kexi - en to nds translation catalogue (725 entries)

en: &No View
nds: &Keen Ansicht

en: &Data View
nds: &Datenansicht

en: D&esign View
nds: &Plaanansicht

en: &Text View
nds: &Textansicht

en: &Unknown
nds: &Nich begäng

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
nds: Disse Funkschoon is för Verschoon "%1" vun Programm "%2" nich verföögbor.

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
nds: Geldgever un Ünnerstütten (Jarosław Staniek sien Arbeidgever 2003-2007)

en: Web elements for forms and reports
nds: Nettelementen för Formen un Berichten

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
nds: Skriptmoduul (KROSS), Python-Toornen, Utsehn

en: Cédric Pasteur
nds: Cedric Pasteur

en: First version of Property Editor and Form Designer
nds: Eerstverschoon vun Egenschappeneditor un Kiekwark-Maker

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
nds: Bidrääg för MySQL un KexiDB, Fehlerrichten, Utlagernmoduul, Ünnerstütten för dat Dateiformaat vun MS-Access

en: Graphics effects, helper dialogs
nds: Grafikeffekten, Hülp-Dialogen

en: Former project maintainer & developer
nds: Verleden Projektpleger un Programmschriever

en: Former developer
nds: Verleden Schriever

en: Original Form Designer, original user interface & much more
nds: Orginaal-Kiekwarkmaker, Orginaal-Brukerkoppelsteed un veel mehr

en: CQL++, SQL assistance
nds: CQL++, SQL-Ünnerstütten

en: Original code cleanings
nds: Oprümen vun den Orginaalkode

en: Bugfixes, original Table Widget
nds: Fehlerrichten, orginaal Tabellen-Stüerelement

en: Initial design improvements
nds: Eerst Utsehnverbetern

en: Icons and user interface research
nds: Lüttbiller un Nakiek vun de Bruker-Koppelsteed

en: Coffee sponsoring
nds: Bistüern vun Kaffee

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
nds: Vele Fehlerberichten, Bruukborkeit-Prööv, technisch Ünnerstütten

en: Unknown error
nds: Nich begäng Fehler

en: Details:
nds: Enkelheiten:

en: Object could not be opened in Data View.
nds: Objekt lett sik nich as Datenansicht opmaken.

en: Do you want to open it in Text View?
nds: Wullt Du dat as Textansicht opmaken?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
nds: Objekt

en: Could not create object's window.
nds: Objektfinster lett sik nich opstellen.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
nds: Dat Moduul oder de Objektdefinitschoon is villicht schaadhaftig.

en: Could not load object's definition.
nds: Objekt-Definitschoon lett sik nich laden.

en: Object design may be corrupted.
nds: De Objektplaan is villicht schaadhaftig.

en: Could not load object's data.
nds: Objektdaten laat sik nich laden.

en: Could not set empty name for this object.
nds: För dit Objekt lett sik keen leddig Naam fastleggen.

en: Project major version
nds: Projekt-Hööftverschoon

en: Project minor version
nds: Projekt-Ünnerverschoon

en: Project caption
nds: Projekttitel

en: Project description
nds: Projektbeschrieven

en: This project is opened as read only.
nds: Dit Projekt wöör bloots leesbor opmaakt.

en: &Ascending
nds: Opw&arts

en: Sort data in ascending order
nds: Daten opwarts sorteren

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
nds: Sorteert Daten opwarts (vun A bet Z un vun 0 bet 9). För't Sorteren warrt de Daten ut den utsöcht Striep warrt bruukt.

en: &Descending
nds: &Daalwarts

en: Sort data in descending order
nds: Daten daalwarts sorteren

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
nds: Sorteert Daten daalwarts (vun Z bet A un vun 9 bet 0). För't Sorteren warrt de Daten ut den utsöcht Striep warrt bruukt.

en: Switch to data view
nds: Na Datenansicht wesseln

en: Switches to data view.
nds: Wesselt na de Datenansicht.

en: Switch to design view
nds: Na Plaanansicht wesseln

en: Switches to design view.
nds: Wesselt na de Plaanansicht.

en: Switch to text view
nds: Na Textansicht wesseln

en: Switches to text view.
nds: Wesselt na de Textansicht.

en: Save
nds: Sekern

en: Save current design
nds: Aktuell Plaan sekern

en: Saves changes made to the current design.
nds: Sekert de Ännern an den aktuellen Plaan.

en: Data
nds: Daten

en: Design
nds: Plaan

en: Save Changes
nds: Ännern sekern

en: Do Not Switch
nds: Nich wesseln

en: Confirm Saving Changes
nds: Sekern vun Ännern beglöven

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
nds: De Plaan wöör ännert. Du muttst em sekern, ehr Du na en anner Ansicht wesselst.

en: Switching to other view failed (%1).
nds: Dat Wesseln na en anner Ansicht is fehlslaan (%1).

en: Saving object's definition failed.
nds: Dat Sekern vun de Objektdefinitschoon is fehlslaan.

en: Saving object's data failed.
nds: Dat Sekern vun de Objektdaten is fehlslaan.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
nds: Mehr Stüerelementen verschuven

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
nds: Stüerelementen an't Gadder utrichten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
nds: Stüerelementen linkerhand utrichten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
nds: Stüerelementen rechterhand utrichten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
nds: Stüerelementen baven utrichten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
nds: Stüerelementen nerrn utrichten

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
nds: Grött vun de Stüerelementen an't Gadder topassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
nds: Grött vun de Stüerelementen an'n Inholt topassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
nds: Grött vun de Stüerelementen na't Drangst topassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
nds: Grött vun de Stüerelementen na't Breedst topassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
nds: Grött vun de Stüerelementen na't Körtst topassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
nds: Grött vun de Stüerelementen na't Längst topassen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
nds: Stüerelement infögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
nds: Infögen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
nds: Stüerelement wegdoon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
nds: Stüerelement klonen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
nds: Knippen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
nds: Siet tofögen

en: Page %1
nds: Siet %1

en: &New Connection
nds: &Nieg Verbinnen

en: OK?
nds: Allens kloor?

en: Connection correctness
nds: Verbinnenprööv

en: Sender
nds: Senner

en: Signal
nds: Signaal

en: Receiver
nds: Adressaat

en: The signal/slot arguments are not compatible.
nds: Signaal-/Slot-Argumenten passt nich tosamen.

en: Do you want to delete this connection?
nds: Wullt Du disse Verbinnen wegdoon?

en: Columns
nds: Striepen

en: &Add Item
nds: Indrag &tofögen

en: New &Subitem
nds: Nieg Ü&nnerindrag

en: Move Item &Up
nds: Indrag na &baven

en: Move Item &Down
nds: Indrag na &nerrn

en: Contents
nds: Inholt

en: Caption
nds: Titeltext

en: Width
nds: Breed

en: Clickable
nds: Klickbor

en: Resizable
nds: Grött lett sik topassen

en: Full Width
nds: Heel Breed

en: New Column
nds: Nieg Striep

en: New Item
nds: Nieg Indrag

en: Sub Item
nds: Ünnerindrag

en: Form
nds: Kiekwark

en: Multiple Widgets (%1)
nds: Mehr Stüerelementen (%1)

en: %1 : Form
nds: %1 : Kiekwark

en: No Buddy
nds: Keen Macker

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
nds: Kimmr. Utrichten

en: Horizontal Alignment
nds: Kimmrecht Utrichten

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
nds: Pielr. Utrichten

en: Vertical Alignment
nds: Pielrecht Utrichten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
nds: Naam

en: Window title
nds: Finstertitel

en: Background Pixmap
nds: Achtergrund-Kachelbild

en: Geometry
nds: Grött

en: Size Policy
nds: Grött-Regel

en: Minimum Size
nds: Minimaal Grött

en: Maximum Size
nds: Maximaal Grött

en: Font
nds: Schriftoort

en: Cursor
nds: Blinker

en: Foreground Color
nds: Vörgrundklöör

en: Background Color
nds: Achtergrundklöör

en: Focus Policy
nds: Aktiveren-Regel

en: Margin
nds: Rand

en: Read Only
nds: Bloots lesen

en: Style Sheet
nds: Stilvörlaag

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
nds: Kortinfo

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
nds: Wat is dat

en: Icon Size
nds: Lüttbildgrött

en: Frame
nds: Rahmen

en: Frame Width
nds: Rahmenbreed

en: Mid Frame Width
nds: Middel Rahmenbreed

en: Frame Shape
nds: Rahmenform

en: Frame Shadow
nds: Rahmenschadden

en: Vertical Scrollbar
nds: Pielrecht Rullbalken

en: Horizontal Scrollbar
nds: Kimmrecht Rullbalken

en: No Background
nds: Keen Achtergrund

en: Palette Foreground
nds: Vörgrund-Klörensett

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
nds: Automaatsch

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
nds: Automaatsch

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
nds: Links

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
nds: Rechts

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
nds: In de Merrn

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
nds: Blocksatz

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
nds: Baven

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
nds: Nerrn

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
nds: Keen Rahmen

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
nds: Feld

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
nds: Paneel

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
nds: Finster-Paneel

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
nds: Kimmr. Lien

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
nds: Pielrecht Lien

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
nds: Stilvull

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
nds: Opfooldmenü

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
nds: Menübalken

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
nds: Warktüüchbalken

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
nds: Textfeld

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
nds: Paneel-Stüerelement

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
nds: Koppelfeld

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
nds: Eenfach

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
nds: Rutheevt

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
nds: Inlaten

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
nds: Intern

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
nds: Keen Aktiveren

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
nds: Tabulator

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
nds: Klick

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
nds: Tabulator/Klick

en: Auto
nds: Automaatsch

en: Always Off
nds: Jümmers ut

en: Always On
nds: Jümmers an

en: Horizontal
nds: Kimmrecht

en: Vertical
nds: Pielrecht

en: Left to Right
nds: Vun links na rechts

en: Right to Left
nds: Vun rechts na links

en: No action
nds: Keen Akschoon

en: Application actions
nds: Programm-Akschonen

[ctx: Current form's actions]
en: Current
nds: Aktuell

en: Open in Data View
nds: As Datenansicht opmaken

en: Execute
nds: Utföhren

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
nds: Na Datei exporteren
    As Datentabell

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
nds: Na Twischenaflaag exporteren
    As Datentabell

en: Open in Design View
nds: As Plaanansicht opmaken

en: Open in Text View
nds: As Textansicht opmaken

en: Close View
nds: Ansicht tomaken

en: Action category:
nds: Akschoon-Kategorie:

en: Action to execute:
nds: Akschoon för't Utföhren:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
nds: &Towiesen

en: Assign action
nds: Akschoon towiesen

en: Bold
nds: Fett

en: Italic
nds: Kursiev

en: Underline
nds: Ünnerstreken

en: Superscript
nds: Hoochstellt

en: Subscript
nds: Daalstellt

en: Left Align
nds: Links utricht

en: Centered
nds: In de Merrn

en: Right Align
nds: Rechts utricht

en: Justified
nds: Blocksatz

en: Move Up
nds: Na baven

en: Move widget up
nds: Stüerelement na baven verschuven

en: Move Down
nds: Na nerrn

en: Move widget down
nds: Stüerelement na nerrn verschuven

en: Handle tab order automatically
nds: Paneelreeg automaatsch towiesen

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
nds: Kimmrecht infögen

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
nds: Pielrecht infögen

en: Insert Widget: %1
nds: Stüerelement infögen: %1

en: Cancel
nds: Afbreken

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
nds: Paneelsiet

[ctx: Widget's type]
en: Type
nds: Typ

en: Widget name
nds: Stüerelementnaam

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
nds: Nakamen

en: Open
nds: Opmaken

en: (All fields)
nds: (All Feller)

en: (Current field)
nds: (Aktuell Feld)

en: The search item was not found
nds: Söökwoort lett sik nich finnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
nds: &Söken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
nds: &Söken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
nds: Ehr't Utwesseln nafragen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
nds: &Drepers:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
nds: &Utwesseln

en: &Close Tab
nds: Paneel &tomaken

en: Close the current tab
nds: Dat aktuelle Paneel tomaken

en: Closes the current tab.
nds: Maakt dat aktuelle Paneel to.

en: Create a new project
nds: Nieg Projekt opstellen

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
nds: Stellt en nieg Projekt op. Warkt sik nich op dat opstunns opmaakt Projekt ut.

en: Open an existing project
nds: Vörhannen Projekt opmaken

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
nds: Maakt en vörhannen Projekt op. Warkt sik nich op dat opstunns opmaakt Projekt ut.

en: Welcome
nds: Willkamen

en: Show Welcome page
nds: Willkamen-Schirm wiesen

en: Save object changes
nds: Objektännern sekern

en: Saves object changes from currently selected window.
nds: Sekert de Objektännern vun dat opstunns utsöchte Finster.

en: Save &As...
nds: Sekern &as...

en: Save object as
nds: Objekt sekern as

en: &Import, Export or Send...
nds: Importeren, exporteren oder loosstüern…

en: Import, export or send project
nds: Projekt importeren, exporteren oder loosstüern

en: Imports, exports or sends project.
nds: En Projekt importeren, exporteren oder loosstüern

[ctx: Close Project]
en: &Close
nds: &Tomaken

en: Close the current project
nds: Aktuell Projekt tomaken

en: Closes the current project.
nds: Maakt dat aktuelle Projekt to.

en: Quits Kexi application.
nds: Beendt dat Programm

en: &Import Database...
nds: Datenbank &importeren...

en: Import entire database as a Kexi project
nds: Hele Datenbank as Kexi-Projekt importeren

en: Imports entire database as a Kexi project.
nds: Importeert hele Datenbank as Kexi-Projekt.

en: &Compact Database...
nds: Datenbank &komprimeren...

en: Compact the current database project
nds: Aktuell Datenbankprojekt komprimeren

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
nds: Komprimeert dat aktuelle Datenbankprojekt, so dat dat weniger Spieker bruukt un gauer löppt.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
nds: Daten ut &Datei importeren...

en: Import table data from a file
nds: Tabellendaten ut Datei importeren

en: Imports table data from a file.
nds: Importeert Tabellendaten ut en Datei.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
nds: Daten na &Datei exporteren...

en: Export data from the active table or query to a file
nds: Daten ut de aktive Tabell oder Anfraag na en Datei exporteren

en: Exports data from the active table or query to a file.
nds: Exporteert Daten ut de aktive Tabell oder Anfraag na en Datei.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
nds: Besünner infögen...

en: Paste clipboard data as a table
nds: Daten ut de Twischenaflaag as Tabell infögen

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
nds: Besünner koperen...

en: Copy selected table or query data to clipboard
nds: Utsöchte Tabell oder Anfraagdaten na de Twischenaflaag koperen

en: Copies selected table or query data to clipboard.
nds: Kopeert de utsöchte Tabell oder Anfraagdaten na de Twischenaflaag.

en: Reverts the most recent editing action.
nds: Nimmt dat leste Bewerken torüch.

en: Reverts the most recent undo action.
nds: Nimmt de leste Torüchnahm torüch.

en: Find text
nds: Text söken

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
nds: Söökt na't eerste Vörkamen vun en Textdeel.

en: &Delete
nds: &Wegdoon

en: Delete selected object
nds: Utsöcht Objekt wegdoon

en: Deletes currently selected object.
nds: Deit dat opstunns utsöchte Objekt weg.

en: Delete Record
nds: Datensett wegdoon

en: Clear table contents
nds: Tabelleninholt wegdoon

en: Clears table contents.
nds: Deit den Tabelleninholt weg.

en: Edit Item
nds: Indrag bewerken

en: Edit currently selected item
nds: Aktuell utsöcht Element bewerken

en: Edits currently selected item.
nds: Bewerkt dat aktuell utsöchte Element.

en: &Insert Empty Row
nds: Leddig Reeg &infögen

en: Insert one empty row above
nds: Baven en leddig Reeg infögen

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
nds: Föögt baven de opstunns utsöchte Tabellenreeg en leddig Reeg in.

en: &Save Record
nds: Datensett &sekern

en: Save changes made to the current record
nds: Ännern an den aktuellen Datensett sekern

en: Saves changes made to the current record.
nds: Sekert de Ännern an den aktuellen Datensett.

en: &Cancel Record Changes
nds: Datensettännern &wegdoon

en: Cancel changes made to the current record
nds: Ännern an den aktuellen Datensett wegdoon

en: Cancels changes made to the current record.
nds: Deit de Ännern an den aktuellen Datensett weg.

en: &Execute
nds: &Utföhren

en: &Font...
nds: Schri&ftoort...

en: Change font for selected object
nds: Schriftoort för dat utsöchte Objekt ännern

en: Changes font for selected object.
nds: Ännert de Schriftoort för dat utsöchte Objekt.

en: &Next Window
nds: &Nakamen Finster

en: Next window
nds: Nakamen Finster

en: Switches to the next window.
nds: Wesselt na't nakamen Finster.

en: &Previous Window
nds: &Verleden Finster

en: Previous window
nds: Verleden Finster

en: Switches to the previous window.
nds: Wesselt na't verleden Finster.

en: This shows useful tips on the use of this application.
nds: Wiest sinnvull Tipps för den Bruuk vun dit Programm.

en: Show Help menu
nds: Hülpmenü wiesen

en: Shows Help menu.
nds: Wiest dat Hülpmenü

en: cannot create object - unknown object type "%1"
nds: Objekt lett sik nich opstellen - nich begäng Objekttyp "%1"

en: unknown object type "%1"
nds: Nich begäng Objekttyp "%1"

en: cannot create object of type "%1"
nds: Objekt vun den Typ "%1" lett sik nich opstellen

[ctx: "executing object" action]
en: executing
nds: Utföhren

en: opening
nds: An't opmaken

en: table not found
nds: Tabell lett sik nich finnen

en: query not found
nds: Anfraag lett sik nich finnen

en: macro not found
nds: Makro lett sik nich finnen

en: script not found
nds: Skript lett sik nich finnen

en: object not found
nds: Objekt lett sik nich finnen

en: cannot execute object
nds: Objekt lett sik nich utföhren

en: cannot open object
nds: Objekt lett sik nich opmaken

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
nds: Du wullt wielt den Programmstart Objekten automaatsch opmaken oder utföhren. En Reeg Objekten laat sik nich opmaken oder utföhren.

en: Property Editor
nds: Egenschappen-Editor

en: Properties
nds: Egenschappen

en: From File...
nds: Ut Datei...

en: From Server...
nds: Vun Server...

en: Save changes
nds: Ännern sekern

en: Do you want to save changes?
nds: Wullt Du de Ännern sekern?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
nds: Opmaken is in Bedrief "%1" nich tolaten

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
nds: Dat aktuelle Projekt mutt tomaakt warrn, ehr de Datenbank komprimeert warrt. Na't Komprimeren warrt dat wedder opmaakt.
    
    Wullt Du wiedermaken?

en: Help
nds: Hülp

en: Shows Kexi Handbook.
nds: Wiest dat Kexi-Handbook.

en: Shows information about Kexi application.
nds: Wiest Informatschonen över Kexi.

en: Create
nds: Opstellen

en: External Data
nds: Extern Daten

en: Tools
nds: Warktüüch

en: Form Design
nds: Form torechtmaken

en: Report Design
nds: Bericht torechtmaken

en: Search
nds: Söken

en: Try Again
nds: Nochmaal versöken

en: Blank Projects
nds: Leddig Projekten

en: Blank database
nds: Leddig Datenbank

en: Database project without any objects
nds: Datenbankprojekt ahn Objekten dor binnen

en: Contacts
nds: Kontakten

en: Movie catalog
nds: Filmkataloog

en: Templates
nds: Vörlagen

en: New database
nds: Nieg Datenbank

en: Enter project caption.
nds: Projekttitel ingeven.

en: Enter database name.
nds: Datenbanknaam ingeven

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
nds: Dat gifft al en Datenbank mit dissen Naam. Wullt Du ehr wegdoon un nieg opstellen?

en: Delete and Create New
nds: Wegmaken un nieg opstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
nds: <b>Vörhannen Kexi-Projektdatei för't Opmaken utsöken:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
nds: &Verwiedert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
nds: Klick op den Knoop "Verwiedert", wenn Du op den Server ansteed vun en Datei na en vörhannen Projekt söken wullt.

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
nds: Datei

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
nds: Nieg Projekt na Datei sekert

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
nds: Nieg Projekt na Datenbankserver sekert

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
nds[0]: Vör een Minuut opmaakt
nds[1]: Vör %1 Minuten opmaakt

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
nds[0]: Vör een Stünn opmaakt
nds[1]: Vör %1 Stünnen opmaakt

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
nds[0]: Güstern opmaakt
nds[1]: Vör %1 Daag opmaakt

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
nds[0]: Vör mehr as een Maand opmaakt
nds[1]: Vör mehr as %1 Maanden opmaakt

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
nds[0]: Vör een Johr opmaakt
nds[1]: Vör mehr as %1 Johren opmaakt

en: on local server
nds: op lokaal Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
nds: Datenbanknaam vun't Projekt:

en: Could not start Kexi application this way.
nds: So lett sik dat Programm Kexi nich starten.

en: No project name specified.
nds: Keen Projektnaam angeven.

en: Open External File
nds: Extern Datei opmaken

en: Column %1
nds: Striep %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
nds: Typ

en: Primary Key
nds: Hööftslötel

en: Text encoding:
nds: Textkoderen:

en: Always use this encoding in similar situations
nds: Bi lieke Lagen jümmers disse Koderen bruken

en: Select Location for Source Database
nds: Adress för Born-Datenbank utsöken

en: Select Source Database
nds: Borndatenbank utsöken

en: Select the Table to Import
nds: De Tabell för't Importeren utsöken

en: Advanced Options
nds: Verwiedert Optschonen

en: Importing
nds: An't Importeren

en: Success
nds: Hett funkscheneert

en: Select source database you wish to import:
nds: De Borndatenbank för't Importeren utsöken:

en: Failure
nds: Fehlslaan

en: No appropriate migration driver found.
nds: Keen passen Datenutlagern-Driever funnen.

en: No project available.
nds: Keen Projektnaam verföögbor.

en: No table was selected to import.
nds: Keen Tabell för't Importeren utsöcht

en: Destination database type:
nds: Typ vun de Teel-Datenbank:

en: Database project stored in a file
nds: Binnen en Datei sekert Datenbankprojekt

en: Database project stored on a server
nds: Op en Server sekert Datenbankprojekt

en: Select Destination Database Type
nds: Typ vun de Teel-Datenbank utsöken

en: Destination project's caption:
nds: Titel vun't Teelprojekt:

en: Open imported project
nds: Importeert Projekt opmaken

en: Select source database filename.
nds: Dateinaam vun de Born-Datenbank utsöken.

en: Select source database.
nds: Borndatenbank utsöken.

en: Could not import database. This type is not supported.
nds: Datenbank lett sik nich importeren. Disse Typ warrt nich ünnerstütt.

en: Importing in progress...
nds: Import löppt...

en: No help is available for this page.
nds: För disse Siet gifft dat keen Hülp.

en: Here you can choose the location to import data from.
nds: Hier lett sik de Born-Adress för't Importeren vun Daten utsöken.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
nds: Hier lett sik de Born-Datenbank för't Importeren vun Daten utsöken.

en: Here you can choose the location to save the data.
nds: Hier lett sik de Teeladress för't Sekern vun Daten utsöken.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
nds: Hier lett sik de Teeladress för't Sekern vun Daten un de nieg Datenbanknaam fastleggen.

en: No data source could be assigned for this widget.
nds: Dissen Stüerelement lett sik keen Datenborn towiesen.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
nds: Disse Stüerelementen laat sik keen Datenborn towiesen.

en: Go to selected form's data source
nds: Na den Datenborn vun't utsöcht Kiekwark gahn

en: Goes to selected form's data source
nds: Geiht na den Datenborn vun't utsöcht Kiekwark

en: Data Source
nds: Datenborn

en: Frame Color
nds: Rahmenklöör

en: Pointer
nds: Wieser

en: Snap to Grid
nds: Backig Gadder

en: Style
nds: Stil

en: Set the current view style.
nds: Aktuell Ansichtstil fastleggen.

en: Show Form UI Code
nds: Brukerkoppelsteed-Kode vun't Kiekwark wiesen

en: Current
nds: Aktuell

en: Original
nds: Orginaal

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
nds: kiekwark

[ctx: tooltip]
en: Create new form
nds: Nieg Kiekwark opstellen

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
nds: Stellt en nieg Kiekwark op.

en: Clear Widget Contents
nds: Stüerelementinholt leddig maken

en: Edit Tab Order...
nds: Paneel-Reeg bewerken...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
nds: Stüerelement na vörn

en: Send Widget to Back
nds: Stüerelement na achtern

en: Align Widgets Position
nds: Stüerelementen utrichten

en: To Left
nds: Na links

en: To Right
nds: Na rechts

en: To Top
nds: Na baven

en: To Bottom
nds: Na nerrn

en: To Grid
nds: An't Gadder

en: Adjust Widgets Size
nds: Stüerelementgrött topassen

en: To Fit
nds: Topassen

en: To Shortest
nds: Na't Körtst

en: To Tallest
nds: Na't Langst

en: To Narrowest
nds: Na't Drangst

en: To Widest
nds: Na't Breedst

en: Widgets
nds: Stüerelementen

en: Click to show actions for this image box
nds: Klick för't Wiesen vun Akschonen för dit Bildfeld

en: A multiline text editor
nds: En Text-Ingaavfeld

en: A widget for displaying text
nds: En Stüerelement för't Wiesen vun Text

en: A widget for displaying images
nds: En Stüerelement för't Wiesen vun Biller

en: A combo box widget
nds: En Utsöökfeld-Stüerelement

en: A check box with text label
nds: En Ankrüüzfeld mit Text

en: A button for executing actions
nds: En Knoop för't Utföhren vun Akschonen

en: Line
nds: Lien

en: A line to be used as a separator
nds: En Lien, de sik as Trenner bruken lett

en: Insert &Horizontal Line
nds: &Kimmrecht Lien infögen

en: Insert &Vertical Line
nds: &Pielrecht Lien infögen

en: Indent
nds: Inrücken

en: Orientation
nds: Utrichten

en: Value
nds: Weert

en: Date
nds: Datum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
nds: Beschrieven

en: Form Name
nds: Kiekwark-Naam

en: On Click
nds: Bi't Anklicken

en: On Click Option
nds: Anklickoptschoon

en: Auto Tab Order
nds: Automaatsche Paneel-Reeg

en: Editor Type
nds: Editortyp

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
nds: Textfeld

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
nds: Köörlist

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
nds: Bild

en: Size
nds: Grött

en: Image
nds: Bild

en: Scaled Contents
nds: Topasst Inholt

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
nds: Köör
    Knoop sichtbor

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
nds: Bewerkbor

en: Text Format
nds: Textformaat

[ctx: For Text Format]
en: Plain
nds: Eenfach

[ctx: For Text Format]
en: Auto
nds: Automaatsch

[ctx: For Text Format]
en: Log
nds: Logbook

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
nds: Ext. Links opmaken

en: Tab Stop Width
nds: Tabulator ännert Breed

en: Tab Changes Focus
nds: Tabulator ännert Aktiveren

en: Word Wrap Policy
nds: Reegümbrook-Regel

en: Word Wrapping
nds: Reegümbrook

en: Word Wrap Position
nds: Reegümbrook-Positschoon

en: Links Underlined
nds: Links ünnerstreken

en: Horizontal Scroll Bar
nds: Kimmrecht Rullbalken

en: Vertical Scroll Bar
nds: Pielrecht Rullbalken

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
nds: Formaattext

en: Tab Widget
nds: Paneel-Stüerelement

en: A widget to display multiple pages using tabs
nds: En Stüerelement för't Wiesen vun mehr Paneels

en: Group Box
nds: Koppelfeld

en: A container to group some widgets
nds: En Gelaats för't Tosamenkoppeln vun Stüerelementen

en: Tab Position
nds: Paneelpositschoon

en: Tab Shape
nds: Paneelform

en: Closable Tabs
nds: Paneels, de sik tomaken laat

en: Movable Tabs
nds: Paneels, de sik verschuven laat

en: Document Mode
nds: Dokmentbedrief

en: &Image
nds: &Bild

en: &Assign Action...
nds: Akschoon &towiesen...

[ctx: default indent value]
en: default
nds: Standard

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
nds: Siet tofögen

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
nds: Siet ümnömen...

en: Enter a new title for the current page:
nds: En niegen Titel för de aktuelle Siet ingeven:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
nds: Siet tofögen...

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
nds: Na verleden Siet gahn

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
nds: Na tokamen Siet gahn

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
nds: Formaattext bewerken

en: Copy
nds: Koperen

en: Export
nds: Exporteren

en: Copying data from table:
nds: Daten ut Tabell warrt kopeert:

en: Exporting data from table:
nds: Daten ut Tabell warrt exporteert:

en: Exporting data from query:
nds: Daten ut Anfraag warrt exporteert:

en: Could not open data for exporting.
nds: Daten laat sik nich för't Exporteren opmaken.

en: (rows: %1, columns: %2)
nds: (Regen: %1, Striepen: %2)

en: (columns: %1)
nds: (Striepen: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
nds: Den Naam vun de Datei för't Sekern vun Daten ingeven

en: To CSV file:
nds: Na CVS-Datei:

en: Delimiter:
nds: Trennteken:

en: Text quote:
nds: Textzitaat:

en: Add column names as the first row
nds: Striepnaams as eerste Reeg tofögen

en: Defaults
nds: Vörinstellen

en: Always use above options for copying
nds: De Optschonen baven jümmers för't Koperen bruken

en: Always use above options for exporting
nds: De Optschonen baven jümmers för't Exporteren bruken

en: Copying
nds: An't Koperen

en: Exporting
nds: An't Exporteren

en: no
nds: Keen

en: false
nds: Falsch

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
nds: Datensett bargt keen Regen. Wullt Du en leddig Tabell importeren?

en: No database connection available.
nds: Keen Datenbankverbinnen verföögbor.

en: Please choose other name.
nds: Bitte en anner Naam utsöken.

en: Preview of data from file:
nds: Vöransicht vun Daten ut Datei:

en: Preview of data from clipboard
nds: Vöransicht vun Daten ut Twischenaflaag

en: Primary key
nds: Hööftslötel

en: Ignore duplicated delimiters
nds: Dubbelt Trenntekens övergahn

en: First row contains column names
nds: Eerste Reeg barg Striepnaams

en: Start at line (1-%1):
nds: Anfangen bi Reeg (1-%1):

en: Start at line:
nds: Anfangen bi Reeg:

en: Column
nds: Striep

en: None
nds: Keen

en: Format for column %1:
nds: Formaat för Striep %1:

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
nds: Tall

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
nds: Geld

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
nds: (Regen: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
nds: (Regen: Mehr as %1)

en: Not all rows are visible on this preview
nds: Disse Vöransicht wiest nich all Regen

en: Text encoding
nds: Textkoderen

en: Always use this encoding when importing CSV data files
nds: Disse Koderen jümmers bi't Importeren vun CSV-Datendateien bruken

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
nds: Automaatsch

en: day
nds: Dag

en: month
nds: Maand

en: year
nds: Johr

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
nds: %1, %2, %3 (a.B. %4-%5-%6)

en: Date format:
nds: Datumformaat:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
nds: Freetekens vör un achter Textweerten wegmaken

en: Comma ","
nds: Komma ","

en: Semicolon ";"
nds: Streekpunkt ";"

en: Space " "
nds: Freeteken " "

en: Other
nds: Annerswat

en: Query Columns
nds: Striepen anfragen

en: Describes field name or expression for the designed query.
nds: Beschrifft den Feldnaam oder Utdruck för de opstellt Anfraag.

en: Table
nds: Tabell

en: Describes table for a given field. Can be empty.
nds: Beschrifft de Tabell för en angeven Feld. Dörv leddig wesen.

en: Visible
nds: Sichtbor

en: Describes visibility for a given field or expression.
nds: Beschrifft de Sichtborkeit för en angeven Feld oder Utdruck.

en: Sorting
nds: Sorteren

en: Describes a way of sorting for a given field.
nds: Beschrifft en Metood för't Sorteren för en angeven Feld.

en: Ascending
nds: Opwarts

en: Descending
nds: Daalwarts

en: Criteria
nds: Markmalen

en: Describes the criteria for a given field or expression.
nds: Beschrifft de Markmalen för en angeven Feld oder Utdruck.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
nds: Wiel de Anfraagplaan leddig is, lett sik nich na de Datenansicht wesseln.
    Bitte stell toeerst Dien Plaan op.

en: Query definition loading failed.
nds: Laden vun Anfraag-Definitschoon fehlslaan.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
nds: De Anfraagplaan is villicht schaadhaftig un lett sik ok nich as Textansicht opmaken.
    Du kannst de Anfraag wegdoon un ehr nochmaal opstellen.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
nds: Utdr

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
nds: Betekers schullen mit en Bookstaav oder dat Teken "_" anfangen

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
nds: För mehr Striepen (%1) lett sik keen Sorteren fastleggen

en: Could not set criteria for empty record
nds: För en leddig Datensett lett sik keen Markmaal fastleggen

en: SQL Query Text
nds: SQL-Anfraagtext

en: Check Query
nds: Anfraag pröven

en: Checks query for validity.
nds: Pröövt, wat en Anfraag gellt.

en: The query is correct
nds: De Anfraag gellt

en: The query is incorrect
nds: De Anfraag is leeg

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
nds: Bitte de Anfraag ingeven un denn mit de Funkschoon "Anfraag pröven", wat se gellt.

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
nds: anfraag

[ctx: tooltip]
en: Create new query
nds: Nieg Anfraag opstellen

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
nds: Stellt en nieg Anfraag op.

en: Query executing failed.
nds: Utföhren vun de Anfraag fehlslaan.

en: Edit Sections
nds: Afsneed bewerken

en: Raise
nds: Höger

en: Lower
nds: Sieter

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
nds: Bericht

[ctx: tooltip]
en: Create new report
nds: Niegen Bericht opstellen

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
nds: Stellt en niegen Bericht op.

en: Print
nds: Drucken

en: Prints the current report.
nds: Druckt den aktuellen Bericht.

en: Opening failed
nds: Opmaken fehlslaan

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
nds: As't lett is dat Berichtschema leeg oder schaadhaftig

en: Execute the scripting code
nds: Skriptkode utföhren

en: Edit
nds: Bewerken

en: Edit actions
nds: Akschonen bewerken

en: Configure Editor...
nds: Editor instellen…

en: Configure the scripting editor
nds: Skripten-Editor instellen…

en: &Import...
nds: &Importeren...

en: Script Type
nds: Skript-Typ

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
nds: Mit Spood utföhrt. Bruukt Tiet: %1ms

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: script
nds: Skript

[ctx: tooltip]
en: Create new script
nds: Nieg Skript opstellen

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
nds: Stellt en nieg Skript op.

en: Record source:
nds: Datensettborn:

en: Go to selected record source
nds: Na den utsöchten Datensettborn gahn

en: Bound column:
nds: Bunnen Striep:

en: Visible column:
nds: Sichtbor Striep:

en: No field selected
nds: Keen Feld utsöcht

en: Additional information about the field
nds: Mehr Informatschonen över dat Feld

en: Field Caption
nds: Feldtitel

en: Describes caption for the field
nds: Beschrifft den Naam vun dat Feld

en: Data Type
nds: Datentyp

en: Describes data type for the field
nds: Beschrifft den Datentyp vun dat Feld

en: Comments
nds: Kommentaren

en: Describes additional comments for the field
nds: Beschrifft mehr Kommentaren för dat Feld

en: Subtype
nds: Ünnertyp

[ctx: Image object type]
en: Image
nds: Bild

en: Unsigned Number
nds: Tall ahn Vörteken

en: Precision
nds: Nauigkeit

en: Visible Decimal Places
nds: Sichtbor Dezimaalsteden

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
nds: Automaatsch

en: Default Value
nds: Standardweert

en: Unique
nds: Eensoortet

en: Required
nds: Deit noot

en: Allow Zero
    Size
nds: Null tolaten
    Grött

en: Autonumber
nds: Automaatsch Nummereren

en: Indexed
nds: Indizeert

en: Record Source
nds: Datensettborn

en: Bound Column
nds: Bunnen Striep

en: Visible Column
nds: Sichtbor Striep

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
nds: Wiel de Tabellenplaan leddig is, lett sik nich na de Datenansicht wesseln.
    Bitte stell toeerst Dien Plaan op.

en: Setting Autonumber Field
nds: Autonummererenfeld instellen

en: You should enter field caption.
nds: Du schullst en Feldtitel ingeven.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
nds: Du hest keen Feller toföögt.
    Elk Tabell schull tominnst een Feld bargen.

[ctx: Identifier%1]
en: Id%1
nds: ID%1

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
nds: Leddig Reeg

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
nds: tabell

[ctx: tooltip]
en: Create new table
nds: Nieg Tabell opstellen

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
nds: Stellt en nieg Tabell op.

en: Lookup column
nds: Striep naslaan

[ctx: Question]
en: Error: %1?
nds: Fehler: %1?

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
nds: Den Striep sien Bedingen is as "NOT NULL" un "NOT EMPTY" angeven.

en: Do you want to delete selected record?
nds: Wullt Du den utsöchten Datensett wegdoon?

en: Do you want to clear the contents of table %1?
nds: Wullt Du den Inholt vun Tabell %1 leddig maken?

en: Record: %1
nds: Datensett: %1

en: Correct changes
nds: Ännern richten

en: NAME
nds: NAAM

en: Field Name
nds: Feldnaam

en: * (All Columns)
nds: * (All Striepen)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
nds: Standard: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
nds: Server-Informatschoon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
nds: &Tofögen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
nds: &Bewerken...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
nds: &Wegdoon...

en: Add a new database connection
nds: Nieg Datenbankverbinnen tofögen

en: Edit selected database connection
nds: Utsöchte Datenbankverbinnen bewerken

en: File
nds: Datei

en: Add database connection
nds: Datenbankverbinnen tofögen

en: Save changes made to this database connection
nds: Ännern an disse Datenbankverbinnen sekern

en: Define Query...
nds: Anfraag fastleggen...

en: Load database list from the server
nds: Datenbanklist vun'n Server laden

en: Save all changes made to this connection information
nds: All an disse Verbinnen-Informatschonen maakte Ännern sekern

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
nds: All an disse Verbinnen-Informatschonen maakte Ännern sekern. Disse Informatschonen laat sik later wedder bruken.

en: Test database connection
nds: Datenbankverbinnen utproberen

en: Database Connection
nds: Datenbankverbinnen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
nds: Datenbank

en: Details
nds: Enkelheiten

en: Open Database Connection
nds: Datenbankverbinnen opmaken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
nds: Identiteetprööv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
nds: &Brukernaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
nds: &Passwoort:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
nds: &Naam:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
nds: Datenbankserver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
nds: &Hööftprogramm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
nds: Lokaal Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
nds: Feern Server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
nds: &Reeknernaam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
nds: Koppelsteed:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
nds: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
nds: Socket-&Datei ansteed vun TCP/IP-Port bruken:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
nds: Standard

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
nds: &Beschrieven:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
nds: (nich angeven)

en: &Open
nds: &Opmaken

en: Name:
nds: Naam:

en: Enter a filename.
nds: Dateinaam ingeven.

en: Do you want to replace it?
nds: Wullt Du dat utwesseln?

en: Caption:
nds: Titel:

en: Please enter the name.
nds: Bitte den Naam ingeven.

en: Please enter the caption.
nds: Bitte den Titel ingeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
nds: Binnen en Datei sekert Projekten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
nds: Op en Datenbankserver sekert Projekten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
nds: <b>Dat gifft Kexi-Projekten, de Du tolest opmaakt hest.</b> Söök dor een för't Opmaken vun ut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
nds: Projektnaam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
nds: Verbinnen

en: File (%1)
nds: Datei (%1)

[ctx: Boolean False - No]
en: No
nds: Nee

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
nds: Jo

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
nds: Dat gifft disse Datei al. Wullt Du ehr överschrieven?

en: Overwrite
nds: Överschrieven

en: Open object
nds: Objekt opmaken

en: Opens object selected in the list.
nds: Maakt dat markeert Objekt op.

en: Delete object
nds: Objekt wegdoon

en: Deletes the object selected in the list.
nds: Maakt dat markeert Objekt weg.

en: &Rename...
nds: Ü&mnömen...

en: Rename object
nds: Objekt ümnömen

en: Renames the object selected in the list.
nds: Nöömt dat markeert Objekt üm.

en: &Design
nds: &Plaan

en: Design object
nds: Objekt planen

en: Starts designing of the object selected in the list.
nds: Fangt mit dat Planen vun dat utsöchte Objekt an.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
nds: Na &Twischenaflaag...

en: Export data to clipboard
nds: Daten na de Twischenaflaag exporteren

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
nds: Exporteert Daten ut de aktuell utsöchte Tabell oder Anfraag na de Twischenaflaag.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
nds: As Datentabell na &Datei...

en: Export data to a file
nds: Daten na en Datei exporteren

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
nds: Exporteert Daten ut de aktuell utsöchte Tabell oder Anfraag na en Datei.

en: &Create Object: %1...
nds: Objekt &opstellen: %1...

en: &Create Object...
nds: Objekt &opstellen...

en: &Hide Selected Table/Query
nds: Utsöcht Tabell/Anfraag &versteken

en: &Open Selected Table/Query
nds: Utsöcht Tabell/Anfraag &opmaken

en: Table:
nds: Tabell:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
nds: &Infögen

en: &Hide Table
nds: Tabell &versteken

en: &Append Field
nds: Feld &anhangen

en: &Append Fields
nds: Feller &anhangen

en: &Open Table
nds: Tabell &opmaken

en: &Design Table
nds: Tabellen&plaan

en: Relationship
nds: Betog

en: Click to show available actions for this cell
nds: Mit en Klick laat sik de verföögbor Akschonen för disse Tell wiesen

en: Insert From &File...
nds: Ut &Datei infögen...

en: &Clear
nds: &Leddig maken

en: &Don't Replace
nds: &Nich utwesseln

en: Record:
nds: Datensett:

en: Current record number
nds: Aktuell Datensettnummer

en: Number of records
nds: Tall vun Datensetten

en: Editing indicator
nds: Bewerken-Henwies

en: First record
nds: Eerst Datensett

en: Go to first record
nds: Na den eersten Datensett gahn

en: Go to previous record
nds: Na verleden Datensett gahn

en: Previous record
nds: Verleden Datensett

en: Go to next record
nds: Na nakamen Datensett gahn

en: Next record
nds: Nakamen Datensett

en: Go to last record
nds: Na den lesten Datensett gahn

en: Last record
nds: Lest Datensett

en: Go to new record
nds: Na den niegen Datensett gahn

en: New record
nds: Nieg Datensett

en: Moves cursor to first record.
nds: Geiht na den eersten Datensett

en: Moves cursor to previous record.
nds: Geiht na den verleden Datensett

en: Moves cursor to next record.
nds: Geiht na den nakamen Datensett

en: Moves cursor to last record.
nds: Geiht na den lesten Datensett

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
nds: Geiht na den niegen Datensett un lett Infögen to.
