keysmith - en to ka translation catalogue (84 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
ka: არასავალდებულო ანგარიშის დამატება. ფორმატით otpauth:// (მაგალითად, QR კოდიდან)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
ka: არასწორი ანგარიში

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
ka: ანგარიში, რომლის დამატებასაც აპირებთ, არასწორია. შეგიძლიათ გახვიდეთ აპიდან ან გააგრძელოთ ანგარიშის დამატების გარეშე.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
ka: ანგარიში, რომლის დამატებასაც აპირებთ, არასწორია. გააგრძელეთ ანგარიშის დამატების გარეშე.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
ka: ანგარიშის დეტალები: %1

en: Name:
ka: სახელი:

en: Issuer:
ka: გამომცემელი:

en: Mode:
ka: რეჟიმი:

en: Epoch:
ka: ეპოქა:

en: Time Step:
ka: დროის ბიჯი:

en: Offset:
ka: წანაცვლება:

en: Token Length:
ka: კოდის სიგრძე:

en: Hash:
ka: ჰეში:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
ka: ანგარიშის წაშლა: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
ka: <p><ul><li>ანგარიშის სახელი: %1</li><li>ანგარიშის გამომცემი: %2</li></ul></p><p>ამ ანგარიშის წაშლა Keysmith-დან 2FA-ს არ გათიშავს. გაგრძელებამდე დარწმუნდით, რომ თქვენს ანგარიშთან წვდომა Keysmityh-ის გამოყენების გარეშე ჯერ კიდევ გაქვთ:</p><ul><li>დარწმუნდით, რომ ანგარიშისთვის სხვა 2FA აპი მოირგეთ, ან:</li><li>დარწმუნდით, რომ თქვენი ანგარიშის აღდგენის კოდები გაქვთ, ან:</li><li>გამორთეთ 2FA თქვენს ანგარიშისთვის</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
ka: ანგარიშის წაშლა

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
ka: კოდი დაკოპირდა ბაფერში!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
ka: ანგარიშის სახელი:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
ka: ანგარიშის შემქმნელი:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
ka: ანგარიშები

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
ka: ანგარიშების განახლების შეცდომა

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
ka: ზოგიერთი ანგარიშის ჩატვირთვის შეცდომა.

en: No accounts added
ka: ანგარიშები დამატებული არაა

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
ka: ანგარიშის დამატება

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
ka: დამატება

[ctx: @action:button import accounts, shown in toolbar]
en: Import
ka: შემოტანა

[ctx: @action:button import an account by scanning a QR code, shown in toolbar]
en: Scan QR Code
ka: QR კოდის სკანირება

[ctx: @title:window]
en: Add new account
ka: ახალი ანგარიშის დამატება

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
ka: გაუქმება

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
ka: გასვლა

[ctx: @action:button]
en: Add
ka: დამატება

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
ka: ანგარიშის ტიპი:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
ka: დროით-გენერირებული OTP

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
ka: ჰეშით-გენერირებული OTP

en: Token secret
ka: კოდის პაროლი

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
ka: სადუმლო გასაღებ:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
ka: დეტალები

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
ka: HOTP-ის დეტალები:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
ka: TOTP-ის დეტალები:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
ka: გაგრძელება

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
ka: გასვლა

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
ka: დეტალების ჩვენება

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
ka: ანგარიშის წაშლა

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
ka: მთვლელი:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
ka: კოდის სიგრძე:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
ka: საკონტროლო ჯამის ციფრის დამატება

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
ka: წაკვეთის წანაცვლების ხელით მითითება

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
ka: წაკვეთის წანაცვლება:

[ctx: @title:window]
en: Import Accounts
ka: ანგარიშების შემოტანა

en: Import format
ka: შემოტანის ფორმატი

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n strings
en: andOTP Encrypted JSON
ka: და OTP დაშიფრული JSON

[ctx: @item:inlistbox]
en: andOTP Plain JSON
ka: და OTP უბრალო JSON

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18nc("@item:inlistbox", "Aegis Encrypted JSON"), value: Models.ValidatedImportInput.AegisEncryptedJSON});
en: Aegis Plain JSON
ka: Aegis უბრალო JSON

[ctx: @item:inlistbox]
en: FreeOTP URIs
ka: FreeOTP URI-ები

[ctx: @label:chooser]
en: Backup file:
ka: მარქაფის ფაილი:

[ctx: @info:placeholder]
en: No file selected
ka: ფაილი არჩეული არაა

[ctx: @title:window]
en: Select file
ka: აირჩიეთ ფაილი

[ctx: @info:placeholder]
en: Decryption password
ka: გაშიფვრის პაროლი

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
ka: პაროლი:

[ctx: @action:button]
en: Import
ka: შემოტანა

en: About Keysmith
ka: Keysmith-ის შესახებ

[ctx: @title]
en: Scan a QR code
ka: QR კოდის სკანირება

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select Camera
ka: აირჩიეთ კამერა

[ctx: @title:dialog]
en: Select Camera
ka: აირჩიეთ კამერა

[ctx: @action:button]
en: Close
ka: დახურვა

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
ka: დასამატებლად ანგარიშს სახელი გადაარქვით

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
ka: სხვა ანგარიში იგივე სახელით უკვე არსებობს. ანგარიშის შესაქმნელად ჩაასწორეთ სახელი ან გამომცემელი.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
ka: გაუქმება

en: Add
ka: დამატება

[ctx: @title:window]
en: Password
ka: პაროლი

en: Failed to set up your password
ka: პაროლის დაყენების შეცდომა

en: Choose a password to protect your accounts
ka: ანგარიშების დასაცავად შეიყვანეთ პაროლი

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
ka: ახალი პაროლი:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
ka: პაროლის გადამოწმება:

[ctx: @action:button]
en: Apply
ka: გადატარება

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
ka: (განახლება)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
ka: ტაიმერი:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
ka: დაწყების დრო:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
ka: ჰეშის ალგორითმი:

en: Failed to unlock your accounts
ka: თქვენი ანგარიშების განბლოკვის შეცდომა

en: Please provide the password to unlock your accounts
ka: ანგარიშების განსაბლოკად საჭიროა პაროლის მითითება

[ctx: @action:button]
en: Unlock
ka: განბლოკვა

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
ka: 2-ფაქტორიანი ავთენტიკაციის(2FA) ტოკენების გენერაცია

en: © 2019 KDE Community
ka: © 2019 KDE-ის საზოგადოება
