kmail - en to ro translation catalogue (163 entries)

en: Reason: %1
ro: Motiv: %1

en: Sorry, no certificates were found in this message.
ro: Scuze, nu au fost găsite certificate în acest mesaj.

en: Certificate import status:
ro: Stare import certificat:

en: 1 new certificate was imported. | %1 new certificates were imported.
ro[0]: 1 nou certificat a fost importat.
ro[1]: %1 noi certificate au fost importate.
ro[2]: %1 de noi certificate au fost importate.

en: 1 certificate was unchanged. | %1 certificates were unchanged.
ro[0]: 1 certificat era neschimbat.
ro[1]: %1 certificate erau neschimbate.
ro[2]: %1 de certificate erau neschimbate.

en: 1 new secret key was imported. | %1 new secret keys were imported.
ro[0]: 1 cheie secretă nouă a fost importată.
ro[1]: %1 chei secrete noi au fost importate.
ro[2]: %1 de chei secrete noi au fost importate.

en: 1 secret key was unchanged. | %1 secret keys were unchanged.
ro[0]: 1 cheie secretă era neschimbată.
ro[1]: %1 chei secrete erau neschimbate.
ro[2]: %1 de chei secrete erau neschimbate.

en: Certificate import details:
ro: Detalii import certificat:

[ctx: Certificate import failed.]
en: Failed: %1 (%2)
ro: Eșuat: %1 (%2)

en: Encapsulated message
ro: Mesaj incapsulat

en: End of encapsulated message
ro: Sfârșitul mesajului incapsulat

en: This message is encrypted.
ro: Acest mesaj este criptat.

en: Decrypt Message
ro: Decriptează mesajul

en: Please wait while the message is being decrypted...
ro: Așteptați cât mesajul este decriptat...

en: Hide Details
ro: Ascunde detalii

en: Encrypted message
ro: Mesaj criptat

en: Show Details
ro: Arată detalii

en: Encrypted message (decryption not possible)
ro: Mesaj criptat (decriptare imposibilă)

en: Could not decrypt the data.
ro: Datele nu au putut fi decriptate.

en: End of encrypted message
ro: Sfârșitul mesajului criptat

en: Please wait while the signature is being verified...
ro: Așteptați cât semnătura este verificată...

en: Not enough information to check signature. %1
ro: Informații insuficiente pentru verificarea semnăturii. %1

en: Message was signed by %1.
ro: Mesajul a fost semnat de %1.

en: Message was signed with unknown key.
ro: Mesajul a fost semnat cu o cheie necunoscută.

en: Message was signed with key %1.
ro: Mesajul a fost semnat cu cheia %1.

en: Message was signed by %3 on %1 with key %2
ro: Mesajul a fost semnat de %1 pe %2 cu cheia %3

en: Message was signed on %1 with key %2.
ro: Mesajul a fost semnat pe %1 cu cheia %2.

en: Message was signed by %2 with key %1.
ro: Mesajul a fost semnat de %2 cu cheia %1.

en: Status:
ro: Stare:

en: Message was signed on %1 with unknown key %2.
ro: Mesajul a fost semnat pe %1 cu cheia necunoscută %2.

en: Message was signed with unknown key %1.
ro: Mesajul a fost semnat cu cheia necunoscută %1.

en: The validity of the signature cannot be verified.
ro: Validitatea semnăturii nu poate fi verificată.

en: Message was signed by %2 (Key ID: %1).
ro: Mesajul a fost semnat %2 (Id. cheie: %1).

en: The signature is valid, but the key's validity is unknown.
ro: Semnătura este corectă, dar validitatea cheii este necunoscută.

en: The signature is valid and the key is marginally trusted.
ro: Semnătura este corectă și cheia este numai marginal de încredere.

en: The signature is valid and the key is fully trusted.
ro: Semnătura este corectă și cheia este de încredere.

en: The signature is valid and the key is ultimately trusted.
ro: Semnătura este corectă și cheia este de absolută încredere.

en: The signature is valid, but the key is untrusted.
ro: Semnătura este corectă, dar cheia nu este de încredere.

en: Warning: The signature is bad.
ro: Atenție: Semnătura este rea.

en: Invalid signature.
ro: Semnătură nevalidă.

en: Not enough information to check signature validity.
ro: Informații insuficiente pentru verificarea validității semnăturii.

en: Signature is valid.
ro: Semnătura este validă.

en: Unknown signature state
ro: Stare semnătură necunoscută

en: End of signed message
ro: Sfârșitul mesajului semnat

en: From
ro: De la

en: Add...
ro: Adăugare...

en: Modify...
ro: Modificare...

en: CC:
ro: Copie:

en: No Subject
ro: Fără subiect

en: Spam Status:
ro: Stare spam:

en: Attachments:
ro: Atașamente:

[ctx: Unknown date]
en: Unknown
ro: Necunoscută

en: %1% probability of being spam with confidence %3%.
    
    Full report:
    Probability=%2
    Confidence=%4
ro: Probabilitate de %1% să fie spam cu încrederea %3%.
    
    Raport complet:
    Probabilitate=%2
    Încredere=%4

[ctx: View->]
en: &Headers
ro: &Antete

en: Choose display style of message headers
ro: Alege stilul de afișare a antetelor mesajului

en: Date:
ro: Data:

en: From:
ro: De la:

[ctx: To-field of the mailheader.]
en: To:
ro: Către:

en: Reply to:
ro: Răspuns către:

en: Error: Signature not verified
ro: Eroare: Semnătură neverificată

en: Good signature
ro: Semnătură bună

en: No public key to verify the signature
ro: Nicio cheie publică pentru verificarea semnăturii

en: No signature found
ro: Nu am găsit semnătura

en: Error verifying the signature
ro: Eroare la verificarea semnăturii

en: Different results for signatures
ro: Rezultate diferite pentru semnături

en: No status information available.
ro: Nicio informație de stare disponibilă.

en: Good signature.
ro: Semnătură bună.

en: One key has expired.
ro: O cheie a expirat.

en: The signature has expired.
ro: Semnătura e expirat.

en: Unable to verify: key missing.
ro: Imposibil de verificat: cheia lipsește.

en: CRL not available.
ro: LRC indisponibilă.

en: Available CRL is too old.
ro: LRC disponibilă este prea veche.

en: A policy was not met.
ro: O politică nu a fost îndeplinită.

en: A system error occurred.
ro: A intervenit o eroare de sistem.

en: One key has been revoked.
ro: O cheie a fost revocată.

en: certificate
ro: certificat

[ctx: Start of warning message.]
en: Warning:
ro: Atenție:

en: sender:
ro: expeditor:

en: stored:
ro: stocat:

en: Move to Trash
ro: Mută în coșul de gunoi

note: i18n: ectx: label, entry (ShowExpandQuotesMark), group (Reader)
en: Show expand/collapse quote marks
ro: Arată semnele de desfășurare/restrângere a citatului

note: i18n: ectx: label, entry (CollapseQuoteLevelSpin), group (Reader)
en: Automatic collapse level:
ro: Nivel automat de desfășurare:

note: i18n: ectx: label, entry (ShrinkQuotes), group (Reader)
en: Reduce font size for quoted text
ro: Reduce dimensiunea fontului pentru text citat

note: i18n: ectx: label, entry (MimeTreeMode2), group (Reader)
en: Message Structure Viewer
ro: Vizualizor structură mesaj

note: i18n: ectx: label, entry (htmlMail), group (Reader)
en: Prefer HTML to plain text
ro: Preferă HTML în loc de text simplu

note: i18n: ectx: label, entry (htmlLoadExternal), group (Reader)
en: Allow messages to load external references from the Internet
ro: Permite mesajelor să încarce referințe externe din Internet

note: i18n: ectx: label, entry (notSendWhenEncrypted), group (MDN)
en: Do not send MDNs in response to encrypted messages
ro: La mesaje criptate nu trimite MDN-uri în răspuns

note: i18n: ectx: label, entry (AutomaticSending), group (Invitations)
en: Automatic invitation sending
ro: Trimitere automată a invitațiilor

note: i18n: ectx: label, entry (UseFixedFont), group (Composer)
en: Use Fi&xed Font
ro: Utilizează font de lățime fi&xă

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Groupware Compatibility && Legacy Options
ro: Opțiuni de compatibilitate pentru aplicațiile de colaborare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mLegacyMangleFromTo)
en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitation replies
ro: Activați această opțiune pentru a permite Outlook(tm) să înțeleagă răspunsurile pe care le dați la invitații.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mLegacyMangleFromTo)
en: &Mangle From:/To: headers in replies to invitations
ro: &Modifică antetele From:/To: în răspunsurile la invitații

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, mLegacyBodyInvites)
en: Turn this option on in order to make Outlook(tm) understand your answers to invitations
ro: Activați această opțiune pentru a permite Outlook(tm) să înțeleagă răspunsurile la invitații.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mLegacyBodyInvites)
en: Send &invitations in the mail body
ro: Trimite &invitațiile în corpul mesajului

en: A file named "%1" already exists. Are you sure you want to overwrite it?
ro: Există deja un fișier cu denumirea „%1”. Sigur doriți să îl suprascrieți?

en: Overwrite File?
ro: Suprascrieți fișierul?

en: Save Attachments To
ro: Salvează atașamentele în

[ctx: filename for an unnamed attachment]
en: attachment.1
ro: atașament.1

[ctx: filename for the %1-th unnamed attachment]
en: attachment.%1
ro: atașament.%1

en: The part %1 of the message is encrypted. Do you want to keep the encryption when saving?
ro: Partea %1 a mesajului este criptată. Doriți să păstrez criptarea la salvarea mesajului?

en: KMail Question
ro: Întrebare KMail

en: Keep Encryption
ro: Păstrează criptarea

en: Do Not Keep
ro: Nu păstra

en: The part %1 of the message is signed. Do you want to keep the signature when saving?
ro: Partea %1 a mesajului este semnată. Doriți să păstrez semnătura la salvarea mesajului?

en: Keep Signature
ro: Păstrează semnătura

en: Found no attachments to save.
ro: Nu a fost găsit niciun atașament de salvat.

en: Edit with:
ro: Editează cu:

en: Unable to edit attachment
ro: Imposibil de editat atașamentul

en: body part
ro: componentă corp

en: Description
ro: Descriere

en: Type
ro: Tip

en: Size
ro: Dimensiune

en: Turn on HTML rendering for this message.
ro: Activează randarea HTML pentru acest mesaj.

en: Load external references from the Internet for this message.
ro: Încarcă referințele externe din Internet pentru acest mesaj.

en: Work online.
ro: Lucrează conectat.

en: Decrypt message.
ro: Decriptează mesajul.

en: Show signature details.
ro: Arată detaliile semnăturii.

en: Hide signature details.
ro: Ascunde detaliile semnăturii.

en: Expand all quoted text.
ro: Desfășoară tot textul citat.

en: Collapse quoted text.
ro: Restrânge textul citat.

en: Could not start certificate manager. Please check your installation.
ro: Nu am putut porni gestionarul de certificate. Verificați instalarea programului.

en: KMail Error
ro: Eroare KMail

en: Show certificate 0x%1
ro: Afișează certificatul 0x%1

en: Address copied to clipboard.
ro: Am copiat adresa în clipboard.

en: Attachment: %1
ro: Atașament: %1

en: Opening URL...
ro: Deschidere URL...

[ctx: @info]
en: Do you really want to execute <filename>%1</filename>?
ro: Sigur doriți să executați <filename>%1</filename>?

en: Execute
ro: Execută

en: Delete Attachment
ro: Șterge atașamentul

en: Deleting an attachment might invalidate any digital signature on this message.
ro: Ștergerea unui atașament ar putea invalida orice semnătură digitală de pe mesaj.

[ctx: to open]
en: Open
ro: Deschide

[ctx: to view something]
en: View
ro: Vizualizează

en: Save As...
ro: Salvare ca...

en: Copy
ro: Copiază

en: Properties
ro: Proprietăți

[ctx: View->]
en: &Attachments
ro: &Atașamente

en: Choose display style of attachments
ro: Alege stilul de afișare a atașamentelor

[ctx: View->attachments->]
en: &As Icons
ro: Ca &pictograme

en: Show all attachments as icons. Click to see them.
ro: Arată toate atașamentele ca pictograme. Apăsați pentru a le vedea.

[ctx: View->attachments->]
en: &Smart
ro: &Inteligent

en: Show attachments as suggested by sender.
ro: Arată atașamentele așa cum este sugerat de către expeditor.

[ctx: View->attachments->]
en: &Inline
ro: În &linie

en: Show all attachments inline (if possible)
ro: Arată toate atașamentele în linie (dacă este posibil)

[ctx: View->attachments->]
en: &Hide
ro: &Ascunde

en: Do not show attachments in the message viewer
ro: Nu arăta atașamentele în vizualizarea mesajului

en: &Set Encoding
ro: &Stabilește codarea

en: Auto
ro: Automat

en: Select All Text
ro: Selectează tot textul

en: Copy Link Address
ro: Copiază adresa legăturii

en: Open URL
ro: Deschide URL-ul

en: &View Source
ro: Afișează &sursa

en: Scroll Message Up
ro: Derulează mesajul în sus

en: Scroll Message Down
ro: Derulează mesajul în jos

en: Scroll Message Up (More)
ro: Derulează mesajul în sus (mai mult)

en: Scroll Message Down (More)
ro: Derulează mesajul în jos (mai mult)

en: &Find in Message...
ro: &Caută în mesaj...

en: Save &As...
ro: Salv&are ca...

en: Open With...
ro: Deschide cu...

en: Save All Attachments...
ro: Salvează toate atașamentele...

en: URL copied to clipboard.
ro: Am copiat URL-ul în clipboard.

en: Do not ask again
ro: Nu mai întreba

en: <qt>Invitations are normally sent as attachments to a mail. This switch changes the invitation mails to be sent in the text of the mail instead; this is necessary to send invitations and replies to Microsoft Outlook.<br />But, when you do this, you no longer get descriptive text that mail programs can read; so, to people who have email programs that do not understand the invitations, the resulting messages look very odd.<br />People that have email programs that do understand invitations will still be able to work with this.</qt>
ro: <qt>În mod normal invitațiile sunt trimise ca atașamente la mesaj. Această opțiune face ca pentru Microsoft Outlook invitațiile și răspunsurile la invitații să fie trimise ca text în corpul mesajului.<br />Totuși, când faceți acest lucru, nu veți mai obține un text descriptiv ce poate fi interpretat de aplicațiile de mail. Pentru persoanele care au programe de mail incompatibile, mesajele vor arăta foarte ciudat.<br />Cei care au aplicații client de mail care înțeleg formatul invitațiilor vor putea să lucreze mesajele generate de KMail.</qt>

en: &Import
ro: &Importă
