kexi - en to eo translation catalogue (227 entries)

en: Unknown error
eo: Nekonata eraro

en: Details:
eo: Detaloj:

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
eo: objekto

[ctx: @action:button]
en: Replace
eo: Anstataŭigi

en: Save
eo: Konservi

en: Data
eo: Datumo

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
eo: Alglui

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
eo: Eltondi

en: Page %1
eo: Paĝo %1

en: Sender
eo: Sendinto

en: Signal
eo: Signalo

en: Receiver
eo: Ricevonto

en: Slot
eo: Fako

en: Contents
eo: Enhavo

en: Width
eo: Larĝo

en: New Item
eo: Nova ero

en: Form
eo: Formo

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
eo: Hor. Alĝustigo

en: Horizontal Alignment
eo: Horizontala alĝustigo

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
eo: Ver. Alĝustigo

en: Vertical Alignment
eo: Vertikala alĝustigo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
eo: Nomo

en: Window title
eo: Fenestra titolo

en: Text
eo: Teksto

en: Geometry
eo: Geometrio

en: Minimum Size
eo: Minimuma grando

en: Font
eo: Tiparo

en: Cursor
eo: Kursoro:

en: Foreground Color
eo: Malfona Koloro

en: Background Color
eo: Fonkoloro

en: Icon Size
eo: Piktograma grando

en: Frame
eo: Framo

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
eo: Aŭtomate

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
eo: Aŭtomate

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
eo: Maldekstre

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
eo: Dekstra

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
eo: Centrigita

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
eo: Supro

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
eo: Malsupre

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
eo: Skatolo

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
eo: Panelo

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
eo: Horiz. Linio

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
eo: Ŝpruco

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
eo: Ilobreto

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
eo: Tekstujo

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
eo: Grupazono

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
eo: Simpla

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
eo: Tabo

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
eo: Kliki

en: Auto
eo: Aŭtomate

en: Always On
eo: Ĉiam

en: Horizontal
eo: Horizontala

en: Vertical
eo: Vertikala

en: Left to Right
eo: Liva al Dekstra

en: Right to Left
eo: Dekstra al Liva

[ctx: Current form's actions]
en: Current
eo: Aktuala

en: Execute
eo: Lanĉi

en: Close View
eo: Fermi rigardon

en: Bold
eo: Grasa

en: Italic
eo: Kursiva

en: Underline
eo: Substrekita

en: Superscript
eo: Superskribo

en: Subscript
eo: Subskribo

en: Centered
eo: Centre

en: Move Up
eo: Movi supren

en: Move Down
eo: Movi malsupren

en: Cancel
eo: Rezigni

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
eo: Sekva

[ctx: Other operating system]
en: Other
eo: Alia

[ctx: Other platform]
en: Other
eo: Alia

[ctx: @title:window]
en: Replace
eo: Anstataŭigi

[ctx: @title:window]
en: Find
eo: Trovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
eo: &Serĉi:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
eo: &Nur tutvorte

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
eo: Distingi &usklecon

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
eo: Supren

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
eo: Malsupren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
eo: &Anstataŭigi

en: &Close Tab
eo: &Fermi la folion

en: Close the current tab
eo: Fermi la nunan folion

en: Welcome
eo: Bonvenon

en: Save &As...
eo: Konservi &kiel...

[ctx: Close Project]
en: &Close
eo: F&ermi

en: &Delete
eo: &Forigi

en: Edit Item
eo: Modifi eron

en: &Execute
eo: &Plenumi

en: This shows useful tips on the use of this application.
eo: Tiu montras helpajn konsilojn por uzi tiun aplikaĵon.

[ctx: Help Menu]
en: Help
eo: Helpo

[ctx: @action:button Import Database]
en: &Import...
eo: &Importu...

en: Property Editor
eo: Trajtoredaktilo

en: Properties
eo: Ecoj

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
eo: Konservi

en: Help
eo: Helpo

en: Create
eo: Krei

en: Tools
eo: Iloj

en: Search
eo: Serĉo

[ctx: @title:window]
en: New Project
eo: Nova Projekto

en: Templates
eo: Ŝablonoj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
eo: &Plie

[ctx: @title:window]
en: Open Project
eo: Malfermi Projekton

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
eo: Dosiero

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
eo: Servilo

[ctx: Plugin name]
en: Name:
eo: Nomo:

[ctx: @action:button Import File]
en: Import...
eo: Importi...

en: Column %1
eo: Kolumno %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
eo: Tipo

en: Advanced Options
eo: Pliaj opcioj

en: Success
eo: Sukceso

[ctx: @action:button Replace Database]
en: &Replace
eo: &Anstataŭigi

en: Snap to Grid
eo: Vicigi al Krado

en: Style
eo: Stilo

en: Current
eo: Aktuala

en: Original
eo: Originala

en: To Top
eo: Al Supro

en: To Bottom
eo: Al Malsupro

en: Widgets
eo: Fenestraĵoj

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
eo: Tekstujo

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
eo: Teksta redaktilo

[ctx: Text Label widget]
en: Label
eo: Etikedo

en: Line
eo: Linio

en: Indent
eo: Deŝovo

en: Orientation
eo: Orientiĝo

en: Date
eo: Dato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
eo: Priskribo

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
eo: Bildo

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
eo: Maldekstre

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
eo: Dekstra

en: Size
eo: Grandeco

en: Image
eo: Bildo

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
eo: Glatigo

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
eo: Defaŭlta

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
eo: Jes

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
eo: Ne

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
eo: Plata

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
eo: Defaŭlta

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
eo: Retumilo

en: Text Format
eo: Tekstformato

[ctx: For Text Format]
en: Plain
eo: Simpla

[ctx: For Text Format]
en: Auto
eo: Aŭtomate

[ctx: For Text Format]
en: Log
eo: Protokolo

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
eo: Neniu

[ctx: Frame widget]
en: Frame
eo: Framo

en: Group Box
eo: Grupazono

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
eo: Titolo

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
eo: Plata

en: &Image
eo: &Bildo

[ctx: default indent value]
en: default
eo: norma

en: Copy
eo: Kopii

en: Export
eo: Eksporti

en: Defaults
eo: Aprioraĵoj

en: Copying
eo: Kopiante

en: no
eo: ne

en: false
eo: falsa

[ctx: @action:button Import CSV]
en: &Import...
eo: &Importu...

[ctx: @label]
en: Name:
eo: Nomo:

en: Column
eo: Kolumno

en: None
eo: Neniu

[ctx: @action:button Do Not Add Database Primary Key to a Table]
en: Do &Not Add
eo: &Ne aldonu

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
eo: Kolumno %1

[ctx: Text type for column]
en: Text
eo: Teksto

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
eo: Nombro

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
eo: Valuto

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
eo: (linioj: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
eo: (linioj: pli ol %1)

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
eo: Aŭtomate

en: day
eo: tago

en: year
eo: jaro

en: Date format:
eo: Formo de dato:

en: Tabulator
eo: Tabelilo

en: Other
eo: Alia

en: Table
eo: Tabelo

en: Visible
eo: Videbla

en: Sorting
eo: Ordigado

en: Ascending
eo: Kreskante

en: Descending
eo: Malkreskante

en: Criteria
eo: Kriterio

en: Alias
eo: Alinomo

en: Raise
eo: Malfonigi

en: Lower
eo: Fonigi

en: Print
eo: Presi

en: &Import...
eo: &Importu...

en: Data Type
eo: Datumtipo

en: Comments
eo: Komentoj

en: Subtype
eo: Subtipo

[ctx: Image object type]
en: Image
eo: Bildo

en: Precision
eo: Precizeco

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
eo: Aŭtomate

en: Required
eo: Postulita

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
eo: Forĵetu ŝanĝojn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
eo: Servila informo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
eo: &Aldonu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
eo: &Redakto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
eo: &Forigu...

en: File
eo: Dosiero

[ctx: @action:button Add Database Connection]
en: &Add
eo: &Aldoni

[ctx: @action:button Save Database Connection]
en: &Save
eo: &Konservi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
eo: Datumbazo

en: Parameters
eo: Parametroj

en: Details
eo: Detaloj

[ctx: @action:button]
en: &Open
eo: &Malfermu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
eo: Aŭtentigo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
eo: &Uzantonomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
eo: &Pasvorto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
eo: &Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
eo: &Komputilnomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
eo: Pordo:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
eo: Defaŭlta

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
eo: Defaŭlta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
eo: &Priskribo:

en: &Open
eo: &Malfermu

en: Name:
eo: Nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
eo: Uzantnomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
eo: Datumbaza nomo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
eo: Pasvorto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
eo: Konekto

[ctx: Boolean False - No]
en: No
eo: Ne

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
eo: Jes

en: Overwrite
eo: Anstataŭigu

en: &Rename...
eo: &Alinomi...

en: Rename object
eo: Alinomi objekton

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
eo: Renomi

[ctx: @title:window]
en: Properties
eo: Ecoj

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
eo: Enŝov&i

en: Relationship
eo: Rilato

en: &Clear
eo: &Forigi

[ctx: @action:button]
en: &Replace
eo: &Anstataŭigi

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
eo: el
