kdepim-apps-libs - en to da translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
da: Vælg kontakter

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
da: Alle kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
da: Alle kontakter fra alle dine adressebøger

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
da: Vælg denne mulighed hvis du vil markere alle dine kontakter fra alle dine adressebøger.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
da: Markerede kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
da: Kun de kontakter der aktuelt er markeret

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
da: Vælg denne indstilling hvis du kun vil have de kontakter du allerede har markeret i den grafiske brugerflade.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
da: Alle kontakter fra:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
da: Alle kontakter fra en valgt adressebog

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
da: Vælg denne indstilling hvis du vil markere alle kontakterne fra kun en af dine adressebøger. Når der klikkes på denne indstilling vil du få en drop-ned-boks som oplister alle adressebøgerne og få mulighed for at vælge den du vil have.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
da: Inkludér undermapper

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
da: Markér alle undermapper inklusiv mappen på øverste niveau

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
da: Markér dette felt hvis du vil vælge alle kontakter fra denne mappe, inklusiv alle undermapper. Hvis du kun vil have kontakterne fra mappen på øverste niveau så lad dette felt være afmarkeret.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
da: Saml kontakter

en: Fetch Contacts
da: Hent kontakter

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
da: Felter der skal eksporteres

[ctx: @option:check]
en: Private fields
da: Private felter

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
da: Eksportér private felter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens private felter til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
da: Arbejdsfelter

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
da: Eksportér arbejdsfelter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens arbejdsfelter til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
da: Andre felter

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
da: Eksportér andre felter

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens andre felter til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
da: Krypteringsnøgler

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
da: EKsportér krypteringsnøgler

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens krypteringsnøgler til vCard-outputfilen.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
da: Billeder

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
da: Eksportér billeder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens billed til vCard-outputfilen.

[ctx: @title:group]
en: Export options
da: Eksportindstillinger

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
da: Vis navn som fuldt navn

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
da: Eksportér vist navn som fuldt navn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
da: Markér dette felt hvis du vil eksportere kontaktens viste navn i vCard-filens felt til fuldt navn. Dette kan være påkrævet for at få navnet vist korrekt i GMail eller Android.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
da: Udefineret

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
da: Årsdag

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
da: E-mail (foretrukken)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
da: E-mail (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
da: E-mail (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
da: E-mail (4)

en: Blog Feed
da: Blog-feed

en: Profession
da: Beskæftigelse

en: Office
da: Kontor

en: Manager
da: Chef

en: Assistant
da: Assistent

en: Spouse
da: Hustru
