kexi - en to hi translation catalogue (490 entries)

en: &No View
hi: कोई दृस्य नइ (&N)

en: &Data View
hi: डाटा दृस्य (&D)

en: D&esign View
hi: डिजाइन दृस्य (&e)

en: &Text View
hi: पाठ दृस्य (&T)

en: &Unknown
hi: अग्यात (&U)

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
hi: ये फंक्सन अनुपरयोग %2 के %1 संस्करन बर नइ मिलत हे.

en: Adam Pigg
hi: एडम पिग

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
hi: स्क्रिप्टिंग माड्यूल (केआरओएसएस), पायथन लैंगुएज बाइंडिंग, डिजाइन

en: Sebastian Sauer
hi: सेबेस्टियन साए

en: Sharan Rao
hi: सरन राव

en: Martin Ellis
hi: मार्टिन एलिस

en: Christian Nitschkowski
hi: क्रिस्चियन नित्सच्कोव्स्की

en: Graphics effects, helper dialogs
hi: ग्राफिक प्रभाव, हेल्पर गोठ

en: Former project maintainer & developer
hi: पूर्व परियोजना संभाल अउ विकास

en: Lucijan Busch
hi: लुसिजान बुच

en: Former developer
hi: पूर्व डेवलपर

en: Peter Simonsson
hi: पीटर साइमन्सन

en: Joseph Wenninger
hi: जोसफ वेननिंगर

en: Original Form Designer, original user interface & much more
hi: मूल फारम डिजाइनर, असली कमइया इंटरफेस अउ दुसरा अधिक

en: CQL++, SQL assistance
hi: सीक्यूएल++, एसक्यूएल सहयोग

en: Seth Kurzenberg
hi: सेथ कुर्जेनबर्ग

en: Laurent Montel
hi: लारेंट मोंटेल

en: Original code cleanings
hi: मूल कोड साफसफाई

en: Bugfixes, original Table Widget
hi: बगफिक्सेस, असली टेबल विजेट

en: Till Busch
hi: टिल बुच

en: Daniel Molkentin
hi: डेनियल माल्केनटिन

en: Initial design improvements
hi: सुरू के डिजाइन सुधार

en: Icons and user interface research
hi: चिनहा अउ कमइया-इंटरफेस सोध

en: Kristof Borrey
hi: क्रिस्टाफ बोरे

en: Coffee sponsoring
hi: काफी प्रायोजक

en: Tomas Krassnig
hi: टामस क्रासनिग

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
hi: बहुत से बग रपट, उपयोगिता जांच, तकनीकी समर्थन

en: Paweł Wirecki / OpenOffice Polska
hi: पावेल विरेकी / ओपनआफिस पोल्स्का

en: Unknown error
hi: अग्यात गलती

en: Details:
hi: विवरन:

en: Object could not be opened in Data View.
hi: चीज ल डाटा दृस्य मं  खोले नइ जा सकिस.

en: Do you want to open it in Text View?
hi: का आप मन एला पाठ दृस्य मं खोलना चाहू?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
hi: चीज

en: Could not load object's definition.
hi: चीज के परिभासा लोड नइ कर सकिस.

en: Object design may be corrupted.
hi: ओब्जैक्ट डिजाइन हो सकथे खराब हे.

en: Could not load object's data.
hi: चीज के डाटा लोड नइ कर सकिस.

en: Could not set empty name for this object.
hi: ये चीज बर खाली नाम सेट नइ कर सकिस.

en: Project major version
hi: परियोजना के मेजर संस्करन

en: Project minor version
hi: परियोजना के माइनर संस्करन

en: Project caption
hi: परियोजना कैप्सन

en: Project description
hi: परियोजना वर्नन

en: This project is opened as read only.
hi: ये परियोजना सिरिफ पढ़े जइसन खुले हे.

en: &Ascending
hi: बढ़ते क्रम से (&A)

en: Sort data in ascending order
hi: डाटा बढ़ते क्रम मं छांटव

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
hi: डाटा ल बढ़ते अनुक्रम मं छांटथे  (ए से जेड अउ ० से ९). चुने गे खंभा के डाटा छंटाई के लिए परयोग मं ले जाही.

en: &Descending
hi: घटते क्रम से (&D)

en: Sort data in descending order
hi: डाटा घटते क्रम मं छांटव

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
hi: डाटा ल घटते अनुक्रम मं छांटथे  (ए से जेड अउ ० से ९). चुने गे खंभा के डाटा छंटाई के लिए परयोग मं ले जाही.

en: Switch to data view
hi: डाटा दृस्य मं स्विच करव

en: Switches to data view.
hi: डाटा दृस्य मं स्विच करथे .

en: Switch to design view
hi: डिजाइन दृस्य मं स्विच करव

en: Switches to design view.
hi: डिजाइन दृस्य मं स्विच करथे .

en: Switch to text view
hi: पाठ दृस्य मं स्विच करव

en: Switches to text view.
hi: पाठ दृस्य मं स्विच करथे .

en: Save
hi: सहेजव

en: Save current design
hi: अभी हाल के डिजाइन सहेजव

en: Saves changes made to the current design.
hi: अभी हाल के डिजाइन मं करे बदलाव मन ल सहेजथे .

en: Data
hi: डाटा

en: Design
hi: डिजाइन

en: Save Changes
hi: बदलाव सहेजव

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
hi: डिजाइन बदल गे हे. अउ दृस्य मं स्विच करे से पहिली आप मन ल एला सहेज ले चाही.

en: Switching to other view failed (%1).
hi: अऊ दूसर दृस्य मं स्विच करना फेल (%1).

en: Saving object's definition failed.
hi: चीज के परिभासा सहेजे मं फेल.

en: Saving object's data failed.
hi: चीज के डाटा सहेजे मं फेल.

en: Page %1
hi: पेज %1

en: Signal
hi: सिग्नल

en: Receiver
hi: पाने वाला

en: The signal/slot arguments are not compatible.
hi: सिगनल/स्लाट आर्गुमेंट कम्पेटिबल नइ हे.

en: New &Subitem
hi: नवा सबआइटम (&S)

en: Caption
hi: सीर्सक

en: Width
hi: चौड़ाई

en: Clickable
hi: किलिक करे जा सके

en: Form
hi: फार्म

en: No Buddy
hi: कोई बड्डी नइ

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
hi: आड़ी जमावट

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
hi: खड़ी जमावट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
hi: नाम

en: Text
hi: पाठ

en: Background Pixmap
hi: पिछोत अंगना पिक्समेप

en: Geometry
hi: ज्यामिति

en: Size Policy
hi: आकार पालिसी

en: Frame
hi: ढांचा

en: Mid Frame Width
hi: मध्य फरमा चौड़ाई

en: Palette Foreground
hi: पैलेट आगू तरफ

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
hi: समान रुप से जेवनी-डेरी

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
hi: डब्बा

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
hi: पाप अप

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
hi: मेन्यूपट्टी

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
hi: संकन

en: Always Off
hi: हमेसा बंद

en: Always On
hi: हमेसा चालू

en: No action
hi: कोई काम नइ

en: Application actions
hi: अनुपरयोग काम

en: Open in Data View
hi: डाटा दृस्य मं खोलव

en: Execute
hi: चलाव

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
hi: फाइल मं डाटा टेबल
    के रूप मं निर्यात करव

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
hi: क्लिपबोर्ड में
    डाटा टेबल के रूप मं नकल करव

en: Open in Design View
hi: डिजाइन दृस्य मं खोलव

en: Open in Text View
hi: पाठ दृस्य मं खोलव

en: Close View
hi: दृस्य बन्द करव

en: Action category:
hi: काम वर्ग:

en: Action to execute:
hi: चलाय बर काम:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
hi: आबंटित करव (&A)

en: Assign action
hi: काम आबंटित करव

en: Bold
hi: गाढ़ा

en: Italic
hi: ईटैलिक

en: Underline
hi: रेखांकित

en: Left Align
hi: डेरी पंक्तिबद्ध

en: Move widget up
hi: विजेट ऊपर खिसकाव

en: Handle tab order automatically
hi: टैब अनुक्रम अपने अपन हेंडल करव

en: Cancel
hi: खारिज करव

en: (All fields)
hi: (सब्बो छेत्र)

en: (Current field)
hi: (अभी हाल के छेत्र)

en: The search item was not found
hi: ढूंढी जा रही चीज नइ मिलिस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
hi: खोजव: (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
hi: खोजव: (&n)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
hi: बदले मं पूछव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
hi: जोड़ (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
hi: बदलव (&R)

en: Close the current tab
hi: अभी हाल के टैब बंद करव

en: Create a new project
hi: नवा प्रोजेक्ट बनाइसं

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
hi: नवा परियोजना बनाथे . अभी हाल के मं खुले परियोजना प्रभावित नइ होती.

en: Open an existing project
hi: अभी हाल के परियोजना खोलथे

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
hi: अभी हाल के परियोजना खोलथे . अभी हाल के मं खुले परियोजना प्रभावित नइ होती.

en: Save object changes
hi: चीज मं करे बदलाव मन ल सहेजव

en: Saves object changes from currently selected window.
hi: अभी हाल के मं चुने गे विंडो मं से चीज बदलाव मन ल सहेजथे .

en: Save &As...
hi: अइसन सहेजव (&A)

en: Save object as
hi: चीज अइसन सहेजव

en: Close the current project
hi: अभी हाल के परियोजना बन्द करव

en: Closes the current project.
hi: अभी हाल के परियोजना बन्द करथे .

en: &Import Database...
hi: डाटाबेस आयात करव... (&I)

en: Import entire database as a Kexi project
hi: पूरा डाटाबेस केएक्जाई परियोजना के रूप मं आयात करव

en: Imports entire database as a Kexi project.
hi: पूरा डाटाबेस केएक्जाई परियोजना के रूप मं आयात करथे .

en: &Compact Database...
hi: डाटाबेस सघन (काम्पैक्ट) करव... (&C)

en: Compact the current database project
hi: अभी हाल के डाटाबेस परियोजना ल सघन (काम्पैक्ट) करथे

en: Import table data from a file
hi: कोनो फाइल से टेबल डाटा आयात करव

en: Imports table data from a file.
hi: फाइल से टेबल डाटा आयात करथे .

en: Paste clipboard data as a table
hi: टेबल के रूप मं क्लिपबोर्ड डाटा चिपकाव

en: Copy selected table or query data to clipboard
hi: चुने गे टेबल या क्वैरी डाटा ल क्लिपबोर्ड मं नकल करव

en: Copies selected table or query data to clipboard.
hi: चुने गे टेबल या क्वैरी डाटा ल क्लिपबोर्ड मं नकल करथे .

en: Reverts the most recent editing action.
hi: अति अभी हाल के संपादन काम ल उलटथे .

en: Reverts the most recent undo action.
hi: अति अभी हाल के पहिली जइसन (अनडू) काम ल उलटथे .

en: &Delete
hi: मेटाव (&D)

en: Delete selected object
hi: चुने गे चीज ल मेटाव

en: Deletes currently selected object.
hi: अभी हाल के चुने गे चीज ल मिटाथे .

en: Clear table contents
hi: टेबल सामान साफ करव

en: Clears table contents.
hi: टेबल सामग्रियाँ साफ करथे .

en: Edit Item
hi: चीज के संपादन करव

en: Edit currently selected item
hi: अभी हाल के चुने गे चीज ल संपादित करव

en: Edits currently selected item.
hi: अभी हाल के चुने गे चीज ल संपादित करथे .

en: &Insert Empty Row
hi: खाली लकीर भरव (&I)

en: Insert one empty row above
hi: ऊपर एक नवा लकीर भरव

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
hi: अभी हाल के चुने गे टेबल लकीर के ऊपर एक खाली लकीर भरव करथे .

en: &Execute
hi: चलाव (&E)

en: &Font...
hi: फोंट... (&F)

en: Change font for selected object
hi: चुने गे चीज के फोंट ल बदलव

en: Changes font for selected object.
hi: चुने गे चीज के फोंट ल बदलथे .

en: &Next Window
hi: अगला विंडो (&N)

en: Next window
hi: अगला विंडो

en: Switches to the next window.
hi: अगले विंडो मं स्विच करथे .

en: &Previous Window
hi: पिछला विंडो (&P)

en: Previous window
hi: पिछला विंडो

en: Switches to the previous window.
hi: पिछले विंडो मं स्विच करथे .

en: This shows useful tips on the use of this application.
hi: ये अनुपरयोग बर उपयोगी नुस्खों ल देखाथे .

en: cannot create object - unknown object type "%1"
hi: चीज बना नइ सकिस - अग्यात चीज किसिम "%1"

en: unknown object type "%1"
hi: अग्यात चीज किसिम "%1"

en: cannot create object of type "%1"
hi: स्तु "%1" किसिम तैयार नइ कर सके

[ctx: "executing object" action]
en: executing
hi: चलावत हे

en: opening
hi:  खोलत हे

en: table not found
hi: टेबल नइ मिलिस

en: query not found
hi: क्वैरी नइ मिलिस

en: macro not found
hi: मैक्रो नइ मिलिस

en: script not found
hi: स्क्रिप्ट नइ मिलिस

en: object not found
hi: आब्जेक्ट नइ मिलिस

en: cannot execute object
hi: चीज ल चला नइ सकिस

en: cannot open object
hi: चीज खोल नइ सकिस

en: Property Editor
hi: गुन संपादक

en: Properties
hi: गुन

en: From File...
hi: फाइल से...

en: From Server...
hi: सर्वर से...

en: Save changes
hi: बदलाव सहेजव

en: Do you want to save changes?
hi: का आप मन बदलाव मन ल सहेजना चाहथो ?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
hi: "%1" मोड मं खोलना स्वीकार नइ हे

en: Help
hi: मदद

en: Shows Kexi Handbook.
hi: केएक्जाई हेन्डबुक देखाथे .

en: Shows information about Kexi application.
hi: केएक्जाई अनुपरयोग परिचय जानकारी देखाथे .

en: Create
hi: बनाव

en: External Data
hi: बाहिरी डाटा

en: Tools
hi: औजार

en: New database
hi: नवा डाटाबेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
hi: <b>खोले बर अभी हाल के केएक्जाई परियोजना फाइल चुनव:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
hi: विस्तृत (&A)

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
hi: नवा परियोजना फाइल मं भंडारित

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
hi: नवा परियोजना डाटाबेस सर्वर मं भंडारित

en: Could not start Kexi application this way.
hi: ये जइसन से केएक्जाई अनुपरयोग चालू नइ कर सकिस.

en: No project name specified.
hi: कोई परियोजना नाम निरधारित नइ हे.

en: Open External File
hi: बाहिरी फाइल खोलें

en: Column %1
hi: खंभा %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
hi: किसिम

en: Primary Key
hi: प्राथमिक कुंजी

en: Text encoding:
hi: पाठ एनकोडिंग:

en: Always use this encoding in similar situations
hi: समान हालत मं हमेसा यही एनकोडिंग परयोग करव

en: Select Location for Source Database
hi: स्रोत डाटाबेस बर जगह चुनव

en: Select Source Database
hi: स्रोत डाटाबेस चुनव

en: Advanced Options
hi: विस्तृत विकल्प

en: Importing
hi: आयात करत हे

en: Success
hi: सफलता

en: Select source database you wish to import:
hi: जो डाटाबेस आप मन आयात करना चाहथो ओला चुनव:

en: Failure
hi: फेल

en: No appropriate migration driver found.
hi: कोई उपयुक्त माइग्रेसन ड्राइवर नइ मिलिस.

en: No project available.
hi: कोई परियोजना नइ मिलत.

en: Destination database type:
hi: गंतव्य डाटाबेस किसिम:

en: Database project stored in a file
hi: डाटाबेस परियोजना फाइल मं भरे हो

en: Database project stored on a server
hi: डाटाबेस परियोजना सर्वर मं भंडारित

en: Select Destination Database Type
hi: गंतव्य डाटाबेस किसिम चुनव

en: Open imported project
hi: आयातित परियोजना खोलव

en: Select source database filename.
hi: स्रोत डाटाबेस फाइलनाम चुनव.

en: Select source database.
hi: स्रोत डाटाबेस चुनव.

en: Could not import database. This type is not supported.
hi: डाटाबेस आयात नइ कर सकिस. ए किसिम समर्थित नइ हे.

en: Importing in progress...
hi: आयात प्रगति में...

en: No help is available for this page.
hi: ये पेज बर कोनो मदद नइ मिलत हे.

en: Here you can choose the location to import data from.
hi: डाटा ल आयात करे बर इहां आप मन डाटाबेस के जगह चुन सकथो .

en: Here you can choose the actual database to import data from.
hi: डाटा ल आयात करे बर इहां आप मन सही डाटाबेस चुन सकथो .

en: Here you can choose the location to save the data.
hi: इहां आप मन डाटा ल सहेजे बर जगह चुन सकथो .

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
hi: इहां आप मन डाटा ल नवा डाटाबेस नाम से सहेजे बर जगह ल चुन सकथो .

en: No data source could be assigned for this widget.
hi: ये विजेट बर कोनो डाटा स्रोत आबंटित नइ कर सकिस.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
hi: बहुत से विजेटों बर कोनो डाटा स्रोत आबंटित नइ कर सकिस.

en: Go to selected form's data source
hi: चुने गे फारम के डाटा स्रोत मं जाव

en: Data Source
hi: डाटा स्रोत

en: Frame Color
hi: फ्रेम रंग

en: Show Form UI Code
hi: यूआई कोड से देखाव

en: Original
hi: असली

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
hi: फारम

[ctx: tooltip]
en: Create new form
hi: नवा फारम बनाथे

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
hi: नवा फारम बनाथे .

en: Clear Widget Contents
hi: विजेट सामग्रियाँ साफ करव

en: Edit Tab Order...
hi: टैब अनुक्रम संपादित करव...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
hi: विजेट ल सामने लाव

en: Send Widget to Back
hi: विजेट ल पीछू भेजव

en: Align Widgets Position
hi: विजेट जगह जमाव

en: To Left
hi: डेरी के तरफ

en: To Right
hi: जेवनी के तरफ

en: To Top
hi: सीर्स में

en: To Bottom
hi: तल में

en: To Grid
hi: ग्रिड में

en: Adjust Widgets Size
hi: विजेट आकार ल एडजस्ट करव

en: To Fit
hi: पेज के जइसन

en: To Shortest
hi: सबसे छोटे में

en: To Tallest
hi: सबसे ऊंचे में

en: To Narrowest
hi: सबसे संकरे में

en: To Widest
hi: सबसे चौड़े में

en: Widgets
hi: विजेट्स

en: Click to show actions for this image box
hi: ये फोटू डब्बा बर काम देखाय बर किलिक करव

en: A multiline text editor
hi: बहुलकीर पाठ संपादक

en: A widget for displaying text
hi: पाठ प्रदर्सित करे बर एक विजेट

en: A widget for displaying images
hi: फोटू मन ल प्रदर्सित करे बर एक विजेट

en: A combo box widget
hi: एक काम्बो डब्बा विजेट

en: A check box with text label
hi: पाठ लेबल सहित चेक डब्बा

en: Line
hi: पंक्ति

en: A line to be used as a separator
hi: विभाजक के रूप मं उपयोग करे बर एक लकीर

en: Insert &Vertical Line
hi: खड़ी लकीर भरव (&V)

en: Format
hi: फार्मेट

en: Value
hi: मान

en: Date
hi: तारीक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
hi: वर्नन

en: Form Name
hi: फारम नाम

en: On Click
hi: किलिक करे पर

en: On Click Option
hi: किलिक करे मं विकल्प

en: Auto Tab Order
hi: अपने अपन टैब अनुक्रम

en: Editor Type
hi: संपादक किसिम

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
hi: बहुलकीर पाठ

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
hi: नीचे दिखाई देती सूची

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
hi: फोटू

en: Size
hi: आकार

en: Image
hi: फोटू

en: Scaled Contents
hi: स्केल करे गे सामग्रियाँ

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
hi: ड्राप-डाउन बटन
    दिखाई दे

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
hi: संपादन जा सके

[ctx: For Text Format]
en: Log
hi: लाग

en: Word Wrapping
hi: सब्द रैपिंग

en: Links Underlined
hi: कड़ियाँ रेखांकित

en: A container to group some widgets
hi: कुछ विजेट मन ल समूहबद्ध करे बर एक कंटेनर

en: &Image
hi: फोटू (&I)

en: &Assign Action...
hi: काम आबंटित करव... (&A)

en: Enter a new title for the current page:
hi: अभी हाल के पेज बर नवा सीर्सक भरव:

en: Copy
hi: नकल

en: Export
hi: निर्यात

en: Copying data from table:
hi: टेबल मं से डाटा नकल करत हे:

en: Exporting data from table:
hi: टेबल मं से डाटा निर्यात करव:

en: Exporting data from query:
hi: क्वैरी मं से डाटा निर्यात करत हे:

en: Could not open data for exporting.
hi: निर्यात बर डाटा खोल नइ सकिस.

en: (rows: %1, columns: %2)
hi: (पंक्ति: %1, खंभा: %2)

en: (columns: %1)
hi: (खंभा: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
hi: उस फाइल के नाम भरव जेमां आप मन डाटा सहेजना चाहथो

en: To CSV file:
hi: सीएसवी फाइल में:

en: Delimiter:
hi: डेलिमिटर

en: Text quote:
hi: पाठ उदाहरन:

en: Add column names as the first row
hi: खंभा नाम ल पहिली लकीर के रूप मं जोड़व

en: Defaults
hi: डिफाल्ट्स

en: Always use above options for exporting
hi: निर्यात बर हमेसा ऊपर के विकल्प मन के परयोग करव

en: Copying
hi: नकल करत हे

en: Exporting
hi: निर्यात करत हे

en: no
hi: नइ

en: false
hi: गलत

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
hi: डाटा सेट तिर कोनो लकीर नइ हे. का आप मन खाली टेबल आयात करना चाहथो ?

en: No database connection available.
hi: कोई डााटाबेस कनेक्सन नइ मिलत हे.

en: Please choose other name.
hi: किरपा करके, अउ दूसरा नाम चुनव

en: Preview of data from file:
hi: फाइल से डाटा प्रिव्यू करव:

en: Primary key
hi: प्राथमिक कुंजी

en: Ignore duplicated delimiters
hi: अनुकृति डेलिमीटर ल अनदेखा करव

en: First row contains column names
hi: पहिली लकीर मं खंभा नाम सम्मिलित हे

en: Start at line (1-%1):
hi: लकीर मं चालू (1-%1):

en: Start at line:
hi: लकीर मं सुरूः

en: Column
hi: खंभा

en: None
hi: कुछ नइ

en: Format for column %1:
hi: खंभा %1 बर फारमेट:

[ctx: Text type for column]
en: Text
hi: पाठ

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
hi: नंबर

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
hi: मुद्रा

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
hi: (पंक्तियाँ: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
hi: (पंक्तियाँ: %1 से अधिक)

en: Not all rows are visible on this preview
hi: ये प्रिव्यू मं सब्बो पंक्तिया दिखत नइ होही

en: Text encoding
hi: पाठ एनकोडिंग

en: Always use this encoding when importing CSV data files
hi: जब सीएसवी डाटा फाइल मन ल आयात करे जाथे तहां हमेसा यही एनकोडिंग परयोग करव

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
hi: अपने अपन

en: day
hi: दिन

en: month
hi: महिना

en: year
hi: साल

en: Date format:
hi: तारीक फार्मेट:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
hi: पाठ मूल्य मन मं से आगू अउ पीछू के खाली जगहों ल हटाव

en: Comma ","
hi: विराम ","

en: Semicolon ";"
hi: अर्ध विराम ";"

en: Tabulator
hi: टेबुलेटर

en: Space " "
hi: खाली जगह " "

en: Other
hi: अन्य

en: Query Columns
hi: खंभा क्वैरी करव

en: Describes field name or expression for the designed query.
hi: डिजाइन करे क्वैरी बर छेत्र नाम या एक्सप्रेसन वर्नित करथे .

en: Table
hi: टेबल

en: Describes table for a given field. Can be empty.
hi: दे गे छेत्र बर टेबल वर्नित करथे . ए खाली हो सकथे .

en: Visible
hi: दिखत

en: Describes visibility for a given field or expression.
hi: दे गे छेत्र या एक्सप्रेसन बर दिखतता वर्नित करथे .

en: Sorting
hi: छंटाई

en: Describes a way of sorting for a given field.
hi: दे गे छेत्र बर छंटाई के तरीका वर्नित करव.

en: Ascending
hi: बढ़ते क्रम में

en: Descending
hi: घटते क्रम में

en: Criteria
hi: मापदन्ड

en: Describes the criteria for a given field or expression.
hi: दे गे छेत्र या एक्सप्रेसन बर मापदन्ड वर्नित करव.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
hi: डाटा दृस्य मं स्विच नइ कर सके काबर कि क्वैरी डिजाइन खाली हे.
    पहिली, किरपा करके, अपन डिजाइन बनाव.

en: Query definition loading failed.
hi: क्वैरी परिभासा लोड करे मं फेल.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
hi: एक्सप्र

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
hi: आइडेंटिफायर ल अक्छर या '_' संकेत के साथ चालू होना चाही

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
hi: बहु खंभा %1 बर छंटाई सेट नइ कर सकिस

en: Alias
hi: अलियास

en: SQL Query Text
hi: एसक्यूएल क्वैरी पाठ

en: Check Query
hi: क्वैरी जांचव

en: Checks query for validity.
hi: क्वैरी ल सत्यापन बर जांचथे .

en: The query is correct
hi: क्वैरी सही हे

en: The query is incorrect
hi: क्वेरी गलत हे

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
hi: क्वैरी

[ctx: tooltip]
en: Create new query
hi: नवा क्वेरी बनाव

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
hi: नवा क्वैरी बनाथे .

en: SQL
hi: एसक्यूएल

en: Query executing failed.
hi: क्वैरी चलाय मं फेल.

en: Raise
hi: ऊपर उठाव

en: Lower
hi: निचला

[ctx: tooltip]
en: Create new report
hi: नवा रिपोट बनाव

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
hi: नवा रिपोट बनाथे .

en: Print
hi: छापव

en: Prints the current report.
hi: अभी हाल के रपट छापथे.

en: &Import...
hi: आयात... (&I)

en: Bound column:
hi: बाउन्ड खंभा:

en: Visible column:
hi: दिखत खंभा:

en: No field selected
hi: कोई छेत्र नइ चुने गे

en: Additional information about the field
hi: छेत्र परिचय अतिरिक्त जानकारी

en: Field Caption
hi: छेत्र सीर्सक

en: Describes caption for the field
hi: छेत्र बर सीर्सक वर्नित करथे

en: Data Type
hi: डाटा किसिम

en: Describes data type for the field
hi: छेत्र बर डाटा किसिम वर्नित करथे

en: Comments
hi: टिप्पनियाँ

en: Describes additional comments for the field
hi: छेत्र बर अतिरिक्त टिप्पनी वर्नित करथे

en: Subtype
hi: उपकिसिम

[ctx: Image object type]
en: Image
hi: फोटू

en: Unsigned Number
hi: अहस्तांतरित संख्या

en: Precision
hi: परिसुद्धता

en: Visible Decimal Places
hi: दिखत दसमलव जगह

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
hi: अपन आप

en: Default Value
hi: डिफाल्ट मान

en: Unique
hi: बेजोड़

en: Required
hi: जरूरी

en: Allow Zero
    Size
hi: सून्य स्वीकारव
    आकार

en: Autonumber
hi: अपन आपसंख्या

en: Indexed
hi: इंडैक्स्ड

en: Bound Column
hi: बाउन्ड खंभा

en: Visible Column
hi: दिखत खंभा

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
hi: डाटा दृस्य मं स्विच नइ कर सके काबर कि टेबल डिजाइन खाली हे.
    पहिली, किरपा करके, अपन डिजाइन बनाव.

en: Setting Autonumber Field
hi: अपन आपसंख्या छेत्र सेट करना

en: You should enter field caption.
hi: आप मन ल छेत्र सीर्सक भरना होही.

[ctx: Identifier%1]
en: Id%1
hi: आईडी%1

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
hi: खाली पंक्ति

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
hi: टेबल

[ctx: tooltip]
en: Create new table
hi: नवा टेबल बनाव

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
hi: नवा टेबल बनाथे .

en: Lookup column
hi: खंभा देखव

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
hi: खंभा के अवरोध नाट नल अउ नाट एमप्टी के रूप मं डिक्लेयर हे.

en: Do you want to clear the contents of table %1?
hi: का आप मन टेबल %1 के सामान ल साफ करना चाहथो ?

en: Correct changes
hi: बदलाव सुधारव

en: NAME
hi: नाम

en: Field Name
hi: फील्ड नाम

en: * (All Columns)
hi: * (सब्बो खंभा)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
hi: डिफाल्ट: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
hi: सर्वर जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
hi: जोड़व...(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
hi: संपादन... (&E)

en: Add a new database connection
hi: नवा डाटाबेस कनेक्सन जोड़व

en: Edit selected database connection
hi: चुने गे डाटाबेस कनेक्सन संपादित करव

en: File
hi: फाइल

en: Add database connection
hi: डाटाबेस कनेक्सन जोड़व

en: Save changes made to this database connection
hi: ये डाटाबेस कनेक्सन मं करे बदलाव मन ल सहेजव

en: Define Query...
hi: क्वैरी परिभासित करव...

en: Load database list from the server
hi: सर्वर से डाटाबेस सूची लोड करव

en: Save all changes made to this connection information
hi: ये कनेक्सन जानकारी मं करे सब्बो बदलाव मन ल सहेजव

en: Test database connection
hi: डाटाबेस कनेक्सन जांचव

en: Database Connection
hi: डाटाबेस कनेक्सन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
hi: डाटाबेस

en: Parameters
hi: पैरामीटर्स

en: Details
hi: विवरन

en: Open Database Connection
hi: डाटाबेस कनेक्सन खोलव

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
hi: प्रमानीकरन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
hi: कमइया नाम: (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
hi: पासवर्ड: (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
hi: नाम: (&N)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
hi: डाटाबेस सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
hi: इंजिन: (&E)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
hi: लोकल सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
hi: रिमोट सर्वर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
hi: होस्टनामः (&H)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
hi: पोर्टः

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
hi: डिफाल्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
hi: टीसीपी आईपी/पोर्ट के बदले साकेट फाइल परयोग करव (&f)

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
hi: डिफाल्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
hi: वर्ननः (&D)

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
hi: (अविसिस्ट)

en: &Open
hi: खोलव (&O)

en: Name:
hi: नाम:

en: Enter a filename.
hi: कोई फाइलनाम भरव.

en: Do you want to replace it?
hi: का आप मन एला बदलना चाहथो ?

en: Caption:
hi: सीर्सक:

en: Please enter the name.
hi: किरपा करके, नाम भरव:

en: Please enter the caption.
hi: किरपा करके, सीर्सक भरव.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
hi: फाइल मं भंडारित परियोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
hi: डाटाबेस सर्वर मं भंडारित परियोजना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
hi: <b>वहाँ मं परियोजना फााइलें हे जऊन ल आप मन हाल ही मं  खोलेहावे .</b> ओला चुनव जऊन ल आप मन खोलना चाहथो :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
hi: परियोजना नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
hi: कनेक्सन

[ctx: Boolean False - No]
en: No
hi: नइ

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
hi: हाँ

en: Overwrite
hi: मेटाय के लिखव

en: Open object
hi: चीज खोलव

en: Opens object selected in the list.
hi: सूची मं चुने गे चीज मन ल खोलथे .

en: Delete object
hi: चीज मेटाव

en: Deletes the object selected in the list.
hi: सूची मं चुने गे चीज ल मिटाथे .

en: Rename object
hi: आब्जेक्ट ल नवा नाम देव

en: Renames the object selected in the list.
hi: सूची मं चुने गे चीज मन के नाम बदलथे .

en: &Design
hi: डिजाइन (&D)

en: Design object
hi: चीज के डिजाइन बनाव

en: Starts designing of the object selected in the list.
hi: सूची मं चुने गे चीज के डिजाइनिंग चालू करथे .

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
hi: डाटा टेबल के रूप मं फाइल मे... (&F)

en: Export data to a file
hi: डाटा ल एक फाइल मं निर्यात करव

en: &Create Object: %1...
hi: चीज बनाव: %1 (&C)

en: &Create Object...
hi: चीज बनाव... (&C)

en: &Hide Selected Table/Query
hi: चुने गे टेबल / क्वैरी ल लुकाव (&H)

en: &Open Selected Table/Query
hi: चुने गे टेबल/क्वैरी ल खोलव (&O)

en: Table:
hi: सारनीः

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
hi: प्रविस्ट (&I)

en: &Hide Table
hi: टेबल लुकाव (&H)

en: &Append Field
hi: छेत्र आगू जोड़व (&A)

en: &Append Fields
hi: छेत्रों ल आगू जोड़व (&A)

en: &Open Table
hi: टेबल खोलव (&O)

en: &Design Table
hi: टेबल ढांचा बनाव (&D)

en: Relationship
hi: संबन्ध

en: Click to show available actions for this cell
hi: ये कक्छ बर मिलत काम मन ल देखाय बर किलिक करव

en: Insert From &File...
hi: फाइल से भरव... (&F)

en: &Clear
hi: साफ (&C)

en: &Don't Replace
hi: नइ बदलव (&D)

en: Editing indicator
hi: संपादन सूचक
