kdepim-apps-libs - en to nl translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
nl: Contactpersonen selecteren

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
nl: Alle contactpersoon

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
nl: Alle contactpersonen uit al uw adresboeken

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
nl: Kies deze optie die u wilt om al uw contactpersonen te selecteren uit al uw adresboeken.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
nl: Geselecteerde contactpersonen

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
nl: Alleen de nu geselecteerde contactpersonen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
nl: Kies deze optie als u alleen de contactpersonen wilt die u al hebt geselecteerd in de grafische interface.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
nl: Alle contactpersonen uit:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
nl: Alle contactpersonen uit een gekozen adresboek

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
nl: Kies deze optie als u alle contactpersonen uit alleen één van uw adresboeken wilt selecteren.  Wanneer deze optie is geactiveerd krijgt u een afrolvak met een lijst met alle die adresboeken en kunt u diegene selecteren die u wilt.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
nl: Inclusief submappen

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
nl: Alle submappen selecteren inclusief de hoogste map

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
nl: Activeer dit vakje als u alle contactpersonen wilt selecteren uit deze map, inclusief alle submappen.  Als u alleen de contactpersonen wilt selecteren uit de hoogste map laat dan dit vakje niet geactiveerd.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
nl: Contactpersonen verzamelen

en: Fetch Contacts
nl: Contactpersonen ophalen

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
nl: Te exporteren velden

[ctx: @option:check]
en: Private fields
nl: Private velden

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
nl: Private velden exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
nl: Activeer dit vakje als u de privé velden van de contactpersoon naar het vCards uitvoerbestand wilt exporteren.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
nl: Zakelijke velden

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
nl: Zakelijke velden exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
nl: Activeer dit vakje als u de zakelijke velden van de contactpersoon naar het vCards uitvoerbestand wilt exporteren.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
nl: Overige velden

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
nl: Overige velden exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
nl: Activeer dit vakje als u de andere velden van de contactpersoon naar het vCards uitvoerbestand wilt exporteren.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
nl: Sleutels voor versleuteling

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
nl: Sleutels voor versleuteling exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
nl: Activeer dit vakje als u de encryptiesleutels van de contactpersoon naar het vCards uitvoerbestand wilt exporteren.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
nl: Afbeeldingen

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
nl: Afbeeldingen exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
nl: Activeer dit vakje als u de afbeelding van de contactpersoon naar het vCards uitvoerbestand wilt exporteren.

[ctx: @title:group]
en: Export options
nl: Opties exporteren

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
nl: De weer te geven naam op volledige naam instellen

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
nl: De weer te geven naam als volledige naam exporteren

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
nl: Dit vakje activeren als u de weer te geven naam van de contactpersonen in het veld met de volledige naam van de vCard wilt exporteren.  Dit kan vereist zijn om de naam juist getoond te krijgen in GMail of Android.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
nl: Trouwdag

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
nl: E-mail (voorkeur)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
nl: E-mail (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
nl: E-mail (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
nl: E-mail (4)

en: Blog Feed
nl: Blogfeed

en: Profession
nl: Beroep

en: Office
nl: Kantoor

en: Manager
nl: Beheerder

en: Assistant
nl: Assistent

en: Spouse
nl: Echtgeno(o)t(e)
