kexi - en to hi translation catalogue (481 entries)

en: &No View
hi: कोई दृश्य नहीं (&N)

en: &Data View
hi: डाटा दृश्य (&D)

en: D&esign View
hi: डिज़ाइन दृश्य (&e)

en: &Text View
hi: पाठ दृश्य (&T)

en: &Unknown
hi: अज्ञात (&U)

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
hi: यह फ़ंक्शन अनुप्रयोग %2 के %1 संस्करण के लिए उपलब्ध नहीं है.

en: Adam Pigg
hi: एडम पिग

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
hi: स्क्रिप्टिंग मॉड्यूल (केआरओएसएस), पायथन लैंगुएज बाइंडिंग, डिजाइन

en: Sebastian Sauer
hi: सेबेस्टियन साए

en: Sharan Rao
hi: शरन राव

en: Martin Ellis
hi: मार्टिन एलिस

en: Christian Nitschkowski
hi: क्रिश्चियन नित्सच्कोव्स्की

en: Graphics effects, helper dialogs
hi: ग्राफ़िक प्रभाव, हेल्पर संवाद

en: Former project maintainer & developer
hi: पूर्व परियोजना संभाल तथा विकास

en: Lucijan Busch
hi: लुसिजान बुच

en: Former developer
hi: पूर्व डेवलपर

en: Peter Simonsson
hi: पीटर साइमन्सन

en: Joseph Wenninger
hi: जोसफ़ वेननिंगर

en: Original Form Designer, original user interface & much more
hi: मूल फ़ॉर्म डिजाइनर, मूल उपयोक्ता इंटरफ़ेस व और अधिक

en: CQL++, SQL assistance
hi: सीक्यूएल++, एसक्यूएल सहयोग

en: Seth Kurzenberg
hi: सेथ कुर्जेनबर्ग

en: Laurent Montel
hi: लारेंट मोंटेल

en: Original code cleanings
hi: मूल कोड साफसफाई

en: Bugfixes, original Table Widget
hi: बगफ़िक्सेस, मूल तालिका विज़ेट

en: Till Busch
hi: टिल बुच

en: Daniel Molkentin
hi: डेनियल मॉल्केनटिन

en: Initial design improvements
hi: आरंभिक डिजाइन सुधार

en: Icons and user interface research
hi: प्रतीक तथा उपयोक्ता-इंटरफेस शोध

en: Kristof Borrey
hi: क्रिस्टॉफ बोरे

en: Coffee sponsoring
hi: कॉफ़ी प्रायोजक

en: Tomas Krassnig
hi: टॉमस क्रासनिग

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
hi: बहुत से बग रपट, उपयोगिता जांच, तकनीकी समर्थन

en: Paweł Wirecki / OpenOffice Polska
hi: पावेल विरेकी / ओपनऑफिस पोल्स्का

en: Unknown error
hi: अज्ञात त्रुटि

en: Details:
hi: विवरण:

en: Object could not be opened in Data View.
hi: वस्तु को डाटा दृश्य में खोला नहीं जा सका.

en: Do you want to open it in Text View?
hi: क्या आप इसे पाठ दृश्य में खोलना चाहेंगे?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
hi: वस्तु

en: Could not load object's definition.
hi: वस्तु की परिभाषा लोड नहीं कर सका.

en: Object design may be corrupted.
hi: ऑब्जैक्ट डिजाइन संभवतः खराब है.

en: Could not load object's data.
hi: वस्तु का डाटा लोड नहीं कर सका.

en: Could not set empty name for this object.
hi: इस वस्तु के लिए रिक्त नाम सेट नहीं किया जा सकता.

en: Project major version
hi: परियोजना का मेजर संस्करण

en: Project minor version
hi: परियोजना का माइनर संस्करण

en: Project caption
hi: परियोजना कैप्शन

en: Project description
hi: परियोजना वर्णन

en: This project is opened as read only.
hi: यह परियोजना सिर्फ पढ़ने लायक खुला है.

en: &Ascending
hi: बढ़ते क्रम से (&A)

en: Sort data in ascending order
hi: डाटा बढ़ते क्रम में छांटें

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
hi: डाटा को बढ़ते अनुक्रम में छांटता है (ए से ज़ेड तथा ० से ९). चयनित स्तम्भ का डाटा छंटाई के लिए प्रयोग में लिया जाएगा.

en: &Descending
hi: घटते क्रम से (&D)

en: Sort data in descending order
hi: डाटा घटते क्रम में छांटें

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
hi: डाटा को घटते अनुक्रम में छांटता है (ए से ज़ेड तथा ० से ९). चयनित स्तम्भ का डाटा छंटाई के लिए प्रयोग में लिया जाएगा.

en: Switch to data view
hi: डाटा दृश्य पर स्विच करें

en: Switches to data view.
hi: डाटा दृश्य पर स्विच करता है.

en: Switch to design view
hi: डिजाइन दृश्य पर स्विच करें

en: Switches to design view.
hi: डिजाइन दृश्य पर स्विच करता है.

en: Switch to text view
hi: पाठ दृश्य पर स्विच करें

en: Switches to text view.
hi: पाठ दृश्य पर स्विच करता है.

en: Save current design
hi: मौज़ूदा डिजाइन सहेजें

en: Saves changes made to the current design.
hi: वर्तमान डिजाइन में किए गए परिवर्तनों को सहेजता है.

en: Data
hi: डाटा

en: Design
hi: डिज़ाइन

en: Save Changes
hi: परिवर्तन सहेजें

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
hi: डिजाइन बदल गया है. अन्य दृश्य में स्विच करने से पहले आपको इसे सहेज लेना चाहिए.

en: Switching to other view failed (%1).
hi: अन्य दृश्य में स्विच करना असफल (%1).

en: Saving object's definition failed.
hi: वस्तु की परिभाषा सहेजने में असफल.

en: Saving object's data failed.
hi: वस्तु का डाटा सहेजने में असफल.

en: Page %1
hi: पृष्ठ %1

en: OK?
hi: ठीक?

en: Signal
hi: सिग्नल

en: Receiver
hi: पाने वाला

en: The signal/slot arguments are not compatible.
hi: सिगनल/स्लाट आर्गुमेंट कम्पेटिबल नहीं हैं.

en: New &Subitem
hi: नया सबआइटम (&S)

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Clickable
hi: क्लिक किए जाने योग्य

en: Form
hi: फॉर्म

en: No Buddy
hi: कोई बड्डी नहीं

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
hi: आड़ी पंक्तिबद्धता

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
hi: खड़ी पंक्तिबद्धता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
hi: नाम

en: Text
hi: पाठ

en: Background Pixmap
hi: पृष्ठभूमि पिक्समेप

en: Geometry
hi: ज्यामिति

en: Size Policy
hi: आकार नियम

en: Focus Policy
hi: फ़ोकस नियम

en: Frame
hi: ढांचा

en: Mid Frame Width
hi: मध्य फ़रमा चौड़ाई

en: Palette Foreground
hi: पैलेट अग्रभूमि

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
hi: समान रुप से दाएँ-बाएँ

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
hi: बक्सा

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
hi: पॉप अप

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
hi: मेन्यूपट्टी

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
hi: उठाया

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
hi: संकन

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
hi: कोई फ़ोकस नहीं

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
hi: टैब/क्लिक

en: Always Off
hi: हमेशा बंद

en: Always On
hi: हमेशा चालू

en: No action
hi: कोई क्रिया नहीं

en: Application actions
hi: अनुप्रयोग क्रियाएँ

en: Open in Data View
hi: डाटा दृश्य में खोलें

en: Execute
hi: चलाएँ

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
hi: फ़ाइल में डाटा तालिका
    के रूप में निर्यात करें

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
hi: क्लिपबोर्ड में
    डाटा तालिका के रूप में नक़ल करें

en: Open in Design View
hi: डिजाइन दृश्य में खोलें

en: Open in Text View
hi: पाठ दृश्य में खोलें

en: Close View
hi: दृश्य बन्द करें

en: Action category:
hi: क्रिया वर्ग:

en: Action to execute:
hi: चलाने के लिए क्रिया:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
hi: आबंटित करें (&A)

en: Assign action
hi: क्रिया आबंटित करें

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Italic
hi: ईटैलिक

en: Underline
hi: रेखांकित

en: Left Align
hi: बायाँ पंक्तिबद्ध

en: Move Up
hi: ऊपर जाएँ

en: Move widget up
hi: विजेट ऊपर खिसकाएँ

en: Move widget down
hi: विजेट नीचे खिसकाएँ

en: Handle tab order automatically
hi: टैब अनुक्रम स्वचलित हैंडल करें

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: (All fields)
hi: (सभी क्षेत्र)

en: (Current field)
hi: (वर्तमान क्षेत्र)

en: The search item was not found
hi: ढूंढी जा रही वस्तु नहीं मिली

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
hi: ढूंढें: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
hi: ढूंढें: (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
hi: बदलने पर पूछें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
hi: जोड़ (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
hi: बदलें (&R)

en: Close the current tab
hi: मौजूदा टैब बंद करें

en: Create a new project
hi: नया प्रोजेक्ट बनायें

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
hi: नई परियोजना बनाता है. वर्तमान में खुली परियोजना प्रभावित नहीं होती.

en: Open an existing project
hi: मौज़ूदा परियोजना खोलता है

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
hi: मौजूदा परियोजना खोलता है. वर्तमान में खुली परियोजना प्रभावित नहीं होती.

en: Save object changes
hi: वस्तु में किए गए परिवर्तनों को सहेजें

en: Saves object changes from currently selected window.
hi: वर्तमान में चयनित विंडो में से वस्तु परिवर्तनों को सहेजता है.

en: Save &As...
hi: ऐसे सहेजें (&A)

en: Save object as
hi: वस्तु ऐसे सहेजें

en: Close the current project
hi: वर्तमान परियोजना बन्द करें

en: Closes the current project.
hi: वर्तमान परियोजना बन्द करता है.

en: &Import Database...
hi: डाटाबेस आयात करें... (&I)

en: Import entire database as a Kexi project
hi: संपूर्ण डाटाबेस केएक्ज़ाई परियोजना के रूप में आयात करें

en: Imports entire database as a Kexi project.
hi: संपूर्ण डाटाबेस केएक्ज़ाई परियोजना के रूप में आयात करता है.

en: &Compact Database...
hi: डाटाबेस सघन (कॉम्पैक्ट) करें... (&C)

en: Compact the current database project
hi: वर्तमान डाटाबेस परियोजना को सघन (कॉम्पैक्ट) करता है

en: Import table data from a file
hi: किसी फ़ाइल से तालिका डाटा आयात करें

en: Imports table data from a file.
hi: फ़ाइल से तालिका डाटा आयात करता है.

en: Paste clipboard data as a table
hi: तालिका के रूप में क्लिपबोर्ड डाटा चिपकाएँ

en: Copy selected table or query data to clipboard
hi: चयनित तालिका या क्वैरी डाटा को क्लिपबोर्ड में नक़ल करें

en: Copies selected table or query data to clipboard.
hi: चयनित तालिका या क्वैरी डाटा को क्लिपबोर्ड में नक़ल करता है.

en: Reverts the most recent editing action.
hi: अति वर्तमान संपादन क्रिया को उलटता है.

en: Reverts the most recent undo action.
hi: अति वर्तमान पहले जैसा (अनडू) क्रिया को उलटता है.

en: &Delete
hi: मिटाएँ (&D)

en: Delete selected object
hi: चयनित वस्तु को मिटाएँ

en: Deletes currently selected object.
hi: वर्तमान चयनित वस्तु को मिटाता है.

en: Clear table contents
hi: तालिका सामग्री साफ करें

en: Clears table contents.
hi: तालिका सामग्रियाँ साफ करता है.

en: Edit Item
hi: वस्तु का संपादन करें

en: Edit currently selected item
hi: वर्तमान चयनित वस्तु को संपादित करें

en: Edits currently selected item.
hi: वर्तमान चयनित वस्तु को संपादित करता है.

en: &Insert Empty Row
hi: रिक्त पंक्ति प्रविष्ट करें (&I)

en: Insert one empty row above
hi: ऊपर एक नई पंक्ति प्रविष्ट करें

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
hi: वर्तमान चयनित तालिका पंक्ति के ऊपर एक रिक्त पंक्ति प्रविष्ट करता है.

en: &Execute
hi: चलाएँ (&E)

en: &Font...
hi: फ़ॉन्ट... (&F)

en: Change font for selected object
hi: चयनित वस्तु के फ़ॉन्ट को बदलें

en: Changes font for selected object.
hi: चयनित वस्तु के फ़ॉन्ट को बदलता है.

en: &Next Window
hi: अगला विंडो (&N)

en: Next window
hi: अगला विंडो

en: Switches to the next window.
hi: अगले विंडो पर स्विच करता है.

en: &Previous Window
hi: पिछला विंडो (&P)

en: Previous window
hi: पिछला विंडो

en: Switches to the previous window.
hi: पिछले विंडो पर स्विच करता है.

en: This shows useful tips on the use of this application.
hi: इस अनुप्रयोग के लिए उपयोगी नुस्खों को दिखाता है.

en: cannot create object - unknown object type "%1"
hi: वस्तु बना नहीं सकता - अज्ञात वस्तु क़िस्म "%1"

en: unknown object type "%1"
hi: अज्ञात वस्तु क़िस्म "%1"

en: cannot create object of type "%1"
hi: स्तु "%1" क़िस्म तैयार नहीं कर सकता

[ctx: "executing object" action]
en: executing
hi: चलाया जा रहा है

en: opening
hi: खोला जा रहा है

en: table not found
hi: तालिका नहीं मिला

en: query not found
hi: क्वैरी नहीं मिला

en: macro not found
hi: मैक्रो नहीं मिला

en: script not found
hi: स्क्रिप्ट नहीं मिला

en: object not found
hi: ऑब्जेक्ट नहीं मिला

en: cannot execute object
hi: वस्तु को चला नहीं सकता

en: cannot open object
hi: वस्तु खोल नहीं सका

en: Property Editor
hi: गुण संपादक

en: Properties
hi: गुण

en: From File...
hi: फ़ाइल से...

en: From Server...
hi: सर्वर से...

en: Save changes
hi: परिवर्तन सहेजें

en: Do you want to save changes?
hi: क्या आप परिवर्तनों को सहेजना चाहते हैं?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
hi: "%1" मोड में खोलना स्वीकार्य नहीं है

en: Help
hi: मदद

en: Shows Kexi Handbook.
hi: केएक्ज़ाई हैण्डबुक दिखाता है.

en: Shows information about Kexi application.
hi: केएक्ज़ाई अनुप्रयोग के बारे में जानकारी दिखाता है.

en: Create
hi: बनाएँ

en: External Data
hi: बाहरी डाटा

en: Tools
hi: औज़ार

en: New database
hi: नया डाटाबेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
hi: <b>खोलने के लिए मौजूदा केएक्ज़ाई परियोजना फ़ाइल चुनें:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
hi: विस्तृत (&A)

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
hi: नई परियोजना फ़ाइल में भंडारित

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
hi: नई परियोजना डाटाबेस सर्वर में भंडारित

en: Could not start Kexi application this way.
hi: इस तरह से केएक्ज़ाई अनुप्रयोग प्रारंभ नहीं किया जा सका.

en: No project name specified.
hi: कोई परियोजना नाम उल्लेखित नहीं है.

en: Open External File
hi: बाहरी फ़ाइल ख़ोलें

en: Column %1
hi: स्तम्भ %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
hi: क़िस्म

en: Primary Key
hi: प्राथमिक कुंजी

en: Text encoding:
hi: पाठ एनकोडिंग:

en: Always use this encoding in similar situations
hi: समान परिस्थितियों में हमेशा यही एनकोडिंग प्रयोग करें

en: Select Location for Source Database
hi: स्रोत डाटाबेस के लिए स्थान चुनें

en: Select Source Database
hi: स्रोत डाटाबेस चुनें

en: Advanced Options
hi: विस्तृत विकल्प

en: Importing
hi: आयात किया जा रहा है

en: Success
hi: सफलता

en: Select source database you wish to import:
hi: जो डाटाबेस आप आयात करना चाहते हैं उसे चुनें:

en: Failure
hi: असफलता

en: No appropriate migration driver found.
hi: कोई उपयुक्त माइग्रेशन ड्राइवर नहीं मिला.

en: No project available.
hi: कोई परियोजना उपलब्ध नहीं.

en: Destination database type:
hi: गंतव्य डाटाबेस क़िस्म:

en: Database project stored in a file
hi: डाटाबेस परियोजना फ़ाइल में भंडारित है

en: Database project stored on a server
hi: डाटाबेस परियोजना सर्वर में भंडारित

en: Select Destination Database Type
hi: गंतव्य डाटाबेस क़िस्म चुनें

en: Open imported project
hi: आयातित परियोजना खोलें

en: Select source database filename.
hi: स्रोत डाटाबेस फ़ाइलनाम चुनें.

en: Select source database.
hi: स्रोत डाटाबेस चुनें.

en: Could not import database. This type is not supported.
hi: डाटाबेस आयात नहीं किया जा सका. यह क़िस्म समर्थित नहीं है.

en: Importing in progress...
hi: आयात प्रगति में...

en: No help is available for this page.
hi: इस पृष्ठ के लिए कोई मदद उपलब्ध नहीं है.

en: Here you can choose the location to import data from.
hi: डाटा को आयात करने के लिए यहाँ पर आप डाटाबेस का स्थान चुन सकते हैं.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
hi: डाटा को आयात करने के लिए यहाँ पर आप वास्तविक डाटाबेस चुन सकते हैं.

en: Here you can choose the location to save the data.
hi: यहाँ पर आप डाटा को सहेजने के लिए स्थान चुन सकते हैं.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
hi: यहाँ पर आप डाटा को नए डाटाबेस नाम से सहेजने के लिए स्थान को चुन सकते हैं.

en: No data source could be assigned for this widget.
hi: इस विजेट के लिए कोई डाटा स्रोत आबंटित नहीं किया जा सकता.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
hi: बहुत से विजेटों के लिए कोई डाटा स्रोत आबंटित नहीं किया जा सकता.

en: Go to selected form's data source
hi: चयनित फ़ॉर्म के डाटा स्रोत में जाएँ

en: Data Source
hi: डाटा स्रोत

en: Frame Color
hi: फ्रेम रंग

en: Show Form UI Code
hi: यूआई कोड से दिखाएँ

en: Original
hi: असली

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
hi: फ़ॉर्म

[ctx: tooltip]
en: Create new form
hi: नया फ़ॉर्म बनाता है

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
hi: नया फ़ॉर्म बनाता है.

en: Clear Widget Contents
hi: विजेट सामग्रियाँ साफ करें

en: Edit Tab Order...
hi: टैब अनुक्रम संपादित करें...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
hi: विजेट को सामने लाएँ

en: Send Widget to Back
hi: विजेट को पीछे भेजें

en: Align Widgets Position
hi: विजेट स्थान जमाएँ

en: To Left
hi: बाएँ की तरफ

en: To Right
hi: दाएँ की तरफ

en: To Top
hi: शीर्ष में

en: To Bottom
hi: तल में

en: To Grid
hi: ग्रिड में

en: Adjust Widgets Size
hi: विजेट आकार को एडजस्ट करें

en: To Fit
hi: पृष्ठ के अनुरूप

en: To Shortest
hi: सबसे छोटे में

en: To Tallest
hi: सबसे ऊंचे में

en: To Narrowest
hi: सबसे संकरे में

en: To Widest
hi: सबसे चौड़े में

en: Widgets
hi: विजेट्स

en: Click to show actions for this image box
hi: इस छवि बक्से के लिए क्रियाएँ दिखाने के लिए क्लिक करें

en: A multiline text editor
hi: बहुपंक्ति पाठ संपादक

en: A widget for displaying text
hi: पाठ प्रदर्शित करने के लिए एक विजेट

en: A widget for displaying images
hi: छवियों को प्रदर्शित करने के लिए एक विजेट

en: A combo box widget
hi: एक कॉम्बो बक्सा विजेट

en: A check box with text label
hi: पाठ लेबल युक्त चेक बक्सा

en: Line
hi: पंक्ति

en: A line to be used as a separator
hi: विभाजक के रूप में इस्तेमाल करने के लिए एक लकीर

en: Insert &Vertical Line
hi: खड़ी लकीर प्रविष्ट करें (&V)

en: Format
hi: फॉर्मेट

en: Date
hi: तारीख़

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
hi: वर्णन

en: Form Name
hi: फ़ॉर्म नाम

en: On Click
hi: क्लिक करने पर

en: On Click Option
hi: क्लिक करने पर विकल्प

en: Auto Tab Order
hi: स्वतः टैब अनुक्रम

en: Editor Type
hi: संपादक क़िस्म

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
hi: बहुपंक्ति पाठ

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
hi: नीचे दिखाई देती सूची

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
hi: छवि

en: Size
hi: आकार

en: Image
hi: छवि

en: Scaled Contents
hi: स्केल की गई सामग्रियाँ

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
hi: ड्रॉप-डाउन बटन
    दिखाई दे

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
hi: संपादन योग्य

[ctx: For Text Format]
en: Log
hi: लॉग

en: Word Wrapping
hi: शब्द रैपिंग

en: Links Underlined
hi: कड़ियाँ रेखांकित

en: A container to group some widgets
hi: कुछ विजेटों को समूहबद्ध करने के लिए एक कंटेनर

en: &Image
hi: छवि (&I)

en: &Assign Action...
hi: कार्य आबंटित करें... (&A)

en: Enter a new title for the current page:
hi: वर्तमान पृष्ठ के लिए नया शीर्षक प्रविष्ट करें:

en: Copy
hi: नक़ल

en: Export
hi: निर्यात

en: Copying data from table:
hi: तालिका में से डाटा नक़ल किया जा रहा है:

en: Exporting data from table:
hi: तालिका में से डाटा निर्यात करें:

en: Exporting data from query:
hi: क्वैरी में से डाटा निर्यात किया जा रहा है:

en: Could not open data for exporting.
hi: निर्यात के लिए डाटा खोल नहीं सका.

en: (rows: %1, columns: %2)
hi: (पंक्ति: %1, स्तम्भ: %2)

en: (columns: %1)
hi: (स्तम्भ: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
hi: उस फ़ाइल का नाम भरें जिसमें आप डाटा सहेजना चाहते हैं

en: To CSV file:
hi: सीएसवी फ़ाइल में:

en: Delimiter:
hi: डेलिमिटर

en: Text quote:
hi: पाठ उद्धरण:

en: Add column names as the first row
hi: स्तम्भ नाम को प्रथम पंक्ति के रूप में जोड़ें

en: Defaults
hi: डिफ़ॉल्ट्स

en: Always use above options for exporting
hi: निर्यात के लिए हमेशा ऊपर के विकल्पों का प्रयोग करें

en: Copying
hi: नक़ल किया जा रहा है

en: Exporting
hi: निर्यात किया जा रहा है

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
hi: डाटा सेट में कोई पंक्ति नहीं है. क्या आप रिक्त तालिका आयात करना चाहते हैं?

en: No database connection available.
hi: कोई डााटाबेस कनेक्शन उपलब्ध नहीं है.

en: Please choose other name.
hi: कृपया अन्य नाम चुनें

en: Preview of data from file:
hi: फ़ाइल से डाटा पूर्वावलोकन करें:

en: Primary key
hi: प्राथमिक कुंजी

en: Ignore duplicated delimiters
hi: अनुकृति डेलिमीटर्स को नज़र अंदाज़ करें

en: First row contains column names
hi: प्रथम पंक्ति में स्तम्भ नाम सम्मिलित हैं

en: Start at line (1-%1):
hi: पंक्ति पर प्रारंभ (1-%1):

en: Start at line:
hi: पंक्ति पर प्रारंभः

en: Column
hi: स्तम्भ

en: None
hi: कुछ नहीं

en: Format for column %1:
hi: स्तम्भ %1 हेतु फ़ॉर्मेट:

[ctx: Text type for column]
en: Text
hi: पाठ

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
hi: क्रमांक

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
hi: मुद्रा

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
hi: (पंक्तियाँ: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
hi: (पंक्तियाँ: %1 से अधिक)

en: Not all rows are visible on this preview
hi: इस पूर्वावलोकन में सभी पंक्तिया दृष्टिगोचर नहीं होंगी

en: Always use this encoding when importing CSV data files
hi: जब सीएसवी डाटा फ़ाइलें आयात की जा रही हों तो हमेशा यही एनकोडिंग प्रयोग करें

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
hi: पाठ मूल्यों में से आगे व पीछे के रिक्त जगहों को हटाएँ

en: Comma ","
hi: विराम ","

en: Semicolon ";"
hi: अर्ध विराम ";"

en: Tabulator
hi: टेबुलेटर

en: Space " "
hi: खाली जगह " "

en: Other
hi: अन्य

en: Query Columns
hi: स्तम्भ क्वैरी करें

en: Describes field name or expression for the designed query.
hi: डिजाइन किए गए क्वैरी के लिए क्षेत्र नाम या एक्सप्रेशन वर्णित करता है.

en: Table
hi: तालिका

en: Describes table for a given field. Can be empty.
hi: दिए गए क्षेत्र के लिए तालिका वर्णित करता है. यह रिक्त हो सकता है.

en: Visible
hi: दृष्टिगोचर

en: Describes visibility for a given field or expression.
hi: दिए गए क्षेत्र या एक्सप्रेशन के लिए दृष्टिगोचरता वर्णित करता है.

en: Sorting
hi: क्रमबद्ध करने में

en: Describes a way of sorting for a given field.
hi: दिए गए क्षेत्र के लिए छंटाई का तरीका वर्णित करें.

en: Ascending
hi: बढ़ते क्रम में

en: Descending
hi: घटते क्रम में

en: Criteria
hi: मापदण्ड

en: Describes the criteria for a given field or expression.
hi: दिए गए क्षेत्र या एक्सप्रेशन के लिए मापदण्ड वर्णित करें.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
hi: डाटा दृश्य में स्विच नहीं कर सकता क्योंकि क्वैरी डिजाइन रिक्त है.
    पहले, कृपया अपना डिजाइन बनाएँ.

en: Query definition loading failed.
hi: क्वैरी परिभाषा लोड करने में असफल.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
hi: एक्सप्र

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
hi: आइडेंटिफ़ायर को अक्षर या '_' संकेत के साथ प्रारंभ होना चाहिए

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
hi: बहु स्तम्भ %1 के लिए छंटाई सेट नहीं किया जा सकता

en: Alias
hi: अलियास

en: SQL Query Text
hi: एसक्यूएल क्वैरी पाठ

en: Check Query
hi: क्वैरी जांचें

en: Checks query for validity.
hi: क्वैरी को सत्यापन के लिए जाँचता है.

en: The query is correct
hi: क्वैरी सही है

en: The query is incorrect
hi: क्वेरी गलत है

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
hi: क्वैरी

[ctx: tooltip]
en: Create new query
hi: नई क्वेरी बनाएँ

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
hi: नई क्वैरी बनाता है.

en: SQL
hi: एसक्यूएल

en: Query executing failed.
hi: क्वैरी चलाने में असफल.

[ctx: tooltip]
en: Create new report
hi: नई रिपोर्ट बनाएँ

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
hi: नई रिपोर्ट बनाता है.

en: Print
hi: छापें

en: &Import...
hi: आयात... (&I)

en: Bound column:
hi: बाउन्ड स्तम्भ:

en: Visible column:
hi: दृष्टिगोचर स्तम्भ:

en: No field selected
hi: कोई क्षेत्र चयनित नहीं

en: Additional information about the field
hi: क्षेत्र के बारे में अतिरिक्त जानकारी

en: Field Caption
hi: क्षेत्र शीर्षक

en: Describes caption for the field
hi: क्षेत्र के लिए शीर्षक वर्णित करता है

en: Data Type
hi: डाटा क़िस्म

en: Describes data type for the field
hi: क्षेत्र के लिए डाटा क़िस्म वर्णित करता है

en: Comments
hi: टिप्पणियाँ

en: Describes additional comments for the field
hi: क्षेत्र के लिए अतिरिक्त टिप्पणी वर्णित करता है

en: Subtype
hi: उपक़िस्म

[ctx: Image object type]
en: Image
hi: छवि

en: Unsigned Number
hi: अहस्तांतरित संख्या

en: Precision
hi: परिशुद्धता

en: Visible Decimal Places
hi: दृश्यमय दशमलव स्थान

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
hi: स्वतः

en: Default Value
hi: डिफ़ॉल्ट मान

en: Unique
hi: बेजोड़

en: Required
hi: आवश्यक

en: Allow Zero
    Size
hi: शून्य स्वीकारें
    आकार

en: Autonumber
hi: स्वतःसंख्या

en: Indexed
hi: इंडैक्स्ड

en: Bound Column
hi: बाउण्ड स्तम्भ

en: Visible Column
hi: दृष्टिगोचर स्तम्भ

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
hi: डाटा दृश्य में स्विच नहीं कर सकता क्योंकि तालिका डिजाइन रिक्त है.
    पहले, कृपया अपना डिजाइन बनाएँ.

en: Setting Autonumber Field
hi: स्वतःसंख्या क्षेत्र सेट करना

en: You should enter field caption.
hi: आपको क्षेत्र शीर्षक प्रविष्ट करना होगा.

[ctx: Identifier%1]
en: Id%1
hi: आईडी%1

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
hi: रिक्त पंक्ति

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
hi: तालिका

[ctx: tooltip]
en: Create new table
hi: नई तालिका बनाएँ

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
hi: नई तालिका बनाता है.

en: Lookup column
hi: स्तम्भ देखें

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
hi: स्तम्भ के अवरोध नॉट नल तथा नॉट एमप्टी के रूप में डिक्लेयर हैं.

en: Do you want to clear the contents of table %1?
hi: क्या आप तालिका %1 की सामग्री को साफ करना चाहते हैं?

en: Correct changes
hi: परिवर्तन सुधारें

en: NAME
hi: नाम

en: Field Name
hi: फील्ड नाम

en: * (All Columns)
hi: * (सभी स्तम्भ)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
hi: डिफ़ॉल्ट: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
hi: सर्वर जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
hi: जोड़ें...(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

en: Add a new database connection
hi: नया डाटाबेस कनेक्शन जोड़ें

en: Edit selected database connection
hi: चयनित डाटाबेस कनेक्शन संपादित करें

en: File
hi: फ़ाइल

en: Add database connection
hi: डाटाबेस कनेक्शन जोड़ें

en: Save changes made to this database connection
hi: इस डाटाबेस कनेक्शन में किए गए परिवर्तनों को सहेजें

en: Define Query...
hi: क्वैरी पारिभाषित करें...

en: Load database list from the server
hi: सर्वर से डाटाबेस सूची लोड करें

en: Save all changes made to this connection information
hi: इस कनेक्शन जानकारी में किए गए सभी परिवर्तनों को सहेजें

en: Test database connection
hi: डाटाबेस कनेक्शन जांचें

en: Database Connection
hi: डाटाबेस कनेक्शन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
hi: डाटाबेस

en: Parameters
hi: पैरामीटर्स

en: Details
hi: विवरण

en: Open Database Connection
hi: डाटाबेस कनेक्शन खोलें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
hi: प्रमाणीकरण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
hi: उपयोक्ता नाम: (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
hi: पासवर्ड: (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
hi: नाम: (&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
hi: डाटाबेस सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
hi: इंजिन: (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
hi: स्थानीय सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
hi: रिमोट सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
hi: होस्टनामः (&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
hi: पोर्टः

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
hi: टीसीपी आईपी/पोर्ट के बदले सॉकेट फ़ाइल प्रयोग करें (&f)

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
hi: डिफ़ॉल्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
hi: वर्णनः (&D)

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
hi: (अविशिष्ट)

en: &Open
hi: खोलें (&O)

en: Name:
hi: नाम:

en: Enter a filename.
hi: कोई फ़ाइलनाम भरें.

en: Do you want to replace it?
hi: क्या आप इसे बदलना चाहते हैं?

en: Caption:
hi: शीर्षक:

en: Please enter the name.
hi: कृपया नाम भरें:

en: Please enter the caption.
hi: कृपया शीर्षक प्रविष्ट करें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
hi: फ़ाइल में भंडारित परियोजनाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
hi: डाटाबेस सर्वर में भंडारित परियोजनाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
hi: <b>वहाँ पर परियोजना फ़ााइलें हैं जिन्हें आपने हाल ही में खोला है.</b> उसे चुनें जिसे आप खोलना चाहते हैं:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
hi: परियोजना नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
hi: कनेक्शन

[ctx: Boolean False - No]
en: No
hi: नहीं

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
hi: हाँ

en: Overwrite
hi: मिटाकर लिखें

en: Open object
hi: वस्तु खोलें

en: Opens object selected in the list.
hi: सूची में चयनित वस्तुओं को खोलता है.

en: Delete object
hi: वस्तु मिटाएँ

en: Deletes the object selected in the list.
hi: सूची में चयनित वस्तु को मिटाता है.

en: Rename object
hi: ऑब्जेक्ट को नया नाम दें

en: Renames the object selected in the list.
hi: सूची में चयनित वस्तुओं का नाम बदलता है.

en: &Design
hi: डिज़ाइन (&D)

en: Design object
hi: वस्तु का डिज़ाइन बनाएँ

en: Starts designing of the object selected in the list.
hi: सूची में चयनित वस्तु की डिजाइनिंग प्रारंभ करता है.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
hi: डाटा तालिका के रूप में फ़ाइल मे... (&F)

en: Export data to a file
hi: डाटा को एक फ़ाइल में निर्यात करें

en: &Hide Selected Table/Query
hi: चयनित तालिका / क्वैरी को छुपाएं (&H)

en: &Open Selected Table/Query
hi: चयनित तालिका/क्वैरी को खोलें (&O)

en: Table:
hi: सारणीः

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
hi: प्रविष्ट (&I)

en: &Hide Table
hi: तालिका छुपाएँ (&H)

en: &Append Field
hi: क्षेत्र आगे जोड़ें (&A)

en: &Append Fields
hi: क्षेत्रों को आगे जोड़ें (&A)

en: &Open Table
hi: तालिका खोलें (&O)

en: &Design Table
hi: तालिका ढांचा बनाएँ (&D)

en: Relationship
hi: संबन्ध

en: Click to show available actions for this cell
hi: इस कक्ष के लिए उपलब्ध क्रियाओं को दिखाने के लिए क्लिक करें

en: Insert From &File...
hi: फ़ाइल से प्रविष्ट करें... (&F)

en: &Clear
hi: साफ (&C)

en: &Don't Replace
hi: बदलें नहीं (&D)

en: Editing indicator
hi: संपादन सूचक
