keysmith - en to tr translation catalogue (86 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
tr: otpauth:// URI olarak biçimlendirilmiş (örn. kare kod) eklenecek isteğe bağlı hesap

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
tr: Geçersiz Hesap

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
tr: Eklemeye çalıştığınız hesap geçersiz. Uygulamadan çıkabilir veya hesap eklemeden sürdürebilirsiniz.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
tr: Eklemeye çalıştığınız hesap geçersiz. Hesap eklemeden sürdürün.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
tr: Hesabın ayrıntıları: %1

en: Name:
tr: Ad:

en: Issuer:
tr: Veren:

en: Mode:
tr: Kip:

en: Epoch:
tr: Çığır:

en: Time Step:
tr: Zaman adımı:

en: Offset:
tr: Ofset:

en: Token Length:
tr: Jeton uzunluğu:

en: Hash:
tr: Sağlama:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
tr: Hesap kaldırılıyor: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
tr: <p><ul><li>Hesap adı: %1</li><li>Hesabı veren: %2</li></ul></p><p>Bu hesabı Çilingir’den kaldırmak, iki aşamalı kimlik doğrulamayı (2FA) devre dışı bırakmayacaktır. Sürdürmeden önce, hesabınıza Çilingir olmadan erişebildiğinizden emin olun:</p><ul><li>Hesabınız için başka bir 2FA uygulamanız olduğundan emin olun veya:</li><li>Hesabınız için kurtarma kodlarınız olup olmadığına bakıp emin olun veya:</li><li>Hesabınızda iki aşamalı kimlik doğrulamayı devre dışı bırakın.</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
tr: Hesabı Sil

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
tr: Jeton panoya kopyalandı!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
tr: Hesap adı:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
tr: Hesabı oluşturan:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
tr: Hesaplar

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
tr: Hesaplar güncellenemedi

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
tr: Bazı hesaplar yüklenemedi.

en: No accounts added
tr: Eklenen hesap yok

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
tr: Hesap Ekle

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @action:button import accounts, shown in toolbar]
en: Import
tr: İçe Aktar

[ctx: @action:button import an account by scanning a QR code, shown in toolbar]
en: Scan QR Code
tr: Kare Kod Tara

[ctx: @title:window]
en: Add new account
tr: Yeni Hesap Ekle

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: @action:button]
en: Add
tr: Ekle

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
tr: Hesap türü:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
tr: Zaman tabanlı tek kerelik parola

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
tr: Sağlama tabanlı tek kerelik parola

en: Token secret
tr: Jeton gizi

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
tr: Gizli anahtar:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
tr: Ayrıntılar

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
tr: HOTP ayrıntıları:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
tr: TOTP ayrıntıları:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
tr: Sürdür

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
tr: Ayrıntıları göster

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
tr: Hesabı sil

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
tr: Sayaç:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
tr: Jeton uzunluğu:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
tr: Sağlama toplamı basamağı ekle

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
tr: Özel kırpma ofseti kullan

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
tr: Kısaltma ofseti:

[ctx: @title:window]
en: Import Accounts
tr: Hesaplar İçe Aktar

en: Import format
tr: İçe aktarma biçimi

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n strings
en: andOTP Encrypted JSON
tr: andOTP şifreli JSON

[ctx: @item:inlistbox]
en: andOTP Plain JSON
tr: andOTP düz JSON

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18nc("@item:inlistbox", "Aegis Encrypted JSON"), value: Models.ValidatedImportInput.AegisEncryptedJSON});
en: Aegis Plain JSON
tr: Aegis düz JSON

[ctx: @item:inlistbox]
en: FreeOTP URIs
tr: FreeOTP URI’leri

[ctx: @label:chooser]
en: Backup file:
tr: Yedek dosyası:

[ctx: @info:placeholder]
en: No file selected
tr: Seçili dosya yok

[ctx: @title:window]
en: Select file
tr: Dosya Seç

[ctx: @info:placeholder]
en: Decryption password
tr: Şifre çözme parolası

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
tr: Parola:

[ctx: @action:button]
en: Import
tr: İçe Aktar

en: About Keysmith
tr: Çilingir Hakkında

[ctx: @title]
en: Scan a QR code
tr: Kare Kod Tara

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select Camera
tr: Kamera Seç

[ctx: @title:dialog]
en: Select Camera
tr: Kamera Seç

[ctx: @action:button]
en: Close
tr: Kapat

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
tr: Hesabı Yeniden Adlandır

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
tr: Aynı adla başka bir hesap halihazırda var. Lütfen yeni hesap adını veya oluşturucusunu düzeltin.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
tr: İptal

en: Add
tr: Ekle

[ctx: @title:window]
en: Password
tr: Parola

en: Failed to set up your password
tr: Parolanız ayarlanamadı

en: Choose a password to protect your accounts
tr: Hesaplarınızı korumak için bir parola seçin

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
tr: Yeni parola:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
tr: Parolayı doğrula:

[ctx: @action:button]
en: Apply
tr: Uygula

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
tr: (yenile)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
tr: Sayaç:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
tr: Başlama:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
tr: Sağlama algoritması:

en: Failed to unlock your accounts
tr: Hesaplarınızın kilidi açılamadı

en: Please provide the password to unlock your accounts
tr: Hesaplarınızın kilidini açmak için parolayı girin

[ctx: @action:button]
en: Unlock
tr: Kilidi Aç

[ctx: @title]
en: Keysmith
tr: Çilingir

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
tr: İki aşamalı kimlik doğrulama (2FA) jetonları üretin

en: Keysmith
tr: Çilingir

en: © 2019 KDE Community
tr: © 2019 KDE Topluluğu
