kmail - en to pa translation catalogue (165 entries)

[ctx: No grouping of messages]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Expand Recent Groups
pa: ਤਾਜ਼ਾ ਗਰੁੱਪ ਫੈਲਾਓ

en: Always Expand Groups
pa: ਗਰੁੱਪ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਫੈਲਾਓ

[ctx: No threading of messages]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

en: Perfect Only
pa: ਕੇਵਲ ਸਭ ਤੋਂ ਵਧੀਆ

en: Topmost Message
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਉੱਤਲਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: Most Recent Message
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਤਾਜ਼ਾ ਸੁਨੇਹਾ

en: Never Expand Threads
pa: ਥਰਿੱਡ ਕਦੇ ਨਾ ਫੈਲਾਓ

en: Expand Threads With Unread Messages
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਵਾਲੇ ਥਰਿੱਡ ਫੈਲਾਓ

en: Always Expand Threads
pa: ਥਰਿੱਡ ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਫੈਲਾਓ

[ctx: Status of an item]
en: Read
pa: ਪੜ੍ਹੇ

[ctx: Status of an item]
en: Unread
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ

[ctx: Status of an item]
en: Has Attachment
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਹੈ

[ctx: Status of an item]
en: Action Item
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਆਈਟਮ

[ctx: Status of an item]
en: Replied
pa: ਜਵਾਬ ਦਿੱਤਾ

[ctx: Status of an item]
en: Forwarded
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜੇ

[ctx: Status of an item]
en: Sent
pa: ਭੇਜੇ

[ctx: Status of an item]
en: Important
pa: ਖਾਸ

[ctx: Status of an item]
en: Spam
pa: ਸਪਮ

[ctx: Status of an item]
en: Ham
pa: ਹਮ

[ctx: Status of an item]
en: Watched
pa: ਵੇਖੇ

[ctx: Status of an item]
en: Ignored
pa: ਅਣਡਿੱਠੇ

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Standard Mailing List
pa: ਸਟੈਂਡਰਡ ਮੇਲਿੰਗ ਲਿਸਟ

en: Flat Date View
pa: ਸਮਤਲ ਮਿਤੀ ਝਲਕ

en: Thread Starters
pa: ਥਰਿੱਡ ਸਟਾਰਟਰ

[ctx: Default theme name]
en: Classic
pa: ਕਲਾਸਿਕ

[ctx: @title:column Subject of messages]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

en: Sender/Receiver
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ/ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

[ctx: Sender of a message]
en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

[ctx: Receiver of a message]
en: Receiver
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

[ctx: Date of a message]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Most Recent Date
pa: ਸਭ ਤੋਂ ਤਾਜ਼ਾ ਮਿਤੀ

[ctx: Size of a message]
en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Replied
pa: ਜਵਾਬ ਦਿੱਤਾ

[ctx: Message importance indication]
en: Important
pa: ਖਾਸ

en: Action Item
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਆਈਟਮ

en: Spam/Ham
pa: ਸਮਪ/ਹਮ

en: Watched/Ignored
pa: ਵੇਖਿਆ/ਅਣਡਿੱਠਾ

en: Encryption
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ

en: Signature
pa: ਦਸਤਖਤ

en: Tag List
pa: ਟੈਗ ਲਿਸਟ

en: Message
pa: ਸੁਨੇਹਾ

en: Status
pa: ਹਾਲਤ

en: Today
pa: ਅੱਜ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: Last Week
pa: ਪਿਛਲੇ ਹਫ਼ਤੇ

en: Two Weeks Ago
pa: ਦੋ ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Three Weeks Ago
pa: ਤਿੰਨ ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Four Weeks Ago
pa: ਚਾਰ ਹਫ਼ਤੇ ਪਹਿਲਾਂ

en: Receiver
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

[ctx: @info:status Finished view fill]
en: Ready
pa: ਤਿਆਰ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry (MessageToolTipEnabled), group (MessageListView)
en: Display tooltips for messages and group headers
pa: ਸੁਨੇਹਿਆਂ ਅਤੇ ਗਰੁੱਪ ਹੈੱਡਰ ਲਈ ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵੇਖੋ

en: None (Storage Order)
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ (ਸਟੋਰੇਜ਼ ਕ੍ਰਮ)

[ctx: Sort order for messages]
en: Ascending
pa: ਵੱਧਦਾ-ਕ੍ਰਮ

[ctx: Sort order for messages]
en: Descending
pa: ਘੱਟਦਾ-ਕ੍ਰਮ

en: by Date/Time
pa: ਮਿਤੀ/ਟਾਈਮ ਨਾਲ

en: by Sender/Receiver
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ/ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਨਾਲ

en: by Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲੇ ਨਾਲ

en: by Receiver
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ ਨਾਲ

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Ascending
pa: ਵੱਧਦਾ-ਕ੍ਰਮ

[ctx: Sort order for mail groups]
en: Descending
pa: ਘੱਟਦਾ-ਕ੍ਰਮ

[ctx: Description of Type Subject]
en: Subject
pa: ਵਿਸ਼ਾ

[ctx: Description of Type Date]
en: Date
pa: ਮਿਤੀ

[ctx: Description of Type Sender]
en: Sender
pa: ਭੇਜਣ ਵਾਲਾ

[ctx: Description of Type Receiver]
en: Receiver
pa: ਪ੍ਰਾਪਤ ਕਰਤਾ

[ctx: Description of Type Size]
en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Attachment Icon
pa: ਅਟੈਚਮੈਂਟ ਆਈਕਾਨ

en: Action Item Icon
pa: ਐਕਸ਼ਨ ਆਈਟਮ ਆਈਕਾਨ

en: Important Icon
pa: ਖਾਸ ਆਈਕਾਨ

en: Spam/Ham Icon
pa: ਸਮਪ/ਹਮ ਆਈਕਾਨ

en: Watched/Ignored Icon
pa: ਵੇਖਿਆ/ਅਣਡਿੱਠਾ ਆਈਕਾਨ

en: Encryption State Icon
pa: ਇੰਕ੍ਰਿਪਸ਼ਨ ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ

en: Signature State Icon
pa: ਦਸਤਖਤ ਹਾਲਤ ਆਈਕਾਨ

en: Max Date
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮਿਤੀ

en: Message Tags
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਟੈਗ

[ctx: Description for an Unknown Type]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Never Show
pa: ਕਦੇ ਨਾ ਵੇਖੋ

en: Always Show
pa: ਹਮੇਸ਼ਾਂ ਵੇਖੋ

en: Adjust Column Sizes
pa: ਕਾਲਮ ਸਾਈਜ਼ ਅਡਜੱਸਟ

en: Show Default Columns
pa: ਡਿਫਾਲਟ ਕਾਲਮ ਵੇਖੋ

en: Display Tooltips
pa: ਟੂਲ-ਟਿੱਪ ਵੇਖੋ

en: From
pa: ਵੱਲੋਂ

en: Date
pa: ਮਿਤੀ

en: Size
pa: ਸਾਈਜ਼

en: Folder
pa: ਫੋਲਡਰ

en: <b>%1</b> reply | <b>%1</b> replies
pa[0]: <b>%1</b> ਜਵਾਬ
pa[1]: <b>%1</b> ਜਵਾਬ

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started on 2008-12-21']
en: Threads started on %1
pa: ਥਰਿੱਡ %1 ਨੂੰ ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਇਆ

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Threads started Yesterday']
en: Threads started %1
pa: ਥਰਿੱਡ %1 ਸ਼ੁਰੂ ਹੋਇਆ

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent on 2008-12-21']
en: Messages sent on %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਨੂੰ ਭੇਜਿਆ

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received on 2008-12-21']
en: Messages received on %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਨੂੰ ਮਿਲਿਆ

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages sent Yesterday']
en: Messages sent %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਭੇਜਿਆ

[ctx: @info:tooltip Formats to something like 'Messages received Yesterday']
en: Messages received %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਮਿਲਿਆ

en: Messages sent within %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਨਾਲ ਭੇਜਿਆ

en: Messages received within %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਨਾਲ ਮਿਲਿਆ

en: Messages sent to %1
pa: ਸੁਨੇਹੇ %1 ਨੂੰ ਭੇਜੇ

en: Messages sent by %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਰਾਹੀਂ ਭੇਜਿਆ

en: Messages received from %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਰਾਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: Messages received by %1
pa: ਸੁਨੇਹਾ %1 ਰਾਹੀਂ ਮਿਲਿਆ

en: <b>%1</b> thread | <b>%1</b> threads
pa[0]: <b>%1</b> ਥਰਿੱਡ
pa[1]: <b>%1</b> ਥਰਿੱਡ

en: Theme
pa: ਥੀਮ

en: Configure...
pa: ਸੰਰਚਨਾ...

en: Message Sort Order
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲੜੀਬੱਧ ਕ੍ਰਮ

en: Message Sort Direction
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲੜੀਬੱਧ ਦਿਸ਼ਾ

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

[ctx: Search for messages.]
en: Search
pa: ਖੋਜ

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Unread
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹੇ

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Replied
pa: ਜਵਾਬ ਦਿੱਤਾ

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Forwarded
pa: ਅੱਗੇ ਭੇਜੇ

[ctx: @action:inmenu Status of a message]
en: Important
pa: ਖਾਸ

[ctx: @info:tooltip]
en: Open a new tab
pa: ਇੱਕ ਨਵੀਂ ਟੈਬ ਖੋਲ੍ਹੋ

[ctx: @info:tooltip]
en: Close the current tab
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: Message List
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਲਿਸਟ

[ctx: @title:tab Empty messagelist]
en: Empty
pa: ਖਾਲੀ

[ctx: @action:inmenu]
en: Close Tab
pa: ਟੈਬ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: @action:inmenu]
en: Close All Other Tabs
pa: ਸਭ ਹੋਰ ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: displayed as subject when the subject of a mail is empty]
en: No Subject
pa: ਕੋਈ ਵਿਸ਼ਾ ਨਹੀਂ

[ctx: displayed when a mail has unknown sender, receiver or date]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Grouping:
pa: ਗਰੁਪਿੰਗ:

en: Threading:
pa: ਥਰਿੱਡਿੰਗ:

[ctx: @title:tab Advanced settings tab for aggregation mode]
en: Advanced
pa: ਮਾਹਰ

en: New Theme
pa: ਨਵਾਂ ਥੀਮ

en: Clone Theme
pa: ਥੀਮ ਕਲੋਨ  ਕਰੋ

en: Delete Theme
pa: ਥੀਮ ਹਟਾਓ

en: Unnamed Theme
pa: ਬੇਨਾਮ ਥੀਮ

en: New Column
pa: ਨਵਾਂ ਕਾਲਮ

[ctx: @title:tab General options of a view mode]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: @label:textbox Name of the option]
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

[ctx: @label:textbox Description of the option]
en: Description:
pa: ਵੇਰਵਾ:

[ctx: @label:textbox Property name]
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

en: Unnamed Column
pa: ਨਾ-ਪੜ੍ਹਿਆ ਕਾਲਮ

en: Message Group
pa: ਸੁਨੇਹਾ ਗਰੁੱਪ

en: Sample Tag 1
pa: ਸਧਾਰਨ ਟੈਗ 1

en: Sample Tag 2
pa: ਸਧਾਰਨ ਟੈਗ 2

en: Sample Tag 3
pa: ਸਧਾਰਨ ਟੈਗ 3

[ctx: Indicates whether or not a header label is visible]
en: Visible
pa: ਦਿੱਖ

[ctx: @action:inmenu soften the text color]
en: Soften
pa: ਸਾਫਟ

en: Font
pa: ਫੋਂਟ

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Default
pa: ਡਿਫਾਲਟ

[ctx: @action:inmenu Foreground color setting]
en: Custom...
pa: ਕਸਟਮ...

en: Foreground Color
pa: ਫਾਰਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

[ctx: Hide a mark if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Hide
pa: ਓਹਲੇ

[ctx: Keep a empty space in the list if the mail does not have the attribute, e.g. Important mark on a non important mail]
en: Keep Empty Space
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਰੱਖੋ

en: When Disabled
pa: ਜਦੋਂ ਬੰਦ ਹੋਵੇ

en: Group Header
pa: ਗਰੁੱਡ ਹੈਡਰ

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: None
pa: ਕੋਈ ਨਹੀਂ

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Automatic
pa: ਆਟੋਮੈਟਿਕ

[ctx: @action:inmenu Group header background color setting]
en: Custom...
pa: ਕਸਟਮ...

en: Background Color
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਰੰਗ

en: Background Style
pa: ਬੈਕਗਰਾਊਂਡ ਸਟਾਈਲ

en: Column Properties...
pa: ਕਾਲਮ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ...

en: Add Column...
pa: ਕਾਲਮ ਸ਼ਾਮਲ...

en: Delete Column
pa: ਕਾਲਮ ਹਟਾਓ

en: Add New Column
pa: ਨਵਾਂ ਕਾਲਮ ਸ਼ਾਮਲ

en: Column Properties
pa: ਕਾਲਮ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Content Items
pa: ਸਮੱਗਰੀ ਆਈਟਮ

[ctx: @title:tab Advanced theme settings]
en: Advanced
pa: ਮਾਹਰ

en: Header:
pa: ਹੈੱਡਰ:

en: Expand All Groups
pa: ਸਭ ਗਰੁੱਪ ਫੈਲਾਓ

en: Collapse All Groups
pa: ਸਭ ਗਰੁੱਪ ਸਮੇਟੋ

en: &Move Here
pa: ਇੱਥੇ ਭੇਜੋ(&M)

en: &Copy Here
pa: ਇੱਥੇ ਕਾਪੀ ਕਰੋ(&C)

en: C&ancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(&a)
