kexi 0 - en to hr translation catalogue (37 entries)

en: D&esign View
hr: &Pogled dizajna

en: &Text View
hr: &Pogled teksta

en: Unknown error
hr: Nepoznata greška

en: Caption
hr: Opis

en: Form
hr: Obrazac

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
hr: Ime

en: Text
hr: Tekst

en: Create a new project
hr: &Projekt

en: Open an existing project
hr: Otvaranje postojećeg projekta

en: Save &As...
hr: Spremiti k&ao …

en: cannot open object
hr: nemogu otvoriti objekt

en: From File...
hr: Iz datoteke …

en: Create
hr: Stvori

en: New database
hr: Baza podataka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
hr: Tip

en: Primary Key
hr: Osnovni ključ

en: Orientation
hr: Orijentacija

en: Value
hr: Vrijednost

en: Date
hr: Datum

en: Column
hr: Stupac

en: Other
hr: Ostalo

en: Table
hr: Tablica

en: Comments
hr: Komentari

en: Subtype
hr: Podvrsta

en: Precision
hr: Točnost

en: Unique
hr: Jedinstven

en: Required
hr: Potrebno

en: Indexed
hr: Indeksirano

en: Database Connection
hr: Python Dodatak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
hr: Baza podataka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
hr: Autentifikacija

en: &Open
hr: &Otvori

en: Name:
hr: Ime:

en: Caption:
hr: Opis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
hr: Veza

en: &Design
hr: &Dizajn

en: Relationship
hr: Odnos
