keysmith - en to ro translation catalogue (83 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
ro: Cont opțional de adăugat, formatat ca otpauth:// URI (de ex. dintr-un cod QR)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
ro: Cont nevalid

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
ro: Contul pe care încercați să-l adăugați nu e valid. Puteți fie să închideți aplicația, fie să continuați fără adăugarea contului.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
ro: Contul pe care încercați să-l adăugați nu e valid. Continuați fără adăugarea contului.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
ro: Detalii cont: %1

en: Name:
ro: Denumire:

en: Issuer:
ro: Emitent:

en: Mode:
ro: Regim:

en: Epoch:
ro: Epocă:

en: Time Step:
ro: Pas de timp:

en: Offset:
ro: Decalaj:

en: Token Length:
ro: Lungime jeton:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
ro: Se elimină contul: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
ro: <p><ul><li>Denumire cont: %1</li><li>Emitent cont: %2</li></ul></p><p>Eliminarea acestui cont din Keysmith nu va dezactiva autentificarea cu doi factori (2FA). Asigurați-vă că vă puteți accesa contul fără a folosi Keysmith înainte de a continua:</p><ul><li>Asigurați-vă că aveți altă aplicație 2FA configurată pentru cont, sau:</li><li>Asigurați-vă că aveți coduri de recuperare pentru cont, sau:</li><li>Dezactivați autentificarea cu doi factori din contul dumneavoastră</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
ro: Șterge contul

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
ro: Jeton copiat în clipboard!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
ro: Denumirea contului:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
ro: Emitentul contului:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
ro: Conturi

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
ro: Actualizarea conturilor a eșuat

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
ro: Încărcarea unor conturi a eșuat

en: No accounts added
ro: Niciun cont adăugat

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
ro: Adaugă cont

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
ro: Adaugă

[ctx: @action:button import accounts, shown in toolbar]
en: Import
ro: Importă

[ctx: @action:button import an account by scanning a QR code, shown in toolbar]
en: Scan QR Code
ro: Scanează cod QR

[ctx: @title:window]
en: Add new account
ro: Adaugă cont nou

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
ro: Renunță

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
ro: Termină

[ctx: @action:button]
en: Add
ro: Adaugă

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
ro: Tipul contului:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
ro: OTP bazat pe oră

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
ro: OTP bazat pe hash

en: Token secret
ro: Secret jeton

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
ro: Cheie secretă:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
ro: Detalii

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
ro: Detalii HOTP:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
ro: Detalii TOTP:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
ro: Continuă

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
ro: Termină

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
ro: Arată detalii

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
ro: Șterge contul

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
ro: Contor:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
ro: Lungime jeton:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
ro: Adaugă cifră de verificare

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
ro: Folosește decalaj personalizat pentru trunchiere

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
ro: Decalaj trunchiere:

[ctx: @title:window]
en: Import Accounts
ro: Importă conturi

en: Import format
ro: Formatul importului

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n strings
en: andOTP Encrypted JSON
ro: JSON criptat andOTP

[ctx: @item:inlistbox]
en: andOTP Plain JSON
ro: JSON simplu andOTP

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18nc("@item:inlistbox", "Aegis Encrypted JSON"), value: Models.ValidatedImportInput.AegisEncryptedJSON});
en: Aegis Plain JSON
ro: JSON simplu Aegis

[ctx: @item:inlistbox]
en: FreeOTP URIs
ro: URI-uri FreeOTP

[ctx: @label:chooser]
en: Backup file:
ro: Fișier de rezervă:

[ctx: @info:placeholder]
en: No file selected
ro: Niciun fișier ales

[ctx: @title:window]
en: Select file
ro: Alege fișier

[ctx: @info:placeholder]
en: Decryption password
ro: Parolă pentru decriptare

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
ro: Parolă:

[ctx: @action:button]
en: Import
ro: Importă

en: About Keysmith
ro: Despre Keysmith

[ctx: @title]
en: Scan a QR code
ro: Scanați un cod QR

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select Camera
ro: Alegeți camera

[ctx: @title:dialog]
en: Select Camera
ro: Alegeți camera

[ctx: @action:button]
en: Close
ro: Închide

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
ro: Redenumește contul de adăugat

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
ro: Alt cont cu aceeași denumire există deja. Corectați denumirea sau emitentul noului cont.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
ro: Renunță

en: Add
ro: Adaugă

[ctx: @title:window]
en: Password
ro: Parolă

en: Failed to set up your password
ro: Parola nu a putut fi configurată

en: Choose a password to protect your accounts
ro: Alegeți o parolă pentru a vă proteja conturile

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
ro: Parola nouă:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
ro: Verificați parola:

[ctx: @action:button]
en: Apply
ro: Aplică

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
ro: (reîmprospătează)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
ro: Temporizator:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
ro: Începe la:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
ro: Algoritm hash:

en: Failed to unlock your accounts
ro: Deblocarea conturilor a eșuat

en: Please provide the password to unlock your accounts
ro: Furnizați parola pentru deblocarea conturilor

[ctx: @action:button]
en: Unlock
ro: Deblochează

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
ro: generează jetoane pentru autentificarea în doi factori (2FA)

en: © 2019 KDE Community
ro: © 2019 Comunitatea KDE
