kmail - en to cs translation catalogue (299 entries)

[ctx: No grouping of messages]
en: None
cs: Nic

en: By Exact Date (of Thread Leaders)
cs: Podle přesného data (iniciátorů vláken)

en: By Smart Date Ranges (of Thread Leaders)
cs: Inteligentně podle rozsahu dat (iniciátorů vláken)

en: By Smart Sender/Receiver
cs: Inteligentně podle odesílatele/příjemce

en: By Sender
cs: Podle odesilatele

en: By Receiver
cs: Podle příjemce

en: Never Expand Groups
cs: Nikdy nerozvinovat skupiny

en: Expand Recent Groups
cs: Rozvinout nedávné skupiny

en: Always Expand Groups
cs: Vždy rozbalit skupiny

[ctx: No threading of messages]
en: None
cs: Žádné

en: Perfect Only
cs: Pouze dokonalé

en: Perfect and by References
cs: Dokonalé a podle odkazů

en: Perfect, by References and by Subject
cs: Dokonalé, podle odkazů a předmětu

en: Topmost Message
cs: Vrchní zpráva

en: Most Recent Message
cs: Nejnovější zpráva

en: Never Expand Threads
cs: Nikdy nerozvinovat vlákna

en: Expand Threads With Unread Messages
cs: Rozbalit vlákna s nepřečtenými zprávami

en: Expand Threads With Unread or Important Messages
cs: Rozbalit vlákna s nepřečtenými nebo důležitými zprávami

en: Always Expand Threads
cs: Vždy rozbalit vlákna

en: Favor Interactivity
cs: Upřednostňovat interaktivitu

en: Favor Speed
cs: Upřednostňovat rychlost

en: Batch Job (No Interactivity)
cs: Dávková úloha (upřednostňovat interaktivitu)

[ctx: Status of an item]
en: Read
cs: Přečtená

[ctx: Status of an item]
en: Unread
cs: Nepřečtená

[ctx: Status of an item]
en: Has Attachment
cs: Má přílohu

[ctx: Status of an item]
en: Action Item
cs: Akční položka

[ctx: Status of an item]
en: Replied
cs: Zodpovězena

[ctx: Status of an item]
en: Forwarded
cs: Předána

[ctx: Status of an item]
en: Sent
cs: Odeslána

[ctx: Status of an item]
en: Important
cs: Důležitá

[ctx: Status of an item]
en: Watched
cs: Sledováno

[ctx: Status of an item]
en: Ignored
cs: Ignorováno

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
cs: Neznámé

en: Current Activity, Threaded
cs: Aktuální aktivita, vlákna

en: Current Activity, Flat
cs: Aktuální aktivita, obyčejný

en: Activity by Date, Threaded
cs: Aktivita podle data, vlákna

en: Activity by Date, Flat
cs: Aktivita podle data, obyčejný

en: Standard Mailing List
cs: Standardní poštovní konference

en: Flat Date View
cs: Obyčejně podle data

en: Senders/Receivers, Flat
cs: Odesilatelé/Příjemci, obyčejný

en: Thread Starters
cs: Iniciátoři vlákna

[ctx: Default theme name]
en: Classic
cs: Klasický

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
cs: Předmět

en: Sender/Receiver
cs: Odesilatel/Příjemce

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
cs: Odesílatel

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
cs: Příjemce

[ctx: Date of a message]
en: Date
cs: Datum

en: Most Recent Date
cs: Nejnovější datum

[ctx: Size of a message]
en: Size
cs: Velikost

[ctx: Attachment indication]
en: Attachment
cs: Příloha

en: Read/Unread
cs: Přečteno/Nepřečteno

en: Replied
cs: Zodpovězeno

[ctx: Message importance indication]
en: Important
cs: Důležité

en: Action Item
cs: Úkol

en: Watched/Ignored
cs: Sledováno/ignorováno

en: Encryption
cs: Šifrování

en: Signature
cs: Podpis

en: Tag List
cs: Seznam značek

en: Smart
cs: Inteligentní

en: Message
cs: Zpráva

en: Smart with Clickable Status
cs: Inteligentní s klikacím stavem

en: Status
cs: Stav

en: Today
cs: Dnes

en: Yesterday
cs: Včera

en: Last Week
cs: Minulý týden

en: Two Weeks Ago
cs: Před 2 týdny

en: Three Weeks Ago
cs: Před 3 týdny

en: Four Weeks Ago
cs: Před 4 týdny

en: Five Weeks Ago
cs: Před pěti týdny

en: Receiver
cs: Příjemce

en: Sender
cs: Odesílatel

en: Processed 1 Message of %2 | Processed %1 Messages of %2
cs[0]: Zpracována 1 zpráva z %2
cs[1]: Zpracovány %1 zprávy z %2
cs[2]: Zpracováno %1 zpráv z %2

en: Threaded 1 Message of %2 | Threaded %1 Messages of %2
cs[0]: Rozdělena do vláken 1 správ z %2
cs[1]: Rozděleny do vláken %1 správy z %2
cs[2]: Rozděleno do vláken %1 správ z %2

en: Grouped 1 Thread of %2 | Grouped %1 Threads of %2
cs[0]: Seskupena 1 zpráva z %2
cs[1]: Seskupeny %1 zprávy z %2
cs[2]: Seskupeno %1 zpráv z %2

en: Updated 1 Group of %2 | Updated %1 Groups of %2
cs[0]: Aktualizována %1 skupina z %2
cs[1]: Aktualizovány %1 skupiny z %2
cs[2]: Aktualizováno %1 skupin z %2

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
cs: Připraven

note: i18n: ectx: label, entry (MessageToolTipEnabled), group (MessageListView)
en: Display tooltips for messages and group headers
cs: Zobrazovat nástrojové tipy pro hlavičky zpráv a skupin

en: None (Storage Order)
cs: Nic (pořadí uložení)

en: By Date/Time
cs: Podle data/času

en: By Date/Time of Most Recent in Subtree
cs: Podle data/času nejnovějšího v podstromu

en: By Subject
cs: Podle předmětu

en: By Size
cs: Podle velikosti

en: By Action Item Status
cs: Podle akčního stavu položky

en: By Unread Status
cs: Podle stavu Nepřečteno

en: By Attachment Status
cs: Podle stavu přílohy

en: Least Recent on Top
cs: Nejstarší nahoře

en: Most Recent on Top
cs: Nejnovější nahoře

[ctx: Sort order for messages]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: Sort order for messages]
en: Descending
cs: Sestupně

en: by Date/Time
cs: Podle data/času

en: by Date/Time of Most Recent Message in Group
cs: Podle data/času nejnovější zprávy ve skupině

en: by Sender/Receiver
cs: Podle odesilatele/příjemce

en: by Sender
cs: Podle odesilatele

en: by Receiver
cs: Podle příjemce

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
cs: Vzestupně

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
cs: Sestupně

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
cs: Předmět

[ctx: Description of Type Date]
en: Date
cs: Datum

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
cs: Odesílatel

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
cs: Příjemce

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
cs: Velikost

en: Unread/Read Icon
cs: Ikona nepřečtená/přečtená

en: Attachment Icon
cs: Ikona přílohy

en: Replied/Forwarded Icon
cs: Ikona odpovězeno/předáno

en: Combined New/Unread/Read/Replied/Forwarded Icon
cs: Kombinovaná ikona nová/nepřečtená/přečtená/odpovězená/předaná

en: Action Item Icon
cs: Ikona akční položky

en: Important Icon
cs: Ikona důležitého

en: Group Header Label
cs: Popisek hlavičky skupiny

en: Spam/Ham Icon
cs: Ikona Spam/Ham

en: Watched/Ignored Icon
cs: Ikona sledováno/ignorováno

en: Encryption State Icon
cs: Ikona stavu šifrování

en: Signature State Icon
cs: Ikona stavu podpisu

en: Vertical Separation Line
cs: Svislá oddělovací čára

en: Horizontal Spacer
cs: Vodorovná mezera

en: Max Date
cs: Max. datum

en: Message Tags
cs: Značky zpráv

en: Note Icon
cs: Ikona poznámky

en: Invitation Icon
cs: Ikona pozvánky

[ctx: Description of Type Folder]
en: Folder
cs: Složka

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Unread
cs: Nepřečteno

en: Never Show
cs: Nikdy nezobrazovat

en: Always Show
cs: Vždy zobrazovat

en: No result found
cs: Nebyl nalezen žádný výsledek

en: Adjust Column Sizes
cs: Upravit velikost sloupců

en: Show Default Columns
cs: Zobrazit výchozí sloupce

en: Display Tooltips
cs: Zobrazit nástrojové tipy

en: From
cs: Od

[ctx: Receiver of the email]
en: To
cs: Komu

en: Date
cs: Datum

en: Size
cs: Velikost

en: Folder
cs: Složka

en: Note
cs: Poznámka

en: Preview
cs: Náhled

en: <b>%1</b> reply | <b>%1</b> replies
cs[0]: <b>%1</b> odpověď
cs[1]: <b>%1</b> odpovědi
cs[2]: <b>%1</b> odpovědí

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started on 2008-12-21']
en: Threads started on %1
cs: Vlákna zahájená v %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started Yesterday']
en: Threads started %1
cs: Vlákna zahájená %1

en: Threads with messages dated %1
cs: Vlákna se zprávami datovanými %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent on 2008-12-21']
en: Messages sent on %1
cs: Zprávy odeslané v %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received on 2008-12-21']
en: Messages received on %1
cs: Zprávy obdržené v %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent Yesterday']
en: Messages sent %1
cs: Zprávy odeslané %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received Yesterday']
en: Messages received %1
cs: Zprávy obdržené v: %1

en: Threads started within %1
cs: Vlákna zahájena během %1

en: Threads containing messages with dates within %1
cs: Vlákna obsahující zprávy v rozmezí: %1

en: Messages sent within %1
cs: Zprávy odeslané během %1

en: Messages received within %1
cs: Zprávy obdržené během %1

en: Threads started by %1
cs: Vlákna zahájená osobou %1

en: Threads with most recent message by %1
cs: Vlákna s nejnovější zprávou od %1

en: Messages sent to %1
cs: Zprávy odeslané na %1

en: Messages sent by %1
cs: Zprávy odeslané z %1

en: Messages received from %1
cs: Zprávy obdržené od %1

en: Threads directed to %1
cs: Vlákna směřovaná k %1

en: Threads with most recent message directed to %1
cs: Vlákna s nejnovější zprávou směřovanou k %1

en: Messages received by %1
cs: Zprávy obdržené od %1

en: <b>%1</b> thread | <b>%1</b> threads
cs[0]: <b>%1</b> vlákno
cs[1]: <b>%1</b> vlákna
cs[2]: <b>%1</b> vláken

en: <b>%1</b> message (<b>%2</b> unread) | <b>%1</b> messages (<b>%2</b> unread)
cs[0]: <b>%1</b> zpráva (<b>%2</b> nepřečteno)
cs[1]: <b>%1</b> zprávy (<b>%2</b> nepřečteno)
cs[2]: <b>%1</b> zpráv (<b>%2</b> nepřečteno)

en: Create Filter
cs: Vytvořit filtr

en: Theme
cs: Motiv

en: Configure...
cs: Nastavit...

en: Aggregation
cs: Agregace

en: Message Sort Order
cs: Pořadí třídění zpráv

en: Message Sort Direction
cs: Směr třídění zpráv

en: Group Sort Order
cs: Pořadí třídění skupin

en: Group Sort Direction
cs: Směr třídění skupin

en: Folder Always Uses This Sort Order
cs: Složka vždy používá toto pořadí třídění

[ctx: @title:window]
en: Configure Filter
cs: Nastavit filtr

en: Remove
cs: Odstranit

en: Do you want to delete this filter?
cs: Přejete si smazat tento filtr?

en: Remove Filter
cs: Odstranit filtr

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
cs: Upravit filtr

en: Name:
cs: Název:

en: Save Filter...
cs: Uložit filtr...

[ctx: Search for messages.]
en: Search
cs: Hledat

en: The words less than 3 letters are ignored.
cs: Slova kratší než 3 znaky jsou ignorována.

en: Do not show again
cs: Znovu nezobrazovat

[ctx: @info:tooltip]
en: Prevent the quick search field from being cleared when changing folders
cs: Zabránit smazání rychlého hledání při změně složek

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the quick search field when changing folders
cs: Smazat rychlé hledání při změně složek

en: Saved Filter
cs: Uložený filtr

en: Clear Filter
cs: Smazat filtr

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
cs: Nepřečteno

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
cs: Zodpovězeno

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
cs: Předáno

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Important
cs: Důležité

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Action Item
cs: Úkol

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Watched
cs: Sledováno

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ignored
cs: Ignorováno

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Attachment
cs: Má přílohu

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Invitation
cs: Má pozvánku

en: Full Message
cs: Celá zpráva

en: Body
cs: Tělo

en: Subject
cs: Předmět

en: BCC
cs: Skrytá kopie

en: To
cs: Komu

en: Clear History
cs: Vyprázdnit historii

en: Current Tab is locked.
cs: Současná karta je uzamčena.

en: (Unlock it)
cs: (Odemknout ji)

en: Sorting
cs: Řazení

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
cs: Otevřít novou kartu

en: New tab
cs: Nová karta

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
cs: Zavřít aktuální kartu

en: Close tab
cs: Zavřít kartu

en: Activate Tab %1
cs: Aktivovat kartu %1

en: Show Quick Search Bar
cs: Zobrazit panel pro rychlé hledání

en: Message List
cs: Seznam zpráv

en: Create New Tab
cs: Vytvořit novu kartu

en: Activate Next Tab
cs: Aktivovat následující kartu

en: Activate Previous Tab
cs: Aktivovat předchozí kartu

en: Move Tab Left
cs: Přesunout kartu doleva

en: Move Tab Right
cs: Přesunout kartu doprava

en: Close Tab
cs: Zavřít kartu

[ctx: @title:tab Empty messagelist]
en: Empty
cs: Prázdný

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
cs: Zavřít kartu

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
cs: Zavřít všechny ostatní karty

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock Tab
cs: Odemknout kartu

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock Tab
cs: Uzamknout kartu

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
cs: Žádný předmět

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
cs: Neznámý

en: Groups && Threading
cs: Seskupování a vlákna

en: Grouping:
cs: Seskupování:

en: Group expand policy:
cs: Chování rozbalování skupin:

en: Threading:
cs: Vlákna:

en: Thread leader:
cs: Iniciátor vlákna:

en: Thread expand policy:
cs: Chování rozbalování vláken:

[ctx: @title:tab Advanced settings tab for aggregation mode]
en: Advanced
cs: Rozšířené

en: Fill view strategy:
cs: Strategie naplnění pohledu:

[ctx: @title:window]
en: Customize Message Aggregation Modes
cs: Přizpůsobit režimy agregace zpráv

en: New Aggregation
cs: Nová agregace

en: Clone Aggregation
cs: Klonovat agregaci

en: Export Aggregation...
cs: Exportovat agregaci...

en: Import Aggregation...
cs: Importovat agregaci...

en: Delete Aggregation
cs: Smazat agregaci

en: Unnamed Aggregation
cs: Nepojmenovaná agregace

en: Import Aggregation
cs: Importovat agregaci

en: Export Aggregation
cs: Exportovat agregaci

en: All Files (*)
cs: Všechny soubory (*)

[ctx: @title:window]
en: Customize Themes
cs: Upravit motivy

en: New Theme
cs: Nový motiv

en: Clone Theme
cs: Klonovat motiv

en: Export Theme...
cs: Exportovat motiv...

en: Import Theme...
cs: Importovat motiv...

en: Delete Theme
cs: Smazat motiv

en: Unnamed Theme
cs: Nepojmenovaný motiv

en: New Column
cs: Nový sloupec

en: Do you want to delete selected themes?
cs: Přejete si odstranit smazat vybrané motivy?

en: Do you want to delete "%1"?
cs: Přejete si smazat "%1"?

[ctx: @title:window]
en: Delete Theme
cs: Smazat motiv

en: Import Theme
cs: Importovat motiv

en: Export Theme
cs: Exportovat motiv

[ctx: @title:tab General options of a view mode]
en: General
cs: Obecné

[ctx: @label:textbox Name of the option]
en: Name:
cs: Jméno:

[ctx: @label:textbox Description of the option]
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: @label:textbox Property name]
en: Name:
cs: Jméno:

en: Header click sorts messages:
cs: Kliknutí na záhlaví třídí zprávy:

en: Visible by default
cs: Implicitně viditelné

en: Contains "Sender or Receiver" field
cs: Obsahuje pole "Odesilatel nebo příjemce"

en: Unnamed Column
cs: Nepojmenovaný sloupec

en: Message Group
cs: Skupina zpráv

en: Sample Tag 1
cs: Vzorová značka 1

en: Sample Tag 2
cs: Vzorová značka 2

en: Sample Tag 3
cs: Vzorová značka 3

[ctx: Indicates whether or not a header label is visible]
en: Visible
cs: Viditelný

[ctx: @action:inmenu soften the text color]
en: Soften
cs: Rozmazat

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Bold
cs: Tučné

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Italic
cs: Kurzíva

en: Font
cs: Písmo

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Default
cs: Výchozí

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Custom...
cs: Vlastní...

en: Foreground Color
cs: Barva popředí

[ctx: Hide a mark if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Hide
cs: Skrýt

[ctx: Keep a empty space in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Empty Space
cs: Ponechat prázdné místo

[ctx: Show the icon softened in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Softened Icon
cs: Ponechat rozmazanou ikonu

en: When Disabled
cs: Pokud je zakázáno

en: Group Header
cs: Záhlaví skupiny

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: None
cs: Nic

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Automatic
cs: Automatické

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Custom...
cs: Vlastní...

en: Background Color
cs: Barva pozadí

en: Background Style
cs: Styl pozadí

en: Column Properties...
cs: Vlastnosti sloupce...

en: Add Column...
cs: Přidat sloupec...

en: Delete Column
cs: Smazat sloupec

en: Move Column to Left
cs: Přesunout sloupec vlevo

en: Move Column to Right
cs: Přesunout sloupec vpravo

en: Add New Column
cs: Přidat nový sloupec

en: Column Properties
cs: Vlastnosti sloupce

en: Appearance
cs: Vzhled

en: Content Items
cs: Položky obsahu

[ctx: @title:tab Advanced theme settings]
en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Header:
cs: Hlavička:

en: Icon size:
cs: Velikost ikony:

[ctx: suffix in a spinbox]
en:  pixel |  pixels
cs[0]:  pixel
cs[1]:  pixely
cs[2]:  pixelů

[ctx: Item in list of Akonadi tags, to show all e-mails]
en: All
cs: Vše

en: Collapse Group
cs: Sbalit skupinu

en: Expand Group
cs: Rozbalit skupinu

en: Expand All Groups
cs: Rozvinout všechny skupiny

en: Collapse All Groups
cs: Sbalit všechny skupiny

en: &Move Here
cs: Přesunout se&m

en: &Copy Here
cs: &Kopírovat sem

en: C&ancel
cs: Z&rušit
