kdepim-apps-libs - en to fr translation catalogue (45 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
fr: Sélectionner les contacts

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
fr: Tous les contacts

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
fr: Tous les contacts à partir de vos carnets d'adresses

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
fr: Sélectionner cette option si vous voulez sélectionner tous vos contacts à partir de tous vos carnets d'adresses.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
fr: Contacts sélectionnés

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
fr: Uniquement les contacts actuellement sélectionnés

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
fr: Sélectionner cette option si vous ne voulez que les contacts que vous avez déjà sélectionnés dans l'interface graphique.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
fr: Tous les contacts à partir de :

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
fr: Tous les contacts à partir du carnet d'adresses sélectionné

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
fr: Sélectionner cette option si vous voulez sélectionner tous vos contacts à partir de l'un de vos carnets d'adresses. Une fois cette option sélectionnée, une boîte déroulante vous sera affichée, vous proposant la liste de tous les carnets d'adresses et vous laissant choisir que vous souhaitez.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
fr: Inclure les sous-dossiers

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
fr: Sélectionner tous les sous-dossiers incluant le dossier de niveau supérieur

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
fr: Sélectionner cette option si vous voulez sélectionner tous vos contacts à partir de ce dossier, y compris les sous-dossiers. Si vous ne voulez que les contacts du dossier supérieur, alors laissez cette option décochée.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
fr: Collecter les contacts

en: Fetch Contacts
fr: Rechercher des contacts

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
fr: Champs à exporter

[ctx: @option:check]
en: Private fields
fr: Champs privés

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
fr: Exporter les champs privés

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
fr: Cochez cette option si vous voulez exporter les champs privés de contact vers un fichier de sortie « vCard ».

[ctx: @option:check]
en: Business fields
fr: Champs professionnels

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
fr: Exporter les champs professionnels

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
fr: Cochez cette option si vous voulez exporter les champs professionnels de contact vers un fichier de sortie « vCard ».

[ctx: @option:check]
en: Other fields
fr: Autres champs

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
fr: Exporter d'autres champs

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
fr: Cochez cette option si vous voulez exporter les autres champs de contact vers un fichier de sortie « vCard ».

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
fr: Clés de chiffrement

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
fr: Exporter les clés de chiffrement

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
fr: Cochez cette option si vous voulez exporter les clés de chiffrement de contact vers un fichier de sortie « vCard ».

[ctx: @option:check]
en: Pictures
fr: Images

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
fr: Exporter les images

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
fr: Cochez cette option si vous voulez exporter l'image du contact vers un fichier de sortie « vCard ».

[ctx: @title:group]
en: Export options
fr: Options d'exportation

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
fr: Nom affiché comme nom complet

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
fr: Exporter le nom affiché comme nom complet

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
fr: Sélectionner cette option si vous voulez sélectionner tous vos contacts à partir de tous vos carnets d'adresses.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
fr: Non défini

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
fr: Anniversaire

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
fr: Courriel (préféré)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
fr: Courriel (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
fr: Courriel (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
fr: Courriel (4)

en: Blog Feed
fr: Alimentation de blog

en: Office
fr: Bureau

en: Manager
fr: Responsable

en: Spouse
fr: Conjoint
