kexi - en to nb translation catalogue (1060 entries)

en: &No View
nb: I&ngen visning

en: &Data View
nb: &Datavisning

en: D&esign View
nb: &Utformingsvisning

en: &Text View
nb: &Tekstvisning

en: &Unknown
nb: &Ukjent

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
nb: Denne funksjonen er ikke tilgjengelig for versjon %1 av programmet %2.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> could have been incorrectly installed or started. The application will be closed.
nb: <application>%1</application> ble kanske ikke installert eller startet riktig. Programmet vil bli lukket.

en: Visual database applications creator
nb: Visuell utvikler for databaseprogrammer

en: © 2002-%1, The Kexi Team
nb: © 2002–%1 Kexi-laget

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
nb: Dette programmet er utviklet av Kexi-laget – en internasjonal gruppe av uavhengige utviklere. De er en del av Calligra-prosjektet.

en: Project maintainer & developer, overall design
nb: Tidligere prosjektvedlikeholder & -utvikler, overordnet design

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
nb: Sponsoring og støtte (arbeidsgiver for Jarosław Staniek i 2003-2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
nb: PostgreSQL databasedriver, migrering- og rapporteringsmodul, tallrike feilfikser

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
nb: Kartelementer for skjemaer og rapporter, kart-flakform

en: Features and bug fixes
nb: Egenskaper og rettelser

en: Users Manual for Kexi 2, main window improvements, numerous bug reports
nb: Brukerhåndbok for Kexi 2, forbedringer i hovedvinduet, tallrike feilrapporter

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
nb: Flere skjema-elementer, porting til Qt 4,stabilisering

en: Web elements for forms and reports
nb: Vevelementer for skjemaer og rapporter

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
nb: Skriptmodul (KROSS), bindinger for Python, utforming

en: Web Forms module
nb: Nettskjema-modul

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
nb: Sybase/MS SQL Server/ODBC databasedrivere, programtillegg for xBase-migrering, forbedringer i KexiDB

en: First version of Property Editor and Form Designer
nb: Første versjon av egenskapsredigerer og skjemautformer

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
nb: Bidrag for MySQL og KexiDB, rettelser, migreringsmodul, støtte for MS Access filformat

en: Oracle database driver
nb: Oracle databasedriver

en: Graphics effects, helper dialogs
nb: Grafiske effekter, hjelpedialoger

en: ODBC database driver
nb: ODBC databasedriver

en: Former project maintainer & developer
nb: Tidligere prosjektvedlikeholder & -utvikler

en: Former developer
nb: Tidligere utvikler

en: Original Form Designer, original user interface & much more
nb: Den opprinnelige utformingen av skjemaer, det opprinnelige grensesnittet og mye mer

en: CQL++, SQL assistance
nb: CQL++ og SQL-assistanse

en: Original code cleanings
nb: Rydding av den opprinnelige koden

en: Bugfixes, original Table Widget
nb: Feilfiksing, de opprinnelige tabellelementene

en: Numerous bug reports and tests
nb: Tallrike feilrapporter og tester

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
nb: Tallrike feilrapporter og tester, forbedringer i håndbok

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
nb: Feilrettinger, forbedringer i byggesystemet, koderydding

en: Code cleanups
nb: Koderydding

en: Initial design improvements
nb: Forbedringer av utseendet

en: Icons and user interface research
nb: Undersøkelser av ikonene og grensesnittet

en: Coffee sponsoring
nb: Kaffesponsor

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
nb: Tallrike feilrapporter, tester på brukervennlighet, teknisk støtte

en: Unknown error
nb: Ukjent feil

en: Details:
nb: Detaljer:

en: Object could not be opened in Data View.
nb: Objektet kan ikke åpnes i datavisning.

en: Do you want to open it in Text View?
nb: Vil du prøve å åpne den i tekstvisning?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
nb: objekt

en: Could not create object's window.
nb: Klarte ikke å opprette objektets vindu.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
nb: Programtillegget eller objektdefinisjonen kan være ødelagt.

en: Could not load object's definition.
nb: Klarte ikke å laste objektets definisjon.

en: Object design may be corrupted.
nb: Objektutformingen kan være ødelagt.

en: Could not load object's data.
nb: Klarte ikke å laste objektets data.

en: Could not set empty name for this object.
nb: Kan ikke sette tomt navn for dette objektet.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
nb: Klarte ikke åpne fila

en: Project major version
nb: Prosjektets hovedversjon

en: Project minor version
nb: Prosjektets underversjon

en: Project caption
nb: Prosjekttekst

en: Project description
nb: Prosjektbeskrivelse

en: This project is opened as read only.
nb: Dette prosjektet er åpnet med skrivebeskyttelse.

[ctx: @action:button]
en: Replace
nb: Erstatt

en: Open As Read Only
nb: Åpne som skrivebeskyttet

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
nb: <para>Klarte ikke å åpne fila <filename>%1</filename> for lesing og skriving. </para> <para>Vil du åpne fila skrivebeskyttet?</para>

en: &Ascending
nb: S&tigende

en: Sort data in ascending order
nb: Sorter data i stigende rekkefølge

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
nb: Sorterer data i stigende rekkefølge (fra A til Z og fra 0 til 9). Data fra valgt kolonne brukes til sortering.

en: &Descending
nb: &Synkende

en: Sort data in descending order
nb: Sorter data i synkende rekkefølge

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
nb: Sorterer data i synkende rekkefølge (fra Z til A og fra 9 til 0). Data fra valgt kolonne brukes til sortering.

en: Switch to data view
nb: Bytt til datavisning

en: Switches to data view.
nb: Bytter til datavisning.

en: Switch to design view
nb: Bytt til utformingsvisning

en: Switches to design view.
nb: Bytter til utformingsvisning.

en: Switch to text view
nb: Bytt til tekstvisning

en: Switches to text view.
nb: Bytter til tekstvisning.

en: Menu for the current window
nb: Meny for dette vinduet

en: Shows menu for the current window.
nb: Viser meny for dette vinduet.

en: Save
nb: Lagre

en: Save current design
nb: Lagre nåværende utforming

en: Saves changes made to the current design.
nb: Lagrer endringer i nåværende utforming.

en: Design
nb: Utforming

en: Could not create new object.
nb: Klarte ikke å opprette nytt objekt.

en: Save Changes
nb: Lagre endringer

en: Do Not Switch
nb: Ikke bytt

en: <para>There are unsaved changes in object <resource>%1</resource>.</para><para>Do you want to save these changes before switching to other view?</para>
nb: <para>Det er ulagrede endringer i objektet <resource>%1</resource>.</para> <para> Vil du lagre disse endringene før bytte til en annen visning?</para>

en: Confirm Saving Changes
nb: Bekreft at endringer skal lagres

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
nb: Utformingen er endret. Du må lagre før du kan bytte til en annen visning.

en: Switching to other view failed (%1).
nb: Klarte ikke å bytte visning (til %1).

en: Saving object's definition failed.
nb: Klarte ikke å lagre objektets definisjon.

en: Saving object's data failed.
nb: Klarte ikke å lagre objektets data.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
nb: Flytt flere skjermelementer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
nb: Rett inn skjermelementer til rutenett

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
nb: Rett inn skjermelementer mot venstre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
nb: Rett inn skjermelementer mot høyre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
nb: Rett inn skjermelementer mot øvre kant

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
nb: Rett inn skjermelementer mot nedre kant

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
nb: Endre størrelse på skjermelementer til rutenettet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
nb: Juster størrelse på skjermelementer til innhold

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
nb: Endre størrelse på skjermelementer til smaleste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
nb: Endre størrelse på skjermelementer til bredeste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
nb: Endre størrelse på skjermelementer til korteste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
nb: Endre størrelse på skjermelementer til høyeste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
nb: Sett inn skjermelement

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
nb: Lim inn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
nb: Slett skjermelement

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
nb: Dupliser skjermelement

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
nb: Klipp ut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
nb: Legg til side

en: Page %1
nb: Side %1

en: Sender
nb: Avsender

en: Columns
nb: Kolonner

en: Contents
nb: Innhold

en: Caption
nb: Overskrift

en: Width
nb: Bredde

en: New Column
nb: Ny kolonne

en: Form
nb: Skjema

en: Multiple Widgets (%1)
nb: Flere skjermelementer (%1).

en: %1 : Form
nb: %1 : Skjema

en: No Buddy
nb: Ingen kamerat

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
nb: Vannr. innretting

en: Horizontal Alignment
nb: Vannrett innretting

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
nb: Lodr. innretting

en: Vertical Alignment
nb: Loddrett innretting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
nb: Navn

en: Window title
nb: Vindustittel

en: Text
nb: Tekst

en: Background Pixmap
nb: Pixmap-bakgrunn

en: Geometry
nb: Geometri

en: Size Policy
nb: Størrelsespraksis

en: Minimum Size
nb: Minste størrelse

en: Maximum Size
nb: Maksimal størrelse

en: Font
nb: Skrift

en: Cursor
nb: Peker

en: Foreground Color
nb: Forgrunnsfarge

en: Background Color
nb: Bakgrunnsfarge

en: Fill Background
nb: Fyll bakgrunn

en: Focus Policy
nb: Fokuspraksis

en: Margin
nb: Marg

en: Read Only
nb: Skrivebeskyttet

en: Style Sheet
nb: Stilark

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
nb: Verktøytips

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
nb: Hva er dette

en: Icon Size
nb: Ikonstørrelse

en: Frame
nb: Ramme

en: Frame Width
nb: Kantbredde

en: Mid Frame Width
nb: Midtkant-bredde

en: Frame Shape
nb: Kantform

en: Frame Shadow
nb: Kantskygge

en: Vertical Scrollbar
nb: Loddrett rullefelt

en: Horizontal Scrollbar
nb: Vannrett rullefelt

en: No Background
nb: Ingen bakgrunn

en: Palette Foreground
nb: Palettforgrunn

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
nb: Venstre

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
nb: Høyre

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
nb: Senter

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
nb: Juster

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
nb: Øverst

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
nb: Nederst

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
nb: Ingen rammekant

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
nb: Boks

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
nb: Vinduspanel

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
nb: Vannr. linje

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
nb: Loddrett linje

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
nb: Med stil

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
nb: Sprettopp

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
nb: Menylinje

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
nb: Verktøylinje

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
nb: Tekstboks

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
nb: Arkfane-element

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
nb: Gruppeboks

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
nb: Enkel

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
nb: Hevet

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
nb: Senket

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
nb: Intern

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
nb: Ingen fokus

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
nb: Klikk

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
nb: Tab/klikk

[ctx: Tab/Click/MouseWheel (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click/Mouse Wheel
nb: Tab/klikk/musehjul

en: Always Off
nb: Alltid av

en: Always On
nb: Alltid på

en: Horizontal
nb: Vannrett

en: Vertical
nb: Loddrett

en: Left to Right
nb: Fra venstre til høyre

en: Right to Left
nb: Fra høyre til venstre

en: Qt Designer UI Files
nb: Qt Designer UI-filer

en: No action
nb: Ingen handling

en: Application actions
nb: Programhandlinger

[ctx: Current form's actions]
en: Current
nb: Nåværende

en: Open in Data View
nb: Åpne i datavisning

en: Execute
nb: Kjør

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
nb: Eksporter til fil
    som datatabell

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
nb: Kopier til utklippstavla
    som datatabell

en: Open in Design View
nb: Åpne i utformingsvisning

en: Open in Text View
nb: Åpne i Tekstvisning

en: Close View
nb: Lukk visning

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
nb: Tilordner handling til knapp

en: Action category:
nb: Handlingskategori:

en: Action to execute:
nb: Handling som skal utføres:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
nb: &Tilordne

en: Assign action
nb: Tilordne handling

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
nb: Rediger rik tekst

en: Bold
nb: Halvfet

en: Italic
nb: Kursiv

en: Underline
nb: Understreket

en: Superscript
nb: Hevet skrift

en: Subscript
nb: Senket skrift

en: Left Align
nb: Venstrejuster

en: Centered
nb: Midtstilt

en: Right Align
nb: Høyrejuster

en: Justified
nb: Justert

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
nb: Endre rekkefølgen på fanene

en: Move Up
nb: Flytt opp

en: Move widget up
nb: Flytt skjermelement opp

en: Move Down
nb: Flytt ned

en: Move widget down
nb: Flytt skjermelement ned

en: Handle tab order automatically
nb: Behandle fanerekkefølge automatisk

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
nb: Rediger innholdet i %1

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
nb: Sett inn vannrett

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
nb: Sett inn loddrett

en: Insert Widget: %1
nb: Sett inn skjermelement: %1

en: Cancel
nb: Avbryt

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
nb: Faneside

en: Widget name
nb: Navn på skjermelement

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
nb: Neste

en: Open
nb: Åpne

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
nb: Fila eller mappa <filename>%1</filename> finnes ikke.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
nb: Ugyldig hyperlenke <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
nb: Ikke tillatt med kjørbar <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
nb: Hyperlenke <link>%1</link> mot nettverket er ikke tillatt.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
nb: Vil du kjøre denne fila? <warning>Det kan være farlig å kjøre kjørbare filer.</warning>Vil du kjøre denne fila? <warning>Det kan være farlig å kjøre kjørbare filer.</warning>

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
nb: Rapporter feil eller ønske

en: Operating system & platform:
nb: Operativsystem og plattform:

[ctx: Other operating system]
en: Other
nb: Annet

[ctx: Other platform]
en: Other
nb: Annet

en: (All fields)
nb: (Alle felt)

en: (Current field)
nb: (Dette feltet)

[ctx: @title:window]
en: Replace
nb: Erstatt

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
nb: Erstatt i <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find
nb: Finn

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
nb: Finn i <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
nb: Søketeksten ble ikke funnet

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
nb: &Søk i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
nb: &Søk:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
nb: Bare &hele ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
nb: Fi&nn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
nb: Spør om å erstatte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
nb: &Maken til:

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
nb: Skill mellom sm&å og store bokstaver

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
nb: Hvor som helst i feltet

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
nb: Hele feltet

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
nb: Starten av feltet

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
nb: Opp

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
nb: Ned

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
nb: Alle rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
nb: &Erstatt

en: &Close Tab
nb: &Lukk fane

en: Close the current tab
nb: Lukk gjeldende fane

en: Closes the current tab.
nb: Lukker gjeldende fane.

en: Cl&ose All Tabs
nb: L&ukk alle faner

en: Close all tabs
nb: Lukk alle faner

en: Closes all tabs.
nb: Lukker alle faner.

[ctx: Action name with three dots...]
en: %1...
nb: %1 …

en: Create a new project
nb: Opprett et nytt prosjekt

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
nb: Oppretter et nytt prosjekt. De nåværende åpne prosjekter blir ikke påvirket.

en: Open an existing project
nb: Åpne eksisterende prosjekt

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
nb: Åpner et ekisterende prosjekt. De nåværende åpne prosjekter blir ikke påvirket.

en: Welcome
nb: Velkommen

en: Show Welcome page
nb: Vis velkomstside

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
nb: Viser velkomstside med liste over nylig åpnede prosjekter og annen informasjon.

en: Save object changes
nb: Lagre objektendringer

en: Saves object changes from currently selected window.
nb: Lagre objektendringene i det markerte vinduet.

en: Save &As...
nb: Lagre &som …

en: Save object as
nb: Lagre objekt som

en: Saves object from currently selected window under a new name (within the same project).
nb: Lagrer objektet i det markerte vinduet under et nytt navn (innenfor samme prosjekt).

en: &Import, Export or Send...
nb: &Importer, eksporter eller send  …

en: Import, export or send project
nb: Importer, eksporter eller send prosjekt

en: Imports, exports or sends project.
nb: Importerer, eksporterer eller sender prosjekt.

[ctx: Close Project]
en: &Close
nb: Lu&kk

en: Close the current project
nb: Lukk nåværende prosjekt

en: Closes the current project.
nb: Lukker nåværende prosjekt.

en: Quits Kexi application.
nb: Avslutter Kexi-programmet.

en: &Import Database...
nb: &Importer database …

en: Import entire database as a Kexi project
nb: Importer hele databasen som et Kexi-prosjekt

en: Imports entire database as a Kexi project.
nb: Importerer hele databasen som et Kexi-prosjekt.

en: Import data from an external source into this project
nb: Importer data fra en ekstern kilde inn i dette prosjektet

en: Imports data from an external source into this project.
nb: Importerer data fra en ekstern kilde inn i dette prosjektet.

en: &Compact Database...
nb: &Komprimer database …

en: Compact the current database project
nb: Komprimer nåværende databaseprosjekt

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
nb: Komprimerer det gjeldende databaseprosjektet, slik at det tar mindre plass og arbeider raskere.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
nb: Importer data fra &fil …

en: Import table data from a file
nb: Importer tabelldata fra en fil

en: Imports table data from a file.
nb: Importerer tabelldata fra en fil.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
nb: Eksporter data til &fil …

en: Export data from the active table or query to a file
nb: Eksporter data fra den aktive tabellen eller spørringen, til en fil

en: Exports data from the active table or query to a file.
nb: Eksporterer data fra den aktive tabellen eller spørringen, til en fil.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
nb: Lim inn spesielt …

en: Paste clipboard data as a table
nb: Lim inn data fra utklippstavla som en tabell

en: Pastes clipboard data as a table.
nb: Limer inn data fra utklippstavla som en tabell.

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
nb: Kopier spesielt …

en: Copy selected table or query data to clipboard
nb: Kopier markert tabell eller spørringsdata til utklippstavla

en: Copies selected table or query data to clipboard.
nb: Kopierer markert tabell eller spørringsdata til utklippstavla.

en: Reverts the most recent editing action.
nb: Angrer den siste redigeringshandlinga.

en: Reverts the most recent undo action.
nb: Snur om den siste omgjøringshandlinga.

en: Find text
nb: Finn tekst

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
nb: Slår opp første forekomst av en bit tekst.

en: &Delete
nb: &Slett

en: Delete selected object
nb: Slett markert objekt

en: Deletes currently selected object.
nb: Sletter markert objekt.

en: Delete Record
nb: Slett post

en: Delete the current record
nb: Slett gjeldende post

en: Deletes the current record.
nb: Sletter gjeldende post.

en: Clear table contents
nb: Tøm tabellinnholdet

en: Clears table contents.
nb: Tømmer tabellinnholdet.

en: Edit Item
nb: Endre punkt

en: Edit currently selected item
nb: Rediger det markerte punktet

en: Edits currently selected item.
nb: Redigerer det markerte punktet.

en: &Insert Empty Row
nb: Sett &inn en tom rad

en: Insert one empty row above
nb: Sett inn en tom rad over

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
nb: Setter inn en tom rad over den markerte raden.

en: Switch to Global Search
nb: Bytt til globalt søk

en: Switch to Global Search box
nb: Bytt til global søkeboks

en: Switches to Global Search box.
nb: Bytter til global søkeboks.

en: &Save Record
nb: &Lagre post

en: Save changes made to the current record
nb: Lagre alle endringer gjort i denne posten

en: Saves changes made to the current record.
nb: Lagrer endringer i den markerte posten.

en: &Cancel Record Changes
nb: &Avbryt postendringer

en: Cancel changes made to the current record
nb: Avbryt endringer i den markerte posten

en: Cancels changes made to the current record.
nb: Avbryter endringer i den markerte posten.

en: &Execute
nb: &Kjør skript

en: &Font...
nb: &Skrift …

en: Change font for selected object
nb: Endre skrift for det markerte objektet

en: Changes font for selected object.
nb: Endrer skrift for det markerte objektet.

en: &Next Window
nb: &Neste vindu

en: Next window
nb: Neste vindu

en: Switches to the next window.
nb: Bytter til neste vindu.

en: &Previous Window
nb: s&Forrige vindu

en: Previous window
nb: Forrige vindu

en: Switches to the previous window.
nb: Bytter til forrige vindu.

en: This shows useful tips on the use of this application.
nb: Dette viser nyttige tips om bruken av dette programmet.

[ctx: Help Menu]
en: Help
nb: Hjelp

en: Show Help menu
nb: Vis hjelp-menyen

en: Shows Help menu.
nb: Viser hjelp-menyen.

en: cannot create object - unknown object type "%1"
nb: kan ikke opprette objekt – ukjent objekttype «%1»

en: unknown object type "%1"
nb: ukjent objekttype «%1»

en: cannot create object of type "%1"
nb: kan ikke opprette objekt av typen «%1»

[ctx: "executing object" action]
en: executing
nb: Kjører skript

en: opening
nb: åpner

en: table not found
nb: fant ikke tabell

en: query not found
nb: fant ikke spørring

en: macro not found
nb: fant ikke makro

en: script not found
nb: fant ikke skript

en: object not found
nb: fant ikke objektet

en: cannot execute object
nb: kan ikke utføre objekt

en: cannot open object
nb: kan ikke åpne objektet

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
nb: Du har bedt om at valgte objekter skal åpnes eller behandles automatisk ved oppstart. Flere av objektene kan ikke åpnes.

en: Property Editor
nb: Egenskapsredigerer

en: Properties
nb: Egenskaper

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
nb: %1 [skrivebeskyttet]

en: From File...
nb: Fra fil …

en: From Server...
nb: Fra tjener …

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
nb: Klarte ikke å lagre med det opprinnelige navnet.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
nb: Lagre

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
nb: Lagre objekt som

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
nb: Klarte ikke å lagre objektet <resource>%1</resource>.

en: Save changes
nb: Lagre endringer

en: Do you want to save changes?
nb: Vil du lagre endringer nå?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
nb: åpning er ike tillatt i «%1»-modus

[ctx: @title:window Delete Object %1.]
en: Delete <resource>%1</resource>?
nb: Slett <resource>%1</resource>?

[ctx: @info]
en: <para>Before renaming object <resource>%1</resource> it should be closed.</para><para>Do you want to close it?</para>
nb: <para>Før objektet <resource>%1</resource> får nytt navn bør det lukkes.</para><para>Vil du lukke det?</para>

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
nb: Gjeldende prosjekt må lukkes før databasen komprimeres. Det blir åpnet igjen etter komprimering.
    
    Vil du fortsette?

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> that you want to export data from is changed and has not yet been saved. Do you want to use data from the changed query for exporting or from its original (saved) version?
nb: Du vil eksportere data fra forespørselen <resource>%1</resource>, men utformingen av den forespørselen er endret og ikke lagret ennå. Vil du bruke data fra den endrede forespørselen til eksport, eller fra den opprinnelige (lagrede) versjonen?

en: Task-oriented toolbar. Groups commands using tabs.
nb: Oppgavebasert verktøylinje. Samler kommandoer med faner.

[ctx: Report a bug or wish for Kexi application]
en: Report a &Bug or Wish...
nb: &Rapporter feil eller ønsker …

en: Files a bug or wish for Kexi application.
nb: Kjører feilrapportering eller ønske for Kexi.

en: Activates a "What's This?" tool.
nb: Slår på "Hva er dette"-verktøyet.

en: Help
nb: Hjelp

en: Shows Kexi Handbook.
nb: Viser Kexihåndboka.

en: Shows information about Kexi application.
nb: Viser informasjon om Kexi.

en: Shows information about KDE.
nb: Viser informasjon om KDE.

en: Create
nb: Opprett

en: External Data
nb: Eksterne data

en: Tools
nb: Verktøy

en: Form Design
nb: Skjemautforming

en: Report Design
nb: Rapportutforming

en: Visit Calligra home page at %1
nb: Besøk Calligras nettside på %1

en: Search
nb: Søk

en: Try Again
nb: Forsøk igjen

[ctx: @title:window]
en: New Project
nb: Nytt prosjekt

[ctx: @info]
en: Kexi will create a new database project. Select blank database.
nb: Kexi lager et nytt databaseprosjekt. Velg en tom database.

en: Blank Projects
nb: Tomme prosjekter

en: Blank database
nb: Tom database

en: Database project without any objects
nb: Databaseprosjekt uten noen objekter

en: Contacts
nb: Kontakter

en: Movie catalog
nb: Filmkatalog

en: Templates
nb: Maler

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
nb: Lagringsmetode

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
nb: Velg en lagringsmetode som vil bli brukt til å lagre det nye prosjektet.

en: New database
nb: Ny database

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
nb: Prosjekttittel og filnavn

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Filename will be created automatically based on the caption. You can change the filename too.
nb: Skriv inn tittel for det nye prosjektet. Filnavnet vil bli laget automatisk basert på tittelen. Du kan også endre filnavnet.

en: Enter project caption.
nb: Oppgi prosjektoverskrift.

en: Enter a valid project filename. The file should be located on this computer.
nb: Oppgi et gyldig prosjektfilnavn. Fila bør være på denne datamaskinen.

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
nb: Oppretter prosjekt

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
nb: Vent litt mens prosjektet blir opprettet.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
nb: Databasetilkobling

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Database Name
nb: Velg prosjektets overskrift og databasenavn

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Database name will be created automatically based on the caption. You can change the database name too.
nb: Skriv inn tittel for det nye prosjektet. Databasenavnet vil bli laget automatisk basert på tittelen. Du kan også endre databasenavnet.

[ctx: @info]
en: Existing project databases on <resource>%1 (%2)</resource> database server:
nb: Eksisterende prosjektdatabaser på tjeneren <resource>%1 (%2)</resource>:

en: Enter database name.
nb: Oppgi databasenavn.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
nb: Database med dette navnet finnes fra før. Vil du slette den og opprette en ny?

en: Delete and Create New
nb: Slett og lag ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
nb: <b>Velg eksisterende Kexi-prosjektfil som skal åpnes:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
nb: &Avansert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
nb: Trykk «Avansert» om du vil finne et eksisterende prosjekt på en tjener i stedet for en fil.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
nb: Åpne prosjekt

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
nb: Velg prosjekt som skal åpnes. Du kan velge et prosjekt lagret i fil eller på databasetjener.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
nb: Prosjekt lagret i fil

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
nb: Prosjekt lagret på databasetjener

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
nb: Åpne prosjekt på databasetjener

[ctx: @info]
en: Select project on database server <resource>%1 (%2)</resource> to open.
nb: Velg et prosjekt som skal åpnes, på databasetjeneren <resource>%1 (%2)</resource>:

[ctx: @title:window]
en: Database Password
nb: Database-passord

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
nb: Fil

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
nb: Nytt prosjekt lagret i en fil

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
nb: Tjener

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
nb: Nytt prosjekt lagret på en databasetjener

en: Opened less than minute ago
nb: Åpnet for mindre enn et minutt siden

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
nb[0]: Åpnet for 1 minutt siden
nb[1]: Åpnet for %1 minutter siden

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
nb[0]: Åpnet for 1 time siden
nb[1]: Åpnet for %1 timer siden

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
nb[0]: Åpnet i går
nb[1]: Åpnet for %1 dager siden

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
nb[0]: Åpnet for over en måned siden
nb[1]: Åpnet for %1 måneder siden

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
nb[0]: Åpnet for et år siden
nb[1]: Åpnet for %1 år siden

en: on local server
nb: på lokal tjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
nb: Prosjektoverskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
nb: Prosjektets databasenavn:

en: Invalid port number <icode>%1</icode> specified.
nb: Oppgitt ugyldig portnummer <icode>%1</icode>.

en: Could not open database. No database driver specified.
nb: Klarte ikke å åpne databasen. Det er ikke oppgitt noen databasedriver.

en: Could not start Kexi application this way.
nb: Kunne ikke starte Kexi på denne måten.

[ctx: Please don't translate the "createdb" and "dropdb" words, these are constants.]
en: Both <icode>createdb</icode> and <icode>dropdb</icode> used in startup options.
nb: Du har brukt både <icode>createdb</icode> og <icode>dopdb</icode> i oppstartsinnstillingene.

en: No project name specified.
nb: Ikke oppitt noe prosjektnavn.

[ctx: Please don't translate the <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> words, these are constants.]
en: Both <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> used in startup options.
nb: Du har brukt både <icode>user-mode</icode> og <icode>design-mode</icode> i oppstartsinnstillingene.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
nb: Du har angitt noen databaseobjekter som automatisk skal åpnes, med oppstartsinnstillinger.
    Disse innstillingene vil bli ignorert siden de ikke er tilgjengelige når prosjekter blir opprettet eller droppet.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
nb: Kunne ikke åpne fila. Mangler filnavn.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
nb: Klarte ikke å åpne fila. Fila <filename>%1</filename> finnes ikke.

en: Open External File
nb: Åpne ekstern fil

en: Could not load list of available projects for <resource>%1</resource> database server.
nb: Klarte ikke hente lista over tilgjengelige prosjekter for databasetjeneren <resource>%1</resource>.

en: Failed saving connection data to <filename>%1</filename> file.
nb: Klarte ikke å lagre tilkoblingsdata til fila <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
nb: Velkommen til Kexi

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
nb: Velg et av de nylig brukte prosjektene som skal åpnes.

en: Donate to the Project
nb: Gi en gave til prosjektet

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
nb: Ikke nå

en: Column %1
nb: Kolonne %1

en: Primary Key
nb: Primærnøkkel

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
nb: Avansert importoppsett

en: Text encoding:
nb: Tekstkoding:

en: Always use this encoding in similar situations
nb: Bruk alltid denne kodingen i liknende situasjoner

en: Name Already Used
nb: Navnet er i bruk fra før

en: Welcome to the Table Importing Assistant
nb: Dette er veiviseren for tabellimport

en: Select Location for Source Database
nb: Velg adresse for kildedatabase

en: Select Source Database
nb: Velg kildedatabase

en: Select the Table to Import
nb: Velg tabell som skal importeres

en: Advanced Options
nb: Avanserte valg

en: Importing
nb: Importerer

en: Alter the Detected Table Design
nb: Endre den tabelloppbyggingen som ble funnet

en: Processing Import
nb: Behandler import

en: Open imported table
nb: Åpne importert tabell

en: Success
nb: Vellykket

en: Select source database you wish to import:
nb: Velg kildedatabase du vil importere:

[ctx: @info]
en: Please wait while the table is imported.
nb: Vent litt mens tabellen blir importert.

en: Failure
nb: Mislykket

en: An error occurred.
nb: Det oppsto en feil.

en: No appropriate migration driver found.
nb: Fant ingen passende driver for flytting.

en: No project available.
nb: Ingen tilgjengelige prosjekter.

en: No table was selected to import.
nb: Det ble ikke valgt noen tabell for import

[ctx: @title:window]
en: Import Database
nb: Importer database

en: Welcome to the Database Importing Assistant
nb: Dette er veiviseren for database-import

en: Destination database type:
nb: Mål-databasens type:

en: Database project stored in a file
nb: Nytt databaseprosjekt lagret i en fil

en: Database project stored on a server
nb: Nytt prosjekt lagret på en databasetjener

en: Select Destination Database Type
nb: Velg databasetype for målet

en: Destination project's caption:
nb: Målets prosjektoverskrift:

en: Destination project's name:
nb: Målprosjektets navn:

en: Enter Destination Database Project's Caption
nb: Skriv inn prosjektoverskrift for måldatabasen

en: Select Location for Destination Database Project
nb: Velg stedet for målets databaseprosjekt

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
nb: Struktur og data

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
nb: Bare struktur

en: Select Scope of Import
nb: Velg importomfang

en: Open imported project
nb: Åpne importert prosjekt

en: Select source database filename.
nb: Velg filnavn for kildedatabasen.

en: Select source database.
nb: Velg kildedatabase.

en: Could not import database. This type is not supported.
nb: Kunne ikke importere databasen. Denne typen er ikke støttet.

en: Importing in progress...
nb: Importerer …

en: No help is available for this page.
nb: Ingen hjelp er tilgjengelig for denne siden.

en: Here you can choose the location to import data from.
nb: Har kan du velge stedet data skal importeres fra.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
nb: Her kan du velge den faktiske databasen data skal importeres fra.

en: Here you can choose the location to save the data.
nb: Her kan du velge hvor dataene skal lagres.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
nb: Her kan du velge hvor du vil lagre dataene og navnet på den nye databasen.

en: No data source could be assigned for this widget.
nb: Kunne ikke tilordne en datakilde for dette elementet.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
nb: Kunne ikke tilordne en datakilde for flere elementer.

en: Go to selected form's data source
nb: Gå til datakilden for det valgte skjemaet

en: Goes to selected form's data source
nb: Går til datakilden for det valgte skjemaet

en: Data Source
nb: Datakilde

en: Frame Color
nb: Rammefarge

en: Pointer
nb: Peker

en: Snap to Grid
nb: Lås til rutenenettet

en: Style
nb: Stil

en: Set the current view style.
nb: Oppgi gjeldende visningsstil.

en: Show Form UI Code
nb: Vis skjemaets UI-kode

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
nb: Grensesnittskode for skjemaet

en: Current
nb: Gjeldende

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
nb: skjema

[ctx: tooltip]
en: Create new form
nb: Opprett et nytt skjema

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
nb: Oppretter et nytt skjema.

en: Clear Widget Contents
nb: Tøm elementets innhold

en: Edit Tab Order...
nb: Endre rekkefølgen på fanene …

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
nb: Flytt elementet til forgrunnen

en: Send Widget to Back
nb: Legg elementet i bakgrunnen

en: Align Widgets Position
nb: Juster elementets plassering

en: To Left
nb: Til venstre

en: To Right
nb: Til høyre

en: To Top
nb: Til toppen

en: To Bottom
nb: Til bunnen

en: To Grid
nb: Til rutenettet

en: Adjust Widgets Size
nb: Juster elementets størrelse

en: To Fit
nb: Tilpass

en: To Shortest
nb: Til korteste

en: To Tallest
nb: Til høyeste

en: To Narrowest
nb: Til smaleste

en: To Widest
nb: Til bredeste

en: Widgets
nb: Elementer

[ctx: A prefix for identifiers of forms. Based on that, identifiers such as form1, form2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: form
nb: skjema

en: Click to show actions for this image box
nb: Trykk for å vise handlinger for denne bildeboksen

en: Click to show actions for <interface>%1</interface> image box
nb: Trykk for å vise handlinger for bildeboksen <interface>%1</interface>

[ctx: Form widget]
en: Form
nb: Skjema

en: A form widget
nb: Et enkelt skjemaelement

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
nb: Tekstboks

[ctx: A prefix for identifiers of text box widgets. Based on that, identifiers such as textBox1, textBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textBox
nb: tekstboks

en: A widget for entering and displaying line of text text
nb: Et element der tekst kan oppgis og vises

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
nb: Tekstredigering

[ctx: A prefix for identifiers of text editor widgets. Based on that, identifiers such as textEditor1, textEditor2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textEditor
nb: tekstRedigering

en: A multiline text editor
nb: En tekstredigerer med flere linjer

[ctx: Text Label widget]
en: Label
nb: Etikett

[ctx: A prefix for identifiers of label widgets. Based on that, identifiers such as label1, label2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: label
nb: etikett

en: A widget for displaying text
nb: Et element som viser tekst

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
nb: Bildeboks

[ctx: A prefix for identifiers of image box widgets. Based on that, identifiers such as image1, image2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: image
nb: bilde

en: A widget for displaying images
nb: Et element som viser bilder

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
nb: Kombiboks

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as comboBox1, comboBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: comboBox
nb: kombiBoks

en: A combo box widget
nb: En kombinasjonsboks

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
nb: Avkryssingsboks

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as checkBox1, checkBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: checkBox
nb: kryssBoks

en: A check box with text label
nb: En avkryssingsboks med tekstetikett

[ctx: Button widget]
en: Button
nb: Knapp

[ctx: A prefix for identifiers of button widgets. Based on that, identifiers such as button1, button2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: button
nb:  knapp

en: A button for executing actions
nb: En knapp for å utføre handlinger

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
nb: Lenkeknapp

[ctx: A prefix for identifiers of link button widgets. Based on that, identifiers such as linkButton1, linkButton2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: linkButton
nb: lenkeKnapp

en: A Link button for executing actions
nb: En lenkeknapp for å utføre handlinger

[ctx: Slider widget]
en: Slider
nb: Glidebryter

[ctx: A prefix for identifiers of slider widgets. Based on that, identifiers such as slider1, slider2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: slider
nb: glider

en: A Slider widget
nb: Et Glidebryter-element

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
nb: Framdriftslinje

[ctx: A prefix for identifiers of progress bar widgets. Based on that, identifiers such as progressBar1, progressBar2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: progressBar
nb: framdriftLinje

en: A Progress Bar widget
nb: Et  framdriftslinje-element

en: Line
nb: Linje

[ctx: A prefix for identifiers of line widgets. Based on that, identifiers such as line1, line2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: line
nb: linje

en: A line to be used as a separator
nb: En linje brukt som skillelinje

en: Insert &Horizontal Line
nb: Sett inn &vannrett linje

en: Insert &Vertical Line
nb: Sett inn &loddrett linje

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
nb: Datovelger

[ctx: A prefix for identifiers of date picker widgets. Based on that, identifiers such as datePicker1, datePicker2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: datePicker
nb: datoVelger

en: A Date Picker widget
nb: Et datovelger-element

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
nb: Ekkomodus

en: Indent
nb: Innrykk

en: Inverted
nb: Omvendt

en: Maximum
nb: Maksimum

en: Orientation
nb: Orientering

en: Text Direction
nb: Tekstretning

en: Text Visible
nb: Synlig tekst

en: Value
nb: Verdi

en: Date
nb: Dato

en: Arrow Visible
nb: Synlig pil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
nb: Beskrivelse

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
nb: Sidesteg

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
nb: Enkelt steg

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
nb: Intervall mellom merker

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
nb: Merkeplassering

en: Show Editor
nb: Vis redigering

en: Form Name
nb: Skjemanavn

en: On Click
nb: Ved klikk

en: On Click Option
nb: Valg ved klikk

en: Auto Tab Order
nb: Automatisk rekkefølge på fanene

en: Spell Checking
nb: Stavekontroll

en: Line Wrap At
nb: Linjebrudd ved

en: Line Wrap Mode
nb: Linjebruddmodus

en: Spell Checking Language
nb: Språk for stavekontroll

en: Editor Type
nb: Redigeringstype

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
nb: Tekst med flere linjer

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
nb: Nedtrekksliste

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
nb: Bilde

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
nb: Ingen merker

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
nb: Over

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
nb: Venstre

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
nb: Under

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
nb: Høyre

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
nb: Begge sider

en: Size
nb: Størrelse

en: Image
nb: Bilde

en: Scaled Contents
nb: Skalert innhold

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
nb: Utjevning

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
nb: Behold forhold

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
nb: Nedtrekksliste
    synlig

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
nb: Avkrysset

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
nb: Trippelstatus

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
nb: Standard

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
nb: Ja

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
nb: Nei

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
nb: Redigerbar

[ctx: Property: Button is checkable]
en: On/Off
nb: På/Av

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
nb: Autogjenta

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Delay]
en: Auto Rep. Delay
nb: Forsinkelse for autogjenta

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Interval]
en: Auto Rep. Interval
nb: Intervall for autogjenta

[ctx: Hyperlink address]
en: Hyperlink
nb: Hyperlenke

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
nb: Hyperlenke type

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
nb: Hyperlenke-verktøy

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
nb: Hyperlenke mot nettverket

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
nb: Kjørbar hyperlenke

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
nb: Ingen hyperlenke

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
nb: Statisk

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
nb: Dynamisk

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
nb: Standard

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
nb: Nettleser

[ctx: Hyperlink tool, MailerTool]
en: Mailer
nb: Postsender

en: Text Format
nb: Tekstformat

[ctx: For Text Format]
en: Plain
nb: Enkel

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
nb: Hypertekst

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
nb: Åpne ekst. lenker

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
nb: Plassholder-tekst

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
nb: Passord-modus

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
nb: Klemt tekst

en: Tab Stop Width
nb: Tabulatorbredde

en: Tab Changes Focus
nb: Tab endrer fokus

en: Word Wrap Policy
nb: Praksis for tekstbryting

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
nb: På ordgrense

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
nb: Hvor som helst

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
nb: På ordgrense hvis mulig

en: Word Wrapping
nb: Tekstbryting

en: Word Wrap Position
nb: Posisjon for tekstbryting

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
nb: Ingen

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
nb: Skjermelementets bredde

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
nb: I piksler

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
nb: I kolonner

en: Links Underlined
nb: Lenker understreket

en: Horizontal Scroll Bar
nb: Vannrett rullefelt

en: Vertical Scroll Bar
nb: Loddrett rullefelt

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
nb: Når det trengs

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
nb: Alltid av

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
nb: Alltid på

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
nb: Rik tekst

en: Tab Widget
nb: Arkfane-element

en: A widget to display multiple pages using tabs
nb: Et skjermelement som viser flere sider vhja. arkfaner

[ctx: Frame widget]
en: Frame
nb: Ramme

[ctx: A prefix for identifiers of frame widgets. Based on that, identifiers such as frame1, frame2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: frame
nb: ramme

en: A frame widget
nb: Et enkelt ramme-element

en: Group Box
nb: Gruppeboks

en: A container to group some widgets
nb: En beholder som grupperer noen skjermelementer

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
nb: Tittel

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
nb: Flatt

en: Tab Position
nb: Faneplassering

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
nb: Gjeldende side

en: Tab Shape
nb: Faneform

[ctx: Tab Widget's Elide Mode property]
en: Elide Mode
nb: Utelatingsmodus

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
nb: Rulleknapper

en: Closable Tabs
nb: Lukkbare faner

en: Movable Tabs
nb: Flyttbare faner

en: Document Mode
nb: Dokumentmodus

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
nb: Avrundet

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Triangular
nb: Trekantet

en: &Image
nb: B&ilde

en: &Assign Action...
nb: &Tildel handling …

[ctx: default indent value]
en: default
nb: standard

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
nb: Legg til side

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
nb: Gi side nytt navn …

en: Enter a new title for the current page:
nb: Oppgi en ny tittel for gjeldende side

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
nb: Legg til side …

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
nb: Gå til forrige side

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
nb: Gå til neste side

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
nb: Rediger rik tekst

en: Copy
nb: Kopier

en: Export
nb: Eksporter

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
nb: Kopier data fra tabell til utklippstavla

en: Copying data from table:
nb: Kopierer data fra tabell:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
nb: Eksporter data fra tabell til CSV-fil

en: Exporting data from table:
nb: Eksporterer data fra tabell:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
nb: Kopier data fra spørring til utklippstavla

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
nb: Eksporter data fra spørring til CSV-fil

en: Exporting data from query:
nb: Eksporterer data fra spørring:

en: Could not open data for exporting.
nb: Kunne ikke åpne data for eksport.

en: (rows: %1, columns: %2)
nb: (rader: %1, kolonner: %2)

en: (columns: %1)
nb: (kolonner: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
nb: Oppgi navn på fila du vil lagre data til

en: To CSV file:
nb: TIl CSV-fil:

en: To clipboard.
nb: Til utklippstavla.

en: Show Options &gt;&gt;
nb: Vis valg &gt;&gt;

en: Delimiter:
nb: Skilletegn:

en: Text quote:
nb: Hermetegn:

en: Add column names as the first row
nb: Legg til kolonnenavn som første rad

en: Defaults
nb: Standard

en: Always use above options for copying
nb: Bruk alltid disse valgene for kopiering

en: Always use above options for exporting
nb: Bruk alltid disse valgene for eksportering

en: Copying
nb: Kopierer

en: Exporting
nb: Eksporterer

en: Hide Options &lt;&lt;
nb: Skjul valg &lt;&lt;

en: no
nb: nei

en: false
nb: usann

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
nb: Importer CSV-data fra fil

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
nb: Lim inn CSV-data fra utklippstavla

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
nb: Det er ingen rader i datasettet. Vil du importere en tom tabell?

en: No database connection available.
nb: Ingen tilgjengelig databasetilkobling.

en: Please choose other name.
nb: Velg et annet navn.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
nb: Laster inn CSV-data fra <filename>%1</filename> …

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
nb: Laster inn CSV-data

en: Preview of data from file:
nb: Forhåndsvisning av data fra fil:

en: Preview of data from clipboard
nb: Forhåndsvisning av data fra utklippstavla

en: Comment symbol:
nb: Kommentarsymbol:

en: Primary key
nb: Primærnøkkel

en: Ignore duplicated delimiters
nb: Ignorer dupliserte skilletegn

en: First row contains column names
nb: Første rad inneholder kolonnenavn

en: Import Options
nb: Valg for import

[ctx: @label]
en: Name:
nb: Navn:

[ctx: @label]
en: Caption:
nb: Tekst:

[ctx: @label]
en: Row count:
nb: Antall rader:

[ctx: @label]
en: Column count:
nb: Antall farger:

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
nb: Velg navn på måltabell

en: From CSV file:
nb: Fra CSV-fil:

en: From Clipboard
nb: Fra utklippstavla

en: Start at line (1-%1):
nb: Start på linje (1-%1):

en: Start at line:
nb: Start på linje:

en: Column
nb: Kolonne

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
nb: Det oppsto en feil ved deling av skrivebordet.

en: None
nb: Ingen

en: Format for column %1:
nb: Format for kolonne %1:

[ctx: @info]
en: <para>No primary key (autonumber) has been defined.</para><para>Should it be automatically defined on import (recommended)?</para><para><note>An imported table without a primary key may not be editable (depending on database type).</note></para>
nb: <para>Det er ikke angitt en primærnøkkel (autonummer).</para><para>Skal den angis automatisk ved import (anbefales)?</para><para><note>Merk: En importert tabell uten primærnøkkel kan kanskje ikke redigeres (avhengig av databasetypen).</note></para>

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
nb: Kolonne %1

en: Importing data...
nb: Importerer data …

en: Import has been canceled.
nb: Posten er blitt delt.

en: Error occurred during import.
nb: Det oppsto en feil da meldinga ble kryptert.

[ctx: Text type for column]
en: Text
nb: Tekst

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
nb: Tall

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
nb: Valuta

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
nb: (rader: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
nb: (rader: flere enn %1)

en: Not all rows are visible on this preview
nb: Ikke alle rader synes på denne forhåndsvisningen

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
nb: Kolonnenavn

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
nb: Valg for CSV-import

en: Text encoding
nb: Tekstkoding

en: Always use this encoding when importing CSV data files
nb: Bruk alltid denne kodingen når CSV-datafiler importeres

en: day
nb: dag

en: month
nb: måned

en: year
nb: år

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
nb: %1, %2, %3 (f.eks. %4-%5-%6)

en: Date format:
nb: Datoformat:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
nb: Fjern innledende og avsluttende tomrom fra tekstverdier

en: Import missing text values as empty texts
nb: Importer manglende tekstverdier som tomme tekster

en: Comma ","
nb: Komma ","

en: Semicolon ";"
nb: Semikolon ";"

en: Space " "
nb: Mellomrom " "

en: Other
nb: Annet

en: Query Columns
nb: Spørringskolonner

en: Describes field name or expression for the designed query.
nb: Beskriver feltnavn eller uttrykk for den konstruerte spørringen.

en: Table
nb: Tabell

en: Describes table for a given field. Can be empty.
nb: Beskriver tabell for et gitt felt. Kan være tomt.

en: Visible
nb: Synlig

en: Describes visibility for a given field or expression.
nb: Beskriver synlighet for et gitt felt eller uttrykk.

en: Sorting
nb: Sortering

en: Describes a way of sorting for a given field.
nb: Beskriver en sorteringsmetode for et gitt felt.

en: Ascending
nb: Stigende

en: Descending
nb: Synkende

en: Criteria
nb: Kriterier

en: Describes the criteria for a given field or expression.
nb: Beskriver kriterier for et gitt felt eller uttrykk.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
nb: Kan ikke skifte til datavisning fordi spørringsoppsettet er tomt.
    Opprett først et spørringsoppsett.

en: Query definition loading failed.
nb: Klarte ikke å laste en angivelse av spørringen.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
nb: Spørringsoppsettet kan være så ødelagt at det ikke en gang kunne åpnes i tekstvisning.
    Du kan slette spørringen og opprette den på nytt.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
nb: uttr

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
nb: merkelappen bør begynne med en bokstav eller tegnet '_'

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
nb: Kunne ikke angi sortering for flere kolonner (%1)

en: Could not set criteria for empty record
nb: Kunne ikke angi kriterium for tom post

en: SQL Query Text
nb: SQL-spørringstekst

en: Check Query
nb: Sjekk spørring

en: Checks query for validity.
nb: Sjekker spørringens gyldighet.

en: The query is correct
nb: Spørringen er korrekt

en: The query is incorrect
nb: Spørringen er ikke korrekt

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
nb: Skriv inn spørringen din og utfør funksjonen «Kontroller spørring» for å kontrollere den.

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
nb: spørring

[ctx: tooltip]
en: Create new query
nb: Opprette en ny spørring

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
nb: Oppretter en ny spørring.

en: Query executing failed.
nb: Klarte ikke å kjøre en spørring.

en: Edit Sections
nb: Rediger avsnitt

en: Raise
nb: Hev

en: Lower
nb: Senk

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
nb: rapport

[ctx: tooltip]
en: Create new report
nb: Opprett en ny rapport

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
nb: Oppretter en ny rapport.

en: Go to first page
nb: Gå til første side

en: Goes to first page
nb: Gå til første side

en: Go to previous page
nb: Gå til forrige side

en: Goes to previous page
nb: Går til forrige side

en: Go to next page
nb: Gå til neste side

en: Goes to next page
nb: Går til neste side

en: Go to last page
nb: Gå til siste side

en: Goes to last page
nb: Gå til siste side

en: Current page number
nb: Gjeldende sidenummer

en: Number of pages
nb: Antall sider:

en: Print
nb: Skriv ut

en: Print report
nb: Skriv ut rapport

en: Prints the current report.
nb: Skriver ut gjeldende rapport.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
nb: Eksporter som

en: Export:
nb: Eksporter:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
nb: Tekstdokument …

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
nb: Eksporter rapporten som et tekstdokument (i OpenDocument tekstformatl

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
nb: Eksporterer rapporten som et tekstdokument (i OpenDocument tekstformatl.

[ctx: Portable Document Format...]
en: PDF...
nb: PDF …

en: Export as PDF
nb: Eksporter som PDF

en: Exports the current report as PDF.
nb: Eksporterer gjeldende rapport som PDF.

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
nb: Regneark

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
nb: Eksporter rapporten som et regneark (i OpenDocument regnearkformat)

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
nb: Eksporterer rapporten som et regneark (i OpenDocument regnearkformat).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
nb: Side …

en: Export the report as a web page (in HTML format)
nb: Eksporter rapporten som vevside (i HTML-format)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
nb: Eksporterer rapporten som vevside (i HTML-format).

en: Export Report as PDF
nb: Eksporter rapporten som PDF

en: Exporting the report as PDF to %1 failed.
nb: Eksportere rapporten som PDF til %1 mislyktes.

en: Export Failed
nb: Eksportering mislyktes

en: Do you want to open exported document?
nb: Vil du prøve å åpne det eksporterte dokumentet?

en: Export Report as Spreadsheet
nb: Eksporter rapporten som et regneark

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
nb: Klarte ikke å eksportere rapporten som et regneark til %1.

en: Export Report as Text Document
nb: Eksporter rapporten som tekstdokument

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
nb: Eksportere rapporten som tekstdokument til %1 mislyktes.

en: Export Report as Web Page
nb: Eksporter rapporten som vevside

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
nb: Eksportere rapporten som vevside til %1 mislyktes.

en: Opening failed
nb: Åpning mislyktes

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
nb: Rapportskjemaet ser ut til å være ugyldig eller ødelagt

en: Execute the scripting code
nb: Kjør skripting-koden

en: Executes the scripting code.
nb: Kjører skripting-koden

en: Edit
nb: Rediger

en: Edit actions
nb: Rediger handlinger

en: Provides Edit menu.
nb: Gir redigeringsmeny.

en: Configure Editor...
nb: Sett opp redigering …

en: Configure the scripting editor
nb: Sett opp skriptredigering

en: Configures the scripting editor.
nb: Setter opp skriptredigering

en: &Import...
nb: &Importer …

en: Import script
nb: Importer skript

en: Imports script from a file.
nb: Importerer skript fra en fil.

en: &Export...
nb: &Eksporter …

en: Export script
nb: Eksporter skript

en: Exports script to a file.
nb: Eksporterer skript til en fil.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
nb: Importer skript

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
nb: Klarte ikke lese <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
nb: Eksporter skript

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
nb: Klarte ikke skrive til <filename>%1</filename>.

en: Script Type
nb: Skripttype

en: The type of script
nb: Typen skript

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
nb: Vellykket kjørt. Medgått tid: %1ms

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: script
nb: skript

[ctx: tooltip]
en: Create new script
nb: Opprett et nytt skript

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
nb: Oppretter et nytt skript.

en: Record source:
nb: Postkilde:

en: Go to selected record source
nb: Gå til den valgte postkilden

en: Bound column:
nb: Bundet kolonne:

en: Visible column:
nb: Synlig kolonne:

en: No field selected
nb: Ingen valgte felt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
nb: Sett inn tabellfelt «%1»

en: Additional information about the field
nb: Mer informasjon om feltet

en: Field Caption
nb: Feltoverskrift

en: Describes caption for the field
nb: Beskriver overskrifta for feltet

en: Data Type
nb: Datatype

en: Describes data type for the field
nb: Beskriver datatypen for feltet

en: Comments
nb: Kommentarer

en: Describes additional comments for the field
nb: Beskriver ytterligere kommentarer for feltet

en: Subtype
nb: Deltype

[ctx: Image object type]
en: Image
nb: Bilde

en: Unsigned Number
nb: Tall uten fortegn

en: Max Length
nb: Største lengde

en: Precision
nb: Presisjon

en: Visible Decimal Places
nb: Synlige desimaler

en: Default Width
nb: Standardbredde

en: Default Value
nb: Standardverdi

en: Unique
nb: Unik

en: Required
nb: Kreves

en: Allow Zero
    Size
nb: Tillat størrelsen
    null

en: Autonumber
nb: Autonummer

en: Indexed
nb: Indeksert

en: Record Source
nb: Postkilde

en: Bound Column
nb: Bundet kolonne

en: Visible Column
nb: Synlig kolonne

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
nb: Kan ikke bytte til datavisning, fordi tabellutformingen er tom.
    Først må du lage utformingen.

en: <para>Setting autonumber requires primary key to be set for current field.</para>
nb: <para>Oppsett av autonummer krever at du angir en primærnøkkel for dette feltet.</para>

en: <para>Do you want to create primary key for current field? Click <interface>Cancel</interface> to cancel setting autonumber.</para>
nb: <para>Vil du opprette en primærnøkkel for dette feltet? Trykk på <interface>Avbryt</interface> for å avbryte innstillinga for autonummerering.</para>

en: Setting Autonumber Field
nb: Velger Autonummer-felt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set autonumber for field <resource>%1</resource>
nb: Intet programtillegg for klassen <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set <resource>%1</resource> property for field <resource>%2</resource>
nb: Angi egenskap <resource>%1</resource> for felt <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
nb: Endre type for felt <resource>%1</resource> til <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set primary key for field <resource>%1</resource>
nb: Erstatt i <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unset primary key for field <resource>%1</resource>
nb: Fjern primærnøkkel for felt <resource>%1</resource>

en: You should enter field caption.
nb: Du bør legge til en felltoverskrift.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
nb: Du har ikke lagt til noen felt.
    Hver tabell bør ha minst ett felt.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
nb: <para>Tabellen <resource>%1</resource> har ikke angitt noen<b>primærnøkkel</b>.</para> <para>Selv om det ikke kreves en primærnøkkel, er den nødvendig for å lage relasjoner mellom databasetabeller. Vil du at en primærnøkkel skal legges tilautomatisk nå?</para> <para>Hvis du ønsker å legge til en primærnøkkel manuelt, så trykk på <interface>Avbryt</interface>for å unngå å lagre tabellutformingen.</para>

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
nb: Tom rad

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
nb: tabell

[ctx: tooltip]
en: Create new table
nb: Opprett en ny tabell

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
nb: Oppretter en ny tabell.

en: Lookup column
nb: Oppslagskolonne

[ctx: Question]
en: Error: %1?
nb: Feil: %1?

en: The column's constraint is declared as NOT NULL (required).
nb: Kolonnens skranke er deklarert som NOT NULL (nødvendig).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY (text should be filled).
nb: Kolonnens skranke er deklarert som NOT EMPTY (det må være med tekst).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
nb: Kolonnens begrensning er deklarert som NOT EMPTY og NOT NULL.

en: Do you want to delete selected record?
nb: Vil du slette den valgte posten?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
nb: Vil du slette innholdet i tabellen %1 ?

en: Record: %1
nb: Post: %1

en: Correct changes
nb: Rett opp endringer

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
nb[0]: Grensen på %2 tegn for feltet <resource>%3</resource> er overskredet med %1 tegn.
    Rett teksten, ellers blir den avkortet når endringer lagres.
nb[1]: Grensen på %2 tegn for feltet <resource>%3</resource> er overskredet med %1 tegn
    Rett teksten, ellers blir den avkortet når endringer lagres.

en: NAME
nb: NAVN

en: Field Name
nb: Feltnavn

en: * (All Columns)
nb: * (Alle kolonner)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
nb: Standard: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
nb: Tjenerinformasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
nb: &Legg til …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
nb: &Rediger …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
nb: &Slett …

en: Add a new database connection
nb: Legg til ny databasetilkobling

en: Edit selected database connection
nb: Rediger den valgte databasetilkoblingen

en: File
nb: Fil

en: Add database connection
nb: Legg til databasetilkobling

[ctx: @title:window]
en: Add a New Database Connection
nb: Legg til ny databasetilkobling

en: Save changes made to this database connection
nb: Lagre alle endringer gjort i denne tilkoblingen

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
nb: Rediger databasetilkobling

en: Define Query...
nb: Angi spørring …

en: Load database list from the server
nb: Last ned databaseliste fra tjeneren

en: Loads database list from the server, so you can select one using the <interface>Name</interface> combo box.
nb: Laster databaseliste fra tjeneren, så én kan velges med kombiboksen <interface>Navn</interface>.

en: Save all changes made to this connection information
nb: Lagre alle endringer gjort til denne tilkoblingsinformasjonen

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
nb: Lagre alle endringer gjort til denne tilkoblingsinformasjonen. Dette kan senere brukes om igjen.

en: Test database connection
nb: Test databasetilkobling

en: Tests database connection. You can check validity of connection information.
nb: Tester databasetilkobling. Det kan sikres at det er oppgitt gyldig tilkoblingsinformasjon.

en: Database Connection
nb: Databasetilkobling

en: Parameters
nb: Parametre

en: Details
nb: Detaljer

[ctx: @title:window]
en: Open Database
nb: Åpne database

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
nb: Koble til en databasetjener

en: Open Database Connection
nb: Åpne databasetilkobling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
nb: Autentisering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
nb: Br&ukernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
nb: &Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
nb: Lagre passordet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
nb: &Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: &Caption (optional):
nb: &Tittel (valgfri):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
nb: Databasetjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
nb: &Motor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
nb: Lokal tjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
nb: Nettverkstjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
nb: &Vertsnavn:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
nb: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
nb: Bruk socket &fil istedenfor TCP/IP port:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
nb: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
nb: &Beskrivelse:

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
nb: Åpner database

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
nb: Angi et brukernavn og passord under.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
nb: Databasetjener:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
nb: (uspesifisert)

en: &Open
nb: &Åpne

en: All supported formats
nb: Alle støttede formater

en: Computer
nb: Datamaskin

en: Name:
nb: Navn:

en: Enter a filename.
nb: Oppgi et filnavn.

en: Do you want to replace it?
nb: Vil du erstatte det?

en: Replace object
nb: Erstatt objektet

en: Caption:
nb: Prosjektoverskrift:

en: Please enter the name.
nb: Skriv inn et navn.

en: Please enter the caption.
nb: Oppgi prosjektoverskrift.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
nb: Angi et brukernavn og passord under.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
nb: Brukernavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
nb: Anonym

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
nb: Databasenavn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
nb: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
nb: Husk passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
nb: Prosjekter lagret i en fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
nb: Prosjekter lagret på en databasetjener

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
nb: <b>Det finnes Kexi-prosjekter som du nylig har brukt.</b> Velg ett som du vil åpne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
nb: Prosjektnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
nb: Tilkobling

en: File (%1)
nb: Fil (%1)

[ctx: Boolean False - No]
en: No
nb: Nei

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
nb: Ja

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
nb: Denne fila finnes fra før. Vil du skrive over den?

en: Overwrite
nb: Overskriv

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
nb: Prosjektnavigator

en: Open object
nb: Åpne objekt

en: Opens object selected in the list.
nb: Åpner objektet som er markert i lista.

en: Delete object
nb: Slett objekt

en: Deletes the object selected in the list.
nb: Sletter objektet markert i lista.

en: &Rename...
nb: Gi &nytt navn …

en: Rename object
nb: Gi objektet nytt navn

en: Renames the object selected in the list.
nb: Gir nytt navn til objektet markert i lista.

en: &Design
nb: &Utforming

en: Design object
nb: Gi objektet utforming

en: Starts designing of the object selected in the list.
nb: Begynner utforming av objektet som er markert i lista.

en: Design in &Text View
nb: Gi utforming i &tekstvisning

en: Design object in text view
nb: Design objektet i tekstvisning

en: Starts designing of the object in the list in text view.
nb: Begynner utforming av objektet som er markert i lista, i tekstvisning.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
nb: Til &utklippstavla …

en: Export data to clipboard
nb: Eksporter data til utklippstavla

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
nb: Eksporterer data fra den markerte tabellen, eller data fra spørringen, til utklippstavla.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
nb: Til fil som data&tabell …

en: Export data to a file
nb: Eksporter data til en fil

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
nb: Eksporterer data fra den markerte tabellen, eller data fra spørringen, til en fil.

en: &Create Object: %1...
nb: &Opprett objekt: %1 …

en: &Create Object...
nb: &Opprett objekt …

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
nb: Gi nytt navn til <resource>%1</resource>:

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
nb: Gi nytt navn

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
nb: Gi nytt navn til <resource>%1</resource>

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
nb: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Prosjektet er tomt …<nl/>Kanskje du bør <b>opprette</b> noe?

[ctx: @title:window]
en: Properties
nb: Egenskaper

en: &Hide Selected Table/Query
nb: &Skjul valgt tabell/spørring

en: &Open Selected Table/Query
nb: Å&pne valgt tabell/spørring

en: Table:
nb: Tabell:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
nb: Sett &inn

en: &Hide Table
nb: &Skjul tabell

en: &Append Field
nb: &Legg til felt

en: &Append Fields
nb: &Legg til felter

en: &Open Table
nb: &Åpne tabell

en: &Design Table
nb: &Utform tabell

en: Relationship
nb: Relasjoner

en: Click to show available actions for this cell
nb: Trykk for å vise tilgjengelige handlinger for denne cellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Contains a pointer to the currently selected record.
nb: Inneholder en peker til den markerte posten.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Record navigator.
nb: Postnavigatør.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Column <resource>%1</resource>.
nb: Kolonne <resource>%1</resource>

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
nb: Angre

en: Undo %1
nb: Angre %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
nb: Gjør om

en: Redo %1
nb: Gjør om %1

en: Insert From &File...
nb: Sett inn fra &fil …

en: &Clear
nb: &Tøm

en: <para>File <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
nb: <p>Databasen %1 finnes fra før. </p><p> Vil du erstatte det med en ny database?</p>

en: &Don't Replace
nb: &Ikke erstatt

en: Record:
nb: Post:

en: Current record number
nb: Gjeldende post nummer

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
nb: av

en: Number of records
nb: Antall poster

en: Editing indicator
nb: Redigeringsindikator

en: First record
nb: Første post

en: Go to first record
nb: Gå til første post

en: Go to previous record
nb: Gå til forrige post

en: Previous record
nb: Forrige post

en: Go to next record
nb: Gå til neste post

en: Next record
nb: Neste post

en: Go to last record
nb: Gå til siste post

en: Last record
nb: Siste post

en: Go to new record
nb: Gå til ny post

en: New record
nb: Ny post

en: Moves cursor to first record.
nb: Flytter pekeren til første post.

en: Moves cursor to previous record.
nb: Flytter pekeren til forrige post.

en: Moves cursor to next record.
nb: Flytter pekeren til neste post.

en: Moves cursor to last record.
nb: Flytter pekeren til siste post.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
nb: Flytter pekeren til ny post og tillater innsetting.
