kmail - en to fr translation catalogue (325 entries)

[ctx: No grouping of messages]
en: None
fr: Aucun

en: By Exact Date (of Thread Leaders)
fr: Par date exacte (de l'origine des fils de discussions)

en: By Smart Date Ranges (of Thread Leaders)
fr: Intelligemment par intervalle de temps (de l'origine des fils de discussions)

en: By Smart Sender/Receiver
fr: Intelligemment par expéditeur / destinataire

en: By Sender
fr: Par expéditeur

en: By Receiver
fr: Par destinataire

en: Never Expand Groups
fr: Ne jamais déplier les groupes

en: Expand Recent Groups
fr: Déplier les groupes récents

en: Always Expand Groups
fr: Toujours déplier les groupes

[ctx: No threading of messages]
en: None
fr: Aucun

en: Perfect Only
fr: Parfait uniquement

en: Perfect and by References
fr: Parfait et par références

en: Perfect, by References and by Subject
fr: Parfait, par références et par sujet

en: Topmost Message
fr: Message le plus haut

en: Most Recent Message
fr: Le message le plus récent

en: Never Expand Threads
fr: Ne jamais déplier les fils de discussion

en: Expand Threads With Unread Messages
fr: Déplier les fils de discussion contenant des messages non lus

en: Expand Threads With Unread or Important Messages
fr: Déplier les fils de discussion contenant des messages non lus ou importants

en: Always Expand Threads
fr: Toujours déplier les fils de discussion

en: Favor Interactivity
fr: Privilégier l'interactivité

en: Favor Speed
fr: Privilégier la vitesse

en: Batch Job (No Interactivity)
fr: Tâche de fond (aucune interactivité)

[ctx: Status of an item]
en: Read
fr: Lu

[ctx: Status of an item]
en: Unread
fr: Non lu

[ctx: Status of an item]
en: Has Attachment
fr: Possède une pièce jointe

[ctx: Status of an item]
en: Action Item
fr: Action à effectuer

[ctx: Status of an item]
en: Replied
fr: Répondu

[ctx: Status of an item]
en: Forwarded
fr: Transmis

[ctx: Status of an item]
en: Sent
fr: Envoyé

[ctx: Status of an item]
en: Spam
fr: Courrier indésirable

[ctx: Status of an item]
en: Ham
fr: Courriel normal

[ctx: Status of an item]
en: Watched
fr: Surveillé

[ctx: Status of an item]
en: Ignored
fr: Ignoré

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
fr: Inconnue

en: Current Activity, Threaded
fr: Activité actuelle, fil de discussion

en: This view uses smart date range groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
fr: Cet affichage utilise des groupes de dates intelligemment définis. Les messages ne sont pas assemblés par fil de discussion. Par exemple, dans « Aujourd'hui », vous trouverez tous les messages arrivés aujourd'hui et tout les flux qui ont étés actifs aujourd'hui.

en: Current Activity, Flat
fr: Activité actuelle, liste simple

en: This view uses smart date range groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
fr: Cet affichage utilise des groupes de dates intelligemment définis. Les messages ne sont pas assemblés par fil de discussion. Par exemple, dans le groupe « Aujourd'hui », vous trouverez simplement tous les messages arrivés aujourd'hui.

en: Activity by Date, Threaded
fr: Activité par date, fil de discussion

en: This view uses day-by-day groups. Messages are threaded. So for example, in "Today" you will find all the messages arrived today and all the threads that have been active today.
fr: Cet affichage utilise des groupes jour par jour. Les messages sont assemblés par fil de discussion. Le groupe est défini par le message d'origine de chaque fil. Par exemple, dans « Aujourd'hui », vous trouverez tous les messages arrivés aujourd'hui et tout les flux qui ont étés actifs aujourd'hui.

en: Activity by Date, Flat
fr: Activité par date, liste simple

en: This view uses day-by-day groups. Messages are not threaded. So for example, in "Today" you will simply find all the messages arrived today.
fr: Cet affichage utilise des groupes jour par jour. Les messages ne sont pas assemblés par fil de discussion. Par exemple, dans le groupe « Aujourd'hui », vous trouverez simplement tous les messages arrivés aujourd'hui.

en: Standard Mailing List
fr: Liste de diffusion standard

en: This is a plain and old mailing list view: no groups and heavy threading.
fr: Voici l'affichage de liste de diffusion brut et archaïque : pas de groupe, pas de fils de discussion lourd.

en: Flat Date View
fr: Affichage simple par date

en: This is a plain and old list of messages sorted by date: no groups and no threading.
fr: Voici l'affichage brut et archaïque d'une liste de messages ordonnée par date : pas de groupe et pas de fils de discussion.

en: Senders/Receivers, Flat
fr: Expéditeur / destinataire, liste simple

en: This view groups the messages by senders or receivers (depending on the folder type). Messages are not threaded.
fr: Cet affichage regroupe les messages par expéditeur ou destinataire (selon le type du dossier). Les messages ne sont pas groupés par fil de discussion.

en: Thread Starters
fr: Auteurs de l'origine d'un fils de discussion

en: This view groups the messages in threads and then groups the threads by the starting user.
fr: Cet affichage regroupe les messages en fils de discussion et classe ces fils en fonction de la personne ayant rédigé l'origine du fil.

[ctx: Default theme name]
en: Classic
fr: Classique

en: A simple, backward compatible, single row theme
fr: Un thème simple et rétro-compatible, sur une seule colonne

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
fr: Sujet

en: Sender/Receiver
fr: Expéditeur / destinataire

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
fr: Expéditeur

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
fr: Destinataire

en: Most Recent Date
fr: Date la plus récente

[ctx: Size of a message]
en: Size
fr: Taille

[ctx: Attachment indication]
en: Attachment
fr: Pièce jointe

en: Read/Unread
fr: Lu / non lu

en: Replied
fr: Répondu

en: Action Item
fr: Action à effectuer

en: Spam/Ham
fr: Pourriel / Courriel

en: Watched/Ignored
fr: Vu / Ignoré

en: Encryption
fr: Chiffrement

en: Tag List
fr: Liste d'étiquettes

en: Smart
fr: Intelligent

en: A smart multiline and multi item theme
fr: Un thème intelligent à plusieurs lignes et plusieurs éléments

en: Smart with Clickable Status
fr: Intelligent avec l'état cliquable

en: A smart multiline and multi item theme with a clickable status column
fr: Un thème intelligent à plusieurs lignes et plusieurs éléments comprenant une colonne d'état cliquable

en: Status
fr: État

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Last Week
fr: La semaine dernière

en: Two Weeks Ago
fr: Il y a deux semaines

en: Three Weeks Ago
fr: Il y a trois semaines

en: Four Weeks Ago
fr: Il y a quatre semaines

en: Five Weeks Ago
fr: Il y a cinq semaines

en: Receiver
fr: Destinataire

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Processed 1 Message of %2 | Processed %1 Messages of %2
fr[0]: Traitement de 1 message sur %2
fr[1]: Traitement de %1 messages sur %2

en: Threaded 1 Message of %2 | Threaded %1 Messages of %2
fr[0]: Organisation de 1 message sur %2
fr[1]: Organisation de %1 messages sur %2

en: Grouped 1 Thread of %2 | Grouped %1 Threads of %2
fr[0]: Regroupement de 1 message sur %2
fr[1]: Regroupement de %1 messages sur %2

en: Updated 1 Group of %2 | Updated %1 Groups of %2
fr[0]: Mise à jour de 1 groupe sur %2
fr[1]: Mise à jour de %1 groupes sur %2

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
fr: Prêt

note: i18n: ectx: label, entry (MessageToolTipEnabled), group (MessageListView)
en: Display tooltips for messages and group headers
fr: Afficher des infobulles pour les messages et les en-têtes des groupes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (MessageToolTipEnabled), group (MessageListView)
en: Enable this option to display tooltips when hovering over an item in the message list.
fr: Activer cette option pour afficher des infobulles lorsque vous survolez à la souris un message de la liste.

en: None (Storage Order)
fr: Aucun (ordre du stockage)

en: By Date/Time
fr: Par date / heure

en: By Date/Time of Most Recent in Subtree
fr: Par date / heure du plus récent dans la sous-arborescence

en: By Subject
fr: Par sujet

en: By Size
fr: Par taille

en: By Action Item Status
fr: Par état « élément d'action »

en: By Unread Status
fr: Par état « nouveau / non lu »

en: By Important Status
fr: Par état « important »

en: By Attachment Status
fr: Par état « pièce jointe »

en: Least Recent on Top
fr: Les moins récents en haut

en: Most Recent on Top
fr: Les plus récents en haut

[ctx: Sort order for messages]
en: Ascending
fr: Croissant

[ctx: Sort order for messages]
en: Descending
fr: Décroissant

en: by Date/Time
fr: par date / heure

en: by Date/Time of Most Recent Message in Group
fr: par date / heure du message le plus récent d'un groupe

en: by Sender/Receiver
fr: par expéditeur / destinataire

en: by Sender
fr: par expéditeur

en: by Receiver
fr: par destinataire

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
fr: Croissant

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
fr: Décroissant

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
fr: Sujet

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
fr: Expéditeur

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
fr: Destinataire

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
fr: Taille

en: Unread/Read Icon
fr: Icône « non lu / lu »

en: Attachment Icon
fr: Icône « Pièce jointe »

en: Replied/Forwarded Icon
fr: Icône « Répondu / Transmis »

en: Combined New/Unread/Read/Replied/Forwarded Icon
fr: Icône combinée « Nouveau / Non lu / Lu / Répondu / Transmis »

en: Action Item Icon
fr: Icône « Action à effectuer »

en: Important Icon
fr: Icône « Important »

en: Group Header Label
fr: Libellé d'en-têtes des groupes

en: Spam/Ham Icon
fr: Icône « Pourriel / courriel »

en: Watched/Ignored Icon
fr: Icône « Vu / Ignoré »

en: Group Header Expand/Collapse Icon
fr: Icône « Déplier / réduire » d'en-têtes des groupes

en: Encryption State Icon
fr: Icône d'état de chiffrement

en: Signature State Icon
fr: Icône d'état de signature

en: Vertical Separation Line
fr: Ligne de séparation verticale

en: Horizontal Spacer
fr: Séparateur horizontal

en: Max Date
fr: Date maximale

en: Message Tags
fr: Étiquettes de messages

en: Note Icon
fr: Icône de note

en: Invitation Icon
fr: Icône d'invitation

[ctx: Description of Type Folder]
en: Folder
fr: Dossier

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Unread
fr: Non lu

en: Never Show
fr: Ne jamais afficher

en: Always Show
fr: Toujours afficher

en: Plain Rectangles
fr: Rectangles simples

en: Plain Joined Rectangle
fr: Rectangles simples et soudés

en: Rounded Rectangles
fr: Rectangles arrondis

en: Rounded Joined Rectangle
fr: Rectangles arrondis et soudés

en: Gradient Rectangles
fr: Rectangles dégradés

en: Gradient Joined Rectangle
fr: Rectangles dégradés et soudés

en: Styled Rectangles
fr: Rectangles stylés

en: Styled Joined Rectangles
fr: Rectangles stylés et soudés

en: No result found
fr: Aucun résultat trouvé

en: Adjust Column Sizes
fr: Ajuster la taille des colonnes

en: Show Default Columns
fr: Afficher les colonnes par défaut

en: Display Tooltips
fr: Afficher les infobulles

en: From
fr: De

[ctx: Receiver of the email]
en: To
fr: À

en: Size
fr: Taille

en: Folder
fr: Dossier

en: Preview
fr: Aperçu

en: <b>%1</b> reply | <b>%1</b> replies
fr[0]: <b>%1</b> réponse
fr[1]: <b>%1</b> réponses

en: <b>%1</b> message in subtree (<b>%2</b> unread) | <b>%1</b> messages in subtree (<b>%2</b> unread)
fr[0]: <b>%1</b> message dans le sous-fil de discussion (<b>%2</b> non lu)
fr[1]: <b>%1</b> messages dans le sous-fil de discussion (<b>%2</b> non lu(s))

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started on 2008-12-21']
en: Threads started on %1
fr: Fils de discussion démarrés depuis le %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started Yesterday']
en: Threads started %1
fr: Fils de discussion démarrés depuis %1

en: Threads with messages dated %1
fr: Fils de discussion ayant des messages datés du %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent on 2008-12-21']
en: Messages sent on %1
fr: Messages envoyés le %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received on 2008-12-21']
en: Messages received on %1
fr: Messages reçus le %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent Yesterday']
en: Messages sent %1
fr: Messages envoyés %1

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received Yesterday']
en: Messages received %1
fr: Messages reçus %1

en: Threads started within %1
fr: Fils de discussion démarrés depuis le « %1 »

en: Threads containing messages with dates within %1
fr: Fils de discussion contenant des messages à une date postérieure au %1

en: Messages sent within %1
fr: Messages envoyés depuis le « %1 »

en: Messages received within %1
fr: Messages reçus depuis le « %1 »

en: Threads started by %1
fr: Fils de discussion démarrés par « %1 »

en: Threads with most recent message by %1
fr: Fils de discussion ayant le plus de messages récents de « %1 »

en: Messages sent to %1
fr: Messages envoyés à « %1 »

en: Messages sent by %1
fr: Messages envoyés par « %1 »

en: Messages received from %1
fr: Messages reçus de « %1 »

en: Threads directed to %1
fr: Fils de discussion dirigés vers « %1 »

en: Threads with most recent message directed to %1
fr: Fils de discussion ayant le plus de messages récents dirigés vers « %1 »

en: Messages received by %1
fr: Messages reçus par « %1 »

en: <b>%1</b> thread | <b>%1</b> threads
fr[0]: <b>%1</b> fil de discussion
fr[1]: <b>%1</b> fils de discussion

en: <b>%1</b> message (<b>%2</b> unread) | <b>%1</b> messages (<b>%2</b> unread)
fr[0]: <b>%1</b> message (<b>%2</b> non lu)
fr[1]: <b>%1</b> messages (<b>%2</b> non lu(s))

en: Any filter defined.
fr: Tout filtre défini.

en: Create Filter
fr: Créer un filtre

en: Theme
fr: Thème

en: Configure...
fr: Configurer...

en: Aggregation
fr: Agrégat

en: Message Sort Order
fr: Ordre de tri des messages

en: Message Sort Direction
fr: Direction de tri des messages

en: Group Sort Order
fr: Ordre de tri des groupes

en: Group Sort Direction
fr: Direction de tri des groupes

en: Folder Always Uses This Sort Order
fr: Le dossier utilise toujours cet ordre de tri

[ctx: @title:window]
en: Configure Filter
fr: Configurer un filtre

en: Remove
fr: Supprimer

en: Do you want to delete this filter?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce filtre ?

en: Remove Filter
fr: Supprimer un filtre

[ctx: @title:window]
en: Edit Filter
fr: Modifier un filtre

en: Name:
fr: Nom :

en: Save Filter...
fr: Enregistrer un filtre...

[ctx: Search for messages.]
en: Search
fr: Chercher

en: The words less than 3 letters are ignored.
fr: Les mots de moins de 3 lettres sont ignorés.

en: Do not show again
fr: Ne plus afficher

en: Some of the search folders in this query are still being indexed or are excluded from indexing completely. The results below may be incomplete.
fr: Certains dossiers de recherche dans cette requête sont encore en cours d'indexation ou sont exclus complètement de l'indexation. Les résultats ci-dessous peuvent être incomplets.

[ctx: @info:tooltip]
en: Prevent the quick search field from being cleared when changing folders
fr: Empêcher que le champ de recherche rapide ne soit effacé en changeant de dossier

[ctx: @info:tooltip]
en: Clear the quick search field when changing folders
fr: Effacer le champ de recherche rapide en changeant de dossier

[ctx: @info:whatsthis]
en: Toggle this button if you want to keep your quick search locked when moving to other folders or when narrowing the search by message status.
fr: Faite basculer ce bouton si vous voulez conserver verrouillé votre recherche rapide lorsque vous vous déplacez dans d'autres dossiers ou lorsque vous arrondissez votre recherche par état de message.

en: Filter Mails by Status
fr: Filtrer les messages par état

en: Saved Filter
fr: Filtre enregistré

en: Clear Filter
fr: Vider le filtre

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
fr: Non lu

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
fr: Répondu

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
fr: Transmis

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Action Item
fr: Élément d'action

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Watched
fr: Surveillé

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ignored
fr: Ignoré

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Attachment
fr: Possède une pièce jointe

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Has Invitation
fr: Possède une invitation

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Spam
fr: Courrier indésirable

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Ham
fr: Courriel normal

en: Full Message
fr: Message entier

en: Body
fr: Corps

en: Subject
fr: Sujet

en: To
fr: À

en: Clear History
fr: Effacer l'historique

en: Current Tab is locked.
fr: L'onglet courant est verrouillé.

en: (Unlock it)
fr: (Déverrouillez le)

en: Sorting
fr: Tri

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
fr: Ouvrir un nouvel onglet

en: New tab
fr: Nouvel onglet

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
fr: Fermer l'onglet courant

en: Close tab
fr: Fermer l'onglet

en: Activate Tab %1
fr: Activer l'onglet %1

en: Show Quick Search Bar
fr: Afficher la barre de recherche rapide

en: Message List
fr: Liste des messages

en: Create New Tab
fr: Créer un nouvel onglet

en: Activate Next Tab
fr: Activer l'onglet suivant

en: Activate Previous Tab
fr: Activer l'onglet précédent

en: Move Tab Left
fr: Déplacer l'onglet à gauche

en: Move Tab Right
fr: Déplacer l'onglet à droite

en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

[ctx: @title:tab Empty messagelist]
en: Empty
fr: Vide

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
fr: Fermer tous les autres onglets

[ctx: @action:inmenu]
en: Unlock Tab
fr: Déverrouiller un onglet

[ctx: @action:inmenu]
en: Lock Tab
fr: Verrouiller un onglet

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
fr: Pas de sujet

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
fr: Inconnu

en: Groups && Threading
fr: Groupes et fils de discussion

en: Grouping:
fr: Regroupement :

en: Group expand policy:
fr: Politique de dépliage des groupes :

en: Threading:
fr: Fils de discussion :

en: Thread leader:
fr: Origine du fil de discussion :

en: Thread expand policy:
fr: Politique de dépliage des fils de discussion :

[ctx: @title:tab Advanced settings tab for aggregation mode]
en: Advanced
fr: Avancé

en: Fill view strategy:
fr: Stratégie de remplissage de l'affichage :

[ctx: @title:window]
en: Customize Message Aggregation Modes
fr: Personnaliser les modes d'agrégat de messages

en: New Aggregation
fr: Nouvelle agrégation

en: Clone Aggregation
fr: Cloner l'agrégation

en: Export Aggregation...
fr: Exporter l'agrégat...

en: Import Aggregation...
fr: Importer un agrégat...

en: Delete Aggregation
fr: Supprimer l'agrégation

en: Unnamed Aggregation
fr: Agrégation sans nom

en: Import Aggregation
fr: Importer un agrégat

en: Export Aggregation
fr: Exporter l'agrégat

en: All Files (*)
fr: Tous les fichiers (*)

[ctx: @title:window]
en: Customize Themes
fr: Personnaliser les thèmes

en: New Theme
fr: Nouveau thème

en: Clone Theme
fr: Cloner le thème

en: Export Theme...
fr: Exporter le thème...

en: Import Theme...
fr: Importer un thème...

en: Delete Theme
fr: Supprimer le thème

en: Unnamed Theme
fr: Thème sans nom

en: New Column
fr: Nouvelle colonne

en: Do you want to delete selected themes?
fr: Voulez-vous supprimer les thèmes sélectionnés ?

en: Do you want to delete "%1"?
fr: Voulez-vous supprimer « %1 » ?

[ctx: @title:window]
en: Delete Theme
fr: Supprimer le thème

en: Import Theme
fr: Importer un thème

en: Export Theme
fr: Exporter le thème

[ctx: @title:tab General options of a view mode]
en: General
fr: Général

[ctx: @label:textbox Name of the option]
en: Name:
fr: Nom :

[ctx: @label:textbox Description of the option]
en: Description:
fr: Description :

[ctx: @label:textbox Property name]
en: Name:
fr: Nom :

en: The label that will be displayed in the column header.
fr: Le libellé qui sera affiché dans l'en-tête de la colonne.

en: Header click sorts messages:
fr: Un clic sur une en-tête trie les messages :

en: The sorting order that clicking on this column header will switch to.
fr: L'ordre de tri sera utilisé lors d'un clic sur cette en-tête de colonne.

en: Visible by default
fr: Visible par défaut

en: Check this if this column should be visible when the theme is selected.
fr: Cochez cette option si cette colonne doit être visible lorsque le thème est sélectionné.

en: Contains "Sender or Receiver" field
fr: Contient le champ « expéditeur ou destinataire »

en: Check this if this column label should be updated depending on the folder "inbound"/"outbound" type.
fr: Cochez cette option si le libellé de la colonne doit être actualisé en fonction du type « sortant » ou « entrant » du dossier.

en: Unnamed Column
fr: Colonne sans nom

en: Message Group
fr: Groupe de messages

en: Very long subject very long subject very long subject very long subject very long subject very long
fr: Très long sujet très long sujet très long sujet très long sujet très long sujet très long sujet

en: Sample Tag 1
fr: Étiquette exemple 1

en: Sample Tag 2
fr: Étiquette exemple 2

en: Sample Tag 3
fr: Étiquette exemple 3

[ctx: @action:inmenu soften the text color]
en: Soften
fr: Adoucir

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Bold
fr: Gras

[ctx: @action:inmenu Font setting]
en: Italic
fr: Italique

en: Font
fr: Police

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Default
fr: Par défaut

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Custom...
fr: Personnalisé...

en: Foreground Color
fr: Couleur du premier plan

[ctx: Hide a mark if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Hide
fr: Cacher

[ctx: Keep a empty space in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Empty Space
fr: Laisser l'espace vide

[ctx: Show the icon softened in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Softened Icon
fr: Laisser une icône adoucie

en: When Disabled
fr: Lorsque inactif

en: Group Header
fr: En-tête de groupe

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: None
fr: Aucun

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Custom...
fr: Personnaliser...

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Style
fr: Style de l'arrière-plan

en: Column Properties...
fr: Propriétés des colonnes...

en: Add Column...
fr: Ajouter une colonne...

en: Delete Column
fr: Supprimer une colonne

en: Move Column to Left
fr: Déplacer la colonne à gauche

en: Move Column to Right
fr: Déplacer la colonne à droite

en: Add New Column
fr: Ajouter une nouvelle colonne

en: Column Properties
fr: Propriétés de la colonne

en: Appearance
fr: Apparence

en: Content Items
fr: Éléments contenus

en: Right click on the header to add or modify columns. Drag the content items and drop them on the columns in order to compose your theme. Right click on the items inside the view for more options.
fr: Un clic avec le bouton droit sur l'en-tête ajoute ou modifie les colonnes. Glissez les éléments contenus et déposez les sur les colonnes afin de composer votre thème. Un clic droit sur les éléments de la vue vous permettra d'obtenir plus d'options.

[ctx: @title:tab Advanced theme settings]
en: Advanced
fr: Avancé

en: Header:
fr: En-tête :

en: Icon size:
fr: Taille des icônes :

[ctx: Item in list of Akonadi tags, to show all e-mails]
en: All
fr: Tous

en: Collapse Group
fr: Réduire le groupe

en: Expand Group
fr: Déplier le groupe

en: Expand All Groups
fr: Déplier tous les groupes

en: Collapse All Groups
fr: Réduire tous les groupes

en: &Move Here
fr: Dé&placer ici

en: &Copy Here
fr: &Copier ici

en: C&ancel
fr: &Annuler
