kexi - en to mai translation catalogue (156 entries)

en: Sebastian Sauer
mai: सेबेस्टियन साए

en: Joseph Wenninger
mai: जोसफ वेननिंगर

en: Daniel Molkentin
mai: डेनियल माल्केनटिन

en: Unknown error
mai: अज्ञात त्रुटि

en: Details:
mai: विवरण:

en: &Ascending
mai: आरोहण क्रम (&A)

en: &Descending
mai: घटल क्रममे (&D)

en: Save
mai: सहेजू

en: Data
mai: आँकड़ा

en: Design
mai: डिजायन

en: Save Changes
mai: बदलाव सहेजू

en: Page %1
mai: पृष्ठ %1

en: Receiver
mai: पएनिहार

en: Caption
mai: अनुशीर्षक

en: Width
mai: चओड़ाइ

en: Clickable
mai: क्लिक कएल जाए योग्य

en: Form
mai: फार्म

en: Horizontal Alignment
mai: क्षैतिज पँक्तिबद्धता

en: Vertical Alignment
mai: लंबबत पंक्तिबद्धता

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
mai: नाम

en: Text
mai: पाठ

en: Geometry
mai: ज्यामिति

en: Foreground Color
mai: अग्रभूमि रँग

en: Background Color
mai: पृष्ठभूमि रँग

en: Frame
mai: फ्रेम

en: Frame Shadow
mai: फ्रेम छाया

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
mai: व्यवस्था करू

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
mai: बक्सा

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
mai: लंबवत पंक्ति

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
mai: पाप अप

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
mai: मेनू पट्टी

en: Always On
mai: हमेशा चालू

en: Horizontal
mai: क्षैतिज

en: Vertical
mai: लम्बवत

en: Execute
mai: चलाउ

en: Assign action
mai: काज नियत करू

en: Bold
mai: मोट

en: Italic
mai: तिरछा

en: Underline
mai: रेखांकित

en: Justified
mai: समायोजित

en: Cancel
mai: रद करू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
mai: खोजू (&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
mai: बदलू (R)

en: Close the current tab
mai: मोजुदा टैब बन्न करू

en: Create a new project
mai: नवीन प्रोजेक्ट बनाबू

en: Open an existing project
mai: मोजुदा प्रोजेक्ट खोलू

en: Save &As...
mai: एहिना सहेजू... (&A)...

en: &Delete
mai: मेटाबू (&D)

en: Edit Item
mai: मद संपादित करू

en: Next window
mai: अगिला विंडो

en: Properties
mai: गुण

en: From File...
mai: फाइलसँ...

en: Save changes
mai: बदलाव सहेजू

en: Help
mai: मद्दति

en: Create
mai: बनाबू

en: External Data
mai: बाहरी आंकड़ा

en: Tools
mai: अओजार

en: Form Design
mai: प्रपत्र डिजायन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
mai: प्रकार

en: Primary Key
mai: प्राथमिक कुंजी

en: Advanced Options
mai: उन्नत विकल्प

en: Importing
mai: आयात कए रहल अछि

en: Success
mai: सफलता

en: Failure
mai: विफलता

en: Data Source
mai: आँकड़ा श्रोत

en: Pointer
mai: प्वाइंटर

en: Snap to Grid
mai: ग्रिडमे स्नेप करू

en: Style
mai: शैली

en: Current
mai: मोजुदा

en: Original
mai: मौलिक

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
mai: प्रपत्र

en: To Left
mai: बामाँ तरफ

en: To Right
mai: दहिन्ना तरफ

en: To Top
mai: उप्पर तक

en: To Bottom
mai: नीच्चाँ तक

en: Widgets
mai: विजेटसभ

en: Line
mai: रेखा

en: Format
mai: प्रारूप

en: Value
mai: मान

en: Date
mai: दिनांक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
mai: विवरण

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
mai: चित्र

en: Size
mai: आकार

en: Image
mai: चित्र

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
mai: संपादनयोग्य

[ctx: For Text Format]
en: Log
mai: लघुगणक

en: Horizontal Scroll Bar
mai: क्षैतिज स्क्राल पट्टी

en: Vertical Scroll Bar
mai: लंबरूप स्क्राल पट्टी

en: Tab Position
mai: टैब स्थिति

en: &Image
mai: चित्र (&I)

en: Copy
mai: कापी करू

en: Export
mai: निर्यात

en: Defaults
mai: मूलभूत

en: Copying
mai: कापी कए रहल

en: no
mai: नहि

en: false
mai: गलत

en: Column
mai: कालम

en: None
mai: किछु नहि

[ctx: Text type for column]
en: Text
mai: पाठ

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
mai: संख्या

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
mai: मुद्रा

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
mai: स्वचालित

en: day
mai: दिन

en: month
mai: महीना

en: year
mai: साल

en: Date format:
mai: तिथि फार्मेटः

en: Tabulator
mai: सारणीयक

en: Other
mai: आन

en: Table
mai: सारणी

en: Visible
mai: दृष्टिगोचर

en: Sorting
mai: छाँटनाइ

en: Ascending
mai: आरोहण क्रम

en: Descending
mai: अवरोहण क्रम

en: Criteria
mai: मापदंड

en: Alias
mai: उपनाम

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
mai: प्रश्न

en: Raise
mai: उठाबू

en: Lower
mai: निचला

en: Print
mai: छपाइ

en: &Import...
mai: आयात करू... (&I)

en: Data Type
mai: डाटा प्रकार

en: Comments
mai: टिप्पणी

en: Subtype
mai: उपप्रकार

[ctx: Image object type]
en: Image
mai: चित्र

en: Precision
mai: परिशुद्धता

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
mai: स्वचालित

en: Required
mai: आवश्यक

en: Indexed
mai: सूचीबद्ध

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
mai: तालिका

en: NAME
mai: नाम

en: Field Name
mai: क्षेत्र नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
mai: सर्वरक सूचना

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
mai: जोड़ू (&A)...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
mai: संपादित करु (&E)...

en: File
mai: फाइल

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
mai: डाटाबेस

en: Parameters
mai: पैरामीटर

en: Details
mai: विवरण

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
mai: सत्यापन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
mai: प्रयोक्ता नाम: (&U)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
mai: कूटशब्द: (&P)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
mai: नाम (&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
mai: पोर्टः

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
mai: मूलभूत

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
mai: मूलभूत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
mai: विवरण (&D):

en: &Open
mai: खोलू (&O)

en: Name:
mai: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
mai: कनेक्शन

[ctx: Boolean False - No]
en: No
mai: नहि

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
mai: हँ

en: Overwrite
mai: एकरासँ उप्पर लिखू

en: Delete object
mai: वस्तु मेटाउ

en: Table:
mai: टेबल:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
mai: जोड़ू (&I)

en: &Clear
mai: साफ करू (&C)
