kexi - en to sv translation catalogue (1406 entries)

en: &No View
sv: I&ngen vy

en: &Data View
sv: &Datavy

en: D&esign View
sv: &Konstruktionsvy

en: &Text View
sv: &Textvy

en: &Unknown
sv: &Okänd

en: This function is not available for version %1 of %2 application.
sv: Funktionen är inte tillgänglig för version %1 av programmet %2.

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> function is not available for version %2 of %3 application.
sv: Funktionen <resource>%1</resource> är inte tillgänglig för version %2 av programmet %3.

[ctx: @info]
en: <application>%1</application> could have been incorrectly installed or started. The application will be closed.
sv: <application>%1</application> skulle kunna ha installerats eller startats felaktigt. Programmet kommer att avslutas.

en: Visual database applications creator
sv: Visuell databasprogramskapare

en: © 2002-%1, The Kexi Team
sv: © 2002-%1, Kexi-gruppen

en: This software is developed by Kexi Team - an international group of independent developers. They form a part of the Calligra Project.
sv: Denna programvara har utvecklats av Kexi-gruppen: en internationell grupp av oberoende utvecklare. De utgör en del av Calligra-projektet.

en: Project maintainer & developer, overall design
sv: Projektledare och utvecklare, övergripande konstruktion

en: Sponsoring and support (employer of Jarosław Staniek in 2003-2007)
sv: Sponsring och stöd (anställd av Jarosław Staniek under 2003 - 2007)

en: PostgreSQL database driver, Migration and Reporting modules, numerous bug fixes
sv: PostgreSQL-databasdrivrutin, överförings- och rapportmoduler, talrika felrättningar

en: Map elements for forms and reports, map flake shape
sv: Kartelement för former och rapporter, kartflingform

en: Features and bug fixes
sv: Funktioner och felrättningar

en: Users Manual for Kexi 2, main window improvements, numerous bug reports
sv: Användarmanual för Kexi 2, förbättringar av huvudfönster, talrika felrapporter

en: Several form widgets, porting to Qt 4, stabilization
sv: Flera formulärkomponenter, överföring till Qt 4, stabilisering

en: Web elements for forms and reports
sv: Webbelement för former och rapporter

en: Scripting module (KROSS), Python language bindings, design
sv: Skriptmodul (KROSS), Python språkbindningar, konstruktion

en: Web Forms module
sv: Modul för webbformulär

en: Sybase/MS SQL Server/ODBC database drivers, xBase migration plugin, improvements for KexiDB
sv: Sybase/MS SQL/ODBC-databasdrivrutin, xBase-överföringsinsticksprogram, förbättringar av KexiDB

en: First version of Property Editor and Form Designer
sv: Första version av egenskapseditor och formulärkonstruktion

en: Contributions for MySQL and KexiDB, fixes, Migration module, MS Access file format support
sv: Bidrag till MySQL och KexiDB, programfixar, överföringsmodul, Stöd för MS Access filformat

en: Oracle database driver
sv: Oracle-databasdrivrutin

en: Graphics effects, helper dialogs
sv: Grafiska effekter, hjälpdialogrutor

en: ODBC database driver
sv: ODBC-databasdrivrutinen

en: Former project maintainer & developer
sv: Föregående underhåll av projektet och utvecklare

en: Former developer
sv: Tidigare utvecklare

en: Original Form Designer, original user interface & much more
sv: Ursprunglig formulärkonstruktion, ursprungligt användargränssnitt och mycket mer

en: CQL++, SQL assistance
sv: CQL++ och SQL-hjälp

en: Original code cleanings
sv: Ursprunglig kodrensning

en: Bugfixes, original Table Widget
sv: Felrättningar, ursprunglig tabellkomponent

en: Numerous bug reports and tests
sv: Talrika felrapporter och tester

en: AppImage packages for Linux
sv: AppImage paket för Linux

en: Numerous bug reports and tests, handbook improvements
sv: Talrika felrapporter och tester, förbättringar av handboken

en: Bug fixes, build system improvements, code cleanups
sv: Felrättningar, förbättringar av byggsystemet, kodupprensningar

en: Code cleanups
sv: Kodupprensningar

en: Initial design improvements
sv: Ursprungliga förbättringar av konstruktionen

en: Icons and user interface research
sv: Ikoner och undersökning av användargränssnittet

en: Coffee sponsoring
sv: Sponsring av kaffe

en: Numerous bug reports, usability tests, technical support
sv: Talrika felrapporter, användbarhetstester, tekniskt stöd

en: Paweł Wirecki / OpenOffice Polska
sv: Paweł Wirecki, OpenOffice Polska

[ctx: 'createdb' command line option]
en: Create a new, blank project using specified database driver and database name and exit immediately. You will be asked for confirmation if overwriting is needed.
sv: Skapa ett nytt tomt projekt med angivna databasdrivrutin och databasnamn och avsluta omedelbart. Du blir tillfrågad om bekräftelse om överskrivning är nödvändig.

[ctx: 'create-opendb' command line option]
en: Like --createdb, but also open newly created database.
sv: Som --createdb, men öppnar också den nyskapade databasen.

[ctx: 'dropdb' command line option]
en: Drop (remove) a project using specified database driver and database name. You will be asked for confirmation.
sv: Koppla bort (ta bort) ett projekt med angiven databasdrivrutin och databasnamn. Du blir tillfrågad om bekräftelse.

[ctx: 'dbdriver' command line option]
en: Name of a database driver to be used when connecting to a database project ("sqlite" by default). Ignored if a shortcut filename is provided. Complete KDb-specific globally unique identifier can be used, e.g. "org.kde.kdb.sqlite" to specify exact vendor of the driver.
sv: Namn på en databasdrivrutin att använda för att ansluta till ett databasprojekt (normalt SQLite). Ignoreras om ett genvägsfilnamn tillhandahålls. En fullständig KDb-specifik globalt unik identifierare kan användas, t.ex. "org.kde.kdb.sqlite" för att ange den exakta leverantören av drivrutinen.

[ctx: 'type' command line option]
en: Specify the type of file provided as an argument. This option is only useful if the filename does not have a valid extension set and its type cannot be determined unambiguously by examining its contents. This option is ignored if no file is specified as an argument.
    Available file types are:
    - "project" for a project file (the default)
    - "shortcut" for a shortcut file pointing to a
      project.
    - "connection" for database connection data.
sv: Ange filtyp som tillhandahålls som argument. Väljaren är bara användbar om filnamnet inte har en giltig filändelse och dess typ inte kan bestämmas utan tvetydighet genom att titta på innehållet. Alternativet ignoreras om ingen fil anges som argument.
    Tillgängliga filtyper är:
    - "project" för en projektfil (standardvärdet)
    - "shortcut" för en genvägsfil som pekar på
      ett projekt.
    - "connection" för databasanslutningsdata.

[ctx: 'connection' command line option]
en: Specify a database connection shortcut .kexic file containing connection data. Can be used with --createdb or --create-opendb for convenience instead of using options such as --user, --host or --port.
    Note: Options like --user, --host have precedence over settings defined in the shortcut file.
sv: Ange en databasanslutningsgenväg .kexic-fil som innehåller anslutningsdata. Kan användas med --createdb eller --create-opendb för bekvämlighet stället för att använda väljarna --user, --host eller --port.
    Observera: Alternativ som --user, --host har företräde framför inställningar definierade i genvägsfilen.

[ctx: 'readonly' command line option]
en: Specify that any database connections will be performed without write support. This option is ignored when "createdb" option is present, otherwise the database could not be created.
sv: Ange att alla databasanslutningar görs utan stöd för skrivning. Väljaren ignoreras när väljaren "createdb" anges, annars skulle inte databasen kunna skapas.

[ctx: 'user-mode' command line option]
en: Start project in User Mode, regardless of the project settings.
sv: Starta projektet i användarläge, oberoende av projektinställningarna.

[ctx: 'design-mode' command line option]
en: Start project in Design Mode, regardless of the project settings.
sv: Starta projektet i konstruktionsläge, oberoende av projektinställningarna.

[ctx: 'show-navigator' command line option]
en: Show the Project Navigator side pane even if Kexi runs in User Mode.
sv: Visa också sidorutan för projektnavigering när Kexi är i användarläge.

[ctx: 'hide-menu' command line option]
en: Hide the main menu (the tabbed toolbar) completely. A number of commands from the main menu is still visible. This option is useful in User Mode.
sv: Dölj huvudmenyn (verktygsraden med flikar) helt. Ett antal kommandon från huvudmenyn är alltid synliga. Alternativet är användbart i användarläge.

[ctx: 'open' command line option]
en: Open object of type 'object_type' and name 'object_name' from specified project on application start. 'object_type' is optional, if omitted - %1 type is assumed. Other object types can be %2, %3, %4, %5. There may by more or less types available depending on Kexi plugins installed.
    Use "" characters to specify names containing spaces.
    Examples: --open MyTable, --open %2:"My very big query"
sv: Öppna objekt av typen 'object_type' och namnet 'object_name' från angivet projekt vid programstart. 'object_type': är valfritt, om det utelämnas antas typen %1. Andra objekttyper kan vara %2, %3, %4, %5. Det kan finnas fler eller färre tillgängliga typer, beroende på installerade Kexi-insticksprogram.
    Använd tecknet "" för att ange namn som innehåller mellanslag.
    Exempel: --open Min_tabell,  --open %2:"Min mycket stora fråga"

[ctx: 'design' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Design Mode, if one is available.
sv: Som --open, men objektet öppnas i konstruktionsläge, om något är tillgängligt.

[ctx: 'edittext' command line option]
en: Like --open, but the object will be opened in Text Mode, if one is available.
sv: Som --open, men objektet öppnas i textläge, om något är tillgängligt.

[ctx: 'execute' command line option]
en: Start execution of object of type 'object_type' and name 'object_name' on application start. 'object_type' is optional, if omitted - %1 type is assumed. Object type can be also %2. There may by more or less types available depending on Kexi plugins installed.
    Use "" characters to specify names containing spaces.
sv: Starta körning av objekt av typen 'object_type' och namnet 'object_name' vid programstart. 'object_type': är valfritt, om det utelämnas antas typen %1. Objekttypen kan också vara %2. Det kan vara fler eller färre tillgängliga typer, beroende på installerade Kexi-insticksprogram.
    Använd tecknen "" för att ange namn med mellanslag.

[ctx: 'new' command line option]
en: Start design of a new object of type 'object_type'.
sv: Starta konstruktion av ett nytt objekt av typen 'object_type'.

[ctx: 'print' command line option]
en: Open the Print dialog window for an object of type 'object_type' and name 'object_name' in the specified project when the application starts for quick printing of the object's data. 'object_type' is optional; if omitted, %1 type is assumed. Object type can also be %2.
sv: Öppna utskriftsdialogfönstret för objekt av typen 'object_type' och namnet 'object_name' från angivet projekt vid programstart, för snabb utskrift av objektets data. 'object_type': är valfri. Om utelämnad antas
    typen %1. Objekttypen kan också vara %2.

[ctx: 'print-preview' command line option]
en: Open the Print Preview window for an object of type 'object_type' and name 'object_name' in the specified project when the application starts to see preview of the object's data printout. 'object_type' is optional; if omitted, %1 type is assumed. Object type can also be %2.
sv: Öppna utskriftsdialogfönstret för objekt av typen 'object_type' och namnet 'object_name' från angivet projekt vid programstart, för snabb utskrift av objektets data. 'object_type': är valfri. Om utelämnad antas typen %1. Objekttypen kan också vara %2.

[ctx: 'user' command line option]
en: Database server's user name when connecting to a project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Default user name is the same as the current login (<resource>%1</resource>).
sv: Databasserverns användarnamn vid anslutning till ett projekt. Ignoreras om projektet öppnas genom att använda en genvägsfil. Förvalt användarnamn är samma som nuvarande inloggningsnamn (<resource>%1</resource>).

[ctx: 'host' command line option]
en: Network server's (host) name to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Default host is the local computer.
sv: Nätverksserverns namn (värddatornamn) att använda för att ansluta till ett databasprojekt. Ignoreras om projektet öppnas med en genvägsfil. Standardvärddator är den lokala datorn.

[ctx: 'port' command line option]
en: Network server's port number to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Defaults depend on the used server type (e.g. %1, %2).
sv: Nätverksserverns portnummer att använda för att ansluta till ett databasprojekt. Ignoreras om projektet öppnas med en genvägsfil. Standardvärden beror på använd servertyp (t.ex. %1, %2).

[ctx: 'local-socket' command line option]
en: Local computer's socket filename to be used when connecting to a database project. Ignored if the project is opened using a shortcut file. Defaults depend on the used server type (e.g. %1, %2).
sv: Den lokala datorns filnamn på uttaget att använda för att ansluta till ett databasprojekt. Ignoreras om projektet öppnas med en genvägsfil. Standardvärden beror på använd servertyp (t.ex. %1, %2).

[ctx: 'skip-conn-dialog' command line option]
en: Skip displaying connection dialog window and connect directly. Available when opening .kexic or .kexis shortcut files.
sv: Hoppa över att visa anslutningsdialogrutans fönster och anslut direkt. Tillgängligt när genvägsfilerna .kexic eller .kexis öppnas.

[ctx: 'fullscreen' command line option]
en: Start Kexi in full screen mode to occupy the whole screen area by hiding window decorations such as title bars.
sv: Starta Kexi med fullskärmsläge för att uppta hela skärmytan genom att dölja fönster-dekorationer såsom namnlister.

[ctx: 'list-plugins' command line option]
en: Displays list of plugins available for Kexi with their name, description, version and filenames.
sv: Visar listan över insticksprogram tillgängliga för Kexi, med namn, beskrivning, version och filnamn.

en: Could not find location to save connection data file.
sv: Kunde inte hitta plats att spara anslutningsdatafilen.

en: Could not create folder <filename>%1</filename> for connection data file.
sv: Kunde inte läsa katalogen <filename>%1</filename> för anslutningsdatafilen.

en: Could not remove connection file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte ta bort anslutningsdatafilen <filename>%1</filename>.

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: All Files
sv: Alla filer

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Details:
sv: Detaljinformation:

[ctx: @info]
en: Object <resource>%1</resource> could not be opened in Design View.
sv: Objektet <resource>%1</resource> kunde inte öppnas i designvyn.

en: Object could not be opened in Data View.
sv: Objektet kunde inte öppnas i datavyn.

en: Do you want to open it in Text View?
sv: Vill du öppna det i textvyn?

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
sv: objekt

en: Could not create object's window.
sv: Kunde inte skapa objektets fönster.

en: The plugin or object definition may be corrupted.
sv: Insticksprogrammet eller objektdefinitionen kan vara förstörda.

en: Could not load object's definition.
sv: Kunde inte ladda objektets definition.

en: Object design may be corrupted.
sv: Objektkonstruktionen kan vara förstörd.

[ctx: @info]
en: You can delete <resource>%1</resource> object and create it again.
sv: Du kan ta bort objektet <resource>%1</resource> och skapa det igen.

en: Could not load object's data.
sv: Kunde inte ladda objektets data.

[ctx: @info]
en: Data identifier: <resource>%1</resource>.
sv: Dataidentifierare: <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Create new object of type <resource>%1</resource>
sv: Skapa nytt objekt av typen <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Creates new object of type <resource>%1</resource>
sv: Skapar nytt objekt av typen <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Could not load Kexi plugin file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte ladda Kexi-insticksprogramfil <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open Kexi plugin <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte öppna Kexi-insticksprogram <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: <para>Could not find any Kexi plugins, e.g. for tables or forms. Kexi would not be functional so it will exit.</para><para><note>Please check if Kexi is properly installed.</note></para>
sv: <para>Kunde inte hitta några Kexi insticksprogram, t.ex. för tabeller eller formulär. Kexi skulle inte fungera, så det avslutas nu.</para><para><note>Kontrollera om Kexi har installerats riktigt.</note></para>

[ctx: @info]
en: No plugin for ID <resource>%1</resource>
sv: Inget insticksprogram för ID <resource>%1</resource>

en: Could not set empty name for this object.
sv: Kunde inte ställa in tomt namn för objektet.

[ctx: @info]
en: Could not use this name. Object <resource>%1</resource> already exists.
sv: Kunde inte använda namnet. Ett objekt vid namn <resource>%1</resource> finns redan.

[ctx: @info]
en: Could not rename object <resource>%1</resource>.
sv: Kunde inte byta namn på objektet <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not open project <resource>%1</resource>.
sv: Kunde inte öppna projekt <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not open project. The project file <filename>%1</filename> does not exist.
sv: Kunde inte öppna projekt. Projektfilen <filename>%1</filename> finns inte.

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
sv: Kunde inte öppna filen

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi and cannot be opened. It is an SQLite file created using other tools.
sv: Databasprojektet %1 verkar inte ha skapats med Kexi och kan inte öppnas. Det är en SQLite-fil skapad genom att använda andra verktyg.

[ctx: @info]
en: Could not create project <resource>%1</resource>.
sv: Kunde inte skapa projekt <resource>%1</resource>.

en: Project major version
sv: Projektets huvudversion

en: Project minor version
sv: Projektets delversion

en: Project caption
sv: Projektrubrik

en: Project description
sv: Projektbeskrivning

en: Could not load list of tables.
sv: Kunde inte läsa in lista över tabeller.

[ctx: @info]
en: Opening object <resource>%1</resource> failed.
    %2 %3
sv: Misslyckades öppna objektet <resource>%1</resource>.
    %2 %3

en: This project is opened as read only.
sv: Projektet är öppnat skrivskyddat.

en: Could not delete object's user data.
sv: Kunde inte ta bort objektets användardata.

[ctx: warning]
en: Entire project's data and design will be deleted.
sv: Hela projektets data och konstruktion kommer att tas bort.

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>The project %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new, blank one?</para><para><warning>%2</warning></para>
sv: <para>Projektet %1 finns redan.</para><para>Vill du ersätta det med ett nytt, tomt?</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to delete the project <resource>%1</resource>?</para><para><warning>%2</warning></para>
sv: <para>Vill du ta bort projektet <resource>%1</resource>?</para><para><warning>%2</warning></para>

[ctx: @action:button]
en: Delete Project
sv: Ta bort projekt

en: Could not delete this project. Database connection for this project has been opened as read only.
sv: Kunde inte ta bort projektet. Databasanslutningen för projektet öppnades som skrivskyddad.

en: Open As Read Only
sv: Öppna som skrivskyddad

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading and writing.</para><para>Do you want to open the file as read only?</para>
sv: <para>Kunde inte öppna filen <filename>%1</filename> för läsning och skrivning</para><para>Vill du öppna filen skrivskyddad?</para>

[ctx: @info database connection]
en: <resource>%1</resource> (connection <resource>%2</resource>)
sv: <resource>%1</resource> (anslutning <resource>%2</resource>)

en: File <filename>%1</filename> contains no connection information.
sv: Filen <filename>%1</filename> innehåller ingen anslutningsinformation.

en: File <filename>%1</filename> does not contain group <resource>%2</resource>.
sv: Filen <filename>%1</filename> innehåller inte gruppen <resource>%2</resource>.

en: Invalid value <resource>%1</resource> type specified in group <resource>%2</resource> of file <filename>%3</filename>.
sv: Ogiltigt värde av typ <resource>%1</resource> angivet i gruppen <resource>%2</resource> i filen <filename>%3</filename>.

en: No valid "engine" field specified in group <resource>%1</resource> of file <filename>%2</filename>.
sv: Inget giltigt "engine" fält angivet i gruppen <resource>%1</resource> i filen <filename>%2</filename>.

en: Could not create folder <filename>%1</filename> for storing recent projects information.
sv: Kunde inte skapa katalogen <filename>%1</filename> för att lagra senaste projektinformation.

en: &Ascending
sv: &Stigande

en: Sort data in ascending order
sv: Sortera data i stigande ordning

en: Sorts data in ascending order (from A to Z and from 0 to 9). Data from selected column is used for sorting.
sv: Sorterar data i stigande ordning (från A till Z och från 0 till 9). Data från markerad kolumn används för sortering.

en: &Descending
sv: &Fallande

en: Sort data in descending order
sv: Sortera data i fallande ordning

en: Sorts data in descending (from Z to A and from 9 to 0). Data from selected column is used for sorting.
sv: Sorterar data i fallande ordning (från Z till A och från 9 till 0). Data från markerad kolumn används för sortering.

[ctx: <file> argument description for the command line]
en: Kexi database project filename, Kexi shortcut filename, or name of a Kexi database project on a server to open.
sv: Kexi databasprojektfilnamn, Kexi genvägsfilnamn, eller namn på ett Kexi-databasprojekt på en server att öppna.

en: Switch to data view
sv: Byt till datavy

en: Switches to data view.
sv: Byter till datavy.

en: Switch to design view
sv: Byt till konstruktionsvy

en: Switches to design view.
sv: Byter till konstruktionsvy.

en: Switch to text view
sv: Byt till textvy

en: Switches to text view.
sv: Byter till textvy.

en: Menu for the current window
sv: Meny för det aktuella fönstret

en: Shows menu for the current window.
sv: Visar meny för det aktuella fönstret.

en: Save
sv: Spara

en: Save current design
sv: Spara aktuell konstruktion

en: Saves changes made to the current design.
sv: Sparar ändringar som gjorts i den aktuella konstruktionen.

en: Design
sv: Konstruktion

en: Could not create new object.
sv: Kunde inte skapa nytt objekt.

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Do Not Switch
sv: Byt inte

en: <para>There are unsaved changes in object <resource>%1</resource>.</para><para>Do you want to save these changes before switching to other view?</para>
sv: <para>Det finns osparade ändringar i objektet <resource>%1</resource>.</para><para>Vill du spara dem innan du byter till den andra vyn?</para>

en: Confirm Saving Changes
sv: Bekräfta spara ändringar

en: Design has been changed. You must save it before switching to other view.
sv: Konstruktionen har ändrats. Du måste spara den innan du byter till en annan vy.

en: Switching to other view failed (%1).
sv: Byte till annan vy misslyckades (%1).

en: Saving object's definition failed.
sv: Misslyckades spara objektets definition.

en: Saving object's data failed.
sv: Misslyckades spara objektets data.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for multiple widgets
sv: Ändra egenskapen <resource>%1</resource> för flera grafiska komponenter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for widget <resource>%2</resource>
sv: Ändra egenskapen <resource>%1</resource> för grafisk komponent <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move multiple widgets
sv: Flytta flera grafiska komponenter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Grid
sv: Justera grafiska komponenter till rutnät

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Left
sv: Justera grafiska komponenter åt vänster

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Right
sv: Justera grafiska komponenter åt höger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Top
sv: Justera grafiska komponenter uppåt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Align Widgets to Bottom
sv: Justera grafiska komponenter neråt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Grid
sv: Ändra storlek på grafiska komponenter till rutnät

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Fit Contents
sv: Ändra storlek på grafiska komponenter för att passa innehållet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Narrowest
sv: Ändra storlek på grafiska komponenter till smalaste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Widest
sv: Ändra storlek på grafiska komponenter till bredaste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Shortest
sv: Ändra storlek på grafiska komponenter till kortaste

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Widgets to Tallest
sv: Ändra storlek på grafiska komponenter till längsta

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget <resource>%1</resource>
sv: Infoga grafisk komponent <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert widget
sv: Infoga grafisk komponent

[ctx: @info]
en: Could not insert widget of type <resource>%1</resource>. A problem with widget's creation encountered.
sv: Kunde inte infoga grafisk komponent av typ <resource>%1</resource>. Ett problem stöttes på när den grafiska komponenten skulle skapas.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
sv: Klistra in

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete widget
sv: Ta bort grafisk komponent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate widget
sv: Duplicera grafisk komponent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
sv: Lägg till sida

en: Page %1
sv: Sida %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Page
sv: Ta bort sida

[ctx: @title:window]
en: Edit Form Connections
sv: Redigera formulärets anslutningar

en: &New Connection
sv: &Ny anslutning

en: &Delete Connection
sv: &Ta bort anslutning

en: OK?
sv: Ok?

en: Connection correctness
sv: Anslutningens riktighet

en: Sender
sv: Avsändare

en: Receiver
sv: Mottagare

en: The connection is OK.
sv: Anslutningen är ok.

en: The connection is invalid.
sv: Anslutningen är ogiltig.

en: You have not selected item: <resource>%1</resource>.
sv: Du har inte markerat objekt: <resource>%1</resource>.

en: The signal/slot arguments are not compatible.
sv: Argumenten för signal och slot är inte kompatibla.

en: Do you want to delete this connection?
sv: Vill du ta bort den här anslutningen?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Connection
sv: &Ta bort anslutning

[ctx: @title:window]
en: Edit Listview Contents
sv: Redigera listvyns innehåll

en: Columns
sv: Kolumner

en: &Add Item
sv: &Lägg till objekt

en: New &Subitem
sv: Nytt &delobjekt

en: &Delete Item
sv: &Ta bort objekt

en: Move Item &Up
sv: Flytta &upp objekt

en: Move Item &Down
sv: Flytta &ner objekt

en: Contents
sv: Innehåll

en: Caption
sv: Rubrik

en: Width
sv: Bredd

en: Clickable
sv: Kan klickas

en: Resizable
sv: Storlek kan ändras

en: Full Width
sv: Full bredd

en: New Column
sv: Ny kolumn

en: New Item
sv: Nytt objekt

en: Sub Item
sv: Delobjekt

en: Form
sv: Formulär

[ctx: @info]
en: Renaming widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> failed.
sv: Misslyckades ändra namn på grafisk komponent <resource>%1</resource> till <resource>%2</resource>

[ctx: @info]
en: Could not rename widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> because <resource>%3</resource> is not a valid name (identifier) for a widget.
sv: Kunde inte byta namn på den grafiska komponenten <resource>%1</resource> till <resource>%2</resource>, eftersom <resource>%3</resource> inte är ett giltigt namn (identifierare) för en komponent.

[ctx: @info]
en: Could not rename widget <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource> because a widget with the name <resource>%3</resource> already exists.
sv: Kunde inte byta namn på den grafiska komponenten <resource>%1</resource> till <resource>%2</resource>, eftersom <resource>%3</resource> redan finns.

en: Multiple Widgets (%1)
sv: Flera grafiska komponenter (%1)

en: %1 : Form
sv: %1 : Formulär

en: No Buddy
sv: Inget kopplat objekt

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Hor. Alignment
sv: Hor. justering

en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

[ctx: Translators: please keep this string short (less than 20 chars)]
en: Ver. Alignment
sv: Ver. justering

en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
sv: Namn

en: Window title
sv: Fönsterrubrik

en: Background Pixmap
sv: Bildpunktsavbildning för bakgrund

[ctx: Property: enabled widget]
en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Geometry
sv: Geometri

en: Size Policy
sv: Storlekspolicy

en: Minimum Size
sv: Minimal storlek

en: Maximum Size
sv: Maximal storlek

en: Font
sv: Teckensnitt

en: Cursor
sv: Markör

en: Foreground Color
sv: Förgrundsfärg

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Fill Background
sv: Fyll bakgrund

en: Focus Policy
sv: Fokuspolicy

en: Margin
sv: Marginal

en: Read Only
sv: Skrivskyddad

en: Style Sheet
sv: Stilmall

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
sv: Verktygstips

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
sv: Vad är det här?

en: Icon Size
sv: Ikonstorlek

en: Frame
sv: Ram

en: Frame Width
sv: Rambredd

en: Mid Frame Width
sv: Mittrambredd

en: Frame Shape
sv: Ramform

en: Frame Shadow
sv: Ramskugga

en: Vertical Scrollbar
sv: Vertikal rullningslist

en: Horizontal Scrollbar
sv: Horisontell rullningslist

en: No Background
sv: Ingen bakgrund

en: Palette Foreground
sv: Palettförgrund

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: Baseline (HINT: for Align)]
en: Baseline
sv: Baslinje

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
sv: Höger

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
sv: Centrera

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
sv: Anpassa

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
sv: Överst

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
sv: Underst

[ctx: No Frame (HINT: for Frame Shape)]
en: No Frame
sv: Ingen ram

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
sv: Ruta

[ctx: Windows Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Windows Panel
sv: Fönsterpanel

[ctx: Horiz. Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Horiz. Line
sv: Horisontell linje

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
sv: Vertikal linje

[ctx: Styled (HINT: for Frame Shape)]
en: Styled
sv: Med stil

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
sv: Popupp

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
sv: Menyrad

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
sv: Verktygsrad

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
sv: Textruta

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
sv: Flikkomponent

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
sv: Gruppruta

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
sv: Enkel

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
sv: Upphöjd

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
sv: Nersänkt

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
sv: Intern

[ctx: No Focus (HINT: for Focus)]
en: No Focus
sv: Inget fokus

[ctx: Tab (HINT: for Focus)]
en: Tab
sv: Tabulator

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
sv: Klick

[ctx: Tab/Click (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click
sv: Tabulator/klick

[ctx: Tab/Click/MouseWheel (HINT: for Focus)]
en: Tab/Click/Mouse Wheel
sv: Tabulator/klick/mushjul

en: Auto
sv: Automatisk

en: Always Off
sv: Alltid av

en: Always On
sv: Alltid på

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Left to Right
sv: Vänster till höger

en: Right to Left
sv: Höger till vänster

en: Qt Designer UI Files
sv: Qt Designer användargränssnittsfiler

en: No action
sv: Ingen åtgärd

en: Application actions
sv: Programåtgärder

[ctx: Current form's actions]
en: Current
sv: Nuvarande

en: Open in Data View
sv: Öppna i datavy

en: Execute
sv: Kör

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Export to File
    As Data Table
sv: Exportera till fil
    som datatabell

[ctx: Note: use multiple rows if needed]
en: Copy to Clipboard
    As Data Table
sv: Kopiera till klippbord
    som datatabell

en: Create New Object (%1)
sv: Skapa nytt objekt (%1)

en: Open in Design View
sv: Öppna i konstruktionsvy

en: Open in Text View
sv: Öppna i textvy

en: Close View
sv: Stäng vy

en: &Select action to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
sv: &Välj en åtgärd att utföra efter knappen <resource>%1</resource> har klickats:

en: &Select macro to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
sv: &Välj makro att utföra efter knappen <resource>%1</resource> har klickats:

en: &Select script to be executed after clicking <resource>%1</resource> button:
sv: &Välj skript att köra efter knappen <resource>%1</resource> har klickats:

en: &Select object to be opened after clicking <resource>%1</resource> button:
sv: &Välj objekt att öppna efter knappen <resource>%1</resource> har klickats:

[ctx: @title:window]
en: Assigning Action to Button
sv: Tilldela åtgärd till knapp

en: Action category:
sv: Åtgärdskategori:

en: Action to execute:
sv: Åtgärd att utföra:

[ctx: Assign action]
en: &Assign
sv: &Tilldela

en: Assign action
sv: Tilldela åtgärd

[ctx: @title:window]
en: Edit Rich Text
sv: Redigera formaterad text

en: Bold
sv: Fetstil

en: Italic
sv: Kursiv

en: Underline
sv: Understreck

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Left Align
sv: Vänsterjusterad

en: Centered
sv: Centrerad

en: Right Align
sv: Högerjusterad

en: Justified
sv: Justerad

[ctx: @title:window]
en: Edit Tab Order
sv: Redigera tabulatorordning

en: Move Up
sv: Flytta upp

en: Move widget up
sv: Flytta upp grafisk komponent

en: Move Down
sv: Flytta ner

en: Move widget down
sv: Flytta ner grafisk komponent

en: Handle tab order automatically
sv: Hantera tabulatorordning automatiskt

[ctx: @title:window]
en: Edit Contents of %1
sv: Redigera innehåll i %1

en: Could not find any form widget plugins.
sv: Kunde inte hitta några insticksprogram med formulärkomponenter.

[ctx: @info]
en: Could not load Kexi Form Widgets plugin file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte ladda Kexi-insticksprogram med formulärkomponenter <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open Kexi Form Widgets plugin <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte öppna Kexi-insticksprogram med formulärkomponenter <filename>%1</filename>.

[ctx: Insert Horizontal Widget]
en: Insert Horizontal
sv: Infoga horisontell

[ctx: Insert Vertical Widget]
en: Insert Vertical
sv: Infoga vertikal

en: Insert Widget: %1
sv: Infoga grafisk komponent: %1

en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: Tab widget's page]
en: Tab Page
sv: Fliksida

[ctx: Widget's type]
en: Type
sv: Typ

en: Widget name
sv: Namn på grafisk komponent

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
sv: Nästa

en: Open
sv: Öppna

[ctx: @info]
en: <para>The file <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to overwrite it?</para>
sv: <para>Filen <filename>%1</filename> finns redan.</para><para>Vill du skriva över den?</para>

[ctx: @info]
en: The file or directory <filename>%1</filename> does not exist.
sv: Filen eller katalogen <filename>%1</filename> finns inte.

[ctx: @info]
en: Invalid hyperlink <link>%1</link>.
sv: Ogiltig hyperlänk <link>%1</link>.

[ctx: @info]
en: Executable <link>%1</link> not allowed.
sv: Körbar <link>%1</link> tillåts inte.

[ctx: @info]
en: Remote hyperlink <link>%1</link> not allowed.
sv: Fjärrhyperlänk <link>%1</link> tillåts inte.

[ctx: @info]
en: Do you want to run this file?<warning>Running executables can be dangerous.</warning>
sv: Vill du köra filen?<warning>Att köra program kan vara farligt.</warning>

[ctx: @action:button Run script file]
en: Run
sv: Kör

en: modified
sv: ändrad

[ctx: @title:window]
en: Report a Bug or Wish
sv: Rapportera ett fel eller önskemål

en: Operating system & platform:
sv: Operativsystem och plattform:

[ctx: Other operating system]
en: Other
sv: Annat

[ctx: Other platform]
en: Other
sv: Annan

en: (All fields)
sv: (Alla fält)

en: (Current field)
sv: (Aktuellt fält)

[ctx: @title:window]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: @title:window]
en: Replace in <resource>%1</resource>
sv: Ersätt i <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Find
sv: Sök

[ctx: @title:window]
en: Find in <resource>%1</resource>
sv: Sök i <resource>%1</resource>

en: The search item was not found
sv: Sökvärdet hittades inte

[ctx: Look in field:]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Look in:
sv: &Titta i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
sv: &Sök:

[ctx: Match: Whole words only]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_wholeWords)
en: &Whole words only
sv: Endast &hela ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
sv: Sö&k:

[ctx: Replace all occurrences with]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_replaceLbl)
en: Re&place with:
sv: Ersätt &med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_promptOnReplace)
en: Prompt on replace
sv: Fråga vid ersättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
sv: &Matcha:

[ctx: Match: Case sensitive]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_caseSensitive)
en: C&ase sensitive
sv: Skiftläges&känslig

[ctx: Match: Any Part of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Any Part of Field
sv: Godtycklig del av fält

[ctx: Match: Whole Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Whole Field
sv: Hela fält

[ctx: Match: Start of Field]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_match)
en: Start of Field
sv: Fältets början

[ctx: Search Up]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Up
sv: Upp

[ctx: Search Down]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: Down
sv: Ner

[ctx: Look In All Rows]
note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, m_search)
en: All Rows
sv: Alla rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
sv: &Ersätt

[ctx: Replace All Occurrences]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplaceAll)
en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: &Close Tab
sv: Stän&g flik

en: Close the current tab
sv: Stäng aktuell flik

en: Closes the current tab.
sv: Stänger aktuell flik.

en: Cl&ose All Tabs
sv: Stän&g alla flikar

en: Close all tabs
sv: Stäng alla flikar

en: Closes all tabs.
sv: Stänger alla flikar

en: Create a new project
sv: Skapa ett nytt projekt

en: Creates a new project. Currently opened project is not affected.
sv: Skapar ett nytt projekt. Aktuella öppna projekt påverkas inte.

en: Open an existing project
sv: Öppna befintligt projekt

en: Opens an existing project. Currently opened project is not affected.
sv: Öppnar ett befintligt projekt. Aktuella öppna projekt påverkas inte.

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Show Welcome page
sv: Visa välkomstsida

en: Shows Welcome page with list of recently opened projects and other information.
sv: Visar välkomstsidan med en lista över senast öppnade projekt och annan information.

en: Save object changes
sv: Spara objektändringar

en: Saves object changes from currently selected window.
sv: Sparar objektändringar i det aktuella markerade fönstret.

en: Save &As...
sv: Spara s&om...

en: Save object as
sv: Spara objekt som

en: Saves object from currently selected window under a new name (within the same project).
sv: Sparar objekt i det aktuella markerade fönstret med ett nytt namn (inne i samma projekt).

en: &Import, Export or Send...
sv: &Importera, exportera eller skicka...

en: Import, export or send project
sv: Importera, exportera eller skicka projekt

en: Imports, exports or sends project.
sv: Importerar, exporterar eller skickar projekt.

[ctx: Close Project]
en: &Close
sv: Stän&g

en: Close the current project
sv: Stäng aktuellt projekt.

en: Closes the current project.
sv: Stänger det aktuella projektet.

en: Quits Kexi application.
sv: Avsluta Kexi-programmet.

en: &Import Database...
sv: &Importera databas...

en: Import entire database as a Kexi project
sv: Importera hela databasen som ett Kexi-projekt

en: Imports entire database as a Kexi project.
sv: Importerar hela databasen som ett Kexi-projekt.

en: Import Tables...
sv: Importera tabeller...

en: Import data from an external source into this project
sv: Importera data från en extern källa till projektet

en: Imports data from an external source into this project.
sv: Importera data från en extern källa till projektet.

en: &Compact Database...
sv: &Komprimera databas...

en: Compact the current database project
sv: Komprimera nuvarande databasprojekt

en: Compacts the current database project, so it will take less space and work faster.
sv: Komprimerar det nuvarande databasprojektet, så att det upptar mindre utrymme och fungerar snabbare.

[ctx: Import->Table Data From File...]
en: Import Data From &File...
sv: Importera data från &fil...

en: Import table data from a file
sv: Importera tabelldata från en fil

en: Imports table data from a file.
sv: Importerar tabelldata från en fil.

[ctx: Export->Table or Query Data to File...]
en: Export Data to &File...
sv: Exportera data till &fil...

en: Export data from the active table or query to a file
sv: Exportera data från aktiv tabell eller frågedata till en fil

en: Exports data from the active table or query to a file.
sv: Exporterar data från aktiv tabell eller frågedata till en fil.

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
sv: Klistra in special...

en: Paste clipboard data as a table
sv: Klistra in klippbordets innehåll som en tabell

en: Pastes clipboard data as a table.
sv: Klistrar in klippbordets innehåll som en tabell.

[ctx: Copy Special->Table or Query Data...]
en: Copy Special...
sv: Kopiera special...

en: Copy selected table or query data to clipboard
sv: Kopiera markerad tabell eller frågedata till klippbordet

en: Copies selected table or query data to clipboard.
sv: Kopierar markerad tabell eller frågedata till klippbordet.

en: Reverts the most recent editing action.
sv: Ångrar den senaste redigeringsåtgärden.

en: Reverts the most recent undo action.
sv: Gör om den senast ångrade åtgärden.

en: Find text
sv: Sök text

en: Looks up the first occurrence of a piece of text.
sv: Slår upp första förekomsten av ett textstycke.

en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Delete selected object
sv: Ta bort markerat objekt

en: Deletes currently selected object.
sv: Tar bort aktuellt markerat objekt.

en: Delete Record
sv: Ta bort post

en: Delete the current record
sv: Ta bort aktuell post

en: Deletes the current record.
sv: Tar bort den aktuella posten.

en: Clear Table Contents...
sv: Rensa tabellens innehåll...

en: Clear table contents
sv: Rensa tabellens innehåll

en: Clears table contents.
sv: Rensar tabellens innehåll.

en: Edit Item
sv: Redigera objekt

en: Edit currently selected item
sv: Redigera aktuellt markerat objekt

en: Edits currently selected item.
sv: Redigerar aktuellt markerat objekt.

en: &Insert Empty Row
sv: &Infoga tom rad

en: Insert one empty row above
sv: Infoga en tom rad ovanför

en: Inserts one empty row above currently selected table row.
sv: Infogar en tom rad ovanför aktuell markerad tabellrad.

en: Show Project Navigator
sv: Visa projektnavigering

en: Show the Project Navigator pane
sv: Visa projektnavigeringsruta

en: Shows the Project Navigator pane.
sv: Visar projektnavigeringsrutan.

en: Activate Project Navigator
sv: Aktivera projektnavigering

en: Activate the Project Navigator pane
sv: Aktivera projektnavigeringsrutan

en: Activates the Project Navigator pane. If it is hidden, shows it first.
sv: Aktiverar projektnavigeringsrutan. Om den är dold visas den först.

en: Activate main area
sv: Aktivera huvudområde

en: Activate the main area
sv: Aktivera huvudområdet

en: Activates the main area.
sv: Aktiverar huvudområdet.

en: Show Property Editor
sv: Visa egenskapseditor

en: Show the Property Editor pane
sv: Visa egenskapseditorruta

en: Shows the Property Editor pane.
sv: Visar egenskapseditorrutan.

en: Activate Property Editor
sv: Aktivera egenskapseditor

en: Activate the Property Editor pane
sv: Aktivera egenskapseditorruta

en: Activates the Property Editor pane. If it is hidden, shows it first.
sv: Aktiverar egenskapseditorrutan. Om den är dold visas den först.

en: Switch to Global Search
sv: Byt till global sökning

en: Switch to Global Search box
sv: Byt till global sökruta

en: Switches to Global Search box.
sv: Byter till global sökruta.

en: &Save Record
sv: &Spara post

en: Save changes made to the current record
sv: Spara ändringar gjorda i aktuell post

en: Saves changes made to the current record.
sv: Sparar ändringar som gjorts i den aktuella posten.

en: &Cancel Record Changes
sv: Av&bryt poständringar

en: Cancel changes made to the current record
sv: Ångra ändringar gjorda i aktuell post

en: Cancels changes made to the current record.
sv: Ångrar ändringar som gjorts i den aktuella posten.

en: &Execute
sv: &Kör

en: &Font...
sv: Te&ckensnitt...

en: Change font for selected object
sv: Ändra teckensnitt för markerat objekt

en: Changes font for selected object.
sv: Ändrar teckensnitt för markerat objekt.

en: &Next Window
sv: &Nästa fönster

en: Next window
sv: Nästa fönster

en: Switches to the next window.
sv: Byter till nästa fönster.

en: &Previous Window
sv: &Föregående fönster

en: Previous window
sv: Föregående fönster

en: Switches to the previous window.
sv: Byter till föregående fönster.

en: This shows useful tips on the use of this application.
sv: Här visas användbara tips om användning av programmet.

[ctx: Help Menu]
en: Help
sv: Hjälp

en: Show Help menu
sv: Visa hjälpmeny

en: Shows Help menu.
sv: Visar hjälpmenyn.

en: <br/>(reason: <i>%1</i>)
sv: <br/>(orsak: <i>%1</i>)

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: Database project %1 does not appear to have been created using Kexi.<nl/>Do you want to import it as a new Kexi project?
sv: Databasprojektet %1 verkar inte ha skapats med Kexi.<nl/>Vill du importera det som ett nytt Kexi-projekt?

[ctx: @action:button Import Database]
en: &Import...
sv: &Importera...

[ctx: @window:title]
en: Select New Project's Location
sv: Välj det nya projektets plats

en: cannot create object - unknown object type "%1"
sv: kan inte skapa objekt: okänd objekttyp "%1"

en: unknown object type "%1"
sv: okänd objekttyp "%1"

en: cannot create object of type "%1"
sv: kan inte skapa objekt av typen "%1"

[ctx: "executing object" action]
en: executing
sv: kör

en: opening
sv: öppnar

en: table not found
sv: tabell hittades inte

en: query not found
sv: fråga hittades inte

en: macro not found
sv: makro hittades inte

en: script not found
sv: skript hittades inte

en: object not found
sv: objekt hittades inte

en: cannot execute object
sv: kan inte köra objekt

en: cannot open object
sv: kan inte öppna objekt

en: You have requested selected objects to be automatically opened or processed on startup. Several objects cannot be opened or processed.
sv: Du har begärt att valda objekt ska öppnas eller behandlas automatiskt vid start. Flera objekt kan inte öppnas eller behandlas.

en: Property Editor
sv: Egenskapseditor

en: Properties
sv: Egenskaper

[ctx: <project-name> (read only)]
en: %1 (read only)
sv: %1 (skrivskyddad)

en: From File...
sv: Från fil...

en: From Server...
sv: Från server...

[ctx: @info]
en: Selected view is not supported for <resource>%1</resource> object.
sv: Vald vy stöds inte för objekt <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Selected view (%1) is not supported by this object type (%2).
sv: Vald vy (%1) stöds inte av den här objekttypen (%2).

[ctx: Could not save object under the original name.]
en: Could not save under the original name.
sv: Kunde inte spara med originalnamnet.

[ctx: @action:button Save object]
en: Save
sv: Spara

[ctx: @title:window]
en: Save Object As
sv: Spara objekt som

[ctx: @info Saving object failed]
en: Saving <resource>%1</resource> object failed.
sv: Misslyckades spara objektet <resource>%1</resource>.

en: Save changes
sv: Spara ändringar

[ctx: @info]
en: Saves all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
sv: Sparar alla de senaste ändringarna som gjorts i objektet <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Discards all recent changes made in <resource>%1</resource> object.
sv: Kastar alla de senaste ändringarna som gjorts i objektet <resource>%1</resource>.

en: Do you want to save changes?
sv: Vill du spara ändringarna?

[ctx: opening is not allowed in "data view/design view/text view" mode]
en: opening is not allowed in "%1" mode
sv: öppna tillåts inte i läget "%1"

[ctx: @info]
en: Tab for <resource>%1</resource> (%2).
sv: Flik för <resource>%1</resource> (%2).

[ctx: @info]
en: Tab for <resource>%1</resource>.
sv: Flik för <resource>%1</resource>.

[ctx: @info Delete <objecttype> <objectname>?]
en: <para>Do you want to permanently delete the following object?<nl/><nl/>%1 <resource>%2</resource></para><para><note>If you click <interface>Delete</interface>, you will not be able to undo the deletion.</note></para>
sv: <para>Vill du ta bort följande objekt permanent?<nl/><nl/>%1 <resource>%2</resource></para><para><note>Om du klickar på <interface>Ta bort</interface>, kan du inte ångra borttagningen.</note></para>

[ctx: @title:window Delete Object %1.]
en: Delete <resource>%1</resource>?
sv: Ta bort <resource>%1</resource>?

en: Could not delete object.
sv: Kunde inte ta bort objektet.

[ctx: @info]
en: <para>Before renaming object <resource>%1</resource> it should be closed.</para><para>Do you want to close it?</para>
sv: <para>Innan namnet på objektet <resource>%1</resource> ändras måste det stängas.</para><para>Vill du stänga det?</para>

en: Close Window and Rename
sv: Stäng fönster och byt namn

[ctx: @info]
en: Renaming object <resource>%1</resource> failed.
sv: Misslyckades byta namn på objektet <resource>%1</resource>.

[ctx: @info]
en: Setting caption for object <resource>%1</resource> failed.
sv: Misslyckades ange rubrik för objektet <resource>%1</resource>.

en: Compacting database file <filename>%1</filename> is not supported.
sv: Komprimering av databasfilen <filename>%1</filename> stöds inte.

[ctx: @action:button Compact database]
en: Compact
sv: Komprimera

en: The current project has to be closed before compacting the database. It will be open again after compacting.
    
    Do you want to continue?
sv: Aktuellt projekt måste stängas innan databasen komprimeras. Det öppnas igen efter komprimeringen.
    
    Vill du fortsätta?

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> that you want to export data from is changed and has not yet been saved. Do you want to use data from the changed query for exporting or from its original (saved) version?
sv: Konstruktionen av förfrågan <resource>%1</resource> som du vill exportera data från har ändrats och ännu inte sparats. Vill du använda data från den ändrade förfrågan vid export eller från den ursprungliga (sparade) versionen?

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Changed Query
sv: Använd ändrad förfrågan

[ctx: @action:button Export query data]
en: Use the Original Query
sv: Använd ursprunglig förfrågan

en: Task-oriented toolbar. Groups commands using tabs.
sv: Aktivitetsorienterad verktygsrad. Grupperar kommandon genom att använda flikar.

[ctx: Report a bug or wish for Kexi application]
en: Report a &Bug or Wish...
sv: Rapportera ett &fel eller önskemål...

en: Files a bug or wish for Kexi application.
sv: Rapporterar ett fel eller önskemål för Kexi-programmet.

en: Activates a "What's This?" tool.
sv: Aktiverar ett "Vad är det här"-verktyg.

en: Help
sv: Hjälp

en: Shows Kexi Handbook.
sv: Visar Kexis handbok.

en: Shows information about Kexi application.
sv: Visar information om Kexi-programmet.

en: Shows information about KDE.
sv: Visar information om KDE.

en: Create
sv: Skapa

en: External Data
sv: Extern data

en: Tools
sv: Verktyg

en: Form Design
sv: Formulärkonstruktion

en: Report Design
sv: Rapportkonstruktion

[ctx: @info]
en: Could not start <application>%1</application> application.
sv: Kunde inte starta programmet <application>%1</application>.

[ctx: @info]
en: Command <command>%1</command> failed.
sv: Kommandot <command>%1</command> misslyckades.

en: Visit KEXI Facebook page at %1
sv: Besök KEXI:s Facebook-sida på %1

en: Visit KEXI Twitter page at %1
sv: Besök KEXI:s Twitter-sida på %1

en: Visit Calligra home page at %1
sv: Besök Calligras hemsida på %1

[ctx: @info]
en: <para>Could not open icon resource file <filename>%1</filename>.</para><para><application>Kexi</application> will not start. Please check if <application>Kexi</application> is properly installed.</para>
sv: <para>Kunde inte öppna ikonresursfil <filename>%1</filename>.</para><para><application>Kexi</application> kommer inte att starta. Kontrollera att <application>Kexi</application> är installerad på ett riktigt sätt.</para>

[ctx: @info Tried to find files in <dir list>]
en: Tried to find in %1.
sv: Försökte hitta den i %1.

[ctx: @info]
en: Could not open icon resource file <filename>%1</filename>. Please check if <application>%2</application> is properly installed.
sv: Kunde inte öppna ikonresursfilen <filename>%1</filename>. Kontrollera om<application>%2</application> är riktigt installerat.

en: Search
sv: Sök

en: Try Again
sv: Försök igen

[ctx: @title:window]
en: New Project
sv: Nytt projekt

[ctx: @info]
en: Kexi will create a new database project. Select blank database.
sv: Kexi kommer att skapa ett nytt databasprojekt. Välj tom databas.

en: Blank Projects
sv: Tomma projekt

en: Blank database
sv: Tom databas

en: Database project without any objects
sv: Databasprojekt utan några objekt

en: Contacts
sv: Kontakter

en: Movie catalog
sv: Filmkatalog

en: Templates
sv: Mallar

[ctx: @title:window]
en: Storage Method
sv: Lagringsmetod

[ctx: @info]
en: Select a storage method which will be used to store the new project.
sv: Välj en lagringsmetod som ska användas för att lagra det nya projektet.

en: New database
sv: Ny databas

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Filename
sv: Projektrubrik och filnamn

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Filename will be created automatically based on the caption. You can change the filename too.
sv: Ange det nya projektets rubrik. Filnamnet skapas automatiskt baserat på rubriken. Filnamnet kan också ändras.

en: Enter project caption.
sv: Skriv in projektets rubrik.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a relative path.</para><para><note>Enter absolute path of a file to be created.</note></para>
sv: <para><filename>%1</filename> är en relativ sökväg.</para><para><note>Ange den absoluta sökvägen för en fil som ska skapas.</note></para>

en: Enter a valid project filename. The file should be located on this computer.
sv: Ange ett giltigt projektfilnamn. Filen måste finnas på den här datorn.

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is a directory name.</para><para><note>Enter name of a file to be created.</note></para>
sv: <para><filename>%1</filename> är ett katalognamn.</para><para><note>Ange namnet på en fil som ska skapas.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not create database file <filename>%1</filename>.</para><para><note>There is no permission to create this file. Pick another directory or change permissions so the file can be created.</note></para>
sv: <para>Kunde inte skapa databasfilen <filename>%1</filename>.</para><para> <note>Rättigheter saknas för att skapa filen. Välj en annan katalog eller ändra rättigheter så att filen kan skapas.</note></para>

[ctx: @title:window]
en: Creating Project
sv: Skapar projekt

[ctx: @info]
en: Please wait while the project is created.
sv: Vänta medan projektet skapas.

[ctx: @title:window]
en: Database Connection
sv: Databasanslutning

[ctx: @info]
en: <para>Select database server's connection you wish to use to create a new Kexi project.</para><para>Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
sv: <para>Välj anslutning till databasservern som du vill använda för att skapa ett nytt Kexi-projekt. </para><para>Här kan du också lägga till eller redigera anslutningar i listan, eller ta bort anslutningar från den.</para>

[ctx: @title:window]
en: Project Caption & Database Name
sv: Projektets rubrik och databasnamn

[ctx: @info]
en: Enter caption for the new project. Database name will be created automatically based on the caption. You can change the database name too.
sv: Ange det nya projektets rubrik. Databasnamnet skapas automatiskt baserat på rubriken. Databasnamnet kan också ändras.

[ctx: @info]
en: Existing project databases on <resource>%1 (%2)</resource> database server:
sv: Befintliga projektdatabaser på databasservern <resource>%1 (%2)</resource>:

en: Enter database name.
sv: Skriv in databasnamn.

en: Database with this name already exists. Do you want to delete it and create a new one?
sv: En databas med det här namnet finns redan. Vill du ta bort det och skapa ett nytt?

en: Delete and Create New
sv: Ta bort och skapa ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbl)
en: <b>Select existing Kexi project file to open:</b>
sv: <b>Välj befintlig Kexi-projektfil att öppna:</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
sv: &Avancerat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Click "Advanced" button if you want to find an existing project on a server rather than a file.
sv: Klicka på knappen "Avancerat" om du vill hitta ett befintligt projekt på en server istället för en fil.

[ctx: @title:window]
en: Open Project
sv: Öppna projekt

[ctx: @info]
en: Select project to open. You can choose project stored in file or on database server.
sv: Markera projekt att öppna. Du kan välja projekt lagrade i filer eller på en databasserver.

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored in File
sv: Projekt lagrade i fil

[ctx: @title:tab]
en: Projects Stored on Database Server
sv: Projekt lagrade på databasserver

[ctx: @info]
en: <para>Select database server's connection with project you wish to open.</para><para>Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
sv: <para>Välj anslutning till databasservern för projekt som du vill öppna.</para><para>Här kan du också lägga till eller redigera anslutningar i listan, eller ta bort anslutningar från den.</para>

[ctx: @title:window]
en: Open Project on Database Server
sv: Öppna projekt på databasserver

[ctx: @info]
en: Select project on database server <resource>%1 (%2)</resource> to open.
sv: Välj ett projekt på databasservern <resource>%1 (%2)</resource> att öppna.

[ctx: @title:window]
en: Database Password
sv: Lösenord för databas

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
sv: Fil

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: New Project Stored in File
sv: Nytt projekt lagrat i fil

note: i18n: ectx: property (description), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: New Project Stored on Database Server
sv: Nytt projekt lagrat på databasserver

en: Opened less than minute ago
sv: Öppnades för mindre än en minut sedan

en: Opened 1 minute ago | Opened %1 minutes ago
sv[0]: Öppnades för 1 minut sedan
sv[1]: Öppnades för %1 minuter sedan

en: Opened 1 hour ago | Opened %1 hours ago
sv[0]: Öppnades för 1 timme sedan
sv[1]: Öppnades för %1 timmar sedan

en: Opened yesterday | Opened %1 days ago
sv[0]: Öppnades igår
sv[1]: Öppnades för %1 dagar sedan

en: Opened over a month ago | Opened %1 months ago
sv[0]: Öppnades för mer än en månad sedan
sv[1]: Öppnades för %1 månader sedan

en: Opened one year ago | Opened %1 years ago
sv[0]: Öppnades för ett år sedan
sv[1]: Öppnades för %1 år sedan

en: on local server
sv: på lokal server

[ctx: @info]
en: on <resource>%1</resource> server
sv: på servern <resource>%1</resource>

[ctx: @info File database <file>]
en: File database <filename>%1</filename>
sv: Fildatabas <filename>%1</filename>

en: database
sv: databas

[ctx: <type> database, e.g. PostgreSQL database, MySQL database]
en: %1 database
sv: %1 databas

en: Last opened on %1
sv: Senast öppnad %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Project caption:
sv: Projektrubrik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Project's database name:
sv: Projektets databasnamn:

[ctx: Plugin name]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: Plugin description]
en: Description:
sv: Beskrivning:

[ctx: Plugin fileName]
en: File:
sv: Fil:

en: No Kexi plugins found.
sv: Inga Kexi-insticksprogram hittades.

en: Kexi plugins (%1):
sv: Kexi-insticksprogram (%1)

en: No KDb database driver plugins found.
sv: Ingen insticksprogram med KDb-databasdrivrutin hittades.

en: KDb database driver plugins (%1):
sv: Insticksprogram med KDb-databasdrivrutiner (%1):

[ctx: @info]
en: <para>Could not read connection information from connection shortcut file <filename>%1</filename>.</para><para><note>Check whether the file has valid contents.</note></para>
sv: <para>Kunde inte läsa anslutningsinformation från anslutningsgenvägsfil <filename>%1</filename>.</para><para><note>Kontrollera om filen har giltigt innehåll.</note></para>

[ctx: Please don't translate the "type" word, it's constant.]
en: <icode>%1</icode> is not valid value for <icode>--type</icode> command-line option. Possible value can be <icode>%2</icode>, <icode>%3</icode> or <icode>%4</icode>
sv: <icode>%1</icode> är inte ett giltigt värde för kommandoradsväljaren <icode>--type</icode>. Möjliga värden är <icode>%2</icode>, <icode>%3</icode> eller <icode>%4</icode>.

en: Invalid port number <icode>%1</icode> specified.
sv: Ogiltigt portnummer <icode>%1</icode> angivet.

en: Could not open database. No database driver specified.
sv: Kunde inte öppna databas. Ingen databasdrivrutin angiven.

en: Could not start Kexi application this way.
sv: Kunde inte starta Kexi-programmet på detta sätt.

[ctx: Please don't translate the "createdb" and "dropdb" words, these are constants.]
en: Both <icode>createdb</icode> and <icode>dropdb</icode> used in startup options.
sv: Både <icode>createdb</icode> och <icode>dropdb</icode> använda i startalternativen.

en: No project name specified.
sv: Inget projektnamn angivet.

[ctx: Please don't translate the <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> words, these are constants.]
en: Both <icode>user-mode</icode> and <icode>design-mode</icode> used in startup options.
sv: Du har både ställt in startalternativet <icode>användarläge</icode> och <icode>konstruktionsläge</icode>.

[ctx: @info]
en: Could not delete project. The file <filename>%1</filename> does not exist.
sv: Kunde inte ta bort projekt. Filen <filename>%1</filename> finns inte.

[ctx: @info]
en: Could not open shortcut file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte öppna genvägsfil <filename>%1</filename>.

[ctx: @info]
en: Could not open connection data file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte öppna anslutningsdatafilen <filename>%1</filename>.

en: You have specified a few database objects to be opened automatically, using startup options.
    These options will be ignored because they are not available while creating or dropping projects.
sv: Du har angivit några få databasobjekt som automatiskt ska öppnas, med startväljare.
    Väljarna ignoreras eftersom de inte är tillgängliga när projekt skapas eller kopplas bort.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> created successfully.
sv: Projektet <resource>%1</resource> skapades med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: Project <resource>%1</resource> dropped successfully.
sv: Projektet <resource>%1</resource> kopplades bort med lyckat resultat.

[ctx: @info]
en: Could not open file. Missing filename.
sv: Kunde inte öppna filen. Filnamn saknas.

[ctx: @info]
en: Could not open file. The file <filename>%1</filename> does not exist.
sv: Kunde inte öppna filen. Filen <filename>%1</filename> finns inte.

[ctx: @info]
en: <para>Could not open file <filename>%1</filename> for reading.</para><para><note>Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</note></para>
sv: <para>Kunde inte öppna filen <filename>%1</filename> för läsning. </para><para><note>Kontrollera filens rättigheter och om den redan är öppnad och låst av ett annat program.</note></para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not open project.</para><para>The file <filename>%1</filename> is not readable. Check the file's permissions and whether it is already opened and locked by another application.</para>
sv: <para>Kunde inte öppna projektet.</para><para>Filen <filename>%1</filename> är inte läsbar. Kontrollera filens rättigheter och om den redan är öppnad och låst av ett annat program.</para>

[ctx: @info]
en: <para><filename>%1</filename> is an external file of type <resource>%2</resource>.</para><para>Do you want to import the file as a Kexi project?</para>
sv: <para><filename>%1</filename> är en extern fil av typen <resource>%2</resource>.</para><para>Vill du importera filen som ett Kexi-projekt?</para>

en: Open External File
sv: Öppna extern fil

[ctx: @action:button Import File]
en: Import...
sv: Importera...

[ctx: @info]
en: The project file <filename>%1</filename> is recognized as compatible with <resource>%2</resource> database driver, while you have asked for <resource>%3</resource> database driver to be used.
    Do you want to use <resource>%4</resource> database driver?
sv: Projektfilen <filename>%1</filename> verkar passa ihop med databasdrivrutinen <resource>%2</resource>, medan du har bett att databasdrivrutinen <resource>%3</resource> ska användas.
    Vill du använda databasdrivrutinen <resource>%4</resource>?

en: Possible problems: %1
sv: Möjliga problem: %1

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not recognized as being supported by Kexi.
sv: Filen <filename>%1</filename> känns inte igen som stödd av Kexi.

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para>
sv: <para>Insticksprogram som stöder den här filtypen hittades inte.</para><para>Detekterad Mime-typ är <resource>%1</resource>%2.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Could not find plugin supporting for this file type.</para><para>Detected MIME type is <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>
sv: <para>Insticksprogram som stöder den här filtypen hittades inte.</para><para>Detekterad Mime-typ är <resource>%1</resource>%2.</para><para>%3</para>

en: Could not load list of available projects for <resource>%1</resource> database server.
sv: Kunde inte ladda lista med tillgängliga projekt för databasservern <resource>%1</resource>.

en: Failed saving connection data to <filename>%1</filename> file.
sv: Misslyckades spara anslutningsdata till filen <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Welcome to Kexi
sv: Välkommen till Kexi

[ctx: @info]
en: Select one of the recently used projects to open.
sv: Markera ett av de senast använda projekten för att öppna.

[ctx: @info donate to the project]
en: <title>Kexi may be totally free, but its development is costly.</title><para>Power, hardware, office space, internet access, traveling for meetings - everything costs.</para><para>Direct donation is the easiest and fastest way to efficiently support the Kexi Project. Everyone, regardless of any degree of involvement can do so.</para><para>What do you receive for your donation? Kexi will become more feature-full and stable as contributors will be able to devote more time to Kexi. Not only you can expect new features, but you can also have an influence on what features are added!</para><para>Currently we are accepting donations through <emphasis>BountySource</emphasis> (a funding platform for open-source software) using secure PayPal, Bitcoin and Google Wallet transfers.</para><para>Contact us at <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>https://community.kde.org/Kexi/Contact</link> for more information.</para><para>Thanks for your support!</para>
sv: <title>Även om Kexi är helt gratis, är dess utveckling kostnadskrävande.</title><para>El, hårdvara, kontorsutrymme, åtkomst av Internet, resor till möten: Allt kostar.</para><para>Direkta bidrag är det lättaste och snabbaste sättet att effektivt bidra till Kexi-projektet. Alla, oberoende av graden av deltagande, kan göra det.</para><para>Vad får du för ett bidrag? Kexi kommer att bli funktionsrikare och stabilare eftersom medarbetare kan ägna mer tid åt Kexi. Du kan inte bara förvänta dig nya funktioner, utan du kan också få inflytande över vilka funktioner som läggs till!</para><para>För närvarande accepterar vi bidrag via <emphasis>BountySource</emphasis> (en finansieringsplattform för programvara med öppen källkod) med användning av säkra överföringar från PayPal, Bitcoin och Google Wallet.</para><para>Kontakta oss på <link url='https://community.kde.org/Kexi/Contact'>https://community.kde.org/Kexi/Contact</link> för mer information.</para><para>Tack för ditt stöd!</para>

en: Donate to the Project
sv: Ge bidrag till projektet

[ctx: @action:button Go to Donation]
en: Proceed to the Donation Web Page
sv: Fortsätt till bidragssidan på webben

[ctx: Do not donate now]
en: Not Now
sv: Inte nu

en: Column %1
sv: Kolumn %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
sv: Typ

en: Primary Key
sv: Primär nyckel

[ctx: @title:window]
en: Advanced Import Options
sv: Avancerade importalternativ

en: <title>Text encoding for Microsoft Access database</title>
    <para>Database file <filename>%1</filename> appears to be created by a version of Microsoft Access older than 2000.</para><para>In order to properly import national characters, you may need to choose a proper text encoding if the database was created on a computer with a different character set.</para>
sv: <title>Textkodning för Microsoft Access-databas</title>
    <para>Databasfilen <filename>%1</filename> verkar vara skapad av en version av Microsoft Access äldre än 2000.</para><para>För att importera nationella tecken på ett riktigt sätt kanske du behöver välja en riktig textkodning om databasen skapades på en dator med en annan teckenuppsättning.</para>

en: Text encoding:
sv: Textkodning

en: Always use this encoding in similar situations
sv: Använd alltid den här kodningen i liknande situationer

[ctx: @info]
en: <resource>%1</resource> name is already used by an existing table. Enter different table name to continue.
sv: Namnet <resource>%1</resource> används redan av en befintlig tabell. Ange ett annat tabellnamn för att fortsätta.

en: Name Already Used
sv: Namnet används redan

[ctx: @info]
en: <para>Table Importing Assistant allows you to import a table from an existing database into the current Kexi project.</para><para>Click <interface>Next</interface> button to continue or <interface>Cancel</interface> button to exit this assistant.</para>
sv: <para>Tabellimportguiden låter dig importera en tabell från en befintlig databas till den nuvarande databasen i det aktuella Kexi-projektet.</para><para>Klicka på knappen <interface>Nästa</interface> för att fortsätta eller knappen <interface>Avbryt</interface> för att avsluta guiden.</para>

en: Welcome to the Table Importing Assistant
sv: Välkommen till tabellimportguiden

en: Select Location for Source Database
sv: Välj plats för källdatabasen

en: Select Source Database
sv: Välj källdatabas

en: Select the Table to Import
sv: Välj tabell att importera

en: Advanced Options
sv: Avancerade alternativ

en: Importing
sv: Importerar

en: Alter the Detected Table Design
sv: Ändra den funna tabellkonstruktionen

en: Processing Import
sv: Behandlar import

en: Open imported table
sv: Öppna importerad tabell

en: Success
sv: Lyckades

en: Select source database you wish to import:
sv: Välj källdatabas du vill importera:

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
sv: Kunde inte importera tabellen <resource>%1</resource>. Välj en annan tabell eller avbryt importen.

[ctx: @info]
en: No data has been found in table <resource>%1</resource>. Select different table or cancel importing.
sv: Ingen data hittades i tabellen <resource>%1</resource>. Välj en annan tabell eller avbryt importen.

[ctx: @info Table import wizard, final message]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing table <resource>%1</resource>.</para><para><note>Depending on size of the table this may take some time.</note></para>
sv: <para>All nödvändig information har nu samlats in. Klicka på knappen <interface>Nästa</interface> för att påbörja import av tabellen <resource>%1</resource>.</para><para><note>Beroende på tabellens storlek, kan det ta en viss tid.</note></para>

[ctx: @info]
en: Please wait while the table is imported.
sv: Vänta medan tabellen importeras.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has been imported.
sv: Tabellen <resource>%1</resource> har importerats.

en: Failure
sv: Misslyckades

en: An error occurred.
sv: Ett fel uppstod.

en: No appropriate migration driver found.
sv: Någon lämplig överföringsdrivrutin hittades inte.

en: No project available.
sv: Inget projekt tillgängligt.

en: No table was selected to import.
sv: Ingen tabell valdes för import.

[ctx: @info]
en: Unable to create table <resource>%1</resource>.
sv: Kunde inte skapa tabell <resource>%1</resource>.

[ctx: @title:window]
en: Import Database
sv: Importera databas

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant is about to import <resource>%1</resource> database (connection <resource>%2</resource>) into a KEXI project.
sv: Databasimportguiden kommer att importera databasen <resource>%1</resource> (anslutning <resource>%2</resource>) till ett KEXI-projekt.

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant is about to import <filename>%1</filename> file of type <resource>%2</resource> into a KEXI project.
sv: Databasimportguiden kommer att importera filen <filename>%1</filename> av typ <resource>%2</resource> till ett KEXI-projekt.

[ctx: @info]
en: Database Importing Assistant allows you to import an existing database into a KEXI project.
sv: Databasimportguiden låter dig importera en befintlig databas till ett KEXI-projekt.

[ctx: @info]
en: <para>Click <interface>Next</interface> button to continue or <interface>Cancel</interface> button to exit this assistant.</para>
sv: <para>Klicka på knappen <interface>Nästa</interface> för att fortsätta ellerpå knappen <interface>Avbryt</interface> för att avsluta guiden.</para>

en: Welcome to the Database Importing Assistant
sv: Välkommen till databasimportguiden

en: Destination database type:
sv: Måldatabastyp:

en: Database project stored in a file
sv: Databasprojekt lagrat i en fil

en: Database project stored on a server
sv: Databasprojekt lagrat på en server

en: Select Destination Database Type
sv: Välj måldatabastyp

en: Destination project's caption:
sv: Målprojektets rubrik:

en: Destination project's name:
sv: Målprojektets namn:

en: Enter Destination Database Project's Caption
sv: Välj målprojektets databasrubrik

en: Select Location for Destination Database Project
sv: Välj plats för målprojektets databas

[ctx: Scope of import]
en: Structure and data
sv: Struktur och data

[ctx: Scope of import]
en: Structure only
sv: Bara struktur

en: Select Scope of Import
sv: Välj importens omfattning

en: Open imported project
sv: Öppna importerat projekt

[ctx: @info]
en: <para>No new database name was entered.</para>
sv: <para>Inget nytt databasnamn skrevs in.</para>

[ctx: @info]
en: %1<para>Source database is the same as destination.</para>
sv: %1<para>Databaskällan är samma som destinationen.</para>

[ctx: @info]
en: <para>Following issues were found with the data you entered:</para>%1<para>Please click <interface>Back</interface> button and correct these issues.</para>
sv: <para>Följande problem hittades i data du skrev in:</para>%1<para>Klicka på knappen <interface>Tillbaka</interface> och rätta felen.</para>

[ctx: @info]
en: <para>All required information has now been gathered. Click <interface>Next</interface> button to start importing.</para><para><note>Depending on size of the database this may take some time.</note></para>
sv: <para>All nödvändig information har nu samlats in. Klicka på knappen <interface>Nästa</interface> för att påbörja importen.</para><para><note>Beroende på storleken hos databasen, kan det ta en viss tid.</note></para>

[ctx: @info (don't add tags around %1, it's done already)]
en: <para>Database %1 already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
sv: <para>Databasen %1 finns redan.</para><para>Vill du ersätta det med en ny?</para>

[ctx: @action:button Replace Database]
en: &Replace
sv: E&rsätt

[ctx: @info]
en: <para>Import failed.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>You can click <interface>Back</interface> button and try again.</para>
sv: <para>Import misslyckades.</para><para>%1</para><para>%2</para><para>Du kan klicka på knappen <interface>Tillbaka</interface> och försöka igen.</para>

en: Select source database filename.
sv: Välj källdatabasens filnamn.

en: Select source database.
sv: Välj källdatabas.

en: Could not import database. This type is not supported.
sv: Kunde inte importera databas. Typen stöds inte.

[ctx: @info]
en: Could not import database <resource>%1</resource>. This type is not supported.
sv: Kunde inte importera databasen <resource>%1</resource>. Typen stöds inte.

en: Importing in progress...
sv: Import pågår...

[ctx: @info]
en: Database has been imported into Kexi project <resource>%1</resource>.
sv: Databasen har importerats till Kexi-projektet <resource>%1</resource>.

en: No help is available for this page.
sv: Ingen hjälp tillgänglig för den här sidan.

en: Here you can choose the location to import data from.
sv: Här kan du välja plats att importera data från.

en: Here you can choose the actual database to import data from.
sv: Här kan du välja själva databasen att importera data från.

en: Here you can choose the location to save the data.
sv: Här kan du välja platsen där data ska sparas.

en: Here you can choose the location to save the data in and the new database name.
sv: Här kan du välja platsen data ska sparas och den nya databasens namn.

[ctx: @info]
en: Could not create database <resource>%1</resource>.
sv: Kunde inte skapa databasen <resource>%1</resource>.

en: Could not connect to database %1.
sv: Kunde inte ansluta till databasen %1.

en: Could not get a list of table names for database %1.
sv: Kunde inte hämta en lista över tabellnamn för databasen %1.

en: No tables have been found in database %1.
sv: Inga tabeller hittades i databasen %1.

[ctx: @info]
en: Could not import project from database %1. Error reading table <resource>%2</resource>.
sv: Kunde inte importera projekt från databasen %1. Fel vid läsning av tabellen <resource>%2</resource>.

[ctx: @info]
en: Could not import table <resource>%1</resource>.
sv: Kunde inte importera tabell <resource>%1</resource>.

en: Could not import project from data source %1.
sv: Kunde inte importera projekt från datakällan %1.

[ctx: @info]
en: Could not copy table <resource>%1</resource> to destination database.
sv: Kunde inte kopiera tabellen <resource>%1</resource> till måldatabasen.

en: Could not import data from data source %1.
sv: Kunde inte importera data från datakällan %1.

[ctx: @title:window]
en: Field Type
sv: Fälttyp

[ctx: @info]
en: The data type for field <resource>%1</resource> could not be determined. Please select one of the following data types.
sv: Datatypen för fältet <resource>%1</resource> kunde inte avgöras. Välj en av följande datatyper.

en: Could not find any migration database drivers.
sv: Kunde inte hitta några drivrutiner för databaskonvertering.

en: No data source could be assigned for this widget.
sv: Ingen datakälla kunde tilldelas för den här grafiska komponenten.

en: No data source could be assigned for multiple widgets.
sv: Ingen datakälla kunde tilldelas för flera grafiska komponenter.

[ctx: Table Field or Query Field]
en: Widget's data source:
sv: Komponentens datakälla:

en: Form's data source:
sv: Formulärets datakälla:

en: Go to selected form's data source
sv: Gå till det markerade formulärets datakälla

en: Goes to selected form's data source
sv: Gå till det markerade formulärets datakälla

en: Data Source
sv: Datakälla

en: Frame Color
sv: Ramfärg

en: Pointer
sv: Pekare

en: Snap to Grid
sv: Lås till rutnät

en: Style
sv: Stil

en: Set the current view style.
sv: Ställ in nuvarande vystil.

en: Show Form UI Code
sv: Visa formulärets användargränssnittskod

en: Set form's data source to <resource>%1</resource>
sv: Ställ in formulärets datakälla till <resource>%1</resource>

[ctx: @title:window]
en: Form's UI Code
sv: Formulärets användargränssnittskod

en: Current
sv: Aktuell

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
sv: formular

[ctx: tooltip]
en: Create new form
sv: Skapa nytt formulär

[ctx: what's this]
en: Creates new form.
sv: Skapar ett nytt formulär.

en: Clear Widget Contents
sv: Rensa komponentens innehåll

en: Edit Tab Order...
sv: Redigera tabulatorordning...

note: i18n("Edit Pixmap Collection"), koIconName("icons"), 0, "formpart_pixmap_collection"); i18n("Edit Form Connections"), koIconName("connections"), 0, "formpart_connections");
en: Bring Widget to Front
sv: Lägg grafisk komponent överst

en: Send Widget to Back
sv: Lägg grafisk komponent underst

en: Align Widgets Position
sv: Justera komponenternas position

en: To Left
sv: Åt vänster

en: To Right
sv: Åt höger

en: To Top
sv: Uppåt

en: To Bottom
sv: Neråt

en: To Grid
sv: Till rutnät

en: Adjust Widgets Size
sv: Justera komponenternas storlek

en: To Fit
sv: Passa in

en: To Shortest
sv: Till kortaste

en: To Tallest
sv: Till längsta

en: To Narrowest
sv: Till smalaste

en: To Widest
sv: Till bredaste

[ctx: @info]
en: Design of form <resource>%1</resource> has been modified.
sv: Konstruktion av formuläret <resource>%1</resource> har ändrats.

[ctx: @info]
en: Form <resource>%1</resource> already exists.
sv: Formuläret <resource>%1</resource> finns redan.

en: Widgets
sv: Grafiska komponenter

[ctx: @info]
en: Form <resource>%1</resource>
sv: Formulär <resource>%1</resource>

en: Click to show actions for this image box
sv: Klicka för att visa åtgärder för bildrutan

en: Click to show actions for <interface>%1</interface> image box
sv: Klicka för att visa åtgärder för bildrutan <interface>%1</interface>

[ctx: Unbound Image Box]
en: %1 (unbound)
sv: %1 (obunden)

[ctx: Unbound Image Box]
en: %1
    (unbound)
sv: %1
    (obunden)

[ctx: Form widget]
en: Form
sv: Formulär

[ctx: A prefix for identifiers of forms. Based on that, identifiers such as form1, form2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: form
sv: formulär

en: A form widget
sv: En grafisk formulärkomponent

[ctx: Text Box widget]
en: Text Box
sv: Textruta

[ctx: A prefix for identifiers of text box widgets. Based on that, identifiers such as textBox1, textBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textBox
sv: textruta

en: A widget for entering and displaying line of text text
sv: En grafisk komponent för att skriva in och visa en textrad

[ctx: Text Editor widget]
en: Text Editor
sv: Texteditor

[ctx: A prefix for identifiers of text editor widgets. Based on that, identifiers such as textEditor1, textEditor2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: textEditor
sv: texteditor

en: A multiline text editor
sv: En flerraders texteditor

[ctx: Text Label widget]
en: Label
sv: Etikett

[ctx: A prefix for identifiers of label widgets. Based on that, identifiers such as label1, label2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: label
sv: etikett

en: A widget for displaying text
sv: En grafisk komponent för att visa text

[ctx: Image Box widget]
en: Image Box
sv: Bildruta

[ctx: A prefix for identifiers of image box widgets. Based on that, identifiers such as image1, image2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: image
sv: bild

en: A widget for displaying images
sv: En grafisk komponent för att visa bilder

[ctx: Combo Box widget]
en: Combo Box
sv: Kombinationsruta

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as comboBox1, comboBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: comboBox
sv: kombinationsruta

en: A combo box widget
sv: En grafisk komponent med en kombinationsruta

[ctx: Check Box widget]
en: Check Box
sv: Kryssruta

[ctx: A prefix for identifiers of combo box widgets. Based on that, identifiers such as checkBox1, checkBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: checkBox
sv: kryssruta

en: A check box with text label
sv: En kryssruta med textetikett

[ctx: Button widget]
en: Button
sv: Knapp

[ctx: A prefix for identifiers of button widgets. Based on that, identifiers such as button1, button2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: button
sv: knapp

en: A button for executing actions
sv: En knapp för att utföra åtgärder

[ctx: Link Button widget]
en: Link Button
sv: Länkknapp

[ctx: A prefix for identifiers of link button widgets. Based on that, identifiers such as linkButton1, linkButton2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: linkButton
sv: länkknapp

en: A Link button for executing actions
sv: En länkknapp för att utföra åtgärder

[ctx: Slider widget]
en: Slider
sv: Skjutreglage

[ctx: A prefix for identifiers of slider widgets. Based on that, identifiers such as slider1, slider2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: slider
sv: skjutreglage

en: A Slider widget
sv: En grafisk skjutreglagekomponent

[ctx: Progress Bar widget]
en: Progress Bar
sv: Förloppsrad

[ctx: A prefix for identifiers of progress bar widgets. Based on that, identifiers such as progressBar1, progressBar2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: progressBar
sv: förloppsrad

en: A Progress Bar widget
sv: En grafisk förloppsradskomponent

en: Line
sv: Rad

[ctx: A prefix for identifiers of line widgets. Based on that, identifiers such as line1, line2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: line
sv: linje

en: A line to be used as a separator
sv: En linje att använda som en avskiljare

en: Insert &Horizontal Line
sv: Infoga &horisontell linje

en: Insert &Vertical Line
sv: Infoga &vertikal linje

[ctx: Date Picker widget]
en: Date Picker
sv: Datumväljare

[ctx: A prefix for identifiers of date picker widgets. Based on that, identifiers such as datePicker1, datePicker2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: datePicker
sv: datumväljare

en: A Date Picker widget
sv: En grafisk datumväljare

[ctx: Property: Echo mode for Line Edit widget eg. Normal, NoEcho, Password]
en: Echo Mode
sv: Ekoläge

en: Indent
sv: Indentera

en: Inverted
sv: Inverterad

en: Orientation
sv: Orientering

en: Text Direction
sv: Textriktning

en: Text Visible
sv: Text synlig

en: Value
sv: Värde

en: Date
sv: Datum

en: Arrow Visible
sv: Pil synlig

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
sv: Beskrivning

[ctx: Property of slider widgets]
en: Page Step
sv: Sidsteg

[ctx: Property of slider widgets]
en: Single Step
sv: Ett steg

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Interval
sv: Streckintervall

[ctx: Property of slider widgets]
en: Tick Position
sv: Streckposition

en: Show Editor
sv: Visa editor

en: Form Name
sv: Formulärnamn

en: On Click
sv: Vid klick

en: On Click Option
sv: Alternativ vid klick

en: Auto Tab Order
sv: Automatisk tabulatorordning

en: Spell Checking
sv: Stavningskontroll

en: Line Wrap At
sv: Radbryt vid

en: Line Wrap Mode
sv: Radbrytningsläge

en: Spell Checking Language
sv: Språk för stavningskontroll

en: Editor Type
sv: Editortyp

[ctx: AutoField editor's type]
en: Multiline Text
sv: Flerraders text

[ctx: AutoField editor's type]
en: Drop-Down List
sv: Kombinationslista

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
sv: Bild

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: No Ticks
sv: Inga streck

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Above
sv: Ovanför

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Below
sv: Under

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Right
sv: Höger

[ctx: Possible value of slider widget's "Tick position" property]
en: Both Sides
sv: Båda sidor

en: Size
sv: Storlek

en: Image
sv: Bild

en: Scaled Contents
sv: Skalat innehåll

[ctx: Property: Smoothing when contents are scaled]
en: Smoothing
sv: Utjämning

[ctx: Property: Keep Aspect Ratio (keep short)]
en: Keep Ratio
sv: Behåll proportion

[ctx: Drop-Down Button for Image Box Visible (a property name, keep the text narrow!)]
en: Drop-Down
    Button Visible
sv: Kombinationsrutans
    knapp synlig

[ctx: Property: Checked checkbox]
en: Checked
sv: Markerad

[ctx: Property: Tristate checkbox]
en: Tristate
sv: Tretillstånd

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: default]
en: Default
sv: Förval

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: yes]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: Value of "Tristate" property in checkbox: no]
en: No
sv: Nej

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
sv: Redigerbar

[ctx: Property: Button is checkable]
en: On/Off
sv: På/Av

[ctx: Property: Button]
en: Auto Repeat
sv: Upprepa automatiskt

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Delay]
en: Auto Rep. Delay
sv: Fördröjning för automatisk upprepning

[ctx: Property: Auto Repeat Button's Interval]
en: Auto Rep. Interval
sv: Automatiskt upprepningsintervall

[ctx: Property: Button is flat]
note: i18n("Auto Default")); unused (too advanced) setPropertyDescription("default", xi18nc("Property: Button is default", "Default"));
en: Flat
sv: Enkel

[ctx: Hyperlink address]
en: Hyperlink
sv: Hyperlänk

[ctx: Type of hyperlink]
en: Hyperlink Type
sv: Typ av hyperlänk

[ctx: Tool used for opening a hyperlink]
en: Hyperlink Tool
sv: Hyperlänkverktyg

[ctx: Allow to open remote hyperlinks]
en: Remote Hyperlink
sv: Fjärrhyperlänk

[ctx: Allow to open executables]
en: Executable Hyperlink
sv: Exekverbar hyperlänk

[ctx: Hyperlink type, NoHyperlink]
en: No Hyperlink
sv: Ingen hyperlänk

[ctx: Hyperlink type, StaticHyperlink]
en: Static
sv: Statisk

[ctx: Hyperlink type, DynamicHyperlink]
en: Dynamic
sv: Dynamisk

[ctx: Hyperlink tool, DefaultTool]
en: Default
sv: Förval

[ctx: Hyperlink tool, BrowserTool]
en: Browser
sv: Webbläsare

[ctx: Hyperlink tool, MailerTool]
en: Mailer
sv: E-postprogram

en: Text Format
sv: Textformat

[ctx: For Text Format]
en: Plain
sv: Enkel

[ctx: For Text Format]
en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: For Text Format]
en: Log
sv: Logg

[ctx: property: Can open external links in label]
en: Open Ext. Links
sv: Öppna externa länkar

[ctx: Property: line edit's placeholder text]
en: Placeholder Text
sv: Platsmarkeringstext

[ctx: Property: Clear Button Enabled]
en: Clear Button
sv: Rensningsknapp

[ctx: Property: Password Mode for line edit]
en: Password Mode
sv: Lösenordsläge

[ctx: Property: Squeezed Text Mode for line edit]
en: Squeezed Text
sv: Hoptryckt text

en: Tab Stop Width
sv: Bredd på tabulatorstopp

en: Tab Changes Focus
sv: Tabulator byter fokus

en: Word Wrap Policy
sv: Radbrytningspolicy

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary
sv: Vid ordgräns

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: Anywhere
sv: Var som helst

[ctx: Property: For Word Wrap Policy]
en: At Word Boundary If Possible
sv: En ordgräns om möjligt

en: Word Wrapping
sv: Radbrytning

en: Word Wrap Position
sv: Radbrytningsposition

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: None
sv: Ingen

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: Widget's Width
sv: Grafiska komponentens bredd

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Pixels
sv: I bildpunkter

[ctx: Property: For Word Wrap Position]
en: In Columns
sv: I kolumner

en: Links Underlined
sv: Länkar understrukna

en: Horizontal Scroll Bar
sv: Horisontell rullningslist

en: Vertical Scroll Bar
sv: Vertikal rullningslist

[ctx: Property: Show Scroll Bar As Needed]
en: As Needed
sv: Efter behov

[ctx: Property: Scroll Bar Always Off]
en: Always Off
sv: Alltid av

[ctx: Property: Scroll Bar Always On]
en: Always On
sv: Alltid på

[ctx: Property: Text Edit accepts rich text]
en: Rich Text
sv: Formaterad text

en: Tab Widget
sv: Grafisk flikkomponent

[ctx: A prefix for identifiers of tab widgets. Based on that, identifiers such as tab1, tab2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: tabWidget
sv: flikkomponent

en: A widget to display multiple pages using tabs
sv: En grafisk komponent för att visa flera sidor med flikar

[ctx: Frame widget]
en: Frame
sv: Ram

[ctx: A prefix for identifiers of frame widgets. Based on that, identifiers such as frame1, frame2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: frame
sv: ram

en: A frame widget
sv: En ramkomponent

en: Group Box
sv: Gruppruta

[ctx: A prefix for identifiers of group box widgets. Based on that, identifiers such as groupBox1, groupBox2 are generated. This string can be used to refer the widget object as variables in programming languages or macros so it must _not_ contain white spaces and non latin1 characters, should start with lower case letter and if there are subsequent words, these should start with upper case letter. Example: smallCamelCase. Moreover, try to make this prefix as short as possible.]
en: groupBox
sv: gruppruta

en: A container to group some widgets
sv: En omgivning för att gruppera några grafiska komponenter

[ctx: 'Title' property for group box]
en: Title
sv: Titel

[ctx: 'Flat' property for group box]
en: Flat
sv: Enkel

en: Auto-hide Tabs
sv: Dölj flikar automatiskt

en: Tab Position
sv: Flikposition

[ctx: 'Current page' property for tab widget]
en: Current Page
sv: Aktuell sida

en: Tab Shape
sv: Flikform

[ctx: Tab Widget's Elide Mode property]
en: Elide Mode
sv: Utelämningsläge

[ctx: Tab Widget's property: true if can use scroll buttons]
en: Scroll Buttons
sv: Rullningsknappar

en: Closable Tabs
sv: Stängbara flikar

en: Movable Tabs
sv: Flyttbara flikar

en: Document Mode
sv: Dokumentläge

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Rounded
sv: Avrundad

[ctx: Property value for Tab Shape]
en: Triangular
sv: Triangulär

en: &Image
sv: B&ild

en: &Assign Action...
sv: &Tilldela åtgärd...

[ctx: default indent value]
en: default
sv: förval

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
sv: Lägg till sida

[ctx: Delete tab widget's page]
en: Delete Page
sv: Ta bort sida

[ctx: Rename tab widget's page]
en: Rename Page...
sv: Byt namn på sida...

[ctx: @window:title]
en: New Page Title
sv: Ny sidtitel

en: Enter a new title for the current page:
sv: Skriv in en ny rubrik för nuvarande sida:

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
sv: Lägg till sida...

[ctx: Delete page from a stacked widget]
en: Delete Page
sv: Ta bort sida

[ctx: Go to Previous Page of a Stacked Widget]
en: Go to Previous Page
sv: Gå till föregående sida

[ctx: Go to Next Page of a Stacked Widget]
en: Go to Next Page
sv: Gå till nästa sida

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
sv: Redigera formaterad text

en: Copy
sv: Kopiera

en: Export
sv: Exportera

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Table to Clipboard
sv: Kopiera data från tabell till klippbord

en: Copying data from table:
sv: Kopierar data från tabell:

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Table to CSV File
sv: Exportera data från tabell till CSV-fil

en: Exporting data from table:
sv: Exporterar data från tabell:

[ctx: @title:window]
en: Copy Data From Query to Clipboard
sv: Kopiera data från förfrågan till klippbord

[ctx: @title:window]
en: Export Data From Query to CSV File
sv: Exportera data från förfrågan till CSV-fil

en: Exporting data from query:
sv: Exporterar data från förfrågan:

en: Could not open data for exporting.
sv: Kunde inte öppna data för export.

en: (rows: %1, columns: %2)
sv: (rader: %1, kolumner: %2)

en: (columns: %1)
sv: (kolumner: %1)

en: Enter Name of File You Want to Save Data To
sv: Skriv in namnet på filen du vill spara data i

en: To CSV file:
sv: Till CSV-fil:

en: To clipboard.
sv: Till klippbordet.

en: Show Options &gt;&gt;
sv: Visa alternativ &gt;&gt;

en: Delimiter:
sv: Avskiljare:

en: Text quote:
sv: Textcitationstecken:

en: Add column names as the first row
sv: Lägg till kolumnnamn som första rad

en: Defaults
sv: Standardvärden

en: Always use above options for copying
sv: Använd alltid ovanstående alternativ för kopiering

en: Always use above options for exporting
sv: Använd alltid ovanstående alternativ för export

en: Copying
sv: Kopierar

en: Exporting
sv: Exporterar

en: Hide Options &lt;&lt;
sv: Dölj alternativ &lt;&lt;

en: no
sv: nej

en: false
sv: falsk

[ctx: @title:window]
en: Import CSV Data From File
sv: Importera CSV-data från fil

[ctx: @title:window]
en: Paste CSV Data From Clipboard
sv: Klistra in CSV-data från klippbordet

[ctx: @action:button Import CSV]
en: &Import...
sv: &Importera...

en: Data set contains no rows. Do you want to import empty table?
sv: Datauppsättningen innehåller inga rader. Vill du importera en tom tabell?

en: No database connection available.
sv: Ingen databasanslutning tillgänglig.

en: Please choose other name.
sv: Välj annat namn.

[ctx: @info]
en: Loading CSV Data from <filename>%1</filename>...
sv: Laddar CSV-data från <filename>%1</filename>...

[ctx: @title:window]
en: Loading CSV Data
sv: Laddar CSV-data

en: Select Import Filename
sv: Välj importfilnamn

en: Preview of data from file:
sv: Förhandsgranskning av data från fil:

en: Preview of data from clipboard
sv: Förhandsgranskning av data från klippbordet

en: Comment symbol:
sv: Kommentarsymbol:

en: Primary key
sv: Primär nyckel

en: Ignore duplicated delimiters
sv: Ignorera duplicerad avskiljare

en: First row contains column names
sv: Första raden innehåller kolumnnamn

en: Import Options
sv: Importalternativ

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to a new table]
en: &New table
sv: &Ny tabell

[ctx: @option:check CSV import: data will be appended to existing table]
en: &Existing table
sv: B&efintlig tabell

en: Choose Destination for Imported Data
sv: Välj mål för importerad data

[ctx: @label]
en: Select existing table:
sv: Välj befintlig tabell:

[ctx: @label Preview of selected table]
en: Table preview:
sv: Tabellförhandsgranskning:

[ctx: @label]
en: Name:
sv: Namn:

[ctx: @label]
en: Caption:
sv: Rubrik:

[ctx: @label]
en: Row count:
sv: Radantal:

[ctx: @label]
en: Column count:
sv: Kolumnantal:

[ctx: @label]
en: Fields:
sv: Fält:

[ctx: @label]
en: Choose Name of Destination Table
sv: Välj måltabellens namn

en: From CSV file:
sv: Från CSV-fil:

en: From Clipboard
sv: Från klippbordet

[ctx: @label Importing CSV data to table:]
en: To table:
sv: Till tabell:

en: Ready to Import
sv: Klar att importera

en: Cannot open input file <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte öppna indatafil <filename>%1</filename>.

en: Start at line (1-%1):
sv: Börja på rad (1-%1):

en: Start at line:
sv: Börja på rad:

en: Column
sv: Kolumn

[ctx: @info]
en: An error occurred during insert record.
sv: Ett fel uppstod när post skulle infogas.

en: None
sv: Ingen

en: Format for column %1:
sv: Format för kolumn %1:

[ctx: @info]
en: <para>No primary key (autonumber) has been defined.</para><para>Should it be automatically defined on import (recommended)?</para><para><note>An imported table without a primary key may not be editable (depending on database type).</note></para>
sv: <para>Någon primär nyckel (automatiskt numrering) har inte definierats.</para><para>Ska den definieras automatiskt vid import (rekommenderas)?</para><para><note>En importerad tabell utan primär nyckel kanske inte är redigeringsbar (beroende på databastyp).</note></para>

[ctx: @action:button Add Database Primary Key to a Table]
en: &Add Primary Key
sv: &Lägg till primär nyckel

[ctx: @action:button Do Not Add Database Primary Key to a Table]
en: Do &Not Add
sv: Lägg i&nte till

en: Cannot add column.
sv: Kan inte lägga till kolumn.

[ctx: @title:column Column 1, Column 2, etc.]
en: Column %1
sv: Kolumn %1

en: <para>Field count does not match.</para><para>Please choose another table.</para>
sv: <para>Fältantalet stämmer inte.</para><para>Välj en annan tabell.</para>

en: Importing data...
sv: Importerar data...

en: Import has been canceled.
sv: Importen har avbrutits.

en: Error occurred during import.
sv: Fel uppstod vid import.

[ctx: @info]
en: Data has been successfully imported to table <resource>%1</resource>.
sv: Data har importerats till tabellen <resource>%1</resource> med lyckat resultat.

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
sv: Nummer

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
sv: Valuta

[ctx: row count]
en: (rows: %1)
sv: (rader: %1)

[ctx: row count]
en: (rows: more than %1)
sv: (rader: mer än %1)

en: Not all rows are visible on this preview
sv: Alla rader är inte synliga i förhandsgranskningen

[ctx: @title:row (with two spaces at the end)]
en: Column name
sv: Kolumnnamn

[ctx: @title:window]
en: CSV Import Options
sv: CSV-importinställningar

en: Text encoding
sv: Textkodning

en: Always use this encoding when importing CSV data files
sv: Använd alltid den här kodningen när CSV-datafiler importeras

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
sv: Automatiskt

en: day
sv: dag

en: month
sv: månad

en: year
sv: år

[ctx: do not reorder placeholders, just translate e.g. and - to the separator used by dates in your language]
en: %1, %2, %3 (e.g. %4-%5-%6)
sv: %1, %2, %3 (t.ex. %4-%5-%6)

en: Date format:
sv: Datumformat:

en: Strip leading and trailing blanks off of text values
sv: Ta bort inledande och efterföljande blanktecken från textvärden

en: Import missing text values as empty texts
sv: Importera saknade textvärden som tomma texter

en: Comma ","
sv: Kommatecken ","

en: Semicolon ";"
sv: Semikolon ";"

en: Space " "
sv: Mellanslag " "

en: Other
sv: Annat

en: Hash "#"
sv: Nummertecken "#"

en: Query Columns
sv: Förfrågningskolumner

en: Describes field name or expression for the designed query.
sv: Beskriver fältnamn eller uttryck för skapad fråga.

en: Table
sv: Tabell

en: Describes table for a given field. Can be empty.
sv: Beskriver tabell för ett givet fält. Kan vara tom.

en: Visible
sv: Synlig

en: Describes visibility for a given field or expression.
sv: Beskriver synlighet för ett givet fält eller uttryck.

en: Sorting
sv: Sortering

en: Describes a way of sorting for a given field.
sv: Beskriver ett sätt att sortera för ett givet fält.

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Criteria
sv: Kriterier

en: Describes the criteria for a given field or expression.
sv: Beskriver kriterier för ett givet fält eller uttryck.

en: Cannot switch to data view, because query design is empty.
    First, please create your design.
sv: Kan inte byta till datavy, eftersom frågekonstruktionen är tom.
    Skapa konstruktionen först.

[ctx: @info]
en: Select column for table <resource>%1</resource>
sv: Välj kolumn för tabellen <resource>%1</resource>

[ctx: @info]
en: Invalid criteria <icode>%1</icode>
sv: Felaktigt kriterium <icode>%1</icode>

[ctx: @info]
en: Invalid expression <icode>%1</icode>
sv: Felaktigt uttryck <icode>%1</icode>

en: Query definition loading failed.
sv: Laddning av frågedefinition misslyckades.

en: Query design may be corrupted so it could not be opened even in text view.
    You can delete the query and create it again.
sv: Frågekonstruktionen kan vara förstörd så att den inte ens kan öppnas i textvyn.
    Du kan ta bort frågan och skapa den igen.

[ctx: short for 'expression' word (only latin letters, please)]
en: expr
sv: uttryck

[ctx: @info]
en: Entered column alias <resource>%1</resource> is not a valid identifier.
sv: Angivet kolumnalias <resource>%1</resource> är inte en giltig identifierare.

en: Identifiers should start with a letter or '_' character
sv: Identifierare måste inledas med en bokstav eller tecknet '_'

en: Could not set sorting for multiple columns (%1)
sv: Kunde inte ange sortering för flera kolumner (%1)

[ctx: @info]
en: Could not set criteria for <resource>%1</resource>
sv: Kunde inte ange kriterium för <resource>%1</resource>

en: Could not set criteria for empty record
sv: Kunde inte ange kriterium för tom post

[ctx: Query column]
en: Column
sv: Kolumn

en: SQL Query Text
sv: SQL-frågetext

en: Check Query
sv: Kontrollera förfrågan

en: Checks query for validity.
sv: Kontrollerar att förfrågan är giltig.

en: The query is correct
sv: Förfrågan är riktig

en: The query is incorrect
sv: Förfrågan är felaktig

en: Please enter your query and execute "Check query" function to verify it.
sv: Skriv in förfrågan och använd funktionen "Kontrollera förfrågan" för att verifiera den.

en: <para>The query you entered is incorrect.</para><para>Do you want discard changes made to this SQL text and switch to the other view?</para>
sv: <para>Förfrågan du angav är felaktig.</para><para>Vill du ångra alla ändringar som gjorts i SQL-texten och byta till den andra vyn?</para>

en: Discard Changes and Switch
sv: Ångra ändringar och byt

en: Don't Switch
sv: Byt inte

en: <para>This query is invalid.</para><para>Do you want to save it?</para>
sv: <para>Förfrågan är felaktig.</para><para>Vill du spara den?</para>

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
sv: fraga

[ctx: tooltip]
en: Create new query
sv: Skapa ny fråga

[ctx: what's this]
en: Creates new query.
sv: Skapar en ny fråga.

en: <para>You are about to delete query <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
sv: <para>Du ska just ta bort frågan <resource>%1</resource> men den används av följande öppna fönster:</para>

[ctx: @info]
en: Design of query <resource>%1</resource> has been modified.
sv: Konstruktion av förfrågan <resource>%1</resource> har ändrats.

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource> already exists.
sv: Förfrågan <resource>%1</resource> finns redan.

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to close these windows and save the design or cancel saving?</para>
sv: <para>Vill du stänga fönstren och spara konstruktionen eller avbryta spara?</para>

[ctx: @action:button Close all windows and save]
en: Close Windows and Save
sv: Stäng fönster och spara

[ctx: @info:tooltip Close all windows and save design]
en: Close all windows and save design
sv: Stäng alla fönster och spara konstruktion

[ctx: @info]
en: Query <resource>%1</resource>
sv: Fråga <resource>%1</resource>

en: Query executing failed.
sv: Misslyckades utföra förfrågan.

en: Edit Sections
sv: Redigera sektioner

en: Raise
sv: Höj

en: Lower
sv: Sänk

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: report
sv: rapport

[ctx: tooltip]
en: Create new report
sv: Skapa ny rapport

[ctx: what's this]
en: Creates new report.
sv: Skapar en ny rapport.

[ctx: @info]
en: Design of report <resource>%1</resource> has been modified.
sv: Konstruktion av rapporten <resource>%1</resource> har ändrats.

[ctx: @info]
en: Report <resource>%1</resource> already exists.
sv: Rapporten <resource>%1</resource> finns redan.

[ctx: @info]
en: Report <resource>%1</resource>
sv: Rapport <resource>%1</resource>

[ctx: Page selector label]
en: Page:
sv: Sida:

en: Go to first page
sv: Gå till första sidan

en: Goes to first page
sv: Går till första sidan

en: Go to previous page
sv: Gå till föregående sida

en: Goes to previous page
sv: Går till föregående sida

en: Go to next page
sv: Gå till nästa sida

en: Goes to next page
sv: Går till nästa sida

en: Go to last page
sv: Gå till sista sidan

en: Goes to last page
sv: Går till sista sidan

en: Current page number
sv: Aktuellt sidnummer

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print report
sv: Skriv ut rapport

en: Prints the current report.
sv: Skriver ut den aktuella rapporten.

[ctx: @title:menu]
en: E&xport As
sv: E&xportera som

en: Export:
sv: Exportera:

[ctx: open dialog to export as text document]
en: Text Document...
sv: Textdokument...

en: Export the report as a text document (in OpenDocument Text format)
sv: Exportera rapporten som ett textdokument (med OpenDocument-textformat)

en: Exports the report as a text document (in OpenDocument Text format).
sv: Exporterar rapporten som ett textdokument (med OpenDocument-textformat).

en: Export as PDF
sv: Exportera som PDF

en: Exports the current report as PDF.
sv: Exporterar den aktuella rapporten som PDF.

[ctx: open dialog to export as spreadsheet]
en: Spreadsheet...
sv: Kalkylark...

en: Export the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format)
sv: Exportera rapporten som ett kalkylark (med OpenDocument-kalkylarksformat)

en: Exports the report as a spreadsheet (in OpenDocument Spreadsheet format).
sv: Exporterar rapporten som ett kalkylark (med OpenDocument-kalkylarksformat).

[ctx: open dialog to export as web page]
en: Web Page...
sv: Webbsida...

en: Export the report as a web page (in HTML format)
sv: Exportera som webbsida (med HTML-format)

en: Exports the report as a web page (in HTML format).
sv: Exporterar rapporten som en webbsida (med HTML-format).

en: Printing the report failed.
sv: Utskrift av rapporten misslyckades.

en: Print Failed
sv: Utskrift misslyckades

en: Export Report as PDF
sv: Exportera rapport som PDF

en: Exporting the report as PDF to %1 failed.
sv: Export av rapporten som PDF till %1 misslyckades.

en: Export Failed
sv: Export misslyckades

en: Do you want to open exported document?
sv: Vill du öppna det exporterade dokumentet?

en: Export Report as Spreadsheet
sv: Exportera rapporten som ett kalkylark

en: Failed to export the report as spreadsheet to %1.
sv: Misslyckades exportera rapporten som ett kalkylark till %1.

en: Export Report as Text Document
sv: Exportera rapport som textdokument

en: Exporting the report as text document to %1 failed.
sv: Export av rapporten som ett textdokument till %1 misslyckades.

en: Export Report as Web Page
sv: Exportera rapport som webbsida

[ctx: @info]
en: <para>Would you like to use Cascading Style Sheets (CSS) in the exported web page or use HTML tables?</para><para><note>CSS give output closer to the original.</note></para>
sv: <para>Vill du använda stilmallar (Cascading Style Sheets, CSS) för den exporterade webbsidan eller använda HTML-tabeller?</para><para><note>CSS ger resultat mer likt originalet.</note></para>

[ctx: @action:button]
en: Use CSS
sv: Använd stilmall

[ctx: @action:button]
en: Use Table
sv: Använd tabell

en: Exporting the report as web page to %1 failed.
sv: Export av rapporten som en webbsida till %1 misslyckades.

en: Opening failed
sv: Misslyckades öppna

en: Report schema appears to be invalid or corrupt
sv: Rapportschemat verkar vara ogiltigt eller skadat

en: Report's data source:
sv: Rapportens datakälla:

en: Execute the scripting code
sv: Kör skriptkoden

en: Executes the scripting code.
sv: Kör skriptkoden.

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit actions
sv: Redigeringsåtgärder

en: Provides Edit menu.
sv: Tillhandahåller redigeringsmeny.

en: Configure Editor...
sv: Anpassa editor...

en: Configure the scripting editor
sv: Anpassa skripteditorn

en: Configures the scripting editor.
sv: Anpassar skripteditorn.

en: &Import...
sv: &Importera...

en: Import script
sv: Importera skript

en: Imports script from a file.
sv: Importerar skript från en fil.

en: &Export...
sv: &Exportera...

en: Export script
sv: Exportera skript

en: Exports script to a file.
sv: Exporterar skript till en fil.

[ctx: @title:window]
en: Import Script
sv: Importera skript

[ctx: @info]
en: Could not read <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte läsa <filename>%1</filename>.

[ctx: @title:window]
en: Export Script
sv: Exportera skript

[ctx: @info]
en: Could not write <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte skriva <filename>%1 </filename>.

en: Script Type
sv: Skripttyp

en: The type of script
sv: Typ av skript

[ctx: @info]
en: Execution of the script <resource>%1</resource> started.
sv: Körning av skriptet <resource>%1</resource> startad.

en: Successfully executed. Time elapsed: %1ms
sv: Kördes med lyckat resultat. Åtgången tid: %1ms

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: script
sv: skript

[ctx: tooltip]
en: Create new script
sv: Skapa nytt skript

[ctx: what's this]
en: Creates new script.
sv: Skapar ett nytt skript.

en: Error executing script at line %1:
    %2
sv: Fel vid körning av skript på rad %1:
    %2

en: Kexi Script
sv: Kexi-skript

[ctx: @info]
en: Design of script <resource>%1</resource> has been modified.
sv: Konstruktion av skriptet <resource>%1</resource> har ändrats.

[ctx: @info]
en: Script <resource>%1</resource> already exists.
sv: Skriptet <resource>%1</resource> finns redan.

en: Record source:
sv: Postkälla:

en: Go to selected record source
sv: Gå till markerad postkälla

en: Bound column:
sv: Bunden kolumn:

en: Visible column:
sv: Synlig kolumn:

en: No field selected
sv: Inget fält markerat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> property for table field from <resource>%2</resource> to <resource>%3</resource>
sv: Ange egenskapen <resource>%1</resource> för tabellfältet <resource>%2</resource> till <resource>%3</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete table field <resource>%1</resource>
sv: Ta bort tabellfält <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete empty row at position %1
sv: Ta bort tom rad på position %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert table field "%1"
sv: Infoga tabellfältet "%1"

en: Additional information about the field
sv: Ytterligare information om fältet

en: Field Caption
sv: Fältrubrik

en: Describes caption for the field
sv: Beskriver rubrik på fältet

en: Data Type
sv: Datatyp

en: Describes data type for the field
sv: Beskriver datatyper för fältet

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Describes additional comments for the field
sv: Beskriver ytterligare kommentarer för fältet

en: Sets or deletes primary key
sv: Lägger till eller tar bort primär nyckel

en: Sets or deletes primary key for currently selected field.
sv: Lägger till eller tar bort primär nyckel för aktuellt markerat fält.

[ctx: Table field]
en: Field
sv: Fält

en: Subtype
sv: Undertyp

[ctx: Image object type]
en: Image
sv: Bild

en: Unsigned Number
sv: Tal utan tecken

en: Max Length
sv: Maximal längd

en: Visible Decimal Places
sv: Synliga decimaler

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
sv: Automatiska

en: Default Width
sv: Standardbredd

en: Default Value
sv: Standardvärde

en: Unique
sv: Unikt

en: Required
sv: Krävs

en: Allow Zero
    Size
sv: Tillåt storlek
    noll

en: Autonumber
sv: Automatisk numrering

en: Indexed
sv: Indexerat

en: Record Source
sv: Postkälla

[ctx: Record source type (in two records)]
en: Record Source
    Type
sv: Postkälla
    Typ

en: Bound Column
sv: Bunden kolumn

en: Visible Column
sv: Synlig kolumn

en: Cannot switch to data view, because table design is empty.
    First, please create your design.
sv: Kan inte byta till datavy, eftersom tabellkonstruktionen är tom.
    Skapa konstruktionen först.

[ctx: @info]
en: <para>Saving changes for existing table design is now required.</para>%1
sv: <para>Spara ändringar för befintlig tabellkonstruktion krävs nu.</para>%1

[ctx: @action:button]
en: Save Design and Delete Table Data
sv: Spara konstruktion och ta bort tabelldata

[ctx: @action:button]
en: Discard Design
sv: Kasta konstruktion

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change <resource>%1</resource> field name to <resource>%2</resource> and caption from <resource>%3</resource> to <resource>%4</resource>
sv: Ändra fältnamnet <resource>%1</resource> till <resource>%2</resource> och rubrik från <resource>%3</resource> till <resource>%4</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change data type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
sv: Ändra datatyp på fältet <resource>%1</resource> till <resource>%2</resource>

en: <para>Setting autonumber requires primary key to be set for current field.</para>
sv: <para>Att ange automatisk numrering kräver att primär nyckel är angiven för aktuellt fält.</para>

en: <para>Previous primary key will be deleted.</para>
sv: <para>Föregående primärnyckel kommer att tas bort.</para>

en: <para>Do you want to create primary key for current field? Click <interface>Cancel</interface> to cancel setting autonumber.</para>
sv: <para>Vill du skapa primär nyckel för aktuellt fält? Klicka på <interface>Avbryt</interface> för att avbryta inställning av automatisk uppräkning.</para>

en: Setting Autonumber Field
sv: Ställer in fält med automatisk uppräkning

[ctx: @action:button]
en: Create &Primary Key
sv: Skapa &primär nyckel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set autonumber for field <resource>%1</resource>
sv: Tilldela automatisk numrering till fältet <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete autonumber from field <resource>%1</resource>
sv: Ta bort automatisk numrering från fältet <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set <resource>%1</resource> property for field <resource>%2</resource>
sv: Ange egenskapen <resource>%1</resource> för fältet <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change type for field <resource>%1</resource> to <resource>%2</resource>
sv: Ändra typ på fältet <resource>%1</resource> till <resource>%2</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set primary key for field <resource>%1</resource>
sv: Sätt primär nyckel för fältet <resource>%1</resource>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unset primary key for field <resource>%1</resource>
sv: Ta bort primär nyckel från fältet <resource>%1</resource>

en: You should enter field caption.
sv: Du måste skriva in ett fältrubrik.

en: You have added no fields.
    Every table should have at least one field.
sv: Du har inte lagt till några fält.
    Varje tabell måste ha minst ett fält.

[ctx: @info]
en: <para>You have added <resource>%1</resource> field name twice.</para><para>Field names cannot be repeated. Correct name of the field.</para>
sv: <para>Du har lagt till fältnamnet <resource>%1</resource> två gånger.</para><para>Fältnamn kan inte upprepas. Rätta fältets namn.</para>

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> has no primary key defined.<para><note>Although a primary key is not required, it is needed for creating relations between database tables. Do you want a primary key to be automatically added now?</note></para><para>If you want to add a primary key by hand, press <interface>Cancel</interface> to cancel saving table design.</para>
sv: Tabellen <resource>%1</resource> har inte någon primär nyckel definierad.<para><note>Även om en primär nyckel inte krävs, behövs den för att skapa relationer mellan databastabeller. Vill du att en primär nyckel ska läggas till automatiskt nu?</note></para><para>Om du vill lägga till en primär nyckel för hand, tryck på <interface>Avbryt</interface> för att inte spara tabellkonstruktionen.</para>

[ctx: @info]
en: <para>You are about to change the design of table <resource>%1</resource> but following objects using this table are open:</para>
sv: <para>Du ska just ändra konstruktion av tabellen <resource>%1</resource> men följande objekt som använder den är öppna:</para>

[ctx: @info]
en: Table field <resource>%1</resource>
sv: Tabellfält <resource>%1</resource>

[ctx: Empty table row]
en: Empty Row
sv: Tom rad

[ctx: @info]
en: <para>Do you want to save the design now?</para>%1
sv: <para>Vill du spara konstruktionen nu?</para>%1

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
sv: tabell

[ctx: tooltip]
en: Create new table
sv: Skapa ny tabell

[ctx: what's this]
en: Creates new table.
sv: Skapar en ny tabell.

en: <para>You are about to delete table <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
sv: <para>Du ska just ta bort tabellen <resource>%1</resource> men den används av följande öppna fönster:</para>

en: <para>You are about to rename table <resource>%1</resource> but it is used by following opened windows:</para>
sv: <para>Du ska just byta namn på tabellen <resource>%1</resource> men den används av följande öppna fönster:</para>

[ctx: @info]
en: Design of table <resource>%1</resource> has been modified.
sv: Konstruktion av tabellen <resource>%1</resource> har ändrats.

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource> already exists.
sv: Tabellen <resource>%1</resource> finns redan.

[ctx: @info]
en: <warning>Any data in this table will be deleted upon design's saving!</warning>
sv: <warning>All data i tabellen kommer att tas bort när konstruktionen sparas.</warning>

en: Lookup column
sv: Slå upp kolumn

[ctx: @info]
en: Table <resource>%1</resource>
sv: Tabell <resource>%1</resource>

[ctx: Question]
en: Error: %1?
sv: Fel: %1?

en: The column's constraint is declared as NOT NULL (required).
sv: Kolumnens begränsning är deklarerad som INTE NULL (krävs).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY (text should be filled).
sv: Kolumnens begränsning är deklarerad som INTE TOM (text måste fyllas i).

en: The column's constraint is declared as NOT EMPTY and NOT NULL.
sv: Kolumnens begränsning är deklarerad som INTE TOM och INTE NULL.

en: Do you want to delete selected record?
sv: Vill du ta bort markerad post?

[ctx: @action:button]
en: &Delete Record
sv: &Ta bort post

en: Do you want to clear the contents of table %1?
sv: Vill du verkligen rensa innehållet i tabellen %1?

[ctx: @action:button]
en: &Clear Contents
sv: &Rensa innehåll

en: Record: %1
sv: Post: %1

[ctx: @action:button Correct Changes]
en: Correct
sv: Korrigera

en: Correct changes
sv: Korrigera ändringar

[ctx: @action:button]
en: Discard Changes
sv: Kasta ändringar

en: Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 character.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes. | Limit of %2 characters for <resource>%3</resource> field has been exceeded by %1 characters.
    Fix the text or it will be truncated upon saving changes.
sv[0]: Gränsen %2 tecken för fältet <resource>%3</resource> har överskridits med %1 tecken.
    Ändra texten, annars kommer den att avkortas när ändringarna sparas.
sv[1]: Gränsen %2 tecken för fältet <resource>%3</resource> har överskridits med %1 tecken.
    Ändra texten, annars kommer den att avkortas när ändringarna sparas.

en: NAME
sv: NAMN

en: Field Name
sv: Fältnamn

en: * (All Columns)
sv: * (alla kolumner)

[ctx: Text encoding: Default]
en: Default: %1
sv: Förval: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <title>Select Existing Database Server's Connection From the List Below</title>
    <para>You will see existing Kexi projects available for the selected connection. Here you may also add, edit or delete connections from the list.</para>
sv: <title>Välj anslutning till befintlig databasserver i listan nedan</title>
    <para>Du kommer att se befintliga Kexi-projekt tillgängliga för den valda anslutningen. Här kan du också lägga till eller redigera anslutningar i listan, eller ta bort anslutningar från den.</para>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
sv: Serverinformation

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
sv: &Lägg till...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
sv: &Redigera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
sv: &Ta bort...

en: Add a new database connection
sv: Lägg till en ny databasanslutning

en: Edit selected database connection
sv: Redigera markerad databasanslutning

en: Delete selected database connections
sv: Ta bort markerade databasanslutningar

en: File
sv: Fil

[ctx: @action:button Add Database Connection]
en: &Add
sv: &Lägg till

en: Add database connection
sv: Lägg till databasanslutning

[ctx: @title:window]
en: Add a New Database Connection
sv: Lägg till en ny databasanslutning

[ctx: @action:button Save Database Connection]
en: &Save
sv: &Spara

en: Save changes made to this database connection
sv: Spara ändringar som gjorts i den här databasanslutningen

[ctx: @title:window]
en: Edit Database Connection
sv: Redigera databasanslutning

[ctx: @info]
en: Do you want to delete database connection <resource>%1</resource> from the list of available connections?
sv: Vill du ta bort databasanslutningen <resource>%1</resource> från listan med tillgängliga anslutningar?

en: Define Query...
sv: Definiera förfrågan...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Pro&ject caption:
sv: Pro&jektrubrik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_requester)
en: Project file&name:
sv: Projektfil&namn:

en: Load database list from the server
sv: Ladda ner databaslista från servern

en: Loads database list from the server, so you can select one using the <interface>Name</interface> combo box.
sv: Laddar databaslistan från servern, så att du kan välja en med kombinationsrutan <interface>Namn</interface>.

[ctx: @action:button]
en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Save all changes made to this connection information
sv: Spara alla ändringar som gjorts i den här anslutningsinformationen

en: Save all changes made to this connection information. You can later reuse this information.
sv: Spara alla ändringar som gjorts i den här anslutningsinformationen. Informationen kan senare återanvändas.

[ctx: @action:button]
en: &Test Connection
sv: P&rova anslutning

en: Test database connection
sv: Testa databasanslutning

en: Tests database connection. You can check validity of connection information.
sv: Testar databasanslutningen. Du kan kontrollera anslutningsinformationens giltighet.

en: Database Connection
sv: Databasanslutning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
sv: Databas

en: Parameters
sv: Parametrar

en: Details
sv: Detaljinformation

[ctx: @title:window]
en: Open Database
sv: Öppna databas

[ctx: @title:window]
en: Connect to a Database Server
sv: Anslut till en databasserver

[ctx: @action:button]
en: &Open
sv: Ö&ppna

en: Open Database Connection
sv: Öppna databasanslutning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
sv: Identifiering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
sv: &Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
sv: &Lösenord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: <html><head/><body><p>Saves password in a <span style=" font-style:italic;">.kexic</span> or <span style=" font-style:italic;">.kexis</span> connection shortcut file using a simple encryption similar to ROT-47. It does not guarantee security, but simply makes it difficult for anyone to read, so generally it is not safe to make such files publicly accessible.</p></body></html>
sv: <html><head/><body><p>Sparar lösenord i en genvägsfil för anslutning <span style=" font-style:italic;">.kexic</span> eller <span style=" font-style:italic;">.kexis</span> med en enkel kryptering som liknar ROT-47. Det garanterar inte säkerhet, utan gör det helt enkelt bara svårt för någon att läsa, så i allmänhet är det inte säkert att göra sådana filer öppet tillgängliga.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSavePassword)
en: Save password
sv: Spara lösenord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
sv: &Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: &Caption (optional):
sv: &Rubrik (valfri):

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, locationBGrp)
en: Database Server
sv: Databasserver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEngine)
en: &Engine:
sv: &Gränssnitt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, localhostRBtn)
en: Local server
sv: Lokal server

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, remotehostRBtn)
en: Remote server
sv: Fjärrserver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
sv: &Värddatornamn:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkUseSocket)
en: Use socket &file instead of TCP/IP port:
sv: Använd uttags&fil istället för TCP/IP-port:

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
sv: &Beskrivning:

[ctx: @title:window]
en: Opening Database
sv: Öppnar databas

[ctx: @info]
en: Supply a password below.
sv: Ange ett lösenord nedan.

en: &Details >>
sv: &Detaljinformation >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, domainLabel)
en: Database server:
sv: Databasserver:

[ctx: unspecified user]
en: (unspecified)
sv: (inte angiven)

en: &Open
sv: Ö&ppna

en: All supported formats
sv: Alla format som stöds

en: Computer
sv: Dator

en: Could not enter directory <filename>%1</filename>.
sv: Kunde inte gå in i katalogen <filename>%1</filename>.

en: Go to parent directory
sv: Gå till överliggande katalog

en: Select directory
sv: Välj katalog

en: Name:
sv: Namn:

en: Enter a filename.
sv: Skriv in ett filnamn.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> does not exist.
sv: Filen <filename>%1</filename> finns inte.

[ctx: @info]
en: Enter a filename.
sv: Skriv in ett filnamn.

[ctx: @info]
en: The file <filename>%1</filename> is not readable.
sv: Filen <filename>%1</filename> är inte läsbar.

en: Do you want to replace it?
sv: Vill du ersätta det?

en: Replace object
sv: Ersätt objekt

[ctx: @action:button]
en: &Choose Other Name...
sv: &Välj annat namn...

en: Caption:
sv: Rubrik:

en: Please enter the name.
sv: Skriv in namnet.

en: Please enter the caption.
sv: Skriv in rubriken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, prompt)
en: Supply a password below.
sv: Ange ett lösenord nedan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
sv: Användarnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, anonymousLabel)
en: Anonymous:
sv: Anonym:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
sv: Databasnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
sv: Lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, keepCheckBoxLabel)
en: Remember password:
sv: Kom ihåg lösenord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_file)
en: Projects stored in a file
sv: Projekten är lagrade i en fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, option_server)
en: Projects stored on a database server
sv: Projekt lagrade på en databasserver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <b>There are Kexi projects you have recently opened.</b> Select one you wish to open:
sv: <b>Det finns Kexi-projekt som du nyligen öppnat.</b> Välj ett som du vill öppna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
sv: Projektnamn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
sv: Anslutning

en: File (%1)
sv: Fil (%1)

en: Select a project on <resource>%1</resource> database server to open:
sv: Välj ett projekt på databasservern <b>%1</b> att öppna:

[ctx: @title:window Enter Query Parameter Value]
en: Enter Parameter Value
sv: Ange parametervärde

[ctx: Boolean False - No]
en: No
sv: Nej

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
sv: Ja

[ctx: @info]
en: <title>No database server drivers found</title><para>Connection to a database server requires an appropriate driver which you do not have installed.</para><subtitle>Details</subtitle><para>To obtain database drivers please use your Package Manager to search and install packages with so-called <emphasis>KDb drivers</emphasis> named <filename>kdb-****-driver</filename>. Please note that your package names could vary slightly depending on the operating system you use.</para>
sv: <title>Inga drivrutiner för databasserver funna</title><para>Anslutning till en databasserver kräver en lämplig drivrutin som inte är installerad.</para><subtitle>Detaljinformation</subtitle><para>För att hämta databasdrivrutiner använd pakethanteraren för att söka efter och installera paket med så kallade <emphasis>Kdb-drivrutiner</emphasis> vid namn <filename>kdb-****-driver</filename>. Observera att paketnamnen kan variera något beroende på operativsystem som används.</para>

en: This file already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Denna fil finns redan. Vill du skriva över den?

en: Overwrite
sv: Skriv över

[ctx: @title:window]
en: Project Navigator
sv: Projektnavigering

en: Open object
sv: Öppna objekt

en: Opens object selected in the list.
sv: Öppnar objektet som valdes i listan.

en: Delete object
sv: Ta bort objekt

en: Deletes the object selected in the list.
sv: Tar bort objektet som valdes i listan.

en: &Rename...
sv: &Byt namn...

en: Rename object
sv: Byt namn på objekt

en: Renames the object selected in the list.
sv: Byter namn på objektet som valdes i listan.

en: &Design
sv: &Konstruera

en: Design object
sv: Konstruera objekt

en: Starts designing of the object selected in the list.
sv: Börjar konstruera objektet som valts i listan.

en: Design in &Text View
sv: Konstruera i &textvy

en: Design object in text view
sv: Konstruera objekt i textvy

en: Starts designing of the object in the list in text view.
sv: Börjar konstruera objektet i listan i textvyn.

[ctx: Export->To Clipboard as Data...]
en: To &Clipboard...
sv: Till &klippbordet...

en: Export data to clipboard
sv: Exportera data till klippbordet

en: Exports data from the currently selected table or query to clipboard.
sv: Exporterar data till klippbordet från tabellen eller fråga som för närvarande är markerad.

[ctx: Export->To File As Data &Table...]
en: To &File As Data Table...
sv: Till &fil som datatabell...

en: Export data to a file
sv: Exportera data till en fil

en: Exports data from the currently selected table or query to a file.
sv: Exporterar data till en fil från tabellen eller fråga som för närvarande är markerad.

en: &Create Object: %1...
sv: S&kapa objekt: %1...

en: &Create Object...
sv: S&kapa objekt...

[ctx: @info Rename object %1:]
en: Rename <resource>%1</resource>:
sv: Byt namn på <resource>%1</resource>:

[ctx: @action:button Rename object]
en: Rename
sv: Byt namn

[ctx: @title:window Rename Object %1.]
en: Rename <resource>%1</resource>
sv: Byt namn på <resource>%1</resource>

[ctx: @info Message for empty state in project navigator]
en: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Your project is empty...<nl/>Why not <b>create</b> something?
sv: <nl/><nl/><img src="%1" width="48"/><nl/>Projektet är tomt...<nl/>Varför inte <b>skapa</b> någonting?

[ctx: @title:window]
en: Properties
sv: Egenskaper

en: &Hide Selected Table/Query
sv: &Dölj markerad tabell/förfrågning

en: &Delete Selected Relationship
sv: &Ta bort markerat förhållande

en: &Open Selected Table/Query
sv: Ö&ppna markerad tabell/förfrågan

en: Table:
sv: Tabell:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
sv: &Infoga

en: &Hide Table
sv: &Dölj tabell

en: &Append Field
sv: &Lägg till fält

en: &Append Fields
sv: &Lägg till fält

en: &Open Table
sv: Ö&ppna tabell

en: &Design Table
sv: &Konstruera tabell

en: Relationship
sv: Förhållande

en: Click to show available actions for this cell
sv: Klicka för att visa tillgängliga åtgärder för cellen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Contains a pointer to the currently selected record.
sv: Innehåller en pekare till aktuell markerad post.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Record navigator.
sv: Postnavigering.

[ctx: @info:whatsthis]
en: Column <resource>%1</resource>.
sv: Kolumn <resource>%1</resource>.

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
sv: Ångra

en: Undo %1
sv: Ångra %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
sv: Gör om

en: Redo %1
sv: Gör om %1

en: <empty>
sv: <tom>

en: Redo
sv: Gör om

en: Undo
sv: Ångra

en: Insert From &File...
sv: Infoga från &fil...

en: &Clear
sv: &Rensa

[ctx: @title]
en: Insert Image From File
sv: Infoga bild från fil

[ctx: @title]
en: Save Image to File
sv: Spara bild i fil

en: <para>File <filename>%1</filename> already exists.</para><para>Do you want to replace it with a new one?</para>
sv: <para>Filen <filename>%1</filename> finns redan.</para><para>Vill du ersätta det med en ny?</para>

en: &Don't Replace
sv: Ersätt &inte

[ctx: @action:button]
en: &Replace
sv: E&rsätt

en: Record:
sv: Post:

en: Current record number
sv: Nummer på aktuell post

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
sv: av

en: Number of records
sv: Antal poster

en: Editing indicator
sv: Redigeringsindikering

en: First record
sv: Första posten

en: Go to first record
sv: Gå till första posten

en: Go to previous record
sv: Gå till föregående post

en: Previous record
sv: Föregående post

en: Go to next record
sv: Gå till nästa post

en: Next record
sv: Nästa post

en: Go to last record
sv: Gå till sista posten

en: Last record
sv: Sista posten

en: Go to new record
sv: Gå till ny post

en: New record
sv: Ny post

en: Moves cursor to first record.
sv: Flyttar markören till första posten.

en: Moves cursor to previous record.
sv: Flyttar markören till föregående post.

en: Moves cursor to next record.
sv: Flyttar markören till nästa post.

en: Moves cursor to last record.
sv: Flyttar markören till sista posten.

en: Moves cursor to new record and allows inserting.
sv: Flyttar markören till en ny post och tillåter infogning.
