα αγνοηθούν επειδή δεν είναι διαθέσιμες κατά τη δημιουργία ή απόρριψη έργων.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> created successfully.
el: Το έργο <resource>%1</resource> δημιουργήθηκε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> dropped successfully.
el: Το έργο <resource>%1</resource> απορρίφθηκε επιτυχώς.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου. Λείπει το όνομα του αρχείου.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
el: Αδυναμία ανοίγματος αρχείου. Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν υπάρχει.

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading.</para><para><note>Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</note></para>
el: <para>Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου <filename>%1</filename> για ανάγνωση.</para><para><note>Ελέγξτε τα δικαιώματα του αρχείου και αν αυτό είναι ήδη ανοικτό και κλειδωμένο από άλλη εφαρμογή.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not open project.</para><para>The file <filename>%1</filename> is not readable. Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</para>
el: <para>Αδυναμία ανοίγματος του έργου.</para><para>Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν είναι αναγνώσιμο. Ελέγξτε τα δικαιώματα του αρχείου και αν αυτό είναι ήδη ανοικτό και κλειδωμένο από άλλη εφαρμογή.</para>

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is an external file of type <resource>%2</resource>.</para><para>Do you want to import the file as a Kexi project?</para>
el: <para>Το <filename>%1</filename> είναι ένα εξωτερικό αρχείο με τύπο <resource>%2</resource>. Επιθυμείτε την εισαγωγή του αρχείου ως ένα έργο Kexi;</para>

en: Open External File
el: Άνοιγμα εξωτερικού αρχείου

[ctx: @action:button Import File]
en: Import...
el: Εισαγωγή...

[ctx: @info]
en: The project file <filename>%1</filename> is recognized as compatible with <resource>%2</resource> database driver, while you have asked for <resource>%3</resource> database driver to be used.
    Do you want to use <resource>%4</resource> database driver?
el: Το αρχείο έργου <filename>%1</filename> αναγνωρίστηκε ως συμβατό με τον οδηγό βάσης δεδομένων <resource>%2</resource> ενώ εσείς ζητήσατε τη χρήση του οδηγού <resource>%3</resource>.
    Επιθυμείτε τη χρήση του οδηγού βάσης δεδομένων <resource>%4</resource>;

en: Possible problems: %1
el: Πιθανά προβλήματα: %1

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not recognized as being supported by Kexi.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν αναγνωρίζεται ως υποστηριζόμενο από το Kexi.

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para>
el: <para>Το πρόσθετο για αυτόν τον τύπο αρχείου δε βρέθηκε.</para><para>Ο τύπος MIME που ανιχνεύτηκε είναι <resource>%1</resource>%2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>
el: <para>Το πρόσθετο για αυτόν τον τύπο αρχείου δε βρέθηκε.</para><para>Ο τύπος MIME που ανιχνεύτηκε είναι <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>

en: Could not load list of available projects for <resource>%1</resource> database server.
el: Αδυναμία φόρτωσης της λίστας των διαθέσιμων έργων για τη σύνδεση στον εξυπηρετητή βάσης δεδομένων <resource>%1</resource>.

en: Failed saving connection data to <filename>%1</filename> file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης των δεδομένων σύνδεσης στο αρχείο <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
el: Καλώς ορίσατε στο Kexi

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
el: Επιλέξτε να ανοίξετε ένα από τα έργα που χρησιμοποιήθηκαν πρόσφατα.

[ctx: @info donate to the project]
en: <title>Kexi may be totally free, but its development is costly.</title><para>Power, hardware, office space, internet access, traveling for meetings - everything costs.</para><para>Direct donation is the easiest and fastest way to efficiently support the Kexi Project. Everyone, regardless of any degree of involvement can do so.</para><para>What do you receive for your donation? Kexi will become more feature-full and stable as contributors will be able to devote more time to Kexi. Not only you can expect new features, but you can also have an influence on what features are added!</para><para>Currently we are accepting donations through <emphasis>BountySource</emphasis> (a funding platform for open-source software) using secure PayPal, Bitcoin and Google Wallet transfers.</para><para>Contact us at <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>https://community.kde.org/Kexi/Contact</link> for more information.</para><para>Thanks for your support!</para>
el: <title>Το Kexi μπορεί να είναι εντελώς δωρεάν, αλλά η ανάπτυξή του κοστίζει.</title><para>Ηλεκτρικό, υλικό, χώρος γραφείου, πρόσβαση στο διαδίκτυο, ταξίδια για συναντήσεις - όλα κοστίζουν.</para><para>Η άμεση δωρεά είναι ο ευκολότερος και πιο γρήγορος τρόπος υποστήριξης του έργου Kexi. Όλοι, ανεξάρτητα από το βαθμό ενασχόλησης μπορούν να το κάνουν.</para><para>Τι λαμβάνετε με τη δωρεά σας; Το Kexi θα γίνει περισσότερο σταθερό και πλήρες χαρακτηριστικών καθώς οι συμβαλλόμενοι θα έχουν τη δυνατότητα να αφιερώσουν περισσότερο χρόνο στο Kexi. Μπορείτε να αναμένετε όχι μόνο νέες λειτουργίες, αλλά και να επηρεάσετε την επιλογή τους!</para><para>Προς το παρόν δεχόμαστε δωρεές μέσα από το <emphasis>BountySource</emphasis> (μια πλατφόρμα χρηματοδότησης για λογισμικό ανοιχτού κώδικα) με χρήση ασφαλούς PayPal, Bitcoin και μεταφορές Google Wallet.</para><para>Επικοινωνήστε μαζί μας στο <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>https://community.kde.org/Kexi/Contact</link> για περισσότερες πληροφορίες.</para><para>Ευχαριστούμε για την υποστήριξή σας!</para>

en: Donate to the Project
el: Κάντε δωρεά στο έργο

[ctx: @action:button Go to Donation]
en: Proceed to the Donation Web Page
el: Μεταβείτε στην ιστοσελίδα με τις δωρεές

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
el: Όχι τώρα

en: Column %1
el: Στήλη %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
el: Τύπος

en: Primary Key
el: Πρωτεύον κλειδί

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
el: Προχωρημένες επιλογές εισαγωγής

en: <title>Text encoding for Microsoft Access database</title>
    <para>Database file <filename>%1</filename> appears to be created by a version of Microsoft Access older than 2000.</para><para>In order to properly import national characters, you may need to choose a proper text encoding if the database was created on a computer with a different character set.</para>
el: <title>Κωδικοποίηση κειμένου για βάσεις δεδομένων Microsoft Access</title>
    <para>Το αρχείο βάσης δεδομένων <filename>%1</filename> φαίνεται να δημιουργήθηκε με μια έκδοση της Microsoft Access παλαιότερη από τη 2000.</para><para>Για τη σωστή εισαγωγή των εθνικών χαρακτήρων, πρέπει να επιλέξετε μια σωστή κωδικοποίηση κειμένου αν η βάση δεδομένων δημιουργήθηκε σε έναν υπολογιστή με διαφορετικό σύνολο χαρακτήρων.</para>

en: Text encoding:
el: Κωδικοποίηση κειμένου:

en: Always use this encoding in similar situations
el: Πάντα χρήση αυτής της κωδικοποίησης σε παρόμοιες καταστάσεις

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> name is already used by an existing table. Enter different table name to continue.
el: Το όνομα <resource>%1</resource> ήδη χρησιμοποιείται από υφιστάμενο πίνακα. Δώστε ένα διαφορετικό όνομα για τον πίνακα για να συνεχίσετε.

en: Name Already Used
el: Το όνομα είναι ήδη σε ρήση

[ctx: @info]
en: <para>Table Importing Assistant allows you to import a table from an existing database into the current Kexi project.</para><para>Click <interface>Next</interface> button to continue or <interface>Cancel</interface> button to exit this assistant.</para>
el: <para>Ο βοηθός εισαγωγής βάσης δεδομένων σάς επιτρέπει την εισαγωγή ενός πίνακα από υφιστάμενη βάση δεδομένων στο τρέχον έργο του Kexi.</para><para>Κάντε κλικ στο κουμπί <interface>Επόμενο</interface> για να συνεχίσετε ή στο κουμπί <interface>Ακύρωση</interface> για έξοδο από αυτόν το βοηθό.</para>

en: Welcome to the Table Importing Assistant
el: Καλώς ορίσατε στο βοηθό εισαγωγής πινάκων

en: Select Location for Source Database
el: Επιλέξτε την τοποθεσία της πηγαίας βάσης δεδομένων

en: Select Source Database
el: Επιλέξτε την πηγαία βάση δεδομένων

en: Select the Table to Import
el: Επιλέξτε πίνακα για εισαγωγή

en: Advanced Options
el: Προχωρημένες επιλογές

en: Importing
el: Εισαγωγή

en: Alter the Detected Table Design
el: Τροποποίηση του εντοπισμένου σχεδιασμού πινάκων

en: Processing Import
el: Επεξεργασία εισαγωγής

en: Open imported table
el: Άνοιγμα εισηγμένου πίνακα

en: Success
el: Επιτυχία

en: Select source database you wish to import:
el: Επιλέξτε την πηγαία βάση δεδομένων που επιθυμείτε να εισάγετε:

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
el: Αδυναμία εισαγωγής του πίνακα <resource>%1</resource>. Επιλέξτε διαφορετικό πίνακα ή ακυρώστε την εισαγωγή.

[ctx: @info]
en: No data has been found in table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
el: Δε βρέθηκαν δεδομένα στον πίνακα <resource>%1</resource>. Επιλέξτε διαφορετικό πίνακα ή ακυρώστε την εισαγωγή.

[ctx: @info Table import wizard, final message]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing table <resource>%1</resource>.</para><para><note>Depending on size of the table this may take some time.</note></para>
el: <para>Όλες οι απαιτούμενες πληροφορίες έχουν συλλεχθεί. Κάντε κλικ στο κουμπί <interface>Επόμενο</interface> για την έναρξη της εισαγωγής του πίνακα <resource>%1</resource>.</para><para><note>Ανάλογα με το μέγεθος του πίνακα αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά.</note></para>

[ctx: @info]
en: Please wait while the table is imported.
el: Περιμένετε καθώς ο πίνακας εισάγεται.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has been imported.
el: Ο πίνακας <resource>%1</resource> έχει εισαχθεί.

en: Failure
el: Αποτυχία

en: An error occurred.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα.

en: No appropriate migration driver found.
el: Δε βρέθηκε κατάλληλος οδηγός μεταφοράς.

en: No project available.
el: Μη διαθέσιμο έργο.

en: No table was selected to import.
el: Δεν επιλέχθηκε πίνακας για εισαγωγή.

[ctx: @info]
en: Unable to create table <resource>%1</resource>.
el: Αδυναμία δημιουργίας του πίνακα <resource>%1</resource>.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
el: Εισαγωγή βάσης δεδομένων

en: Welcome to the Database Importing Assistant
el: Καλώς ορίσατε στο βοηθό εισαγωγής βάσης δεδομένων

en: Destination database type:
el: Τύπος βάσης δεδομένων προορισμού:

en: Database project stored in a file
el: Έργο βάσης δεδομένων αποθηκευμένο σε αρχείο

en: Database project stored on a server
el: Έργο βάσης δεδομένων αποθηκευμένο σε εξυπηρετητή

en: Select Destination Database Type
el: Επιλέξτε τον τύπο βάσης δεδομένων προορισμού

en: Destination project's caption:
el: Τίτλος έργου προορισμού:

en: Destination project's name:
el: Όνομα έργου προορισμού:

en: Enter Destination Database Project's Caption
el: Δώστε τον τίτλο του έργου βάσης δεδομένων προορισμού

en: Select Location for Destination Database Project
el: Επιλέξτε την τοποθεσία του έργου της βάσης δεδομένων προορισμού

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
el: Δομή και δεδομένα

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
el: Δομή μόνο

en: Select Scope of Import
el: Επιλέξτε εμβέλεια εισαγωγής

en: Open imported project
el: Άνοιγμα του έργου που έχει εισαχθεί

[ctx: @info]
en: <para>No new database name was entered.</para>
el: <para>Δε δόθηκε νέο όνομα βάσης δεδομένων.</para>

[ctx: @info]
en: %1<para>Source database is the same as destination.</para>
el: Η %1<para> βάση δεδομένων πηγής είναι ίδια με εκείνη στον προορισμό.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Following issues were found with the data you entered:</para>%1<para>Please click <interface>Back</interface> button and correct these issues.</para>
el: <para>Τα ακόλουθα προβλήματα βρέθηκαν με την εισαγωγή δεδομένων:</para>%1<para>Πατήστε το κουμπί <interface>Πίσω</interface> και διορθώστε αυτά τα προβλήματα.</para>

[ctx: @info]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing.</para><para><note>Depending on size of the database this may take some time.</note></para>
el: <para>Όλες οι απαιτούμενες πληροφορίες έχουν συλλεχθεί. Κάντε κλικ στο κουμπί <interface>Επόμενο</interface> για την έναρξη της εισαγωγής.</para><para><note>Ανάλογα με το μέγεθος της βάσης δεδομένων αυτό μπορεί να διαρκέσει αρκετά.</note></para>

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>Database %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
el: <para>Η βάση δεδομένων %1 υπάρχει ήδη.</para><para>Επιθυμείτε την αντικατάστασή της με μια νέα;</para>

[ctx: @action:button Replace Database]
en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

[ctx: @info]
en: <para>Import failed.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>You can click <interface>Back</interface> button and try again.</para>
el: <para>Αποτυχία εισαγωγής.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>Μπορείτε να κάνετε κλικ στο κουμπί <interface>Πίσω</interface> και να δοκιμάσετε ξανά.</para>

en: Select source database filename.
el: Επιλέξτε το πηγαίο αρχείο της βάσης δεδομένων.

en: Select source database.
el: Επιλογή της πηγαίας βάσης δεδομένων.

en: Could not import database. This type is not supported.
el: Αδυναμία εισαγωγής της βάσης δεδομένων. Αυτός ο τύπος δεν υποστηρίζεται.

[ctx: @info]
en: Could not import database <resource>%1</resource>. This type is not supported.
el: Αδυναμία εισαγωγής της βάσης δεδομένων <resource>%1</resource>. Αυτός ο τύπος δεν υποστηρίζεται.

en: Importing in progress...
el: Εισαγωγή σε εξέλιξη...

[ctx: @info]
en: Database has been imported into Kexi project <resource>%1</resource>.
el: Η βάση δεδομένων έχει εισαχθεί στο έργο <resource>%1</resource> της βάσης δεδομένων Kexi.

en: No help is available for this page.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμη βοήθεια γι' αυτήν τη σελίδα.

en: Here you can choose the location to import data from.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την τοποθεσία εισαγωγής των δεδομένων.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε τη βάση εισαγωγής των δεδομένων.

en: Here you can choose the location to save the data.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την τοποθεσία αποθήκευσης των δεδομένων.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
el: Εδώ μπορείτε να επιλέξετε την τοποθεσία αποθήκευσης των δεδομένων καθώς και το όνομα της νέας βάσης.

[ctx: @info]
en: Could not create database <resource>%1</resource>.
el: Αδυναμία δημιουργίας βάσης δεδομένων <resource>%1</resource>.

en: Could not connect to database %1.
el: Αδυναμία σύνδεσης στη βάση δεδομένων %1.

en: Could not get a list of table names for database %1.
el: Αδυναμία ανάκτησης της λίστας πινάκων για τη βάση δεδομένων %1.

en: No tables have been found in database %1.
el: Δε βρέθηκαν πίνακες στη βάση δεδομένων %1.

[ctx: @info]
en: Could not import project from database %1. Error reading table <resource>%2</resource>.
el: Αδυναμία εισαγωγής του έργου από τη βάση δεδομένων %1. Σφάλμα ανάγνωσης του πίνακα <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>.
el: Αδυναμία εισαγωγής του πίνακα <resource>%1</resource>.

en: Could not import project from data source %1.
el: Αδυναμία εισαγωγής του έργου από την πηγή δεδομένων %1.

[ctx: @info]
en: Could not copy table <resource>%1</resource> to destination database.
el: Αδυναμία αντιγραφής του πίνακα <resource>%1</resource> στη βάση δεδομένων προορισμού.

en: Could not import data from data source %1.
el: Αδυναμία εισαγωγής δεδομένων από την πηγή δεδομένων %1.

[ctx: @title:window]
en: Field Type
el: Τύπος πεδίου

[ctx: @info]
en: The data type for field <resource>%1</resource> could not be determined. Please select one of the following data types.
el: Ο τύπος δεδομένων για το πεδίο <resource>%1</resource> δεν μπορεί να καθοριστεί. Επιλέξτε έναν από τους παρακάτω τύπους.

en: Could not find any migration database drivers.
el: Αδυναμία εύρεσης οδηγών μεταφοράς μεταξύ βάσεων δεδομένων.

en: No data source could be assigned for this widget.
el: Δεν μπορεί να ορισθεί πηγή δεδομένων σε αυτό το γραφικό συστατικό.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
el: Δεν μπορεί να ορισθεί πηγή δεδομένων σε πολλαπλά γραφικά συστατικά.

[ctx: Table Field or Query Field]
en: Widget's data source:
el: Πηγή δεδομένων συστατικού:

en: Form's data source:
el: Πηγή δεδομένων φόρμας:

en: Go to selected form's data source
el: Μετάβαση στην πηγή δεδομένων της επιλεγμένης φόρμας

en: Goes to selected form's data source
el: Μετάβαση στην πηγή δεδομένων της επιλεγμένης φόρμας

en: Data Source
el: Πηγή δεδομένων

en: Frame Color
el: Χρώμα πλαισίου

en: Pointer
el: Δείκτης

en: Snap to Grid
el: Προσαρμογή στον κάνναβο

en: Style
el: Στιλ

en: Set the current view style.
el: Ορισμός του τρέχοντος στιλ προβολής.

en: Show Form UI Code
el: Εμφάνιση κώδικα γραφικού περιβάλλοντος φόρμας

en: Set form's data source to <resource>%1</resource>
el: Καθορίστε την πηγή δεδομένων της φόρμας σε <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
el: Γραφικό περιβάλλον φόρμας

en: Current
el: Τρέχουσες

en: Original
el: Αρχικό

[ctx: tooltip]
en: Create new form
el: Δημιουργία νέας φόρμας

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
el: Δημιουργία μιας νέας φόρμας.

en: Clear Widget Contents
el: Καθαρισμός περιεχομένων γραφικών συστατικών

en: Edit Tab Order...
el: Επεξεργασία σειράς καρτελών...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
el: Μεταφορά γραφικού συστατικού μπροστά

en: Send Widget to Back
el: Αποστολή γραφικού συστατικού πίσω

en: Align Widgets Position
el: Στοίχιση γραφικών συστατικών

en: To Left
el: Στα αριστερά

en: To Right
el: Στα δεξιά

en: To Top
el: Πάνω

en: To Bottom
el: Κάτω

en: To Grid
el: Στον κάνναβο

en: Adjust Widgets Size
el: Ρύθμιση μεγέθους γραφικών συστατικών

en: To Fit
el: Για προσαρμογή

en: To Shortest
el: Προς το κοντύτερο

en: To Tallest
el: Προς το ψηλότερο

en: To Narrowest
el: Προς το στενότερο

en: To Widest
el: Προς το φαρδύτερο

[ctx: @info]
en: Design of form <resource>%1</resource> has been modified.
el: Ο σχεδιασμός της φόρμας <resource>%1</resource> τροποποιήθηκε.

[ctx: @info]
en: Form <resource>%1</resource> already exists.
el: Η φόρμα <resource>%1</resource> ήδη υπάρχει.

en: Widgets
el: Γραφικά συστατικά

en: Click to show actions for this image box
el: Κλικ για την εμφάνιση ενεργειών για αυτό το πλαίσιο εικόνας

en: Click to show actions for <interface>%1</interface> image box
el: Κλικ για την εμφάνιση ενεργειών για το πλαίσιο εικόνας <interface>%1</interface>

[ctx: Unbound Image Box]
en: %1 (unbound)
el: %1 (χωρίς περιορισμό)

[ctx: Unbound Image Box]
en: %1
    (unbound)
el: %1
    (χωρίς περιορισμό)

[ctx: Form widget]
en: Form
el: Φόρμα

en: A form widget
el: Ένα γραφικό συστατικό πλαισίου φόρμας

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
el: Πλαίσιο κειμένου

en: A widget for entering and displaying line of text text
el: Ένα γραφικό συστατικό για την εισαγωγή και εμφάνιση κειμένου ανά γραμμή

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
el: Επεξεργαστής κειμένου

en: A multiline text editor
el: Ένας επεξεργαστής κειμένου πολλαπλών γραμμών

[ctx: Text Label widget]
en: Label
el: Ετικέτα

en: A widget for displaying text
el: Ένα γραφικό συστατικό για την εμφάνιση κειμένου

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
el: Πλαίσιο εικόνας

en: A widget for displaying images
el: Ένα γραφικό συστατικό για την εμφάνιση εικόνων

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
el: Πλαίσιο συνδυασμών

en: A combo box widget
el: Ένα γραφικό συστατικό πλαισίου συνδυασμών

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
el: Πλαίσιο επιλογής

en: A check box with text label
el: Ένα πλαίσιο επιλογής με ετικέτα κειμένου

[ctx: Button widget]
en: Button
el: Κουμπί

en: A button for executing actions
el: Ένα κουμπί για την εκτέλεση ενεργειών

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
el: Κουμπί συνδέσμου

en: A Link button for executing actions
el: Ένα κουμπί συνδέσμου για την εκτέλεση ενεργειών

[ctx: Slider widget]
en: Slider
el: Κύλιση

en: A Slider widget
el: Ένα γραφικό συστατικό κύλισης

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
el: Γραμμή προόδου

en: A Progress Bar widget
el: Ένα γραφικό συστατικό γραμμής προόδου

en: Line
el: Γραμμή

en: A line to be used as a separator
el: Μία γραμμή που θα χρησιμοποιηθεί ως διαχωριστικό

en: Insert &Horizontal Line
el: Εισαγωγή ο&ριζόντιας γραμμής

en: Insert &Vertical Line
el: Εισαγωγή &κατακόρυφης γραμμής

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
el: Επιλογέας ημερομηνίας

en: A Date Picker widget
el: Ένα γραφικό συστατικό επιλογέα ημερομηνίας

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
el: Λειτουργία echo

en: Indent
el: Εσοχή

en: Inverted
el: Αντεστραμμένο

en: Minimum
el: Ελάχιστο

en: Maximum
el: Μέγιστο

en: Format
el: Μορφή

en: Orientation
el: Προσανατολισμός

en: Text Direction
el: Κατεύθυνση κειμένου

en: Text Visible
el: Κείμενο ορατό

en: Value
el: Τιμή

en: Date
el: Ημερομηνία

en: Arrow Visible
el: Βέλος ορατό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
el: Περιγραφή

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
el: Βήμα σελίδας

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
el: Απλό βήμα

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
el: Διάστημα τικ

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
el: Θέση τικ

en: Show Editor
el: Επεξεργαστής παρουσίασης

en: Form Name
el: Όνομα φόρμας

en: On Click
el: Με κλικ

en: On Click Option
el: Επιλογές του κλικ

en: Auto Tab Order
el: Αυτόματη σειρά καρτελών

en: Spell Checking
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Line Wrap At
el: Αναδίπλωση γραμμής στη

en: Line Wrap Mode
el: Λειτουργία αναδίπλωσης γραμμής

en: Spell Checking Language
el: Γλώσσα ορθογραφικού ελέγχου

en: Editor Type
el: Τύπος κειμενογράφου

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
el: Για κείμενο πολλαπλών γραμμών

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
el: Αναπτυσσόμενη λίστα

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
el: Εικόνα

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
el: Χωρίς τικ

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
el: Πάνω

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
el: Κάτω

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
el: Και στις δύο πλευρές

en: Size
el: Μέγεθος

en: Image
el: Εικόνα

en: Scaled Contents
el: Κλιμακούμενα περιεχόμενα

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
el: Εξομάλυνση

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
el: Με αναλογίες

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
el: Ορατό κουμπί
    ανάπτυξης

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
el: Επιλεγμένο

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
el: Τριών καταστάσεων

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
el: Όχι

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
el: Επεξεργάσιμο

[ctx: Property: Button is checkable]
en: On/Off
el: Ναι/Όχι

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
el: Αυτόματη επανάληψη

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Delay]
en: Auto Rep. Delay
el: Καθυστέρηση αυτόμ. επανάληψης

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Interval]
en: Auto Rep. Interval
el: Διάστημα αυτόμ. επανάληψης

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
el: Επίπεδο

[ctx: Hyperlink address]
en: Hyperlink
el: Σύνδεσμος

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
el: Τύπος συνδέσμου

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
el: Εργαλείο συνδέσμου

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
el: Απομακρυσμένος σύνδεσμος

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
el: Εκτελέσιμος σύνδεσμος

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
el: Χωρίς σύνδεσμο

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
el: Στατικός

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
el: Δυναμικός

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
el: Προκαθορισμένο

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
el: Περιηγητής

en: Text Format
el: Μορφή κειμένου

[ctx: For Text Format]
en: Plain
el: Απλό

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
el: Υπερκείμενο

[ctx: For Text Format]
en: Auto
el: Αυτόματο

[ctx: For Text Format]
en: Log
el: Καταγραφή

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
el: Άνοιγμα εξωτερικών συνδέσμων

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
el: Κείμενο υποκατάστασης

[ctx: Property: Clear Button Enabled]
en: Clear Button
el: Κουμπί καθαρισμού

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
el: Λειτουργία κωδικού πρόσβασης

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
el: Συμπιεσμένο κείμενο

en: Tab Stop Width
el: Πλάτος στάσης καρτέλας

en: Tab Changes Focus
el: Με Tab αλλάζει η εστίαση

en: Word Wrap Policy
el: Πολιτική αναδίπλωσης λέξης

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
el: Στα όρια της λέξης

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
el: Οπουδήποτε

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
el: Στα όρια της λέξης αν είναι δυνατό

en: Word Wrapping
el: Αναδίπλωση λέξεων

en: Word Wrap Position
el: Θέση αναδίπλωσης λέξης

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
el: Καμία

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
el: Πλάτος γραφικού συστατικού

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
el: Σε εικονοστοιχεία

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
el: Σε στήλες

en: Links Underlined
el: Υπογράμμιση συνδέσμων

en: Horizontal Scroll Bar
el: Οριζόντια γραμμή κύλισης

en: Vertical Scroll Bar
el: Κατακόρυφη γραμμή κύλισης

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
el: Όπως απαιτείται

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
el: Πάντα ανενεργή

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
el: Πάντα ενεργή

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
el: Εμπλουτισμένο κείμενο

en: Tab Widget
el: Γραφικό συστατικό καρτέλας

en: A widget to display multiple pages using tabs
el: Γραφικό συστατικό για την εμφάνιση πολλών σελίδων με χρήση καρτελών

[ctx: Frame widget]
en: Frame
el: Πλαίσιο

en: A frame widget
el: Ένα γραφικό συστατικό πλαισίου

en: Group Box
el: Πλαίσιο ομάδας

en: A container to group some widgets
el: Ένας υποδοχέας για την ομαδοποίηση γραφικών συστατικών

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
el: Τίτλος

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
el: Επίπεδο

en: Auto-hide Tabs
el: Αυτόματη απόκρυψη καρτελών

en: Tab Position
el: Θέση καρτέλας

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
el: Τρέχουσα σελίδα

en: Tab Shape
el: Σχήμα καρτέλας

[ctx: Tab Widget's Elide Mode property]
en: Elide Mode
el: Λειτουργία αποκοπής

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
el: Κουμπιά κύλισης

en: Closable Tabs
el: Καρτέλες που κλείνουν

en: Movable Tabs
el: Μετακινούμενες καρτέλες

en: Document Mode
el: Λειτουργία εγγράφου

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
el: Στρογγυλεμένο

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Triangular
el: Τριγωνικό

en: &Image
el: Ε&ικόνα

en: &Assign Action...
el: &Ανάθεση ενέργειας...

[ctx: default indent value]
en: default
el: προκαθορισμένη

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
el: Προσθήκη σελίδας

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
el: Μετονομασία σελίδας...

[ctx: @window:title]
en: New Page Title
el: Τίτλος νέας σελίδας

en: Enter a new title for the current page:
el: Δώστε ένα νέο τίτλο για την τρέχουσα σελίδα:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
el: Προσθήκη σελίδας...

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
el: Μετάβαση σε προηγούμενη σελίδα

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
el: Μετάβαση σε επόμενη σελίδα

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
el: Επεξεργασία εμπλουτισμένου κειμένου

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Export
el: Εξαγωγή

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
el: Αντιγραφή δεδομένων από πίνακα στο πρόχειρο

en: Copying data from table:
el: Αντιγραφή δεδομένων από πίνακα:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
el: Εξαγωγή δεδομένων από πίνακα σε αρχείο CSV

en: Exporting data from table:
el: Εξαγωγή δεδομένων από πίνακα:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
el: Αντιγραφή δεδομένων από ερώτηση στο πρόχειρο

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
el: Εξαγωγή δεδομένων από ερώτηση σε αρχείο CSV

en: Exporting data from query:
el: Εξαγωγή δεδομένων από ερώτηση:

en: Could not open data for exporting.
el: Αδυναμία ανοίγματος δεδομένων για εξαγωγή.

en: (rows: %1, columns: %2)
el: (γραμμές: %1, στήλες: %2)

en: (columns: %1)
el: (στήλες: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
el: Εισαγάγετε το όνομα αρχείου όπου θα αποθηκευτούν τα δεδομένα

en: To CSV file:
el: Σε αρχείο CSV:

en: To clipboard.
el: Στο πρόχειρο.

en: Show Options &gt;&gt;
el: Εμφάνιση επιλογών &gt;&gt;

en: Delimiter:
el: Οριοθέτης:

en: Text quote:
el: Εισαγωγικό κειμένου:

en: Add column names as the first row
el: Προσθήκη ονομάτων στηλών ως πρώτη γραμμή

en: Defaults
el: Προκαθορισμένα

en: Always use above options for copying
el: Πάντα χρήση των παραπάνω επιλογών για αντιγραφή

en: Always use above options for exporting
el: Πάντα χρήση των παραπάνω επιλογών για εξαγωγή

en: Copying
el: Αντιγραφή

en: Exporting
el: Εξαγωγή

en: Hide Options &lt;&lt;
el: Απόκρυψη επιλογών &lt;&lt;

en: no
el: όχι

en: false
el: ψευδές

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
el: Εισαγωγή δεδομένων CSV από αρχείο

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
el: Επικόλληση δεδομένων CSV από πρόχειρο

[ctx: @action:button Import CSV]
en: &Import...
el: Ε&ισαγωγή...

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
el: Το σύνολο δεδομένων δεν περιέχει γραμμές. Επιθυμείτε την εισαγωγή κενού πίνακα;

en: No database connection available.
el: Μη διαθέσιμη σύνδεση βάσης δεδομένων.

en: Please choose other name.
el: Παρακαλώ επιλέξτε άλλο όνομα.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
el: Φόρτωση δεδομένων CSV από <filename>%1</filename>...

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
el: Φόρτωση δεδομένων CSV

en: Select Import Filename
el: Επιλέξτε το όνομα του αρχείου εισαγωγής

en: Preview of data from file:
el: Προεπισκόπηση δεδομένων από αρχείο:

en: Preview of data from clipboard
el: Προεπισκόπηση δεδομένων από πρόχειρο

en: Comment symbol:
el: Σύμβολο σχολίου:

en: Primary key
el: Πρωτεύον κλειδί

en: Ignore duplicated delimiters
el: Αγνόηση διπλών οριοθετών

en: First row contains column names
el: Η πρώτη γραμμή περιέχει τα ονόματα στηλών

en: Import Options
el: Επιλογές εισαγωγής

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to a new table]
en: &New table
el: &Νέος πίνακας

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to existing table]
en: &Existing table
el: &Υφιστάμενος πίνακας

en: Choose Destination for Imported Data
el: Επιλέξτε προορισμό των εισηγμένων δεδομένων

[ctx: @label]
en: Select existing table:
el: Επιλογή υΥφιστάμενου πίνακα:

[ctx: @label Preview of selected table]
en: Table preview:
el: Προεπισκόπηση πίνακα:

[ctx: @label]
en: Name:
el: Όνομα:

[ctx: @label]
en: Caption:
el: τίτλος:

[ctx: @label]
en: Row count:
el: Καταμέτρηση γραμμών:

[ctx: @label]
en: Column count:
el: Καταμέτρηση στηλών:

[ctx: @label]
en: Fields:
el: Πεδία:

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
el: Επιλέξτε όνομα πίνακα προορισμού

en: From CSV file:
el: Από αρχείο CSV:

en: From Clipboard
el: Από το  πρόχειρο

[ctx: @label Importing CSV data to table:]
en: To table:
el: Στον πίνακα:

en: Ready to Import
el: Έτοιμο για εισαγωγή

en: Cannot open input file <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία του αρχείου εισόδου <filename>%1</filename>.

en: Start at line (1-%1):
el: Έναρξη στη γραμμή (1-%1):

en: Start at line:
el: Έναρξη στη γραμμή:

en: Column
el: Στήλη

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εγγραφή εισαγωγής.

en: None
el: Κανένα

en: Format for column %1:
el: Μορφή για τη στήλη %1:

[ctx: @info]
en: <para>No primary key (autonumber) has been defined.</para><para>Should it be automatically defined on import (recommended)?</para><para><note>An imported table without a primary key may not be editable (depending on database type).</note></para>
el: <para>Δεν καθορίσθηκε πρωτεύον κλειδί (αυτόματη αρίθμηση).</para><para>Να ορισθεί αυτόματα κατά την εισαγωγή (συνιστάται);</para><para><note>Σημείωση: Ένας εισηγμένος πίνακας χωρίς πρωτεύον κλειδί μπορεί να μην είναι επεξεργάσιμος (ανάλογα με τον τύπο της βάσης δεδομένων).</note></para>

[ctx: @action:button Add Database Primary Key to a Table]
en: &Add Primary Key
el: &Προσθήκη πρωτεύοντος κλειδιού

[ctx: @action:button Do Not Add Database Primary Key to a Table]
en: Do &Not Add
el: Να μη&ν προστεθεί

en: Cannot add column.
el: Αδυναμία προσθήκης στήλης.

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
el: Στήλη %1

en: <para>Field count does not match.</para><para>Please choose another table.</para>
el: <para>Ο αριθμός των πεδίων δεν ταιριάζει.</para><para>Επιλέξτε άλλον πίνακα.</para>

en: Importing data...
el: Εισαγωγή δεδομένων...

en: Import has been canceled.
el: Η εισαγωγή έχει ακυρωθεί.

en: Error occurred during import.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την εισαγωγή.

[ctx: @info]
en: Data has been successfully imported to table <resource>%1</resource>.
el: Τα δεδομένα έχουν εισαχθεί με επιτυχία στον πίνακα <resource>%1</resource>.

[ctx: Text type for column]
en: Text
el: Κείμενο

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
el: Αριθμός

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
el: Νόμισμα

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
el: (γραμμές: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
el: (γραμμές: περισσότερες από %1)

en: Not all rows are visible on this preview
el: Δεν είναι ορατές όλες οι γραμμές σε αυτήν την προεπισκόπηση

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
el: Όνομα στήλης

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
el: Επιλογές εισαγωγής CSV

en: Text encoding
el: Κωδικοποίηση κειμένου

en: Always use this encoding when importing CSV data files
el: Πάντα χρήση αυτής της κωδικοποίησης κατά την εισαγωγή αρχείων CSV

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
el: Αυτόματη

en: day
el: ημέρα

en: month
el: μήνας

en: year
el: έτος

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
el: %1, %2, %3 (π.χ. %4-%5-%6)

en: Date format:
el: Μορφή ημερομηνίας:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
el: Αφαίρεση κενών αρχής και τέλους από τιμές κειμένου

en: Import missing text values as empty texts
el: Εισαγωγή τιμών που λείπουν από το κείμενο ως κενά κείμενα

en: Comma ","
el: Κόμμα ","

en: Semicolon ";"
el: Ερωτηματικό ";"

en: Tabulator
el: Στηλοθέτης

en: Space " "
el: Κενό " "

en: Other
el: Άλλα

en: Hash "#"
el: Κατακερματισμός "#"

en: Query Columns
el: Ερώτηση στηλών

en: Describes field name or expression for the designed query.
el: Περιγράφει το όνομα πεδίου ή έκφραση για τη σχεδιασμένη ερώτηση.

en: Table
el: Πίνακας

en: Describes table for a given field. Can be empty.
el: Περιγράφει τον πίνακα για ένα δοσμένο πεδίο. Μπορεί να είναι κενό.

en: Visible
el: Ορατό

en: Describes visibility for a given field or expression.
el: Περιγράφει την ορατότητα ενός δοσμένου πεδίου ή έκφρασης.

en: Sorting
el: Ταξινόμηση

en: Describes a way of sorting for a given field.
el: Περιγράφει τη μέθοδο ταξινόμησης για ένα δοσμένο πεδίο.

en: Ascending
el: Αύξουσα

en: Descending
el: Φθίνουσα

en: Criteria
el: Κριτήρια

en: Describes the criteria for a given field or expression.
el: Περιγράφει τα κριτήρια ενός δοσμένου πεδίου ή έκφρασης.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
el: Αδυναμία εναλλαγής σε προβολή δεδομένων, επειδή ο σχεδιασμός ερώτησης είναι κενός.
    Πρώτα, παρακαλώ δημιουργήστε το σχεδιασμό σας.

[ctx: @info]
en: Select column for table <resource>%1</resource>
el: Επιλογή στήλης για τον πίνακα <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Invalid criteria <icode>%1</icode>
el: Μη έγκυρα κριτήρια <icode>%1</icode>

[ctx: @info]
en: Invalid expression <icode>%1</icode>
el: Μη έγκυρη έκφραση <icode>%1</icode>

en: Query definition loading failed.
el: Αποτυχία φόρτωσης ορισμού ερώτησης.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
el: Ο σχεδιασμός ερώτησης μπορεί να είναι κατεστραμμένος, γι' αυτό είναι αδύνατο το άνοιγμά του ακόμη και σε προβολή κειμένου.
    Μπορείτε να διαγράψετε την ερώτηση και να τη δημιουργήσετε ξανά.

[ctx: @info]
en: Entered column alias <resource>%1</resource> is not a valid identifier.
el: Το ψευδώνυμο στήλης <resource>%1</resource> που δώσατε δεν είναι ένα έγκυρο αναγνωριστικό.

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
el: Τα αναγνωριστικά πρέπει να ξεκινούν με ένα γράμμα ή το χαρακτήρα '_'

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
el: Αδυναμία ορισμού κριτηρίων για πολλαπλές στήλες (%1)

[ctx: @info]
en: Could not set criteria for <resource>%1</resource>
el: Αδυναμία ορισμού κριτηρίων για το <resource>%1</resource>

en: Could not set criteria for empty record
el: Αδυναμία ορισμού κριτηρίων σε κενή εγγραφή

[ctx: Query column]
en: Column
el: Στήλη

en: Alias
el: Ψευδώνυμο

en: SQL Query Text
el: Κείμενο ερώτησης SQL

en: Check Query
el: Έλεγχος ερώτησης

en: Checks query for validity.
el: Ελέγχει την εγκυρότητα της ερώτησης.

en: The query is correct
el: Η ερώτηση είναι σωστή

en: The query is incorrect
el: Η ερώτηση είναι εσφαλμένη

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
el: Παρακαλώ εισάγετε την ερώτησή σας και εκτελέστε τη λειτουργία "Έλεγχος ερώτησης" για να το επαληθεύσετε.

en: <para>The query you entered is incorrect.</para><para>Do you want discard changes made to this SQL text and switch to the other view?</para>
el: <para>Το ερώτημα που δώσατε είναι λανθασμένο.</para><para>. Επιθυμείτε να απορρίψετε τις αλλαγές σε αυτό το κείμενο SQL και να αλλάξετε στην άλλη προβολή;</para>

en: Discard Changes and Switch
el: Απόρριψη αλλαγών και εναλλαγή

en: Don't Switch
el: Να μη γίνει εναλλαγή

en: <para>This query is invalid.</para><para>Do you want to save it?</para>
el: <para>Το ερώτημα αυτό δεν είναι έγκυρο.</para><para>Επιθυμείτε να το αποθηκεύσετε;</para>

[ctx: tooltip]
en: Create new query
el: Δημιουργία νέας ερώτησης

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
el: Δημιουργία μιας νέας ερώτησης.

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> has been modified.
el: Ο σχεδιασμός της ερώτησης <resource>%1</resource> τροποποιήθηκε.

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource> already exists.
el: Η ερώτηση <resource>%1</resource> ήδη υπάρχει.

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource>
el: Ερώτημα <resource>%1</resource>

en: Query executing failed.
el: Αποτυχία εκτέλεσης του ερώτησης.

en: Edit Sections
el: Επεξεργασία ενοτήτων

en: Raise
el: Ύψωση

en: Lower
el: Βύθιση

[ctx: tooltip]
en: Create new report
el: Δημιουργία νέας αναφοράς

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
el: Δημιουργία μιας νέας αναφοράς.

[ctx: @info]
en: Design of report <resource>%1</resource> has been modified.
el: Ο σχεδιασμός της αναφοράς <resource>%1</resource> τροποποιήθηκε.

[ctx: @info]
en: Report <resource>%1</resource> already exists.
el: Η αναφορα <resource>%1</resource> ήδη υπάρχει.

[ctx: Page selector label]
en: Page:
el: Σελίδα:

en: Go to first page
el: Μετάβαση στην πρώτη σελίδα

en: Goes to first page
el: Μεταβαίνει στην πρώτη σελίδα

en: Go to previous page
el: Μετάβαση σε προηγούμενη σελίδα

en: Goes to previous page
el: Μεταβαίνει σε προηγούμενη σελίδα

en: Go to next page
el: Μετάβαση σε επόμενη σελίδα

en: Goes to next page
el: Μεταβαίνει σε επόμενη σελίδα

en: Go to last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: Goes to last page
el: Μετάβαση στην τελευταία σελίδα

en: Current page number
el: Τρέχων αριθμός σελίδας

en: Number of pages
el: Αριθμός σελίδων

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Print report
el: Εκτύπωση αναφοράς

en: Prints the current report.
el: Εκτύπωση της τρέχουσας αναφοράς.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
el: Ε&ξαγωγή ως

en: Export:
el: Εξαγωγή:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
el: Έγγραφο κειμένου...

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
el: Εξαγωγή της αναφοράς ως έγγραφο κειμένου (σε τύπο αποθήκευσης OpenDocument Text)

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
el: Κάνει εξαγωγή της αναφοράς ως έγγραφο κειμένου (σε τύπο αποθήκευσης OpenDocument Text).

en: Export as PDF
el: Εξαγωγή ως PDF

en: Exports the current report as PDF.
el: Εξάγει την τρέχουσα αναφορά ως PDF.

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
el: Φύλλο εργασίας...

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
el: Εξαγωγή αναφοράς ως φύλλο εργασίας (σε τύπο αποθήκευσης OpenDocument Spreadsheet)

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
el: Κάνει εξαγωγή αναφοράς ως φύλλο εργασίας (σε τύπο αποθήκευσης OpenDocument Spreadsheet).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
el: Ιστοσελίδα...

en: Export the report as a web page (in HTML format)
el: Κάνει εξαγωγή της αναφοράς ως ιστοσελίδα (σε τύπο αποθήκευσης HTML)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
el: Κάνει εξαγωγή της αναφοράς ως ιστοσελίδα (σε τύπο αποθήκευσης HTML).

en: Printing the report failed.
el: Η εκτύπωση της αναφοράς απέτυχε.

en: Print Failed
el: Η εκτύπωση απέτυχε

en: Export Report as PDF
el: Εξαγωγή αναφοράς ως PDF

en: Exporting the report as PDF to %1 failed.
el: Η εξαγωγή της αναφοράς ως PDF στο %1 απέτυχε.

en: Export Failed
el: Η εξαγωγή απέτυχε

en: Do you want to open exported document?
el: Θέλετε να ανοίξετε το εξαχθέν έγγραφο;

en: Export Report as Spreadsheet
el: Εξαγωγή αναφοράς ως φύλλο εργασίας

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
el: Αποτυχία εξαγωγής της αναφοράς ως φύλλο εργασίας στο %1.

en: Export Report as Text Document
el: Εξαγωγή αναφοράς ως έγγραφο κειμένου

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
el: Η εξαγωγή της αναφοράς ως έγγραφο κειμένου στο %1 απέτυχε.

en: Export Report as Web Page
el: Εξαγωγή αναφοράς ως ιστοσελίδα

[ctx: @info]
en: <para>Would you like to use Cascading Style Sheets (CSS) in the exported web page or use HTML tables?</para><para><note>CSS give output closer to the original.</note></para>
el: <para>Θέλετε να χρησιμοποιήσετε Cascading Style Sheets (CSS) στην εξαχθείσα ιστοσελίδα ή HTML tables;</para><para><note>Τα CSS δίνουν αποτέλεσμα εγγύτερο στο αρχικό.</note></para>

[ctx: @action:button]
en: Use CSS
el: Χρήση CSS

[ctx: @action:button]
en: Use Table
el: Χρήση πίνακα

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
el: Η εξαγωγή της αναφοράς ως ιστοσελίδας στο %1 απέτυχε.

en: Opening failed
el: Αποτυχία ανοίγματος

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
el: Το σχήμα αναφοράς φαίνεται να είναι μη έγκυρο ή κατεστραμμένο

en: Report's data source:
el: Πηγή δεδομένων αναφοράς:

en: Execute the scripting code
el: Εκτέλεση κώδικα σεναρίου

en: Executes the scripting code.
el: Εκτελεί τον κώδικα σεναρίου.

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit actions
el: Επεξεργασία ενεργειών

en: Provides Edit menu.
el: Παρέχει το μενού επεξεργασίας.

en: Configure Editor...
el: Διαμόρφωση επεξεργαστή...

en: Configure the scripting editor
el: Διαμόρφωση του επεξεργαστή σεναρίων

en: Configures the scripting editor.
el: Διαμορφώνει τον επεξεργαστή σεναρίων.

en: &Import...
el: Ε&ισαγωγή...

en: Import script
el: Εισαγωγή σεναρίου

en: Imports script from a file.
el: Εισάγει σενάριο από αρχείο.

en: &Export...
el: &Εξαγωγή...

en: Export script
el: Εξαγωγή σεναρίου

en: Exports script to a file.
el: Εξάγει σενάριο σε αρχείο.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
el: Εισαγωγή σεναρίου

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία ανάγνωσης του <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
el: Εξαγωγή σεναρίου

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία εγγραφής του <filename>%1</filename>.

en: Script Type
el: Τύπος σεναρίου

en: The type of script
el: Ο τύπος του σεναρίου

[ctx: @info]
en: Execution of the script <resource>%1</resource> started.
el: Η εκτέλεση του σεναρίου <resource>%1</resource> ξεκίνησε.

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
el: Επιτυχής εκτέλεση. Χρόνος που απαιτήθηκε: %1ms

[ctx: tooltip]
en: Create new script
el: Δημιουργία νέου σεναρίου

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
el: Δημιουργία νέου σεναρίου.

en: Error executing script at line %1:
    %2
el: Σφάλμα εκτέλεσης σεναρίου στη γραμμή %1:
    %2

en: Kexi Script
el: Σενάριο Kexi

[ctx: @info]
en: Design of script <resource>%1</resource> has been modified.
el: Ο σχεδιασμός του σεναρίου <resource>%1</resource> τροποποιήθηκε.

[ctx: @info]
en: Script <resource>%1</resource> already exists.
el: Το σενάριο <resource>%1</resource> ήδη υπάρχει.

en: Record source:
el: Πηγή εγγραφής:

en: Go to selected record source
el: Μετάβαση στην επιλεγμένη πηγή εγγραφής

en: Bound column:
el: Δεσμευμένη στήλη:

en: Visible column:
el: Ορατή στήλη:

en: No field selected
el: Δεν επιλέχθηκε πεδίο

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for table field from <resource>%2</resource> to <resource>%3</resource>
el: Αλλαγή της ιδιότητας <resource>%1</resource> για το πεδίο πίνακα από <resource>%2</resource> σε <resource>%3</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
el: Εισαγωγή πεδίου "%1" στον πίνακα

en: Additional information about the field
el: Επιπρόσθετες πληροφορίες σχετικά με το πεδίο

en: Field Caption
el: Επικεφαλίδα πεδίου

en: Describes caption for the field
el: Περιγράφει την επικεφαλίδα του πεδίου

en: Data Type
el: Τύπος δεδομένων

en: Describes data type for the field
el: Περιγράφει τον τύπο δεδομένων του πεδίου

en: Comments
el: Σχόλια

en: Describes additional comments for the field
el: Περιγράφει επιπρόσθετα σχόλια για το πεδίο

[ctx: Table field]
en: Field
el: Πεδίο

en: Subtype
el: Υποτύπος

[ctx: Image object type]
en: Image
el: Εικόνα

en: Unsigned Number
el: Μη προσημασμένος αριθμός

en: Max Length
el: Μέγιστο μήκος

en: Precision
el: Ακρίβεια

en: Visible Decimal Places
el: Ορατές δεκαδικές θέσεις

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
el: Αυτόματο

en: Default Width
el: Προκαθορισμένο πλάτος

en: Default Value
el: Προκαθορισμένη τιμή

en: Unique
el: Μοναδικό

en: Required
el: Απαιτείται

en: Allow Zero
    Size
el: Επιτρέπεται μηδενικό
    μέγεθος

en: Autonumber
el: Αυτόματη αρίθμηση

en: Indexed
el: Δεικτοδοτημένο

en: Record Source
el: Πηγή εγγραφής

[ctx: Record source type (in two records)]
en: Record Source
    Type
el: Πηγή εγγραφής
    Τύπος

en: Bound Column
el: Δέσμευση στήλης

en: Visible Column
el: Ορατή στήλη

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
el: Αδυναμία εναλλαγής σε προβολή δεδομένων, επειδή ο σχεδιασμός πινάκων είναι κενός.
    Πρώτα, παρακαλώ δημιουργήστε το σχεδιασμό σας.

[ctx: @info]
en: <para>Saving changes for existing table design is now required.</para>%1
el: <para>Η αποθήκευση των αλλαγών της υπάρχουσας σχεδίασης πινάκων απαιτείται τώρα.</para>%1

[ctx: @action:button]
en: Discard Design
el: Απόρριψη σχεδιασμού

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> field name to <resource>%2</resource> and caption from <resource>%3</resource> to <resource>%4</resource>
el: Αλλαγή ονόματος του πεδίου <resource>%1</resource> σε <resource>%2</resource> και του τίτλου από <resource>%3</resource> σε <resource>%4</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change data type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
el: Αλλαγή τύπου δεδομένων για το πεδίο <resource>%1</resource> σε <resource>%2</resource>

en: <para>Setting autonumber requires primary key to be set for current field.</para>
el: <para>Ο ορισμός αυτόματης αρίθμησης απαιτεί τον ορισμό πρωτεύοντος κλειδιού για το τρέχον πεδίο.</para>

en: <para>Do you want to create primary key for current field? Click <interface>Cancel</interface> to cancel setting autonumber.</para>
el: <para>Επιθυμείτε τη δημιουργία πρωτεύοντος κλειδιού για το τρέχον πεδίο; Με κλικ στο <interface>Ακύρωση</interface> ακυρώνετε την αυτόματη αρίθμηση.</para>

en: Setting Autonumber Field
el: Ορισμός πεδίου αυτόματης αρίθμησης

[ctx: @action:button]
en: Create &Primary Key
el: Δημιουργία &πρωτεύοντος κλειδιού

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set autonumber for field <resource>%1</resource>
el: Ορισμός αυτόματης αρίθμησης για το πεδίο <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set <resource>%1</resource> property for field <resource>%2</resource>
el: Καθορίστε ιδιότητα <resource>%1</resource> για το πεδίο <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
el: Αλλαγή τύπου για το πεδίο <resource>%1</resource> σε <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set primary key for field <resource>%1</resource>
el: Ορισμός πρωτεύοντος κλειδιού για το πεδίο <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unset primary key for field <resource>%1</resource>
el: Αναίρεση πρωτεύοντος κλειδιού για το πεδίο <resource>%1</resource>

en: You should enter field caption.
el: Πρέπει να εισάγετε επικεφαλίδα πεδίου.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
el: Δεν προσθέσατε κανένα πεδίο.
    Ο κάθε πίνακας θα πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα πεδίο.

[ctx: @info]
en: <para>You have added <resource>%1</resource> field name twice.</para><para>Field names cannot be repeated. Correct name of the field.</para>
el: <para>Προσθέσατε το όνομα πεδίου <resource>%1</resource> δύο φορές.</para><para>Τα ονόματα πεδίων δεν επαναλαμβάνονται. Διορθώστε το όνομα του πεδίου.</para>

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
el: Ο πίνακας <resource>%1</resource> δεν έχει ορισμένο πρωτεύον κλειδί.<para><note>Αν και δεν απαιτείται το πρωτεύον κλειδί, χρειάζεται για τη δημιουργία συσχετίσεων μεταξύ των πινάκων της βάσης δεδομένων. Επιθυμείτε την αυτόματη προσθήκη πρωτεύοντος κλειδιού τώρα;</note></para><para>Αν επιθυμείτε τη χειροκίνητη προσθήκη ενός πρωτεύοντος κλειδιού, πατήστε <interface>Ακύρωση</interface> για την ακύρωση αποθήκευσης του σχεδιασμού του πίνακα.</para>

[ctx: @info]
en: Table field <resource>%1</resource>
el: Πεδίο <resource>%1</resource> πίνακα

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
el: Κενή γραμμή

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to save the design now?</para>%1
el: <para>Επιθυμείτε την αποθήκευση του σχεδιασμού τώρα;</para>%1

[ctx: tooltip]
en: Create new table
el: Δημιουργία νέου πίνακα

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
el: Δημιουργία ενός νέου πίνακα.

[ctx: @info]
en: Design of table <resource>%1</resource> has been modified.
el: Η σχεδίαση του πίνακα <resource>%1</resource> τροποποιήθηκε.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> already exists.
el: Ο πίνακας <resource>%1</resource> ήδη υπάρχει.

en: Lookup column
el: Στήλη αναζήτησης

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource>
el: Πίνακας <resource>%1</resource>

[ctx: Question]
en: Error: %1?
el: Σφάλμα: %1;

en: The column's constraint is declared as NOT NULL (required).
el: Ο περιορισμός στήλης είναι δηλωμένος ως NOT NULL (απαιτείται).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY (text should be filled).
el: Ο περιορισμός στήλης είναι δηλωμένος ως ΜΗ ΚΕΝΟΣ (πρέπει να γεμίσει με κείμενο).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
el: Ο περιορισμός στήλης είναι δηλωμένος ως ΜΗ ΚΕΝΟΣ και NOT NULL.

en: Do you want to delete selected record?
el: Να διαγραφεί η επιλεγμένη εγγραφή;

[ctx: @action:button]
en: &Delete Record
el: &Διαγραφή εγγραφής

en: Do you want to clear the contents of table %1?
el: Επιθυμείτε τον καθαρισμό των περιεχομένων του πίνακα %1;

[ctx: @action:button]
en: &Clear Contents
el: &Καθαρισμός περιεχομένων

en: Record: %1
el: Εγγραφή: %1

[ctx: @action:button Correct Changes]
en: Correct
el: Διόρθωση

en: Correct changes
el: Διόρθωση αλλαγών

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
el: Απόρριψη αλλαγών

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
el[0]: Υπέρβαση του ορίου των %2 χαρακτήρων για το πεδίο <resource>%3</resource> κατά %1 χαρακτήρα.
    Διορθώστε το κείμενο ή αυτό θα αποκοπεί κατά την αποθήκευση των αλλαγών.
el[1]: Υπέρβαση του ορίου των %2 χαρακτήρων για το πεδίο <resource>%3</resource> κατά %1 χαρακτήρες.
    Διορθώστε το κείμενο ή αυτό θα αποκοπεί κατά την αποθήκευση των αλλαγών.

en: NAME
el: ΟΝΟΜΑ

en: Field Name
el: Όνομα πεδίου

en: * (All Columns)
el: * (Όλες οι στήλες)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
el: Προκαθορισμένη: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
el: Πληροφορίες εξυπηρετητή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
el: &Προσθήκη...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
el: &Επεξεργασία...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
el: &Διαγραφή...

en: Add a new database connection
el: Προσθήκη μιας νέας σύνδεσης βάσης δεδομένων

en: Edit selected database connection
el: Επεξεργασία της επιλεγμένης σύνδεσης βάσης δεδομένων

en: File
el: Αρχείο

[ctx: @action:button Add Database Connection]
en: &Add
el: &Προσθήκη

en: Add database connection
el: Προσθήκη σύνδεσης βάσης δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Add a New Database Connection
el: Προσθήκη νέας σύνδεσης βάσης δεδομένων

[ctx: @action:button Save Database Connection]
en: &Save
el: Αποθήκευ&ση

en: Save changes made to this database connection
el: Αποθήκευση τροποποιήσεων που έγιναν σε αυτή τη σύνδεση βάσης δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
el: Επεξεργασία σύνδεσης βάσης δεδομένων

en: Define Query...
el: Ορισμός ερώτησης...

en: Load database list from the server
el: Λήψη λίστας βάσεων δεδομένων από τον εξυπηρετητή

en: Loads database list from the server, so you can select one using the <interface>Name</interface> combo box.
el: Φορτώνει τη λίστα βάσεων δεδομένων από τον εξυπηρετητή, έτσι ώστε να μπορείτε να επιλέξετε μία χρησιμοποιώντας το πλαίσιο συνδυασμών <interface>Όνομα</interface>.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save all changes made to this connection information
el: Αποθήκευση όλων των τροποποιήσεων που έγιναν σε αυτήν τη σύνδεση

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
el: Αποθήκευση όλων των τροποποιήσεων που έγιναν σε αυτήν τη σύνδεση. Αργότερα μπορείτε να χρησιμοποιήσετε ξανά τις ίδιες πληροφορίες σύνδεσης.

[ctx: @action:button]
en: &Test Connection
el: &Δοκιμή σύνδεσης

en: Test database connection
el: Δοκιμή σύνδεσης με τη βάση δεδομένων

en: Tests database connection. You can check validity of connection information.
el: Δοκιμάζει τη σύνδεση με τη βάση δεδομένων. Μπορείτε να ελέγξετε την εγκυρότητα των πληροφοριών σύνδεσης.

en: Database Connection
el: Σύνδεση βάσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
el: Βάση δεδομένων

en: Parameters
el: Παράμετροι

en: Details
el: Λεπτομέρειες

[ctx: @title:window]
en: Open Database
el: Άνοιγμα βάσης δεδομένων

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
el: Σύνδεση σε έναν εξυπηρετητή βάσης δεδομένων

[ctx: @action:button]
en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: Open Database Connection
el: Άνοιγμα σύνδεσης βάσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
el: Ταυτοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
el: Ό&νομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
el: &Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: <html><head/><body><p>Saves password in a <span style=" font-style:italic;">.kexic</span> or <span style=" font-style:italic;">.kexis</span> connection shortcut file using a simple encryption similar to ROT-47. It does not guarantee security, but simply makes it difficult for anyone to read, so generally it is not safe to make such files publicly accessible.</p></body></html>
el: <html><head/><body><p>Αποθηκεύει τον κωδικό πρόσβασης σε ένα αρχείο συντόμευσης συνδέσεων <span style=" font-style:italic;">.kexic</span> ή <span style=" font-style:italic;">.kexis</span> με χρήση απλής κρυπτογράφησης παρόμοιας με ROT-47. Δεν εγγυάται ασφάλεια, απλά δυσκολεύει την ανάγνωση, έτσι γενικά με είναι ασφαλές τέτοια αρχεία να είναι δημόσια προσβάσιμα.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
el: Αποθήκευση κωδικού πρόσβασης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
el: Ό&νομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: &Caption (optional):
el: &Τίτλος (προαιρετικός):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
el: Εξυπηρετητής βάσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
el: &Μηχανή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
el: Τοπικός εξυπηρετητής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
el: Απομακρυσμένος εξυπηρετητής

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
el: Ό&νομα υπολογιστή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
el: Θύρα:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
el: Προκαθορισμένη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
el: Χρήση αρ&χείου υποδοχής στη θέση της θύρας TCP/IP:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
el: Προκαθορισμένη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
el: &Περιγραφή:

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
el: Άνοιγμα βάσης δεδομένων

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
el: Δώστε έναν κωδικό πρόσβασης παρακάτω.

en: &Details >>
el: &Λεπτομέρειες >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
el: Εξυπηρετητής βάσης δεδομένων:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
el: (μη ορισμένος)

en: &Open
el: Ά&νοιγμα

en: All supported formats
el: Όλοι οι υποστηριζόμενοι τύποι

en: Computer
el: Υπολογιστής

en: Could not enter directory <filename>%1</filename>.
el: Αδυναμία εισόδου στον κατάλογο <filename>%1</filename>.

en: Go to parent directory
el: Μετάβαση στην προηγούμενη εγγραφή

en: Select directory
el: Επιλογή καταλόγου

en: Name:
el: Όνομα:

en: Filter:
el: Φίλτρο:

en: Enter a filename.
el: Εισαγάγετε ένα όνομα αρχείου.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> does not exist.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν υπάρχει.

[ctx: @info]
en: Enter a filename.
el: Εισαγάγετε ένα όνομα αρχείου.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not readable.
el: Το αρχείο <filename>%1</filename> δεν είναι αναγνώσιμο.

en: Do you want to replace it?
el: Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: Replace object
el: Αντικατάσταση αντικειμένου

[ctx: @action:button]
en: &Choose Other Name...
el: &Επιλέξτε άλλο όνομα...

en: Caption:
el: Τίτλος:

en: Please enter the name.
el: Παρακαλώ εισαγάγετε το όνομα.

en: Please enter the caption.
el: Παρακαλώ εισαγάγετε την επικεφαλίδα.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
el: Δώστε έναν κωδικό πρόσβασης παρακάτω.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
el: Ανώνυμο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
el: Όνομα βάσης δεδομένων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
el: Κωδικός πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
el: Απομνημόνευση κωδικού πρόσβασης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
el: Έργα αποθηκευμένα σε ένα αρχείο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
el: Έργα αποθηκευμένα σε έναν εξυπηρετητή βάσεων δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
el: <b>Αυτά είναι τα πρόσφατα ανοιγμένα έργα Kexi.</b> Επιλέξτε αυτό που επιθυμείτε για άνοιγμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
el: Όνομα έργου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
el: Σύνδεση

en: File (%1)
el: Αρχείο (%1)

en: Select a project on <resource>%1</resource> database server to open:
el: Επιλέξτε ένα έργο στον εξυπηρετητή βάσης δεδομένων <resource>%1</resource> για άνοιγμα:

[ctx: @title:window Enter Query Parameter Value]
en: Enter Parameter Value
el: Εισάγετε την τιμή της παραμέτρου

[ctx: Boolean False - No]
en: No
el: Όχι

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
el: Ναι

[ctx: @info]
en: <title>No database server drivers found</title><para>Connection to a database server requires an appropriate driver which you do not have installed.</para><subtitle>Details</subtitle><para>To obtain database drivers please use your Package Manager to search and install packages with so-called <emphasis>KDb drivers</emphasis> named <filename>kdb-****-driver</filename>. Please note that your package names could vary slightly depending on the operating system you use.</para>
el: <title>Δε βρέθηκαν οδηγοί εξυπηρετητή βάσης δεδομένων</title><para>Η σύνδεση με τον εξυπηρετητή βάσης δεδομένων απαιτεί έναν κατάλληλο οδηγό ο οποίος δεν έχει εγκατασταθεί.</para><subtitle>Λεπτομέρειες</subtitle><para>Για την ανάκτηση οδηγών με το διαχειριστή πακέτων σας αναζητήστε και εγκαταστήστε πακέτα με τους αποκαλούμενους <emphasis>KDb οδηγούς</emphasis> με όνομα <filename>kdb-****-driver</filename>. Σημειώστε ότι τα ονόματα των πακέτων σας ίσως να διαφέρουν κάπως ανάλογα με το λειτουργικό σύστημα που χρησιμοποιείτε.</para>

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο αυτό υπάρχει ήδη. Θέλετε να το αντικαταστήσετε;

en: Overwrite
el: Αντικατάσταση

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
el: Πλοηγός έργου

en: Open object
el: Άνοιγμα αντικειμένου

en: Opens object selected in the list.
el: Άνοιγμα του επιλεγμένου αντικειμένου στη λίστα.

en: Delete object
el: Διαγραφή αντικειμένου

en: Deletes the object selected in the list.
el: Διαγραφή του επιλεγμένου αντικειμένου στη λίστα.

en: &Rename...
el: &Μετονομασία...

en: Rename object
el: Μετονομασία αντικειμένου

en: Renames the object selected in the list.
el: Μετονομασία του επιλεγμένου αντικειμένου στη λίστα.

en: &Design
el: &Σχεδίαση

en: Design object
el: Σχεδίαση αντικειμένου

en: Starts designing of the object selected in the list.
el: Εκκινεί τη σχεδίαση του επιλεγμένου αντικειμένου στη λίστα.

en: Design in &Text View
el: Σχεδιασμός σε &προβολή κειμένου

en: Design object in text view
el: Σχεδιασμός αντικειμένου σε προβολή κειμένου

en: Starts designing of the object in the list in text view.
el: Εκκινεί τη σχεδίαση του αντικειμένου στη λίστα σε προβολή κειμένου.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
el: Στο π&ρόχειρο...

en: Export data to clipboard
el: Εξαγωγή δεδομένων στο πρόχειρο

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
el: Εξαγωγή δεδομένων από τον τρέχοντα επιλεγμένο πίνακα ή ερώτηση στο πρόχειρο.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
el: Σε αρ&χείο ως πίνακας δεδομένων...

en: Export data to a file
el: Εξαγωγή δεδομένων σε ένα αρχείο

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
el: Εξαγωγή δεδομένων από τον τρέχοντα επιλεγμένο πίνακα ή ερώτηση σε ένα αρχείο.

en: &Create Object: %1...
el: Δη&μιουργία αντικειμένου: %1...

en: &Create Object...
el: Δη&μιουργία αντικειμένου...

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
el: Μετονομασία <resource>%1</resource>:

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
el: Μετονομασία

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
el: Μετονομασία <resource>%1</resource>

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
el: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Το έργο σας είναι κενό...<nl/>Γιατί δεν <b>δημιουργείτε</b> κάτι;

[ctx: @title:window]
en: Properties
el: Ιδιότητες

en: &Hide Selected Table/Query
el: Απόκρυψ&η επιλεγμένου πίνακα/ερώτησης

en: &Open Selected Table/Query
el: Ά&νοιγμα επιλεγμένου πίνακα/ερωτήματος

en: Table:
el: Πίνακας:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
el: Ε&ισαγωγή

en: &Hide Table
el: Απόκρυψ&η πίνακα

en: &Append Field
el: &Προσθήκη πεδίου

en: &Append Fields
el: &Προσθήκη πεδίων

en: &Open Table
el: Ά&νοιγμα πίνακα

en: &Design Table
el: &Σχεδίαση πίνακα

en: Relationship
el: Συσχέτιση

en: Click to show available actions for this cell
el: Κλικ για την εμφάνιση διαθέσιμων ενεργειών για αυτό το κελί

[ctx: @info:whatsthis]
en: Contains a pointer to the currently selected record.
el: Περιέχει ένα δείκτη στην τρέχουσα επιλεγμένη εγγραφή.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Record navigator.
el: Πλοηγός εγγραφών.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Column <resource>%1</resource>.
el: Στήλη <resource>%1</resource>.

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo %1
el: Αναίρεση %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Redo %1
el: Ακύρωση αναίρεσης %1

en: Redo
el: Ακύρωση αναίρεσης

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Insert From &File...
el: Εισαγωγή από αρ&χείο...

en: &Clear
el: &Καθαρισμός

[ctx: @title]
en: Insert Image From File
el: Εισαγωγή εικόνας από αρχείο

[ctx: @title]
en: Save Image to File
el: Αποθήκευση εικόνας σε αρχείο

en: <para>File <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
el: <para>Το αρχείο <filename>%1</filename> υπάρχει ήδη.</para><para>Επιθυμείτε την αντικατάστασή του με ένα νέο;</para>

en: &Don't Replace
el: Να &μη γίνει αντικατάσταση

[ctx: @action:button]
en: &Replace
el: &Αντικατάσταση

en: Record:
el: Εγγραφή:

en: Current record number
el: Τρέχων αριθμός εγγραφής

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
el: από

en: Number of records
el: Αριθμός εγγραφών

en: Editing indicator
el: Ένδειξη επεξεργασίας

en: First record
el: Πρώτη εγγραφή

en: Go to first record
el: Μετάβαση στην πρώτη εγγραφή

en: Go to previous record
el: Μετάβαση στην προηγούμενη εγγραφή

en: Previous record
el: Προηγούμενη εγγραφή

en: Go to next record
el: Μετάβαση στην επόμενη εγγραφή

en: Next record
el: Επόμενη εγγραφή

en: Go to last record
el: Μετάβαση στην τελευταία εγγραφή

en: Last record
el: Τελευταία εγγραφή

en: Go to new record
el: Μετάβαση στη νέα εγγραφή

en: New record
el: Νέα εγγραφή

en: Moves cursor to first record.
el: Μετακινεί το δρομέα στην πρώτη εγγραφή.

en: Moves cursor to previous record.
el: Μετακινεί το δρομέα στην προηγούμενη εγγραφή.

en: Moves cursor to next record.
el: Μετακινεί το δρομέα στην επόμενη εγγραφή.

en: Moves cursor to last record.
el: Μετακινεί το δρομέα στην τελευταία εγγραφή.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
el: Μετακινεί το δρομέα σε νέα εγγραφή για την εισαγωγή.
