kexi - en to nn translation catalogue (77 entries)

en: CQL++, SQL assistance
nn: CQL++, SQL-hjelp

en: Friedrich W. H. Kossebau
nn: Friedrich W.H. Kossebau

en: Initial design improvements
nn: Design forbedringar

en: Coffee sponsoring
nn: Kaffisponsor

en: All Supported Files
nn: Alle støtta filer

en: Unknown error
nn: Ukjend feil

[ctx: @action:button]
en: Replace
nn: Byt ut

en: Do Not Switch
nn: Ikkje endra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
nn: Namn

en: Text
nn: Tekst

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
nn: Hjelpeboble

en: Open
nn: Opna

en: modified
nn: endra

[ctx: @title:window]
en: Replace
nn: Byt ut

[ctx: @title:window]
en: Find
nn: Finn

en: Create a new project
nn: Oppretta nytt prosjekt

en: Open an existing project
nn: Opna eksisterande prosjekt

en: Welcome
nn: Velkommen

en: Save &As...
nn: Lagra &Som …

[ctx: Close Project]
en: &Close
nn: Lu&kk

en: Delete Record
nn: Slett post

en: unknown object type "%1"
nn: ukjend objekttype «%1»

en: object not found
nn: fann ikkje objekt

en: cannot open object
nn: klarte ikkje opna objekt

en: From File...
nn: Frå fil …

en: From Server...
nn: Frå tenar …

en: Create
nn: Opprett

en: Search
nn: Søk

en: Try Again
nn: Prøv igjen

en: Contacts
nn: Kontaktar

en: Templates
nn: Malar

en: New database
nn: Ny database

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
nn: <b>Vel eksisterande Kexi prosjektfil som skal opnast</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
nn: &Avansert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
nn: Trykk «Avansert» for å finna eksisterande prosjekt på tenar i staden for i fil.

en: Primary Key
nn: Primærnøkkel

en: An error occurred.
nn: Det oppstod ein feil.

en: Widgets
nn: Element

en: Value
nn: Verdi

en: Date
nn: Dato

en: Spell Checking
nn: Stavekontroll

en: Ignore duplicated delimiters
nn: ignorer doble skiljeteikn

en: Import Options
nn: Importeringsval

[ctx: @label]
en: Name:
nn: Namn:

en: Column
nn: Kolonne

en: Importing data...
nn: Importerer data …

[ctx: Text type for column]
en: Text
nn: Tekst

en: Other
nn: Anna

en: Table
nn: Tabell

en: Raise
nn: Hev

en: Go to first page
nn: Gå til første side

en: Go to previous page
nn: Gå til førre side

en: Go to next page
nn: Gå til neste side

en: Go to last page
nn: Gå til siste side

en: Edit
nn: Rediger

en: Default Value
nn: Standardverdi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
nn: Autentisering

en: &Open
nn: &Opna

en: Computer
nn: Datamaskin

en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
nn: Brukarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
nn: Databasenamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
nn: Passord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
nn: <b>Det eksisterar Kexi prosjekt du nyleg har brukt.</b> Vel eitt du vil opna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
nn: Prosjektnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
nn: Tilkobling

en: &Design
nn: &Utforming

en: &Create Object: %1...
nn: &Opprett objekt:%1 …

en: &Create Object...
nn: &Opprett objekt …

en: Table:
nn: Tabell:

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
nn: Angra

en: Undo %1
nn: Angra %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
nn: Gjer om

en: Redo %1
nn: Gjer om %1

en: <empty>
nn: <tom>

en: Redo
nn: Gjer om

en: Undo
nn: Angra
