kdepim-apps-libs - en to sv translation catalogue (47 entries)

[ctx: @title:window]
en: Select Contacts
sv: Välj kontakter

[ctx: @option:radio]
en: All contacts
sv: Alla kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from all your address books
sv: Alla kontakter från alla dina adressböcker

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option you want to select all your contacts from all your address books.
sv: Välj alternativet om du vill använda alla kontakter från alla dina adressböcker.

[ctx: @option:radio]
en: Selected contacts
sv: Markerade kontakter

[ctx: @info:tooltip]
en: Only the contacts currently selected
sv: Bara kontakterna som för närvarande är markerade

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want only the contacts you have already selected in the graphical interface.
sv: Välj alternativet om du bara vill använda kontakterna du redan har markerad i det grafiska gränssnittet.

[ctx: @option:radio]
en: All contacts from:
sv: Alla kontakter från:

[ctx: @info:tooltip]
en: All contacts from a chosen address book
sv: Alla kontakter från en vald adressbok

[ctx: @info:whatsthis]
en: Choose this option if you want to select all the contacts from only one of your address books.  Once this option is clicked you will be provided a drop down box listing all those address books and permitted to select the one you want.
sv: Välj alternativet om du vill använda alla kontakter från bara en av dina adressöcker. När alternativet väl har klickats, får du en kombinationsruta som listar alla adressböcker, och låter dig välja den du vill ha.

[ctx: @option:check]
en: Include Subfolders
sv: Inkludera underkataloger

[ctx: @info:tooltip]
en: Select all subfolders including the top-level folder
sv: Markera alla underkataloger, inklusive toppnivåkatalogen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to select all contacts from this folder, including all subfolders.  If you only want the contacts from the top-level folder then leave this box unchecked.
sv: Markera rutan om du vill använda alla kontakter i den här katalogen, inklusive alla underkataloger. Om du bara vill ha kontakter från toppnivåkatalogen, lämna rutan utan markering.

[ctx: @title:window]
en: Collect Contacts
sv: Samla kontakter

en: Fetch Contacts
sv: Hämta kontakter

[ctx: @title:group]
en: Fields to be exported
sv: Fält att exportera

[ctx: @option:check]
en: Private fields
sv: Privata fält

[ctx: @info:tooltip]
en: Export private fields
sv: Exportera privata fält

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's private fields to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens privata fält till vCard-utdatafilen.

[ctx: @option:check]
en: Business fields
sv: Arbetsfält

[ctx: @info:tooltip]
en: Export business fields
sv: Exportera arbetsfält

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's business fields to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens affärsfält till vCard-utdatafilen.

[ctx: @option:check]
en: Other fields
sv: Övriga fält

[ctx: @info:tooltip]
en: Export other fields
sv: Exportera övriga fält

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's other fields to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens övriga fält till vCard-utdatafilen.

[ctx: @option:check]
en: Encryption keys
sv: Krypteringsnycklar

[ctx: @info:tooltip]
en: Export encryption keys
sv: Exportera krypteringsnycklar

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's encryption keys to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens krypteringsnycklar till vCard-utdatafilen.

[ctx: @option:check]
en: Pictures
sv: Bilder

[ctx: @info:tooltip]
en: Export pictures
sv: Exportera bilder

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's picture to the vCard output file.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens bild till vCard-utdatafilen.

[ctx: @title:group]
en: Export options
sv: Exportalternativ

[ctx: @option:check]
en: Display name as full name
sv: Visa namn som fullständigt namn

[ctx: @info:tooltip]
en: Export display name as full name
sv: Exportera visat namn som fullständigt namn

[ctx: @info:whatsthis]
en: Check this box if you want to export the contact's display name in the vCard's full name field.  This may be required to get the name shown correctly in GMail or Android.
sv: Markera rutan om du vill exportera kontaktens visade namn till vCard-utdatafilen. Det kan vara nödvändigt för att få namnet att visas riktigt i GMail eller Android.

[ctx: @item Undefined import field type]
en: Undefined
sv: Odefinierad

[ctx: The wedding anniversary of a contact]
en: Anniversary
sv: Årsdag

[ctx: Preferred email address]
en: EMail (preferred)
sv: E-post (föredragen)

[ctx: Second email address]
en: EMail (2)
sv: E-post (2)

[ctx: Third email address]
en: EMail (3)
sv: E-post (3)

[ctx: Fourth email address]
en: EMail (4)
sv: E-post (4)

en: Blog Feed
sv: Bloggkanal

en: Profession
sv: Yrke

en: Office
sv: Kontor

en: Manager
sv: Chef

en: Assistant
sv: Sekreterare

en: Spouse
sv: Make/maka
