kexi - en to fr translation catalogue (1079 entries)

en: &No View
fr: Aucu&n mode

en: &Data View
fr: Mode &données

en: D&esign View
fr: Mode conc&eption

en: &Text View
fr: Mode &texte

en: &Unknown
fr: Inconn&u

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
fr: Cette fonction n'est pas disponible dans la version %1 de l'application %2.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> function is not available for version %2 of %3 application.
fr: La fonction <resource>%1</resource> n'est pas disponible dans la version %2 de l'application %3.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> could have been incorrectly installed or started. The application will be closed.
fr: <application>%1</application> a peut-être été installée ou démarrée de manière incorrecte. L'application sera fermée.

en: Visual database applications creator
fr: Créateur graphique d'applications de bases de données

en: © 2002-%1, The Kexi Team
fr: (c) 2002-%1, L'équipe Kexi

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
fr: Ce logiciel est développé par l'équipe Kexi - un groupe international de développeurs indépendants. Ils forment une partie du projet Calligra.

en: Jarosław Staniek
fr: Jaroslaw Staniek

en: Project maintainer & developer, overall design
fr: Mainteneur du projet & développeur, conception globale

en: OpenOffice Polska LLC
fr: LLC polonaise d'OpenOffice

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
fr: Financement et assistance (employeur de Jaroslaw Staniek de 2003 à 2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
fr: Pilote de bases de données PostgreSQL, modules de migration et de rapport, nombreuses corrections de bogues

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
fr: Éléments de cartes pour les formulaires et les rapports, carte en forme de flocons

en: Features and bug fixes
fr: Fonctionnalités et corrections de bogues

en: Users Manual for Kexi 2, main window improvements, numerous bug reports
fr: Manuel utilisateur pour Kexi 2, améliorations de la fenêtre principale, nombreux rapports de bogues

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
fr: Plusieurs composants graphiques de formulaire, portage vers Qt 4, fiabilité

en: Web elements for forms and reports
fr: Éléments Web pour les formulaires et les rapports

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
fr: Module d'écriture de scripts (KROSS), liaison du langage Python, conception

en: Web Forms module
fr: Module de formulaires Web

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
fr: Pilotes de base de données Sybase/MS SQL Server/ODBC, module de migration xBase, améliorations pour KexiDB

en: First version of Property Editor and Form Designer
fr: Première version de l'éditeur de propriétés et de l'outil de conception de formulaires

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
fr: Contributions pour MySQL et KexiDB, corrections, module de migration, prise en charge du format de fichier MS Access

en: Oracle database driver
fr: Pilote de base de données Oracle

en: Graphics effects, helper dialogs
fr: Effets graphiques, fenêtres d'aide

en: ODBC database driver
fr: Pilote de base de données Oracle

en: Former project maintainer & developer
fr: Développeur et mainteneur du projet actuel

en: Former developer
fr: Développeur actuel

en: Original Form Designer, original user interface & much more
fr: Concepteur de formulaires d'origine, de l'interface utilisateur et plus encore

en: CQL++, SQL assistance
fr: Assistance CQL++, SQL

en: Original code cleanings
fr: Nettoyage du code initial

en: Bugfixes, original Table Widget
fr: Corrections d'erreurs, composant graphique de table initial

en: Numerous bug reports and tests
fr: De nombreux rapports de bogue et tests

en: AppImage packages for Linux
fr: Paquetage AppImage pour Linux

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
fr: De nombreux rapports de bogue et tests, améliorations du manuel

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
fr: Corrections de bogues, améliorations du système de compilation, nettoyage de code

en: Code cleanups
fr: Nettoyage de code

en: Initial design improvements
fr: Améliorations de la conception initiale

en: Icons and user interface research
fr: Icônes et recherche sur l'interface utilisateur

en: Coffee sponsoring
fr: Sponsor du café

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
fr: De nombreux rapports de bogue, tests d'ergonomie, soutien technique

en: Paweł Wirecki / OpenOffice Polska
fr: Pawel Wirecki / OpenOffice polonais

[ctx: 'createdb' command line option]
en: Create a new, blank project using specified database driver and database name and exit immediately. You will be asked for confirmation if overwriting is needed.
fr: Crée un nouveau projet, en utilisant le pilote et le nom de la base de données indiqués et quitte immédiatement.
    Une confirmation vous sera demandée si un écrasement préalable est nécessaire.

[ctx: 'create-opendb' command line option]
en: Like --createdb, but also open newly created database.
fr: Comme « --createdb », mais ouvre également la base de données une fois créée.

[ctx: 'dropdb' command line option]
en: Drop (remove) a project using specified database driver and database name. You will be asked for confirmation.
fr: Supprime un projet en utilisant le pilote et le nom de base de données indiqués. Une confirmation vous sera demandée.

[ctx: 'dbdriver' command line option]
en: Name of a database driver to be used when connecting to a database project ("sqlite" by default). Ignored if a shortcut filename is provided. Complete KDb-specific globally unique identifier can be used, e.g. "org.kde.kdb.sqlite" to specify exact vendor of the driver.
fr: Nom du pilote de base de données utilisé pour établir la connexion à la base de données du projet (« sqlite » par défaut). Ignoré si un fichier de raccourci est fourni. Possibilité d'utiliser l'identifiant unique KDb p.ex. « org.kde.kdb.sqlite » pour spécifier le fournisseur exact du pilote.

en: All Supported Files
fr: Tous les fichiers pris en charge

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Details:
fr: Détails :

en: Object could not be opened in Data View.
fr: Impossible d'ouvrir l'objet en mode données.

en: Do you want to open it in Text View?
fr: Voulez-vous l'ouvrir en mode texte ?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
fr: objet

en: Could not create object's window.
fr: Impossible de créer la fenêtre de l'objet.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
fr: La conception du module ou de l'objet doit être corrompue.

en: Could not load object's definition.
fr: Échec du chargement de la définition de l'objet.

en: Object design may be corrupted.
fr: La conception de l'objet doit être corrompue.

en: Could not load object's data.
fr: Impossible de charger les données de l'objet.

en: Could not set empty name for this object.
fr: Impossible de définir un nom vide pour cet objet.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
fr: Impossible d'ouvrir le fichier

en: Project major version
fr: Version majeure du projet

en: Project minor version
fr: Version mineure du projet

en: Project caption
fr: Légende du projet

en: Project description
fr: Description du projet

en: This project is opened as read only.
fr: Ce projet est ouvert en lecture seule.

en: Open As Read Only
fr: Ouvrir en lecture seule

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
fr: <para>Impossible d'ouvrir le fichier<filename>%1</filename> en lecture et en écriture.</para><para>Voulez-vous ouvrir le fichier en lecture seule ? </para>

en: &Ascending
fr: &Croissant

en: Sort data in ascending order
fr: Trier les données dans l'ordre croissant

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
fr: Trie les données dans l'ordre croissant (de A à Z et de 0 à 9). Les données de la colonne sélectionnée sont utilisées pour le tri.

en: &Descending
fr: &Décroissant

en: Sort data in descending order
fr: Trier les données dans l'ordre décroissant

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
fr: Trie les données dans l'ordre décroissant (de Z à A et de 9 à 0). Les données de la colonne sélectionnée sont utilisées pour le tri.

en: Switch to data view
fr: Passer en mode données

en: Switches to data view.
fr: Passe en mode données.

en: Switch to design view
fr: Passer en mode conception

en: Switches to design view.
fr: Passe en mode conception.

en: Switch to text view
fr: Passer en mode texte

en: Switches to text view.
fr: Passe en mode texte.

en: Menu for the current window
fr: Menu pour la fenêtre actuelle

en: Shows menu for the current window.
fr: Affiche le menu pour la fenêtre actuelle.

en: Save
fr: Enregistrer

en: Save current design
fr: Enregistrer la conception actuelle

en: Saves changes made to the current design.
fr: Enregistre les changements effectués sur la conception courante

en: Data
fr: Données

en: Design
fr: Conception

en: Could not create new object.
fr: Impossible de créer le nouvel objet.

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Do Not Switch
fr: Ne pas changer

en: <para>There are unsaved changes in object <resource>%1</resource>.</para><para>Do you want to save these changes before switching to other view?</para>
fr: <para>L'objet <resource>%1</resource> contient des modifications non enregistrées.</para><para>Voulez-vous enregistrer ces modifications avant de passer à une autre vue ?</para>

en: Confirm Saving Changes
fr: Confirmer l'enregistrement des modifications

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
fr: Des modifications ont été faites. Vous devez les enregistrer avant de passer dans un autre mode.

en: Switching to other view failed (%1).
fr: Échec du passage dans une autre mode (%1).

en: Saving object's definition failed.
fr: Échec de l'enregistrement des définitions de l'objet.

en: Saving object's data failed.
fr: Échec de l'enregistrement des données de l'objet.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
fr: Déplacer plusieurs composants graphiques

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
fr: Aligner les composants graphiques sur la grille

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
fr: Aligner les composants graphiques à gauche

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
fr: Aligner les composants graphiques à droite

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
fr: Aligner les composants graphiques en haut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
fr: Aligner les composants graphiques en bas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
fr: Re-dimensionner les composants graphiques sur la grille

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
fr: Re-dimensionner les composants graphiques pour s'adapter à leurs contenus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
fr: Re-dimensionner les composants graphiques sur le plus étroit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
fr: Re-dimensionner les composants graphiques sur le plus large

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
fr: Re-dimensionner les composants graphiques sur le plus court

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
fr: Re-dimensionner les composants graphiques sur le plus grand

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
fr: Insérer un composant graphique

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
fr: Coller

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
fr: Supprimer le composant graphique

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
fr: Dupliquer le composant graphique

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
fr: Couper

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
fr: Ajouter une page

en: &New Connection
fr: &Nouvelle connexion

en: OK?
fr: Valider ?

en: Connection correctness
fr: Correction de connexion

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Receiver
fr: Récepteur

en: Slot
fr: Emplacement

en: The signal/slot arguments are not compatible.
fr: Les arguments du signal / connecteur ne sont pas compatibles.

en: Do you want to delete this connection?
fr: Voulez-vous supprimer cette connexion ?

en: Columns
fr: Colonnes

en: &Add Item
fr: &Ajouter un élément

en: New &Subitem
fr: Nouveau &sous-élément

en: Move Item &Up
fr: Déplacer l'élément vers le &haut

en: Move Item &Down
fr: Déplacer l'élément vers le &bas

en: Contents
fr: Contenus

en: Caption
fr: Légende

en: Width
fr: Largeur

en: Clickable
fr: Cliquable

en: Resizable
fr: Redimensionnable

en: Full Width
fr: Pleine largeur

en: New Column
fr: Nouvelle colonne

en: New Item
fr: Nouvel élément

en: Sub Item
fr: Sous-élément

en: Form
fr: Formulaire

en: Multiple Widgets (%1)
fr: Composants graphiques multiples (%1)

en: %1 : Form
fr: %1 : formulaire

en: No Buddy
fr: Aucun copain

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
fr: Alignement horiz.

en: Horizontal Alignment
fr: Alignement horizontal

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
fr: Alignement vert.

en: Vertical Alignment
fr: Alignement vertical

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
fr: Nom

en: Window title
fr: Titre de la fenêtre

en: Text
fr: Texte

en: Background Pixmap
fr: Image d'arrière-plan

en: Geometry
fr: Géométrie

en: Size Policy
fr: Politique de taille

en: Minimum Size
fr: Taille minimum

en: Maximum Size
fr: Taille maximum

en: Font
fr: Police

en: Cursor
fr: Curseur

en: Foreground Color
fr: Couleur de l'avant-plan

en: Background Color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Fill Background
fr: Remplir l'arrière-plan

en: Focus Policy
fr: Politique de focus

en: Margin
fr: Marge

en: Read Only
fr: Lecture seule

en: Style Sheet
fr: Feuille de style

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
fr: Info-bulles

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
fr: Qu'est-ce que c'est ?

en: Icon Size
fr: Taille de l'icône

en: Frame
fr: Cadre

en: Frame Width
fr: Largeur du cadre

en: Mid Frame Width
fr: Largeur moyenne du cadre

en: Frame Shape
fr: Forme du cadre

en: Frame Shadow
fr: Ombre du cadre

en: Vertical Scrollbar
fr: Barre de défilement verticale

en: Horizontal Scrollbar
fr: Barre de défilement horizontale

en: No Background
fr: Pas d'arrière-plan

en: Palette Foreground
fr: Palette du premier plan

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
fr: À gauche

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
fr: À droite

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
fr: Centrer

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
fr: Justifié

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
fr: En haut

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
fr: En bas

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
fr: Pas de cadre

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
fr: Boîte

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
fr: Panneau

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
fr: Panneau de fenêtre

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
fr: Ligne horiz.

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
fr: Ligne verticale

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
fr: Stylisé

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
fr: Message

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
fr: Barre de menu

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
fr: Barre d'outils

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
fr: Boîte de texte

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
fr: Composant graphique d'onglet

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
fr: Boîte de groupe

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
fr: Simple

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
fr: Relevée

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
fr: Enfoncée

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
fr: Interne

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
fr: Pas de focus

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
fr: Onglet

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
fr: Cliquer

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
fr: Onglet / clic

[ctx: Tab/Click/MouseWheel (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click/Mouse Wheel
fr: Onglet / clic / molette de la souris

en: Always Off
fr: Toujours désactivé

en: Always On
fr: Toujours activé

en: Left to Right
fr: De gauche à droite

en: Right to Left
fr: De droite à gauche

en: Qt Designer UI Files
fr: Fichiers d'interfaces Qt Designer

en: No action
fr: Pas d'action

en: Application actions
fr: Actions de l'application

[ctx: Current form's actions]
en: Current
fr: Actuel

en: Open in Data View
fr: Ouvrir dans la vue des données

en: Execute
fr: Exécuter

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
fr: Exporter vers un fichier
    en tant que table de données

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
fr: Copier dans le presse-papiers
    en tant que table de données

en: Open in Design View
fr: Ouvrir dans la vue de conception

en: Open in Text View
fr: Ouvrir dans la vue texte

en: Close View
fr: Fermer la vue

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
fr: Affecter une action au bouton

en: Action category:
fr: Catégorie d'action :

en: Action to execute:
fr: Action à exécuter :

[ctx: Assign action]
en: &Assign
fr: &Assigner

en: Assign action
fr: Assigner une action

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
fr: Modifier le texte enrichi

en: Bold
fr: Gras

en: Italic
fr: Italique

en: Underline
fr: Souligné

en: Superscript
fr: Exposant

en: Subscript
fr: Indice

en: Left Align
fr: Alignement à gauche

en: Centered
fr: Centré

en: Right Align
fr: Alignement à droite

en: Justified
fr: Justifié

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
fr: Modifier l'ordre des onglets

en: Move Up
fr: Monter

en: Move widget up
fr: Monter le composant graphique

en: Move Down
fr: Descendre

en: Move widget down
fr: Descendre le composant graphique

en: Handle tab order automatically
fr: Gérer l'ordre des onglets automatiquement

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
fr: Modifier les contenus de %1

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
fr: Insérer horizontalement

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
fr: Insérer verticalement

en: Insert Widget: %1
fr: Insérer le composant graphique : %1

en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
fr: Page d'onglet

en: Widget name
fr: Nom du composant graphique

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
fr: Suivant

en: Open
fr: Ouvrir

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
fr: Le fichier ou le dossier <filename>%1</filename> n'existe pas.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
fr: Hyperlien <link>%1</link> non valable.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
fr: Exécutable <link>%1</link> non autorisé.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
fr: Hyperlien à distance <link>%1</link> non autorisé.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
fr: Voulez-vous vraiment exécuter ce fichier ? <warning>Lancer des exécutables est potentiellement dangereux.</warning>

en: modified
fr: modifié

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
fr: Soumettre un bogue ou un souhait

en: Operating system & platform:
fr: Système d'exploitation & plate-forme :

[ctx: Other operating system]
en: Other
fr: Autre

[ctx: Other platform]
en: Other
fr: Autre

en: (All fields)
fr: (Tous les champs)

en: (Current field)
fr: (Champ actuel)

[ctx: @title:window]
en: Replace
fr: Remplacer

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
fr: Remplacer dans <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find
fr: Chercher

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
fr: Chercher dans <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
fr: Impossible de trouver l'élément recherché

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
fr: &Regarder dans :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
fr: &Chercher :

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
fr: &Mots entiers seulement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
fr: &Chercher :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
fr: Demander confirmation à chaque remplacement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
fr: C&orrespondre :

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
fr: Sensible à la c&asse

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
fr: N'importe quelle partie du champ

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
fr: Champ en entier

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
fr: Début du champ

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
fr: Vers le haut

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
fr: Vers le bas

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
fr: Toutes les lignes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
fr: &Remplacer

en: &Close Tab
fr: &Fermer l'onglet

en: Close the current tab
fr: Fermer l'onglet actuel

en: Closes the current tab.
fr: Ferme l'onglet actuel.

en: Cl&ose All Tabs
fr: &Fermer tous les onglets

en: Close all tabs
fr: Fermer tous les onglets

en: Closes all tabs.
fr: Ferme tous les onglets.

en: Create a new project
fr: Créer un nouveau projet

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
fr: Crée un nouveau projet. Le projet actuellement ouvert ne sera pas affecté.

en: Open an existing project
fr: Ouvrir un projet existant

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
fr: Ouvre un projet existant. Le projet actuellement ouvert ne sera pas affecté.

en: Welcome
fr: Bienvenu

en: Show Welcome page
fr: Montre la page de bienvenue

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
fr: Montre la page de bienvenue avec la liste des projets récemment ouverts et d'autres informations.

en: Save object changes
fr: Enregistrer les modifications de l'objet

en: Saves object changes from currently selected window.
fr: Enregistre les modifications de l'objet de la fenêtre actuelle.

en: Save &As...
fr: Enregistrer &sous...

en: Save object as
fr: Enregistrer l'objet sous

en: Saves object from currently selected window under a new name (within the same project).
fr: Enregistre l'objet de la fenêtre actuelle sous un nouveau nom (dans le même projet).

en: &Import, Export or Send...
fr: &Importer, Exporter ou Envoyer...

en: Import, export or send project
fr: Importe, exporte ou envoie le projet

en: Imports, exports or sends project.
fr: Importe, exporte ou envoie le projet.

[ctx: Close Project]
en: &Close
fr: &Fermer

en: Close the current project
fr: Fermer le projet actuel

en: Closes the current project.
fr: Ferme le projet courant

en: Quits Kexi application.
fr: Quitter l'application Kexi

en: &Import Database...
fr: &Importer une base de données...

en: Import entire database as a Kexi project
fr: Importer une base de données entière en tant que projet Kexi

en: Imports entire database as a Kexi project.
fr: Importe une base de données entière en tant que projet Kexi.

en: Import data from an external source into this project
fr: Importer dans ce projet des données à partir d'une source externe

en: Imports data from an external source into this project.
fr: Importe dans ce projet des données à partir d'une source externe.

en: &Compact Database...
fr: &Compresser la base de données...

en: Compact the current database project
fr: Compresser la base de données du projet en cours

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
fr: Compresse la base de données du projet, afin qu'elle occupe moins de place et qu'elle soit plus rapide.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
fr: Importer des données à partir d'un &fichier...

en: Import table data from a file
fr: Importer des données de table à partir d'un fichier

en: Imports table data from a file.
fr: Importe des données de table à partir d'un fichier.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
fr: Exporter des données dans un &fichier...

en: Export data from the active table or query to a file
fr: Exporte les données de la table ou de la requête active dans un fichier

en: Exports data from the active table or query to a file.
fr: Exporte les données de la table ou de la requête active dans un fichier.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
fr: Collage spécial...

en: Paste clipboard data as a table
fr: Coller le contenu du presse-papiers dans une nouvelle table

en: Pastes clipboard data as a table.
fr: Colle le contenu du presse-papiers dans une nouvelle table.

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
fr: Copie spéciale...

en: Copy selected table or query data to clipboard
fr: Copier les données de la table ou requête sélectionnée dans le presse-papiers

en: Copies selected table or query data to clipboard.
fr: Copie les données de la table ou requête sélectionnée dans le presse-papiers.

en: Reverts the most recent editing action.
fr: Annule l'action d'édition la plus récente.

en: Reverts the most recent undo action.
fr: Rétablit la dernière action annulée.

en: Find text
fr: Chercher le texte

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
fr: Recherche la première occurrence d'un motif de texte.

en: &Delete
fr: &Supprimer

en: Delete selected object
fr: Supprimer l'objet sélectionné

en: Deletes currently selected object.
fr: Supprime l'objet sélectionné.

en: Delete Record
fr: Supprimer l'enregistrement

en: Delete the current record
fr: Supprime l'enregistrement courant

en: Deletes the current record.
fr: Supprime l'enregistrement courant.

en: Clear table contents
fr: Effacer le contenu de la table

en: Clears table contents.
fr: Efface le contenu de la table.

en: Edit Item
fr: Modifier l'élément

en: Edit currently selected item
fr: Modifier l'élément sélectionné

en: Edits currently selected item.
fr: Modifie l'élément sélectionné.

en: &Insert Empty Row
fr: &Insérer une ligne vide

en: Insert one empty row above
fr: Insérer une ligne vide au dessus

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
fr: Insère une ligne vide au-dessus de la ligne sélectionnée dans la table.

en: Switch to Global Search
fr: Passer en recherche générale

en: Switch to Global Search box
fr: Passe vers la boîte de recherche générale

en: Switches to Global Search box.
fr: Passe en boîte de recherche générale.

en: &Save Record
fr: &Enregistrer l'enregistrement

en: Save changes made to the current record
fr: Enregistrer les modifications effectuées dans l'enregistrement courant

en: Saves changes made to the current record.
fr: Enregistre les modifications effectuées sur l'enregistrement courant.

en: &Cancel Record Changes
fr: &Annuler les modifications sur l'enregistrement

en: Cancel changes made to the current record
fr: Annuler les modifications effectuées à l'enregistrement courant

en: Cancels changes made to the current record.
fr: Annule les modifications effectuées sur l'enregistrement courant.

en: &Execute
fr: &Exécuter

en: &Font...
fr: &Police...

en: Change font for selected object
fr: Changer la police de l'objet sélectionné

en: Changes font for selected object.
fr: Change la police de l'objet sélectionné.

en: &Next Window
fr: Fenêtre &suivante

en: Next window
fr: Fenêtre suivante

en: Switches to the next window.
fr: Passe à la fenêtre suivante.

en: &Previous Window
fr: Fenêtre &précédente

en: Previous window
fr: Fenêtre suivante

en: Switches to the previous window.
fr: Passe à la fenêtre précédente.

en: This shows useful tips on the use of this application.
fr: Affiche des conseils utiles sur l'utilisation de l'application.

[ctx: Help Menu]
en: Help
fr: Aide

en: Show Help menu
fr: Afficher le menu d'aide

en: Shows Help menu.
fr: Afficher le menu d'aide.

en: cannot create object - unknown object type "%1"
fr: impossible de créer un objet - type d'objet « %1 » inconnu

en: unknown object type "%1"
fr: type d'objet inconnu : « %1 »

en: cannot create object of type "%1"
fr: impossible de créer un objet du type « %1 »

[ctx: "executing object" action]
en: executing
fr: exécution

en: opening
fr: ouverture

en: table not found
fr: table introuvable

en: query not found
fr: requête introuvable

en: macro not found
fr: macro introuvable

en: script not found
fr: script introuvable

en: object not found
fr: Impossible de trouver l'objet

en: cannot execute object
fr: impossible d'exécuter l'objet

en: cannot open object
fr: impossible d'ouvrir le projet

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
fr: Vous avez demandé à ce que les objets sélectionnés soient ouverts automatiquement au démarrage. Certains de ces objets ne pourront cependant pas être ouverts.

en: Property Editor
fr: Éditeur de propriétés

en: Properties
fr: Propriétés

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
fr: %1 (Lecture seule)

en: From File...
fr: Depuis un fichier...

en: From Server...
fr: Depuis un serveur...

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
fr: Impossible d'enregistrer sous le nom initial.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
fr: Enregistrer l'objet sous

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
fr: Impossible d'enregistrer l'objet <resource>%1</resource>.

en: Save changes
fr: Enregistrer les modifications

en: Do you want to save changes?
fr: Voulez-vous enregistrer les modifications ?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
fr: l'ouverture n'est pas autorisée dans le mode « %1 »

[ctx: @title:window Delete Object %1.]
en: Delete <resource>%1</resource>?
fr: Supprimer <resource>%1</resource> ?

[ctx: @info]
en: <para>Before renaming object <resource>%1</resource> it should be closed.</para><para>Do you want to close it?</para>
fr: <para>Avant de renommer l'objet <resource>%1</resource>, il devrait être fermé.</para><para>Voulez-vous le fermer ?</para>

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
fr: Le projet en cours doit être fermé avant la compression de la base de données. Il sera rouvert après l'opération.
    
    Voulez-vous continuer ?

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> that you want to export data from is changed and has not yet been saved. Do you want to use data from the changed query for exporting or from its original (saved) version?
fr: La conception de la requête <resource>%1</resource> que depuis laquelle vous voulez exporter des données a été modifiée et n'a pas encore été enregistrée. Voulez-vous utiliser les données de la requête modifiée pour l'export ou celles de la version d'origine (enregistrée) ?

en: Task-oriented toolbar. Groups commands using tabs.
fr: Barre d'outils relatifs aux tâches. Regroupe les commandes en utilisant les onglets.

[ctx: Report a bug or wish for Kexi application]
en: Report a &Bug or Wish...
fr: Soumettre un &bogue ou un souhait...

en: Files a bug or wish for Kexi application.
fr: Soumettre un bug ou un souhait pour l'application Kexi.

en: Activates a "What's This?" tool.
fr: Affiche l'outil « Qu'est-ce que c'est ? ».

en: Help
fr: Aide

en: Shows Kexi Handbook.
fr: Affiche la manuel de Kexi.

en: Shows information about Kexi application.
fr: Affiche des informations à propos de l'application Kexi.

en: Shows information about KDE.
fr: Affiche des informations à propos de KDE.

en: Create
fr: Créer

en: External Data
fr: Données externes

en: Tools
fr: Outils

en: Form Design
fr: Conception de formulaire

en: Report Design
fr: Conception de rapport

en: Visit Calligra home page at %1
fr: Visitez la page d'accueil de Calligra à %1

en: Search
fr: Chercher

en: Try Again
fr: Essayer à nouveau

[ctx: @title:window]
en: New Project
fr: Nouveau projet

[ctx: @info]
en: Kexi will create a new database project. Select blank database.
fr: Kexi va créer un nouveau projet de base de données. Veuillez sélectionner une base de données vide.

en: Blank Projects
fr: Projets vides

en: Blank database
fr: Base de données vide

en: Database project without any objects
fr: Projet de base de données sans aucun objet

en: Movie catalog
fr: Catalogue de films

en: Templates
fr: Modèles

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
fr: Méthode de stockage

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
fr: Sélectionnez la méthode de stockage qui sera utilisée pour enregistrer le nouveau projet.

en: New database
fr: Nouvelle base de données

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
fr: Libellé et nom de fichier du projet

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Filename will be created automatically based on the caption. You can change the filename too.
fr: Saisissez un libellé pour le nouveau projet. Le nom de fichier sera créé automatiquement à partir de ce libellé. Vous pouvez modifier aussi le nom du fichier.

en: Enter project caption.
fr: Saisissez le libellé du projet.

en: Enter a valid project filename. The file should be located on this computer.
fr: Saisissez un nom de fichier valable pour le projet. Le fichier devrait être hébergé sur cet ordinateur.

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
fr: Création d'un nouveau projet

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
fr: Veuillez attendre que le projet soit créé.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
fr: Connexion à une base de données

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Database Name
fr: Libellé du projet et nom de la base de données

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Database name will be created automatically based on the caption. You can change the database name too.
fr: Saisissez un libellé pour le nouveau projet. Le nom de la base de données sera créé automatiquement à partir de ce libellé. Vous pouvez modifier aussi le nom de la base de données.

[ctx: @info]
en: Existing project databases on <resource>%1 (%2)</resource> database server:
fr: Bases de données de projets existants sur le serveur de base de données <resource>%1 (%2)</resource> :

en: Enter database name.
fr: Saisissez le nom de la base de données.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
fr: Une base de données avec ce nom existe déjà. Voulez-vous la supprimer et en créer une nouvelle ?

en: Delete and Create New
fr: Supprimer et créer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
fr: <b>Sélectionnez le fichier de projet Kexi à ouvrir :</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
fr: &Avancé

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
fr: Cliquez sur le bouton « Avancé » si vous souhaitez chercher un projet existant sur un serveur plutôt que dans un fichier.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
fr: Ouvrir un projet

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
fr: Sélectionner le projet à ouvrir. Vous pouvez choisir le projet enregistré dans un fichier ou un serveur de base de données.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
fr: Projets enregistrés dans un fichier

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
fr: Projets enregistrés sur un serveur de base de données

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
fr: Ouvrir un projet sur un serveur de base de données

[ctx: @info]
en: Select project on database server <resource>%1 (%2)</resource> to open.
fr: Sélectionnez un projet à ouvrir sur le serveur <resource>%1 (%2)</resource>.

[ctx: @title:window]
en: Database Password
fr: Mot de passe de la base de données

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
fr: Fichier

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
fr: Nouveau projet stocké dans un fichier

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
fr: Serveur

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
fr: Nouveau projet stocké sur un serveur de base de données

en: Opened less than minute ago
fr: Ouvert dans la dernière minute

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
fr[0]: Ouvert il y a une minute
fr[1]: Ouvert il y a %1 minutes

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
fr[0]: Ouvert il y a une heure
fr[1]: Ouvert il y a %1 heures

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
fr[0]: Ouvert hier
fr[1]: Ouvert il y a %1 jours

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
fr[0]: Ouvert il y a plus d'un mois
fr[1]: Ouvert il y a %1 mois

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
fr[0]: Ouvert il y a une année
fr[1]: Ouvert il y a %1 années

en: on local server
fr: sur un serveur local

[ctx: <type> database, e.g. PostgreSQL database, MySQL database]
en: %1 database
fr: Base de données %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
fr: Légende du projet :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
fr: Nom de la base de données du projet :

en: Invalid port number <icode>%1</icode> specified.
fr: Port spécifié numéro <icode>%1</icode> non valable.

en: Could not open database. No database driver specified.
fr: Impossible d'ouvrir la base de données. Aucun pilote de base de données spécifié.

en: Could not start Kexi application this way.
fr: Impossible de démarrer l'application Kexi de cette manière.

[ctx: Please don't translate the "createdb" and "dropdb" words, these are constants.]
en: Both <icode>createdb</icode> and <icode>dropdb</icode> used in startup options.
fr: Deux options de démarrage <icode>createdb</icode> et <icode>dropdb</icode> utilisées ensemble.

en: No project name specified.
fr: Aucun nom de projet indiqué.

[ctx: Please don't translate the <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> words, these are constants.]
en: Both <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> used in startup options.
fr: Deux options de démarrage <icode>user-mode</icode> et <icode>design-mode</icode> utilisées ensemble.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
fr: Vous avez indiqué en utilisant les options de démarrage, quelques objets de base de données à ouvrir automatiquement. 
    Ces options seront ignorées car elles ne sont pas disponibles lors de la création ou de la suppression de projets.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
fr: Impossible de lire. Nom de fichier manquant.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
fr: Impossible d'ouvrir le fichier. Le fichier <filename>%1</filename> n'existe pas.

en: Open External File
fr: Ouvrir un fichier externe

en: Could not load list of available projects for <resource>%1</resource> database server.
fr: Impossible de charger la liste des projets disponibles pour le serveur de base de données <resource>%1</resource>.

en: Failed saving connection data to <filename>%1</filename> file.
fr: Impossible d'enregistrer les données de la connexion vers le fichier <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
fr: Bienvenu dans Kexi

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
fr: Sélectionnez un des projets récemment utilisés à ouvrir.

en: Donate to the Project
fr: Faire un don pour le projet

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
fr: Pas maintenant

en: Column %1
fr: Colonne %1

en: Primary Key
fr: Clé primaire

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
fr: Options d'importation avancées

en: Text encoding:
fr: Encodage du texte :

en: Always use this encoding in similar situations
fr: Toujours utiliser cet encodage dans les situations similaires

en: Name Already Used
fr: Nom déjà utilisé

en: Welcome to the Table Importing Assistant
fr: Bienvenue dans l'assistant d'importation de tables

en: Select Location for Source Database
fr: Sélectionnez l'emplacement de la base de données source

en: Select Source Database
fr: Choix de la source de données

en: Select the Table to Import
fr: Sélectionnez la table à importer

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Importing
fr: Importation

en: Alter the Detected Table Design
fr: Modifier la conception de table détectée

en: Processing Import
fr: Traitement de l'importation

en: Open imported table
fr: Ouvrir la table importée

en: Success
fr: Succès

en: Select source database you wish to import:
fr: Sélectionnez la base de données source que vous voulez importer :

[ctx: @info]
en: Please wait while the table is imported.
fr: Veuillez attendre que la table soit importée.

en: Failure
fr: Échec

en: An error occurred.
fr: Un erreur s'est produite.

en: No appropriate migration driver found.
fr: Aucun pilote de migration approprié n'a été trouvé.

en: No project available.
fr: Aucun projet disponible.

en: No table was selected to import.
fr: Aucune table n'a été sélectionnée pour l'importation.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
fr: Importer une base de données

en: Welcome to the Database Importing Assistant
fr: Bienvenue dans l'assistant d'importation de bases de données

en: Destination database type:
fr: Type de base de données de destination :

en: Database project stored in a file
fr: Base de données stockée dans un fichier

en: Database project stored on a server
fr: Base de données stockée sur un serveur

en: Select Destination Database Type
fr: Choix du type de la base de données de destination

en: Destination project's caption:
fr: Libellé du projet de destination :

en: Destination project's name:
fr: Nom du projet destination :

en: Enter Destination Database Project's Caption
fr: Saisir le libellé du projet de base de données de destination

en: Select Location for Destination Database Project
fr: Sélectionnez l'emplacement de destination du projet de base de données

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
fr: Structure et données

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
fr: Structure uniquement

en: Select Scope of Import
fr: Sélectionnez l'étendue de l'importation

en: Open imported project
fr: Ouvrir le projet importé

en: Select source database filename.
fr: Sélectionnez le fichier de la base de données source.

en: Select source database.
fr: Sélectionnez la base de données source.

en: Could not import database. This type is not supported.
fr: Impossible d'importer la base de données. Ce type n'est pas pris en charge.

en: Importing in progress...
fr: Importation en cours...

en: No help is available for this page.
fr: Aucune aide disponible pour cette page.

en: Here you can choose the location to import data from.
fr: Vous pouvez choisir ici l'emplacement des données à importer.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
fr: Vous pouvez choisir ici la base de données à partir de laquelle importer les données.

en: Here you can choose the location to save the data.
fr: Vous pouvez choisir ici l'emplacement où enregistrer les données.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
fr: Vous pouvez choisir ici l'emplacement où enregistrer les données et le nom de la nouvelle base de données.

en: No data source could be assigned for this widget.
fr: Aucune source de données n'a pu être assignée à ce composant graphique.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
fr: Aucune source de données n'a pu être assignée à plusieurs composants graphiques.

en: Go to selected form's data source
fr: Aller à la source de données du formulaire sélectionnée

en: Goes to selected form's data source
fr: Aller à la source de données du formulaire sélectionnée

en: Data Source
fr: Source de données

en: Frame Color
fr: Couleur du cadre

en: Pointer
fr: Pointeur

en: Snap to Grid
fr: Aligner sur la grille

en: Set the current view style.
fr: Définir le style de vue courant.

en: Show Form UI Code
fr: Afficher le code de l'interface du formulaire

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
fr: Code de l'interface du formulaire

en: Current
fr: Actuel

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
fr: formulaire

[ctx: tooltip]
en: Create new form
fr: Créer un nouveau formulaire

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
fr: Crée un nouveau formulaire.

en: Clear Widget Contents
fr: Effacer le contenu du composant graphique

en: Edit Tab Order...
fr: Modifier l'ordre des onglets...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
fr: Amener le composant graphique au premier plan

en: Send Widget to Back
fr: Envoyer le composant graphique en arrière plan

en: Align Widgets Position
fr: Aligner la position des composants graphiques

en: To Left
fr: Vers la gauche

en: To Right
fr: Vers la droite

en: To Top
fr: Vers le haut

en: To Bottom
fr: Vers le bas

en: To Grid
fr: Sur la grille

en: Adjust Widgets Size
fr: Ajuster la taille des composants graphiques

en: To Fit
fr: Adapter

en: To Shortest
fr: Pour le plus petit

en: To Tallest
fr: Pour le plus grand

en: To Narrowest
fr: Pour le plus étroit

en: To Widest
fr: Pour le plus large

en: Widgets
fr: Composants graphiques

en: Click to show actions for this image box
fr: Cliquez pour voir les actions de cette boîte à image.

en: Click to show actions for <interface>%1</interface> image box
fr: Cliquez pour voir les actions de la boîte à image <interface>%1</interface>

[ctx: Form widget]
en: Form
fr: Formulaire

[ctx: A prefix for identifiers of forms. Based on that, identifiers such as form1, form2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: form
fr: formulaire

en: A form widget
fr: Un composant graphique de formulaire

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
fr: Zone de texte

[ctx: A prefix for identifiers of text box widgets. Based on that, identifiers such as textBox1, textBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textBox
fr: zoneTexte

en: A widget for entering and displaying line of text text
fr: Un composant graphique pour saisir et afficher une ligne de texte

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

[ctx: A prefix for identifiers of text editor widgets. Based on that, identifiers such as textEditor1, textEditor2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textEditor
fr: editeurTexte

en: A multiline text editor
fr: Un éditeur de texte multi-lignes

[ctx: Text Label widget]
en: Label
fr: Étiquette

[ctx: A prefix for identifiers of label widgets. Based on that, identifiers such as label1, label2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: label
fr: étiquette

en: A widget for displaying text
fr: Un composant graphique affichant du texte

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
fr: Boîte à image

en: A widget for displaying images
fr: Un composant graphique affichant des images

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
fr: Liste déroulante

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as comboBox1, comboBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: comboBox
fr: listeDeroulante

en: A combo box widget
fr: Un composant graphique de boîte à cocher

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
fr: Case à cocher

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as checkBox1, checkBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: checkBox
fr: caseACocher

en: A check box with text label
fr: Une case à cocher avec une étiquette

[ctx: Button widget]
en: Button
fr: Bouton

[ctx: A prefix for identifiers of button widgets. Based on that, identifiers such as button1, button2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: button
fr: bouton

en: A button for executing actions
fr: Un bouton de commande pour exécuter des actions

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
fr: Bouton de liaison

[ctx: A prefix for identifiers of link button widgets. Based on that, identifiers such as linkButton1, linkButton2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: linkButton
fr: boutonDeLiaison

en: A Link button for executing actions
fr: Un bouton de liaison pour exécuter des actions

[ctx: Slider widget]
en: Slider
fr: Curseur

[ctx: A prefix for identifiers of slider widgets. Based on that, identifiers such as slider1, slider2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: slider
fr: curseur

en: A Slider widget
fr: Un composant graphique de curseur

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
fr: Barre de progression

[ctx: A prefix for identifiers of progress bar widgets. Based on that, identifiers such as progressBar1, progressBar2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: progressBar
fr: barreDeProgression

en: A Progress Bar widget
fr: Un composant graphique affichant une barre de progression

en: Line
fr: Ligne

[ctx: A prefix for identifiers of line widgets. Based on that, identifiers such as line1, line2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: line
fr: ligne

en: A line to be used as a separator
fr: Un ligne pouvant être utilisé comme séparateur

en: Insert &Horizontal Line
fr: Insérer une ligne &horizontale

en: Insert &Vertical Line
fr: Insérer une ligne &verticale

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
fr: Sélecteur de date

[ctx: A prefix for identifiers of date picker widgets. Based on that, identifiers such as datePicker1, datePicker2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: datePicker
fr: selecteurDeDate

en: A Date Picker widget
fr: Un composant graphique de sélection de date

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
fr: Mode d'affichage

en: Indent
fr: Retrait

en: Inverted
fr: Inversé

en: Text Direction
fr: Direction du texte

en: Text Visible
fr: Texte visible

en: Value
fr: Valeur

en: Arrow Visible
fr: Flèche visible

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
fr: Saut de page

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
fr: Saut simple

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
fr: Intervalle de graduation

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
fr: Position des graduations

en: Show Editor
fr: Afficher l'éditeur

en: Form Name
fr: Nom du formulaire

en: On Click
fr: Lors d'un clic

en: On Click Option
fr: Lors d'un clic

en: Auto Tab Order
fr: Ordre des tabulations automatique

en: Spell Checking
fr: Vérification orthographique

en: Line Wrap At
fr: Retour à la ligne sur

en: Line Wrap Mode
fr: Mode de retour à la ligne

en: Spell Checking Language
fr: Langue pour la vérification orthographique

en: Editor Type
fr: Type d'éditeur

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
fr: Texte multi lignes

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
fr: Liste déroulante

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
fr: Pas de graduations

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
fr: Au-dessus

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
fr: À gauche

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
fr: En-dessous

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
fr: À droite

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
fr: De chaque coté

en: Size
fr: Taille

en: Scaled Contents
fr: Contenu échelonné

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
fr: Lissage

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
fr: Proportions fixes

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
fr: Liste déroulante
    Bouton visible

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
fr: Coché

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
fr: Trois états

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
fr: Oui

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
fr: Non

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
fr: Modifiable

[ctx: Property: Button is checkable]
en: On/Off
fr: Activé/Désactivé

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
fr: Répéter automatiquement

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Delay]
en: Auto Rep. Delay
fr: Délai d'auto-répétition

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Interval]
en: Auto Rep. Interval
fr: Intervalle d'autorépétition

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
fr: Plat

[ctx: Hyperlink address]
en: Hyperlink
fr: Hyperlien

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
fr: Type hyperlien

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
fr: Outil hyperlien

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
fr: Hyperlien à distance

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
fr: Hyperlien exécutable

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
fr: Aucun hyperlien

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
fr: Statique

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
fr: Dynamique

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
fr: Navigateur

[ctx: Hyperlink tool, MailerTool]
en: Mailer
fr: Logiciel de courrier électronique

en: Text Format
fr: Format du texte

[ctx: For Text Format]
en: Plain
fr: Simple

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
fr: Hypertexte

[ctx: For Text Format]
en: Log
fr: Journal

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
fr: Ouvrir les liens externes

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
fr: Conteneur de texte

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
fr: Mode mot de passe

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
fr: Texte serré

en: Tab Stop Width
fr: Largeur de l'arrêt de la tabulation

en: Tab Changes Focus
fr: La tabulation modifie le focus

en: Word Wrap Policy
fr: Politique de retour à la ligne automatique

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
fr: À la fin d'un mot

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
fr: N'importe où

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
fr: À la fin d'un mot si possible

en: Word Wrapping
fr: Retour à la ligne

en: Word Wrap Position
fr: Position du retour à la ligne automatique

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
fr: Aucune

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
fr: Largeur du composant graphique

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
fr: En pixels

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
fr: Dans les colonnes

en: Links Underlined
fr: Liens soulignés

en: Horizontal Scroll Bar
fr: Barre de défilement horizontale

en: Vertical Scroll Bar
fr: Barre de défilement verticale

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
fr: À la demande

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
fr: Toujours désactivé

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
fr: Toujours activé

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
fr: Texte enrichi

en: Tab Widget
fr: Composant graphique d'onglet

[ctx: A prefix for identifiers of tab widgets. Based on that, identifiers such as tab1, tab2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: tabWidget
fr: boiteOnglet

en: A widget to display multiple pages using tabs
fr: Un composant graphique pour afficher plusieurs pages en utilisant des onglets

[ctx: Frame widget]
en: Frame
fr: Cadre

[ctx: A prefix for identifiers of frame widgets. Based on that, identifiers such as frame1, frame2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: frame
fr: cadre

en: A frame widget
fr: Un composant graphique de cadre

en: Group Box
fr: Boîte de groupe

[ctx: A prefix for identifiers of group box widgets. Based on that, identifiers such as groupBox1, groupBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: groupBox
fr: groupeDeCases

en: A container to group some widgets
fr: Un conteneur permettant de regrouper des composants graphiques

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
fr: Titre

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
fr: Plat

en: Tab Position
fr: Position de l'onglet

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
fr: Page actuelle

en: Tab Shape
fr: Forme de l'onglet

[ctx: Tab Widget's Elide Mode property]
en: Elide Mode
fr: Mode élider

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
fr: Boutons de défilement

en: Closable Tabs
fr: Onglets pouvant être fermés

en: Movable Tabs
fr: Onglets déplaçables

en: Document Mode
fr: Mode Document

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
fr: Arrondis

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Triangular
fr: Triangulaire

en: &Assign Action...
fr: &Assigner une action...

[ctx: default indent value]
en: default
fr: par défaut

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
fr: Ajouter une page

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
fr: Renommer une page...

en: Enter a new title for the current page:
fr: Saisissez un nouveau titre pour la page actuelle :

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
fr: Ajouter une page...

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
fr: Page précédente

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
fr: Page suivante

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
fr: Modifier le texte enrichi

en: Copy
fr: Copier

en: Export
fr: Exporter

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
fr: Copier les données d'une table dans le presse-papiers

en: Copying data from table:
fr: Copie des données de la table :

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
fr: Exporter les données d'une table dans un fichier CSV

en: Exporting data from table:
fr: Exportation des données de la table :

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
fr: Copier les données d'une requête dans le presse-papiers

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
fr: Exporter les données d'une requête dans un fichier CSV

en: Exporting data from query:
fr: Exportation des données de la requête :

en: Could not open data for exporting.
fr: Impossible d'ouvrir les données à exporter.

en: (rows: %1, columns: %2)
fr: (lignes : %1, colonnes : %2)

en: (columns: %1)
fr: (colonnes : %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
fr: Saisissez le nom du fichier dans lequel vous voulez enregistrer les données

en: To CSV file:
fr: Vers un fichier CSV :

en: To clipboard.
fr: Vers le presse-papiers.

en: Show Options &gt;&gt;
fr: Afficher les options &gt;&gt;

en: Delimiter:
fr: Délimiteur :

en: Text quote:
fr: Citation de texte :

en: Add column names as the first row
fr: Ajouter les noms des colonnes en première ligne

en: Defaults
fr: Par défaut

en: Always use above options for copying
fr: Toujours utiliser les options ci-dessus pour la copie

en: Always use above options for exporting
fr: Toujours utiliser les options ci-dessus pour l'exportation

en: Copying
fr: Copie en cours

en: Exporting
fr: Exportation

en: Hide Options &lt;&lt;
fr: Cacher les options &lt;&lt;

en: no
fr: non

en: false
fr: faux

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
fr: Importer un fichier de données CSV

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
fr: Coller les données CVS du presse-papiers

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
fr: Le jeu de données ne contient aucune ligne. Voulez-vous importer une table vide ?

en: No database connection available.
fr: Aucune connexion à une base n'est disponible.

en: Please choose other name.
fr: Veuillez choisir un autre nom.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
fr: Chargement des données CSV depuis<filename>%1</filename>...

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
fr: Chargement de données CSV

en: Preview of data from file:
fr: Aperçu des données du fichier :

en: Preview of data from clipboard
fr: Aperçu des données du presse-papiers

en: Comment symbol:
fr: Symbole de commentaire :

en: Primary key
fr: Clé primaire

en: Ignore duplicated delimiters
fr: Ignorer les délimiteurs dupliqués

en: First row contains column names
fr: La première ligne contient les noms des colonnes

en: Import Options
fr: Options d'importation

[ctx: @label]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @label]
en: Caption:
fr: Titre :

[ctx: @label]
en: Row count:
fr: Nombre de lignes :

[ctx: @label]
en: Column count:
fr: Nombre de colonnes :

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
fr: Choisissez le nom de la table de destination

en: From CSV file:
fr: A partir d'un fichier CSV :

en: From Clipboard
fr: A partir du presse-papiers

en: Start at line (1-%1):
fr: Démarrer à la ligne (1-%1) :

en: Start at line:
fr: Démarrer à la ligne :

en: Column
fr: Colonne

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
fr: Une erreur s'est produite durant l'insertion de l'enregistrement.

en: None
fr: Aucune

en: Format for column %1:
fr: Format de la colonne %1 :

[ctx: @info]
en: <para>No primary key (autonumber) has been defined.</para><para>Should it be automatically defined on import (recommended)?</para><para><note>An imported table without a primary key may not be editable (depending on database type).</note></para>
fr: <para>Aucune clé primaire (numéro automatique n'a été définie.</para><para>Faut-il la définir automatiquement lors de l'importation (recommandé) ? </para><para><note>Une table importée sans clé primaire risque de ne pas être modifiable (cela varie en fonction du type de base de données).</note></para>

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
fr: Colonne %1

en: Import has been canceled.
fr: L'importation a été annulée.

en: Error occurred during import.
fr: Une erreur s'est produite durant l'importation.

[ctx: Text type for column]
en: Text
fr: Texte

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
fr: Nombre

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
fr: Monétaire

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
fr: (lignes : %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
fr: (lignes : plus de %1)

en: Not all rows are visible on this preview
fr: Toutes les lignes ne sont pas visibles sur cet aperçu

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
fr: Nom de la colonne

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
fr: Options d'importation CSV

en: Text encoding
fr: Encodage du texte

en: Always use this encoding when importing CSV data files
fr: Toujours utiliser cet encodage lors de l'importation de fichiers CSV

en: day
fr: jour

en: month
fr: mois

en: year
fr: année

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
fr: %1, %2, %3 (par ex. %4-%5-%6)

en: Date format:
fr: Format de date :

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
fr: Enlever les espaces au début et à la fin des valeurs textes

en: Import missing text values as empty texts
fr: Importer les valeurs manquantes de texte comme des chaînes vides

en: Comma ","
fr: Virgule « , »

en: Semicolon ";"
fr: Point virgule « ; »

en: Tabulator
fr: Tabulation

en: Space " "
fr: Espace «   »

en: Other
fr: Autre

en: Query Columns
fr: Colonnes de la requête

en: Describes field name or expression for the designed query.
fr: Décrit le nom du champ ou de l'expression pour la requête désignée.

en: Describes table for a given field. Can be empty.
fr: Décrit la table pour un champ donné. Peut être vide.

en: Describes visibility for a given field or expression.
fr: Décrit la visibilité d'un champ ou expression donné.

en: Sorting
fr: Tri

en: Describes a way of sorting for a given field.
fr: Décrit la méthode de tri pour un champ donné.

en: Ascending
fr: Croissant

en: Descending
fr: Décroissant

en: Criteria
fr: Critères

en: Describes the criteria for a given field or expression.
fr: Décrit le critère d'un champ ou expression donné.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
fr: Impossible de passer en mode données, car la requête est vide.
    Veuillez tout d'abord la créer.

en: Query definition loading failed.
fr: Échec du chargement de la définition de la requête.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
fr: La conception de la requête est peut-être corrompue, ce qui ne permet pas de l'ouvrir, même en mode texte.
    Vous pouvez supprimer la requête et la recréer.

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
fr: Un identifiant doit commencer par une lettre ou le caractère « _ »

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
fr: Impossible de définir de critères de tri pour plusieurs colonnes (%1)

en: Could not set criteria for empty record
fr: Impossible de définir de critères pour un enregistrement vide

en: SQL Query Text
fr: Texte des requêtes SQL

en: Check Query
fr: Vérifier la requête

en: Checks query for validity.
fr: Vérifie la validité de la requête.

en: The query is correct
fr: Cette requête est correcte

en: The query is incorrect
fr: Cette requête n'est pas correcte

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
fr: Veuillez saisir votre requête, puis exécutez l'action « Vérifier la requête » pour la vérifier.

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
fr: requête

[ctx: tooltip]
en: Create new query
fr: Créer une nouvelle requête

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
fr: Crée une nouvelle requête.

en: Query executing failed.
fr: Échec de l'exécution de la requête.

en: Edit Sections
fr: Modifier les sections

en: Raise
fr: Augmenter

en: Lower
fr: Diminuer

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
fr: rapport

[ctx: tooltip]
en: Create new report
fr: Créer un nouveau rapport

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
fr: Crée un nouveau rapport.

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Goes to first page
fr: Se positionne à la première page

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Goes to previous page
fr: Se positionne à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Goes to next page
fr: Se positionne à la page suivante

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Goes to last page
fr: Se positionne à la dernière page

en: Current page number
fr: Numéro de la page actuelle

en: Number of pages
fr: Nombre de pages

en: Print
fr: Imprimer

en: Print report
fr: Imprimer un rapport

en: Prints the current report.
fr: Imprime le rapport courant.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
fr: E&xporter vers

en: Export:
fr: Exporter :

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
fr: Document texte...

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
fr: Exporter le rapport comme un document texte (dans un format texte OpenDocument)

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
fr: Exporter le rapport comme un document texte (dans un format texte OpenDocument).

en: Export as PDF
fr: Exporter comme document PDF

en: Exports the current report as PDF.
fr: Exporte le rapport courant comme un document PDF.

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
fr: Feuille de calcul...

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
fr: Exporter le rapport comme un feuille de tableur (dans un format de feuille de tableur OpenDocument).

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
fr: Exporte le rapport comme une feuille de tableur (dans un format de feuille de tableur OpenDocument).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
fr: Page Web...

en: Export the report as a web page (in HTML format)
fr: Exporter le rapport comme une page web (en format HTML)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
fr: Exporte le rapport comme une page web (dans un format HTML).

en: Export Report as PDF
fr: Exporter le rapport comme un document PDF

en: Exporting the report as PDF to %1 failed.
fr: Impossible d'exporter le rapport comme un document PDF vers %1.

en: Export Failed
fr: Impossible d'exporter

en: Do you want to open exported document?
fr: Voulez-vous l'ouvrir le document exporté ?

en: Export Report as Spreadsheet
fr: Exporter le rapport comme feuille de calcul

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
fr: Impossible d'exporter le rapport comme une feuille de calcul vers %1.

en: Export Report as Text Document
fr: Exporter le rapport comme document texte

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
fr: Impossible d'exporter le rapport comme un document texte vers %1.

en: Export Report as Web Page
fr: Exporter le rapport comme une page Web

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
fr: Impossible d'exporter le rapport comme une page Web vers %1.

en: Opening failed
fr: L'ouverture a échoué

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
fr: Le schéma du rapport semble être non valable ou corrompu

en: Execute the scripting code
fr: Exécuter le code du script

en: Executes the scripting code.
fr: Exécute le code du script.

en: Edit
fr: Modifier

en: Edit actions
fr: Modifier les actions

en: Provides Edit menu.
fr: Fournit le menu « Modifier ».

en: Configure Editor...
fr: Configurer l'éditeur...

en: Configure the scripting editor
fr: Configurer l'éditeur de scripts

en: Configures the scripting editor.
fr: Configure l'éditeur de scripts.

en: &Import...
fr: &Importer...

en: Import script
fr: Importer un script

en: Imports script from a file.
fr: Importe un script à partir d'un fichier.

en: &Export...
fr: &Exporter...

en: Export script
fr: Script d'exportation

en: Exports script to a file.
fr: Exporte le script vers un fichier.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
fr: Importer un script

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
fr: Impossible de lire <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
fr: Exporter le script

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
fr: Impossible d'écrire <filename>%1</filename>.

en: Script Type
fr: Type de script

en: The type of script
fr: Le type de script

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
fr: Exécution réussie. Temps écoulé : %1 ms

[ctx: tooltip]
en: Create new script
fr: Créer un nouveau script

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
fr: Crée un nouveau script.

en: Record source:
fr: Source des enregistrements :

en: Go to selected record source
fr: Aller à la source de l'enregistrement sélectionné

en: Bound column:
fr: Colonne liée :

en: Visible column:
fr: Colonne visible :

en: No field selected
fr: Aucun champ sélectionné

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
fr: Insérer un champ de table « %1 »

en: Additional information about the field
fr: Informations supplémentaires pour ce champ

en: Field Caption
fr: Légende du champ

en: Describes caption for the field
fr: Décrit la légende de ce champ

en: Data Type
fr: Type de données

en: Describes data type for the field
fr: Décrit le type de données de ce champ

en: Comments
fr: Commentaires

en: Describes additional comments for the field
fr: Décrit les commentaires supplémentaires pour ce champ

en: Subtype
fr: Sous-type

en: Unsigned Number
fr: Nombre non signé

en: Max Length
fr: Longueur maximum

en: Precision
fr: Précision

en: Visible Decimal Places
fr: Décimales visibles

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
fr: Automatique

en: Default Width
fr: Profondeur par défaut

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Required
fr: Requis

en: Allow Zero
    Size
fr: Autoriser une taille
    nulle

en: Autonumber
fr: Numérotation automatique

en: Indexed
fr: Indexé

en: Record Source
fr: Source de l'enregistrement

en: Bound Column
fr: Colonne liée

en: Visible Column
fr: Colonne visible

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
fr: Impossible de passer en mode données, car la conception de la table est vide.
    Veuillez tout d'abord la créer.

en: <para>Setting autonumber requires primary key to be set for current field.</para>
fr: <para>La définition de la numérotation automatique nécessite que la clé primaire soit sur le champ actuel.</para>

en: <para>Do you want to create primary key for current field? Click <interface>Cancel</interface> to cancel setting autonumber.</para>
fr: <para>Voulez-vous créer une clé primaire sur le champ actuel ? Cliquez sur <interface>Annuler</interface> pour annuler l'option « numérotation automatique ».</para>

en: Setting Autonumber Field
fr: Définition du champ numéroté automatiquement

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set autonumber for field <resource>%1</resource>
fr: Définir le numéro automatique pour le champ <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set <resource>%1</resource> property for field <resource>%2</resource>
fr: Définir la propriété <resource>%1</resource> pour le champ <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
fr: Changer le type du champ <resource>%1</resource> en <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set primary key for field <resource>%1</resource>
fr: Définir la clé primaire sur le champ <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unset primary key for field <resource>%1</resource>
fr: Retirer la clé primaire du champ <resource>%1</resource>

en: You should enter field caption.
fr: Vous devriez saisir le nom du champ.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
fr: Vous n'avez pas ajouté de champs.
    Chaque table doit posséder au moins un champ.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
fr: La table <resource>%1</resource> ne possède pas de clé primaire.<para><note>Bien qu'une clé primaire ne soit pas obligatoire, elle est nécessaire pour la création de relations entre les tables de la base de données. Voulez-vous ajouter une clé primaire automatiquement maintenant ? </note></para><para>Si vous souhaitez ajouter une clé primaire manuellement, appuyez sur le bouton <interface>Annuler</interface> afin d'annuler l'enregistrement de votre table.</para>

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
fr: Ligne vide

[ctx: tooltip]
en: Create new table
fr: Crée une nouvelle table

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
fr: Crée une nouvelle table.

en: Lookup column
fr: Colonne de la requête

[ctx: Question]
en: Error: %1?
fr: Erreur : %1 ?

en: The column's constraint is declared as NOT NULL (required).
fr: La contrainte de la colonne est déclarée comme « NOT NULL » (requis).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY (text should be filled).
fr: La contrainte de la colonne est déclarée comme « NOT EMPTY » (le texte doit être rempli).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
fr: La contrainte de la colonne est déclarée comme « NOT EMPTY » et « NOT NULL »

en: Do you want to delete selected record?
fr: Voulez-vous supprimer l'enregistrement sélectionné ?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
fr: Voulez-vous supprimer le contenu de la table « %1 » ?

en: Record: %1
fr: Enregistrement : %1

en: Correct changes
fr: Modifications correctes

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
fr[0]: La limite à %2 caractères pour le champ <resource>%3</resource> a été dépassée de %1 caractère.
    Corrigez le texte ou il sera tronqué lors de l'enregistrement des modifications.
fr[1]: La limite à %2 caractères pour le champ <resource>%3</resource> a été dépassée de %1 caractères.
    Corrigez le texte ou il sera tronqué lors de l'enregistrement des modifications.

en: NAME
fr: NOM

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: * (All Columns)
fr: * (Toutes les colonnes)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
fr: Par défaut : %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
fr: Informations sur le serveur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
fr: &Ajouter...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
fr: &Modifier...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
fr: &Supprimer...

en: Add a new database connection
fr: Ajouter une nouvelle connexion à une base de données

en: Edit selected database connection
fr: Modifier la connexion sélectionnée

en: File
fr: Fichier

en: Add database connection
fr: Ajouter une connexion à une base de données

[ctx: @title:window]
en: Add a New Database Connection
fr: Ajouter une nouvelle connexion à une base de données

en: Save changes made to this database connection
fr: Enregistrer les modifications effectuées sur cette connexion

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
fr: Modifier la connexion

en: Define Query...
fr: Définir une requête...

en: Load database list from the server
fr: Charger la liste de bases de données depuis le serveur

en: Loads database list from the server, so you can select one using the <interface>Name</interface> combo box.
fr: Charge la liste des bases de données depuis le serveur, afin que vous puissiez en sélectionner une en utilisant la liste déroulante <interface>Nom</interface>.

en: Save all changes made to this connection information
fr: Enregistrer toutes les modifications effectuées sur cette connexion

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
fr: Enregistrer toutes les modifications effectuées sur cette connexion. Vous pourrez réutiliser ces informations plus tard.

en: Test database connection
fr: Tester la connexion à la base de données

en: Tests database connection. You can check validity of connection information.
fr: Teste la connexion à une base de données. Vous pouvez vérifier que les informations de connexion fournies sont valables.

en: Database Connection
fr: Connexion à une base de données

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
fr: Base de données

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Details
fr: Détails

[ctx: @title:window]
en: Open Database
fr: Ouvrir la base de données

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
fr: Se connecter à un serveur de bases de données

en: Open Database Connection
fr: Ouvrir la connexion à la base de données

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
fr: Authentification

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
fr: Nom d'&utilisateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
fr: Mot de &passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
fr: Enregistrer le mot de passe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
fr: &Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: &Caption (optional):
fr: &Libellé (facultatif) :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
fr: Serveur de base de données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
fr: &Moteur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
fr: Serveur local

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
fr: Serveur distant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
fr: Nom d'&hôte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
fr: Port :

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
fr: Par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
fr: Utiliser un &fichier de socket à la place d'un port TCP/IP :

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
fr: Par défaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
fr: &Description :

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
fr: Ouverture de la base de données

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
fr: Veuillez fournir un mot de passe ci-dessous.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
fr: Serveur de base de données :

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
fr: (non indiqué)

en: &Open
fr: &Ouvrir

en: Computer
fr: Ordinateur

en: Name:
fr: Nom :

en: Filter:
fr: Filtre :

en: Enter a filename.
fr: Saisissez un nom de fichier.

en: Do you want to replace it?
fr: Voulez-vous le remplacer ?

en: Replace object
fr: Remplacer l'objet

en: Caption:
fr: Légende :

en: Please enter the name.
fr: Veuillez saisir le nom.

en: Please enter the caption.
fr: Veuillez saisir la légende.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
fr: Veuillez fournir un mot de passe ci-dessous.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
fr: Nom d'utilisateur :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
fr: Anonyme :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
fr: Nom de la base de données :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
fr: Se souvenir du mot de passe :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
fr: Projets stockés dans un fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
fr: Projets stockés sur un serveur de bases de données

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
fr: <b>Voici la liste des projets Kexi récemment ouverts.</b> Sélectionnez celui que vous souhaitez ouvrir :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
fr: Nom du projet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
fr: Connexion

en: File (%1)
fr: Fichier (%1)

[ctx: caption: server_info]
en: %1: %2
fr: %1 : %2

[ctx: Boolean False - No]
en: No
fr: Non

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
fr: Oui

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier existe déjà. Voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: Overwrite
fr: Écraser

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
fr: Navigateur de projet

en: Open object
fr: Ouvrir l'objet

en: Opens object selected in the list.
fr: Ouvre l'objet sélectionné dans la liste.

en: Delete object
fr: Supprimer l'objet

en: Deletes the object selected in the list.
fr: Supprime l'objet sélectionné dans la liste.

en: &Rename...
fr: &Renommer...

en: Rename object
fr: Renommer l'objet

en: Renames the object selected in the list.
fr: Renomme l'objet sélectionné dans la liste.

en: &Design
fr: Ouvrir en mode &conception

en: Design object
fr: Conception de l'objet

en: Starts designing of the object selected in the list.
fr: Démarre la conception de l'objet sélectionné dans la liste.

en: Design in &Text View
fr: Concevoir dans la vue de &texte

en: Design object in text view
fr: Concevoir l'objet dans la vue de &texte

en: Starts designing of the object in the list in text view.
fr: Démarre la conception de l'objet dans la liste dans la vue de texte.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
fr: &Vers le presse-papiers...

en: Export data to clipboard
fr: Exporter les données vers le presse-papiers

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
fr: Exporte les données de la table ou requête sélectionnée vers le presse-papiers.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
fr: Vers un &fichier en tant que table de données de table...

en: Export data to a file
fr: Exporter les données vers un fichier

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
fr: Exporte les données de la table ou requête sélectionnée vers un fichier.

en: &Create Object: %1...
fr: &Créer un objet : %1...

en: &Create Object...
fr: &Créer un objet...

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
fr: Renomme <resource>%1</resource> :

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
fr: Renomme <resource>%1</resource>

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
fr: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Votre projet est vide...<nl/>Pourquoi ne pas <b>créer</b> quelque chose ?

[ctx: @title:window]
en: Properties
fr: Propriétés

en: &Hide Selected Table/Query
fr: &Cacher la table / requête sélectionnée

en: &Open Selected Table/Query
fr: &Ouvrir la table / requête sélectionnée

en: Table:
fr: Table :

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
fr: &Insérer

en: &Hide Table
fr: &Cacher la table

en: &Append Field
fr: &Ajouter un champ

en: &Append Fields
fr: &Ajouter des champs

en: &Open Table
fr: &Ouvrir la table

en: &Design Table
fr: &Ouvrir la table en mode conception

en: Relationship
fr: Relation

en: Click to show available actions for this cell
fr: Cliquez pour voir les actions disponibles pour cette cellule

[ctx: @info:whatsthis]
en: Contains a pointer to the currently selected record.
fr: Contient un pointeur vers l'enregistrement actuellement sélectionné.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Record navigator.
fr: Navigateur d'enregistrement.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Column <resource>%1</resource>.
fr: Colonne <resource>%1</resource>.

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
fr: Défaire

en: Undo %1
fr: Défaire %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
fr: Refaire

en: Redo %1
fr: Refaire %1

en: Redo
fr: Refaire

en: Undo
fr: Défaire

en: Insert From &File...
fr: Insérer à partir d'un &fichier...

en: &Clear
fr: Effa&cer

en: <para>File <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
fr: <para>Le fichier <filename>%1</filename> existe déjà.</para><para>Voulez-vous le remplacer par un nouveau ?</para>

en: &Don't Replace
fr: Ne pas &remplacer

[ctx: Object name : Object type]
en: %1 : %2
fr: %1 : %2

en: Record:
fr: Enregistrement :

en: Current record number
fr: Numéro de l'enregistrement actuel

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
fr: sur

en: Number of records
fr: Nombre d'enregistrements

en: Editing indicator
fr: Modification de l'indicateur

en: First record
fr: Premier enregistrement

en: Go to first record
fr: Aller au premier enregistrement

en: Go to previous record
fr: Aller à l'enregistrement précédent

en: Previous record
fr: Enregistrement précédent

en: Go to next record
fr: Aller à l'enregistrement suivant

en: Next record
fr: Enregistrement suivant

en: Go to last record
fr: Aller au dernier enregistrement

en: Last record
fr: Dernier enregistrement

en: Go to new record
fr: Aller au nouvel enregistrement

en: New record
fr: Nouvel enregistrement

en: Moves cursor to first record.
fr: Déplacer le curseur sur le premier enregistrement.

en: Moves cursor to previous record.
fr: Déplace le curseur vers l'enregistrement précédent.

en: Moves cursor to next record.
fr: Déplace le curseur vers l'enregistrement suivant.

en: Moves cursor to last record.
fr: Déplace le curseur sur le dernier enregistrement.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
fr: Déplace le curseur à la nouvelle ligne et autoriser l´insertion.
