keysmith - en to uk translation catalogue (84 entries)

[ctx: @info (<uri> placeholder)]
en: Optional account to add, formatted as otpauth:// URI (e.g. from a QR code)
uk: Необов'язковий обліковий запис для додавання; формат адреси: otpauth:// (наприклад, з QR-коду)

[ctx: @title:window]
en: Invalid account
uk: Некоректний обліковий запис

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. You can either quit the app, or continue without adding the account.
uk: Обліковий запис, який ви намагаєтеся додати, є некоректним. Вам слід або вийти з програми, або продовжити без додавання облікового запису.

[ctx: @info:label]
en: The account you are trying to add is invalid. Continue without adding the account.
uk: Обліковий запис, який ви намагаєтеся додати, є некоректним. Продовжуємо без додавання облікового запису.

[ctx: Details dialog title: %1 is the name of the account]
en: Details of account: %1
uk: Подробиці щодо облікового запису: %1

en: Name:
uk: Назва:

en: Issuer:
uk: Джерело:

en: Mode:
uk: Режим:

en: Epoch:
uk: Епоха:

en: Time Step:
uk: Крок часу:

en: Offset:
uk: Зсув:

en: Token Length:
uk: Довжина жетона:

en: Hash:
uk: Хеш:

[ctx: Confirm dialog title: %1 is the name of the account to remove]
en: Removing account: %1
uk: Вилучення облікового запису: %1

en: <p><ul><li>Account name: %1</li><li>Account issuer: %2</li></ul></p><p>Removing this account from Keysmith will not disable two-factor authentication (2FA). Make sure you can still access your account without using Keysmith before proceeding:</p><ul><li>Make sure you have another 2FA app set up for your account, or:</li><li>Make sure you have recovery codes for your account, or:</li><li>Disable two-factor authentication on your account</li></ul>
uk: <p><ul><li>Назва облікового запису: %1</li><li>Видавець облікового запису: %2</li></ul></p><p>Вилучення цього облікового запису з Keysmith не вимкне двофакторне розпізнавання (2FA). Переконайтеся, що ви все ще маєте доступ до свого облікового запису без Keysmith, перш ніж продовжувати:</p><ul><li>Переконайтеся, що ви налаштували іншу програму для 2FA і цього облікового запису або</li><li>Переконайтеся, що у вас є коди відновлення для вашого облікового запису або</li><li>Вимкніть двофакторне розпізнавання на вашому обліковому записі.</li></ul>

[ctx: Button confirming account removal]
en: Delete Account
uk: Вилучити обліковий запис

[ctx: Notification shown in a passive notification]
en: Token copied to clipboard!
uk: Жетон скопійовано до буфера обміну даними!

[ctx: @label:textbox]
en: Account name:
uk: Назва облікового запису:

[ctx: @label:textbox]
en: Account issuer:
uk: Видавець облікового запису:

[ctx: @title:window]
en: Accounts
uk: Облікові записи

[ctx: generic error shown when adding or updating an account failed]
en: Failed to update accounts
uk: Не вдалося оновити облікові записи

[ctx: error message shown when loading accounts from storage failed]
en: Some accounts failed to load.
uk: Не вдалося завантажити деякі облікові записи.

en: No accounts added
uk: Не додано жодного облікового запису

[ctx: @action:button add new account, shown instead of overview list when no accounts have been added yet]
en: Add Account
uk: Додати обліковий запис

[ctx: @action:button add new account, shown in toolbar]
en: Add
uk: Додати

[ctx: @action:button import accounts, shown in toolbar]
en: Import
uk: Імпорт

[ctx: @action:button import an account by scanning a QR code, shown in toolbar]
en: Scan QR Code
uk: Сканувати QR-код

[ctx: @title:window]
en: Add new account
uk: Додати новий обліковий запис

[ctx: @action:button cancel and dismiss the add account form]
en: Cancel
uk: Скасувати

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmith]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: @action:button]
en: Add
uk: Додати

[ctx: @label:chooser]
en: Account type:
uk: Тип облікового запису:

[ctx: @option:radio]
en: Time-based OTP
uk: OTP на основі часових даних

[ctx: @option:radio]
en: Hash-based OTP
uk: OTP на основі хешів

en: Token secret
uk: Захист ключа

[ctx: @label:textbox]
en: Secret key:
uk: Закритий ключ:

[ctx: Button to reveal form for configuring additional token details]
en: Details
uk: Подробиці

[ctx: @title:group]
en: HOTP Details:
uk: Подробиці щодо HOTP:

[ctx: @label]
en: TOTP Details:
uk: Подробиці щодо TOTP:

[ctx: @action:button Button to dismiss the error page]
en: Continue
uk: Продовжити

[ctx: @action:button Dismiss the error page and quit Keysmtih]
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: Button to show details of a single account]
en: Show details
uk: Показати подробиці

[ctx: Button for removal of a single account]
en: Delete account
uk: Вилучити обліковий запис

[ctx: @label:textbox]
en: Counter:
uk: Лічильник:

[ctx: @label:spinbox]
en: Token length:
uk: Довжина ключа:

[ctx: @option:check]
en: Add checksum digit
uk: Додати цифру контрольної суми

[ctx: @option:check]
en: Use custom truncation offset
uk: Додати нетиповий відступ обрізання

[ctx: @label:spinbox]
en: Truncation offset:
uk: Відступ обрізання:

[ctx: @title:window]
en: Import Accounts
uk: Імпортування облікових записів

en: Import format
uk: Імпортувати формат

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18n strings
en: andOTP Encrypted JSON
uk: зашифрований JSON andOTP

[ctx: @item:inlistbox]
en: andOTP Plain JSON
uk: простий JSON andOTP

[ctx: @item:inlistbox]
note: i18nc("@item:inlistbox", "Aegis Encrypted JSON"), value: Models.ValidatedImportInput.AegisEncryptedJSON});
en: Aegis Plain JSON
uk: простий JSON Aegis

[ctx: @item:inlistbox]
en: FreeOTP URIs
uk: адреси FreeOTP

[ctx: @label:chooser]
en: Backup file:
uk: Файл резервної копії:

[ctx: @info:placeholder]
en: No file selected
uk: Не вибрано файла

[ctx: @title:window]
en: Select file
uk: Виберіть файл

[ctx: @info:placeholder]
en: Decryption password
uk: Пароль розшифрування

[ctx: @label:textbox]
en: Password:
uk: Пароль:

[ctx: @action:button]
en: Import
uk: Імпортувати

en: About Keysmith
uk: Про «Keysmith»

[ctx: @title]
en: Scan a QR code
uk: Сканувати QR-код

[ctx: @action:intoolbar]
en: Select Camera
uk: Вибір камери

[ctx: @title:dialog]
en: Select Camera
uk: Вибір камери

[ctx: @action:button]
en: Close
uk: Закрити

[ctx: @title:window]
en: Rename account to add
uk: Перейменуйте обліковий запис для додавання

[ctx: @info:label Keysmith received an account to add via URI on e.g. commandline which is already in use]
en: Another account with the same name already exists. Please correct the name or issuer for the new account.
uk: Існує інший обліковий запис із такою самою назвою. Будь ласка, виправте назву або видавця нового облікового запису.

[ctx: @action:button cancel and dismiss the rename account form]
en: Cancel
uk: Скасувати

en: Add
uk: Додати

[ctx: @title:window]
en: Password
uk: Пароль

en: Failed to set up your password
uk: Не вдалося встановити ваш пароль

en: Choose a password to protect your accounts
uk: Виберіть пароль для захисту ваших облікових записів

[ctx: @label:textbox]
en: New Password:
uk: Новий пароль:

[ctx: @label:textbox]
en: Verify password:
uk: Перевірте пароль:

[ctx: @action:button]
en: Apply
uk: Застосувати

[ctx: placeholder text if no token is available]
en: (refresh)
uk: (оновити)

[ctx: @label:textbox]
en: Timer:
uk: Таймер:

[ctx: @label:textbox]
en: Starting at:
uk: Починаючи з:

[ctx: @label:chooser]
en: Hash algorithm:
uk: Алгоритм хешування:

en: Failed to unlock your accounts
uk: Не вдалося розблокувати ваші облікові записи

en: Please provide the password to unlock your accounts
uk: Будь ласка, вкажіть пароль для розблокування ваших облікових записів

[ctx: @action:button]
en: Unlock
uk: Розблокувати

en: generate two-factor authentication (2FA) tokens
uk: створення жетонів двофакторного розпізнавання (2FA)

en: © 2019 KDE Community
uk: © Спільнота KDE, 2019
