kexi - en to ug translation catalogue (294 entries)

en: &No View
ug: كۆرۈنۈش يوق

en: &Data View
ug: سانلىق-مەلۇمات كۆرۈنۈشى(&D)

en: D&esign View
ug: لايىھە كۆرۈنۈشى(&D)

en: &Text View
ug: تېكىست كۆرۈنۈشى(&T)

en: &Unknown
ug: نامەلۇم(&U)

en: Former developer
ug: سابىق ئىجادىيەتچى

en: Unknown error
ug: نامەلۇم خاتالىق

en: Details:
ug: تەپسىلاتى:

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: object
ug: نەڭ

[ctx: @title:window]
en: Could Not Open File
ug: ھۆججەتنى ئاچقىلى بولمىدى

en: &Ascending
ug: ئۆسكۈچى(&A)

en: &Descending
ug: كېمەيگۈچى(&D)

en: Save
ug: ساقلا

en: Data
ug: سانلىق-مەلۇمات

en: Design
ug: لايىھە

en: Save Changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Paste
ug: چاپلا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
ug: كەس

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Page
ug: تور بەت قوش

en: Page %1
ug: %1 -بەت

en: Sender
ug: يوللىغۇچى

en: Signal
ug: سىگنال

en: Receiver
ug: قوبۇللىغۇچى

en: Slot
ug: ئوقۇر

en: New &Subitem
ug: يېڭى تارماق تۈر(&S)

en: Contents
ug: مەزمۇنلار

en: Caption
ug: ماۋزۇ

en: Width
ug: كەڭلىك

en: Clickable
ug: چېكىلىشچان

en: Resizable
ug: چوڭلۇقىنى ئۆزگەرتكىلى بولىدۇ

en: Full Width
ug: كەڭلىكنى ئەڭ چوڭ قىل

en: New Column
ug: يېڭى ئىستون

en: New Item
ug: يېڭى تۈر

en: Form
ug: كۆزنەك

en: Horizontal Alignment
ug: توغرىسىغا توغرىلاش

en: Vertical Alignment
ug: بويىغا توغرىلاش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Name
ug: ئاتى

en: Window title
ug: كۆزنەك ماۋزۇسى

en: Text
ug: تېكىست

en: Geometry
ug: گېئومېتىرىيە

en: Minimum Size
ug: ئەڭ كىچىك چوڭلۇقى

en: Maximum Size
ug: ئەڭ چوڭ چوڭلۇقى

en: Font
ug: خەت نۇسخا

en: Cursor
ug: نۇربەلگە

en: Foreground Color
ug: ئالدى رەڭ

en: Background Color
ug: تەگلىك رەڭگى

en: Margin
ug: گىرۋەك بوشلۇقى

en: Read Only
ug: ئوقۇشقىلا بولىدىغان

[ctx: Widget's Tooltip]
en: Tooltip
ug: كۆرسەتمە

[ctx: Widget's Whats This]
en: What's This
ug: بۇ نېمە

en: Icon Size
ug: سىنبەلگە چوڭلۇقى

en: Frame
ug: كاندۇك

en: Vertical Scrollbar
ug: بوي سۈرگۈچ

en: Horizontal Scrollbar
ug: توغرا سۈرگۈچ

[ctx: Auto (HINT: for AutoText)]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: Auto (HINT: for Align)]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: Left (HINT: for Align)]
en: Left
ug: سول

[ctx: Right (HINT: for Align)]
en: Right
ug: ئوڭ

[ctx: Center (HINT: for Align)]
en: Center
ug: مەركەز

[ctx: Justify (HINT: for Align)]
en: Justify
ug: ئوڭ-سول تەرىپى تەكشى

[ctx: Top (HINT: for Align)]
en: Top
ug: ئۈستى

[ctx: Bottom (HINT: for Align)]
en: Bottom
ug: ئاستى

[ctx: Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Box
ug: كۆزنەكچە

[ctx: Panel (HINT: for Frame Shape)]
en: Panel
ug: تاختا

[ctx: Vertical Line (HINT: for Frame Shape)]
en: Vertical Line
ug: تىك سىزىق

[ctx: Popup (HINT: for Frame Shape)]
en: Popup
ug: سەكرىمە

[ctx: Menu Bar (HINT: for Frame Shape)]
en: Menu Bar
ug: تىزىملىك بالداق

[ctx: Toolbar (HINT: for Frame Shape)]
en: Toolbar
ug: قورال بالداق

[ctx: Text Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Text Box
ug: تېكىست رامكىسى

[ctx: Tab Widget (HINT: for Frame Shape)]
en: Tab Widget
ug: بەتكۈچ ۋىجېت

[ctx: Group Box (HINT: for Frame Shape)]
en: Group Box
ug: گۇرۇپپا رامكىسى

[ctx: Plain (HINT: for Frame Shadow)]
en: Plain
ug: تەكشىلىك

[ctx: Raised (HINT: for Frame Shadow)]
en: Raised
ug: كۆتۈرۈلگەن

[ctx: Sunken (HINT: for Frame Shadow)]
en: Sunken
ug: ئويمان

[ctx: for Frame Shadow]
en: Internal
ug: ئىچكى

[ctx: Click (HINT: for Focus)]
en: Click
ug: چەك

en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

en: Always Off
ug: ھەمىشە تاقاق

en: Always On
ug: ھەمىشە ئۈستىدە

en: Horizontal
ug: توغرا

en: Vertical
ug: تىك

en: Left to Right
ug: سولدىن ئوڭغا

en: Right to Left
ug: ئوڭدىن سولغا

en: No action
ug: مەشغۇلات يوق

[ctx: Current form's actions]
en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

en: Execute
ug: ئىجرا قىل

en: Close View
ug: كۆرۈنۈشنى ياپ

en: Action to execute:
ug: ئىجرا قىلىدىغان مەشغۇلات

[ctx: Assign action]
en: &Assign
ug: تەقسىملە(&A)

en: Assign action
ug: بەلگىلەنگەن مەشغۇلات

en: Bold
ug: توم

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: Superscript
ug: يۇقىرى ئىندېكس

en: Subscript
ug: تۆۋەنكى ئىندېكس

en: Centered
ug: ئوتتۇرىدا

en: Justified
ug: ئوڭ سولغا توغرىلا

en: Move Up
ug: ئۈستىگە

en: Move Down
ug: پەسكە

en: Cancel
ug: ئەمەلدىن قالدۇر

[ctx: Widget's type]
en: Type
ug: تىپى

en: Widget name
ug: ۋىجېت ئاتى

[ctx: Button text: Next page in assistant (wizard)]
en: Next
ug: كېيىنكى

en: Open
ug: ئاچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: &Search:
ug: ئىزدە(&S):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Fi&nd:
ug: ئىزدە(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: &Match:
ug: مۇۋاپىق(&M):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_btnReplace)
en: &Replace
ug: ئالماشتۇر(&R)

en: &Close Tab
ug: بەتكۈچنى ياپ(&C)

en: Close the current tab
ug: ھازىرقى بەتكۈچنى تاقايدۇ

en: Closes the current tab.
ug: ھازىرقى بەتكۈچنى تاقايدۇ.

en: Create a new project
ug: قۇرۇلۇش قۇرىدۇ

en: Welcome
ug: مەرھابا

en: Save &As...
ug: باشقا ئاتتا ساقلا(&A)…

[ctx: Close Project]
en: &Close
ug: ياپ(&C)

en: Close the current project
ug: نۆۋەتتىكى قۇرۇلۇشنى تاقايدۇ

[ctx: Paste Special->As Data &Table...]
en: Paste Special...
ug: ئۆزگىچە چاپلا…

en: Find text
ug: تېكىست ئىزدە

en: &Delete
ug: ئۆچۈر(&D)

en: Delete Record
ug: خاتىرە ئۆچۈر

en: Edit Item
ug: تۈر تەھرىرلەش

en: &Execute
ug: ئىجرا قىل(&E)

en: &Font...
ug: خەت نۇسخا(&F)…

en: &Next Window
ug: كېيىنكى كۆزنەك(&N)

en: Next window
ug: كېيىنكى كۆزنەك

en: &Previous Window
ug: ئالدىنقى كۆزنەك(&P)

en: Previous window
ug: ئالدىنقى كۆزنەك

en: This shows useful tips on the use of this application.
ug: پروگراممىنىڭ ئىشلىتىلىشى ھەققىدە پايدىلىق ھۈنەرلەرنى كۆرسىتىدۇ.

en: Property Editor
ug: خاسلىق تەھرىرلىگۈچ

en: Properties
ug: خاسلىق

en: From File...
ug: ھۆججەتتىن…

en: Save changes
ug: ئۆزگەرتكەننى ساقلا

en: Do you want to save changes?
ug: ئۆزگەرتىشنى ساقلامسىز؟

en: Help
ug: ياردەم

en: Create
ug: ياسا

en: External Data
ug: سىرتقى سانلىق-مەلۇمات

en: Tools
ug: قوراللار

en: Form Design
ug: كۆزنەك لايىھە

en: Search
ug: ئىزدە

en: Try Again
ug: قايتا سىناش

en: Contacts
ug: ئالاقەداشلار

en: Templates
ug: قېلىپلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_advanced)
en: &Advanced
ug: ئالىي(&A)

[ctx: New Project Stored in File]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_file)
en: File
ug: ھۆججەت

[ctx: New Project Stored on Database Server]
note: i18n: ectx: property (text), widget (KexiCommandLinkButton, btn_server)
en: Server
ug: مۇلازىمېتىر

en: Column %1
ug: ئىستون %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Type
ug: تىپى

en: Primary Key
ug: ئاساسىي ھالقىلىق سۆز

en: Text encoding:
ug: تېكىست كودلىنىشى

en: Advanced Options
ug: ئالىي تاللانما

en: Importing
ug: ئەكىرىۋاتىدۇ

en: Success
ug: مۇۋەپپەقىيەتلىك بولدى

en: Failure
ug: مەغلۇپ بولدى

en: Importing in progress...
ug: ئىمپورت قىلىش داۋاملىشىۋاتىدۇ…

en: Data Source
ug: سانلىق-مەلۇمات مەنبەسى

en: Pointer
ug: قەلەم

en: Snap to Grid
ug: سېتكىغا توغرىلا

en: Style
ug: ئۇسلۇب

en: Current
ug: نۆۋەتتىكى

en: Original
ug: ئەسلى

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: form
ug: كۆزنەك

en: To Left
ug: سولغا

en: To Right
ug: ئوڭغا

en: To Top
ug: ئۈستىگە

en: To Bottom
ug: ئاستىغا

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: Line
ug: قۇر

en: Indent
ug: تارتىلىش

en: Inverted
ug: تەتۈر

en: Minimum
ug: ئەڭ كىچىك

en: Maximum
ug: ئەڭ چوڭ

en: Format
ug: پىچىمى

en: Orientation
ug: يۆنىلىش

en: Text Direction
ug: تېكىست يۆنىلىشى

en: Value
ug: قىممەت

en: Date
ug: چېسلا

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, descGroupBox)
en: Description
ug: چۈشەندۈرۈش

[ctx: AutoField editor's type]
en: Image
ug: سۈرەت

en: Size
ug: چوڭلۇقى

en: Image
ug: سۈرەت

[ctx: Editable combobox]
en: Editable
ug: تەھرىرچان

en: Text Format
ug: تېكىست فورماتى

[ctx: For Text Format]
en: Plain
ug: تەكشىلىك

[ctx: For Text Format]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

[ctx: For Text Format]
en: Log
ug: خاتىرە

en: Horizontal Scroll Bar
ug: توغرا سۈرگۈچ

en: Vertical Scroll Bar
ug: بوي سۈرگۈچ

en: Tab Widget
ug: بەتكۈچ ۋىجېت

en: Group Box
ug: گۇرۇپپا رامكىسى

en: Tab Position
ug: بەتكۈچ ئورنى

en: Document Mode
ug: پۈتۈك ھالىتى

en: &Image
ug: سۈرەت(&I)

[ctx: default indent value]
en: default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: Add page to tab widget]
en: Add Page
ug: تور بەت قوش

[ctx: Add page to a stacked widget]
en: Add Page...
ug: بەت قوش…

[ctx: Edit rich text for a widget]
en: Edit Rich Text
ug: مول تېكىست تەھرىرلەش

en: Copy
ug: كۆچۈر

en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

en: Delimiter:
ug: ئايرىغۇچ:

en: Defaults
ug: كۆڭۈلدىكى قىممەتلەر

en: Copying
ug: كۆچۈرۈۋاتىدۇ

en: Exporting
ug: ئېكسپورت قىلىش

en: no
ug: ياق

en: false
ug: يالغان

en: Import Options
ug: ئەكىرىش  تاللانما

[ctx: @label]
en: Name:
ug: ئاتى:

[ctx: @label]
en: Caption:
ug: ماۋزۇ:

en: From Clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىدىن

en: Column
ug: ئىستون

en: None
ug: يوق

[ctx: Text type for column]
en: Text
ug: تېكىست

[ctx: Numeric type for column]
en: Number
ug: نومۇرى

[ctx: Currency type for column]
en: Currency
ug: پۇل

[ctx: Date format: Auto]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

en: day
ug: كۈن

en: month
ug: ئاي

en: year
ug: يىل

en: Date format:
ug: چېسلا فورماتى:

en: Tabulator
ug: جەدۋەل بەلگىسى

en: Other
ug: باشقا

en: Table
ug: جەدۋەل

en: Visible
ug: كۆرۈنۈشچان

en: Sorting
ug: تەرتىپلەش

en: Ascending
ug: ئۆسكۈچى

en: Descending
ug: كېمەيگۈچى

en: Criteria
ug: شەرت

en: Alias
ug: تەخەللۇس

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: query
ug: سۈرۈشتۈر

en: Raise
ug: ئۆرلەت

en: Lower
ug: تۆۋەنرەك

en: Go to first page
ug: بىرىنچى بەتكە يۆتكەل

en: Go to previous page
ug: ئالدىنقى بەتكە يۆتكەل

en: Go to next page
ug: كېيىنكى بەتكە يۆتكەل

en: Go to last page
ug: ئاخىرقى بەتكە يۆتكەل

en: Number of pages
ug: بەت سانى

en: Print
ug: بېسىپ چىقار

en: Edit
ug: تەھرىرلەش

en: Configure Editor...
ug: تەھرىرلىگۈچنى سەپلەش…

en: &Import...
ug: ئىمپورت قىل(&I)…

en: &Export...
ug: ئېكسپورت قىل(&E)…

[ctx: @title:window]
en: Import Script
ug: قوليازما ئىمپورت قىلىش

en: Script Type
ug: Script تۈرى

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: script
ug: قوليازما

en: Data Type
ug: سانلىق-مەلۇمات تىپى

en: Comments
ug: ئىزاھات

en: Subtype
ug: تارماق تىپ

[ctx: Image object type]
en: Image
ug: سۈرەت

en: Max Length
ug: ئەڭ ئۇزۇن ئۇزۇنلۇقى

en: Precision
ug: ئېنىقلىقى

[ctx: Auto Decimal Places]
en: Auto
ug: ئاپتوماتىك

en: Default Width
ug: كۆڭۈلدىكى كەڭلىك

en: Default Value
ug: كۆڭۈلدىكى قىممەت

en: Unique
ug: بىردىنبىر

en: Required
ug: تەلەپ

en: Indexed
ug: ئىندېكسلانغان

[ctx: Translate this word using only lowercase alphanumeric characters (a..z, 0..9). Use '_' character instead of spaces. First character should be a..z character. If you cannot use latin characters in your language, use english word.]
en: table
ug: جەدۋەل

en: Field Name
ug: سۆز بۆلەك ئىسمى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Server Information
ug: مۇلازىمېتىر ئۇچۇرى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_add)
en: &Add...
ug: قوش(&A)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_edit)
en: &Edit...
ug: تەھرىر(&E)…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_remove)
en: &Delete...
ug: ئۆچۈر(&D)…

en: File
ug: ھۆججەت

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, dbGroupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Database
ug: ساندان

en: Parameters
ug: پارامېتىرلار

en: Details
ug: تەپسىلاتلار

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, authenticationGBox)
en: Authentication
ug: كىملىك دەلىللەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userLbl)
en: &Username:
ug: ئىشلەتكۈچى نامى(&U):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLbl)
en: &Password:
ug: ئىم(&P):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: &Name:
ug: ئاتى(&N):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, hostLbl)
en: &Hostname:
ug: كومپيۇتېر ئاتى(&H):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, portLbl)
en: Port:
ug: ئېغىز:

[ctx: port: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkPortDefault)
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

[ctx: socket: default]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chkSocketDefault)
en: Default
ug: كۆڭۈلدىكى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: &Description:
ug: چۈشەندۈرۈش(&D):

en: &Open
ug: ئاچ(&O)

en: Name:
ug: ئاتى:

en: Enter a filename.
ug: ھۆججەت ئاتىنى كىرگۈزۈڭ.

en: Caption:
ug: ماۋزۇ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userNameLabel)
en: Username:
ug: ئىشلەتكۈچى ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, nameLabel)
en: Database name:
ug: ساندان ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, passwordLabel)
en: Password:
ug: ئىم:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Project Name
ug: قۇرۇلۇش ئاتى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, list)
en: Connection
ug: باغلىنىش

[ctx: Boolean False - No]
en: No
ug: ياق

[ctx: Boolean True - Yes]
en: Yes
ug: ھەئە

en: Overwrite
ug: قاپلا

en: Delete object
ug: ئوبيېكت ئۆچۈر

en: &Rename...
ug: ئات ئۆزگەرت(&R)…

en: &Design
ug: لايىھە(&D)

en: Table:
ug: جەدۋەل:

[ctx: Insert table/query into relations view]
en: &Insert
ug: قىستۇر(&I)

en: Relationship
ug: مۇناسىۋىتى

en: &Clear
ug: تازىلا(&C)

[ctx: "of" in record number information: N of M]
en: of
ug: نىڭ
