kdepim-apps-libs - en to ru translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
ru: Выбор контактов

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
ru: Все контакты

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
ru: Все контакты из всех адресных книг

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
ru: Выберите этот вариант, если хотите выбрать все контакты из всех адресных книг.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
ru: Выбранные контакты

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
ru: Только выбранные в данный момент контакты

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
ru: Выберите этот вариант, если необходимо учитывать только выбранные с помощью графического интерфейса контакты.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
ru: Все контакты из:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
ru: Все контакты из указанной адресной книги

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
ru: Выберите этот вариант, если хотите выбрать все контакты только из одной адресной книги. После выбора в раскрывающемся списке необходимо будет указать желаемую адресную книгу.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
ru: Включая вложенные папки

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
ru: Выбрать из всех вложенных папок, включая папку верхнего уровня

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
ru: Установите этот флажок, чтобы выбрать все контакты из данной папки и всех её вложенных папок. Для выбора контактов только из папки верхнего уровня оставьте поле пустым.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
ru: Сбор контактов

en: Fetch Contacts
ru: Получение контактов

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
ru: Экспортируемые поля

[ctx: @option:check]
en: Private fields
ru: Личные поля

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
ru: Экспорт личных полей

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
ru: Экспортировать личные поля контакта в файл vCard.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
ru: Информация о работе

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
ru: Экспорт информации о работе

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
ru: Экспортировать поля с информацией о работе контакта в файл vCard.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
ru: Другие поля

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
ru: Экспорт других полей

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
ru: Экспортировать другие поля в файл vCard.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
ru: Ключи шифрования

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
ru: Экспорт ключей шифрования

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
ru: Экспортировать ключи шифрования контакта в файл vCard.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
ru: Изображения

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
ru: Экспорт изображений

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
ru: Экспортировать изображение контакта в файл vCard.

[ctx: @title:group]
en: Export options
ru: Параметры экспорта

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
ru: Отображаемое имя в виде полного имени

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
ru: Экспортировать отображаемое имя в полное имя

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
ru: Экспортировать отображаемое имя контакта в поле полного имени в визитной карточке vCard. Эта опция может понадобиться для корректного отображения имени в GMail или Android.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
ru: Не определено

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
ru: Годовщина свадьбы

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
ru: Адрес эл. почты (осн.)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
ru: Адрес эл. почты (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
ru: Адрес эл. почты (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
ru: Адрес эл. почты (4)

en: Blog Feed
ru: Блог

en: Profession
ru: Профессия

en: Office
ru: Место работы

en: Manager
ru: Руководитель

en: Assistant
ru: Секретарь

en: Spouse
ru: Супруг(а)
