kdepim-apps-libs - en to pt_BR translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
pt_BR: Selecionar contatos

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
pt_BR: Todos os contatos

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
pt_BR: Todos os contatos do seu livro de endereços

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
pt_BR: Escolha esta opção se deseja selecionar todos os seus contatos de todos os seus livros de endereços.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
pt_BR: Contatos selecionados

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
pt_BR: Apenas os contatos atualmente selecionados

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
pt_BR: Escolha esta opção se deseja apenas os contatos que você já selecionou na interface gráfica.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
pt_BR: Todos os contatos de:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
pt_BR: Todos os contatos de um livro de endereços específico

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
pt_BR: Escolha esta opção se deseja selecionar todos os contatos de apenas um de seus livros de endereços. Após esta opção ser marcada, será exibida uma lista com todos os livros de endereço, onde você poderá selecionar aquele que desejar.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
pt_BR: Incluir subpastas

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
pt_BR: Seleciona todas as subpastas incluindo a pasta do nível superior

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
pt_BR: Marque esta opção se deseja selecionar todos os contatos desta pasta, incluindo todas as subpastas.  Se deseja apenas os contatos do nível superior da pasta, deixe esta opção desmarcada.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
pt_BR: Coletar contatos

en: Fetch Contacts
pt_BR: Obter contatos

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
pt_BR: Campos a serem exportados

[ctx: @option:check]
en: Private fields
pt_BR: Campos privados

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
pt_BR: Exporta campos privados

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
pt_BR: Assinale esta opção se quiser exportar os campos privados do contato para o arquivo vCard de saída.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
pt_BR: Campos de negócios

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
pt_BR: Exporta campos de negócios

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
pt_BR: Assinale esta opção se quiser exportar os campos de negócios do contato para o arquivo vCard de saída.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
pt_BR: Outros campos

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
pt_BR: Exporta outros campos

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
pt_BR: Assinale esta opção se quiser exportar os outros campos do contato para o arquivo vCard de saída.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
pt_BR: Chaves de criptografia

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
pt_BR: Exporta chaves de criptografia

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
pt_BR: Assinale esta opção se quiser exportar as chaves de criptografia do contato para o arquivo vCard de saída.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
pt_BR: Imagens

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
pt_BR: Exportar imagens

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
pt_BR: Assinale esta opção se quiser exportar a imagem do contato para o arquivo vCard de saída.

[ctx: @title:group]
en: Export options
pt_BR: Opções de exportação

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
pt_BR: Mostrar o nome como nome completo

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
pt_BR: Exporta o nome visível como nome completo

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
pt_BR: Assinale esta opção se quiser exportar o nome visível do contato no campo do nome completo no vCard. Isto pode ser necessário para mostrar o nome corretamente no GMail ou no Android.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
pt_BR: Não definido

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
pt_BR: Aniversário

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
pt_BR: E-mail (preferencial)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
pt_BR: E-mail (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
pt_BR: E-mail (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
pt_BR: E-mail (4)

en: Blog Feed
pt_BR: Blog

en: Profession
pt_BR: Profissão

en: Office
pt_BR: Escritório

en: Manager
pt_BR: Gerente

en: Assistant
pt_BR: Assistente

en: Spouse
pt_BR: Cônjuge
