kexi - en to oc translation catalogue (112 entries)

en: Unknown error
oc: Error desconeguda

en: Data
oc: Donadas

en: Design
oc: Esbòs

en: Page %1
oc: Pagina %1

en: Signal
oc: Senhal

en: Receiver
oc: Destinatari

en: Caption
oc: Legenda

en: Form
oc: Formulari

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
oc: Nom

en: Text
oc: Tèxt

en: Geometry
oc: Geometria

en: Background Color
oc: Color de fons

en: Frame
oc: Encastre

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
oc: Brústia

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
oc: Linha verticala

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
oc: Barra de menuts

en: Horizontal
oc: Orizontal

en: No action
oc: Pas cap d'accion

en: Execute
oc: Executar

en: Bold
oc: Gras

en: Underline
oc: Soslinhat

en: Justified
oc: Justificat

en: Cancel
oc: Anullar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
oc: &Recercar :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
oc: &Remplaçar

en: Close the current tab
oc: Tampar l'onglet actual

en: Create a new project
oc: Crear un projècte novèl

en: Open an existing project
oc: Dobrir un projècte existent

en: Save &As...
oc: Enregistrar &jos...

en: &Delete
oc: &Suprimir

en: Edit Item
oc: Modificar un element

en: Next window
oc: Fenèstra seguenta

en: Previous window
oc: Fenèstra precedenta

en: Properties
oc: Propietats

en: From File...
oc: A partir d'un fichièr...

en: Save changes
oc: Enregistrar las modificacions

en: Help
oc: Ajuda

en: Create
oc: Crear

en: Tools
oc: Espleches

en: New database
oc: Basa de donadas novèla

en: Column %1
oc: Colomna&nbsp;%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
oc: Tipe

en: Primary Key
oc: Clau primària

en: Importing
oc: A importar

en: Success
oc: Succès

en: Data Source
oc: Sorga de donadas

en: Snap to Grid
oc: Alinhar s~us la gresilha

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
oc: formulari

en: Widgets
oc: Largor

en: Line
oc: Linha

en: Date
oc: Data

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
oc: Descripcion

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
oc: Imatge

en: Size
oc: Talha

en: Image
oc: Imatge

en: Copy
oc: Copiar

en: Export
oc: Exportar

en: Defaults
oc: Valors per defaut

en: Copying
oc: Còpia

en: no
oc: non

en: Column
oc: Colomna

en: None
oc: Pas cap

[ctx: Text type for column]
en: Text
oc: Tèxt

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
oc: Nombre

en: day
oc: jorn

en: month
oc: mes

en: year
oc: Annada

en: Other
oc: Autre

en: Table
oc: Tablèu

en: Sorting
oc: A s'ordenar

en: Ascending
oc: Creissent

en: Descending
oc: Descreissent

en: Criteria
oc: Critèris

en: Alias
oc: Aliàs

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
oc: requèsta

en: Lower
oc: Mai bas

en: Print
oc: Estampar

en: &Import...
oc: &Importar...

en: Comments
oc: Comentaris

[ctx: Image object type]
en: Image
oc: Imatge

en: Required
oc: Requesit

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
oc: Recercar

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
oc: tablèu

[ctx: tooltip]
en: Create new table
oc: Crear una nòva taula

en: NAME
oc: NOM

en: Field Name
oc: Nom del camp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
oc: Entresenhas sul servidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
oc: &Apondre...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
oc: &Edicion...

en: File
oc: Fichièr

en: Database Connection
oc: Connexion a una basa de donadas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
oc: Donadas

en: Parameters
oc: Paramètres

en: Details
oc: Detalhs

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
oc: Orientacion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
oc: &Nom d'usuari :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
oc: &Mot de pas :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
oc: &Nom :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
oc: Pòrt :

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
oc: Defaut

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
oc: Defaut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
oc: &Descripcion :

en: &Open
oc: &Dobrir

en: Name:
oc: Nom :

en: Do you want to replace it?
oc: Lo volètz remplaçar ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
oc: Connexion

[ctx: Boolean False - No]
en: No
oc: Non

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
oc: Òc

en: Overwrite
oc: Remplaçar

en: Delete object
oc: Suprimir l'objècte

en: Table:
oc: ድርድር

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
oc: &Inserir
