keysmith - en to sv translation catalogue (84 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
sv: Valfritt konto att lägga till, formaterat som webbadressen otpauth:// (t.ex. från en QR-kod)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
sv: Ogiltigt konto

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
sv: Kontot du försöker lägga till är ogiltigt. Du kan antingen avsluta programmet eller fortsätta utan att lägga till ett konto.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
sv: Kontot du försöker lägga till är ogiltigt. Fortsätter utan att lägga till kontot.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
sv: Detaljinformation om konto: %1

en: Name:
sv: Namn:

en: Issuer:
sv: Utfärdare:

en: Mode:
sv: Läge:

en: Epoch:
sv: Epok:

en: Time Step:
sv: Tidsteg:

en: Offset:
sv: Position:

en: Token Length:
sv: Symbollängd:

en: Hash:
sv: Kondensat:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
sv: Tar bort: konto: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
sv: <p><ul><li>Kontonamn: %1</li><li>Kontokälla: %2</li></ul></p><p>Att ta bort kontot från Keysmith inaktiverar inte tvåfaktorsbehörighet (2FA). Säkerställ att du fortfarande kan komma åt kontot utan att använda Keysmith innan du fortsätter.</p><ul><li>Säkerställ att du har ett annat 2FA-program inställt för kontot, eller,</li><li>Säkerställ att du har återhämtningskoder för kontot, eller,</li><li>Inaktivera tvåfaktorsbehörighet för kontot.</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
sv: Ta bort konto

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
sv: Symbol kopierad till klippbordet.

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
sv: Kontonamn:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
sv: Kontoutfärdare:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
sv: Konton

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
sv: Misslyckades uppdatera konton

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
sv: Inläsning misslyckades för vissa konton.

en: No accounts added
sv: Inga konton tillagda

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
sv: Lägg till konto

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @action:button import accounts, shown in toolbar]
en: Import
sv: Importera

[ctx: @action:button import an account by scanning a QR code, shown in toolbar]
en: Scan QR Code
sv: Läs av QR-kod

[ctx: @title:window]
en: Add new account
sv: Lägg till nytt konto

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
sv: Avbryt

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: @action:button]
en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
sv: Kontotyp:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
sv: Tidsbaserad OTP

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
sv: Kondensatbaserad OTP

en: Token secret
sv: Symbolhemlighet

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
sv: Hemlig nyckel:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
sv: Detaljinformation

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
sv: HOTP-information:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
sv: TOTP-information:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
sv: Fortsätt

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
sv: Visa detaljinformation

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
sv: Ta bort konto

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
sv: Räknare:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
sv: Symbollängd

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
sv: Lägg till kontrollsiffra

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
sv: Använd egen avkortningsposition

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
sv: Trunkeringsposition:

[ctx: @title:window]
en: Import Accounts
sv: Importera konton

en: Import format
sv: Importformat

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n strings
en: andOTP Encrypted JSON
sv: andOTP krypterad JSON

[ctx: @item:inlistbox]
en: andOTP Plain JSON
sv: andOTP vanlig JSON

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18nc("@item:inlistbox", "Aegis Encrypted JSON"), value: Models.ValidatedImportInput.AegisEncryptedJSON});
en: Aegis Plain JSON
sv: Aegis vanlig JSON

[ctx: @item:inlistbox]
en: FreeOTP URIs
sv: FreeOTP-webbadresser

[ctx: @label:chooser]
en: Backup file:
sv: Säkerhetskopia:

[ctx: @info:placeholder]
en: No file selected
sv: Ingen fil vald

[ctx: @title:window]
en: Select file
sv: Välj fil

[ctx: @info:placeholder]
en: Decryption password
sv: Avkodningslösenord

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
sv: Lösenord:

[ctx: @action:button]
en: Import
sv: Importera

en: About Keysmith
sv: Om Keysmith

[ctx: @title]
en: Scan a QR code
sv: Läs av en QR-kod

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select Camera
sv: Välj kamera

[ctx: @title:dialog]
en: Select Camera
sv: Välj kamera

[ctx: @action:button]
en: Close
sv: Stäng

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
sv: Byt namn på konto att lägga till

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
sv: Ett annat konto med samma namn finns redan. Rätta namnet eller utgivaren på det nya kontot.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
sv: Avbryt

en: Add
sv: Lägg till

[ctx: @title:window]
en: Password
sv: Lösenord

en: Failed to set up your password
sv: Misslyckades ställa in lösenord

en: Choose a password to protect your accounts
sv: Välj ett lösenord för att skydda dina konton

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
sv: Nytt lösenord:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
sv: Verifiera lösenord:

[ctx: @action:button]
en: Apply
sv: Verkställ

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
sv: (uppdatera)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
sv: Tidtagare:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
sv: Börjar på:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
sv: Kondensatalgoritm:

en: Failed to unlock your accounts
sv: Misslyckades låsa upp konton

en: Please provide the password to unlock your accounts
sv: Ange lösenordet för att låsa upp dina konton

[ctx: @action:button]
en: Unlock
sv: Lås upp

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
sv: generera symboler för tvåfaktorsbehörighet (2FA)

en: © 2019 KDE Community
sv: © 2019 KDE-gemenskapen
