kexi - en to ru translation catalogue (717 entries)

en: &No View
ru: &Без просмотра

en: &Data View
ru: &Данные

en: D&esign View
ru: &Конструктор

en: &Text View
ru: &Текст

en: &Unknown
ru: &Неизвестный

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
ru: Нет такой функции в версии %1 приложения %2.

en: Visual database applications creator
ru: Среда для создания приложений, работающих с базами данных

en: © 2002-%1, The Kexi Team
ru: © Команда Kexi, 2002-%1

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
ru: Это программное обеспечение создано командой Kexi, международной группой независимых разработчиков. Она является частью проекта Calligra.

en: Project maintainer & developer, overall design
ru: Сопровождающий и разработчик, общая архитектура

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
ru: Спонсорство и поддержка (предприниматель Jarosław Staniek в 2003-2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
ru: Драйвер PostgreSQL, модули миграции и отчётов, исправление множества ошибок

en: Roman Shtemberko
ru: Роман Штемберко

en: Oleg Kukharchuk
ru: Олег Кухарчук

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
ru: Модуль автоматизации (KROSS), поддержка сценариев Python, проектирование

en: First version of Property Editor and Form Designer
ru: Первая версия редактора свойств и дизайнер форм

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
ru: Улучшения работы с MySQL и KexiDB, исправления, модуль миграции, поддержка файлов формата MS Access

en: Graphics effects, helper dialogs
ru: Графические эффекты, вспомогательные диалоги

en: Former project maintainer & developer
ru: Бывший координатор и разработчик

en: Former developer
ru: Бывший разработчик

en: Original Form Designer, original user interface & much more
ru: Первоначальный дизайнер форм, интерфейса и многого другого

en: CQL++, SQL assistance
ru: CQL++, ассистент SQL

en: Original code cleanings
ru: Очистка кода

en: Bugfixes, original Table Widget
ru: Исправление ошибок, оригинальный виджет таблицы

en: Initial design improvements
ru: Первоначальные улучшения дизайна

en: Icons and user interface research
ru: Значки и улучшения пользовательского интерфейса

en: Coffee sponsoring
ru: Спонсорский кофе

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
ru: Сообщения об ошибках, проверка эргономичности, техническая поддержка

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Details:
ru: Подробности:

en: Object could not be opened in Data View.
ru: Объект не может быть открыт в режиме данных.

en: Do you want to open it in Text View?
ru: Открыть в текстовом представлении?

en: Could not load object's definition.
ru: Невозможно загрузить определение объекта.

en: Object design may be corrupted.
ru: Проект объекта может быть повреждён.

en: Could not load object's data.
ru: Невозможно загрузить данные объекта.

[ctx: @info]
en: Create new object of type <resource>%1</resource>
ru: Создать новый объект типа <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Creates new object of type <resource>%1</resource>
ru: Создать новый объект типа <resource>%1</resource>.

en: Could not set empty name for this object.
ru: Имя объекта не должно быть пустым.

en: Project major version
ru: Мажорная версия проекта

en: Project minor version
ru: Минорная версия проекта

en: Project caption
ru: Заголовок проекта

en: Project description
ru: Описание проекта

en: This project is opened as read only.
ru: Этот проект открыт только для чтения.

en: &Ascending
ru: По &возрастанию

en: Sort data in ascending order
ru: Упорядочить данные по возрастанию

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
ru: Упорядочить данные по возрастанию по значениям выделенного столбца.

en: &Descending
ru: По &убыванию

en: Sort data in descending order
ru: Упорядочить данные по убыванию

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
ru: Упорядочить данные по убыванию по значениям выделенного столбца.

en: Switch to data view
ru: Просмотр данных

en: Switches to data view.
ru: Переключить в режим просмотра данных.

en: Switch to design view
ru: Режим конструктора

en: Switches to design view.
ru: Переключить в режим конструктора.

en: Switch to text view
ru: Текстовый режим

en: Switches to text view.
ru: Переключить в текстовый режим.

en: Save
ru: Сохранить

en: Data
ru: Данные

en: Design
ru: Дизайн

en: Save Changes
ru: Сохранить изменения

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
ru: Структура проекта изменена. Вы должны сохранить её перед переходом в другое представление.

en: Switching to other view failed (%1).
ru: Невозможно сменить представление (%1).

en: Saving object's definition failed.
ru: Невозможно сохранить определение объекта.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ru: Вставить

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
ru: Удалить виджет

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
ru: Дублировать виджет

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
ru: Вырезать
    вырезание

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
ru: Добавить страницу
    добавление страницы

en: Page %1
ru: Вкладка %1

en: &New Connection
ru: &Добавить связь

en: Connection correctness
ru: Правильность связи

en: Sender
ru: Отправитель

en: Signal
ru: Сигнал

en: Receiver
ru: Получатель

en: Slot
ru: Слот

en: The signal/slot arguments are not compatible.
ru: Аргументы сигнала/слота несовместимы.

en: Do you want to delete this connection?
ru: Удалить связь?

en: Columns
ru: Столбцы

en: &Add Item
ru: &Добавить пункт

en: New &Subitem
ru: Новый &подпункт...

en: Move Item &Up
ru: Переместить &вверх

en: Move Item &Down
ru: Переместить в&низ

en: Contents
ru: Содержимое

en: Caption
ru: Заголовок

en: Width
ru: Ширина

en: Clickable
ru: Разрешить щелчки

en: Resizable
ru: С изменяемым размером

en: Full Width
ru: Максимальная ширина

en: New Column
ru: Создать столбец

en: New Item
ru: Новый пункт

en: Sub Item
ru: Подпункт

en: Form
ru: Форма

en: Multiple Widgets (%1)
ru: Несколько виджетов (%1)

en: %1 : Form
ru: %1 : форма

en: No Buddy
ru: Пара отсутствует

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
ru: Гориз. выравнивание

en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
ru: Верт. выравнивание

en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
ru: Имя

en: Window title
ru: Заголовок окна

en: Text
ru: Строка

en: Background Pixmap
ru: Фоновое изображение

en: Geometry
ru: Позиция и размеры

en: Size Policy
ru: Изменение размера

en: Minimum Size
ru: Минимальный размер

en: Maximum Size
ru: Максимальный размер

en: Font
ru: Шрифт

en: Cursor
ru: Указатель

en: Focus Policy
ru: Переход между виджетами

en: Margin
ru: Поля

en: Read Only
ru: Только для просмотра

en: Style Sheet
ru: Таблица стилей

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
ru: Всплывающая подсказка

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
ru: Что это?

en: Icon Size
ru: Размер значков

en: Frame
ru: Панель

en: Frame Width
ru: Толщина рамки

en: Mid Frame Width
ru: Высота рамки

en: Frame Shape
ru: Тип рамки

en: Frame Shadow
ru: Тень рамки

en: Vertical Scrollbar
ru: Вертикальная полоса прокрутки

en: Horizontal Scrollbar
ru: Горизонтальная полоса прокрутки

en: No Background
ru: Без фона

en: Palette Foreground
ru: Передний план

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
ru: По левому краю

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
ru: По правому краю

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
ru: По центру

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
ru: Выравнивание

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
ru: По верхнему краю

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
ru: По нижнему краю

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
ru: Без рамки

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
ru: Простая рамка

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
ru: Панель

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
ru: Панель окна

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
ru: Горизонтальная линия

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
ru: Вертикальная линия

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
ru: Панель стиля

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
ru: Выпадающее меню

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
ru: Панель меню

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
ru: Панель инструментов

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
ru: Надпись

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
ru: Панель с вкладками

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
ru: Группа виджетов

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
ru: Обычный

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
ru: Приподнятый

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
ru: Утопленный

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
ru: Вовнутрь

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
ru: Нет перехода по виджетам

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
ru: Клавиша Tab

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
ru: Щелчок мышью

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
ru: Tab или щелчок мышью

en: Auto
ru: Авто

en: Always Off
ru: Всегда выключено

en: Always On
ru: Всегда включено

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical
ru: Вертикальная

en: Left to Right
ru: Слева направо

en: Right to Left
ru: Справа налево

en: No action
ru: Нет действия

en: Application actions
ru: Стандартные действия

[ctx: Current form's actions]
en: Current
ru: Текущие

en: Open in Data View
ru: Показать данные

en: Execute
ru: Выполнить

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
ru: Экспорт в файл
    как таблицы 
    базы данных

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
ru: Копирование
    таблицы 
    базы данных

en: Open in Design View
ru: Открыть в режиме конструктора

en: Open in Text View
ru: Открыть как текст

en: Close View
ru: Закрыть

en: Action category:
ru: Тип действия:

en: Action to execute:
ru: Действие:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
ru: &Назначить

en: Assign action
ru: Назначить действие

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
ru: Редактирование форматированного текста

en: Bold
ru: Полужирный

en: Italic
ru: Курсив

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Superscript
ru: Надстрочный

en: Subscript
ru: Подстрочный

en: Left Align
ru: По левому краю

en: Centered
ru: По центру

en: Right Align
ru: По правому краю

en: Justified
ru: По ширине

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
ru: Изменение порядка передачи фокуса

en: Move Up
ru: Переместить вверх

en: Move widget up
ru: Переместить виджет на передний план

en: Move Down
ru: Переместить вниз

en: Move widget down
ru: Переместить виджет на задний план

en: Handle tab order automatically
ru: Обрабатывать переключение фокуса автоматически

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
ru: Вставить в ряд

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
ru: Вставить в столбец

en: Insert Widget: %1
ru: Вставить виджет: %1

en: Cancel
ru: Отмена

[ctx: Widget's type]
en: Type
ru: Тип

en: Widget name
ru: Имя виджета

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
ru: Далее

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
ru: &Искать в:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
ru: &Искать:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
ru: &Только полные слова

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
ru: Н&айти:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
ru: Спрашивать при замене

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
ru: &Совпадение:

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
ru: С &учётом регистра

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
ru: Любую часть поля

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
ru: Полные поля

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
ru: Начало поля

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
ru: Вверх

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
ru: Вниз

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
ru: Во всех строках

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
ru: &Перезаписать

en: &Close Tab
ru: &Закрыть вкладку

en: Close the current tab
ru: Закрыть текущую вкладку

en: Closes the current tab.
ru: Закрывает текущую вкладку.

en: Cl&ose All Tabs
ru: За&крыть все вкладки

en: Close all tabs
ru: Закрыть все вкладки

en: Closes all tabs.
ru: Закрывает все вкладки.

en: Create a new project
ru: Создать проект

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
ru: Создать новый проект. Это никак не действует на текущий проект.

en: Open an existing project
ru: Открыть проект

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
ru: Открыть существующий проект. Это никак не действует на текущий проект.

en: Welcome
ru: Добро пожаловать

en: Show Welcome page
ru: Показать страницу приветствия

en: Save object changes
ru: Сохранить изменения объекта

en: Saves object changes from currently selected window.
ru: Сохранить объекты текущего окна

en: Save &As...
ru: Сохранить &как...

en: Save object as
ru: Сохранить объект как

[ctx: Close Project]
en: &Close
ru: &Закрыть

en: Close the current project
ru: Закрыть текущий проект

en: Closes the current project.
ru: Закрыть текущий проект.

en: &Import Database...
ru: &Импорт базы данных...

en: Import entire database as a Kexi project
ru: Импорт всей базы данных в проект Kexi

en: Imports entire database as a Kexi project.
ru: Импорт всей базы данных в проект Kexi.

en: Import Tables...
ru: Импорт таблиц...

en: &Compact Database...
ru: &Упаковать...

en: Compact the current database project
ru: Упаковать текущий файл проекта базы данных

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
ru: Упаковка файла проекта базы данных позволит уменьшить занимаемый им размер и увеличить скорость работы.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
ru: Импорт данных из &файла...

en: Import table data from a file
ru: Импорт табличных данных из файла

en: Imports table data from a file.
ru: Импорт данных из файла в таблицу.

en: Paste clipboard data as a table
ru: Вставить содержимое буфера обмена как новую таблицу

en: Copy selected table or query data to clipboard
ru: Копировать в буфер обмена данные таблицы или запроса

en: Copies selected table or query data to clipboard.
ru: Копировать в буфер обмена данные таблицы или запроса.

en: Reverts the most recent editing action.
ru: Отменить последнее действие.

en: Reverts the most recent undo action.
ru: Повторить последнее отменённое действие.

en: Find text
ru: Найти текст

en: &Delete
ru: &Удалить

en: Delete selected object
ru: Удалить выделенный объект

en: Deletes currently selected object.
ru: Удалить выделенный объект

en: Delete Record
ru: Удалить запись

en: Clear table contents
ru: Очистить содержимое таблицы

en: Clears table contents.
ru: Очистить содержимое таблицы.

en: Edit Item
ru: Изменить пункт

en: Edit currently selected item
ru: Изменить выделенный пункт

en: Edits currently selected item.
ru: Изменить выделенный пункт.

en: &Insert Empty Row
ru: &Вставить новую запись

en: Insert one empty row above
ru: Вставить новую запись над текущей

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
ru: Вставить новую запись над текущей.

en: &Execute
ru: &Выполнить

en: &Font...
ru: &Шрифт...

en: Change font for selected object
ru: Изменить шрифт выбранного объекта

en: Changes font for selected object.
ru: Изменить шрифт выбранного объекта.

en: &Next Window
ru: &Следующее окно

en: Next window
ru: &Следующее окно

en: Switches to the next window.
ru: Переключиться на следующее окно

en: &Previous Window
ru: &Предыдущее окно

en: Previous window
ru: Предыдущее окно

en: Switches to the previous window.
ru: Переключиться на предыдущее окно

en: This shows useful tips on the use of this application.
ru: Полезные советы по эффективному использованию программы.

en: Show Help menu
ru: Показать справочное меню

en: Shows Help menu.
ru: Показать справочное меню.

en: cannot create object - unknown object type "%1"
ru: невозможно создать объект - неизвестный тип «%1»

en: unknown object type "%1"
ru: неизвестный тип объекта «%1»

en: cannot create object of type "%1"
ru: невозможно создать объект типа «%1»

[ctx: "executing object" action]
en: executing
ru: выполнение

en: opening
ru: открытия

en: table not found
ru: таблица не найдена

en: query not found
ru: запрос не найден

en: macro not found
ru: макрос не найден

en: script not found
ru: сценарий не найден

en: object not found
ru: объект не найден

en: cannot execute object
ru: невозможно выполнить объект

en: cannot open object
ru: невозможно открыть объект

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
ru: Вы настроили автоматическое открытие или запуск объектов при запуске программы. Некоторые объекты не могут быть открыты или запущены.

en: Property Editor
ru: Свойства

en: Properties
ru: Параметры

en: From File...
ru: Из файла...

en: From Server...
ru: С сервера...

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
ru: Сохранить

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
ru: Сохранение объекта

en: Save changes
ru: Сохранить изменения

en: Do you want to save changes?
ru: Сохранить изменения?

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
ru: Текущий проект будет закрыт перед упаковкой базы данных. Он откроется снова после окончания процедуры.
    
    Продолжить?

en: Help
ru: Справка

en: Create
ru: Создать

en: External Data
ru: Внешние данные

en: Form Design
ru: Дизайн формы

en: Report Design
ru: Макет отчёта

en: Visit Calligra home page at %1
ru: Посетить домашнюю страницу Calligra по адресу %1

en: Search
ru: Поиск

en: Try Again
ru: Попробовать снова

[ctx: @title:window]
en: New Project
ru: Создание нового проекта

en: Blank Projects
ru: Пустые проекты

en: Blank database
ru: Пустая база данных

en: Templates
ru: Шаблоны

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
ru: Способ хранения

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
ru: Выберите способ хранения для нового проекта.

en: New database
ru: Новая база данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
ru: <b>Выберите существующий проект Kexi:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
ru: &Подключения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
ru: Нажмите «Дополнительно» для открытия удалённого проекта.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
ru: Открытие проекта

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
ru: Выберите проект для открытия. Можно либо выбрать файл проекта, либо подключиться к серверу баз данных, на котором находится проект.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
ru: Проект в файле

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
ru: Проект на сервере баз данных

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
ru: Файл

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
ru: Новый проект в файле

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
ru: Сервер

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
ru: Новый проект на сервере баз данных

en: Opened less than minute ago
ru: Открыт меньше минуты назад

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
ru[0]: Открыт %1 минуту назад
ru[1]: Открыт %1 минуты назад
ru[2]: Открыт %1 минут назад
ru[3]: Открыт %1 минуту назад

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
ru[0]: Открыт %1 час назад
ru[1]: Открыт %1 часа назад
ru[2]: Открыт %1 часов назад
ru[3]: Открыт %1 час назад

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
ru[0]: Открыт %1 день назад
ru[1]: Открыт %1 дня назад
ru[2]: Открыт %1 дней назад
ru[3]: Открыт вчера

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
ru[0]: Открыт %1 месяц назад
ru[1]: Открыт %1 месяца назад
ru[2]: Открыт %1 месяцев назад
ru[3]: Открыт больше месяца назад

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
ru[0]: Открыт %1 год назад
ru[1]: Открыт %1 года назад
ru[2]: Открыт %1 лет назад
ru[3]: Открыт год назад

en: on local server
ru: на локальном сервере

en: Could not start Kexi application this way.
ru: Невозможно запустить Kexi.

en: No project name specified.
ru: Имя проекта не указано.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
ru: Не удалось открыть файл. Не указано имя файла.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
ru: Не удалось открыть файл. Файл <filename>%1</filename> не существует.

en: Open External File
ru: Открыть внешний файл

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
ru: Добро пожаловать в Kexi

en: Column %1
ru: Столбец %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
ru: Тип

en: Primary Key
ru: Первичный ключ

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
ru: Дополнительные параметры импорта

en: Text encoding:
ru: Кодировка:

en: Always use this encoding in similar situations
ru: Всегда использовать эту кодировку

en: Select Location for Source Database
ru: Расположение базы данных

en: Select Source Database
ru: Имя базы данных

en: Select the Table to Import
ru: Выбор таблицы для импорта

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Importing
ru: Идёт импорт

en: Success
ru: Готово

en: Select source database you wish to import:
ru: Импорт базы данных:

en: Failure
ru: Ошибка

en: No appropriate migration driver found.
ru: Не найден подходящий драйвер миграции.

en: No project available.
ru: Не указан проект.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
ru: Импорт базы данных

en: Destination database type:
ru: Тип новой базы данных:

en: Database project stored in a file
ru: База данных в файле

en: Database project stored on a server
ru: Сервер баз данных

en: Select Destination Database Type
ru: Выбор типа новой базы данных

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
ru: Структура и данные

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
ru: Только структура

en: Open imported project
ru: Открыть импортированный проект

en: Select source database filename.
ru: Имя существующий базы данных.

en: Select source database.
ru: Выбор существующей базы данных.

en: Importing in progress...
ru: Идёт импорт...

en: No help is available for this page.
ru: Нет справки по этой теме.

en: Here you can choose the location to import data from.
ru: Источник импортируемых данных

en: Here you can choose the actual database to import data from.
ru: Выберите существующую базу данных для импорта

en: Here you can choose the location to save the data.
ru: Выбор пути для сохранения данных

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
ru: Выбор пути для сохранения данных и имя новой базы данных

en: No data source could be assigned for this widget.
ru: Невозможно связать виджет и источник данных.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
ru: Невозможно привязать источник данных для нескольких виджетов.

en: Go to selected form's data source
ru: Перейти к источнику данных

en: Goes to selected form's data source
ru: Перейти к источнику данных

en: Data Source
ru: Источник данных

en: Frame Color
ru: Цвет рамки

en: Pointer
ru: Указатель

en: Snap to Grid
ru: Привязать к сетке

en: Style
ru: Стиль

en: Set the current view style.
ru: Выбрать стиль

en: Show Form UI Code
ru: Показать код формы

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
ru: Исходный код формы

en: Current
ru: Текущий

en: Original
ru: Оригинал

en: Clear Widget Contents
ru: Очистить содержимое виджета

en: Edit Tab Order...
ru: Изменить порядок перехода по полям...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
ru: Переместить виджет на передний план

en: Send Widget to Back
ru: Переместить виджет на задний план

en: Align Widgets Position
ru: Выровнять виджеты

en: To Left
ru: По левому краю

en: To Right
ru: По правому краю

en: To Top
ru: По верхнему краю

en: To Bottom
ru: По нижнему краю

en: To Grid
ru: По сетке

en: Adjust Widgets Size
ru: Выровнять размеры виджетов

en: To Fit
ru: По содержимому

en: To Shortest
ru: По самому короткому

en: To Tallest
ru: По самому высокому

en: To Narrowest
ru: По самому узкому

en: To Widest
ru: По самому широкому

en: Widgets
ru: Виджеты

en: Click to show actions for this image box
ru: Нажмите для показа действий с рисунком

[ctx: Form widget]
en: Form
ru: Форма

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
ru: Поле ввода

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
ru: Многострочное поле ввода

en: A multiline text editor
ru: Многострочное поле ввода

[ctx: Text Label widget]
en: Label
ru: Надпись

en: A widget for displaying text
ru: Текстовая надпись

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
ru: Рисунок

en: A widget for displaying images
ru: Рисунок

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
ru: Поле со списком

en: A combo box widget
ru: Поле со списком

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
ru: Флажок

en: A check box with text label
ru: Флажок с надписью

[ctx: Button widget]
en: Button
ru: Кнопка

en: A button for executing actions
ru: Кнопка, при нажатии на которую выполняется действие

[ctx: Slider widget]
en: Slider
ru: Ползунок

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
ru: Индикатор выполнения

en: Line
ru: Линия

en: A line to be used as a separator
ru: Линия-разделитель

en: Insert &Horizontal Line
ru: &Горизонтальная линия

en: Insert &Vertical Line
ru: &Вертикальная линия

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
ru: Показ вводимых символов

en: Indent
ru: Отступ

en: Value
ru: Значение

en: Date
ru: Дата

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
ru: Описание

en: Form Name
ru: Имя формы

en: On Click
ru: Щелчок мышью

en: On Click Option
ru: Щелчок мышью

en: Auto Tab Order
ru: Упорядочить переход по полям

en: Editor Type
ru: Тип редактора

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
ru: Многострочный текст

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
ru: Выпадающий список

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
ru: Рисунок

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
ru: Слева

en: Size
ru: Размер

en: Image
ru: Рисунок

en: Scaled Contents
ru: Масштабируемое содержимое

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
ru: Сохранять пропорции

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
ru: Кнопка со
    списком

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
ru: Включён

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
ru: Третье состояние

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
ru: По умолчанию

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
ru: Да

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
ru: Нет

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
ru: Изменяемый

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
ru: Автоповтор

en: Text Format
ru: Формат текста

[ctx: For Text Format]
en: Plain
ru: Простой текст

[ctx: For Text Format]
en: Hypertext
ru: Форматированный текст

[ctx: For Text Format]
en: Auto
ru: Авто

[ctx: For Text Format]
en: Log
ru: Журнал

en: Word Wrap Policy
ru: Перенос строк

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
ru: Слова целиком

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
ru: Где угодно

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
ru: Слова целиком если возможно

en: Word Wrapping
ru: Разрыв слов

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
ru: Нет

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
ru: Позиция в пикселах

en: Links Underlined
ru: Подчёркивать ссылки

en: Horizontal Scroll Bar
ru: Горизонтальная прокрутка

en: Vertical Scroll Bar
ru: Вертикальная прокрутка

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
ru: По необходимости

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
ru: Всегда отсутствует

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
ru: Всегда присутствует

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
ru: Текст с форматированием

en: Tab Widget
ru: Вкладки

en: A widget to display multiple pages using tabs
ru: Вкладки

en: Group Box
ru: Группа виджетов

en: A container to group some widgets
ru: Простой контейнер для группирования виджетов

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
ru: Заголовок

en: Tab Position
ru: Позиция вкладки

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
ru: Текущая вкладка

en: Tab Shape
ru: Углы вкладок

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
ru: Кнопки прокрутки

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
ru: Закруглённые

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Triangular
ru: Скошенные

en: &Image
ru: &Рисунок

en: &Assign Action...
ru: Назначить &действие...

[ctx: default indent value]
en: default
ru: по умолчанию

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
ru: Добавить вкладку

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
ru: Переименовать вкладку...

en: Enter a new title for the current page:
ru: Заголовок вкладки:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
ru: &Добавить страницу...

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
ru: Предыдущая страница

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
ru: Следующая страница

en: Export
ru: Экспортировать

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
ru: Копирование данных таблицы в буфер обмена

en: Copying data from table:
ru: Копировать данные таблицы:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
ru: Экспорт данных таблицы в файл CSV

en: Exporting data from table:
ru: Экспорт данных таблицы:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
ru: Копирование данных запроса в буфер обмена

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
ru: Экспорт данных запроса в файл CSV

en: Exporting data from query:
ru: Экспорт данных запроса:

en: Could not open data for exporting.
ru: Невозможно получить данные для экспорта.

en: (rows: %1, columns: %2)
ru: (строк: %1, столбцов: %2)

en: (columns: %1)
ru: (столбцов: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
ru: Укажите имя файла для экспорта данных

en: To CSV file:
ru: В файл CSV:

en: Delimiter:
ru: Разделитель:

en: Text quote:
ru: Ограничитель строк:

en: Add column names as the first row
ru: Первая строка содержит заголовки столбцов

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Always use above options for exporting
ru: Всегда использовать эти параметры для экспорта

en: Copying
ru: Копирование

en: Exporting
ru: Экспорт

en: no
ru: нет

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
ru: Не найдено ни одной записи. Вы хотите импортировать пустую таблицу?

en: No database connection available.
ru: Нет подключения к базе данных.

en: Please choose other name.
ru: Укажите другое имя.

en: Preview of data from file:
ru: Содержимое файла:

en: Preview of data from clipboard
ru: Содержимое буфера обмена

en: Primary key
ru: первичный ключ

en: Ignore duplicated delimiters
ru: Считать последовательные разделители одним

en: First row contains column names
ru: Первая строка содержит заголовки столбцов

en: Start at line (1-%1):
ru: Начать со строки (1-%1):

en: Start at line:
ru: Начать со строки:

en: Column
ru: Столбец

en: None
ru: Нет

en: Format for column %1:
ru: Формат столбца %1:

[ctx: @action:button Add Database Primary Key to a Table]
en: &Add Primary Key
ru: &Добавить первичный ключ

[ctx: @action:button Do Not Add Database Primary Key to a Table]
en: Do &Not Add
ru: &Не добавлять

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
ru: Столбец %1

[ctx: Text type for column]
en: Text
ru: Текст

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
ru: Число

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
ru: Денежная сумма

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
ru: (записей: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
ru: (записей: более %1)

en: Not all rows are visible on this preview
ru: Будут показаны не все записи

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
ru: Настройка импорта из CSV

en: Text encoding
ru: Кодировка

en: Always use this encoding when importing CSV data files
ru: Всегда использовать эту кодировку при импорте файлов CSV

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
ru: Авто

en: day
ru: день

en: month
ru: месяц

en: year
ru: год

en: Date format:
ru: Формат даты:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
ru: Удалить пробелы с начала и конца строк

en: Comma ","
ru: запятая («,»)

en: Semicolon ";"
ru: точка с запятой («;»)

en: Tabulator
ru: символ табуляции

en: Space " "
ru: пробел (« »)

en: Other
ru: Другой

en: Query Columns
ru: Столбцы запроса

en: Describes field name or expression for the designed query.
ru: Имя поля или выражение столбца запроса

en: Table
ru: Таблица

en: Describes table for a given field. Can be empty.
ru: Имя таблицы, содержащей поле. Может быть пустым.

en: Visible
ru: Видимость

en: Describes visibility for a given field or expression.
ru: Видимость поля или выражения

en: Sorting
ru: Сортировка

en: Describes a way of sorting for a given field.
ru: Способ сортировки для поля или выражения

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Criteria
ru: Условие

en: Describes the criteria for a given field or expression.
ru: Условие для заданного поля или выражения

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
ru: Невозможно переключится в представление данных, т.к. не определены условия запроса.
    Перейдите в режим конструктора.

en: Query definition loading failed.
ru: Невозможно загрузить определение запроса.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
ru: Запрос повреждён и не может быть открыт даже как текст. Удалите запрос и создайте его заново.

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
ru: Идентификаторы должны начинаться с буквы или символа «_»

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
ru: Невозможно установить сортировку для нескольких столбцов (%1)

en: Alias
ru: Псевдоним

en: SQL Query Text
ru: Запрос SQL

en: Check Query
ru: Проверить запрос

en: Checks query for validity.
ru: Проверить запрос на синтаксическую корректность.

en: The query is correct
ru: Запрос верен

en: The query is incorrect
ru: Запрос неверен

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
ru: Введите запрос и запустите «Проверить запрос».

en: Query executing failed.
ru: Выполнение запроса завершилось ошибкой.

[ctx: tooltip]
en: Create new report
ru: Создать новый отчёт

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
ru: Создание нового отчёта.

en: Number of pages
ru: Количество страниц

en: Print
ru: Печать

en: Edit
ru: Изменить

en: &Import...
ru: &Импорт...

en: &Export...
ru: &Экспорт...

en: Bound column:
ru: Связанный столбец:

en: Visible column:
ru: Видимый столбец:

en: No field selected
ru: Не выбрано поле

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
ru: вставка поля таблицы «%1»

en: Additional information about the field
ru: Дополнительная информация о поле

en: Field Caption
ru: Имя

en: Describes caption for the field
ru: Имя поля

en: Data Type
ru: Тип данных

en: Describes data type for the field
ru: Тип данных поля

en: Comments
ru: Комментарий

en: Describes additional comments for the field
ru: Комментарий к полю таблицы

en: Subtype
ru: Подтип

[ctx: Image object type]
en: Image
ru: Рисунок

en: Unsigned Number
ru: Беззнаковое число

en: Max Length
ru: Максимальная длина

en: Precision
ru: Точность

en: Visible Decimal Places
ru: Видимых знаков дробной части

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
ru: Авто

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Unique
ru: Уникальное

en: Required
ru: Обязательно

en: Allow Zero
    Size
ru: Разрешить
    нулевой размер

en: Autonumber
ru: Автонумерация

en: Indexed
ru: Индексируется

en: Bound Column
ru: Связанный столбец

en: Visible Column
ru: Видимый столбец

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
ru: Невозможно переключится в представление данных, т.к. не определена структура таблицы.
    Перейдите в режим конструктора.

en: Setting Autonumber Field
ru: Настройка автоинкремента

en: You should enter field caption.
ru: Введите имя поля.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
ru: Нет доступных полей.
    В таблице должно быть хотя бы одно поле.

[ctx: @info]
en: <para>You have added <resource>%1</resource> field name twice.</para><para>Field names cannot be repeated. Correct name of the field.</para>
ru: <para>Имя поля <resource>%1</resource> добавлено дважды.</para><para>Имена полей должны быть уникальными.</para>

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
ru: Таблица <resource>%1</resource> не содержит первичного ключа.<para><note>Несмотря на то, что он не является обязательным, его наличие требуется при создании связей между таблицами базы данных. Определить первичный ключ автоматически сейчас?</note></para><para>Если вы хотите сделать это вручную, нажмите <interface>Отмена</interface> для приостановки сохранения структуры базы данных.</para>

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
ru: Пустая строка

en: Lookup column
ru: Поиск по столбцу

[ctx: Question]
en: Error: %1?
ru: Ошибка: %1?

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
ru: Этот столбец не может быть пустым и иметь значение NULL.

en: Do you want to delete selected record?
ru: Удалить выбранную запись?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Record
ru: &Удалить запись

en: Do you want to clear the contents of table %1?
ru: Очистить содержимое таблицы %1?

en: Record: %1
ru: Запись: %1

en: Correct changes
ru: Сохранить изменения

en: NAME
ru: ИМЯ

en: Field Name
ru: Имя поля

en: * (All Columns)
ru: * (все столбцы)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
ru: По умолчанию: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
ru: Сведения о сервере

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
ru: &Добавить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
ru: &Изменить...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
ru: &Удалить...

en: Add a new database connection
ru: Добавить новое подключение к базе данных

en: Edit selected database connection
ru: Настроить подключение к базе данных

en: File
ru: Файл

[ctx: @action:button Add Database Connection]
en: &Add
ru: &Добавить

en: Add database connection
ru: Добавить подключение к базе данных

[ctx: @action:button Save Database Connection]
en: &Save
ru: &Сохранить

en: Save changes made to this database connection
ru: Сохранить изменения, внесённые в параметры этого подключения

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
ru: Редактирование подключения к базе данных

en: Define Query...
ru: Условия запроса...

en: Load database list from the server
ru: Загрузить список баз данных сервере

en: Save all changes made to this connection information
ru: Сохранить изменения параметров этого подключения

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
ru: Сохранить изменения параметров этого подключения для использования в дальнейшем.

[ctx: @action:button]
en: &Test Connection
ru: Оп&робовать подключение

en: Test database connection
ru: Проверка подключения к серверу

en: Database Connection
ru: Подключение к серверу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
ru: База данных

en: Parameters
ru: Параметры

en: Details
ru: Подробности

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
ru: Подключение к серверу баз данных

en: Open Database Connection
ru: Подключиться к базе данных

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
ru: Авторизация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
ru: &Пользователь:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
ru: &Пароль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ru: &Имя:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
ru: Сервер баз данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
ru: &Движок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
ru: Локальный сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
ru: Удалённый сервер

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
ru: &Узел:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
ru: Порт:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
ru: По умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
ru: Использовать &файл сокета вместо порта TCP/IP:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
ru: По умолчанию

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
ru: &Описание:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
ru: Сервер баз данных:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
ru: (не указано)

en: &Open
ru: &Открыть

en: Name:
ru: Имя:

en: Enter a filename.
ru: Введите имя файла.

en: Do you want to replace it?
ru: Перезаписать файл?

en: Caption:
ru: Заголовок:

en: Please enter the name.
ru: Введите имя.

en: Please enter the caption.
ru: Введите заголовок.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
ru: Пользователь:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
ru: Имя базы данных:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ru: Пароль:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
ru: Проекты в файле

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
ru: Проекты на сервере баз данных

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
ru: <b>Kexi хранит список проектов, использовавшихся недавно.</b> Выберите один из них для его открытия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
ru: Имя проекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
ru: Подключение

en: File (%1)
ru: Файл (%1)

[ctx: Boolean False - No]
en: No
ru: Нет

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
ru: Да

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Этот файл уже существует. Заменить его?

en: Overwrite
ru: Заменить

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
ru: Проект

en: Open object
ru: Открыть объект

en: Opens object selected in the list.
ru: Открыть объект выбранный в списке.

en: Delete object
ru: Удалить объект

en: &Rename...
ru: &Переименовать...

en: Rename object
ru: Переименовать объект

en: &Design
ru: &Изменить

en: Design object
ru: Изменить объект

en: Starts designing of the object selected in the list.
ru: Изменить объект, выбранный в списке.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
ru: В &буфер обмена...

en: &Create Object: %1...
ru: &Создать объект: %1...

en: &Create Object...
ru: &Создать объект...

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
ru: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Ваш проект пуст.<nl/><b>Создайте</b> в нём что-нибудь.

en: &Hide Selected Table/Query
ru: &Скрыть таблицу или запрос

en: &Open Selected Table/Query
ru: &Открыть таблицу или запрос

en: Table:
ru: Таблица:

en: &Hide Table
ru: &Скрыть таблицу

en: &Open Table
ru: &Открыть таблицу

en: &Design Table
ru: &Изменить структуру таблицы

en: Relationship
ru: Связь

en: Click to show available actions for this cell
ru: Нажмите для показа действий для ячейки

en: Insert From &File...
ru: Вставить из &файла...

en: &Clear
ru: &Очистить

en: &Don't Replace
ru: &Не заменять

en: Record:
ru: Запись:

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
ru: из

en: Number of records
ru: Количество записей

en: Editing indicator
ru: Индикатор редактирования

en: First record
ru: Первая запись

en: Go to first record
ru: Перейти к первой записи

en: Go to previous record
ru: Перейти к предыдущей записи

en: Previous record
ru: Предыдущая запись

en: Go to next record
ru: Перейти к следующей записи

en: Next record
ru: Следующая запись

en: Go to last record
ru: Перейти к последней записи

en: Last record
ru: Последняя запись

en: Go to new record
ru: Перейти к новой записи

en: New record
ru: Новая запись

en: Moves cursor to first record.
ru: Переместить курсор к первой записи.

en: Moves cursor to previous record.
ru: Переместить курсор к предыдущей записи.

en: Moves cursor to next record.
ru: Переместить курсор к следующей записи.

en: Moves cursor to last record.
ru: Переместить курсор к последней записи.
