kdepim-apps-libs - en to it translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
it: Seleziona contatti

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
it: Tutti i contatti

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
it: Tutti i contatti da tutte le rubriche degli indirizzi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
it: Scegli questa opzione se vuoi selezionare tutti i contatti da tutte le tue rubriche.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
it: Contatti selezionati

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
it: Solo i contatti attualmente selezionati

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
it: Scegli questa opzione se vuoi solo i contatti che hai già selezionato nell'interfaccia grafica.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
it: Tutti i contatti da:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
it: Tutti i contatti da una rubrica prescelta

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
it: Scegli questa opzione se vuoi selezionare tutti i contatti da una sola rubrica. Una volta scelta questa opzione, ti verrà proposto un elenco a discesa contenente tutte le rubriche, in cui selezionare quella desiderata.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
it: Includi sottocartelle

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
it: Seleziona tutte le sottocartelle, inclusa quella di primo livello

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
it: Attiva questa casella se vuoi selezionare tutti i contatti da questa cartella, incluse tutte le sottocartelle. Se desideri solo i contatti della cartella di primo livello, non attivare questa casella.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
it: Raccogli contatti

en: Fetch Contacts
it: Recupera contatti

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
it: Campi da esportare

[ctx: @option:check]
en: Private fields
it: Campi privati

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
it: Esporta i campi privati

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare i campi privati del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
it: Campi affari

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
it: Esporta i campi affari

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare i campi affari del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
it: Altri campi

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
it: Esporta gli altri campi

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare gli altri campi del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
it: Chiavi di cifratura

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
it: Esporta le chiavi di cifratura

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare le chiavi di cifratura del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
it: Immagini

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
it: Esporta le immagini

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
it: Attiva questa casella se vuoi esportare l'immagine del contatto nel file vCard da creare.

[ctx: @title:group]
en: Export options
it: Opzioni di esportazione

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
it: Nome visualizzato come nome completo

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
it: Esporta il nome visualizzato come nome completo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
it: Marca questa casella se vuoi esportare il nome visualizzato del contatto nel campo del nome completo della vCard.  Ciò potrebbe essere richiesto per una corretta visualizzazione in GMail o Android.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
it: Non definito

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
it: Anniversario

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
it: Posta elettronica (preferito)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
it: Posta elettronica (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
it: Posta elettronica (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
it: Posta elettronica (4)

en: Blog Feed
it: Fonte blog

en: Profession
it: Professione

en: Office
it: Ufficio

en: Manager
it: Responsabile

en: Assistant
it: Assistente

en: Spouse
it: Coniuge
