kexi - en to fi translation catalogue (1368 entries)

en: &No View
fi: &Ei näkymää

en: &Data View
fi: &Tietonäkymä

en: D&esign View
fi: Rak&ennenäkymä

en: &Text View
fi: &Tekstinäkymä

en: &Unknown
fi: T&untematon

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
fi: Tämä toiminto ei ole käytettävissä sovelluksen %2 versiolle %1.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> function is not available for version %2 of %3 application.
fi: Funktio <resource>%1</resource> ei ole käytettävissä sovelluksen %3 versiolle %2.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> could have been incorrectly installed or started. The application will be closed.
fi: <application>%1</application> on voitu asentaa tai käynnistää väärin. Sovellus suljetaan.

en: Visual database applications creator
fi: Visuaalinen tietokantasovellusten luonti

en: © 2002-%1, The Kexi Team
fi: © 2002–%1 Kexi-työryhmä

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
fi: Tämän ohjelmiston on kehittänyt Kexi-työryhmä – kansainvälinen itsenäisten kehittäjien ryhmä, joka on osa Calligra-projektia.

en: Project maintainer & developer, overall design
fi: Projektin ylläpitäjä & kehittäjä, yleisilme ja design

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
fi: Sponsorointi ja tuki (Jarosław Staniekin työnantaja 2003–07)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
fi: PostgreSQL-tietokanta-ajuri, siirros- ja raportointimoduulit, lukuisa määrä virhekorjauksia

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
fi: Karttaelementit lomakkeisiin ja raportteihin sekä kartta-Flake-muoto

en: Features and bug fixes
fi: Ominaisuuksia ja virhekorjauksia

en: Users Manual for Kexi 2, main window improvements, numerous bug reports
fi: Kexi 2:n käyttäjän käsikirja, pääikkunan parannukset, lukuisat vikailmoitukset

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
fi: Useita lomake-elementtejä, sovitus Qt 4:ään, vakauttaminen

en: Web elements for forms and reports
fi: Lomakkeiden ja raporttien web-elementit

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
fi: Komentojonomoduuli (KROSS), Python-kielen liitäntä, suunnittelu

en: Web Forms module
fi: Web-lomakkeiden moduuli

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
fi: Sybase/MS SQL Server/ODBC-tietokanta-ajurit, xBase-siirrosliitännäinen, parannukset KexiDB:hen

en: First version of Property Editor and Form Designer
fi: Ensimmäiset versiot ominaisuusmuokkaimesta ja lomakkeen suunnittelusta

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
fi: Avustus MySQL:ssä ja KexiDB:ssä, korjaukset, siirrosmoduuli, MS Access -tiedostomuodon tuki

en: Oracle database driver
fi: Oracle-tietokanta-ajuri

en: Graphics effects, helper dialogs
fi: Graafiset tehosteet, avustajan suunnittelu

en: ODBC database driver
fi: ODBC-tietokanta-ajuri

en: Former project maintainer & developer
fi: Entinen projektin ylläpitäjä ja kehittäjä

en: Former developer
fi: Entinen kehittäjä

en: Original Form Designer, original user interface & much more
fi: Alkuperäinen virallinen kehittäjä, alkuperäinen käyttäjäliittymä ja paljon muuta

en: CQL++, SQL assistance
fi: CQL++-, SQL-tuki

en: Original code cleanings
fi: Alkuperäisen koodin siistiminen

en: Bugfixes, original Table Widget
fi: Virheiden korjauksia, alkuperäisten taulujen elementit

en: Numerous bug reports and tests
fi: Lukuisa määrä vikailmoituksia ja testejä

en: AppImage packages for Linux
fi: AppImage-paketit Linuxiin

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
fi: Lukuisa määrä vikailmoituksia ja testejä, parannuksia käyttöohjeeseen

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
fi: Virhekorjauksia, parannuksia koostamisjärjestelmään ja koodin siivousta

en: Code cleanups
fi: Koodin siivousta

en: Initial design improvements
fi: Alkusuunnitelmien parannukset

en: Icons and user interface research
fi: Kuvakkeet ja käyttäjäliittymän tutkimus

en: Coffee sponsoring
fi: Kahvien tarjoaja

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
fi: Lukuisa määrä vikailmoituksia, käytettävyystestejä, tekninen avustus

[ctx: 'createdb' command line option]
en: Create a new, blank project using specified database driver and database name and exit immediately. You will be asked for confirmation if overwriting is needed.
fi: Luo uusi tyhjä projekti käyttäen annettua tietokanta-ajuria ja tietokannan nimeä ja lopeta välittömästi. Jos korvaaminen on tarpeen, se pyydetään vahvistamaan.

[ctx: 'create-opendb' command line option]
en: Like --createdb, but also open newly created database.
fi: Kuten --createdb, mutta avaa uutena luodun tietokannan.

[ctx: 'dropdb' command line option]
en: Drop (remove) a project using specified database driver and database name. You will be asked for confirmation.
fi: Pudota (poista) projekti käyttäen annettua tietokanta-ajuria ja tietokannan nimeä. Sinulta pyydetään vahvistusta.

[ctx: 'dbdriver' command line option]
en: Name of a database driver to be used when connecting to a database project ("sqlite" by default). Ignored if a shortcut filename is provided. Complete KDb-specific globally unique identifier can be used, e.g. "org.kde.kdb.sqlite" to specify exact vendor of the driver.
fi: Tietokantaprojektiin yhdistettäessä käytettävän tietokanta-ajurin nimi (oletuksena ”sqlite”). Jätetään huomiotta, jos lyhennenimi on annettu. Myös täyttä ainutkertaista KDb-kohtaista tunnistetta voi käyttää määrittääkseen ajurin valmistajan (esim. ”org.kde.kdb.sqlite”).

[ctx: 'type' command line option]
en: Specify the type of file provided as an argument. This option is only useful if the filename does not have a valid extension set and its type cannot be determined unambiguously by examining its contents. This option is ignored if no file is specified as an argument.
    Available file types are:
    - "project" for a project file (the default)
    - "shortcut" for a shortcut file pointing to a
      project.
    - "connection" for database connection data.
fi: Määrittää parametrina annetun tiedoston tyypin. Tästä ominaisuudesta on hyötyä, ellei tiedostonimen pääte ole kelvollinen eikä sen tyyppiä voi yksiselitteisesti määrittää tiedoston sisällöstä. Valinta ohitetaan, ellei yhtään tiedostoa ole annettu parametriksi.
    Saatavilla olevat tiedostotyypit ovat:
    – ”projekti” projektitiedostoille (oletus)
    – ”pikakuvake” projektiin osoittavalle
      projektille. – ”connection” tietokantayhteyden datalle.

[ctx: 'connection' command line option]
en: Specify a database connection shortcut .kexic file containing connection data. Can be used with --createdb or --create-opendb for convenience instead of using options such as --user, --host or --port.
    Note: Options like --user, --host have precedence over settings defined in the shortcut file.
fi: Määritä tietokantayhteys .kexic-tiedostosta, joka sisältää yhteyden tiedot. Voidaan käyttää yhdessä valintojen --createdb tai --create-opendb kanssa valintojen, kuten --user, --host tai --port, sijaan.
    Huomaa, että mm. --user ja --host -valinnat ohittavat tiedoston määritykset.

[ctx: 'readonly' command line option]
en: Specify that any database connections will be performed without write support. This option is ignored when "createdb" option is present, otherwise the database could not be created.
fi: Määrää, että tietokantayhteydet toteutetaan ilman kirjoitustukea. Tämä valinta jätetään huomiotta, jos valinta "createdb" on käytössä. Muutoin tietokantaa ei voida luoda.

[ctx: 'user-mode' command line option]
en: Start project in User Mode, regardless of the project settings.
fi: Aloita projekti käyttäjätilassa riippumatta projektin asetuksista.

[ctx: 'design-mode' command line option]
en: Start project in Design Mode, regardless of the project settings.
fi: Aloita projekti rakennetilassa riippumatta projektin asetuksista.

[ctx: 'show-navigator' command line option]
en: Show the Project Navigator side pane even if Kexi runs in User Mode.
fi: Näytä projektin selauspaneli myös käyttäjätilassa.

[ctx: 'hide-menu' command line option]
en: Hide the main menu (the tabbed toolbar) completely. A number of commands from the main menu is still visible. This option is useful in User Mode.
fi: Piilota päävalikko (välilehtityökalurivi) kokonaan. Joukko päävalikon komentoja on edelleen näkyvissä. Tästä asetuksesta on hyötyä Käyttäjä-tilassa.

[ctx: 'design' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Design Mode, if one is available.
fi: Kuten --open, mutta olio avataan rakennetilaan, jos mahdollista.

[ctx: 'edittext' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Text Mode, if one is available.
fi: Kuten --open, mutta olio avataan tekstitilaan, jos mahdollista.

[ctx: 'new' command line option]
en: Start design of a new object of type 'object_type'.
fi: Aloita ”olion_tyyppi”-tyyppisen olion rakenteen suunnittelu.

[ctx: 'skip-conn-dialog' command line option]
en: Skip displaying connection dialog window and connect directly. Available when opening .kexic or .kexis shortcut files.
fi: Älä näytä yhteyskyselyikkunaa vaan yhdistä suoraan. Käytettävissä, kun avataan .kexic- tai .kexis-tiedostoja.

[ctx: 'fullscreen' command line option]
en: Start Kexi in full screen mode to occupy the whole screen area by hiding window decorations such as title bars.
fi: Käynnistä Kexi koko näytön tilaan, jolloin se täyttää koko ruudun ja piilottaa ikkunakoristelut kuten otsikkopalkin.

[ctx: 'list-plugins' command line option]
en: Displays list of plugins available for Kexi with their name, description, version and filenames.
fi: Näyttää Kexin käytettävissä olevat liitännäiset nimineen, kuvauksineen, versioineen ja tiedostonimineen.

en: Could not find location to save connection data file.
fi: Yhteystietotiedoston tallennussijaintia ei löytynyt.

en: Could not create folder <filename>%1</filename> for connection data file.
fi: Kansiota <filename>%1</filename> ei voitu luoda yhteystietotiedostoa varten.

en: Could not remove connection file <filename>%1</filename>.
fi: Yhteystiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu poistaa.

en: All Supported Files
fi: Kaikki tuetut tiedostot

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Details:
fi: Yksityiskohdat:

[ctx: @info]
en: Object <resource>%1</resource> could not be opened in Design View.
fi: Oliota <resource>%1</resource> ei voitu avata rakennenäkymään.

en: Object could not be opened in Data View.
fi: Oliota ei voitu avata tietonäkymään.

en: Do you want to open it in Text View?
fi: Haluatko avata sen tekstinäkymään?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
fi: olio

en: Could not create object's window.
fi: Olion ikkunaa ei voitu luoda.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
fi: Liitännäinen tai olion määritys saattaa olla vioittunut.

en: Could not load object's definition.
fi: Olion määritystä ei voitu ladata.

en: Object design may be corrupted.
fi: Olion rakenne on mahdollisesti vioittunut.

[ctx: @info]
en: You can delete <resource>%1</resource> object and create it again.
fi: Voit poistaa olion <resource>%1</resource> ja luoda sen uudelleen.

en: Could not load object's data.
fi: Olion tietoja ei voitu ladata.

[ctx: @info]
en: Data identifier: <resource>%1</resource>.
fi: Tietotunniste: <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Create new object of type <resource>%1</resource>
fi: Luo uusi tyypin <resource>%1</resource> olio

[ctx: @info]
en: Creates new object of type <resource>%1</resource>
fi: Luo uusi tyypin <resource>%1</resource> olio

[ctx: @info]
en: Could not load Kexi plugin file <filename>%1</filename>.
fi: Kexi-liitännäistiedostoa <filename>%1</filename> ei voi ladata.

[ctx: @info]
en: <para>Could not find any Kexi plugins, e.g. for tables or forms. Kexi would not be functional so it will exit.</para><para><note>Please check if Kexi is properly installed.</note></para>
fi: <para>Kexi-liitännäisiä esim. taulukoille tai lomakkeille ei löytynyt. Kexi ei ole käyttökunnossa, joten se lopetetaan.</para><para><note>Tarkista, että Kexi on asennettu oikein.</note></para>

[ctx: @info]
en: No plugin for ID <resource>%1</resource>
fi: Ei liitännäistä tunnisteelle <resource>%1</resource>

en: Could not set empty name for this object.
fi: Tälle oliolle ei voida antaa tyhjää nimeä.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
fi: Tiedostoa ei voitu avata

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi and cannot be opened. It is an SQLite file created using other tools.
fi: Tietokantaprojekti %1 ei vaikuta luodun Kexillä eikä sitä voi avata. Se on muulla työkalulla luotu SQLite-tiedosto.

en: Project major version
fi: Projektin pääversio

en: Project minor version
fi: Projektin sivuversio

en: Project caption
fi: Projektin otsikko

en: Project description
fi: Projektin kuvaus

en: Could not load list of tables.
fi: Taulukkoluetteloa ei voitu ladata.

[ctx: @info]
en: Opening object <resource>%1</resource> failed.
    %2 %3
fi: Olion <resource>%1</resource> avaus epäonnistui.
    %2 %3

en: This project is opened as read only.
fi: Tämä projekti on avattu vain luettavaksi.

en: Could not delete object's user data.
fi: Olion käyttäjätietoja ei voitu poistaa.

[ctx: warning]
en: Entire project's data and design will be deleted.
fi: Projektin kaikki tiedot ja rakenne poistetaan.

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>The project %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new, blank one?</para><para><warning>%2</warning></para>
fi: <para>Projekti %1 on jo olemassa.</para><para>Haluatko korvata sen uudella tyhjällä projektilla?</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Replace
fi: Korvaa

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to delete the project <resource>%1</resource>?</para><para><warning>%2</warning></para>
fi: <para>Haluatko poistaa projektin <resource>%1</resource>?</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Delete Project
fi: Poista projekti

en: Could not delete this project. Database connection for this project has been opened as read only.
fi: Ei voida poistaa tätä projektia. Tietokantayhteys tälle projektille on avattu vain lukutilassa.

en: Open As Read Only
fi: Avaa vain luku -tilaan

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
fi: <para>Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu avata luettavaksi ja kirjoitettavaksi.</para><para>Haluatko avata tiedoston vain luettavaksi?</para>

[ctx: @info database connection]
en: <resource>%1</resource> (connection <resource>%2</resource>)
fi: <resource>%1</resource> (yhteys <resource>%2</resource>)

en: File <filename>%1</filename> contains no connection information.
fi: Tiedostossa <filename>%1</filename> ei ole yhteystietoja.

en: File <filename>%1</filename> does not contain group <resource>%2</resource>.
fi: Tiedostosta <filename>%1</filename> puuttuu ryhmä <resource>%2</resource>.

en: &Ascending
fi: &Nouseva

en: Sort data in ascending order
fi: Lajittele tiedot nousevaan järjestykseen

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
fi: Lajittelee tiedot nousevaan järjestykseen (A:sta Z:aan ja 0:sta 9:ään). Tiedot lajitellaan valittujen sarakkeiden perusteella.

en: &Descending
fi: &Laskeva

en: Sort data in descending order
fi: Lajittele tiedot laskevaan järjestykseen

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
fi: Lajittelee tiedot laskevaan järjestykseen (Z:sta A:han ja 9:stä 0:aan). Tiedot lajitellaan valittujen sarakkeiden perusteella.

[ctx: <file> argument description for the command line]
en: Kexi database project filename, Kexi shortcut filename, or name of a Kexi database project on a server to open.
fi: Kexi-tietokantaprojektin tiedostonimi, Kexi-pikakuvakkeen tiedostonimi tai avattavan Kexi-tietokantaprojektin nimi palvelimella.

en: Switch to data view
fi: Siirry tietojennäyttötilaan

en: Switches to data view.
fi: Siirtyy tietojennäyttötilaan.

en: Switch to design view
fi: Siirry rakennetilaan

en: Switches to design view.
fi: Siirtyy rakennetilaan.

en: Switch to text view
fi: Siirry tekstinäyttötilaan

en: Switches to text view.
fi: Siirtyy tekstinäyttötilaan.

en: Menu for the current window
fi: Nykyisen ikkunan valikko

en: Shows menu for the current window.
fi: Näyttää nykyisen ikkunan valikon.

en: Save
fi: Tallenna

en: Save current design
fi: Tallenna nykyinen rakenne

en: Saves changes made to the current design.
fi: Peruu tehdyt muutokset nykyiseen rakenteeseen

en: Design
fi: Rakenne

en: Could not create new object.
fi: Uutta oliota ei voitu luoda.

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Do Not Switch
fi: Älä siirry

en: <para>There are unsaved changes in object <resource>%1</resource>.</para><para>Do you want to save these changes before switching to other view?</para>
fi: <para>Oliossa <resource>%1</resource> on tallentamattomia muutoksia.</para><para>Haluatko tallentaa nämä ennen siirtymistä toiseen näkymään?</para>

en: Confirm Saving Changes
fi: Vahvista muutosten tallennus

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
fi: Rakenne on muuttunut. Haluatko tallentaa sen ennen siirtymistä toiseen näkymään?

en: Switching to other view failed (%1).
fi: Siirtyminen toiseen näyttöön epäonnistui (%1).

en: Saving object's definition failed.
fi: Olioiden määritysten talletus epäonnistui.

en: Saving object's data failed.
fi: Olioiden tietojen tallennus epäonnistui.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
fi: Siirrä useampaa elementtiä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
fi: Tasaa elementit ruudukkoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
fi: Tasaa elementit vasemmalle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
fi: Tasaa elementit oikealle

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
fi: Tasaa elementit ylös

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
fi: Tasaa elementit alas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
fi: Sovita elementtien koko ruudukkoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
fi: Sovita elementit sisältöön

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
fi: Sovita elementtien koko kapeimman mukaan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
fi: Sovita elementtien koko leveimmän mukaan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
fi: Sovita elementtien koko lyhimmän mukaan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
fi: Sovita elementtien koko pisimmän mukaan

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
fi: Lisää elementti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
fi: Liitä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
fi: Poista elementti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
fi: Monista elementti

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
fi: Leikkaa
    leikkaaminen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
fi: Lisää sivu

en: Page %1
fi: Sivu %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Page
fi: Poista sivu

en: &New Connection
fi: &Uusi yhteys

en: Sender
fi: Lähettäjä

en: Signal
fi: Signaali

en: Receiver
fi: Vastaanottaja

en: The connection is OK.
fi: Yhteys on OK.

en: The connection is invalid.
fi: Yhteys on virheellinen.

en: You have not selected item: <resource>%1</resource>.
fi: Et ole valinnut kohdetta: <resource>%1</resource>.

en: Do you want to delete this connection?
fi: Haluatko poistaa tämän yhteyden?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Connection
fi: &Poista yhteys

[ctx: @title:window]
en: Edit Listview Contents
fi: Muokkaa luettelonäkymän sisältöä

en: Columns
fi: Sarakkeita

en: &Add Item
fi: &Lisää kohde

en: New &Subitem
fi: Uusi &alikohde

en: Move Item &Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Move Item &Down
fi: Siirrä &alemmas

en: Contents
fi: Sisältö

en: Caption
fi: Otsikko

en: Width
fi: Leveys

en: Clickable
fi: Napsautettavissa

en: Resizable
fi: Koko muutettavissa

en: Full Width
fi: Koko leveys

en: New Column
fi: Uusi sarake

en: New Item
fi: Uusi kohde

en: Sub Item
fi: Alikohde

en: Form
fi: Lomake

en: Multiple Widgets (%1)
fi: Useampia elementtejä (%1)

en: %1 : Form
fi: %1 : Lomake

en: No Buddy
fi: Ei kaveria

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
fi: Asettelu vaakas.

en: Horizontal Alignment
fi: Vaakatasaus

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
fi: Pystytasaus

en: Vertical Alignment
fi: Pystytasaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
fi: Nimi

en: Window title
fi: Ikkunan otsikko

en: Text
fi: Teksti

en: Background Pixmap
fi: Taustakuva

[ctx: Property: enabled widget]
en: Enabled
fi: Käytössä

en: Geometry
fi: Geometria

en: Size Policy
fi: Kokosäännöt

en: Minimum Size
fi: Vähimmäiskoko

en: Maximum Size
fi: Enimmäiskoko

en: Font
fi: Fontti

en: Cursor
fi: Kohdistin

en: Foreground Color
fi: Edustaväri

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Fill Background
fi: Täytä tausta

en: Focus Policy
fi: Kohdistuskäytäntö

en: Margin
fi: Reunus

en: Read Only
fi: Vain luku

en: Style Sheet
fi: Tyylipohja

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
fi: Työkaluvihje

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
fi: Mikä tämä on?

en: Icon Size
fi: Kuvakekoko

en: Frame
fi: Kehys

en: Frame Width
fi: Kehyksen leveys

en: Mid Frame Width
fi: Keskikehyksen leveys

en: Frame Shape
fi: Kehyksen muoto

en: Frame Shadow
fi: Kehyksen varjo

en: Vertical Scrollbar
fi: Pystyvierityspalkki

en: Horizontal Scrollbar
fi: Vaakavierityspalkki

en: No Background
fi: Ei taustaa

en: Palette Foreground
fi: Paletin edusta

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: Baseline (HINT: for Align)]
en: Baseline
fi: Perusviiva

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
fi: Vasemmalle

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
fi: Oikealle

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
fi: Keskelle

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
fi: Tasaa

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
fi: Ylös

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
fi: Alas

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
fi: Ei kehystä

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
fi: Laatikko

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
fi: Paneeli

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
fi: Ikkunapaneeli

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
fi: Vaakaviiva

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
fi: Pystyviiva

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
fi: Tyylitelty

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
fi: Ponnahdusikkuna

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
fi: Valikkorivi

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
fi: Työkalurivi

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
fi: Tekstikenttä

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
fi: Välilehtielementti

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
fi: Ryhmittelylaatikko

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
fi: Tavallinen

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
fi: Koholla

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
fi: Upoksissa

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
fi: Sisäinen

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
fi: Ei kohdistusta

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
fi: Sarkain

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
fi: Napsautus

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
fi: Sarkain/napsautus

[ctx: Tab/Click/MouseWheel (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click/Mouse Wheel
fi: Sarkain/napsautus/hiiren rulla

en: Auto
fi: Automaattinen

en: Always Off
fi: Aina pois käytöstä

en: Always On
fi: Aina käytössä

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Vertical
fi: Pysty

en: Left to Right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right to Left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Qt Designer UI Files
fi: Qt Designerin UI-tiedostot

en: No action
fi: Ei toimintoa

en: Application actions
fi: Sovelluksen toiminnot

[ctx: Current form's actions]
en: Current
fi: Nykyinen

en: Open in Data View
fi: Avaa tietonäkymään

en: Execute
fi: Suorita

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
fi: Vie &tiedostoon
     tauluna…

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
fi: Kopioi leikepöydälle
    tietotaulukkona

en: Create New Object (%1)
fi: Luo uusi olio (%1)

en: Open in Design View
fi: Avaa rakennenäkymään

en: Open in Text View
fi: Avaa tekstinäkymään

en: Close View
fi: Sulje näkymä

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
fi: Toiminnon kytkeminen painikkeeseen

en: Action category:
fi: Toiminnon luokka:

en: Action to execute:
fi: Suoritettava toiminto:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
fi: K&ytke

en: Assign action
fi: Kytke toiminto

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
fi: Muokkaa muotoiltua tekstiä

en: Bold
fi: Lihavointi

en: Italic
fi: Kursiivi

en: Underline
fi: Alleviivaus

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Left Align
fi: Vasensuora

en: Centered
fi: Keskitys

en: Right Align
fi: Oikeasuora

en: Justified
fi: Tasaus

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
fi: Muuta välilehtien järjestystä

en: Move Up
fi: Siirrä &ylemmäs

en: Move widget up
fi: Siirrä elementtiä ylemmäs

en: Move Down
fi: Siirrä alemmas

en: Move widget down
fi: Siirrä elementtiä alemmas

en: Handle tab order automatically
fi: Käsittele välilehtien järjestys automaattisesti

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
fi: Muokkaa kohteen %1 sisältöä

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
fi: Lisää vaakasuunnassa

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
fi: Lisää pystysuunnassa

en: Insert Widget: %1
fi: Lisää elementti: %1

en: Cancel
fi: Peru

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
fi: Välilehtisivu

[ctx: Widget's type]
en: Type
fi: Tyyppi

en: Widget name
fi: Elementin nimi

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
fi: Seuraava

en: Open
fi: Avaa

[ctx: @info]
en: <para>The file <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to overwrite it?</para>
fi: <para>Tiedosto <filename>%1</filename> on jo olemassa.</para><para>Haluatko korvata sen?</para>

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
fi: Tiedostoa tai kansiota <filename>%1</filename> ei ole olemassa.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
fi: Virheellinen hyperlinkki <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
fi: Ohjelmatiedosto <link>%1</link> ei sallittu.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
fi: Etähyperlinkki <link>%1</link> ei sallittu.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
fi: Haluatko suorittaa tämän tiedoston?<warning>Ohjelmien suorittaminen voi olla vaarallista.</warning>

[ctx: @action:button Run script file]
en: Run
fi: Suorita

en: modified
fi: muutettu

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
fi: Ilmoita viasta tai toiveesta

en: Operating system & platform:
fi: Käyttöjärjestelmä ja alusta:

[ctx: Other operating system]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Other platform]
en: Other
fi: Muu

en: (All fields)
fi: (Kaikki kentät)

en: (Current field)
fi: (Nykyinen kenttä)

[ctx: @title:window]
en: Replace
fi: Korvaa

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
fi: Korvaa kohteessa <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find
fi: Etsi

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
fi: Etsi kohteesta <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
fi: Etsittävää kohdetta ei löytynyt

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
fi: &Etsi alueelta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
fi: &Etsi:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
fi: &Vain koko sanat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
fi: &Etsi:

[ctx: Replace all occurrences with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_replaceLbl)
en: Re&place with:
fi: &Korvaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
fi: Kysy korvattaessa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
fi: Osu&ma:

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
fi: &Erota pien- ja suuraakkoset

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
fi: Missä tahansa kentän osassa

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
fi: Koko kenttä

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
fi: Kentän alku

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
fi: Ylös

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
fi: Alas

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
fi: Kaikki rivit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
fi: &Korvaa

[ctx: Replace All Occurrences]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplaceAll)
en: Replace All
fi: Korvaa kaikki

en: &Close Tab
fi: &Sulje välilehti

en: Close the current tab
fi: Sulje nykyinen välilehti

en: Closes the current tab.
fi: Sulkee nykyisen välilehden.

en: Cl&ose All Tabs
fi: Sulje &kaikki välilehdet

en: Close all tabs
fi: Sulje kaikki välilehdet

en: Closes all tabs.
fi: Sulkee kaikki välilehdet

[ctx: Action name with three dots...]
en: %1...
fi: %1…

en: Create a new project
fi: Luo uusi projekti

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
fi: Luo uuden projektin. Nykyistä avattuun projektiin ei vaikuteta.

en: Open an existing project
fi: Avaa olemassa oleva projekti

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
fi: Avaa olemassa olevan projektin. Nykyiseen avattuun projektiin ei vaikuteta.

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Show Welcome page
fi: Näytä tervetulosivu

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
fi: Näyttää tervetulosivun, jossa on luettelo viime aikoina avatuista projekteista sekä muuta tietoa.

en: Save object changes
fi: Tallenna muutokset

en: Saves object changes from currently selected window.
fi: Tallettaa muutokset nykyisestä valitusta ikkunasta.

en: Save &As...
fi: Tallenna &nimellä…

en: Save object as
fi: Tallenna nimellä

en: Saves object from currently selected window under a new name (within the same project).
fi: Tallettaa olion nykyisestä valitusta ikkunasta uudelle nimelle (samassa projektissa).

en: &Import, Export or Send...
fi: &Tuo, vie tai lähetä…

en: Import, export or send project
fi: Tuo, vie tai lähetä projekti

en: Imports, exports or sends project.
fi: Tuo, vie tai lähettää projektin.

[ctx: Close Project]
en: &Close
fi: &Sulje

en: Close the current project
fi: Sulje nykyinen projekti

en: Closes the current project.
fi: Sulkee nykyisen projektin.

en: Quits Kexi application.
fi: Lopeta Kexi.

en: &Import Database...
fi: &Tuo tietokanta…

en: Import entire database as a Kexi project
fi: Tuo koko tietokanta Kexi-projektina

en: Imports entire database as a Kexi project.
fi: Tuo koko tietokannan Kexi-projektiksi.

en: Import Tables...
fi: Tuo taulukkoja…

en: Import data from an external source into this project
fi: Tuo tietoa ulkoisesta lähteestä tähän projektiin

en: Imports data from an external source into this project.
fi: Tuo tietoa ulkoisesta lähteestä tähän projektiin.

en: &Compact Database...
fi: Tii&vistä tietokanta…

en: Compact the current database project
fi: Tiivistä nykyinen tietokantaprojekti

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
fi: Tiivistää nykyisen tietokantaprojektin, jotta se veisi vähemmän levytilaa ja toimisi nopeammin.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
fi: &Tuo tietoa tiedostosta…

en: Import table data from a file
fi: Tuo taulun tiedot tiedostosta

en: Imports table data from a file.
fi: Tuo taulun tiedot tiedostosta.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
fi: &Vie tiedot tiedostoon…

en: Export data from the active table or query to a file
fi: Vie aktiivisen taulun tai kyselyn tiedot tiedostoon

en: Exports data from the active table or query to a file.
fi: Vie aktiivisen taulun tai kyselyn tiedot tiedostoon.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
fi: Liitä määräten…

en: Paste clipboard data as a table
fi: Liitä leikepöydän tiedot tauluna

en: Pastes clipboard data as a table.
fi: Liittää leikepöydän tiedot tauluna.

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
fi: Kopioi &määräten…

en: Copy selected table or query data to clipboard
fi: Kopioi valitun taulun tai kyselyn tiedot leikepöydälle

en: Copies selected table or query data to clipboard.
fi: Kopioi valitun taulun tai kyselyn tiedot leikepöydälle.

en: Reverts the most recent editing action.
fi: Kumoa viimeisin muokkaustoimenpide.

en: Reverts the most recent undo action.
fi: Kumoa viimeisin palautettu toiminto.

en: Find text
fi: Etsi tekstiä

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
fi: Etsii tekstikatkelman ensiesiintymän.

en: &Delete
fi: &Poista

en: Delete selected object
fi: Poista valittu olio

en: Deletes currently selected object.
fi: Poistaa valitun olion.

en: Delete Record
fi: Poista tietue

en: Delete the current record
fi: Poista nykyinen tietue

en: Deletes the current record.
fi: Poistaa nykyisen tietueen.

en: Clear Table Contents...
fi: Tyhjennä taulun sisältö…

en: Clear table contents
fi: Tyhjennä taulun sisältö

en: Clears table contents.
fi: Tyhjentää taulun sisällön.

en: Edit Item
fi: Muokkaa tietoa

en: Edit currently selected item
fi: Muokkaa nykyistä valittua tietoa

en: Edits currently selected item.
fi: Muokkaa nykyistä valittua tietoa.

en: &Insert Empty Row
fi: &Lisää tyhjä rivi

en: Insert one empty row above
fi: Lisää yksi tyhjä rivi yläpuolelle

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
fi: Lisää yhden tyhjän rivin nykyisen valitun taulun rivin ylle.

en: Show Project Navigator
fi: Näytä projektinavigointi

en: Show the Project Navigator pane
fi: Näytä projektinavigointipaneeli

en: Shows the Project Navigator pane.
fi: Näyttää projektinavigointipaneelin.

en: Activate Project Navigator
fi: Siirry projektinavigointiin

en: Activate the Project Navigator pane
fi: Siirry projektinavigointipaneeliin

en: Activate main area
fi: Siirry pääalueelle

en: Activate the main area
fi: Siirry pääalueelle

en: Activates the main area.
fi: Siirtyy pääalueelle.

en: Show Property Editor
fi: Näytä ominaisuusmuokkain

en: Show the Property Editor pane
fi: Näytä ominaisuusmuokkainpaneeli

en: Shows the Property Editor pane.
fi: Näyttää ominaisuusmuokkainpaneelin.

en: Activate Property Editor
fi: Siirry ominaisuusmuokkaimeen

en: Activate the Property Editor pane
fi: Siirry ominaisuuksien muokkauspaneeliin

en: Switch to Global Search
fi: Vaihda yleishakuun

en: Switch to Global Search box
fi: Vaihda yleishakukenttään

en: Switches to Global Search box.
fi: Vaihtaa yleishakukenttään.

en: &Save Record
fi: &Tallenna tietue

en: Save changes made to the current record
fi: Tallenna nykyisen tietueen muutokset

en: Saves changes made to the current record.
fi: Tallentaa nykyisen tietueen muutokset.

en: &Cancel Record Changes
fi: &Peru tietueen muutokset

en: Cancel changes made to the current record
fi: Peru nykyisen tietueen muutokset

en: Cancels changes made to the current record.
fi: Peruu nykyisen tietueen muutokset.

en: &Execute
fi: &Suorita

en: &Font...
fi: &Fontti…

en: Change font for selected object
fi: Vaihda valitun olion fonttia

en: Changes font for selected object.
fi: Vaihtaa valitun olion fontin.

en: &Next Window
fi: &Seuraava ikkuna

en: Next window
fi: Seuraava ikkuna

en: Switches to the next window.
fi: Siirtyy seuraavaan ikkunaan.

en: &Previous Window
fi: &Edellinen ikkuna

en: Previous window
fi: Edellinen ikkuna

en: Switches to the previous window.
fi: Siirtyy edelliseen ikkunaan.

en: This shows useful tips on the use of this application.
fi: Tämä näyttää käyttökelpoisia vinkkejä tämän sovelluksen käyttöön.

[ctx: Help Menu]
en: Help
fi: Ohje

en: Show Help menu
fi: Näytä Ohje-valikko

en: Shows Help menu.
fi: Näyttää Ohje-valikon.

en: <br/>(reason: <i>%1</i>)
fi: <br/>(syy: <i>%1</i>)

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi.<nl/>Do you want to import it as a new Kexi project?
fi: Tietokantaprojekti %1 ei vaikuta Kexillä luodulta.<nl/>Haluatko tuoda sen uutena Kexi-projektina?

[ctx: @action:button Import Database]
en: &Import...
fi: &Tuo…

[ctx: @window:title]
en: Select New Project's Location
fi: Valitse uuden projektin sijainti

en: cannot create object - unknown object type "%1"
fi: oliota ei voi luoda – tuntematon oliotyyppi ”%1”

en: unknown object type "%1"
fi: tuntematon oliotyyppi ”%1”

en: cannot create object of type "%1"
fi: tyypin ”%1” oliota ei voi luoda

[ctx: "executing object" action]
en: executing
fi: suoritetaan

en: opening
fi: avataan

en: table not found
fi: taulukkoa ei löytynyt

en: query not found
fi: kyselyä ei löytynyt

en: macro not found
fi: makroa ei löytynyt

en: script not found
fi: komentojonoa ei löytynyt

en: object not found
fi: oliota ei löytynyt

en: cannot execute object
fi: ei voida suorittaa objektia

en: cannot open object
fi: ei voi avata objektia

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
fi: Olet pyytänyt valittuja objekteja avattavaksi ja käsiteltäväksi automaattisesti käynnistyksessä. Useita objekteja ei voida avata tai käsitellä.

en: Property Editor
fi: Ominaisuusmuokkain

en: Properties
fi: Ominaisuudet

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
fi: %1 (vain luku)

en: From File...
fi: Tiedostosta…

en: From Server...
fi: Palvelimelta…

[ctx: @info]
en: Selected view is not supported for <resource>%1</resource> object.
fi: Valittua näkymää ei tueta oliolle <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Selected view (%1) is not supported by this object type (%2).
fi: Valittua näkymää (%1) ei tueta tälle oliotyypille (%2).

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
fi: Tallentaminen alkuperäisellä nimellä epäonnistui.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
fi: Tallenna olio nimellä

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
fi: Olion <resource>%1</resource> tallennus epäonnistui.

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

[ctx: @info]
en: Saves all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
fi: Tallentaa kaikki viimeaikaiset muutokset olioon <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Discards all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
fi: Hylkää kaikki viimeaikaiset muutokset olioon <resource>%1</resource>.

en: Do you want to save changes?
fi: Haluatko tallentaa muutokset?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
fi: avaamista ei sallita tilassa ”%1”

[ctx: @info Delete <objecttype> <objectname>?]
en: <para>Do you want to permanently delete the following object?<nl/><nl/>%1 <resource>%2</resource></para><para><note>If you click <interface>Delete</interface>, you will not be able to undo the deletion.</note></para>
fi: <para>Haluatko poistaa pysyvästi seuraavan olion?<nl/><nl/>%1 <resource>%2</resource></para><para><note>Jos napsautat <interface>Poista</interface>, poistoa ei enää voi kumota.</note></para>

[ctx: @title:window Delete Object %1.]
en: Delete <resource>%1</resource>?
fi: Poistetaanko <resource>%1</resource>?

en: Could not delete object.
fi: Oliota ei voitu poistaa.

[ctx: @info]
en: <para>Before renaming object <resource>%1</resource> it should be closed.</para><para>Do you want to close it?</para>
fi: <para>Ennen kuin muutat olion <resource>%1</resource> nimeä, se tulisi sulkea.</para><para>Haluatko sulkea sen?</para>

en: Close Window and Rename
fi: Sulje ikkuna ja muuta nimeä

[ctx: @info]
en: Renaming object <resource>%1</resource> failed.
fi: Olion <resource>%1</resource> nimen muuttaminen epäonnistui.

[ctx: @info]
en: Setting caption for object <resource>%1</resource> failed.
fi: Selitteen asettaminen oliolle <resource>%1</resource> epäonnistui.

en: Compacting database file <filename>%1</filename> is not supported.
fi: Tietokannan tiedoston <filename>%1</filename> tiivistämistä ei tueta.

[ctx: @action:button Compact database]
en: Compact
fi: Tiivis

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
fi: Nykyinen projekti pitää sulkea ennen tietokannan tiivistämistä. Se voidaan avata uudelleen myöhemmin.
    
    Haluatko jatkaa?

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> that you want to export data from is changed and has not yet been saved. Do you want to use data from the changed query for exporting or from its original (saved) version?
fi: Haluat viedä tietoa kyselystä <resource>%1</resource>, jonka rakenne on muuttunut eikä vielä tallennettu. Haluatko käyttää viennissä muutettua kyselyä vai alkuperäistä (tallennettua) versiota?

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Changed Query
fi: Käytä muutettua kyselyä

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Original Query
fi: Käytä alkuperäistä kyselyä

en: Task-oriented toolbar. Groups commands using tabs.
fi: Tehtäväpohjainen työkalurivi. Ryhmittelee komennot eri välilehdille.

[ctx: Report a bug or wish for Kexi application]
en: Report a &Bug or Wish...
fi: Ilmoita viasta tai toiveesta…

en: Files a bug or wish for Kexi application.
fi: Ilmoittaa virheestä Kexissä tai toiveestasi sen suhteen.

en: Activates a "What's This?" tool.
fi: Käynnistää ”Mikä tämä on?” -työkalun.

en: Help
fi: Ohje

en: Shows Kexi Handbook.
fi: Näyttää Kexi-käsikirjan.

en: Shows information about Kexi application.
fi: Näyttää tietoa Kexistä.

en: Shows information about KDE.
fi: Näyttää tietoa KDE:stä.

en: Create
fi: Luo

en: External Data
fi: Ulkoinen data

en: Tools
fi: Työkalut

en: Form Design
fi: Lomakkeen suunnittelu

en: Report Design
fi: Raportin suunnittelu

[ctx: @info]
en: Could not start <application>%1</application> application.
fi: Ei voitu käynnistää sovellusta <application>%1</application>.

[ctx: @info]
en: Command <command>%1</command> failed.
fi: Komento <command>%1</command> epäonnistui.

en: Visit KEXI Facebook page at %1
fi: Käy Kexin Facebook-sivulla osoitteessa %1

en: Visit KEXI Twitter page at %1
fi: Käy Kexin Twitter-sivulla osoitteessa %1

en: Visit Calligra home page at %1
fi: Käy Calligran verkkosivustolla osoitteessa %1

[ctx: @info]
en: Could not open icon resource file <filename>%1</filename>. Please check if <application>%2</application> is properly installed.
fi: Kuvakeresurssitiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu avata. Tarkista, että <application>%2</application> on asennettu oikein.

en: Search
fi: Etsi

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

[ctx: @title:window]
en: New Project
fi: Uusi projekti

[ctx: @info]
en: Kexi will create a new database project. Select blank database.
fi: Kexi luo uuden tietokantaprojektin. Valitse tyhjä tietokanta.

en: Blank Projects
fi: Tyhjät projektit

en: Blank database
fi: Tyhjä tietokanta

en: Database project without any objects
fi: Olioton tietokantaprojekti

en: Contacts
fi: Yhteystiedot

en: Movie catalog
fi: Elokuvakokoelma

en: Templates
fi: Mallipohjat

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
fi: Talletusmenetelmä

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
fi: Valitse uuden projektin tallettamiseen käytettävä tallennusmenetelmä.

en: New database
fi: Uusi tietokanta

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
fi: Projektin otsikko ja tiedostonimi

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Filename will be created automatically based on the caption. You can change the filename too.
fi: Anna uuden projektin otsikko. Tiedostonimi perustuu automaattisesti tähän. Voit myös muuttaa tiedostonimeä.

en: Enter project caption.
fi: Anna projektin otsikko.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a relative path.</para><para><note>Enter absolute path of a file to be created.</note></para>
fi: <para><filename>%1</filename> on suhteellinen sijainti.</para><para><note>Anna luotavan tiedoston absoluuttinen sijainti.</note></para>

en: Enter a valid project filename. The file should be located on this computer.
fi: Anna kelvollinen projektin tiedostonimi. Tiedosto tulee sijaitsemaan tällä tietokoneella.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a directory name.</para><para><note>Enter name of a file to be created.</note></para>
fi: <para><filename>%1</filename> on kansion nimi.</para><para><note>Anna luotava tiedoston nimi.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not create database file <filename>%1</filename>.</para><para><note>There is no permission to create this file. Pick another directory or change permissions so the file can be created.</note></para>
fi: <para>Tietokantatiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu luoda.</para><para><note>Tiedoston luomiseen ei ole käyttöoikeuksia. Valitse toinen kansio tai muuta käyttöoikeuksia niin, että tiedoston voi luoda.</note></para>

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
fi: Luodaan projektia

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
fi: Odota, kun projektia luodaan.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
fi: Tietokantayhteys

[ctx: @info]
en: <para>Select database server's connection you wish to use to create a new Kexi project.</para><para>Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
fi: <para>Valitse sen tietokantapalvelimen yhteys, johon haluat luoda uuden Kexi-projektin.</para><para>Voit myös lisätä, muokata tai poistaa luettelon yhteyksiä.</para>

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Database Name
fi: Projektin otsikko ja tietokannan nimi

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Database name will be created automatically based on the caption. You can change the database name too.
fi: Anna uuden projektin otsikko. Tietokannan nimi perustuu automaattisesti tähän. Voit myös muuttaa tietokannan nimeä.

[ctx: @info]
en: Existing project databases on <resource>%1 (%2)</resource> database server:
fi: Olemassa olevat projektitietokannat tietokantapalvelimella <resource>%1 (%2)</resource>:

en: Enter database name.
fi: Anna tietokannan nimi.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
fi: Tämän niminen tietokanta on jo olemassa. Haluatko poistaa sen ja luoda uuden?

en: Delete and Create New
fi: Poista ja luo uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
fi: <b>Valitse Kexi-projektitiedosto:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
fi: &Lisäasetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
fi: Paina "Lisä"-painiketta, jos haluat löytää olemassa olevan projektin palvelimella tiedoston sijaan.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
fi: Avaa projekti

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
fi: Valitse avattava projekti. Voit valitse tiedostoon tai tietokantapalvelimeen tallennetun projektin.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
fi: Tiedostoon tallennetut projektit

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
fi: Tietokantapalvelimeen tallennetut projektit

[ctx: @info]
en: <para>Select database server's connection with project you wish to open.</para><para>Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
fi: <para>Valitse sen tietokantapalvelimen yhteys, josta haluat avata projektin.</para><para>Voit myös lisätä, muokata tai poistaa luettelon yhteyksiä.</para>

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
fi: Avaa projekti tietokantapalvelimelta

[ctx: @info]
en: Select project on database server <resource>%1 (%2)</resource> to open.
fi: Valitse tietokantapalvelimelta <resource>%1 (%2)</resource> avattava projekti.

[ctx: @title:window]
en: Database Password
fi: Tietokannan salasana

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
fi: Tiedosto

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
fi: Uusi tiedostoon talletettu projekti

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
fi: Palvelin

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
fi: Uusi tietokantapalvelimelle talletettu projekti

en: Opened less than minute ago
fi: Avattu alle minuutti sitten

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
fi[0]: Avattu minuutti sitten
fi[1]: Avattu %1 minuuttia sitten

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
fi[0]: Avattu tunti sitten
fi[1]: Avattu %1 tuntia sitten

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
fi[0]: Avattu eilen
fi[1]: Avattu %1 päivää sitten

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
fi[0]: Avattu yli kuukausi sitten
fi[1]: Avattu %1 kuukautta sitten

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
fi[0]: Avattu vuosi sitten
fi[1]: Avattu %1 vuotta sitten

en: on local server
fi: paikallisella palvelimella

[ctx: @info]
en: on <resource>%1</resource> server
fi: palvelimella <resource>%1</resource>

[ctx: @info File database <file>]
en: File database <filename>%1</filename>
fi: Tiedostotietokanta <filename>%1</filename>

en: database
fi: tietokanta

[ctx: <type> database, e.g. PostgreSQL database, MySQL database]
en: %1 database
fi: %1 tietokanta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
fi: Projektin otsikko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
fi: Projektin tietokannan nimi:

[ctx: Plugin name]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: Plugin description]
en: Description:
fi: Kuvaus:

[ctx: Plugin version]
en: Version:
fi: Versio:

[ctx: Plugin fileName]
en: File:
fi: Tiedosto:

en: No Kexi plugins found.
fi: Kexi-liitännäisiä ei löytynyt.

en: Kexi plugins (%1):
fi: Kexi-liitännäiset (%1):

en: No KDb database driver plugins found.
fi: KDb-tietokanta-ajuriliitännäisiä ei löytynyt.

en: KDb database driver plugins (%1):
fi: KDb-tietokanta-ajuriliitännäiset (%1):

en: Invalid port number <icode>%1</icode> specified.
fi: Virheellinen portin numero <icode>%1</icode> annettu.

en: Could not open database. No database driver specified.
fi: Tietokannan avaaminen epäonnistui. Tietokanta-ajuria ei annettu.

en: Could not start Kexi application this way.
fi: Kexi-sovellusta ei voi käynnistä näin.

[ctx: Please don't translate the "createdb" and "dropdb" words, these are constants.]
en: Both <icode>createdb</icode> and <icode>dropdb</icode> used in startup options.
fi: Käynnistysvalitsimissa käytetty sekä <icode>createdb</icode> että <icode>dropdb</icode>.

en: No project name specified.
fi: Projektin nimeä ei ole annettu.

[ctx: Please don't translate the <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> words, these are constants.]
en: Both <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> used in startup options.
fi: Olet käyttänyt sekä <icode>user-mode</icode>- että <icode>design-mode</icode>-käynnistysvalintoja.

[ctx: @info]
en: Could not delete project. The file <filename>%1</filename> does not exist.
fi: Projektia ei voitu poistaa. Tiedostoa <filename>%1</filename> ei ole olemassa.

[ctx: @info]
en: Could not open connection data file <filename>%1</filename>.
fi: Yhteystiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu avata.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
fi: Olet käynnistysvalintoja käyttämällä määrittänyt tietokantaolioita avattavaksi automaattisesti.
    Valinnat jätettiin huomioimatta, koska ne eivät ole käytössä projekteja luotaessa tai poistettaessa.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> created successfully.
fi: Projektin <resource>%1</resource> luonti onnistui.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> dropped successfully.
fi: Projektin <resource>%1</resource> poisto onnistui.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
fi: Tiedostoa ei voi avata. Tiedostonimi puuttuu.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
fi: Tiedostoa ei voi avata. Tiedostoa <filename>%1</filename> ei ole olemassa.

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading.</para><para><note>Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</note></para>
fi: <para>Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voitu avata luettavaksi.</para><para><note>Tarkista tiedoston käyttöoikeudet sekä onko se jo auki ja lukittuna toisessa sovelluksessa.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not open project.</para><para>The file <filename>%1</filename> is not readable. Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</para>
fi: <para>Projektia ei voitu avata.</para><para>Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi lukea. Tarkista tiedoston käyttöoikeudet sekä onko se jo auki ja lukittuna toisessa sovelluksessa.</para>

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is an external file of type <resource>%2</resource>.</para><para>Do you want to import the file as a Kexi project?</para>
fi: <para><filename>%1</filename> on ulkoinen tiedosto tyyppiä <resource>%2</resource>.</para><para>Haluatko tuoda tiedoston Kexi-projektiksi?</para>

en: Open External File
fi: Avaa ulkoinen tiedosto

[ctx: @action:button Import File]
en: Import...
fi: Tuo…

[ctx: @info]
en: The project file <filename>%1</filename> is recognized as compatible with <resource>%2</resource> database driver, while you have asked for <resource>%3</resource> database driver to be used.
    Do you want to use <resource>%4</resource> database driver?
fi: Projektitiedosto <filename>%1</filename> on havaittu yhteensopivaksi tietokanta-ajurin <resource>%2</resource> kanssa, mutta halusit käyttää ajuria <resource>%3</resource>.
    Haluatko käyttää tietokanta-ajuria <resource>%4</resource>?

en: Possible problems: %1
fi: Mahdollisia ongelmia: %1

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not recognized as being supported by Kexi.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei tunnistettu Kexin tukemaksi.

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para>
fi: <para>Tätä tiedostotyyppiä tukevaa liitännäistä ei löytynyt.</para><para>Tunnistettu MIME-tyyppi on <resource>%1</resource>%2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>
fi: <para>Tätä tiedostotyyppiä tukevaa liitännäistä ei löytynyt.</para><para>Tunnistettu MIME-tyyppi on <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>

en: Could not load list of available projects for <resource>%1</resource> database server.
fi: Ei voitu ladata luetteloa saatavilla olevista projekteista <resource>%1</resource> tietokantapalvelimelle.

en: Failed saving connection data to <filename>%1</filename> file.
fi: Yhteyden tietojen tallennus tiedostoon <filename>%1</filename> epäonnistui.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
fi: Tervetuloa Kexiin

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
fi: Valitse jokin viimeaikaisista projekteista avattavaksi.

[ctx: @info donate to the project]
en: <title>Kexi may be totally free, but its development is costly.</title><para>Power, hardware, office space, internet access, traveling for meetings - everything costs.</para><para>Direct donation is the easiest and fastest way to efficiently support the Kexi Project. Everyone, regardless of any degree of involvement can do so.</para><para>What do you receive for your donation? Kexi will become more feature-full and stable as contributors will be able to devote more time to Kexi. Not only you can expect new features, but you can also have an influence on what features are added!</para><para>Currently we are accepting donations through <emphasis>BountySource</emphasis> (a funding platform for open-source software) using secure PayPal, Bitcoin and Google Wallet transfers.</para><para>Contact us at <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>https://community.kde.org/Kexi/Contact</link> for more information.</para><para>Thanks for your support!</para>
fi: <title>Vaikka Kexi on täysin ilmainen, sen kehittäminen maksaa.</title><para>Sähkö, laitteet, toimistotilat, internetyhteys, matkustaminen tapaamisiin – kaikki maksaa.</para><para>Suora lahjoitus on helpoin ja nopein tapa tehokkaasti tukea Kexi-projektia. Kaikki voivat osallistua osallistumisen asteesta riippumatta.</para><para>Mitä hyödyt lahjoituksestasi? Kexistä tulee täyspiirteisempi ja vakaampi, koska kehittäjillä on aikaa omistautua sille. Eikä sinun tarvitse vain odottaa uusia piirteitä, vaan voit vaikuttaa siihen, mitä piirteitä lisätään!</para><para>Otamme vastaan lahjoituksia <emphasis>BountySource</emphasis>ssa (joka on avoimen lähdekoodin rahoitusalusta) suojatuin PayPal-, Bitcoin- ja Google Wallet -siirroin.</para><para>Jos haluat lisätietoa, ota meihin yhteyttä osoitteessa <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>https://community.kde.org/Kexi/Contact</link>.</para><para>Kiitos tuestasi!</para>

en: Donate to the Project
fi: Lahjoita projektille

[ctx: @action:button Go to Donation]
en: Proceed to the Donation Web Page
fi: Jatka lahjoitussivulle

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
fi: Ei nyt

en: Column %1
fi: Sarake %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
fi: Tyyppi

en: Primary Key
fi: Ensisijainen avain

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
fi: Tuonnin lisäasetukset

en: <title>Text encoding for Microsoft Access database</title>
    <para>Database file <filename>%1</filename> appears to be created by a version of Microsoft Access older than 2000.</para><para>In order to properly import national characters, you may need to choose a proper text encoding if the database was created on a computer with a different character set.</para>
fi: <title>Microsoft Access -tietokannan tekstin koodaus</title>
    <para>Tietokantatiedosto <filename>%1</filename> näyttää tehdyn Microsoft Accessin vanhemmalla versiolla kuin 2000.</para><para>Jos tietokanta on luotu tietokoneessa, jossa on erilainen merkistö ja halutaan tuoda kansalliset merkit kunnollisesti, tulee valita asianmukainen tekstikoodaus.</para>

en: Text encoding:
fi: Tekstikoodaus:

en: Always use this encoding in similar situations
fi: Käytä tätä koodausta aina samanlaisiin tilanteisiin

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> name is already used by an existing table. Enter different table name to continue.
fi: Nimi <resource>%1</resource> on jo olemassa olevan taulukon käytössä. Jatka antamalla taulukolle toinen nimi.

en: Name Already Used
fi: Nimi jo käytössä

[ctx: @info]
en: <para>Table Importing Assistant allows you to import a table from an existing database into the current Kexi project.</para><para>Click <interface>Next</interface> button to continue or <interface>Cancel</interface> button to exit this assistant.</para>
fi: <para>Opastetulla taulukon tuonnilla voit tuoda taulukoita olemassa olevista tietokannoista Kexi-projektiin.</para><para>Jatka napsauttamalla <interface>Seuraava</interface> tai lopeta tämä toiminto napsauttamalla <interface>Peru</interface>.</para>

en: Welcome to the Table Importing Assistant
fi: Tervetuloa opastettuun taulun tuontiin

en: Select Location for Source Database
fi: Valitse lähdetietokannan sijainti

en: Select Source Database
fi: Valitse lähdetietokanta

en: Select the Table to Import
fi: Valitse tuotava taulukko

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Importing
fi: Tuodaan

en: Alter the Detected Table Design
fi: Muuta havaittua taulun rakennetta

en: Processing Import
fi: Käsitellään tuontia

en: Open imported table
fi: Avaa tuotu taulukko

en: Success
fi: Onnistui

en: Select source database you wish to import:
fi: Valitse haluamasi tuotavan tietokannan lähde:

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
fi: Taulukkoa <resource>%1</resource> ei voitu tuoda. Valitse toinen taulukko tai peru tuonti.

[ctx: @info]
en: No data has been found in table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
fi: Taulukosta <resource>%1</resource> ei löytynyt tietoa. Valitse toinen taulukko tai peru tuonti.

[ctx: @info Table import wizard, final message]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing table <resource>%1</resource>.</para><para><note>Depending on size of the table this may take some time.</note></para>
fi: <para>Kaikki tarvittava tieto on nyt kerätty. Aloita taulukon <resource>%1</resource> tuonti napsauttamalla <interface>Seuraava</interface>.</para><note>Taulukon koosta riippuen tämä toimenpide voi kestää jonkin aikaa.</note>

[ctx: @info]
en: Please wait while the table is imported.
fi: Odota, kun taulua tuodaan.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has been imported.
fi: Taulukko <resource>%1</resource> on tuotu.

en: Failure
fi: Virhe

en: An error occurred.
fi: Sattui virhe.

en: No appropriate migration driver found.
fi: Asianmukaista yhdistelyn ajuria ei lötyynyt.

en: No project available.
fi: Ei saatavilla olevaa projektia.

en: No table was selected to import.
fi: Tuotavaa taulukkoa ei valittu.

[ctx: @info]
en: Unable to create table <resource>%1</resource>.
fi: Taulukkoa <resource>%1</resource> ei voida luoda.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
fi: Tuo tietokanta

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant is about to import <resource>%1</resource> database (connection <resource>%2</resource>) into a KEXI project.
fi: Opastettu tietokannan tuonti on tuomassa tietokantaa <resource>%1</resource> (yhteys <resource>%2</resource>) Kexi-projektiin.

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant is about to import <filename>%1</filename> file of type <resource>%2</resource> into a KEXI project.
fi: Opastettu tietokannan tuonti on tuomassa tyypin <resource>%2</resource> tiedostoa <filename>%1</filename> Kexi-projektiin.

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant allows you to import an existing database into a KEXI project.
fi: Opastetulla tietokannan tuonnilla voit tuoda olemassa olevan tietokannan Kexi-projektiin.

en: Welcome to the Database Importing Assistant
fi: Tervetuloa opastettuun tietokannan tuontiin

en: Destination database type:
fi: Kohdetietokannan tyyppi:

en: Database project stored in a file
fi: Tiedostoon talletettu tietokantaprojekti

en: Database project stored on a server
fi: Palvelimelle talletettu tietokantaprojekti

en: Select Destination Database Type
fi: Valitse kohdetietokannan tyyppi

en: Destination project's caption:
fi: Kohdeprojektin otsikko:

en: Destination project's name:
fi: Kohdeprojektin nimi:

en: Enter Destination Database Project's Caption
fi: Anna kohdetietokantaprojektin otsikko

en: Select Location for Destination Database Project
fi: Valitse kohdetietokantaprojektin sijainti

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
fi: Rakenne ja tiedot

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
fi: Vain rakenne

en: Select Scope of Import
fi: Valitse tuonnin laajuus

en: Open imported project
fi: Avaa tuotu projekti

[ctx: @info]
en: <para>No new database name was entered.</para>
fi: <para>Uuden tietokannan nimeä ei ole annettu.</para>

[ctx: @info]
en: %1<para>Source database is the same as destination.</para>
fi: %1<para>Lähdetietokanta on sama kuin kohdetietokanta.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Following issues were found with the data you entered:</para>%1<para>Please click <interface>Back</interface> button and correct these issues.</para>
fi: <para>Syöttämissäsi tiedoissa oli seuraavia ongelmia:</para>%1<para>Napsauta <interface>Takaisin</interface> ja korjaa virheet.</para>

[ctx: @info]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing.</para><para><note>Depending on size of the database this may take some time.</note></para>
fi: <para>Kaikki tarvittava tieto on nyt kerätty. Aloita tuonti napsauttamalla <interface>Seuraava</interface>.</para><note>Tietokannan koosta riippuen tämä toimenpide voi kestää jonkin aikaa.</note>

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>Database %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
fi: <p>Tietokanta %1 on jo olemassa.</p><p>Haluatko korvata sen uudella?</p>

[ctx: @action:button Replace Database]
en: &Replace
fi: &Korvaa

[ctx: @info]
en: <para>Import failed.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>You can click <interface>Back</interface> button and try again.</para>
fi: <para>Tuonti epäonnistui.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>Voit napsauttaa <interface>Takaisin</interface>-painiketta ja yrittää uudelleen.</para>

en: Select source database filename.
fi: Valitse lähdetietokannan tiedostonimi.

en: Select source database.
fi: Valitse lähdetietokanta.

en: Could not import database. This type is not supported.
fi: Ei voitu tuoda tietokantaa. Tätä tyyppiä ei tueta.

[ctx: @info]
en: Could not import database <resource>%1</resource>. This type is not supported.
fi: Tietokantaa <resource>%1</resource> ei voitu tuoda. Tätä tyyppiä ei tueta.

en: Importing in progress...
fi: Tuonti käynnissä…

[ctx: @info]
en: Database has been imported into Kexi project <resource>%1</resource>.
fi: Tietokanta tuotiin Kexi-projektiin <resource>%1</resource>.

en: No help is available for this page.
fi: Tälle sivulle ei ole saatavana ohjetta.

en: Here you can choose the location to import data from.
fi: Tässä voit määrittää tietojentuonnin lähteen paikan.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
fi: Tässä voit valita varsinaisen tietokannan, josta tietoa tuodaan.

en: Here you can choose the location to save the data.
fi: Tässä voit valita tietojen tallennuspaikan.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
fi: Tässä voit valita tietojen tallennuspaikan ja tietokannan uuden nimen

[ctx: @info]
en: Could not create database <resource>%1</resource>.
fi: Tietokantaa <resource>%1</resource> ei voitu luoda.

en: Could not connect to database %1.
fi: Tietokantaan %1 ei saatu yhteyttä.

en: Could not get a list of table names for database %1.
fi: Tietokannan %1 taulukoiden nimiä ei saatu luetelluksi.

en: No tables have been found in database %1.
fi: Tietokannasta %1 ei löytynyt taulukoita.

[ctx: @info]
en: Could not import project from database %1. Error reading table <resource>%2</resource>.
fi: Projektia ei voitu tuoda tietokannasta %1. Virhe luettaessa taulukkoa <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>.
fi: Taulukkoa <resource>%1</resource> ei voitu tuoda.

en: Could not import project from data source %1.
fi: Projektia ei voitu tuoda tietolähteestä %1.

[ctx: @info]
en: Could not copy table <resource>%1</resource> to destination database.
fi: Taulukkoa <resource>%1</resource> ei voitu kopioida kohdetietokantaan.

en: Could not import data from data source %1.
fi: Tietolähteen %1 tietoa ei voida tuoda.

[ctx: @title:window]
en: Field Type
fi: Kentän tyyppi

[ctx: @info]
en: The data type for field <resource>%1</resource> could not be determined. Please select one of the following data types.
fi: Kentän <resource>%1</resource> tietotyyppiä ei pystytty. Valitse jokin seuraavista tietotyypeistä.

en: Could not find any migration database drivers.
fi: Tietokantasiirrosajureita ei löytynyt.

en: No data source could be assigned for this widget.
fi: Yhtään tietolähdettä ei voitu liittää tähän elementtiin.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
fi: Tietolähdettä ei voida liittää moniosaisiin elementteihin.

[ctx: Table Field or Query Field]
en: Widget's data source:
fi: Elementin tietolähde:

en: Form's data source:
fi: Lomakkeen tietolähde:

en: Go to selected form's data source
fi: Siirry valitun lomakkeen tietolähteeseen

en: Goes to selected form's data source
fi: Siirtyy valitun lomakkeen tietolähteeseen

en: Data Source
fi: Tietolähde

en: Frame Color
fi: Kehyksen väri

en: Pointer
fi: Osoitin

en: Snap to Grid
fi: Kiinnitä ruudukkoon

en: Style
fi: Tyyli

en: Set the current view style.
fi: Asettaa nykyisen näkymätyylin.

en: Show Form UI Code
fi: Näytä lomakkeen UI-koodi

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
fi: Lomakkeen UI-koodi

en: Current
fi: Nykyinen

en: Original
fi: Alkuperäinen

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
fi: lomake

[ctx: tooltip]
en: Create new form
fi: Luo uusi lomake

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
fi: Luo uuden lomakkeen

en: Clear Widget Contents
fi: Tyhjennä sisältö

en: Edit Tab Order...
fi: Muokkaa välilehtien järjestystä…

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
fi: Tuo edustalle

en: Send Widget to Back
fi: Vie taustalle

en: Align Widgets Position
fi: Aseta sijainti

en: To Left
fi: Vasemmalle

en: To Right
fi: Oikealle

en: To Top
fi: Ylös

en: To Bottom
fi: Alas

en: To Grid
fi: Ruudukkoon

en: Adjust Widgets Size
fi: Säädä kokoa

en: To Fit
fi: Sovita

en: To Shortest
fi: Lyhyimmälle

en: To Tallest
fi: Pisimmälle

en: To Narrowest
fi: Suppeimmalle

en: To Widest
fi: Laajimmalle

[ctx: @info]
en: Design of form <resource>%1</resource> has been modified.
fi: Lomakkeen <resource>%1</resource> rakenne on muuttunut.

[ctx: @info]
en: Form <resource>%1</resource> already exists.
fi: Lomake <resource>%1</resource> on jo olemassa.

en: Widgets
fi: Osat

[ctx: @info]
en: Form <resource>%1</resource>
fi: Lomake <resource>%1</resource>

en: Click to show actions for this image box
fi: Näytä tämän kuvalaatikon toiminnot napsauttamalla

en: Click to show actions for <interface>%1</interface> image box
fi: Näytä kuvalaatikon <interface>%1</interface> toiminnot napsauttamalla

[ctx: Form widget]
en: Form
fi: Lomake

[ctx: A prefix for identifiers of forms. Based on that, identifiers such as form1, form2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: form
fi: lomake

en: A form widget
fi: Lomake-elementti

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
fi: Tekstikenttä

[ctx: A prefix for identifiers of text box widgets. Based on that, identifiers such as textBox1, textBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textBox
fi: tekstikenttä

en: A widget for entering and displaying line of text text
fi: Elementti tekstirivin syöttöön ja näyttämiseen

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
fi: Tekstimuokkain

[ctx: A prefix for identifiers of text editor widgets. Based on that, identifiers such as textEditor1, textEditor2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textEditor
fi: tekstimuokkain

en: A multiline text editor
fi: Monirivinen tekstimuokkain

[ctx: Text Label widget]
en: Label
fi: Selite

[ctx: A prefix for identifiers of label widgets. Based on that, identifiers such as label1, label2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: label
fi: selite

en: A widget for displaying text
fi: Tekstin näyttöelementti

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
fi: Kuvalaatikko

[ctx: A prefix for identifiers of image box widgets. Based on that, identifiers such as image1, image2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: image
fi: kuva

en: A widget for displaying images
fi: Kuvien näyttöelementti

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
fi: Yhdistelmäruutu

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as comboBox1, comboBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: comboBox
fi: yhdistelmäruutu

en: A combo box widget
fi: Yhdistelmäruutuelementti

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
fi: Valintaruutu

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as checkBox1, checkBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: checkBox
fi: valintaruutu

en: A check box with text label
fi: Valintaruutu nimiketekstillä

[ctx: Button widget]
en: Button
fi: Painike

[ctx: A prefix for identifiers of button widgets. Based on that, identifiers such as button1, button2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: button
fi: painike

en: A button for executing actions
fi: Painike toimintojen suorittamiseksi

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
fi: Linkkipainike

[ctx: A prefix for identifiers of link button widgets. Based on that, identifiers such as linkButton1, linkButton2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: linkButton
fi: linkkipainike

en: A Link button for executing actions
fi: Linkkipainike toimintojen suorittamiseksi

[ctx: Slider widget]
en: Slider
fi: Liukusäädin

[ctx: A prefix for identifiers of slider widgets. Based on that, identifiers such as slider1, slider2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: slider
fi: liukusäädin

en: A Slider widget
fi: Liukusäädinelementti

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
fi: Edistymispalkki

[ctx: A prefix for identifiers of progress bar widgets. Based on that, identifiers such as progressBar1, progressBar2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: progressBar
fi: edistymispalkki

en: A Progress Bar widget
fi: Edistymisen ilmaisinelementti

en: Line
fi: Viiva

[ctx: A prefix for identifiers of line widgets. Based on that, identifiers such as line1, line2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: line
fi: viiva

en: A line to be used as a separator
fi: Rivi erottimena

en: Insert &Horizontal Line
fi: Lisää &vaakaviiva

en: Insert &Vertical Line
fi: Lisää &pystyviiva

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
fi: Päivänvalitsin

[ctx: A prefix for identifiers of date picker widgets. Based on that, identifiers such as datePicker1, datePicker2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: datePicker
fi: päivänvalitsin

en: A Date Picker widget
fi: Päivänvalitsinelementti

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
fi: Kaiutustapa

en: Indent
fi: Sisennys

en: Inverted
fi: Käänteinen

en: Minimum
fi: Vähintään

en: Maximum
fi: Enintään

en: Format
fi: Muoto

en: Orientation
fi: Suunta

en: Text Direction
fi: Tekstin suunta

en: Text Visible
fi: Näkyvä teksti

en: Value
fi: Arvo

en: Date
fi: Päiväys

en: Arrow Visible
fi: Näkyvä nuoli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
fi: Kuvaus

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
fi: Sivuaskel

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
fi: Yksittäisaskel

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
fi: Merkkiväli

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
fi: Merkin sijainti

en: Show Editor
fi: Näytä muokkain

en: Form Name
fi: Lomakkeen nimi

en: On Click
fi: Napsautettaessa

en: On Click Option
fi: Napsautustoiminto

en: Auto Tab Order
fi: Automaattinen välilehtien järjestys

en: Spell Checking
fi: Oikoluku

en: Line Wrap At
fi: Rivityskohta

en: Line Wrap Mode
fi: Rivitystapa

en: Spell Checking Language
fi: Oikoluvun kieli

en: Editor Type
fi: Muokkaimen tyyppi

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
fi: Usean rivin teksti

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
fi: Alasvetoluettelo

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
fi: Kuva

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
fi: Ei merkkejä

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
fi: Yllä

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
fi: Vasemmalla

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
fi: Alla

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
fi: Oikealla

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
fi: Molemmin puolin

en: Size
fi: Koko

en: Image
fi: Kuva

en: Scaled Contents
fi: Skaalatut sisällöt

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
fi: Tasoitus

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
fi: Säilytä mittakaava

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
fi: Alasveto- 
    painike näkyvissä

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
fi: Valittu

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
fi: Kolmivaiheinen

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
fi: Ei

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
fi: Muokattavissa

[ctx: Property: Button is checkable]
en: On/Off
fi: Valintaruutu

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
fi: Automaattinen toisto

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Delay]
en: Auto Rep. Delay
fi: Automaattinen toistoviive

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Interval]
en: Auto Rep. Interval
fi: Automaattinen toistoväli

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
fi: Litteä

[ctx: Hyperlink address]
en: Hyperlink
fi: Hyperlinkki

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
fi: Hyperlinkin tyyppi

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
fi: Hyperlinkkityökalu

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
fi: Etähyperlinkki

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
fi: Suoritettava hyperlinkki

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
fi: Ei hyperlinkkiä

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
fi: Staattinen

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
fi: Dynaaminen

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
fi: Selain

[ctx: Hyperlink tool, MailerTool]
en: Mailer
fi: Sähköposti

en: Text Format
fi: Tekstimuoto

[ctx: For Text Format]
en: Plain
fi: Muotoilematon

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
fi: Hyperteksti

[ctx: For Text Format]
en: Auto
fi: Automaattinen

[ctx: For Text Format]
en: Log
fi: Loki

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
fi: Avaa ulkoiset linkit

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
fi: Paikanvarausteksti

[ctx: Property: Clear Button Enabled]
en: Clear Button
fi: Tyhjennyspainike

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
fi: Salasanatila

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
fi: Tiivistetty teksti

en: Tab Stop Width
fi: Sarkainleveys

en: Tab Changes Focus
fi: Sarkain siirtää kohdistusta

en: Word Wrap Policy
fi: RIvityskäytäntö

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
fi: Sanojen rajalla

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
fi: Missä tahansa

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
fi: Sanojen rajalla, jos mahdollista

en: Word Wrapping
fi: Rivitys

en: Word Wrap Position
fi: Rivityspaikka

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
fi: Ei mitään

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
fi: Elementin leveys

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
fi: Kuvapisteissä

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
fi: Sarakkeissa

en: Links Underlined
fi: Alleviivaa linkit

en: Horizontal Scroll Bar
fi: Vaakavierityspalkki

en: Vertical Scroll Bar
fi: Pystyvierityspalkki

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
fi: Tarvittaessa

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
fi: Aina pois käytöstä

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
fi: Aina käytössä

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
fi: Muotoiltu teksti

en: Tab Widget
fi: Välilehtielementti

[ctx: A prefix for identifiers of tab widgets. Based on that, identifiers such as tab1, tab2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: tabWidget
fi: välilehtielementti

en: A widget to display multiple pages using tabs
fi: Sovelma useamman sivun esittämiseen välilehdissä

[ctx: Frame widget]
en: Frame
fi: Kehys

[ctx: A prefix for identifiers of frame widgets. Based on that, identifiers such as frame1, frame2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: frame
fi: kehys

en: A frame widget
fi: Kehyselementti

en: Group Box
fi: Ryhmittelylaatikko

[ctx: A prefix for identifiers of group box widgets. Based on that, identifiers such as groupBox1, groupBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: groupBox
fi: ryhmittelylaatikko

en: A container to group some widgets
fi: Säiliö muutaman elementin ryhmittelyyn

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
fi: Otsikko

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
fi: Litteä

en: Auto-hide Tabs
fi: Piilota välilehdet automaattisesti

en: Tab Position
fi: Välilehden sijainti

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
fi: Nykyinen sivu

en: Tab Shape
fi: Välilehden muoto

[ctx: Tab Widget's Elide Mode property]
en: Elide Mode
fi: Tekstin poistotapa

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
fi: Vierityspainikkeet

en: Closable Tabs
fi: Suljettavat välilehdet

en: Movable Tabs
fi: Siirrettävät välilehdet

en: Document Mode
fi: Asiakirjatila

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
fi: Pyöristetty

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Triangular
fi: Kolmiomainen

en: &Image
fi: &Kuva

en: &Assign Action...
fi: &Liitä toiminto…

[ctx: default indent value]
en: default
fi: oletus

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
fi: Lisää sivu

[ctx: Delete tab widget's page]
en: Delete Page
fi: Poista sivu

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
fi: Muuta sivun nimeä…

[ctx: @window:title]
en: New Page Title
fi: Uusi sivun otsikko

en: Enter a new title for the current page:
fi: Anna uusi otsikko nykyiselle sivulle:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
fi: Lisää sivu…

[ctx: Delete page from a stacked widget]
en: Delete Page
fi: Poista sivu

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
fi: Siirry edelliselle sivulle

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
fi: Muokkaa muotoiltua tekstiä

en: Copy
fi: Kopioi

en: Export
fi: Vie

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
fi: Kopioi tiedot taulusta leikepöydälle

en: Copying data from table:
fi: kopioi tiedot taulusta:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
fi: Vie tiedot taulusta CSV-tiedostoon

en: Exporting data from table:
fi: Vie tiedot taulusta:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
fi: Kopioi tiedot kyselystä leikepöydälle

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
fi: Vie tiedot kyselystä CSV-tiedostoon

en: Exporting data from query:
fi: Viedään tiedot kyselystä:

en: Could not open data for exporting.
fi: Ei voida avata tietoja viennille.

en: (rows: %1, columns: %2)
fi: (rivejä: %1, sarakkeita: %2)

en: (columns: %1)
fi: (sarakkeita: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
fi: Anna tiedoston nimi, johon haluat talletta tiedot

en: To CSV file:
fi: CSV-tiedostoon:

en: To clipboard.
fi: Leikepöydälle.

en: Show Options &gt;&gt;
fi: Näytä valinnat &gt;&gt;

en: Delimiter:
fi: Rajoitin:

en: Text quote:
fi: Tekstilainaus:

en: Add column names as the first row
fi: Lisää sarakkeiden nimet ensimmäiseksi riviksi

en: Defaults
fi: Oletukset

en: Always use above options for copying
fi: Käytä aina yllä olevia valintoja kopiointiin

en: Always use above options for exporting
fi: Käytä aina yllä olevia valintoja vientiin

en: Copying
fi: Koioi

en: Exporting
fi: Vie

en: Hide Options &lt;&lt;
fi: Piilota valinnat &lt;&lt;

en: no
fi: ei

en: false
fi: epätosi

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
fi: Tuo CSV-tiedot tiedostosta

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
fi: Liitä CSV-tiedot leikepöydältä

[ctx: @action:button Import CSV]
en: &Import...
fi: &Tuo…

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
fi: Tietojoukko ei sisällä rivejä. Haluatko tuoda tyhjän taulukon?

en: No database connection available.
fi: Yhtään tietokantayhteyttä ei ole saatavilla.

en: Please choose other name.
fi: Valitse toinen nimi.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
fi: Ladataan CSV-tietoa tiedostosta <filename>%1</filename>…

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
fi: Lataa CSV-tietoa

en: Select Import Filename
fi: Valitse tuonnin tiedostonimi

en: Preview of data from file:
fi: Tiedoston tietojen esikatselu:

en: Preview of data from clipboard
fi: Leikepöydän tietojen esikatselu

en: Comment symbol:
fi: Kommenttimerkki:

en: Primary key
fi: Ensisijainen avain

en: Ignore duplicated delimiters
fi: Ohita toistuvat rajoittimet

en: First row contains column names
fi: Ensimmäinen rivi sisältää sarakkeiden nimet

en: Import Options
fi: Tuonnin asetukset

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to a new table]
en: &New table
fi: &Uusi taulukko

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to existing table]
en: &Existing table
fi: &Olemassa oleva taulukko

en: Choose Destination for Imported Data
fi: Valitse tuotavan tiedon kohde

[ctx: @label]
en: Select existing table:
fi: Valitse olemassa oleva taulukko:

[ctx: @label Preview of selected table]
en: Table preview:
fi: Taulukon esikatselu:

[ctx: @label]
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @label]
en: Caption:
fi: Otsikko:

[ctx: @label]
en: Row count:
fi: Rivimäärä:

[ctx: @label]
en: Column count:
fi: Sarakemäärä:

[ctx: @label]
en: Fields:
fi: Kentät:

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
fi: Valise kohdetaulukon nimi

en: From CSV file:
fi: CSV-tiedostosta:

en: From Clipboard
fi: Leikepöydältä

[ctx: @label Importing CSV data to table:]
en: To table:
fi: Taulukkoon:

en: Ready to Import
fi: Valmiina tuontiin

en: Cannot open input file <filename>%1</filename>.
fi: Syötetiedostoa <filename>%1</filename> ei voi avata.

en: Start at line (1-%1):
fi: Aloita riviltä (1-%1):

en: Start at line:
fi: Aloita riviltä:

en: Column
fi: Sarake

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
fi: Tietuetta lisättäessä sattui virhe.

en: None
fi: Ei mikään

en: Format for column %1:
fi: Sarakkeen %1 muoto:

[ctx: @info]
en: <para>No primary key (autonumber) has been defined.</para><para>Should it be automatically defined on import (recommended)?</para><para><note>An imported table without a primary key may not be editable (depending on database type).</note></para>
fi: <para>Ensisijaista avainta (automattinumerointi) ei ole määritetty.</para><para>Tulisiko sen olla automaattisesti määritetty tuonnissa (suositeltavaa)?</para><para><note>Tuotua taulukkoa, jolla ei ole ensisijaista avainta, ei ehkä voi muokata (tietokannan tyypistä riippuen).</note></para>

[ctx: @action:button Add Database Primary Key to a Table]
en: &Add Primary Key
fi: &Lisää ensisijainen avain

[ctx: @action:button Do Not Add Database Primary Key to a Table]
en: Do &Not Add
fi: Älä &lisää

en: Cannot add column.
fi: Saraketta ei voi lisätä.

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
fi: Sarake %1

en: <para>Field count does not match.</para><para>Please choose another table.</para>
fi: <para>Kenttien määrä ei täsmää.</para><para>Valitse toinen taulukko.</para>

en: Importing data...
fi: Tuodaan tietoja…

en: Import has been canceled.
fi: Tuonti on peruttu.

en: Error occurred during import.
fi: Tuotaessa sattui virhe.

[ctx: @info]
en: Data has been successfully imported to table <resource>%1</resource>.
fi: Tietojen tuonti taulukkoon <resource>%1</resource> onnistui.

[ctx: Text type for column]
en: Text
fi: Teksti

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
fi: Numero

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
fi: Valuutta

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
fi: (rivejä: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
fi: (rivejä: enemmän kuin %1)

en: Not all rows are visible on this preview
fi: Kaikki rivit eivät näy tässä esikatselussa

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
fi: Sarakkeen nimi

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
fi: CSV-tuonnin asetukset

en: Text encoding
fi: Tekstikoodaus

en: Always use this encoding when importing CSV data files
fi: Käytä tätä koodaustapaa aina CSV-tiedostoja tuotaessa

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
fi: Automaattinen

en: day
fi: päivä

en: month
fi: kuukausi

en: year
fi: vuosi

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
fi: %1, %2, %3 (esim. %4-%5-%6)

en: Date format:
fi: Päiväysmuoto:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
fi: Poista tekstiarvoa edeltävät ja seuraavat tyhjemerkit

en: Import missing text values as empty texts
fi: Tuo puuttuvat tekstiarvot tyhjinä teksteinä

en: Comma ","
fi: Pilkku ”,”

en: Semicolon ";"
fi: Puolipiste ”;”

en: Tabulator
fi: Sarkain

en: Space " "
fi: Välilyönti ” ”

en: Other
fi: Muu

en: Hash "#"
fi: Risuaita ”#”

en: Query Columns
fi: Kyselyn sarakkeet

en: Describes field name or expression for the designed query.
fi: Kuvailee kentän nimen tai lausekkeen suunnitellulle kyselylle.

en: Table
fi: Taulu

en: Describes table for a given field. Can be empty.
fi: Kuvailee taulun annetulle kentälle. Voi olla tyhjä.

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Describes visibility for a given field or expression.
fi: Kuvailee annetun kentän tai lausekkeen näkyvyyden.

en: Sorting
fi: Lajittelu

en: Describes a way of sorting for a given field.
fi: Kuvailee lajittelutavan annetulle kentälle.

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Criteria
fi: Ehdot

en: Describes the criteria for a given field or expression.
fi: Kuvailee annetun kentän tai lausekkeen ehdot.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
fi: Ei voi siirtyä tietonäkymään, koska kyselyn rakennemääritys on tyhjä.
    Luo ensin rakenne.

[ctx: @info]
en: Select column for table <resource>%1</resource>
fi: Valitse sarake taulukolle <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Invalid criteria <icode>%1</icode>
fi: Virheellinen ehto <icode>%1</icode>

[ctx: @info]
en: Invalid expression <icode>%1</icode>
fi: Virheellinen lauseke <icode>%1</icode>

en: Query definition loading failed.
fi: Kyselyn määrityksen lataus epäonnistui.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
fi: Kyselyn rakenne on vioittunut siten, ettei sitä voi avata tekstinäkymään.
    Voit poistaa kyselyn ja luoda sen uudelleen.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
fi: lauseke

[ctx: @info]
en: Entered column alias <resource>%1</resource> is not a valid identifier.
fi: Annettu sarakkeen alias <resource>%1</resource> ei ole kelvollinen tunniste.

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
fi: Tunnisteiden on alettava kirjaimella tai ”_”-merkillä

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
fi: Useamman sarakkeen (%1) mukaan ei voi lajitella

en: Could not set criteria for empty record
fi: Tyhjälle tietueelle ei voi asettaa ehtoja

[ctx: Query column]
en: Column
fi: Sarake

en: SQL Query Text
fi: SQL-kyselyn teksti

en: Check Query
fi: Tarkista kysely

en: Checks query for validity.
fi: Tarkista kyselyn oikeamuotoisuus.

en: The query is correct
fi: Kysely on kelvollinen

en: The query is incorrect
fi: Kysely on virheellinen

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
fi: Kirjoita kysely ja tarkista se ”Tarkista kysely” -toiminnolla.

en: <para>The query you entered is incorrect.</para><para>Do you want discard changes made to this SQL text and switch to the other view?</para>
fi: <para>Syöttämäsi kysely on virheellinen.</para><para>Haluatko hylätä SQL:ään tekemäsi muutokset ja vaihtaa toiseen näkymään?</para>

en: Discard Changes and Switch
fi: Hylkää muutokset ja vaihda

en: Don't Switch
fi: Älä siirry

en: <para>This query is invalid.</para><para>Do you want to save it?</para>
fi: <para>Kysely on virheellinen.</para><para>Haluatko tallentaa sen?</para>

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
fi: kysely

[ctx: tooltip]
en: Create new query
fi: Luo uusi kysely

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
fi: Luo uuden kyselyn.

en: <para>You are about to delete query <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
fi: <para>Olet poistamassa kyselyä <resource>%1</resource>, se on seuraavien avointen ikkunoiden käytössä:</para>

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> has been modified.
fi: Kyselyn <resource>%1</resource> rakenne on muuttunut.

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource> already exists.
fi: Kysely <resource>%1</resource> on jo olemassa.

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to close these windows and save the design or cancel saving?</para>
fi: <para>Haluatko sulkea nämä ikkunat ja tallentaa rakenteen vai perua tallennuksen?</para>

[ctx: @action:button Close all windows and save]
en: Close Windows and Save
fi: Sulje ikkunat ja tallenna

[ctx: @info:tooltip Close all windows and save design]
en: Close all windows and save design
fi: Sulje kaikki ikkunat ja tallenna rakenne

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource>
fi: Kysely <resource>%1</resource>

en: Query executing failed.
fi: Kyselyn suoritus epäonnistui.

en: Edit Sections
fi: Muokkaa osia

en: Raise
fi: Nosta

en: Lower
fi: Laske

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
fi: raportti

[ctx: tooltip]
en: Create new report
fi: Luo uusi raportti

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
fi: Luo uuden raportin

[ctx: @info]
en: Design of report <resource>%1</resource> has been modified.
fi: Raportin <resource>%1</resource> rakenne on muuttunut.

[ctx: @info]
en: Report <resource>%1</resource> already exists.
fi: Raportti <resource>%1</resource> on jo olemassa.

[ctx: @info]
en: Report <resource>%1</resource>
fi: Raportti <resource>%1</resource>

[ctx: Page selector label]
en: Page:
fi: Sivu:

en: Go to first page
fi: Siirry ensimmäiselle sivulle

en: Goes to first page
fi: Siirtyy ensimmäiselle sivulle

en: Go to previous page
fi: Siirry edelliselle sivulle

en: Goes to previous page
fi: Siirtyy edelliselle sivulle

en: Go to next page
fi: Siirry seuraavalle sivulle

en: Goes to next page
fi: Siirtyy seuraavalla sivulle

en: Go to last page
fi: Siirry viimeiselle sivulle

en: Goes to last page
fi: Siirtyy viimeiselle sivulle

en: Current page number
fi: Nykyisen sivun numero

en: Number of pages
fi: Sivujen määrä

en: Print
fi: Tulosta

en: Print report
fi: Tulosta raportti

en: Prints the current report.
fi: Tulostaa nykyisen raportin.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
fi: &Vie muotoon

en: Export:
fi: Vie:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
fi: Tekstitiedosto…

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
fi: Vie raportti tekstitiedostoksi (OpenDocument-tekstimuodossa)

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
fi: Vie raportin tekstitiedostoksi (OpenDocument-tekstimuodossa).

[ctx: Portable Document Format...]
en: PDF...
fi: PDF…

en: Export as PDF
fi: Vie PDF:ksi

en: Exports the current report as PDF.
fi: Vie nykyisen raportin PDF:ksi.

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
fi: Laskentataulukko…

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
fi: Vie raportti laskentataulukoksi (OpenDocument-laskentataulukkomuodossa)

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
fi: Vie raportin laskentataulukoksi (OpenDocument-laskentataulukkomuodossa).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
fi: Verkkosivu…

en: Export the report as a web page (in HTML format)
fi: Vie raportti web-sivuksi (HTML-muodossa)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
fi: Vie raportin web-sivuksi (HTML-muodossa).

en: Printing the report failed.
fi: Raportin tulostus epäonnistui.

en: Print Failed
fi: Tulostus epäonnistui

en: Export Report as PDF
fi: Vie raportti PDF:ksi

en: Exporting the report as PDF to %1 failed.
fi: Raportin vienti PDF:ksi tiedostoon %1 epäonnistui.

en: Export Failed
fi: Vienti epäonnistui

en: Do you want to open exported document?
fi: Haluatko avata viedyn tiedoston?

en: Export Report as Spreadsheet
fi: Vie raportti laskentataulukoksi

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
fi: Raportin vienti laskentataulukoksi tiedostoon %1 epäonnistui.

en: Export Report as Text Document
fi: Vie raportti tekstitiedostoksi

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
fi: Raportin vienti tekstitiedostoksi %1 epäonnistui.

en: Export Report as Web Page
fi: Vie raportti web-sivuksi

[ctx: @info]
en: <para>Would you like to use Cascading Style Sheets (CSS) in the exported web page or use HTML tables?</para><para><note>CSS give output closer to the original.</note></para>
fi: <para>Haluatko käyttää viedyssä HTML-tiedostossa CSS-tyylejä vai HTML-taulukoita?</para><para><note>CSS:n ulkoasu on lähempänä alkuperäistä.</note></para>

[ctx: @action:button]
en: Use CSS
fi: Käytä CSS:ää

[ctx: @action:button]
en: Use Table
fi: Käytä taulukkoa

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
fi: Raportin vienti web-sivuksi tiedostoon %1 epäonnistui.

en: Opening failed
fi: Avaus epäonnistui

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
fi: Raportin rakenne on virheellinen tai vioittunut

en: Report's data source:
fi: Raportin tietolähde:

en: Execute the scripting code
fi: Suorita skripti

en: Executes the scripting code.
fi: Suorittaa skriptin.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit actions
fi: Muokkaa toimintoja

en: Provides Edit menu.
fi: Tarjoaa muokkausvalikon.

en: Configure Editor...
fi: Muokkaimen asetukset…

en: Configure the scripting editor
fi: Komentojonomuokkaimen asetukset

en: Configures the scripting editor.
fi: Komentojonomuokkaimen asetukset

en: &Import...
fi: &Tuo…

en: Import script
fi: Tuo komentojono

en: Imports script from a file.
fi: Tuo komentojonon tiedostosta.

en: &Export...
fi: &Vie…

en: Export script
fi: Vie komentojono

en: Exports script to a file.
fi: Vie komentojonon tiedostoon.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
fi: Tuo komentojono

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu lukea tiedostosta <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
fi: Vie komentojono

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
fi: Ei voitu kirjoittaa tiedostoon <filename>%1</filename>.

en: Script Type
fi: Komentojonon tyyppi

en: The type of script
fi: Komentojonon tyyppi

[ctx: @info]
en: Execution of the script <resource>%1</resource> started.
fi: Komentojonon <resource>%1</resource> suoritus käynnistyi.

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
fi: Suoritettu onnistuneesti. Aikaa kului: %1 ms

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: script
fi: komentojono

[ctx: tooltip]
en: Create new script
fi: Luo uusi komentojono

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
fi: Luo uuden komentojonon.

en: Error executing script at line %1:
    %2
fi: Virhe komentojonon rivillä %1:
    %2

en: Kexi Script
fi: Kexi-komentojono

[ctx: @info]
en: Design of script <resource>%1</resource> has been modified.
fi: Komentojono <resource>%1</resource> on muuttunut.

[ctx: @info]
en: Script <resource>%1</resource> already exists.
fi: Skripti <resource>%1</resource> on jo olemassa.

en: Record source:
fi: Tietuelähde:

en: Go to selected record source
fi: Siirry valittuun tietuelähteeseen

en: Bound column:
fi: Sido sarake:

en: Visible column:
fi: Näkyvä sarake:

en: No field selected
fi: Yhtään kenttää ei ole valittu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for table field from <resource>%2</resource> to <resource>%3</resource>
fi: Muuta kentän ominaisuuden <resource>%1</resource> arvoksi <resource>%3</resource> (aiemmin <resource>%2</resource>)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete table field <resource>%1</resource>
fi: Poista taulukon kenttä <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete empty row at position %1
fi: Poista tyhjä rivi kohdasta %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
fi: Lisää taulukon kenttä ”%1”

en: Additional information about the field
fi: Kentän lisätiedot

en: Field Caption
fi: Kentän otsikko

en: Describes caption for the field
fi: Kuvaa kentän otsikon

en: Data Type
fi: Tietotyyppi

en: Describes data type for the field
fi: Kuvailee tietotyypin kentälle

en: Comments
fi: Kommentit

en: Describes additional comments for the field
fi: Kuvaa kentän lisäkommentit

en: Sets or deletes primary key
fi: Asettaa tai poistaa ensisijaisen avaimen

en: Sets or deletes primary key for currently selected field.
fi: Asettaa tai poistaa valitun kentän ensisijaisen avaimen.

[ctx: Table field]
en: Field
fi: Kenttä

en: Subtype
fi: Alityyppi

[ctx: Image object type]
en: Image
fi: Kuva

en: Unsigned Number
fi: Etumerkitön luku

en: Max Length
fi: Enimmäispituus

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: Visible Decimal Places
fi: Näytetyt desimaalipaikat

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
fi: Automaattinen

en: Default Width
fi: Oletusleveys

en: Default Value
fi: Oletusarvo

en: Unique
fi: Ainutkertainen

en: Required
fi: Pakollinen

en: Allow Zero
    Size
fi: Salli kooksi
    nolla

en: Autonumber
fi: Automaattinumerointi

en: Indexed
fi: Indeksoitu

en: Record Source
fi: Tietuelähde

[ctx: Record source type (in two records)]
en: Record Source
    Type
fi: Tietuelähde
    Tyyppi

en: Bound Column
fi: Sidottu sarake

en: Visible Column
fi: Näkyvä sarake

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
fi: Ei voida siirtyä tietonäkymää, koska taulukon rakenne on tyhjä.
    Määritä ensin rakenne.

[ctx: @info]
en: <para>Saving changes for existing table design is now required.</para>%1
fi: <para>Muutokset olemassa olevaan taulukkorakenteeseen tulisi tallentaa nyt.</para>%1

[ctx: @action:button]
en: Save Design and Delete Table Data
fi: Tallenna rakenne ja poista taulukon tiedot

[ctx: @action:button]
en: Discard Design
fi: Hylkää rakenne

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> field name to <resource>%2</resource> and caption from <resource>%3</resource> to <resource>%4</resource>
fi: Muuta kentän nimeksi <resource>%2</resource> (aiemmin <resource>%1</resource>) ja selitteeksi <resource>%4</resource> (aiemmin <resource>%3</resource>)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change data type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
fi: Muuta kentän <resource>%1</resource> tietotyypiksi <resource>%2</resource>

en: <para>Setting autonumber requires primary key to be set for current field.</para>
fi: <para>Automaattinumerointi tarvitsee ensisijaisen avaimen nykyiseen kenttään.</para>

en: <para>Previous primary key will be deleted.</para>
fi: <para>Aiempi ensisijainen avain poistetaan.</para>

en: <para>Do you want to create primary key for current field? Click <interface>Cancel</interface> to cancel setting autonumber.</para>
fi: <para>Haluatko luoda ensisijaisen avaimen nykyiseen kenttään? Peru automaattinumerointi painamalla <interface>Peru</interface>.</para>

en: Setting Autonumber Field
fi: Automaattinumerointikentän asettaminen

[ctx: @action:button]
en: Create &Primary Key
fi: Luo &ensisijainen avain

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set autonumber for field <resource>%1</resource>
fi: Aseta automaattinumerointi kentälle <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete autonumber from field <resource>%1</resource>
fi: Poista kentältä <resource>%1</resource> automaattinumerointi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set <resource>%1</resource> property for field <resource>%2</resource>
fi: Aseta ominaisuus <resource>%1</resource> kentälle <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
fi: Muuta kentän <resource>%1</resource> tyypiksi <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set primary key for field <resource>%1</resource>
fi: Aseta ensisijainen avain kentäksi <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unset primary key for field <resource>%1</resource>
fi: Poista ensisijainen avain kentältä <resource>%1</resource>

en: You should enter field caption.
fi: Sinun tulee antaa kentälle otsikko.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
fi: Et ole lisännyt yhtään kenttää.
    Kussakin taulukossa tulee olla vähintään yksi kenttä.

[ctx: @info]
en: <para>You have added <resource>%1</resource> field name twice.</para><para>Field names cannot be repeated. Correct name of the field.</para>
fi: <para>Olet lisännyt kenttänimen <resource>%1</resource> kahdesti.</para><para>Kentän nimet eivät voi toistua. Korjaa kentän nimi.</para>

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
fi: Taulukolle <resource>%1</resource> ei ole määritetty ensisijaista avainta.<para><note>Se ei ole pakollinen, mutta sitä tarvitaan luotaessa relaatioita tietokantataulukoiden välille. Haluatko, että ensisijainen avain lisätään nyt automaattisesti?</note></para><para>Jos haluat lisätä ensisijaisen avaimen itse, peru taulukon rakenteen tallennus napsauttamalla <interface>Peru</interface>.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to change the design of table <resource>%1</resource> but following objects using this table are open:</para>
fi: <para>Olet muuttamassa taulukon <resource>%1</resource> rakennetta, mutta seuraavat tätä taulukkoa käyttävät oliot ovat avoinna:</para>

[ctx: @info]
en: Table field <resource>%1</resource>
fi: Taulukon kenttä <resource>%1</resource>

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
fi: Tyhjä rivi

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to save the design now?</para>%1
fi: <para>Haluatko tallentaa rakenteen nyt?</para>%1

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
fi: taulukko

[ctx: tooltip]
en: Create new table
fi: Luo uusi taulukko

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
fi: Luo uuden taulukon

en: <para>You are about to delete table <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
fi: <para>Olet poistamassa taulukkoa <resource>%1</resource>, mutta se on seuraavien avointen ikkunoiden käytössä:</para>

en: <para>You are about to rename table <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
fi: <para>Olet muuttamassa taulukon <resource>%1</resource> nimeä, mutta se on seuraavien avointen ikkunoiden käytössä:</para>

[ctx: @info]
en: Design of table <resource>%1</resource> has been modified.
fi: Taulukon <resource>%1</resource> rakenne on muuttunut.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> already exists.
fi: Taulukko <resource>%1</resource> on jo olemassa.

[ctx: @info]
en: <warning>Any data in this table will be deleted upon design's saving!</warning>
fi: <warning>Kaikki taulukon tiedot poistetaan, kun rakenne tallennetaan!</warning>

en: Lookup column
fi: Hakusarake

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource>
fi: Taulukko <resource>%1</resource>

[ctx: Question]
en: Error: %1?
fi: Virhe: %1?

en: The column's constraint is declared as NOT NULL (required).
fi: Sarake on määritetty NOT NULLiksi (pakolliseksi).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY (text should be filled).
fi: Sarake on määritetty NOT EMPTYksi (tekstin ei tulisi olla tyhjä).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
fi: Sarake on määritetty NOT EMPTYksi ja NOT NULLiksi.

en: Do you want to delete selected record?
fi: Haluatko poistaa valitun tietueen?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Record
fi: &Poista tietue

en: Do you want to clear the contents of table %1?
fi: Haluatko tyhjentää taulukon %1 sisällön?

[ctx: @action:button]
en: &Clear Contents
fi: &Tyhjennä sisältö

en: Record: %1
fi: Tietue: %1

[ctx: @action:button Correct Changes]
en: Correct
fi: Korjaa

en: Correct changes
fi: korjaa muutokset

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
fi: Hylkää muutokset

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
fi[0]: %2 merkin rajoitus kentälle <resource>%3</resource> ylittyy %1 merkillä.
    Korjaa tekstiä tai se katkaistaan muutoksia tallennettaessa.
fi[1]: %2 merkin rajoitus kentälle <resource>%3</resource> ylittyy %1 merkillä.
    Korjaa tekstiä tai se katkaistaan muutoksia tallennettaessa.

en: NAME
fi: NIMI

en: Field Name
fi: Kentän nimi

en: * (All Columns)
fi: * (Kaikki sarakkeet)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
fi: Oletus: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <title>Select Existing Database Server's Connection From the List Below</title>
    <para>You will see existing Kexi projects available for the selected connection. Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
fi: <title>Valitse alta olemassa oleva tietokantapalvelinyhteys</title>
    <para>Näet alla valitulle yhteydelle saatavilla olevat Kexi-projektit. Voit lisätä, muokata tai poistaa luettelon yhteyksiä.</para>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
fi: Palvelimen tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
fi: &Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
fi: &Muokkaa…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
fi: &Poista…

en: Add a new database connection
fi: Lisää uuden tietokantayhteyden

en: Edit selected database connection
fi: Muokkaa valittua tietokantayhteyttä

en: Delete selected database connections
fi: Poista valitut tietokantayhteydet

en: File
fi: Tiedosto

[ctx: @action:button Add Database Connection]
en: &Add
fi: &Lisää

en: Add database connection
fi: Lisää tietokantayhteys

[ctx: @title:window]
en: Add a New Database Connection
fi: Lisää uusi tietokantayhteys

[ctx: @action:button Save Database Connection]
en: &Save
fi: &Tallenna

en: Save changes made to this database connection
fi: Tallenna tähän tietokantayhteyteen tehdyt muutokset

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
fi: Muokkaa tietokantayhteyttä

[ctx: @info]
en: Do you want to delete database connection <resource>%1</resource> from the list of available connections?
fi: Haluatko poistaa tietokantayhteyden <resource>%1</resource> saatavilla olevista yhteyksistä?

en: Define Query...
fi: Määrittele kysely…

en: Load database list from the server
fi: Lataa tietokantaluettelo palvelimelta

en: Loads database list from the server, so you can select one using the <interface>Name</interface> combo box.
fi: Lataa tietokantaluettelo palvelimelta, jotta voit valita yhden käyttäen <interface>Nimi</interface>-yhdistelmäruutua.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save all changes made to this connection information
fi: Tallenna kaikki tämän yhteyden tietoihin tehdyt muutokset

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
fi: Tallenna kaikki tämän yhteyden tietoihin tehdyt muutokset. Voit käyttää näitä tietoja myöhemmin uudelleen.

[ctx: @action:button]
en: &Test Connection
fi: &Kokeile yhteyttä

en: Test database connection
fi: Kokeile tietokantayhteyttä

en: Tests database connection. You can check validity of connection information.
fi: Kokeilee tietokantayhteyttä. Voit tarkistaa yhteyden tietojen oikeellisuuden.

en: Database Connection
fi: Tietokantayhteys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
fi: Tietokanta

en: Parameters
fi: Parametrit

en: Details
fi: Yksityiskohdat

[ctx: @title:window]
en: Open Database
fi: Avaa tietokanta

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
fi: Yhdistä tietokantapalvelimeen

[ctx: @action:button]
en: &Open
fi: &Avaa

en: Open Database Connection
fi: Avaa tietokantayhteys

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
fi: Tunnistus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
fi: &Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
fi: &Salasana:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: <html><head/><body><p>Saves password in a <span style=" font-style:italic;">.kexic</span> or <span style=" font-style:italic;">.kexis</span> connection shortcut file using a simple encryption similar to ROT-47. It does not guarantee security, but simply makes it difficult for anyone to read, so generally it is not safe to make such files publicly accessible.</p></body></html>
fi: <html><head/><body><p>Tallentaa yhteyden salasanan <span style=" font-style:italic;">.kexic</span>- tai <span style=" font-style:italic;">.kexis</span>-päätteiseen pikakuvaketiedostoon yksinkertaisella ROT-47-salauksella. Se ei takaa tietosuojaa vaan vaikeuttaa vain lukemista, joten tätä tiedostoa ei ole turvallista panna julkisesti saataville.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
fi: Tallenna salasana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
fi: &Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: &Caption (optional):
fi: &Otsikko (valinnainen):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
fi: Tietokantapalvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
fi: &Kone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
fi: Paikallinen palvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
fi: Etäpalvelin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
fi: &Koneen nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
fi: Portti:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
fi: Käytä socket-&tiedostoa TCP/IP-portin sijaan:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
fi: Oletus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
fi: &Kuvaus:

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
fi: Avataan tietokantaa

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
fi: Anna salasana alle.

en: &Details >>
fi: &Yksityiskohdat>>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
fi: Tietokantapalvelin:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
fi: (ei määritetty)

en: &Open
fi: &Avaa

en: All supported formats
fi: Kaikki tuetut tiedostomuodot

en: Computer
fi: Tietokone

en: Could not enter directory <filename>%1</filename>.
fi: Kansioon <filename>%1</filename> ei voi siirtyä.

en: Go to parent directory
fi: Siirry ylempään kansioon

en: Select directory
fi: Valitse kansio

en: Name:
fi: Nimi:

en: Filter:
fi: Suodatin:

en: Enter a filename.
fi: Anna tiedostonimi.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> does not exist.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei ole olemassa.

[ctx: @info]
en: Enter a filename.
fi: Anna tiedostonimi.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not readable.
fi: Tiedostoa <filename>%1</filename> ei voi lukea.

en: Do you want to replace it?
fi: Haluatko korvata sen?

en: Replace object
fi: Korvaa olio

[ctx: @action:button]
en: &Choose Other Name...
fi: &Valitse toinen nimi…

en: Caption:
fi: Otsikko:

en: Please enter the name.
fi: Anna nimi.

en: Please enter the caption.
fi: Anna otsikko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
fi: Anna salasana alle.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
fi: Nimetön:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
fi: Tietokannan nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
fi: Salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
fi: Muista salasana:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
fi: Tiedostoon talletetut projektit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
fi: Tietokantapalvelimelle talletetut projektit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
fi: Valitse haluamasi projekti avattavaksi <b>viimeaikaisista avatuista</b>:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
fi: Projektin nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
fi: Yhteys

en: File (%1)
fi: Tiedosto (%1)

en: Select a project on <resource>%1</resource> database server to open:
fi: Valitse tietokantapalvelimelta <resource>%1</resource> avattava projekti:

[ctx: @title:window Enter Query Parameter Value]
en: Enter Parameter Value
fi: Anna parametrin arvo

[ctx: Boolean False - No]
en: No
fi: Ei

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
fi: Kyllä

[ctx: @info]
en: <title>No database server drivers found</title><para>Connection to a database server requires an appropriate driver which you do not have installed.</para><subtitle>Details</subtitle><para>To obtain database drivers please use your Package Manager to search and install packages with so-called <emphasis>KDb drivers</emphasis> named <filename>kdb-****-driver</filename>. Please note that your package names could vary slightly depending on the operating system you use.</para>
fi: <title>Tietokantapalvelinajureita ei löytynyt</title><para>Yhteys tietokantapalvelimeen vaatii sopivan ajurin, joita ei ole asennettu.</para><subtitle>Yksityiskohdat</subtitle><para>Asentaaksesi tietokanta-ajureita etsi paketinhallinnallasi paketteja, joiden nimi on <filename>calligra-kexi-****-driver</filename> ja asenna ne. Huomaa, että pakettien nimet voivat vaihdella käyttämäsi käyttöjärjestelmän mukaan.</para>

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tämä tiedosto on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Overwrite
fi: Korvaa

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
fi: Projektinavigointi

en: Open object
fi: Avaa olio

en: Opens object selected in the list.
fi: Avaa luettelosta valitun objektin

en: Delete object
fi: Poista olio

en: Deletes the object selected in the list.
fi: Poistaa luettelosta valitun olion

en: &Rename...
fi: Muuta &nimeä…

en: Rename object
fi: Muuta olion nimeä

en: Renames the object selected in the list.
fi: Muuttaa luettelosta valitun olion nimeä.

en: &Design
fi: &Rakenne

en: Design object
fi: Suunnittele olio

en: Starts designing of the object selected in the list.
fi: Aloittaa luettelosta valitun olion suunnittelun.

en: Design in &Text View
fi: Suunnittele &tekstinäkymässä

en: Design object in text view
fi: Suunnittele oliota tekstinäkymässä

en: Starts designing of the object in the list in text view.
fi: Aloittaa luettelosta valitun olion suunnittelun tekstinäkymässä.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
fi: &Leikepöydälle…

en: Export data to clipboard
fi: Vie tiedot leikepöydälle

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
fi: Vie valittuna olevan taulukon tai kyselyn tiedot leikepöydälle.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
fi: &Tiedostoon taulukkona…

en: Export data to a file
fi: Vie tiedot tiedostoon

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
fi: Vie valittuna olevan taulukon tai kyselyn tiedot tiedostoon.

en: &Create Object: %1...
fi: &Luo olio: %1…

en: &Create Object...
fi: Luo &olio…

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
fi: Muuta olion <resource>%1</resource> nimeksi:

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
fi: Muuta olion <resource>%1</resource> nimeä

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
fi: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Projektisi on tyhjä…<nl/>Mikset <b>loisi</b> jotain?

[ctx: @title:window]
en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: &Hide Selected Table/Query
fi: &Piilota valittu taulukko/kysely

en: &Delete Selected Relationship
fi: &Poista valittu yhteyssuhde

en: &Open Selected Table/Query
fi: &Avaa valittu taulukko/kysely

en: Table:
fi: Taulu:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
fi: &Lisää

en: &Hide Table
fi: &Piilota taulukko

en: &Append Field
fi: &Lisää kenttä

en: &Append Fields
fi: &Lisää kenttiä

en: &Open Table
fi: &Avaa taulukko

en: &Design Table
fi: &Suunnittele taulukko

en: Relationship
fi: Yhteyssuhde

en: Click to show available actions for this cell
fi: Näytä solulle saatavissa olevat toiminnot napsauttamalla

[ctx: @info:whatsthis]
en: Contains a pointer to the currently selected record.
fi: Sisältää osoittimen valittuna olevaan tietueeseen.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Record navigator.
fi: Tietuenavigointi.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Column <resource>%1</resource>.
fi: Sarake <resource>%1</resource>.

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo %1
fi: Kumoa %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo %1
fi: Tee uudelleen %1

en: <empty>
fi: <tyhjä>

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Undo
fi: Kumoa

en: Insert From &File...
fi: Lisää &tiedostosta…

en: &Clear
fi: &Tyhjennä

[ctx: @title]
en: Insert Image From File
fi: Lisää kuva tiedostosta

[ctx: @title]
en: Save Image to File
fi: Tallenna kuva tiedostoon

en: <para>File <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
fi: <para>Tiedosto <filename>%1</filename> on jo olemassa.</para><para>Haluatko korvata sen uudella?</para>

en: &Don't Replace
fi: &Älä korvaa

[ctx: @action:button]
en: &Replace
fi: &Korvaa

[ctx: Autonumber, make it as short as possible]
en: (auto)
fi: (autom.)

en: Record:
fi: Tietue:

en: Current record number
fi: Nykyisen tietueen numero

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
fi: /

en: Number of records
fi: Tietueiden määrä

en: Editing indicator
fi: Muokkauksen ilmaisin

en: First record
fi: Ensimmäinen tietue

en: Go to first record
fi: Siirry ensimmäiseen tietueeseen

en: Go to previous record
fi: Siirry edelliseen tietueeseen

en: Previous record
fi: Edellinen tietue

en: Go to next record
fi: Siirry seuraavaan tietueeseen

en: Next record
fi: Seuraava tietue

en: Go to last record
fi: Siirry viimeiseen tietueeseen

en: Last record
fi: Viimeinen tietue

en: Go to new record
fi: Siirry uuteen tietueeseen

en: New record
fi: Uusi tietue

en: Moves cursor to first record.
fi: Siirtää kohdistimen ensimmäiseen tietueeseen.

en: Moves cursor to previous record.
fi: Siirtää kohdistimen edelliseen tietueeseen.

en: Moves cursor to next record.
fi: Siirtää kohdistimen seuraavaan tietueeseen.

en: Moves cursor to last record.
fi: Siirtää kohdistimen viimeiseen tietueeseen.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
fi: Siirtää kohdistimen uuteen tietueeseen ja sallii lisäyksen.
