kexi - en to ja translation catalogue (761 entries)

en: &No View
ja: ビューなし(&N)

en: &Data View
ja: データビュー(&D)

en: D&esign View
ja: デザインビュー(&E)

en: &Text View
ja: テキストビュー(&T)

en: &Unknown
ja: 不明(&U)

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
ja: この機能は %2 アプリケーションのバージョン %1 では利用できません。

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
ja: スポンサーとサポート  (2003-2007 には Jarosław Staniek の従業員)

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
ja: スクリプティングモジュール (KROSS)、Python 言語のバインディング、デザイン

en: First version of Property Editor and Form Designer
ja: 最初のバージョンのプロパティエディタ と FormDesigner

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
ja: MySQL と KexiDB への貢献、修正、移行モジュール、MS Access ファイルフォーマットサポート

en: Graphics effects, helper dialogs
ja: グラフィック効果、ヘルパーダイアログ

en: Former project maintainer & developer
ja: 以前のプロジェクトのメンテナおよび開発者

en: Former developer
ja: 以前の開発者

en: Original Form Designer, original user interface & much more
ja: 元のフォームデザイナー、元のユーザインターフェースその他多数

en: CQL++, SQL assistance
ja: CQL++、SQL アシスタンス

en: Original code cleanings
ja: 元のコードのクリーニング

en: Bugfixes, original Table Widget
ja: バグ修正、元のテーブルウィジェット

en: Initial design improvements
ja: 初期デザインの改良

en: Icons and user interface research
ja: アイコンとユーザインターフェースのリサーチ

en: Coffee sponsoring
ja: コーヒースポンサー

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
ja: 多数のバグ報告、ユーザビリティテスト、技術的なサポート

en: Unknown error
ja: 未知のエラー

en: Details:
ja: 詳細:

en: Object could not be opened in Data View.
ja: オブジェクトをデータビューで開けませんでした。

en: Do you want to open it in Text View?
ja: テキストビューで開きますか？

en: Could not create object's window.
ja: オブジェクトウィンドウを作成できませんでした。

en: The plugin or object definition may be corrupted.
ja: プラグインかオブジェクト定義が壊れている可能性があります。

en: Could not load object's definition.
ja: オブジェクトの定義をロードできませんでした。

en: Object design may be corrupted.
ja: オブジェクトデザインが壊れている可能性があります。

en: Could not load object's data.
ja: オブジェクトのデータをロードできませんでした。

en: Could not set empty name for this object.
ja: このオブジェクトの名前を空白にできませんでした。

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
ja: ファイルを開けませんでした。

en: Project major version
ja: プロジェクトのメジャーバージョン

en: Project minor version
ja: プロジェクトのマイナーバージョン

en: Project caption
ja: プロジェクトのキャプション

en: Project description
ja: プロジェクトの説明

en: This project is opened as read only.
ja: このプロジェクトは読み取り専用で開かれています。

en: Open As Read Only
ja: 読み取り専用で開く

en: &Ascending
ja: 昇順(&A)

en: Sort data in ascending order
ja: データを昇順にソート

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
ja: 選択された列のデータを基準にしてデータを昇順 (A->Z と 0->9) に並べ替えます。

en: &Descending
ja: 降順(&D)

en: Sort data in descending order
ja: データを降順にソート

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
ja: 選択された列のデータを基準にしてデータを降順 (Z->A と 9->0) に並べ替えます。

en: Switch to data view
ja: データビューに切り替え

en: Switches to data view.
ja: データビューに切り替えます。

en: Switch to design view
ja: デザインビューに切り替え

en: Switches to design view.
ja: デザインビューに切り替えます。

en: Switch to text view
ja: テキストビューに切り替え

en: Switches to text view.
ja: テキストビューに切り替えます。

en: Menu for the current window
ja: 現在のウィンドウのメニュー

en: Shows menu for the current window.
ja: 現在のウィンドウのメニューを表示します。

en: Save
ja: 保存

en: Save current design
ja: 現在のデザインを保存

en: Saves changes made to the current design.
ja: 現在のデザインへの変更を保存します。

en: Data
ja: データ

en: Design
ja: デザイン

en: Could not create new object.
ja: 新しいオブジェクトを作成できませんでした。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Confirm Saving Changes
ja: 変更の保存を確認

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
ja: デザインが変更されました。他のビューに切り替える前に保存してください。

en: Switching to other view failed (%1).
ja: 他のビューへの切り替えに失敗しました (%1)。

en: Saving object's definition failed.
ja: オブジェクトの定義の保存に失敗しました。

en: Saving object's data failed.
ja: オブジェクトのデータの保存に失敗しました。

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
ja: 複数のウィジェットを移動

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
ja: ウィジェットをグリッドに揃える

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
ja: ウィジェットを左揃え

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
ja: ウィジェットを右揃え

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
ja: ウィジェットを上揃え

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
ja: ウィジェットを下揃え

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
ja: ウィジェットのサイズをグリッドに合わせる

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
ja: ウィジェットのサイズを内容に合わせる

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
ja: ウィジェットのサイズを最も狭いものに合わせる

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
ja: ウィジェットのサイズを最も広いものに合わせる

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
ja: ウィジェットのサイズを最も低いものに合わせる

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
ja: ウィジェットのサイズを最も高いものに合わせる

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
ja: ウィジェットを挿入

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ja: 貼り付け

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
ja: ウィジェットを削除

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
ja: ウィジェットを複製

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
ja: 切り取り

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
ja: ページを追加

en: Page %1
ja: ページ %1

en: &New Connection
ja: 新しい接続(&N)

en: Connection correctness
ja: 接続の正確性

en: Sender
ja: 送信者

en: Signal
ja: シグナル

en: Receiver
ja: レシーバー

en: Slot
ja: スロット

en: The signal/slot arguments are not compatible.
ja: シグナル/スロットの引数が矛盾しています。

en: Do you want to delete this connection?
ja: この接続を削除しますか？

en: Columns
ja: 列

en: &Add Item
ja: アイテムを追加(&A)

en: New &Subitem
ja: 新しいサブアイテム(&S)

en: Move Item &Up
ja: アイテムを上へ移動(&U)

en: Move Item &Down
ja: アイテムを下へ移動(&D)

en: Contents
ja: 内容

en: Caption
ja: キャプション

en: Width
ja: 幅

en: Clickable
ja: クリック可

en: Resizable
ja: サイズ変更可

en: Full Width
ja: 全幅

en: New Column
ja: 新しい列

en: New Item
ja: 新しいアイテム

en: Sub Item
ja: サブアイテム

en: Form
ja: フォーム

en: Multiple Widgets (%1)
ja: 複数ウィジェット (%1)

en: %1 : Form
ja: %1 : フォーム

en: No Buddy
ja: バディなし

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
ja: 水平合わせ

en: Horizontal Alignment
ja: 水平位置合わせ

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
ja: 垂直合わせ

en: Vertical Alignment
ja: 垂直位置合わせ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
ja: 名前

en: Window title
ja: Window タイトル

en: Text
ja: テキスト

en: Background Pixmap
ja: 背景ピックスマップ

en: Geometry
ja: 配置

en: Size Policy
ja: サイズ規則

en: Minimum Size
ja: 最小サイズ

en: Maximum Size
ja: 最大サイズ

en: Font
ja: フォント

en: Cursor
ja: カーソル

en: Foreground Color
ja: 前景色

en: Background Color
ja: 背景色

en: Focus Policy
ja: フォーカスポリシー

en: Margin
ja: 余白

en: Read Only
ja: 読み取り専用

en: Style Sheet
ja: スタイルシート

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
ja: ツールチップ

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
ja: これは何？

en: Icon Size
ja: アイコンサイズ

en: Frame
ja: フレーム

en: Frame Width
ja: フレーム幅

en: Mid Frame Width
ja: 中間フレーム幅

en: Frame Shape
ja: フレームの形状

en: Frame Shadow
ja: フレームの影

en: Vertical Scrollbar
ja: 垂直スクロールバー

en: Horizontal Scrollbar
ja: 水平スクロールバー

en: No Background
ja: 背景なし

en: Palette Foreground
ja: パレット前面色

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
ja: 左

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
ja: 右

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
ja: 中央

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
ja: 左右両端揃え

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
ja: 上

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
ja: 下

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
ja: フレームなし

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
ja: ボックス

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
ja: パネル

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
ja: Windows パネル

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
ja: 横線

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
ja: 縦線

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
ja: スタイル済

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
ja: ポップアップ

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
ja: メニューバー

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
ja: ツールバー

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
ja: テキストボックス

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
ja: タブウィジェット

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
ja: グループボックス

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
ja: プレーン

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
ja: 浮き彫り

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
ja: くぼみ

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
ja: 内部

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
ja: フォーカスなし

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
ja: タブ

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
ja: クリック

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
ja: タブ/クリック

en: Auto
ja: 自動

en: Always Off
ja: 常にオフ

en: Always On
ja: 常にオン

en: Horizontal
ja: 水平

en: Vertical
ja: 垂直

en: Left to Right
ja: 左から右

en: Right to Left
ja: 右から左

en: No action
ja: アクションなし

en: Application actions
ja: アプリケーションのアクション

[ctx: Current form's actions]
en: Current
ja: 現在

en: Open in Data View
ja: データビューで開く

en: Execute
ja: 実行

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
ja: データテーブル
    としてファイルに
    エクスポート

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
ja: データテーブル
    としてクリップ
    ボードにコピー

en: Open in Design View
ja: デザインビューで開く

en: Open in Text View
ja: テキストビューで開く

en: Close View
ja: ビューを閉じる

en: Action category:
ja: アクションのカテゴリ:

en: Action to execute:
ja: 実行するアクション:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
ja: 割り当て(&A)

en: Assign action
ja: アクションを割り当て

en: Bold
ja: ボールド

en: Italic
ja: イタリック

en: Underline
ja: 下線

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Subscript
ja: 下付き文字

en: Left Align
ja: 左揃え

en: Centered
ja: 中央揃え

en: Right Align
ja: 右揃え

en: Justified
ja: 左右両端揃え

en: Move Up
ja: 上へ移動

en: Move widget up
ja: ウィジェットを上へ移動

en: Move Down
ja: 下へ移動

en: Move widget down
ja: ウィジェットを下へ移動

en: Handle tab order automatically
ja: タブオーダーを自動で処理

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
ja: 水平に挿入

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
ja: 垂直に挿入

en: Insert Widget: %1
ja: ウィジェットを挿入: %1

en: Cancel
ja: キャンセル

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
ja: タブページ

[ctx: Widget's type]
en: Type
ja: 種類

en: Widget name
ja: ウィジェット名

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
ja: 次へ

en: Open
ja: 開く

en: (All fields)
ja: (すべてのフィールド)

en: (Current field)
ja: (現在のフィールド)

en: The search item was not found
ja: 検索アイテムは見つかりませんでした

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
ja: 検索範囲(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
ja: 検索(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
ja: 置換前に確認する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
ja: マッチ(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
ja: 置換(&R)

en: &Close Tab
ja: タブを閉じる(&C)

en: Close the current tab
ja: 現在のタブを閉じる

en: Closes the current tab.
ja: 現在のタブを閉じる

en: Create a new project
ja: 新しいプロジェクトを作成

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
ja: 新しいプロジェクトを作成します。現在開いているプロジェクトには影響しません。

en: Open an existing project
ja: 既存のプロジェクトを開く

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
ja: 既存のプロジェクトを開きます。現在開いているプロジェクトには影響しません。

en: Save object changes
ja: オブジェクトの変更を保存

en: Saves object changes from currently selected window.
ja: 現在選択されているウィンドウのオブジェクトの変更を保存します。

en: Save &As...
ja: 名前を付けて保存(&A)...

en: Save object as
ja: オブジェクトに名前を付けて保存

en: &Import, Export or Send...
ja: インポート、エクスポート、または送信(&I)...

en: Import, export or send project
ja: プロジェクトをインポート、エクスポート、または送信

en: Imports, exports or sends project.
ja: プロジェクトをインポート、エクスポート、または送信します。

[ctx: Close Project]
en: &Close
ja: 閉じる(&C)

en: Close the current project
ja: 現在のプロジェクトを閉じる

en: Closes the current project.
ja: 現在のプロジェクトを閉じます。

en: Quits Kexi application.
ja: Kexi アプリケーションを終了

en: &Import Database...
ja: データベースをインポート(&I)...

en: Import entire database as a Kexi project
ja: データベース全体を Kixi プロジェクトとしてインポート

en: Imports entire database as a Kexi project.
ja: データベース全体を Kexi プロジェクトとしてインポートします。

en: &Compact Database...
ja: データベースを最適化(&C)...

en: Compact the current database project
ja: 現在のデータベースプロジェクトを最適化

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
ja: スペースを節約し、より速く動くように、現在のデータベースプロジェクトを最適化します。

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
ja: ファイルからデータをインポート(&F)...

en: Import table data from a file
ja: ファイルからテーブルデータをインポート

en: Imports table data from a file.
ja: ファイルからテーブルデータをインポートします。

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
ja: ファイルにデータをエクスポート(&F)...

en: Export data from the active table or query to a file
ja: アクティブなテーブルまたはクエリのデータをファイルにエクスポート

en: Exports data from the active table or query to a file.
ja: アクティブなテーブルまたはクエリのデータをファイルにエクスポートします。

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
ja: 特殊な貼り付け...

en: Paste clipboard data as a table
ja: クリップボードのデータをテーブルとして貼り付け

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
ja: 特殊なコピー...

en: Copy selected table or query data to clipboard
ja: 選択したテーブルまたはクエリのデータをクリップボードにコピー

en: Copies selected table or query data to clipboard.
ja: 選択したテーブルまたはクエリのデータをクリップボードにコピーします。

en: Reverts the most recent editing action.
ja: 一番最近の編集動作を取り消します。

en: Reverts the most recent undo action.
ja: 一番最近の取り消された動作をやり直します。

en: Find text
ja: テキストを検索

en: &Delete
ja: 削除(&D)

en: Delete selected object
ja: 選択したオブジェクトを削除

en: Deletes currently selected object.
ja: 現在選択されているオブジェクトを削除します。

en: Delete Record
ja: レコードを削除

en: Clear table contents
ja: テーブルの内容をクリア

en: Clears table contents.
ja: テーブルの内容をクリアします。

en: Edit Item
ja: アイテムを編集

en: Edit currently selected item
ja: 現在選択されているアイテムを編集

en: Edits currently selected item.
ja: 現在選択されているアイテムを編集します。

en: &Insert Empty Row
ja: 空の行を挿入(&I)

en: Insert one empty row above
ja: 空の行を上に挿入

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
ja: 現在選択されている行の上に空の行を挿入します。

en: &Save Record
ja: レコードを保存(&S)

en: Save changes made to the current record
ja: 現在のレコードへの変更を保存

en: Saves changes made to the current record.
ja: 現在選択されているレコードへの変更を保存します。

en: &Cancel Record Changes
ja: レコードへの変更を取り消し(&C)

en: Cancel changes made to the current record
ja: 現在のレコードへの変更を取り消し

en: Cancels changes made to the current record.
ja: 現在選択されているレコードへの変更を取り消します。

en: &Execute
ja: 実行(&E)

en: &Font...
ja: フォント(&F)...

en: Change font for selected object
ja: 選択したオブジェクトのフォントを変更

en: Changes font for selected object.
ja: 選択したオブジェクトのフォントを変更します。

en: &Next Window
ja: 次のウィンドウ(&N)

en: Next window
ja: 次のウィンドウ

en: Switches to the next window.
ja: 次のウィンドウに切り替えます。

en: &Previous Window
ja: 前のウィンドウ(&P)

en: Previous window
ja: 前のウィンドウ

en: Switches to the previous window.
ja: 前のウィンドウに切り替えます。

en: This shows useful tips on the use of this application.
ja: このアプリケーションを利用する上で役に立つヒントを表示します。

en: Show Help menu
ja: ヘルプメニューを表示

en: Shows Help menu.
ja: ヘルプメニューを表示

en: cannot create object - unknown object type "%1"
ja: オブジェクトを作成できません - 不明なオブジェクトタイプ "%1"

en: unknown object type "%1"
ja: 不明なオブジェクトタイプ "%1"

en: cannot create object of type "%1"
ja: "%1" タイプのオブジェクトを作成できません

[ctx: "executing object" action]
en: executing
ja: 実行中

en: opening
ja: 開いています

en: table not found
ja: テーブルが見つかりません

en: query not found
ja: クエリが見つかりません

en: macro not found
ja: マクロが見つかりません

en: script not found
ja: スクリプトが見つかりません

en: object not found
ja: オブジェクトが見つかりません

en: cannot execute object
ja: オブジェクトを実行できません

en: cannot open object
ja: オブジェクトを開けません

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
ja: 選択されたオブジェクトを開始時に自動的に開くか処理するように要求されましたが、いくつかは開く/処理することができません。

en: Property Editor
ja: プロパティエディタ

en: Properties
ja: プロパティ

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
ja: %1 (読み取り専用)

en: From File...
ja: ファイルから...

en: From Server...
ja: サーバから...

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
ja: 元の名前で保存できませんでした。

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
ja: <resource>%1</resource> オブジェクトの保存に失敗しました。

en: Save changes
ja: 変更を保存

en: Do you want to save changes?
ja: 変更を保存しますか？

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
ja: %1モードで開くことはできません

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
ja: データベースを最適化する前に現在のプロジェクトを閉じる必要があります。プロジェクトは最適化した後に再び開きます。
    
    続けますか？

en: Help
ja: ヘルプ

en: Shows Kexi Handbook.
ja: Kexi ハンドブックを表示します。

en: Shows information about Kexi application.
ja: Kexi に関する情報を表示します。

en: Create
ja: 作成

en: External Data
ja: 外部データ

en: Tools
ja: ツール

en: Form Design
ja: フォームデザイン

en: Report Design
ja: レポートデザイン

en: Search
ja: 検索範囲

en: Blank Projects
ja: 空のプロジェクト

en: Blank database
ja: 空の
    データベース

en: Database project without any objects
ja: オブジェクトのないデータベースプロジェクト

en: New database
ja: 新しいデータベース

en: Enter project caption.
ja: プロジェクトのキャプションを入力してください。

en: Enter database name.
ja: データベース名を入力してください。

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
ja: 同じ名前のデータベースが既に存在します。削除して新しいものを作成しますか？

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
ja: 開く既存の Kexi プロジェクトファイルを選択:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
ja: 上級(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
ja: ファイルではなくサーバ上の既存のプロジェクトを探す場合は「上級」ボタンをクリックしてください。

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
ja: ファイル

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
ja: 新しいプロジェクトをファイルに保存

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
ja: サーバ

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
ja: 新しいプロジェクトをデータベースサーバに保存

en: on local server
ja: ローカルサーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
ja: プロジェクトのデータベース名:

en: Could not start Kexi application this way.
ja: この方法で Kexi を開始できませんでした。

en: No project name specified.
ja: プロジェクト名が指定されていません。

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
ja: ファイルを開けませんでした。ファイル名がありません。

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
ja: ファイルを開けませんでした。ファイル <filename>%1</filename> はありません。

en: Open External File
ja: 外部ファイルを開く

en: Column %1
ja: 列 %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
ja: タイプ

en: Primary Key
ja: 主キー

en: Text encoding:
ja: テキストのエンコーディング:

en: Always use this encoding in similar situations
ja: 同じような状況で常にこのエンコーディングを使う

en: Select Location for Source Database
ja: ソースデータベースの場所を選択

en: Select Source Database
ja: ソースデータベースを選択

en: Select the Table to Import
ja: インポートするテーブルを選択

en: Advanced Options
ja: 詳細オプション

en: Importing
ja: インポート

en: Success
ja: 成功

en: Select source database you wish to import:
ja: インポートするソースデータベースを選択:

en: Failure
ja: 失敗

en: No appropriate migration driver found.
ja: 適切な移行ドライバが見つかりません。

en: No project available.
ja: 利用できるプロジェクトがありません。

en: Destination database type:
ja: インポート先のデータベースタイプ:

en: Database project stored in a file
ja: ファイルに保存されているデータベースプロジェクト

en: Database project stored on a server
ja: サーバに保存されているデータベースプロジェクト

en: Select Destination Database Type
ja: インポート先のデータベースのタイプを選択

en: Destination project's caption:
ja: インポート先のプロジェクトのキャプション:

en: Open imported project
ja: インポートしたプロジェクトを開く

en: Select source database filename.
ja: ソースデータベースのファイル名を選択してください。

en: Select source database.
ja: ソースデータベースを選択してください。

en: Could not import database. This type is not supported.
ja: データベースをインポートできませんでした。このタイプはサポートしていません。

en: Importing in progress...
ja: インポート中...

en: No help is available for this page.
ja: このページのヘルプはありません。

en: Here you can choose the location to import data from.
ja: データをどの場所からインポートするかを選択します。

en: Here you can choose the actual database to import data from.
ja: データをどのデータベースからインポートするかを選択します。

en: Here you can choose the location to save the data.
ja: データを保存する場所を選択します。

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
ja: データを保存する場所と新しいデータベースの名前を選択します。

en: No data source could be assigned for this widget.
ja: このウィジェットにデータソースを割り当てられませんでした。

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
ja: 複数のウィジェットにデータソースを割り当てられませんでした。

en: Go to selected form's data source
ja: 選択したフォームのデータソースへ移動

en: Goes to selected form's data source
ja: 選択したフォームのデータソースへ移動

en: Data Source
ja: データソース

en: Frame Color
ja: フレームの色

en: Pointer
ja: ポインタ

en: Snap to Grid
ja: グリッドに合わせる

en: Style
ja: スタイル

en: Set the current view style.
ja: 現在のビュースタイルをセットします。

en: Show Form UI Code
ja: フォームの UI コードを表示

en: Current
ja: 現在

en: Original
ja: オリジナル

[ctx: tooltip]
en: Create new form
ja: 新しいフォームを作成

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
ja: 新しいフォームを作成します。

en: Clear Widget Contents
ja: ウィジェットの内容をクリア

en: Edit Tab Order...
ja: タブオーダーを編集...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
ja: ウィジェットを前面に移動

en: Send Widget to Back
ja: ウィジェットを背面に移動

en: Align Widgets Position
ja: ウィジェットの位置を揃える

en: To Left
ja: 左に

en: To Right
ja: 右に

en: To Top
ja: 上に

en: To Bottom
ja: 下に

en: To Grid
ja: グリッドに合わせる

en: Adjust Widgets Size
ja: ウィジェットのサイズ調整

en: To Fit
ja: 自動調整

en: To Shortest
ja: 低いものに合わせる

en: To Tallest
ja: 高いものに合わせる

en: To Narrowest
ja: 狭いものに合わせる

en: To Widest
ja: 広いものに合わせる

en: Widgets
ja: ウィジェット

en: Click to show actions for this image box
ja: クリックするとこの画像ボックスのアクションが表示されます

en: A multiline text editor
ja: マルチラインテキストエディタ

en: A widget for displaying text
ja: テキストを表示するウィジェット

en: A widget for displaying images
ja: 画像を表示するためのウィジェット

en: A combo box widget
ja: コンボボックスウィジェット

en: A check box with text label
ja: テキストラベル付きのチェックボックス

en: A button for executing actions
ja: アクションを実行するためのボタン

en: A Link button for executing actions
ja: アクションを実行するためのリンクボタン

en: A Slider widget
ja: スライダーウィジェット

en: A Progress Bar widget
ja: 進捗バーウィジェット

en: Line
ja: 線

en: A line to be used as a separator
ja: セパレータとして使用する線

en: Insert &Horizontal Line
ja: 横線を挿入(&H)

en: Insert &Vertical Line
ja: 縦線を挿入(&V)

en: A Date Picker widget
ja: 日付選択ウィジェット

en: Indent
ja: インデント

en: Minimum
ja: 最小

en: Maximum
ja: 最大

en: Format
ja: フォーマット

en: Orientation
ja: 向き

en: Text Direction
ja: テキスト方向

en: Value
ja: 値

en: Date
ja: 日付

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
ja: 説明

en: Form Name
ja: フォーム名

en: On Click
ja: クリックで

en: On Click Option
ja: クリック時のオプション

en: Auto Tab Order
ja: 自動タブオーダー

en: Editor Type
ja: エディタのタイプ

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
ja: マルチラインテキスト

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
ja: ドロップダウンリスト

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
ja: 画像

en: Size
ja: サイズ

en: Image
ja: 画像

en: Scaled Contents
ja: 縮小されたコンテンツ

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
ja: ドロップダウン
    ボタンを表示

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
ja: 編集可能

en: Text Format
ja: テキストの形式

[ctx: For Text Format]
en: Plain
ja: プレーン

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
ja: ハイパーテキスト

[ctx: For Text Format]
en: Auto
ja: 自動

[ctx: For Text Format]
en: Log
ja: ログ

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
ja: 外部リンクを開く

en: Tab Stop Width
ja: タブストップ幅

en: Tab Changes Focus
ja: タブでフォーカスを移す

en: Word Wrap Policy
ja: ワードラップ規則

en: Word Wrapping
ja: ワードラップ

en: Word Wrap Position
ja: ワードラップ位置

en: Links Underlined
ja: 下線付きリンク

en: Horizontal Scroll Bar
ja: 水平スクロールバー

en: Vertical Scroll Bar
ja: 垂直スクロールバー

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
ja: リッチテキスト

en: Tab Widget
ja: タブウィジェット

en: A widget to display multiple pages using tabs
ja: タブを使用して複数のページを表示するウィジェット

en: Group Box
ja: グループボックス

en: A container to group some widgets
ja: いくつかのウィジェットをグループ化するコンテナ

en: Tab Position
ja: タブ位置

en: Tab Shape
ja: タブの形状

en: Closable Tabs
ja: 閉じることのできるタブ

en: &Image
ja: 画像(&I)

en: &Assign Action...
ja: アクションを割り当て(&A)...

[ctx: default indent value]
en: default
ja: 既定値

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
ja: ページを追加

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
ja: ページの名前を変更...

en: Enter a new title for the current page:
ja: 現在のページの新しいタイトルを入力:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
ja: ページを追加...

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
ja: 前のページに移動

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
ja: 次のページに移動

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
ja: リッチテキストを編集

en: Copy
ja: コピー

en: Export
ja: エクスポート

en: Copying data from table:
ja: テーブルからデータをコピー:

en: Exporting data from table:
ja: テーブルからデータをエクスポート:

en: Exporting data from query:
ja: クエリからデータをエクスポート:

en: Could not open data for exporting.
ja: エクスポートするデータを開けませんでした。

en: (rows: %1, columns: %2)
ja: (行: %1, 列: %2)

en: (columns: %1)
ja: (列: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
ja: データを保存するファイルの名前を入力

en: To CSV file:
ja: CSV ファイルへ:

en: To clipboard.
ja: クリップボードへ。

en: Delimiter:
ja: 区切り文字:

en: Text quote:
ja: テキスト引用:

en: Add column names as the first row
ja: 最初の行に列名を追加

en: Defaults
ja: 標準設定

en: Always use above options for copying
ja: コピーには常に上のオプションを使う

en: Always use above options for exporting
ja: エクスポートには常に上のオプションを使う

en: Copying
ja: コピー

en: Exporting
ja: エクスポート

en: no
ja: なし

en: false
ja: 偽

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
ja: データセットには行がありません。空のテーブルをインポートしますか？

en: No database connection available.
ja: 利用できるデータベース接続がありません。

en: Please choose other name.
ja: 他の名前を選んでください。

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
ja: <filename>%1</filename> から CSV データを読み込み中...

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
ja: CSV データをロード中

en: Preview of data from file:
ja: ファイルのデータのプレビュー:

en: Preview of data from clipboard
ja: クリップボードのデータのプレビュー

en: Primary key
ja: 主キー

en: Ignore duplicated delimiters
ja: 重複した区切り文字を無視

en: First row contains column names
ja: 最初の行は列の名前を含む

en: Import Options
ja: インポートのオプション

[ctx: @label]
en: Name:
ja: 名前:

[ctx: @label]
en: Caption:
ja: キャプション:

[ctx: @label]
en: Row count:
ja: 行数:

[ctx: @label]
en: Column count:
ja: 列数:

en: From Clipboard
ja: クリップボードから

en: Start at line (1-%1):
ja: 開始行 (1-%1):

en: Start at line:
ja: 開始行:

en: Column
ja: 列

en: None
ja: なし

en: Format for column %1:
ja: 列 %1 の形式:

[ctx: Text type for column]
en: Text
ja: テキスト

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
ja: 数値

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
ja: 通貨

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
ja: (行: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
ja: (行: %1 より多い)

en: Not all rows are visible on this preview
ja: このプレビューでは、すべての行は表示されていません

en: Text encoding
ja: テキストのエンコーディング

en: Always use this encoding when importing CSV data files
ja: CSV データファイルのインポートに常にこのエンコーディングを使う

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
ja: 自動

en: day
ja: 日

en: month
ja: 月

en: year
ja: 年

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
ja: %1, %2, %3 (例 %4-%5-%6)

en: Date format:
ja: データフォーマット:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
ja: テキストの値から前後の空白を削除

en: Comma ","
ja: コンマ ","

en: Semicolon ";"
ja: セミコロン ";"

en: Tabulator
ja: タブ

en: Space " "
ja: スペース " "

en: Other
ja: その他

en: Query Columns
ja: クエリの列

en: Describes field name or expression for the designed query.
ja: デザインされたクエリのフィールド名または表現を記述します。

en: Table
ja: テーブル

en: Describes table for a given field. Can be empty.
ja: フィールドのテーブルを記述します。空白可。

en: Visible
ja: 可視

en: Describes visibility for a given field or expression.
ja: フィールドまたは表現の可視性を記述します。

en: Sorting
ja: ソート

en: Describes a way of sorting for a given field.
ja: フィールドのソート方法を記述します。

en: Ascending
ja: 昇順

en: Descending
ja: 降順

en: Criteria
ja: 抽出条件

en: Describes the criteria for a given field or expression.
ja: フィールドまたは表現の抽出条件を記述します。

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
ja: クエリのデザインが空なのでデータビューに切り替えできません。
    まずデザインを作成してください。

en: Query definition loading failed.
ja: クエリ定義のロードに失敗しました。

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
ja: クエリデザインが壊れている可能性があり、テキストビューでも開けません。
    クエリを削除してもう一度作成することができます。

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
ja: 識別子は文字またはアンダースコア (_) で始まらなければなりません

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
ja: 複数の列 (%1) にソートを設定できませんでした

en: Could not set criteria for empty record
ja: 空のレコードに抽出条件を設定できませんでした

en: Alias
ja: エイリアス

en: SQL Query Text
ja: SQL クエリ文

en: Check Query
ja: クエリをチェック

en: Checks query for validity.
ja: クエリの有効性をチェックします。

en: The query is correct
ja: クエリは正しいです

en: The query is incorrect
ja: クエリは正しくありません

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
ja: クエリを入力して<interface>クエリをチェック</interface>を使って検証してください。

[ctx: tooltip]
en: Create new query
ja: 新しいクエリを作成

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
ja: 新しいクエリを作成します。

en: Query executing failed.
ja: クエリの実行に失敗しました。

en: Edit Sections
ja: セクションを編集

en: Raise
ja: 前面に移動

en: Lower
ja: 背面に移動

[ctx: tooltip]
en: Create new report
ja: 新しいレポートを作成

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
ja: 新しいレポートを作成します。

en: Print
ja: 印刷

en: Print report
ja: レポートを印刷

en: Prints the current report.
ja: 現在のレポートを印刷します。

en: Export:
ja: エクスポート:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
ja: テキスト文書...

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
ja: スプレッドシート...

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
ja: ウェブページ...

en: Export the report as a web page (in HTML format)
ja: レポートをウェブページ(HTML フォーマット)としてエクスポート

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
ja: レポートをウェブページ(HTML フォーマット)としてエクスポート。

en: Export Failed
ja: エクスポートに失敗しました。

en: Export Report as Spreadsheet
ja: レポートをスプレッドシートとしてエクスポート

en: Export Report as Web Page
ja: レポートをウェブページとしてエクスポート

en: Execute the scripting code
ja: スクリプトコードを実行

en: Executes the scripting code.
ja: スクリプトコードを実行します。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit actions
ja: アクションを編集

en: Configure Editor...
ja: エディタを設定...

en: Configures the scripting editor.
ja: スクリプトエディタを設定します。

en: &Import...
ja: インポート(&I)...

en: Import script
ja: スクリプトをインポート

en: Imports script from a file.
ja: ファイルからスクリプトをインポートします。

en: &Export...
ja: エクスポート(&E)...

en: Export script
ja: スクリプトをエクスポート

en: Exports script to a file.
ja: スクリプトをファイルへエクスポートします。

[ctx: @title:window]
en: Import Script
ja: スクリプトをインポート

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
ja: ファイル <filename>%1</filename> から読み出せませんでした。

[ctx: @title:window]
en: Export Script
ja: スクリプトをエクスポート

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
ja: <filename>%1</filename> へ書き込めませんでした。

en: Script Type
ja: スクリプトタイプ

en: The type of script
ja: スクリプトのタイプ

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
ja: 実行が正常終了しました。経過時間: %1ms

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: script
ja: スクリプト

[ctx: tooltip]
en: Create new script
ja: 新しいスクリプトを作成

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
ja: 新しいスクリプトを作成します。

en: Record source:
ja: レコードのソース:

en: Go to selected record source
ja: 選択したレコードのソースへ移動

en: Bound column:
ja: 結合された列:

en: Visible column:
ja: 可視列:

en: No field selected
ja: フィールドが選択されていません

en: Additional information about the field
ja: フィールドに関する追加情報

en: Field Caption
ja: フィールドのキャプション

en: Describes caption for the field
ja: フィールドのキャプションを記述します

en: Data Type
ja: データ型

en: Describes data type for the field
ja: フィールドのデータ型を記述します

en: Comments
ja: コメント

en: Describes additional comments for the field
ja: フィールドに関する追加コメントを記述します

en: Subtype
ja: サブタイプ

[ctx: Image object type]
en: Image
ja: 画像

en: Unsigned Number
ja: 符号なし数値

en: Max Length
ja: 最大長

en: Precision
ja: 精度

en: Visible Decimal Places
ja: 表示する小数点以下の桁数

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
ja: 自動

en: Default Value
ja: 既定値

en: Unique
ja: 一意

en: Required
ja: 必須

en: Allow Zero
    Size
ja: サイズ 0
     を許可

en: Autonumber
ja: オートナンバー

en: Indexed
ja: インデックス

en: Record Source
ja: レコードのソース

en: Bound Column
ja: 結合された列

en: Visible Column
ja: 可視列

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
ja: テーブルのデザインが空なのでデータビューに切り替えできません。
    まずデザインを作成してください。

en: Setting Autonumber Field
ja: オートナンバーフィールドを設定

en: You should enter field caption.
ja: フィールドのキャプションを入力してください。

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
ja: フィールドが追加されていません。
    各テーブルには最低一つのフィールドが必要です。

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
ja: 空の行

[ctx: tooltip]
en: Create new table
ja: 新しいテーブルを作成

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
ja: 新しいテーブルを作成します。

en: Lookup column
ja: 検索列

[ctx: Question]
en: Error: %1?
ja: エラー: %1?

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
ja: 列に NOT EMPTY と NOT NUL 制約が指定されています。

en: Do you want to delete selected record?
ja: 選択したレコードを削除しますか？

en: Do you want to clear the contents of table %1?
ja: テーブル %1 の内容をクリアしますか？

en: Record: %1
ja: レコード: %1

en: Correct changes
ja: 変更を訂正

en: NAME
ja: 名前

en: Field Name
ja: フィールド名

en: * (All Columns)
ja: * (すべての列)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
ja: デフォルト: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
ja: サーバ情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
ja: 追加(&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
ja: 編集(&E)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
ja: 削除(&D)...

en: Add a new database connection
ja: 新しいデータベース接続を追加

en: Edit selected database connection
ja: 選択したデータベース接続を編集

en: File
ja: ファイル

en: Add database connection
ja: データベース接続を追加

en: Save changes made to this database connection
ja: このデータベース接続の変更を保存

en: Define Query...
ja: クエリを定義...

en: Load database list from the server
ja: サーバからデータベースリストをロード

en: Save all changes made to this connection information
ja: この接続情報のすべての変更を保存

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
ja: この接続情報のすべての変更を保存します。この情報は後で再利用できます。

en: Test database connection
ja: データベース接続をテスト

en: Database Connection
ja: データベース接続

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
ja: データベース

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Details
ja: 詳細

en: Open Database Connection
ja: データベース接続を開く

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
ja: 認証

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
ja: ユーザ名(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
ja: パスワード(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ja: 名前(&N):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
ja: データベースサーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
ja: エンジン(&E):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
ja: ローカルサーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
ja: リモートサーバ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
ja: ホスト名(&H):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
ja: ポート:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
ja: TCP/IP ポートの代わりにソケットファイルを使う(&F):

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
ja: 標準

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
ja: 説明(&D):

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
ja: データベースを開く

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
ja: データベースサーバ:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
ja: (未指定)

en: &Open
ja: 開く(&O)

en: Name:
ja: 名前:

en: Enter a filename.
ja: ファイル名を入力してください。

en: Do you want to replace it?
ja: 置き換えますか？

en: Replace object
ja: オブジェクトの置換

en: Caption:
ja: キャプション:

en: Please enter the name.
ja: 名前を入力してください。

en: Please enter the caption.
ja: キャプションを入力してください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
ja: ユーザ名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
ja: データベース名:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ja: パスワード:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
ja: パスワードを保存:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
ja: ファイルに保存されているプロジェクト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
ja: データベースサーバに保存されているプロジェクト

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
ja: 最近開いた Kexi プロジェクトがあります。開くものを選んでください:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
ja: プロジェクト名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
ja: 接続

en: File (%1)
ja: ファイル (%1)

[ctx: Boolean False - No]
en: No
ja: いいえ

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
ja: はい

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
ja: ファイルは既に存在します。上書きしますか？

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Open object
ja: オブジェクトを開く

en: Opens object selected in the list.
ja: リストで選択したオブジェクトを開きます。

en: Delete object
ja: オブジェクトを削除

en: Deletes the object selected in the list.
ja: リストで選択したオブジェクトを削除します。

en: &Rename...
ja: 名前変更(&R)...

en: Rename object
ja: オブジェクト名を変更

en: Renames the object selected in the list.
ja: リストで選択したオブジェクトの名前を変更します。

en: &Design
ja: デザイン(&D)

en: Design object
ja: オブジェクトをデザイン

en: Starts designing of the object selected in the list.
ja: リストで選択したオブジェクトのデザインを開始します。

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
ja: クリップボードへ(&C)...

en: Export data to clipboard
ja: データをクリップボードにエクスポート

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
ja: 現在選択されているテーブルまたはクエリのデータをクリップボードにエクスポートします。

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
ja: データテーブルとしてファイルへ(&F)...

en: Export data to a file
ja: データをファイルにエクスポート

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
ja: 現在選択されているテーブルまたはクエリのデータをファイルにエクスポートします。

en: &Create Object: %1...
ja: オブジェクトを作成(&C): %1...

en: &Create Object...
ja: オブジェクトを作成(&C)...

en: &Hide Selected Table/Query
ja: 選択したテーブル/クエリを隠す(&H)

en: &Open Selected Table/Query
ja: 選択したテーブル/クエリを開く(&O)

en: Table:
ja: テーブル:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
ja: 挿入(&I)

en: &Hide Table
ja: テーブルを隠す(&H)

en: &Append Field
ja: フィールドを追加(&A)

en: &Append Fields
ja: フィールドを追加(&A)

en: &Open Table
ja: テーブルを開く(&O)

en: &Design Table
ja: テーブルをデザイン(&D)

en: Relationship
ja: リレーションシップ

en: Click to show available actions for this cell
ja: クリックするとこのセルのアクションが表示されます

en: Insert From &File...
ja: ファイルから挿入(&F)...

en: &Clear
ja: クリア(&C)

en: &Don't Replace
ja: 置換しない(&D)

en: Record:
ja: レコード:

en: Current record number
ja: 現在のレコード番号

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
ja: /

en: Number of records
ja: レコードの数

en: Editing indicator
ja: インジケータを編集

en: First record
ja: 最初のレコード

en: Go to first record
ja: 最初のレコードに移動

en: Go to previous record
ja: 前のレコードに移動

en: Previous record
ja: 前のレコード

en: Go to next record
ja: 次のレコードに移動

en: Next record
ja: 次のレコード

en: Go to last record
ja: 最後のレコードに移動

en: Last record
ja: 最後のレコード

en: Go to new record
ja: 新しいレコードに移動

en: New record
ja: 新しいレコード

en: Moves cursor to first record.
ja: カーソルを最初のレコードに移動します。

en: Moves cursor to previous record.
ja: カーソルを前のレコードに移動します。

en: Moves cursor to next record.
ja: カーソルを次のレコードに移動します。

en: Moves cursor to last record.
ja: カーソルを最後のレコードに移動します。

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
ja: カーソルを新しいレコードに移動し、挿入できるようにします。
